Frans president nam 82 koffers mee Een Duits voorstel tot een unie met Frankrijk WEER BERICHT Zal jhr Van Tets naar Praag terugkeren Ziet belangrijke coiisequentie's van ernstige situatie Tsjechen visum voor Utrechtse Jaarbeurs geweigerd Oost- en Midden Java, Madoera en Padang bij Republiek 89ste Jaargang DONDERDAG 9 MAART 1950 No. 26944 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JULrtL» V UUI\ bEilULH I-IN VJ f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Zeer koel ontvangen In Londen en Parijs ls een voorstel van Adenauer, de Westduitse kanselier, tos* een Frans-Duitse unie, met terug houdendheid ontvangen. In Bonn wekte dé suggestie verwondering. Adenauer opperde het voorstel in een interview Q£t een Amerikaans persbureau. Het verd gisteravond door de persdienst ran Adenauers partij, de christelijk-de- nocratische, vermeld. De persdienst verklaarde, dat Adenauers suggestie als stoutmoedig zou kunnen worden be schouwd. Het was echter een feit, dat 'het juist daarom ..een van de weinige constructieve politieke gedaohten van coze tijd is, die in een Europese geest bestudeerd dient te worden". In geallieerde kringen te Bonn werd verklaard, dat de hoge commissie geen officiële mededeling van het voorstel had ontvangen. Van dezelfde zijde werd er san toegevoegd, dat de voorgestelde unie met Frankrijk een aangelegenheid van ce hoge commissie zou zijn als het ging om werkelijke besprekingen daar de Westduitse republiek niet bevoegd was te onderhandelen met vreemde mogend heden. Een woordvoerder van het Frans mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde geen commentaar te kunnen ge ven op voorstellen „die niet via officiële kanalen ter kennis gebracht zijn". Hij wees er op, dat de Franse politiek was gebaseerd op het tot stand brengen van een unie van alle Europese staten en dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland binnen dit algemene ka der moeten worden geregeld Een woordvoerder van het" Foreign Office zeide, dat ieder Duits voorstel tot- een politieke en economische unie met Frankrijk eerst aan de geallieerde hoge commissie diende te worden voorgelegd. Volgens deze woordvoerder bevatte het interview te weinig bijzonderheden om zich een oordeel over het denkbeeld te kunnen vormen. Engeland was echter steeds bereid voorstellen over de toe komst van Duitsland in beschouwing te nemen. Mevr. Acheson beschuldigd VAN PRO-COMMUNISTISCHE NEIGINGEN. Mevrouw Acheson. de echtgenote van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, is in de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen door senator McCarthy er van beschuldigd, dat z\j bij de commissie voor onameri- kaanse activiteit te boek staat als be gunstiger van de afdeling Washington van het Congress of American Women, dat een communistische frontorganisa tie zou zijn. McCarthy verklaarde ook. dat de rei zende ambassadeur Jessup een „onge wone genegenheid" had voor „commu nistische aangelegenheden" en een be- eunstiger was van het Amerikaans Russische instituut, dat volgens de se nator ook een communistische front- organisatie is. Acheson verklaarde, nadat hij had vernomen van McCarthy's beschuldi ging. zijn vrouw ter verantwoording ge roepen te hebben Zij had toen gezegd, dat zy nog nooit van de organisatie had gehoord. Zij was er na informaties achter gekomen, dat een organisatie, ge naamd de Washingtonse liga van win kelbezoeksters. in het congres van Ame rikaanse vrouwen was opgegaan. Onge veer tien jaar geleden had zij de liga vier dollar betaald en een lijst ontvan gen van winkels, waarachter stond ver meld. of zij het personeel goed of slecht behandelden. Ook overeenstemming in Amerikaanse steenkolenindustrie Met de eigenaars van de Amerikaan se steenkolenmijnen is „volledige over eenstemming over alle belangrijke pun ten" bereikt voor een nieuw contract met de arbeiders, aldus heeft John Le wis, voorzitter van de verenigde mijn- werkersbon-d bekend gemaakt. Zondag eindigden de 370 000 arbeiders van de vetkolenmljnen hun staking. De 78.000 arbeid'-rs van de steenkolenmijnen in Oost-Pennsylvanie hebben drie maan den lang drie dagen per week gewelkt. Lewis heeft deze arbeiders thans op gewekt onmiddellijk weer vijf dagen per week te werken De voorwaarden van de overeenkomst tussen Lewis en de mijneigenaars zijn nog niet bekend ge maakt. ;ln April zal te Teriet bij Arnhem bet zweefviiegcentrum van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Lucht- Taart, officieel worden geopend. Er wor den voor jonge mannen veertiendaagse cursussen gegeven in het zweefvliegen. Zij zullen worden opgeleid voor het C- brevet. Voor de hangar staan de zweefvlieg tuigen reeds klaar. De Grote Drie Dean Aoheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft cp zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, de V.S. en Frankrijk „mogelijk eind April of begin Mei bijeenkomen". Verder sprak hij de verpachting uit, dat de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken der bij het Atlantisch pact aangesloten mo gendheden in April of Mei zal verga deren. Acheson verklaarde wederom, dat de V S. de nationalisten als de regering van China blijven erkennen, doch een besluit van de V.N. zullen aanvaarden. Verder deelde Acheson mee, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken een memorandum van de juridische afde- kng van het secretariaat der V.N. be studeert over het maken van een on derscheid tussen diplomatieke erken- jün? van landen onderling en de er kenning van een regering door de V.N. UITSPRAAK IN PROCES TE SOFIA. Michail Sjipkof, de voornaamste be schuldigde in het Bulgaarse spionnage- Jfoces. is tot- 15 jaar gevangenisstraf 'eroordeeld. Djifka Rindova, de telefoniste by de •'-merikianse legatie waar Sjipkof als vertaler werkte, kreeg 12 jaar. De an deren kregen straffen van vier tot tien Jear. Volgens Donald Heath, voormalig Amerikaans gezant te Sofia, zijn Sjipkof Ea Djivka Rindova „volkomen onschul- Jl aan alles wat men spionnage zou runnen noemen". „Ik heb nooit van 8ige ondergeschikte gevraagd iets te verrichten, dat op spionnage lijkt," voeg- ;ehij er aan toe. Volgens Heath was Sjipkofs eerste verklaring, waarin van mkhandeling gesproken werd, „een waar 8 aangrijpend verslag van hetgeen met hem gebeurde, teen hij voor het eerst in fle handen van de Bulgaarse politie hel". Men zie voor Laatste Berichten fëï. 3 van het Eerste Blad. VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: *j8t zwaar bewolkt met bijna overal regen of motregen en plaatselijk mist of nevel. Zwakke tot matige, ^•'anderlijke wind. Iets kouder over- (Opgemaakt te 10 uur). 10 MAART op: 7.07 uur; onder 18.35 uur. op: 2.14 uur; onder: 9.18 uur (11/3 L.K.) tur. Water te Katwijk te 7.21 en 19.48 DU nummer bestaat uit zes pagina's. Londen, een feeststad Prachtige geschenken voor de Koninklijke Familie (Van onze Londense correspondent). In een paar dagen tijd heeft het oude, grijze, Londen een verjongingskuur on dergaan. In de sombere, winterse stad brak niet alleen het vroege voorjaar door, doch tegelijkertijd ontplooide zich een feest van kleur en licht. Vlaggen waaien wijd uit langs verweerde gevels. Fier verheffen zich tegenover het par- lementspalels en op vele andere plaat sen witte, sierlijke masten, gedrapeerd met vlaggedoek en banieren en voor zien van wijnrode wapenschilden met de vergulde letters R. F., het Franse staatsembleem. De majestueuze toegangsweg tot Buckingham Palace, de Mali, verloor iets van zijn plechtstatige ernst en kreeg een vleugje Parijse vrolijkheid. Aan weerskanten van de anderhalve kilome ter lange boulevard werden r/eneens masten opgericht met de Franse en En gelse kleuren tegenover elkaar en dwars over de rijweg verbonden door schakels van wit-blauwe draperie, ongetwijfeld symboliserend de zee, welke beide lan den verbindt. Onder deze gigantische portière. welke aandoet als een erepoort, is de 65-jarige Franse president Vincent Auriol en zijn echtgenote gereden onder de jubel van duizenden naar hst ko ninklijk paleis, waar hij drie dagen de gast is van het Engelse koningspaar. Londen, dat ruim een week geleden nog enkel maar oog had voor de verkiezin gen. is plotseling in een feeststad ver anderd. De belangrijkste gebouwen, o.a. de kathedraal van St. Pauls, zijn in de avonduren gehuld in een mantel van feëriek licht, vaak in de kleuren blauw - wit-rood. De fonteinen van Trafalgar Square vertonen ook deze mengeling, evenals de National Gallery op ie ach tergrond van dit reusachtige plein. De koninklijke paleizen en de torens van het parlementsgebouw zijn eveneens verlicht VOOR TWEE MILLIOEN GULDEN BAGAGE. Aan de komst van de Franse presi dent ging een goederenwagon vooraf, gevuld met 82 koffers en kisten. De bagage hgeft een waarde van twee mil- lioen gulden, maar de douane raakte haar niet aan. want het is een diplo matieke zending. Zij bevatte o.m, gou den en zilveren borden voor het diner in de Franse ambassade. Er waren ook drie dozen met gouden kandelaars, als mede tien kisten champagne Een spe ciale doos bevatte door de hoge bezoe kers te dragen decoraties. De Britse autoriteiten maakten echter bezwaar tegen de binnenkomst van rauw scha penvlees, dat ook uit Parijs was over gestuurd, wegens gevaar voor mond- en klauwzeerMen heeft het vlees nu licht in Frankrijk gekookt en tesamen met bloemen en andere aan bederf onderhevige zaken gisteren per vlieg tuig naar Londen gezonden. Geschenken voor de koninklijke fa milie waren in van stro voorziene krat ten verpakt. De koning en de koningin zijn twee handgeweven tapijten aange boden. ontworpen door de Franse schil der Maurice Brianchon. Zij vertonen opera-scenes en balletontwerpen. Voor prinses Elizabeth was er een juwelen kistje met initialen op het deksel en een bronzen leeuw en eekhoorn aan weerskanten. Prinses Margeret heeft een 32-delig toiletstel, elk voorzien van een kroontje en haar initialen, gekre gen. Voor de derde maal in de moderne tijd brengt een Frans staatshoofd een officieel bezoek aan Engeland. Frankrijk ls trouwens het enige Europese land, dat in deze eeuw een dergelijke eer te beurt viel. In 1913 was het Poincaré, die op grootscheepse wijze werd onthaald. George V bracht het volgende jaar een tegenbezoek. In 1938 ging de tegen woordige Engelse koning naar Frankrijk en het jaar daarop beantwoordde pre sident Lebrun het bezoek. Het is tra gisch. dat belde keren de uitwisseling van bezoeken door oorlog gevolgd werd. NAAR ENGELAND GESMOKKELD. Auriol's gedachten gaan vanzelfspre kend terug naar 1943, toen hij van een geheim vliegveld in Frankrijk dooi* de R.A.F. naar Engeland gesmokkeld werd De thans 54-jarige madame Auriol bleef achter als actief lid van de ondergrondse en had tot taak de code-bericht?n uit Londen te ontcijferen, welke zij van haar man ontving. President Auriol kent onvoldoende Engels, maar de leden der Britse ko ninklijke familie spreken uitmuntend Frans. Toen prinses Elizabeth in Parijs was, maakte de president haar een com pliment door te zeggen, dat haar uit spraak van het Frans beter was dan de zijne. Hij heeft namelijk een sterk zui delijk accent. Stakingsgolf over Frankrijk gaat op en neer De 20.000 arbeiders in de Franse gas- en electriciteitsbedrijven, die heden nacht in staking wilden gaan. hebben ieder afzonderlijk een requisitiebevel van de regering ontvangen. Bij niet opvolging van het opvorde- ringsbesluit kunnen gevangenisstraffen van 6 dagen tot 5 jaar en zeer zware boeten worden opgelegd. De minister van Handel en Industrie. Jean Louvel. zeide: het was de plicht van de regering, de onmisbare open bare nutsbedrijven gaande te houden. Een staking was te minder toelaatbaar, daar het personeel van deze genationa liseerde bedrijven kortgeleden loonsver hoging had gehad. De staking van de Parijse metaalbe werkers en personeel van de openbare vervoersdiensten is echter in ernst af genomen. Bijna 16.000 van de 32.000 arbeiders van de genationaliseerde Renault-auto- fabrieken zijn na een staking van 16 da gen weer aan het werk gegaan. De staking bij het vervoerswezen, die reeds drie dagen duurt, is een lang- zaam-aan-staking geworden. De metro- treinen rijden om het kwartier. Bussen ziet men nog weinig. Het personeel van de volgende rege ringsdiensten heeft besloten heden in staking te gaan: verzekerlngs- en pen- sioendienst. reiniging- en plantsoen dienst en sluiswachters Het aantal stakende bouwarbeiders m de streek van Parijs is tot 20.000 geste- De textielarbeiders te Rijssel zetten hun staking voort. Door een staking van 24 uur van het waterleidingpersoneel had men in deze stad gisteren geen %V Het personeel van het vliegveld Oriy gaat geleidelijk weer aan het werk. Op Le Bourget duurt de staking voort, maar de aankomst en het vertrek van vliegtuigen ondervinden geen last. Engelse regering reeds in gevaar? HEDEN EERSTE STEMMING.^ Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Londen hebben de 9 liberale leden van het nieuwe Engelse Lagerhuis be sloten de zijde der conservatieven te kiezen bij de stemming over het amen dement van Churchill op de troonrede, dat heden behandeld wordt. Churchill „betreurt1' in dit amendement, dat in de rede van koning George bij de ope ning van het Lagerhuis op 6 Maart geen melding gemaakt werd van de wet op de nationalisatie der staalindustrie, die nog van kracht moet worden. De con servatieven willen met een amendement op de rede een uitstel der nationalisatie gegarandeerd zien. Wanneer de liberalen met de conservatieven stemmen kan elke afwezigheid van een labourlid le vensgevaarlijk voor de regering Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zal de regering aftreden, indien een amendement op de troonrede wordt aangenomen, omdat dit als een motie van wantrouwen wordt beschouwd. De Lagerhuisleden van beide party en hebben een driedubbel onderstreepte oproep de dringendste, ontvangen om ter vergadering te verschijnen. Een aan tal parlementsleden had vanavond de eerste helft van de gala-balletuitvoering in Covent Garden willen bijwonen ter gelegenheid van het bezoex van pru dent Auriol en zioh dan snel naar het Lagerhuis begeven voor de stemmme. Na het besluit van de liberale partij heeft men afgesproken eerst te gaan stemmen en dan naar het ballet te gaan. OOK SHINWELL BESCHULDIGD VAN COMMUNISTISCHE SYMPATHIEËN. Zes Britse conservatieve Lagerhuis leden hebben een motie ingediend, waar in zij hun verontwaardiging uitspreken over Shinwells promotie tot minister van defensie ondanks diens houding ten opzichte van het communisme. Volgens deze Lagerhulsleden heeft Shinwell in Januari verklaard, dat hij „niet tegen de doelstellingen van het communisme" was. ..maar slechts tegen de wijze, waarop het zijn doel traohtte te bereiken". De conservatieve „Evening Standard" had. gelijk bekend, enige dagen geleden de minister van oorlog. Straohey. van communistische sympathie besohuldigd. Kolonel Hasselman voor korte tijd terug De Nederlandse gezant in Tsjecho- Slowakye, jhr mr W. van Tets, die thans Prins Bemhard begeleidt op diens reis door 't Westelijk halfrond, verklaarde gisteren te Washington, dat hij de situatie in Praag als gevolg van het proces Louwers ernstig acht. gezien dc belangrijke conscoucnties welke deze kwestie kan hebben. Jhr Van Tets zeide, dat hy door zijn reis de ontwikkelingen te Praag slechts oppervlakkig had kunnen volgen en zich thans juist in verbinding had ge- j steld met de Minister van Buitenlandse Zaken. Intussen, zo zeide hij, wist hij j neg niet of hij na afloop van de re:s van Prins Bernhard wel of niet naar zyn post te Praag zou terugkeren. De Chinese vertegenwoordiging in V.N. EEN MEMORANDUM GEPUBLICEERD. De juridische afdeling van het se cretariaat der VN. heeft een memo randum gepublicee-ti over de twistvraag van de Chinese vertegenwoordiging. Het memorandum, dat enige weken ge leden door Trygve Lie vertrouwelijk aan enkele delegaties was uitgereikt, gaat uit van de volgende hoofdpunten. 1. De vertegenwoordiging van een staat in de V.N. is niet afhankelijk van het aantal leden van de V.N., dat deze staat erkent en 2. De kern van de zaak is, of de nieu we Chinese communistische regering inderdaad gezag uitoefent in China en of zij door de meerderheid van de be volking wordt gehoorzaamd. Het memorandum geeft toe, dat de Chinese kwestie uniek is in de geschie denis van de VN. en wijst vervolgens naar artikel 4 van het Handvest, dat vereist, dat een aanvrager van het lid maatschap in staat en bereid moet zijn om de verplichtingen van het lidmaat schap na te leven. Dr Tsiang, vertegenwoordiger van de Chinese nationalisten bij de V N.. kenschetste het memorandum als een ..opzettelijke poging om de zaak van China voor de V.N. afbreuk te doen". De secretaris-generaal had volgens hem door dit document zijn bevoegd heden overschreden en het openbare vertrouwen in zyn onpartijdigheid on dermijnd. Generaal Bradley gelooft aan de overwinning LEVENSSTANDAARD ZAL ECHTER DALEN. Generaal Omar Bradley, de voorzit ter van de Amerikaanse gezamenlijke stafchefs, heeft in een toespraak tot de Womens National Press club te Wash ington verklaard te geloven, dat „onze huidige strijdkrachten en onze bcwapeningsprogram voldoende zijn om tezamen met de strijdkrachten en het potentieel van de bevriende naties een eventuele oorlog te winnen". Hy verklaarde echter tevens, dat de Verenigde Staten niet moeten ver wachten, dat zij in een lange vredes- periode vliegtuig voor vliegtuig, schip voor schip en divisie voor divisie ge lijke tred kunnen houden met de Sov jet-Unie zonder de levensstandaard te verlagen. „Indien het de wens van het Ameri kaanse volk is een strijdmacht op te bouwen, die de Verenigde Staten vol- gena jaar een militaire overmacht zal geven, dan zullen wij een legerkamp moeten worden met alle ernstige gevol gen van dien voor onze economie, de mocratie en vrijheid." De generaal was echter van mening, dat de voorraden atoombommen, die de Vere ngde Staten bezitten en hun ver mogen om deze naar hun doel te voeren Amerika ln staat stellen onmiddelijk te rug Le slaan, ofschoon dit geen beslis sende slug kan worden. „Ons program voor wetenschappelijk onderzoek en ontwikkeling van nieuwe wapens mits goed onderhouden en goed gesteund zal de positie van de Verenigde Staten en hun vrienden blij ven verbeteren", aldus Bradley, "die hier aan toevoegde, dat met het vervaardi gen van nieuwe afweermiddelen tegen duikboten snelle vorderingen worden gemaak.. Generaal Badley zeide. dat de inter nationale spanning was toegenomen sinds Trumans bekendmaking dat er in Rusland een atoomontploffing was voorgekomen. Hij deed een b-jioep op het Ameri kaanse volk om het hoofd koel te hol den en vexK r.a/ae, aa; de verdedte'ng van de Verïvstïe Stator, in geval van oorlog, de „uiteindelijke bescherming" inhield van iedere natie of groep van naties, die het Amerikaanse volk als Zijn bondgenoten beschouwt. De Verenigde Staten hebben nieuwe beperkingen ingesteld voor de uitvoer van goederen van strategische waarde jnaar communistisch China of andere punten, van waar uit zij mogelijk Jjor- gezonden kunnen worden naar landen binnen de Sovjetrussische invloedsfeer. Het ministerie van handel heeft een lijst van 600 soorten goederen opgesteld, j welke niet zonder uitvoervergunning uitgevoerd mogen worden naar gebieden buiten het Westelijk halfrond. De order zal 20 Maart van kracht worden. gezant zeide. dat de Amerikaanse pers berichten, welke hy had gevolgd, hem de indruk hadden gegeven, dat de Tsje- chisohe justitie vólkernen andere inhoud geeft aan de begrippen „spiennage" en .sabotage" dan de justitie in de Weste lijke landen. Het inwinnen van han delsinlichtingen. dat algemeen gebrui kelijk en geheel oirbaar is in West- Europa. wordt thans in de Oosteuro- pe.se landen „spionnage" genoemd en op deze basis is het proces Louwers blykbaar geveerd, aldus Jhr Van Tets. Aan een twintigtal Tsjechen, die om een visum voor Nederland hadden verzocht met de bedoeling aan dc Utrechtse jaarbeurs deel te nemen, ls dit visum geweigerd. Het betreft hier voornamelijk deelnemers-exposanten. De Nederlandse militaire attaché in Tsjecho-Slowakije, kolonel B. R. P. F. Hasselman, vertrekt vandaag weer naar Praag. Daar op 7 Maart de Tsjechische re gering om terugroeping heeft verzocht van de drie leden van de Nederlandse legatie, en daarvoor een termijn van 8 dagen heelt gesteld, wordt verwacht dat Kolonel Hasselman weer spoedig in ons land terug zal zijn. Ook van offici ële zijde deelt men deze zienswijze. De andere leien van de legatie, om wier terugroeping is verzocht, zijn, naar men weet, de zaakgelastigde ae heer J. van der Gaag en de kanselier de heer Th. Lochmann. Besluit heden ondertekend „ALLEN BLEVEN ZITTEN Vanochtend heeft President Soe- karno het besluit betreffende dc in voeging van Oost-Java, Midden-Java, Madoera en Padang by de Republik Indonesia (Djokja) ondertekend. Dit besluit werd uitgevaardigd op grond van dc Noodwet. Intussen heeft de volksvergadering, die gisteren te Bandoeng bijeen kwam ter bepaling van dc status van Pa- soendan, tot aansluiting bij dc Repu blik Indonesia besloten. Dc correspondent van Aneta be richt, dat het door vele luide stem men binnen en buiten de vergader zaal niet doenlijk was algemene be schouwingen te houden. Dc voorzitter kon slechts vragen: „Voor de Repu blik Indonesië of tegen de Republik Indonesia. Wie tegen is verzoek ik op te staan", waarop allen bleven zit ten Gisteren is de ex-kapiteln van bet I :tf an B:.t> biea. en hei mishan- K.N.I.L., Westerling, in Singapore voor delen van een mede-gevangene, de rechtbank verschenen. Hij moest Geboeid werd Westerling voorgeleid, zich verantwoorden voor het illegaal be- Morgen nieuwe koffiebon Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 425 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van 10 Maart 1950 wor den gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 25 Maart 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 20 April 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aan gewezen. Nederlandse Kamerleden thans in Bonn DINER BIJ ADMIRAAL DE BOOY. De twaalf leden van het Nederlandse Parlement, die een rondreis door West- Duitsland maken, zijn gisteren te Bonn aangekomen, waar zij bezoeken zullen brengen aan geallieerde en Duitse func- tionnarissen en politieke leiders. Een lid van de groep verklaarde, dat de reis van bijzondere waarde zou zyn met het oog op het komende debat in het Nederlandse Parlement over de toe stand in Duitsland. Verwacht wordt, dat de groep mor gen de speciale vergadering van het West-Duitse Parlement over het Saar- gebied zal bijwonen. Na het bezoek aan Bonn gaat een deel van de delegatie naar Frankfort en de anderen naar Hannover en Ham burg. Gisteravond heeft het hoofd der Ne derlandse missie bij de geallieerde Hoge Commissie, admiraal De Booy. ter ere van de Nederlandse gasten een diner aangeboden, waarbij vertegenwoordigers van de Bond "van Nederlanders in Duits land en enkele andere vooraanstaande Nederlanders, die in Duitsland wonen, waren uitgenodigd. NEDERLANDSE STUDENT IN OOSTENRIJK VEROORDEELD. Lid van valuta-smokk:lbende. Hajo Albert Houvert. een 29-jarige student uit Amsterdam, is te Innsbruck tot 3ri maand gevangenisstraf en 100 000 schillings boete veroordeeld we gens onwettige valutahandel. Hij we.d in December 1949 gearresteerd als tus senpersoon voor een omvangrijke bende, die buitenlands geld van Zwitserland naar Oostenrijk smokkelde. Tussen Juli en December 1949 zou de bende voor een waarde van bijna 6 millioen schilling hebben verhandeld. By zijn arrestatie had Houvert 600.000 schil- 11ng by zich».

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1