Schuman veroordeelt Duitse houding inzake de Saarkwesfie WEERBERICHT Tsjechische gezant naar Praag vertrokken Portier nam protest-nota in ontvangst President Auriol op bezoek bij de Engelse koning Zal entente cordiale nieuw leven worden ingeblazen? 59ste Jaargang DINSDAG 7 MAART 1950 No. 26942 LEIDSCH DAGBLAD triKteur: J. W Henny Lofdredactié: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden üiro no 67055 frankrijk voor de keus tussen twee dictaturen Frankrijk staat voor de zwaarste t-sils sinds de afloop van de oorlog! En üt terwijl het ergste geruime tijd voor ts leek te zijn De communisten waren immers in pcht belangrijk teruggedrongen en het jdieen zelfs een korte poos, dat het ge- v^r van die zijde vrijwel was geweken Deze kansberekening faalt echter wel ten'enenmale! Dank zy de gemaakte '•aten van de „derde macht" hebben i> communisten opnieuw de wind in ii zeilen en het behoeft geen nader beloog, dat zij daarvan het meest nut- kj'j gébruik pogen te maken Althans rcor hun nuttig gebruik. Voor Frank- rijï kan het toch weinig minder dan etastrophaal worden genoemd Misbruik makend van de economi se moeilijkheden, waarin grote groe- kd der arbeiders zijn beland, voeren Franse communisten thans feitelijk i beslissende politieke strijd om de nicht. Zij willen de chaos forceren, de chaos, die voor het communisme de hkermat is van de machtsovername, al volgt daarop de verplettering van iedere ware democratie en de totalitaire dictatuur van Moskou. Trots de ernstigste waarschuwingen hebben de partijen der „derde macht" el gevaar blijkbaar niet willen zien en irn zij voortgesukkeld op de weg naar verderf. Speciaal de Franse socia len zijn ziende blind gebleven voor ïjt zich zou afspelen en hun uittreden ut de regering Bidault heeft niet wei- u bijgedragen om het communisme de te banen voor de actie, die nu met iterate hardnekkigheid is ontketend. De communisten menen, da>t de tijd hen rijp is en dientengevolge zet ten zü momenteel alles op alles. En zo rreemd bezien is dat niet. Want wat tóen zij tegenover zich9 Een uiterst ivakke en in zich zelve verdeelde rege ns Bidault, die zelfs in het parlement rezen niet meer over een meerder- :ió beschikken kan en een niet min- cfr verdeelde socialistische partij, die cc laatste greep over de arbeiders ver- Verliezen moest, dank zij haar nreralachtigheid. Hoezeer het de communisten thans cmst is met hun greep naar de macht de chaos, blijkt zonneklaar uit het 'cl. dat momenteel in het parlement vordt gespeeld. Tenminste wanneer -en cüt nog als spel wil beschouwen! Dc communisten lappen, om het maar wns plat te zeggen, alle parlementaire fatsoen aan hun laars en pogen het priementalre werk volkomen lam te lcggon, daarbij niet terugdeinzend voor meest rlgoureuse middelen als ge- lechlen in de Kamer. Wat er thans nog res; aan parlementaire zeden en fatsoen iel FYanse parlement is niet meer tin een schim van ware democratie. En 62t is de communistische opzet Rekening houdend met de gewijzigde oaivundigheden kan men bijkans wel z^gen, dat Frankrijk In de toestand •Tkeert als vlak voor de grote revolu- e van 1789 Toen was er geen gezag, ceze kon afwenden Zal het er nu zys? De regering Bidault zal dat gezag kunnen opbrengen, daarvan zijn ïjj overtuigd. Maar wat dan Br blijft Frankrijk od. nog slechts ten middel over om de revolutie te ont- pn: de sterke man! Doch ook dat bejekent de dood van de democratie in iverr vo:m, dat vergete men niet en fis is ook deze reddingspoging op zich '1 veroordeeld! De sterke man wil •ners eveneens zeggen de dictatuur, np'. dan niet d£ communistische en 'tejenwoordigt dientengevolge het recre kwaad Wie de sterke man dan moet zijn? •ift antwoord is logisch: dat kan slechts 11 generaal De Gaulle, die reeds lang zjjn tijd zit te wachten. Zo wordt thans door de Franse com- pmsten de strijd op leven en dood ge- wc: er op of er onder! De strijd tus- o iwee dictaturen, die van Moskou Gt van de Gaulle. Een andere uit- K moeilijk meer te zien. Voor het arme Frankrijk breken de gevaarlijke ogenblikken aan van •cbtandigheld „Jj nu hebben wij slechts de grote lijn «pegeven, zonder af te dalen in op pi zelve kleinigheden, die de commu- a"en Pogen uit te buiten ais het ver tegen de Amerikaanse wapenaan- ;r. het wapenvervoer naar indo- ,.n* afgezien van de z%. „vredes- door de communisten allerwege -saniseerd en meer dergelijke arlei- "osmanoeuvres. F'inkrijk zal eerlang moeten kiezen; ,ne- communisme of de Gaulle, het onafwendbaar! Borstel tot ontwapenings conferentie. democratische senator Millard in2s uit Maryland heeft de Ameri- «nse senaat dringend verzocht, de e verzoeken, een wereldconferen- v°°r ontwapening bijeen te roepen, vorige verklaringen in de Senaat had in,«?s Mn b?r°ep gedaan op president .urnan om een dergelijke conferentie DsJeggen. Hij verklaarde tegenover •palisten, dat hij de resolutie in de had ingediend, omdat alleen •p toestemming de resolutie doel- piend kon maken. Meer dan 20 se- 0:en hadden hem reeds gezegd, dat bei voorstel voorstonden. weinig verandering. Bilt verwacht tot morgenavond: to'er het algemeen weinig bewolking •Jn de nanacht en vroeee ochtënd wie Dlaatsen tiideliik nevel of mist. na overal lichte en hier en daar are nachtvorst. In de namiddag iets rwr dan vandaag Zwakke winden, te 10 uur. 8 MAART. od: 7.12 uur; onder: 18.31 uur. «aan onder: 8.29 uur (V.M.). hoor water te Katwijk te 5.58 en ■-17 uur. nummer bestaat uit zes pagina'#. Rond het proces Louwers: De heer v. d. Gaag moest drie kwartier wachten Naar wij vernemen is de Tsjechische gezant in Den Haag gisteravond naar Praag vertrokken. Gelijk bekend, was hij Zondag op het Ministerie van Buit. Zaken ontboden, om een fel protest van dé Nederlandse regering tegen de gang van zaten bij het proces Louwers in Praag in ont vangst te nemen. VREEMDE HOUDING. De Nederlandse zaakgelastigde te Praag, de heer Van der Gaag, werd gisteren van het ene bureau naar het andere gezonden en moest tenslotte ruim drie kwartier wachten voor hy dc kans kreeg zijn krachtige protest nota te overhandigen. De heer Van der Gaag deelde mede dat hij tenslotte de nota niet aan de waarnemend minister van Buiten landse Zaken had kunnen overhan digen, maar dat hü hem bij de por tier had moeten achterlaten. In diplomatieke kringen te Praag ver wachtte men, dat de nota de uitwijzing van de heer Van der Gaag en verschil lende andere leden van de Nederlandse legatie tengevolge zou hebben. De heer Van der Gaag vertelde da.t hij van plan was de nota te overhan digen aan de vice minister van Buit. Zaken Vavro Hajdu, maar dat hem was meegedeeld dat hü zich met het pro test moest wenden tot het hoofd van de Europese afdeling Benda. Om dne uur werd hü echter opge beld door de scretaresse van Hajdu met de mededeling dat* Benda niet op het ministerie aanwezig was en dat zü niet wist tot wie de Nederlandse zaakgelas tigde zich moest wenden. „Ik stelde voor de nota cp het pro tocol te overhandigen en de secretares se zeide dat dat in orde was." „Toen ik echter cp het ministerie van Buit. Zaken kwam, werd mij door de portier meegedeeld dat er niemand aan wezig was van het protocol." De heer Van der Gaag vroeg daarop, of hy de nota niet kon achterlaten bü een secretaresse, maar dat werd niet toegestaan. „Terwijl ik bij de portiersloge stond te wachten, kwam toevallig de heer Hadju binnen. Ik stapte naar voren en vroeg hem: Ik heb hier al een half uur staan wachten, maar er schünt nie mand aanwezig te zün, aan wie ik deze nota kan overhand gen. Kunt u my misschien helpen?'1 Hajdu zeide tot zijn spijt niéts te kunnen doen. „Hij deed echter een goed woordje voor mü bij de portier en ging vervol gens heen gespecialiseerd in de verwerking van kunstmatige garens, voorlezingen in Praag laten houden. Met insteaiming van de autoriteiten aldaar en met schriftelü'ke instemming van het be trokken Ministerie heeft deze technicus ook enige fabrieken bezocht om te hel pen bij het oplossen van moeiiykheden. De heer Louwers heeft zich ingespan nen om Tsjecho-Slowakye flinke en vlugge leveringen te bezorgen in een tüd van schaarste. Hoe deze activiteit door dc Tsjechische autoriteiten als economische spionnage kan worden be titeld ontgaat ons begrip, aldus de di rectie. „WIE WEET, HOE VLUG IK TERUG BEN... Eerst verleden week vernam de Aku, die in geregeld contact is gebleven met onze legatie in Praag, waar de heer Louwers zich in hechtenis be vond, Zün echtgenote kreeg verleden week van hem een korte brief, waar in hy haar moed insprak en schreef: „Wie kan zeggen hoe vlug ik weer by je ben." Deze brief heeft op allen grote indruk gemaakt. Veertien dagen voor zün arrestatie was de heer Louwers nog bü de Aku in Arnhem. Noch personen nooh om standigheden maakten het voor hem beslist noodzakeiyk naar Praag terug te keren. Hij is evenwel teruggegaan om zyn zakeiyke arbeid voort te zetten, alhoewel hü wellicht een van de weini ge zakenmensen uit het Westen was, die nog in Praag vertoefden. Op de vraag of er met betrekking tot de veroordeling van de heer Louwers en het Tsjechische personeelslid Vavra nog nadere stappen door de Aku zullen I worden gedaan deelde de directie mede, dat zij voortdurend contact onderhoudt met het Ministerie van Buitenlandse Zaken, zy zal zich in deze zaak geheel I bij de gedragslün van het ministerie aansluiten en de belangen van haar beide personeelsleden volledig biy ven be- hartigen. In hoeverre er stappen zullen worden ondernomen om het Internatio- J nale Gerechtshof te verzoeken deze zaak in behandeling te nemen in ver band met beweerde schending van de rechten van de mens kon de directie in dit stadium ?ler zaak niets mededelen. Progressieve Centrumpartij wint Griekse verkiezingen De progressieve nationale centrum partij (nationale politieke unie), die wordt geleid door oud-premier Piasti ras, heeft de Griekse verkiezingen ge wonnen, voor zover dit op basis van de officieuze uitslagen kan worden vast gesteld. De nationale politieke unie, een coa litie van progressieve dissidente libe ralen. behaalde 376.000 stemmen. De populisten van ex-premier Tsal- daris kregen 330.000 stemmen, de libe ralen onder ex-premier Sophocles Ve- nizelos, 300.000 stemmen, de democra tische socialisten van ex-premier Pa- pendreou behaalden 270.000 stemmen en de linkse democratische coalitie van de voormalige minister van Financiën Svolos, 160.000 stemmen. Bidault vraagt vertrouwen Na 13 uur is Bidault de vertragings- taktiek van de communisten ln de Na tionale Vergadering zat geworden en vroeg hü plotseling om een vertrouwens- vo'um ovesr.de anti-sabotage wet, waar door een abrupt einde kwam aan de zitting. De stap van Bidault betekende een directe zet tegen de communisten die gepoogd hebben om de assemblee in het debat vast te werken. De assemblee komt pas morgen na middernacht bijeen, omdat een volle dag verlopen moet voor dat de assem blee over een vertrouwensvotum kan stemmen. Woedend dat hun taktiek schipbreuk had geleden door het ingrüpen van Bidault, stonden de communisten op en zongen de Marseillaise terwy'l de afge matte afgevaardigden de zaal uitwan delden AKU-DIRECTIE„ONBEGRIJ PELIJKE BEKENTENISSEN. Naar aanleiding van de veroordeling van de heer J. Louwers, de dagelykse leider van het verkoopkantoor van de AKU in Praag, door het Tsjechische Staatsgerechtshof, deelt de directie van de AKU inzake de beschuldiging van economische spionnage docr de heer Louwers o.a. mede, dat hü een man is, die zü tot een on terende daad onmo gelijk in staat acht. Men begrijpt er niets van, dat de activiteit van de AKU in Praag respeotievelük die van de heer Louwers wordt bestempeld als „economische spionnage". De AKU heeft met Tsjecho-Slowaküe sinds meer dan 20 jaar zeer aangename relaties gehad en dit land behoorde tot de grootste afnemers. Reeds voor de oorlog had de AKU er een verkoopkantoor. Na de oorlog heeft men de verbinding onmiddeliyk weer opgenomen en in 1947 heeft men er weer een verkoopkantoor gesticht onder de naam „rayon trading". De oprichting van dit kantoor vond grote bijval omdat het de glegenheid opende voor voorlichting door de AKU over de verwerking van rayon-garens in het al gemeen en speciaal voor garens van de AKU. Nog verleden jaar heeft de heer Louwers enige van de technici der AKU, (Van onze Parüse correspondent) Wanneer dat niet oneerbiedig klonk, zou men willen opmerken, dat het reis- seizoen der staatshoofden deze week is ingezet. Vincent Auriol, de president der Franse republiek, steekt heden het Kanaal over en in Parijs wordt ver wacht dat dit bezoek binnenkort wel door de Britse koninkiyke familie aan Parys beantwoord zal worden. In Mei komen, gehjk gemeld, koningin Juliana en prins Bernhard de Franse president bezoeken en na die visitie staan dan nog andere reizen van de Nederlandse koninkly'ke familie naar de Scandina vische hoofdsteden op het programma. Zoals nimmer ln dergelijke omstan digheden kan men natuurlijk ook het bezoek van president Auriol aan Lon den niet uitsluitend als een plezierreis je beschouwen. Het is een geheim voor niemand, dat er zich de laatste jaren nogal eens moeiiykheden hebben voor gedaan in de verstandhouding tussen Frankrijk en Engeland, moeiiykheden, die langs de gebruikeiyke diplomatieke weg, via de kanselarijen, niet steeds uit de weg geruimd bleken te kunnen wor den. Vooral ten aanzien van het offi ciële probleem der Europese samenwer king stonden Londen en Parijs meer tegenover dan naast elkaar en er schuilt daarom weinig overdrüving in. wanneer men opmerkt dat de vermaarde entente cordiale de laatste jaren niet veel meer dan een dode letter was. Aan deze reis is aan beide zijden van het Kanaal dan ook een soort nationaal gewetensonder zoek, een soort mea culpa zelfs, vooraf gegaan, en ofschoon het goed is van een protocolair beleefdheidsbezoek geen wonderen te verwachten, kan het toch zeker nooit kwaad dat men zich eens openlijk afvraagt of. waar en waarom er misverstanden tussen twee landen zijn gerezen. Een goed voorbeeld van zo'n zelfanalyse heeft dezer dagen het onafhankelijke Engelse blad „The Eco nomist" geleverd toen het schreef, dat „wij (Engeland! ons niet steeds vol doende bewust zün geweest van de rol, die Frankrijk geroepen was ln Europa .en het Verre Oosten te spelen. Wij heb- Jben ons geïrriteerd getoond over de pretenties van Frankrijk terwijl het mi litair onmondig was en moreel in hoge mate verzwakt. Daarom hebben de I Fransen ons, niet ten onrechte, meer- malen gebrek aan sympathie en ver- beéldingskracht verweten", i Anderzijds heeft Frankrijk misschien i niet steeds voldoende erkenning be- 1 toond voor de onschatbare verdiensten die Engeland zich tydens de oorlog voor l heel Europa had verzekerd. Door middel van een direct en per- soonlyk contact tussen beide staats hoofden hoopt men nu dus een gunstige atmosfeer van vertrouwen en vriend schap te kunnen scheppen, waaruit een betere verstandhouding ontkiemen kan. Dit is van temeer belang, nu een nieu we conferentie tussen de grote drie (Engeland. Amerika en Frankrük) zich steeds duidelüter af gaat tekenen en een ontmoeting met Moskou zelfs aan waarschijniykheid begint te winnen. President Auriol gaat een verbiyf te gemoet dat hem weinig rust zal gun nen. Hij wordt begeleid door zyn echt genote. alsmede door minister Schu- man de chef van het Franse proto col. Jaques Dumaine. Vincent Auriol, de socialistische oud- typograaf, is niet een man die erg op etiquette gesteld is en het is bekend, dat het Engelse protocol nog aanmerke lijk strenger is dan het Franse. Een zorgeloze trip belooft dit dan ook niet te worden voor deze president, waarmee zelfs in Parijs de heer Dumaine al heel wat heeft te stellen Na in Calels ziin eerste Engelsman gedecoreerd te hebben een ingenieur die al sedert jaren in Frankrijk ls ge vestigd moet de president zich in groot ornaat steken, met de hoge hoed op het hoofd, om in deze uitrusting in Dover door de graaf van Glouchester, een broer van de Engelse koning, ont vangen te worden. In Londen wordt, na aankomst, een rit door de stad gemaakt in vier rijtuigen, waarvan het eerste de president, de Engelse koning en diens broer zal vervoeren. Het programma vermeldt verder the atervoorstellingen en banketten en bo vendien hoopt de president met zijn echtgenote incognito de verwoeste wy- ken van Londen te kunnen bezoeken. In Franse ogen wordt echter het ban ket in de nieuwe ambassade als het hoogtepunt van de gebeurtenissen be schouwd. Hieraan zullen zeventig men sen deelnemen, en omdat dit feestmaal dus op Franse bodem wordt aangericht, hoopt men de Engelse gasten bij die gelegenheid aan te tonen, dat het leven aanmerkelijk aan charme wint wanneer men dit organiseren kan zonder door het oog van de strenge vegetariër Cripps bespied te worden Gistermorgen heeft koning George VI van Engeland het parlement officieel geopend. Koning George VI en koningin Eliza beth bij aankomst te Westminster. VECHTPARTIJ TUSSEN ARBEIDERS EN ONTMANTELINGSPERSONEEL IN DUITSLAND. Meer dan 1.000 arbeiders van de vroe gere „Hermann Goering Werke" te Watensterdt-Salzgitter hebben strüd geleverd tegen een groep ontmante- lingspersoneel, die op het punt stond een deel van de gieterü op te blazen. Het ontmantelingspersoneel en de bewa king werd van het terrein verdreven en sommigen werden afgeranseld. De arbeiders waren woedend over het voor uitzicht hun werk te verliezen en dron gen door tot de ontstekingsapparaten, waarvan zü de verbindingsdraden ver braken. De politie moest geroepen wor den om de orde te herstellen. Daarop stroomde de menigte naar de bureaux van de Britse ontmantelings commissie en een honderdtal arbeiders drong de gebouwen binnen, waar zij de ruiten insloegen en radiotoestellen, te lefoons, kaartsystemen, brlevenordners en tekeningen naar bulten wierpen en in brand staken. Tien auto's, die voor het gebouw geparkeerd stonden, wer den omver geworpen De demonstranten waren verdwenen, toen de eerste Duitse politiedelache- menten arriveerden. Niemand van het Britse en Duitse kantoorpersoneel werd gemolesteerd. Vüf Britse officieren, die zich in een der kamers hadden gebar ricadeerd. konden het gebouw verlaten, toen de politie was aangekomen en de menigte was verstrooid. Nu Amerika de diplomatieke betrekkin gen met Bulgarije heeft verbroken, ma ken de leden van de Bulgaarse legatie in Washington alles in gereedheid om het land te verlaten Het huisraad wordt uit het voormalige legatie-gebouw g-edragen en het bordje ,,te huur" pry'kt j al aan de gevel. RECEPTIES VAN MOHAMMED ROEM Op 6 en 8 Maart zal de Hoge Com missaris van Indonesië in Nederland, Moh. Roem, ln het Kurhaus te Sche- veningen recepties geven voor het per soneel van het Hoge Commissariaat. Op 13 Maart ontvangt de heer Roem in het Kurhaus de Indonesische ge meenschap ia Nederland. Grote Drie in voorjaar bijeen I De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, sprak op een persconferentie zün afkeuring uit over verklaringen van Duitse politieke lei ders over de onlangs gesloten overeen- I komsten tussen Frankrük en het Saar- gebied. Met name tekende Schuman protest aan tegen de uitlating van Adenauer, dat Frankrük Nazi-metho den gebruikte in de onderhandelingen met het Saargebied. „Wü hebben te veel ervaring gekregen van Nazi- methoden in Frankrük om te kunnen toestaan, dat men beweert, dat Frank rijk zelf dergelyke methoden heeft ge bezigd". Schuman sprak de hoop uit, dat men in Duitsland de dingen weer nuchter ging zien en dat wanneer de overeenkomst tussen Frankrük en de Saar behooriyk waren bestudeerd, men zou moeten erkennen, dat Frankrijk trouw gebleven was aan zijn Europeie politiek en deze in genen dele had ge compromitteerd door de ove.eenkom sten met de Saar Schuman voegde er aan toe, dat de Duitse critiek het feit over het hoofd scheen te zien, dat de drie Westeiyke geallieerden in 1947 tot overeenstemming waren gekomen over de autonomie van het Saargebied. De overeenkomsten voorzagen, aldus Schu man in een overgangsstadium tussen het bezettingsregiem van 1945 en de status, welke in het vredesverdrag zou worden bepaald Hetzelfde gold voor de huidige status van de regering van Bonn. Men wüst er in Parijs op. dat de op 8 Mei 1949 goedgekeurde grondwet van de Duitse bondsrepubliek in artikel 23 de grenzen vastlegt van de bondsrepu bliek en dat hierbij het Saarland niet begrepen is. Het Saargebied werd even min beschouwd als een land van de bondsrepubliek. Ingevolge dé regeling van 22 Maart 1949 inzake de West- Duitse grenscorrecties is bovendien een nieuwe grenslün vastgesteld tussen de Saar en Rünland-Westfalen. Uit deze feiten, zo verklaart men. blijkt, dat het Saargebied door de Duitse republiek zelf erkend is als een zelfstandige staat. Voorts wordt er in verband met de eigendom van" de Saarlandse mijnen op gewezen .dat de op 3 Maart j.l gete kende overeenkomst slechts een ex ploitatie-overeenkomst is. Frankrijk heeft er van afgezien het bezit van de Saarlandse mijnen op te eisen en heeft de verplichting op zich genomen, de belangen van het Saa:gebied te steunen bij dë onderhandelingen over het vre desverdrag met Duitsland. Schuman zeide, dat de conferentie der grote drie ook aangelegenheden be treffende het Verre Oosten onder de loupe zou nemen Op de vraag over de mogeiykheld van een conferentie der grote vier (met inbegrip van Rusland) an-woordde Schuman: „Laten d° grote drie eerst de kwestie van een bijeenkomst van de grote vier beschouwen, alvorens wy daarop in gaan" Volgens Schuman zou de büeenkom* der grote drie „op een of andere datum in het voorjaar" gehouden worden. DE HEER VAN DER PLAS VERTROKKEN. De heer Ch. O. van der Plas, Com missaris voor het. Konimuük der Ne derlanden te Soerabaja. is verleden week D'nsriag vliegtuig naar Dja karta vertrokken De heer Van der Plas werd door een groot gezelschap uitge leide gedaan. Wijst Polen alle Duitsers uit? De geallieerde hoge-commlssie te Bonn heeft verklaard, dat Polen de ge hele Duitse bevolking ten Oosten van de Oder-Neisse-grens wil uitzetten. Het zielenaantal van deze bevolking is niet bekend, doch volgens eerdere medede ling uit gezaghebbende geallieerde bron waren Polen en de autoriteiten van de sovjetzone ongeveer 250.000 Duitsers aan het evacueren. De Oder-Neisse-grens is de huidige Oostelijke grens van Duitsland. Het voormalige Duitse gebied daarachter staat thans onder Pools en Tsjechoslo- waaks bestuur. Volgens de mededeling van de hoge- commissie heeft Polen de Britse ambas sade te Warschau van ziin bedoeling op de hoogte gesteld, verklarend dat de huidige transporten pas een eerste groep vormden. De hoge-commissie verklaart van me ning te zijn. dat het toelaten van deze vluchtelingen „slechts tot voortzetting van deze onmenselijke en willekeurige maatregelen zal leiden". Zij waarschuwt de West-Duitse federale en staatsrege ringen „de nodige maatregelen te ne men om de binnenkomst te verhinderen van vluchtelingen, wier namen niet voorkomen op de lijsten, die volgens de overeenkomst van November 11. tussen de Westelijke geallieerden en Polen zijn opgesteld". Deze waarschuwing gaat in tegen een Zaterdagmorgen door Heinrlch Albertz, de minister van vluchtelingenzaken in Nedersaksen (Britse zone), dat hij be reid was alle Duitse vluchtelingen uit Polen in West-Duitsland te laten bin nenkomen. Ondanks protesten van de Britse douane was reeds een groep van zeven honderd mensen toegelaten. Enkele kin deren. die zich bij deze groep bevonden, kregen voor het eerst van hun leven sinaasappelen en riepen uit: „wat 'n leuke aardappelen". Gisteren zün de gehele dag Britse troepen aan de grens van de Russische zone in gereedheid gehouden om te in tervenieren als de Duitse politie er niet in zou slagen de Duitse vluchtelingen uit Polen uit de Britse zone te weren. In de vroege ochtend is een nieuw transport van 186 vluchtelingen aan de zonegrens aangekomen. Geen van hen kwam voor op de lüst van 25 000 Duit sers. die volgens een overeenkomst met Polen in West-Duitsland zullen worden toegelaten. Vier van de vluchtelingen konden echter toch worden doorgelaten, omdat zij papieren van de geallieerde gecombineerde verkeersraad bü zich hadden De rest moest in de Russische zone blüven. Vrouwelijke notarissen in België (Van onze Brusselse correspondent). De leden van de Belgische Tweede Kamer hebben zich galant getoond te genover het zwakke geslacht: voortaan zullen de vrouwen het beroep van no taris mogen uitoefenen. Mevrouw de nofaresse treedt dus de Belgische in tellectuele wereld binnen Maar voo dat het zover was moest verzet worden overwonnen van' een katholiek parle mentslid. dat aan het adres der vrou wen zeer vriendeiyke dingen wist te zeggen, maar van oordeel was, dat de gelükheid tussen de geslachten niet te verwezenlijken is Het is voor de vrouw beter de echtgenote te zün van een no taris dan zelf notaris te zün, zeide hy. Waar gaat het heen als de vrouw, zon de zich om haar gezin te bekommeien, haar eigen leven wil leiden? D.t ver langen naar onafhankeiykheid leidt tot alle ondeugden. De meeste heren waren het daarmede eens. maar stemden voor. Uit galanterie of omdat de vrouwen ook kiezeressen zün?

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1