Zilveren jubileum van de Kunstkring „Voor Allen" Optreden van het „Quintette Instrumental Pierre Jamet" WEK DE GAL IN UW LEVER OP Tracteer de kinderen ...en Uzelf! Met een enkel woord DENSDAG 7 MAART Debat in het Engelse Lagerhuis TWEE CONSERVATIEVE AMENDEMENTEN. Tij tens het debat in het Engelse lagerhuis over het regeringsprogram ma, dat koning George bij de officiële opening van het parlement aanbood en waarin niet over nationalisatie van de staalindustrie werd gesproken, heeft minister-president Attlee verklaard, dat de regering nationalisatie van de staal industrie zich ten doel blijft stellen, doch dat er op het ogenblik op dit ge bied niets te doen valt. De conservatieven, die de oppositie vormen, hebben twee amendementen ingediend op de troonrede, die de val van de regering teweeg zouden kunnen brengen, indien zij werden aangeno men. Politieke waarnemers waren ver baasd, dat de conservatieven zo spoe dig tot de aanval overgingen, doch het staat nog te bezien, of de regering deze amendementen zal beschouwen als be langrijke kwesties, waarvan eventueel haar aftreden en het houden van nieu we verkiezingen een gevolg zou kunnen zijn. In deze amendementen wordt be treurd. dat in de troonrede geen mel ding wordt gemaakt van de ijzer- en staalindustrie en dat geen doeltreffen der maatregelen worden genoemd tegen het woningtekort. Men beschouwt deze 6tap als een waarschuwing, dat de op positie de regering een totale oorlog' zal verklaren naar aanleiding van elke belangrijke kwestie. Voor dat Attlee opstond om het pro gramma toe te lichten, had Eden ver klaard, dat de conservatieven zich het recht voorbehouden om critiek te oefe nen, doch Eden beloofde, dat het rege ringsapparaat niet "tot stilstand 2e" bracht zou worden, omdat de partijen slechts zo weinig in sterkte verschil den. Deze bijna gelijke krachtsverhou ding houdt echter geenszins in. dat ae buitenlandse politiek ook maar inde geringste mate zou moeten verslappen, 81 Heden wordt het debat hervat. Eer ste spreker Is Winston Churchill, die na Attlee's rede een zitting geleid heeft van het conservatieve „schaduwkabl- Lebrun overleden Zoals in een deel onzer oplaag nog gemeld, is de vroegere Franse president Lebrun aan longontsteking overleden. Albert Frangois Lebrun werd, op 60- jarige leeftijd, een van de jongste pre sidenten van Frankrijk, teen hij op 10 Mei 1932 gekozen werd, vier dagen na de moord op" zijn voorganger, Paul Doumer. Zichzelf een beloning toegekend BRUSSELSE RECHTBANK ACHTTE TOCH GEEN OPLICHTING AANWEZIG. (Van onze Brusselse correspondent). Een Brusselse rechtbank heeft dezer dagen een eigenaardig arrest geveld. Na de bevrijding van Belgle, nam de Brusselaar Leyssens dienst ln het Ame rikaanse leger en kwam, aldus in Tsje- cho-Slowakije terecht. Hij bleef er wer ken in een fabriek en maakte kennis met een rijke Tsjechische diamant handelaar, die zich de vijandschap van de communisten op de hals had ge haald, Bij de rode machtsgreep over handigde de Tsjech aan Leyssens een buisje met een honderdtal diamanten, die een waarde hadden van verscheide ne millioenen Belgische francs Leys sens kreeg opdracht deze diamanten ln handen te geven van een Antwerps vriend van de Tsjechische handelaar, een beheerder van de diamantbeurs van de Scheldestad. De Tsjech slaagde erin zijn Antwerpse vriend op de hoogte te stellen van het feit. dat Leyssens hem de kostbare schat moest overhandigen. Toen de Antwerpenaar Leyssens na- verloop van maanden niet zag arrive ren. alhoewel hij wist, dat deze het on veilig geworden Tsjecho-Slowakije ver laten had. informeerde hij naar hem. Hij kon hem ten slotte ontdekken en eiste de diamanten. Maar Leyssens wei gerde hardnekkig en verklaarde de diamanten eigenhandig aan de Tsjechi sche handelaar te willen teruggaven. Toen de Tsjech na vele avonturen in België terecht kwam. overhandigde Leyssens hem het buisje met diaman ten, maar vijf kostbare diamanten ver klaarde htf verkocht te hebben voor het bedrag van 75000 francs. Voor het gerecht gedaagd gaf Leys sens als zijn mening te kennen, dat- hij dit bedrag beschouwde als de beloning, welke hem door de Tsjech was beloofd. De Antwerpse diamanthandelaar schat te de waarde van deze vijf diamanten echter op het tienvoudige van het door Leyssens genoemde bedrag. De recht bank achtte de beschuldiging van op lichterij echter onvoldoende bewezen en sprak Leyssens vrij HET STAKINGSWEE IN FRANKRIJK De staking van het openbare vervoer te Parijs, die gisteren geen enkel ogen blik compleet is geweest, verliep ge leidelijk tot 8 van de 14 metrolijnen en 1.000 van de 1900 bussen weer bijna nor- ma al reden. De leiders van de nlet-communisti- sche vakverbonden, die bijna de helft van het bus- en metropersoneel verte genwoordigen. verklaarden, dat zij geen bevel tot staken hebben uitgevaardigd en de onderhandelingen met de werk geefster en het departement van ver voer nog voortzetten. Als morgen ech ter geen aanvaardbare overeenkomst ls gesloten, zullen ook de niet-communls- tische vakverbonden zich bij de staking aansluiten. Een woordvoerder van het onder communistische leiding staande vakver bond SGT verklaarde, dat er in geheel Frankrijk 200.000 arbeiders in de auto- en vliegtuigindustrie en in de havens ln staking zijn. BELGISCHE ARBEIDERS CONTRA KONING LEOPOLD. Het Belgische socialistische vakver bond het grootste van het land zal een beroep doen op de Belgische ar beiders om uit alle macht te strijden tegen de terugkeer van koning Leopold, zo heeft de plaatselijke leider van het verbond, Rénard te Luik verklaard. In een toespraak tot een grote me nigte zeide Rénard met zekerheid te kunnen zeggen, dat ten minste 70 pro cent van de arbeiders aan deze oproep gehoor zal geven, „Allen, die ons met een demonstratie van him kracht denken te imponeren, waarschuwen wij. dat onze vuisten har der zijn dan de hunne", aldus Rénard. Een functionnaris van de Belgische socialistische partij verklaarde, dat alle gebouwen, die aan de partij en haar mantelorganisaties behoren, van nu af aan tot de bekendmaking van de uitslag der volksraadpleging dag en nacht zul len worden bewaakt. STAKINGEN IN JAPAN. 75.000 Japanse metaalarbeiders zijn vanochtend voor onbepaalde tijd ln sta king gegaan. De bond var arbeiders bij de electrl- clteitsbedrijven heeft besloten tot een proteststaking, waardoor het gehele land tussen 9 en 16 Maart tijdelijk van stroom ral zijn verstoken. De mijnwerkersbond. die ongeveei een half millioen leden telt, hpeft ln begin sel besloten morgen het werk voor drie dagen te doen staken. Oud-president Lebrun Toen hij in 1939 wegens zijn verdien sten herkozen werd voor een tweede ambtsperiode van acht jaar ln 1939, kwam de tweede wereldoorlog tussen beide. Lebrun bleef maar een maand aan na de ondertekening van de Franse wapenstilstand met Duitsland en Ita lië, op 22 Juni en 24 Juni 1940. Daarna legde hij zijn volmachten neer ten gun ste van maarschalk Pétain, die daarna staatschef werd. Lebrun was van boerenafkomst. Op 29 Augustus 1871 werd hij in Lo tharingen geboren. Hij ontving een op leiding voor een militaire carrière. Hij doorliep alle stadia van het parlemen taire leven en was ook nog ingenieur en een schrijver van wetenschappelijke bceken. In 1898 ging hij de politiek in en in 1900 maakte hij zijn debuut in da Kamer-van Afgevaardigden. In 1913 werd hij vice-voorzitter. In 1911 nam Joseph Caillaux hem als minister van Koloniën in het kabi net op. In 1912 werd hij door Polncaré als zodanig herkozen en in 1913 in het volgend kabinet had hij weer de porte feuille van Koloniën in handen. In 1917 maakte Ciemenceau hem minister van Blokkade, Na de oorlog werd hij minis ter der bevrijde gebieden. In 1920 kwam Lebrun in de Senaat en werd lid van de bewapenmgscommissle van de Vol kenbond. In 1926 werd hij vice-voorz.t- ter van de Senaat en in 1931 voorzitter. Na in 1940 als president afgetreden te zijn, verdween hij uit het openbare leven. In 1946 werd hij wegens zwakke gezondheid opgenomen in een herstel lingsoord. De Britse defensie De Britse regering heeft meegedeeld, dat Engeland het aantel militairen in actieve dienst het vozend jaar zal ver minderen. maar dat de kosten bijna 21 millioen pond sterling hoger zullen zijn, in hoofdzaak door de aanschaffing van nieuwe uitrusting. De begroting van defensie voor 1950/ 51 bedraagt 780 820.000 pond, het jaar daarvoor 759.860,000 pond. Dit jaar is voor uitrusting en onderzoek bijna 35 millioen pond sterling meer beschik baar dan het vorige. Naar vernomen wordt, wordt een aan zienlijke hoeveelheid van deze nieuwe uitrusting aangeschaft met het oog op de Britse verplichtingen op grond van de Westerse Unie. Zolang de onzekere internationale toe stand voortduurt, kunnen geen drasti sche bezuinigingen worden uitgevoerd, aldus de verklaring. Tegen 1 April 1950 zal het. aantal mi litairen in actieve dienst op 718.000 wor den gebracht. Een jaar later zal" dit cijfer tot 682.000 gedaald zijn. Het beschikbaar stellen van jacht vliegtuigen aan de andere deelnemers in de Westelijke Unie zal in het begro tingsjaar 1950—'51 worden voortgezet. De „belangrijkste voorziening voor Engeland" van het Amerikaanse ver drag voor wederzijdse bijstand noemt het witboek de uitrusting van sommige bombardementseskaders der RAF met B-26 bommenwerpers. Het witboek verklaart voorts, dat En geland zijn positie ln het midden-oos ten moet handhaven. Op 1 April 1950 zal de Royal Air Force 202.400 man tellen, dit is 10.000 man minder dan was voorgenomen, doch dit jaar zal het Steun voor de Caraïbische gebieden OVEREENKOMST DOOR ENGELAND, FRANKRIJK. NEDERLAND EN DE V.S. Engeland. Frankrijk, Nederland en de V.S. hebben gisteren overeenstem ming bereikt over een program, dat ten doel heeft, de levensstandaard ln hun Caraïbische gebieden op te voe ren. Vertegenwoordigers van de vier rege ringen. die lid zijn van de Caraïbische commissie, tekenden een overeenkomst, die een grondig object voor de gebie den aangeeft. De overeenkomst dringt aan op ontwikkeling van het touristen- verkeer, vestiging of verbetering van een stormwaarschuwlngsdienst, beper king van de handelsbelemmeringen tot een minimum, ontwikkeling van het inter-territorlale vervoer, industriële verruiming, opheffing van discriminatie op het gebied van zee- en luchtverkeer en het toekennen van studiebeurzen. Over de financiering van het projeot werd geen besluit genomen. De Ameri kaanse deelneming, zo werd verklaard, zou waarschijnlijk worden bekostigd in het kader van president Truman's „punt vier", een plan tot hulpverlening aan onvoldoende ontwikkelde landen. UITVAART MR BARON VAN WIJNBERGEN. Enorme belangstelling te Loenen. Het kleine katholieke kerkhof in het Veluwse dorpje Loenen was gistermid dag haast te klein om de velen te be vatten, die er mr A, I. M. J. baron van Wijnbergen, oud lid der Tweede Kamer, I de laatste eer kwamen bewijzen. "Klokgelui kondigde de komst van de i lijkstoet aan en even later werd door een haag van Trekvogels het stoffelijk I overschot naar het kerkgebouw gedra- gen. Na een korte plechtigheid ln de kerk torsten, volgens oude zede, vroege- I re pachters het stoffelijk overschot van I hun landheer op de sohouders naar het familiegraf waar cle pastoor der pa rochie. de heer H. J. Peters, de absoute verrichtte. Drs S. F. A. C M. baron van Wijnbergen, burgemeester van Wasse naar, dankte namens de familie voor de j belangstelling. OPSTELWEDSTRIJD VER. NATIES. Prijs: reis naar Lake Succes. De Ver. Naties hebben voor 1950 een opstelwedstrijd uitgeschreven met als verplicht onderwerp: „Heeft de regel van eenstemmigheid („veto") de V-N, verhinderd om te functionneren op het gebied van poli tieke en veiligheidsaangelegenheden?" Aan deze wedstrijd kunnen allen de genen deelnemen, die tussen de 20 en de 35 jaar zijn en lid van de Viro, (Ver. voor Internationale Rechtsorde) zijn, voorts degenen die lid zijn van een ver eniging welke als collectief lid tot de Viro is toegetreden, ten derde zij die lid zijn van een vereniging, die een ..consultatieve status" bilde Ver.Naties heeft .of die abonné ziin op het maand blad „Wordende Wereld". .De Nederlandse jury zal twee opstel len uitkiezen ter voorlegging aan de Internationale jury. De internationale jury zal 10 prfjs- w'nnaars uitkiezen (uit hetzelfde land niet meer dan 1). voor wie de reis naar en van Lake Success zal worden be taald evenals een verblijf van den maand in Laké Success om van nabij de werkzaamheden van de VN. te be studeren. MAN VLOOG IN BRAND. Een leerlingmonteur was gisteravond in de Bilderdijkstraat te Amsterdam bezig een motor sohoon te maken. Naast hem stond een pan met benzine. De man was zo onvoorzichtig een sigaret aan te steken en terwijl hij rookte, viel er een vonk ln de benzine. Zijn kleren vatten brand; hij rende onmiddellijk naar het water langs de Hugo de Groot- kade en sprong er in. Een voorbijganger sprong hem na en trok hem aan de wal. Het slachtoffer werd opgenomen ln het Wilhelminagasthuis. Foto L D.-Vati Vliet. Het zilveren jubileum van de Kunstkring „Voor Allen", mijlpaal in het leven van een der belangrijkste Leidse muziekinstellingen, waarvoor wij on langs in een artikel speciale aandacht vroegen, is gisteravond in een stamp volle Stadsgehoorzaal herdacht. Een Frans ensemble harp, fluit, viool, alt en cello nl. het „Quintette Instrumental de Paris", onder aanvoering van de harpist Pierre Jamet, luis terde deze viering op. Evenwel: eerst na de pauze kon ook de critisch gestemde geest pas ten volle de eminente eigenschappen van dit en semble waarderen. Deze Fransen be halve Paul Jamet, riog Gaston Crunelle (fluit). René Bas (viool), Georges Blan- pain (alt) en Robert Krabansky (cello), zijn eerst volkomen in hun element, wanneer het hun specifiek eigen Frans idioom betreft en in zoreree lijken zij onderhevig aan een enigszins eenzijdige muzikale en geestelijke instelling. Een Handelsonate (fluit, viool, cello en harp) of een Mozartkwartet (fluit, viool, alt en cello) klinken nog wat mat. zonder genoegzaam vibrerende glanzin gen en spanningen De concentratie is niet volkomen, zich o.a. uitend in niet altijd accurate inzetten en afsluitingen. Het is alsof karakter noch geest hun volstrekte aandacht hebben. Er is in Mozart niet de hoogste verheven ADVERTENTIE U tuit morgens „kiplekker" uit bed Kpringeo. Elke dag moet uw lever een liter gal ln .uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpllletjea. aantal manschappen echter een weinig worden verhoogd. Het marinepersoneel zal worden ingekrompen, zodat het op 1 April 1951 nog 127.500 man zal tellen. Het Britse leger, dat met 20.000 man wordt ingekrompen, zal dan nog 356.000 man tellen. In regeringskringen werd afschaf- fing of beperking van de dienstplicht in de onmiddellijke toekomst illusoir I genoemd. LEMCO SUIKERWERKFABRIEK ROTTERDAM Voortvarende oudjes terug uit Amerika ECHTPAAR CUP VIERDE GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Na een verblijf van ruim 10 maanden in Amerika, waar zij bU hun kinderen en kleinkinderen hun gouden huwe lijksfeest vierden, keerden gisteren de 81-jarige Johan Cup en zijn 78-jarige echtgenote Maria Hendrix met het ss „Veendam" naar hun woonplaats Maashees terug. Het was hun prima bevallen! De oude Cup had perplex gestaan van de techniek in Amerika. De reis New York Milwaukee naar hun zoon werd per vliegtuig volbracht.. Dit was hun eer ste vliegtocht en moeder Cup was ln het begin wel wat bang geweest, haar man echter niet. De gouden bruiloft werd op echt Amerikaanse wijze bij hun schoonzoon WLm Stevens, inThlensville (Wisconsin) gevierd. Heel het dorp had meegefeest! Vooral de televisie heeft Clips volle aandacht opgeëist. Ook werd een bezoek gebracht aan grote landbouwbedrijven, natuurschoon, de bekende Harley Da- vldsonfabrieken en de grootste bier brouwerij ter wereld. Van verveling was geen sprake en de oude Cup zou nog best eens terugwillen! Als het aan hem gelegen had, waren ze daar gebleven, maar moeder Cup kreeg heimwee naar Maashees. Nu zij gezien had, dat het haar kinderen ginds goed ging, was zij dubbel tevreden. Enkele uren na aankomst in Maas hees kwamen de Fanfare en de dames- zangvereniging hen huldigen en werd hun door de buurt een mand bloemen aangeboden. sereniteit, noch de volmaakte kleur en de kiankhomogeniteit vertoont lacunes. Ge hoort daarna Albert Roussel's uit 1925 daterende Serenade (opus 30) en er is onmiddellijk veel sterker affiniteit rnet het gegeven: absolute muziek, zich niet bepalend tot litteraire waarden, Roussel. oud-zee-offlcier en eenmaal leider der jong-Franse school, schrijft met een opmerkelijke intelligentie, die echter althans hier slechts zelden het hart beroert. Hij schrijft geen noot te veel of te weinig, zijn vormgeving voldoet aan die hoogste ei^ en is tot het uiterste beheerst. Maar ge ervaart, dat deze compositie stamt uit een tijd, waarin het cerebrale experiment in al gemene zin dominerend was en ook Roussel heeft zich daaraan niet kunnen ontworstelen; Hoe geheel anders is Jacques Ibert in zijn uit 1943 daterend Trio voor viool, cello en harp. waarin dat „hart", spe ciaal in dat warm-melodieuse en inni ge Andante zo sterk klopt. En hier in het bijzonder ook is het, dat ge constateert over welke perfecte krachten dit ensemble beschikt: aller eerst Jamet zélf in de hoogst belang rijke, voor Ibert's dochter geschreven harppartij, dan René Bas als een voor treffelijk violist en Robert Krabansky als een cellist van superieure kwaliteit. In dat bloeiendq Andante openbaart hun toon een verwonderlijke sonoriteit, Florent Schmitt's „Suite en rocaille" (in rococostijl) ten slotte is weer een voorbeeld van uitzonderlijk knap afwe gen der thematiek van deze „anarchis tische traditionalist", zoals hij wel ge noemd is. Die thematiek is onder steund door een puntige en speelse rhythrriiek, die vooral in het als een hulde aan Havdn bedoelde Rondo een meeslepende bekoorlijkheid verkrijgt. Speciaal kon men hier óók genieten van de prachtige techniek van de fluitist Gaston Crunelle, die aanvankelijk T'-_1 eens met „wilde lucht" te kimpen had Het was ln Schmitt. dat het ensem ble een zuivere belichting schonk, om dat het zich hier één voelde met de brills n+e die aan het T*,AVkje ten grondslag ligt. Zo heeft dit Pariise kwintet tenslotte toch de overwinning behaald en beant woord aan de hooggestemde verwach tingen, al kunnen wij ons niet onttrek ken aan het gevoel, dat althans op deze avond een spontaan-levend mu siceren niet bli voortduring tot expres sie kon komen, Een dankbare ontvangst is de Parijze- naars ten deel gevallen, culminerend na de fijnzinnig gespeelde toegift als extra-winst! In de pauze hebben tallozen van de gelegenheid gebruik gemaakt het be stuur van de Kunstkring, inzonder heid voorzitter Van der Hoeven, te complimenteren met het 25-jarig be staan. Wii merkten onder hen op de heer en mevrouw Van Kinschot, wethou der J C. van Schaïk en mr J. Bool, gemeente-secretaris, alsmede vele af gevaardigden van zusterverenigingen, o.a. van de Maatschappij voor Toon kunst en Kunst en Ontsuanning. Men zal ons ten goede houden, dat wij bjj zulk een stroom niet elkeeti memo reren Voor het Kunstkringbestuur in ieder geval een bewijs, hoe zeer zijn werk gewaardeerd wordt! H. BINNENLAND. Aan de nabestaanden van zeven Zaandammers, die hun leven lieten tij dens hun militaire loopbaan ln Indone sië, heeft burgemeester W Thomassen van Zaandam gisteravond namens de minister van oorlog mr W. F. Schokking. een posthume onderscheiding uitgérelkt. Met de „Kota Inten". die onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, omstreeks 15 Maart te Rotterdam wordt verwacht, repatrieeren o.a. 4-Garderegi- ment Grenadiers en 4-11 R.I. Bertus van Lier is met het koor en orkest van de Rotterdamse Volks universiteit uitgenodigd een uitvoering te geven van Bach's Matthaus Passion ln het Aldeburgh Festival, waarvan Ben jamin Britten de artistieke adviseur is. Dit zal de eerste uitvoering ln Enge land zijn van de comolete Matthaus Passion ln de oorspronkelijke taal. Uit betrouwbare bron te Washington wordt vernomen, dat de Amerikaanse re gering 44 millioen pond melkpoeder aan Nederland heeft verkocht ter aanvulling van de voedselvoorraad. (U.Pt. Het bezoek van de Hamburgse bur- eemeester Max Brauer aan Nederland ls thans vastgesteld op 2630 Maart. De uitnodigende Instantie ls de o.oördinatle- commissle voor culturele betrekkingen met Duitsland De minister-president, dr Drees. zal hem ontvangen Voorts zal de heer Brauer lezingen houden en besprekingen l voeren. BUITENLAND. In Burnie (Tasmanlë) ls een Sia mese tweeling ter wereld gebracht, voor zover bekend de eerste ln de geschiedenis van Australië. Het zijn twee meisjes, die met de hoofden aan elkaar gegroeid z(jn, doch verder geen afwijkingen vertonen. Volgens de artsen bevinden de meisjes, die te zamen negen en een half pond wegen, zich in goede welstand. Volgens „Het laatste Nieuws" heb ben boringen ln de streek van Leopolds- burg het bestaan van steenkolenlagen op 1100 meter diepte aangetoond. De kolen zijn van dezelfde kwaliteit als in de an dere Limburgse mynen. In Italië ls een nieuw vakverbond gesticht, de „Italiaanse Arbeidsunie", die zich tot duel stelt ..de vakbonden los tp maken van de politieke partijen, opdat zij werkelijk onafhankelijke organisaties worden". De nieuwe bond heeft bij acclamatie besloten toe te treden tót het wereld- verbond van vrije vakverenigingen, dat te Londen ls gevestigd. Mosje Pidjade, vlce-voorzltter van het Joegoslavische presidium, heeft op een massavergaderliig verklaard, dat ln het belang van de vrede de strijdkrach ten -noesten worden versterkt, ook al zou dit offers van arbeiders en boeren vra gen Rusland. Poien en Tsjecho-Slowa kije hebben te Lake Success een verga dering van het kindernoodfonds der Ver enigde Naties verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de Chinese natio nalistische gedelegeerde. „De Rand Dally Mail" te Johannes burg meldt, dat te Tete in Portugees Oost-Afrika een nieuwe wlnplaats voor uranium-erts ls ontdekt, De „Westinghouse Electric Corpo ration" heeft voor het eerst officieel toe gegeven, dat z(j bezig ls met het bouwen van een onderzeeboot, die door atoom kracht wordt aangedreven. Geleerden zeggen, dat zulk een duikboot ln feite steeds kan doorvaren zonder brandstof in te nemen, Het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelt mede, dat aan het einde van deze maand een vriend schapsverdrag met Turkije zal worden getekend. „Le Drole", het beroemde kanon van Napoleon, dat ln 1813 ln de slag bi] Leipzig door prins August van Pruisen werd veroverd, ls onlangs door de Duit sers aan de Franse autoriteiten terugge geven. De Poolse nationale vergadering heeft unaniem een regërlngsdecreet tot secularisatie van alle landgoederen der kerk. die groter dan 125 h.a. zijn, goed gekeurd. Kleinere landgoederen van parochie geestelijken vallen niet onder het decreet, dat hoofdzakelijk betrekking heeft op de eigendommen der Poolse bisschoppen. De baten van de geseculariseerde land goederen zullen ln eer „kerkfnnds" wor den gestort, dat ook schenkingen van de regeringen zal ontvangen. Het geld van dat fonds zal worden gebruikt voor liefdadigheid voor sociale verzekering van de arbeiders op de voormalige kerke- UJke domeinen an om verdienstelijke priesters te helpen. Seretse Khama, die naar Londen ging om te pleiten voor zijn functie als opperhoofd vati de stam der Bamangwato ln midden-Afrika. heeft bekend ge maakt. dat de Britse regering had beslo ten. dat hll gedurende vijf Jaar zonder vergunning niet naar zijn geboorteland zou mogen terugkeren. De bijeenkomst van de West-Euro- pese stafchefs zal op 31 Maart of l April worden gevolgd door een vergadering van de ministers van defensie en daarna door een volledige vergadering van de Noprd-atlantlsche raad van ministers van buitenlandse zaken De Juridische commissie van de Amerikaanse Senaat heeft een wetsont werp goedgekeurd, dat voorziet in de verplichte registratie van communisten. Mlhall SJIpkof. een voormalige tolk van de Amerikaanse legatie te Sofia, die volgens het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken door foltering tot een bekentenis ls gedwongen, heeft voor een rechtbank te Sofia bekend, dat hij een Amerikaans spion was. SJIpkof, die met 4 anderen terecht staat, zou volgens het Bulgaarse persbu reau hebben 'verklaard, dat hij de voor malige Amerikaanse gezant een verhaal over een 3C uui lange foltering had ver teld om diens sympathiek op l:e wekken. John Lewis de voorzitter van de Amerikaanse mllmverkersbond. wiens eisen na vier weken staking zijn inge willigd, heeft een lening van een mil lioen dollar aangeboden aan de bij het C I O. aangesloten bond van Rrbelders In. de auto-lndustrio teh einde de arbeiders .van de Chryslerfabrleken. die hun 8ste I staklngsweek beginnen, te helpen. Hierboven het actieve bestuur van de Kunstkring „Voor Allen". V.l.n.r.: me], L. Sibbes, de heren G. Law (2e pen ningmeester), P. Brouwer, P. v. d. Hoe ven (voorzitter), J. de Jong (secretaris), mej. L. Becherer (2e seer.) en mr A. J, Sormani. Petroleumstel viel te Groningen om VROUW AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Een ongeluk met een petroleum- toestel heeft het leven gekost aan de 52-jarige mevrouw T. Brakke—Heillnga, wonende in de Veemarktstraat te Gro ningen. Toen zij het stel wilde ver plaatsen vl.el dit op de grond, waar door het vloerkleed vlam vatte. Zij trachtte het vuur te blussen, maar daardoor raakten ook haar kleren in bratia Omwonenden die door het ge gil der vrouw gealarmeerd het huls binnendrongen, gelukte het na veel moeite met water en met kledingstuk ken het vuur te doven. Mevrouw Brakke werd naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht, waar zij gisteravond aan haar brandwonden ls overleden. Staten Ned. Antillen trekken motie-Amelink in NIEUW ADVIES STAATSREGELING AANGENOMEN. De Staten van de Ned. Antillen heb ben gisteravond de motie-Amelink, waarbij de Staten de regeringsvoor stellen Inzake de zetelverdeling voor kennisgeving aannamen, Ingetrokken. Het voorstel van de heer Jonckheer (Democratische partij) tot intrekking werd aangenomen met 14 tegen 6 stem men. Tegenstemmers waren de heren Tromp en Amelink (beiden van de Unie Nationaal Aruba), Eman en Geerman (beiden van de Arubaanse volkspartij) en Croes en Yrausquin (eveneens van Aruba). De heer Dussenbroek (van de Unie Nationaal Aruba) was afwezig. De heer De Cuba (van de Arubaanse Volkspartij) stemde voor. Vervolgens behandelden de Staten het nieuwe advies inzake de wQziging van de staatsregeling en het voorlcpg statuut, dat in de gecombineerde com missie-vergadering aanvaard werd met 11 stemmen (8 van Curagao, 2 van de Bovenwinden en een stem van Bonaire. Na zeven uren vergaderen werd te on geveer vier uur in de nacht het advies, na wijziging door een amendement van Eman, met 11 tegen 9 'stemmen aange nomen. De gehele coalitie stemde voor. MATROZENOPLEIDING IN VLISSINGEN. Maar het kamp te Hilversum blijft. De burgemeester van Vllssingen, mr dr B. Kolff heeft verklaard, dat het vaststaat, dat de Marinestaf de matro- zenopleiding naar Vlissingen wenst over te brengen Naar aanleiding hiervan deelde de commandant van het Marine opleidingskamp Hilversum, kol. S. Dob- benga mede, dat dit geenszins betekent, dat het marinekamp uit Hilversum zal verehvijnen. Vlissingen heeft wel ge tracht de gehele opleiding tot zich te trekken, maar hiertegen ls krachtig ge ageerd en deze „strijd" is door Hilver sum gewonnen. Er staat zelfs een uit breiding van het Marinekamp te wach ten. De kerken en de waterstofbom RICHTLIJNEN VOOR EVENTUELE AANDRANG OP REGERINGEN TOT UITBANNING. De directeur van de commissie van de kerken voor Internationale aange legenheden, Frederick Nolde. heeft aan de kerken richtlijnen doen toekomen voor geval zij zich tot haar regeringen wensen te richten in verband met de waterstofbom. De commissie dringt er op aan, dat de kerken in de verschillende landen conferenties zullen beleggen van voor aanstaande leden, waar besproken zal worden wat er gedaan kan worden ten aanzien van de internationale contróle van vernietle,in<rt;wapens en internatio nale samenwerking van de volken. De kerken zullen de regeringen er toe moeten bréngen niet alleen de be reidheid te tonen om met andere vol ken besprekingen te voeren over de Internationale eontrólp der bewapening, maar ook het initiatief te nemen van een dergelijk overleg De regeringen zullen voorte bereid moeten zijn opnieuw in onderhan deling met elkaar te treden en wel in een geest van samenwerking en goede wil. Tijdens de voorbereiding en het verloop van de besprekingen zal Iedere politiek verworpen moe ten worden die het voordcel van het eigen volk zoekt ten koste van andere volken. Voorts zal er aandacht aan moeten worden besteed op welke wijze er tussen volken en regeringen ln het bijzonder van landen tussen welke tha"c span ningen optreden, door culturele, en godsdienstige samenwerking een be tere verhouding kan ontstaan.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2