introductie van Bruckner's „vierde" door Flipse Laatste Berichten Stefan Askenase als Beeihoven-solisl Officiële publicaties Heftig dispuut tussen wethouder v.d. Nouland en de heer Lindeboom Beurs van Amsterdam DONDERDAG 9 MAART Prijzenswaardig K. en O.-initiatief: Flipse had zich tot zware taak gesteld in onze stad Bruckner's „Vierde" (Romantische) symphonie, waarvan d 3 eerste schetsen reeds uit het jaar IS74 dateren, in de z.g. „Urfassing" te introduceren. Deze geniale Oostenrijkse componist wordt wel laat erkend, maar tóch het begint te dagen, mede door de langjarige bemoeiingen der Bruckner-Ge- Kllschaft, al is de strijdvraag tussen voor- en tegenstanders nog niet ten einde. Zwaar was ook de opgave voor vele luisteraars, die Bruckner nog altijd niet k?nne::, want voor hen duurt zélfs deze „vierde", die toch in wezen een der bevattelijkste Brucknersymphonieën is, zcér lang, hoewel Flipse het domine rende „lengte" bezwaar verkleinde door snelle tempi. Maar toch heeft men de weldadige rust, die ook van deze symphonie uitgaat, kunnen ervaren, speciaal in het wonderbaarlijke, bezonken Andante. Bruckner's muziek munt uit door een modulatorisch opzicht onbegrensde harmoniek, een enorm veelzijdige thematiek en een schilderachtige instru mentatie, waarin de Wagner invloeden evident zijn. En dan is er zijn verheven religieuse geest, die ook in deze „Natuur" sym phonie vanzelfsprekend tot expressie komt. D2 Oostenrijkse natuur: de sfeer daar van wordt onmiddellijk reeds opgeroe pen en geopenbaard door het typisch Bruckr.eviaanse, mysterieuse natuurthe- ma: de kwint-interval (hoorn). Wie het Oostenrijkse (Linzer) landschap per- soonlijk kent wordt er tè dieper door getroffen. De schildering wordt verder 0.3. aangeduid tijdens de jachtpartij, waarin de blazers zulk een integrerend Bandeer hebben en de „Landler". Zo gaan wij met hem van climax tot climax, met telkens kunstmatig lijken de onderbrekingen, inzinkingen of uit weidingen, naar het stralende slot, dat tot een ware bekroning van het geheel Uitgroeit. Telkens wees* nieuwe geniale invallen, doch niet steeds een eenheid vormend, hetgeen aan de totaalindruk v.oor velen een heterogeen karakter verleent Maar wie naü'er indringt tot Bruckner's the matisch materiaal met zijn enorme af metingen en monumentale bouw, zal daarover vermoedelijk anders gaan den ken. In Bruckner's symphonleën valt zó veel bewonderenswaardig te ontdekken, dat ge hoe méér men hem hoort, steeds nader t-ot. zijn wezen komt, mitsge intreden kunt tot de ver heien geest, waaruit zijn zo dikwijls ge smaad oeuvre geboren werd. Dat daartoe voor velen een lange weg nodig is, staat buiten-twijfel! Wat de uitvoering betreft: zij was onder Flipse's leiding en met de hem Ier beschikkdpg staande voortreffelijke Robterdai^se kraohten, waarlijk ma- Christ. Hist. Jongerengroep VRAGEN VAN DE DAG BESPROKEN Dat de C.H. Jongerengroep niet over één nacht ils gaat. blijkt wel uit het onderwerp, dat voor gisteravond op de agenda stond: de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, deze keer in de vorm van „U vraagt, wij antwoorden". Mr C. de Jong lichtte een en ander toe. De presidente van de C.H. fractie in het Jeugdparlement, mej. J. Zilve- rentant, gaf een nabeschouwing over het in het Jeugdparlement besproken onderwerp „Film en jeugd". Van de te Amersfoort gehouden ver gadering en toogdag van de C.H. Jon gerengroepen werd verslag uitgebracht. Als gast was aanwezig de heerD. van der Kwaak. Dé volgende bijeenkomst werd vast gesteld op Vrijdag, 31 Maart. HET CONCERT VAN PIERRE FOURNEER. Een weggevallen passage. Uit onze critiek van gisteren over het concert van 4e .cellist Pierre Four- nier zjjn zeer tot onze spijt de volgende ansneden weggevallen: „Is hier voor de criticus nog een taak? Onmogelijk! Er zijn nauwelijks vergelijkingen te maken met andere grote cellisten Foumier staat in zijn begenadigd kun nen schier alleen. Men kan zich uitputten in superlatie ven, zijn feilloze linkerhandtechniek, soepele of gedurfde stokvoering of ver bazingwekkend gedifferentieerde toon- Vörming releveren, ge komt er met dat alles niet, omdat bovenal de geest" hier spreekt, een „geest", waarmee de toe hoorder van meet af aan „contact" voelt en waarvan de huidige oppervlakkige tijd nauwelijks weet meer heeft gistraal, edel naar geest, klank- en kleurwerking. Vooral het koper heeft zijn voornaam aandeel imposant ver tolkt. Men prosfde Flipse's Bruckner- voorliefde! En deze reproductie, zonder verfoei lijke bemoeiingen of wijzigingen, dus zoals Bruckner haar inderdaad bedoeld heeft en niet bedorven door mensen die het „beter" wisten hoe is het mogelijk dat de componist zich daar reeds tijdens zijn leven in zijn grote bescheidenheid bij neerlegde? heeft op ons diepe indruk gemaakt. Mogelijk draagt zij ertoe bij, ook an- derer inzicht te verdiepen: wij hopen het van harte! DANK AAN K. EN O. VOOR HET GENOMEN INITIATIEF! Stefan Askenase was de piano-solist In Beethoven's „vierde". Men weet. hóe hoog wij hem schat ten, doch bij voorkeur in Chopin. Er haperde dezp avond Iets. Het was een reeds spoedig aan de dag tredende disharmonie tussen orkest en solist, vermoedelijk als resultaat van uiteen lopende opvattingen. Askenase's belich ting leek te bruusk en te heftig voor de lieflijkheid, die dit opus over het ge heel kenmerkt en het orkest was mat cn rhythmlsch niet voldoende punctueel en pittig Bevreemdend was ook een duidelijk aan de dag tredende oneven wichtigheid bij Askenase, die nu eens eigenaardige rubati en dan weer merk waardig snelle tempi toepaste, welke zeker niet van en voldragen Beethoven- affiniteit getuigden. Aan iemand als Askenase mag men de hoogste eisen stellen en daarom lijdt wellicht een zodanige visie eerder tot teleurstelling, al bevat de vertolking vanzelfsprekend pianistisch gezien superieure elementen. In ieder geval was zyn succes zéér groot! Het concert is geopend met Wagner's wijdingsvolle „Charfreitagszauber" uit Parsifal, hetgeen weer eens tot de con statering leidde hoe betreurenswaardig het is, dat wij in onze stad nooit en in ons land slechts zelden een Wagner- opera te horen krijgen Een muzikale en muziekhistorische omissie, die onverantwoord, zelfs onver geeflijk is! P.S. Waarom was er nu wéér geen extra-tram? Het wachten duurde eindeloos en toen er ten slotte een „kleintje" kwam aanhobbelen, was deze propvol. Toen maar opnieuw gelaten nóg liever ver beten! wachten H. CHR. ZANGSPELCLUB „STAALWIJK EN OMGEVING". 1 Geslaagde contact-avond. Deze jonge Zangspelclub hield giste ren haar eerste contaot-avond in de grote Burchtzaal. De club bestaat thans een jaar cn heeft in dit jaar flink ge werkt; zij blijkt ook in een grote be hoefte te voorzien. Ruim een jaar geleden zonder midde len en met 'n 50-tal kinderen begonnen, wist de oprichter, de heer Janssen de club zo te leiden, dat zij kon uitgroeien OEGSTGEEST „HET VIERDE PRINSENKIND". De afdeling Oegstgeest van de U.V.V. hield gisteravond in „Het Witte Huis" een bijeenkomst waarin de indrukwek kende film over het werk van de Stich ting „Het vierde Prinsenkind" werd ver toond. De secretaris der Stichting, de heer F. Hofstede uit. Dordrecht en de heer F. de Haan uit Lelden, hebben een breedvoerige uiteenzetting gegeven van dit mooie werk voor de kinderen van oorlogsslachtoffers en jonge invaliden. Mr J. H. Valentgoed sprak over de tot een club van 100 kinderen met een plannen tot het houden van een bazar, flink aantal donateurs en begunstigers, die, het er op durfde wagen het kinder zangspel „de Sneeuwkoningin", op 21 Dec. '49 In d'e Schouwburg op te voe ren. Het bestuur heeft daarmee getoond dat het ten volle voor zijn taak bere kend is. Eerst de kinderen, dan de ouders en belangstellenden en zodoende een saam horigheid kweken, waardoor het werk de zakelijke steun van de ouderen ont vangt en waardoor de sfeer gescharde wordt, die er móet zijn om de club te doen groeien. Daarom was deze con tact-avond georganiseerd. De voorzitter de heer Van der Zeeuw, heette de aanwezigen welkom, waarna de heer Ottenhof een zakelijk overzicht gaf van de gang en stand van zaken. Wij noteerden daaruit dat na „de Sneeuwkoningin" een aanvang werd ge maakt met het instuderen van het kin derzangspel „de Prins van Sint". Het toneelgezelschap O en O van de N.Z.H.V.M. trad daarna op met een blij spel in 3 bedrijven „Geld dat Stom is", waarmede deze dilettanten veel succes oogstten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: van J. C. Leeuwen- r. L. Manceau; Corry Marcel Lucien, burgh en M. M. iphanlc Julllet... T. Koetsveld: Clemens Johannes Maria z. van H. J. Dirks en A. D. \V. Steenhof; Maatje Maria Johanna, d. van H. Brandt en C. Geervliet; Johanna Maria, d. van K. Vermeer en M. E. Kenbeek; Adéle Christine, d. van J. C. Koop en H. Llhs; Fang TJln, z. van W. T. Lim en T. S. Kouw; Cornelia Barbara Maria, d- van A. M. Schuur en A. C. M. van Velzen; Karin Imkje. d. Tan J. B. van Seters en H, J. Bertram: Relnler Nlcolaas, z. van N. van Doorn en A. Middelkoop: Cornells, z. van I. \an Weerlee en M 'van Zeist; Barbara d. van C. de Vrij en C. G. Berens; Adrlanus Johanna, d. van P. Valk en C van der z van P. van Prooljen en J. MeUwaard; Starre. waarvan de baten ten goede zullen ko men aan „Het Vierde Prinsenkind". Diep onder de indruk van al hetgeen gezien en verteld is, ging men naar huis. BONTE AVOND VOOR 2 JAAR OUDE „DE KLEINE VIER". In „Irene" werd een bonte avond ge geven ter. gelegenheid van het 2-jarig bestaan van de Winkeliers-combinatie „De Kleine Vier". De grote zaal was ge heel gevuld. De bijeenkomst werd ge opend door de heer Glasbergen met een hartelijk welkom. Hij bracht bijzondere dank aan het college van B. en W. voor zijn medewerking en aan het strijkor kest o.l.v. de heer N. Verhoeven, voorde zeer te waarderen muzikale omlijsting.. Na een inleidend woord werd een be drijfsfilm vertoond. Zeer in de smaak viel het optreden van de Hawaiian-Band „The Mauorl Eilanders". Het overige deel van de avond werd gevuld door een cabaret groep o.l.v. Koos Geenjaar Jr, waarvoor zij telkenmale met een warm applaus werd beloond. Tot slot werd een grote verloting ge houden, waarvan de baten ten goede komen aan de Gevers-Deutz-Kleuter- sohooL WATERPOLO. MEEUWEN KAMPIOEN WINTERCOMPETITIE. Door een 6—5 overwinning op de kampioen van Nederland Zian heeft de waterpoloploeg van De Meeuwen het kampioenschap behaald van de centrale •wintercompetitie van de KN.Z.B. OVERLEDEN: E. van Weerlee, wed. van N. van Biemen 70 Jaar; R. M. Verkouteren, d., 3 Jaar; W. Leune, d., 3 dagen; P. L, van Schooten, man, 77 Jaar. GETROUWD: S. Stokkel wednr. en D. van As gesch.; F. W. Pont Jm en E. P Veeren Jd: L. Mleremet Jm en M. Flanderhyn Jd; M. A. J. Jeekel gesch. en J van Winkel Jd; L. Tegelaar Jm en C. E, Sloos Jd. De terugkeer van H.M. de Koningin VIT SANKT ANTON. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van H.M. de Koningin om over eenkomstig de plannen in de loop van de volgende week naar Nederland terug te keren. De juiste datum van vertrek uit Sankt Anton is echter nog niet vastgesteld. Bijeenkomst Stafchefs Atlantisch Pact VAN 25 MAART—2 APRIL IN DEN HAAG. Naar wjj vernemen zullen de staf chefs van de landen van het Atlan tisch Pact van 25 Maart tot 2 April a.s. in Den Haag bijeenkomen. Enige dagen celeden was te Washing ton reeds aangekondigd, dat een der gelijke conferentie binnenkort in Euro pa zou worden gehouden. De Plaats en tijd van samenkomst waren toen nog niet bekend. Doodstraf geëist tegen Van Geelkerken Mr L. W. M. M Drabbe. officier bi) de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse Arrondissementsrechtbank, heeft vanmiddag aan het einde van zijn requisitoir, de doodstraf geëist met levenslange ontzetting uit alle rechten, tegen de 48-jarige Cornells van Geel kerken, eens plaatsvervangend leider van de N.S.B., hoofdstormer van de Jeugdstorm en inspecteur-generaal van de Landwacht. De Officier noemde zijn schuldig aan deel in het verraad, dat de N.S.B. en de Landwacht tegenover 'net vaderland hebben gepleegd, „nauwelijks te pei len". Te voren had rar Drabbe het eisen van de doodstraf uitvoerig gemotiveerd. „Wij achten Van Geelkerken niet alleen sohuldig aan landverraad, doch ook aan hoogverraad, omdat hij de grondwette lijke rechtsvorm van Nederland heeft willen wijzigen en zijn eigen vaderland onder de heerschappij heeft willen bren gen van een vreemde mogendheid". „Wanneer deze verdachte een vrij heidsstraf zou worden olSgelegd," zo ver volgde hij, „dan moet men er beslist rekening mee houden, dat over 10 a 15 jaren een dergelijke straf wellicht zou worden herzien door personen, die, hetzij de bezetting niet bewust hebben mee gemaakt, hetzij de omstandigheden van de bezetting zijn vergeten. Wanneer le venslange gevangenisstraf zou worden herzien, dan zou het laatste restje af schrikwekkende werking zijn verdwe nen." POSÏTIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN. Uitreis: de PH-TDN (Vlaardingen) met gezag-voerder Stuurman is gister-, mergen aangekomen in Bangkok. De PH-TEP (Pontianak) met gezagvoerder Reyers is vannacht om 1.30 uur uit Delhi vertrokken. De PH-TDE (Eind hoven) met gezagvoerder Van Rasse 1 is vannacht óm 2.50 uur in Caïro aange komen. Thuisreis; De PH-TDO (Maastricht) met gezagvoerder Snitslaar is gister avond gearriveerd in Rome. De PH-TDC (Curasao) is gisteravond uit Djakarta vertrokken. De PH-TDC (Curagao) id. De PH-TDM (Aalsmeer) en de PH- TDH (Holland) staan in Djakarta. DADER VAN ROOFOVERVALLEN GEARRESTEERD. De Haarlemse politie heeft de 29-j. betonijzervlechtpr J. S. uit Wageningen aangehouden, die tegenover de politie heeft verklaard de roofovervallen op het postagentschap te Driehuls (21 Sep tember 1949) en op de stationskantoren te Meppel en Almelo op resp. 4 Novem ber en 17 December vorig jaar, te heb ben gepleegd. EERSTfe WAPENS NAAR W.-EUROPA De eerste Amerikaanse wapens in het kader van het Atlantisch pact zijn gisteren aan boord genomen van het Franse vhegdekschip „Dixmude". Er werden veertig gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers ingeschee-pt. In to taal zal de „Dixmude" driemaal heen en weer varen voor het vervoeren van vliegtuigen. Naar wordt medegedeeld, zal de Sovjet-Unie werden uitgenodigd deel te r.emen aan de eerste internationale handelsbeurs in de Ver. Staten, welke in Augustus in Chicago zal worden ge- j houden. Ge kunt wellicht neg discussiëren over de vraag of Bachs orgelkoraal komm der Heiden Heiland" in rNun Komm aer nemen ncua»u deze celiotranscriptie stylistisch wel ver. antwoord is. maar wat doet 't er t-oe, wanneer Foumier haar zó verstild en levens verzadigd van zangrijke intensi teit voordraagt?H - De eerstvolgende vergadering van de Raad zal worden gehouden op Maan dag 27 Maart. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De voorzitter van het hoofdstembureau 'u-or de verkiezing van de leden der Pro- 'lociale Staten in kieskring III (Lelden). b-eagt ter openbare kennis, dat dit hooid- 'lembureau in een openbare zitting, te boliden op Dinsdag 14 Maart a.s., te 17.15 "ur ln kamer 204 2e verdieping) van het S'idhuls, zal beslissen over de geldigheid der op die datum Ingeleverde lijsten van candidaten voor de op 26 April a.s, te houden stemming voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid- eiland en over de handhaving van de 'op Uisten voorkomende candldaten. Delden. 9 Maart 1950. De voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter cpeubarp kennis, dat op 14 Maart a.s. bij voorzitter van het hoordstembureau voor de verkiezing van leden der Provin cie staten ln kieskring III (Lelden), ter "oretarie dier gemeente van des morgens c?gen uur tot des namiddags vijf uur lfjs- 'cn van candldaten voor de op 26 April ,."5- te houden stemming voor de verkiezing leden der Provinciale Staten van «•uid-Holland kunnen worden ingeleverd Delden. 9 Maart 1950. ^2 vooraliter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Raadsvergadering te Voorhout Buiten wil betrokkenen om werd burgemeesterswoning duurder dan geraamd J De Raad van Voorhout kwam Dins dagavond in openbare vergadering bij een. De heren v. d. Lans en Prins wa ren afwezig. Na opening met ambtelijk gebed werd een vol uur besteed aan de vaststelling van een drietal notulen. De enkele ver gissingen werden met aller instemming gecorrigeerd. De meeste tijd werd in beslag geno men door een discussie, welke volgde op een vraag van de heer Spieren burg betreffende Ijet in de vergade ring van 27 Jan. j.l. genomen besluit, waarin door B. en W. was toegezegd een onderzoek in te stellen of het voormalige college van B. en W. aan sprakelijk gesteld kon worden voor de verhoogde uitgave van f. 3.800 boven het vastgestelde bedrag van f. 40.000 voor de bouw van de lambtswoning van de burgemeester. YVeth. Deutekom zeide na een diepgaand onderzoek tot de volgende conclusie tc ziin geko men: zowel hoofd van Openbare Werken, aannemer en architect heb ben dey.e zaak zo efficiënt mogelijk behandeld en allen hebben treorobeerd het bedrag niet t« overschrijden. De voorzitter gaf hierop ncz een kor te zakelijke toelichting en verzoekt de Raad met dit rapport genoegen te wil len nemen. De heer Spierenburg was het wel eens met spr„ maar wenste, afgezien van het bedrag, de aansprake lijkheid vastgesteld te zien. Ook de heer v. d. Ploeg hield hieraan vast, omdat meerdere malen is gezegd, dat een be drag van f. 40,000,— zeker niet zou overschreden worden. De heer Lindeboom vond het meer dan verschrikkelijk, dat uit de notu len blijkt, dat de toenmalige loco-bur gemeester heeft beaamd, dat de ar chitect niet voor zijn taak berekend was. Een korte woordenwisseling volg de, waarbij de heer Lindeboom het woord ontnomen werd door de voor zitter, die zeide, dat de heer Linde boom zo geen critiek mocht uitoefe nen, daar hij op die bewuste vergade ring niet aanwezig was. Wethouder v. d. Nouland nam dit over en voegde hier aan toe, dat de heer Lindeboom zich matigen moest met zulke uit latingen en maar zorgen moest aan wezig te zijn. „Dan kunt u met récht critiek uitoefenen." De voorzitter verzocht vervolgens de Raad rustig een besluit te nemen. Rapport werd z.h.st. aangenomen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van G.S., waaruit bleek, dat de wethouders een salaris wordt toege kend van f. 450,—. De heer v. d. Ploeg wilde G.S. de wens doen toekomen, dat dit f. 50,— hoger moet worden. Na am pele discussie werd hiertoe besloten. Tot het verlenen van subsidie aan het R.K. Paedagogisch Beroepskeuze- j bureau te 's-Gravenhage werd besloten onder de restrictie, dat ook aan prote stante instellingen van gelijke aard eventueel procentgewijze zal worden Uitgekeerd. Vijf punten gingen vervolgens onder dei hamer door, waarbij de toekenning van de 5% loonsverhoging aan het ge- meentepersoneel. Het voorstel tot het verlens van medewerking tot uitbrei ding" van de R.K. Jongensschool wen sten B. en W. terug te nemen. Het bevreemde enkele leden dat B. en W. in beroep wensten te gaan bij de'Krocn tegen een besluit van de Mi nister van O., K. en W., inzake het uit keren van f. 31,80 p.l. aan de R.K. Meisjesschool. Het bleek na een uiteen zetting van wethouder Deutekom, dat er iets niet goed is gegaan met de op gave door het betreffende bestuur. •B en W. zien zeker de belangen van het onderwijs, maar zijn zeer zeker ook verantwoordelijk voor de Jwanciële uit gaven der gemeente. Voorstel werd aangenomen. Besloten werd een vaste geldlening aan te gaan van f. 250.000,kors 99%, rentevoet 3 1/4%. 475 m2 bouwgrond zal verkooht wor den aan mevr. Neeb te Den Haag voor f. 7,per m2. Het betreft hier grond achter het gemeentehuis, waar naast de burgemeesterswoning een villa zal verschijnen. Bij de rondvraag bevreemdde het de heer v. d. Ploeg, dat, alhoewel twee maanden geleden ingediend, nog niets te horen viel over het rapport betref fende de vermakelijkheidsbelasting. Moeilijkheden en drukke werkzaam heden zijn de oorzaak. Met interesse vraagt dezelfde spreker naar het bouwrijp maken der gronden bestemd voor de woningen der bouwvereniging. Hier wordt hard aan gewerkt. In verband met de felle brand van rietschelven vlak bij een woning ver zocht de heer Spierenburg strenge na leving van de gemeenteverordening, op dat soholven riet niet meer nabij woon huizen geiplaatst worden. In verband hiermede bracht hij naar voren, dat het gewenst zal zijn een goed functionne- rend alarmsysteem aan te schaffen. B. en W waren verheugd dit te ho ren, daar zij reeds hebben geïnformeerd naar de prijs. Hierna geheime zitting; het midder nachtelijk uur had zo juist geslagen. Ook Oost-Indonesië bij Republiek? TOESTAND IS CRITIEK. De vice-voorzitter van de Indone sische Senaat, Teunkoe Mohammed Hasan, heeft medegedeeld, dat de Se naat rapporten over de toestand in Oost-Indonesië heeft ontvangen, vol gens welke de toestand aldaar critiek is. Ook in Oost-Indonesië zouden stemmen opgaan voor aansluiting bü de Republiek. Hasan heeft in verband hiermede de Indonesische premier, Moh. Hatta bezocht. KWESTIE NIEUW-GUINEA ZATERDAG IN PARLEMENT Naar in kringen van het. Parlement verluidt, zullen in de vergadering van Zaterdag vele leden de kwestie-Irian (Nieuw-Guinea) aansnijden tot het be reiken van het doel: zo spoedig moge lijk Irian op te nemen bij Indonesië. „Zo spcfedig mogelijk zal een confe rentie worden gehouden tussen de RIS, de Republik Indonesia en Oost-Suma- tra. teneinde het vraagstuk van Zuid- Asahan en Laboean Batoe op te los sen", aldus heeft de Republikeinse mi nister van Binnenlandse Zaken, Soe- santo Tirtorpodj'a aan het Medan ver schijnende Indonesische blad „Waspa- da" verklaard. Voormalig directeur „Astra Romana" veroordeeld VERMOGEN VERBEURD VERKLAARD. De kantonrechter 'oii de Bijzondere Rechtspleg'ng mr A. W. J. van Vrij- berghe de Coningh deed uitspraak in de zaak tegen de v m. directeur-gene raal van dé „Astra Romana". gevestigd in Roemenië, ir J. W. H. Rost van Ton üngen. wie o.a. tenlaste was ge legd. dat hü in zjjn bovengenoemde functie de productie van de „Astra Ro mana" in Roemenië ten behoeve van de Duitsers had opgevoerd. De kantonrechter achtte bewezen, dat- verdachte, die voor de bezetting door de BPM waarvan de „Astra Romana" een zustermaatschappij op wacht geld werd gesteld wezens zijn lidmaat schap van de NSB zijn functie in Roe menië te danken hod aan de vijand en diens handlangers. Voorts, dat hij er op bedacht is geweest de productie ten behoeve van de viiand op te voeren, ■waartoe R. deskundigen van de BPM naar Roemenië liet komen. Hij wilde er echter rekening mee hou den. dat R. de belangen dei- „Astra Ro mana" goed heeft gediend, en soms ver dedigd heeft tegen de vijand en achtte daarom geen nieuwe internering nodig. Verd. is reeds 2>/2 jaar gedetineerd ger weest. Hij veroordeelde hem tot ont zetting uit het. kiesrecht en tot ver beurdverklaring van zijn vermogen van f. 25.000. BIJZETTING URN IN NATIONAAL MONUMENT. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana. De urn met aarde, verzameld op de erekerkhoven in Indonesië, waar slacht offers van de Japanse bezetting rusten, zal 19 April a.s. op plechtige wijze wor den bijgezet in het voorlopige Nationale Monument op de Dam te Amsterdam. H.M. de Koningin is voornemens bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. TWEE AUTOBUSSEN MET MIJN WERKERS OP ELKAAR GEBOTST. „Snijden" ln de mist eist 30 gewonden. Twee autobussen met mijnwerkers bot sten hedenmorgen om 7.20 uur tegen elkaar op de Rijksweg Noord ter hoogte van de Phllipsfabrieken De bestuurder van een der bussen de heer G uit Hel denberingen, wilde een vrachtauto, die ingehaald werd „snijden", ofschoon er slecht uitzicht was door de zware mist. Toen de belde wagens naast elkaar reden, naderde uit de richting Sittard een andere autobus met mijnwerkers, die na volbrachte arbeid, naar huis keerden. Deze autobus, van de Gebrs. Vaassen uit Echt. reed op het uiterst linkse gedeelte van de rechter weghelft, waardoor de beide bussen elkaar ram den. Zes personen werden zeer ernstig gewond en naar het ziekenhuis vervoerd. 24 andere inzittenden liepen meer of minder ernstige kwetsuren op, voorna melijk hoofdwonden. Geneeskundige hulp was zeer spoedig ter plaatse. VEERTIEN GEVANGENEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Als gevolg van het uitbreken van brand in een tijdelijke gevangenis, wel ke werd gebouwd te Sanaia, in de om geving van Albuquerque, in de Ameri kaanse staat Nieuw-Meico, zijn veertien gevangen gezette Amerikaanse militai ren om het leven gekomen, terwijl twee anderen ernstig zijn gewond. Vijf perso nen werden door de rook bedwelmd. Stakend Frankrijk REGERING REQUIREERT GAS- EN ELECTRICITEITSBEDRIJVEN. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Als een olievlek op een krant breidt zich de stakingsactie in Frankrijk uit en in toenemende mate wordt het dagelijks bestaan van de Fransman door de ge volgen ervan bedreigd. Sinds twee dagen heeft de Parijzenaar naast een dosis ware doodsverachting eigenlijk wel een boksbeugel nodig om een heel erg bescheiden plaatsje in een sporadische en tot barstens toe gevulde metrowagen of bus te veroveren. En sedert vannacht hebben de arbei ders van de gas- en electriciteitsbedrU- ven zich bij de stakingsactie aangeslo ten. Overwegend echter, dat deze beide bedrijven de slagaders vormen van het nationale organisme, heeft de regering gisteren het besluit genomen genoemde bedrijven onder requisitie te stellen, zo dat staking daar theoretisch met deser tie gelijk is gesteld. In linkse kringen wordt deze ernstige beslissing heftig bestreden en de socia listische persorganen om van de communisten maar te zwijgen vragen zich vanmorgen met grote ongerustheid af. of het kabinet Bldault met dit be sluit in feite het constitutionele sta kingsrecht voor het overheidspersoneel niet buiten werking heeft gesteld. De stakende arbeiders, betoogde b.v. de „Franctireur" hebben tot dusver nog altijd voldoende verantwoordelijkheids besef getoond om zelf de voorziening van ziekenhuizen, radio étc. te verze keren. 'Het argument van de regering is een voorwendsel aldus deze krant om de rechten der arbeiders te be knotten. Hoe het zU, de Parijzenaar is het van morgen. alvorens de rush naar zijn werk te beginnen, niet mogelijk geweest, zijn gebruikelijke kopje zwarte koffie te venvannen. Met bewonderenswaardige gelatenheid vraagt hij zich thans af, welk restantje van zijn bescheiden comfort hem voor de volgende dagen door de CGT bestreden zal worden TEGEN BEHEERDERS VAN PHILIPS VIER JAAR GEKIST. Tegen elk der Duitsers A. R. Esau en A R. Böttoher werd door de Officier van Justitie voor de Bijzondere Straf kamer van de Rechtbank te Den Haag vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Deze verdachten, wier woonplaats onbekend is, waren tij dens de bezetting betrokken bij het Duitse beheer van Philips te Eindho ven Zij worden beschuldigd van het doen plunderen der bedrijven. Volgens opgave behoorden tal van machines, instrumenten, enige zenders en wat goud tot hun buit. De rechtbank doet cp 15 Maart uit spraak. Vanmorgen is in de Trèves-zaal op het Binnenhof de vergadering geopend van de Volksgezondscommlssie van het verdrag van Brussel. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 9 Maart. Coöp. Groentonvelllng. Per 100 kilo: Witte kool 12.20; Rode kool 10 6014.40; Boerenkool 2158; Prei 49—- 62; Kroten 4—6.50; Kroten gekookt 8—17; Uien 19—40; Peen 25—45; Spruiten 42— 75* Aardappelen 8.50—13.20; Andijvie 88 89; Witlof 44—46; Stoofsla 93—100: Spi nazie 40—73. Per 100 stuks: Sla 16—23. Per 100 bos: Peterselie 1819; Selderie 15. GOUDA 9 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 58 partijen kaas. Eerste kwaliteit met rljks- merk f. 1.982.03. tweede kwaliteit met rijksmerk f 1.93—1-97, extra kwaliteit tot f. 2.08. Handel goed. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 9 Maart 1950. Bij gebrek aan stimulerende factoren had de beurshandel vandaag niet veel te betekenen. De koersen bewogen zich merendeels rond het vorige niveau, waarbij de stemming min of meer on regelmatig was. Over het algemeen echter waren de koersafwijkingen uiter mate gering. Voor de cultuurfondsen viel de stemming mee. De handel was weliswaar niet groot, maar lichte vraag v/as voldoende om een goed prijshou dende tendens te veroorzaken. Alleen certificaten Deli-Mij. konden zich slechts met moeite handhaven. Voor Kon. Olie was het publiek ietwat aan de markt. De notering was een fractie lager. De overige internationale fond sen hadden een uitermate rustig ver loop. In Philips werd de meeste tape* niets omgezet. Ook op de Scheepvaart markt was de bedrijvigheid gering. Aandelen Pollmanshuis werden pre cies op pari genoteerd. Aandelen wal visvaart ondergingen een koersverlies van 312%. Ook Wilton moest zich een koersverlies van 4% getroosten. Op de Amerikaanse markt waren Olie waarden overeenkomstig het verloop van Wallstreet Iets vaster. Beleggings waarden hadden een rustig prijshou dend verloop. Donderdag 9 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '48 3% 100% 100% Ned. '47 3li 3 98ft 98 ft Dollar-Ing '47 3 987/s 98% Investeringscert. 3 99% 99% Ned. p 1962/4 m.b. 3 99% 99% Indië '37 A 3 96 ft Grootboek '46 3 98% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 83 83 N. Ind. H.bank 100% 100 Ned. HandelmU 161% 160 A.K.UI8OV4 180% Lever Br 225% 224 Philips 230 229 Wilton Feyenoord 145 141 Kon Olie 288% 287% Amst. Rubber 145% 148 Dell-Bat Rubber 121 121 Holl Amer lijn 160 158% Kon Ned Stoomboot 136% 136% Ned. Scheepv Unie 147 146% H.V.A147% 149% Java Cult83 81% Dell Bat Mjj 120 119% Dell Mij140% 141 Senembah 124% 124 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES I'rov en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 101 101% Den Haag 1947 1 3 102% 100% R'dam *37 1. [II 3% 102% 102 Industr Obligaties Lever's Zeep My 3% 104% 104% Kon. Fetr. My 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credictinstclllngen Amsterd. Bank 167% 176% 179 Rotterd. Bank Twentsche Bank Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. 320 Rott. Droogd. MIJ 300 Zwanenb. Organon 208 Handelsondernemingen Born. Sum. H. Internatlo m 130 165 168% 179% 129% 166% 205 205' Ned. My Walv. Vrt. 108% 105 Spoorwegen Dell Spoorw. My 53 53 Amerik. fondsen 31{g 31% 38 39 Fondsen uit Lelden en omgeving. (Aandelen) V. EL 8/3 Holl Constructie.... 28/2 Kon Ned. Edelmet. 86% 87% Pref. w.a. idem 97 Int. Kunststoff. tnd. 116% Kon. Ned. Grofsm... 160 GB 161% Textiel Gebr v. wyk 189% 190 GB Tleleman en Dros 115% 115% Ver. Touwfabrleken 143 14» Pref. tdem 146 Lahad Datu Cult.my. 50 L Leidache Wolsplnn. 189% 1M

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3