Overeenkomsten tussen Frankrijk en het Saargebied Weer een vechtpartij in Frans parlement WEERBERICHT m President Truman wil vetkoolmijnen vorderen 59ste Jaargang ZATERDAG 4 MAART 1950 No. 26940 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel l. Lelden Giro no 57055 Onweer in de lucht Hoewel er feitelijk geen enkel aan wijsbaar argument is aan te voeren, voelt men instinctmatig, dat de alge mene situatie danig verslechterd is en ronduit gesproken mag worden van; er hangt onweer in de lucht! Gelukkig behoeft dit niet tot de con clusie te leiden, dat het onweer zal in slaan, maar niettemin is de algehele verhouding slechter, dan ooit. Het is alsof Moskou de zenuwen-oorlcg, of wil men de koude oorlog, weer eens tot het hoogste niveau opjagen Rondom Berlijn blijven de Russen de ta&iek der „speldeprikken" op geraffi neerde wijze voortzetten. Daarnevens coen de z.g, satelliet-landen hun uiter st best om met Moskou te wedijve.en in het plagen der Westelijke landen. Vervolgingen van onderdanen dezer landen aan de orde van de dag en steeds voert dit tot discriminatie van de gezantschappen. Het is een tot het grootste effect opgevoerd systeem van verdachtmaking zonder wederga in de historie. Blijkbaar past dit in het ka der der .zuivering", dat men allerwege daar ziet toegepast. Maar is het in we zen eigenlijk niet het beste bewijs van zwakte? Hoe harder de revolutie haar eigen kinderen verslindt, des te zwak ker staat het met die revolutie. Te verbazen valt het zeker niet, dat de Verenigde Staten dit spelletje ten slotte beu worden en ten aanzien van Bulgarije reeds de uiterste" consequen tie is getrokken: Washington heeft.de betrekkingen met Sofia verbroken. Men Is daarvan te Sofia weliswaar ietwat geschrokken, maar er is geen terug in zulke aangelegenheden, waarbij het prestige gaat meetellen. Zal weldra Hongarije volgen? En tegelijkertijd heeft Moskou de vijfde colonnes weer eens volop in beweging gebracht Men zie maar naar Frankrijk, dat natuurlijk uiterst vat baar voor zulke acties is, daar er geen krachtige regering aanwezig is. Vooral niet, nadat de socialisten het kabinet blöault, hebben verlaten en daarmede als het ware de weg hebben geopend voor tie communistische wroetingen. Natuurlijk woydt daarvan door Moskou een dankbaar gebruik gemaakt en het laat zich aanzien, dat voor Frankrijk donkere dagen zullen aanbreken. Poli tieke stakingen onder het mom van economische oorzaken dreigen het land grotendeels te verlammen. En in het Verre Oosten zet Moskou zijn spel op oude voet Voort. Handig weet het Kremlin gebruik te maken van Iedere ontevredenheid onder de bevolkingen en toe te slaan, wanneer naartoe de geringst mogelijke gelegen heid aanwezig is. Helaas schijnt de noodzakelijkheid om zich te verenigen daar nog niet zo krachtig te worden gevoeld als in het Westen het geval bleek. Ook Finland is weer eens onder druk gezet, vermoedelijk met de bedoeling om zo te trachten opnieuw een woordje mee te kunnen praten in het regerings kasteel, daar ïmmera het kabinet Fa- gerjolm zijn ontslag heeft aangeboden, nu president Paasikivi wederom de teu gels heeft aanvaard. Het is, alsof de wereld bij intuïtie voelt, dat de situatie zich opnieuw heeft toegesplltst, want allerwege verneemt men geluiden, dat de uiterste krachts inspanning in het werk moet worden gesteld om het ergste af te wenden. Van de meest diverse zijden beluistert men geluiden om te trachten met Moskou in nader contact te treden in een laatete poging om een accoord te be reiken. Speciaal in de Verenigde Staten spant men zich in deze richting in, doch de regering met Truman aan het hoofd voelt weinig voor een dergelijke geste. Zeer terecht wordt ingezien, dat het san Moskou moet worden overgelaten, mm de eerste stap te doen. Zou deze van andere zijde komen, dan heeft Moskou reeds bü voorbaat een streep voor! Het zou weinig minder dan als ten bewjjs van zwakte worden uitge legd door de rode machthebbers! Le regering van Washington laat in tegendeel een bijzonder krachtig geluid n- Tot spreken verklaart zij zich te sllen tijde bereid, doch president Tru man heeft er geen twijfel over laten wstaan. dat hjj niet van plan is om enlse concessie te doen en dien tenge re er niet over denkt om naar Mos kou te gaan. Het is Moskou, dat iedere regeling op welk gebied ook onmogelijk neeft gemaakt, het zal dus Moskou moe ten zijn, dat a zal moeten zeggen om mt de impasse te geraken. Zal het Kremlin daartoe zich lenen"5 voorlopig durven wij in dit opzicht geinig optimisch te zijn. Vooral niet, •aar het perfide spel van de rode ïm- P^nalisten onverminderd voortgang gezien de z.g vredesact-ie, die overal wordt gevoerd in strijd met de kerkelijkheid. Maar gelukkig houdt de wereld het hoofd koel! Moge dat zo blijven Dan zal het onweer zonder ongeluk ken over ons heen gaan. VRIJ ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: half tut zwaar bewolkt met vannacht morgenochtend plaatselijk lichte egen of motregen. Zwakke tot matige n in het Noorden van het land later «achtlge wind. overwegend uit Weste- JSe richtingen. Vrij zacht. (Opgemaakt te 10 uur). 5 Maart. op: 7.18 uur; onder: 18.26 uur. Maan op: 20.07 uur; onder: 7.49 uur (V M.) Hoogwater te Katwijk te 4.05 cn 16.17 5*:, fSprmgty). (6 Maart te 4.41 en 16.55 uur). "it nummer bestaat uit 12 pagina's. Nauw economisch verband gelegd In een der gisteren tussen Frank rijk en liet autonome Saargebied te Parijs getekende overeenkomsten, ziet Frankrijk af van zijn aanspraken op de eigendom van de kolenmijnen van liet Saargebied. Het Saargebied heeft de Franse regering echter het recht overgedragen om de kolenmijnen te exploiteren. In ruil hiervoor heeft de Franse re gering toegezegd steun te zullen geven aan de aanspraken van het Saargebied op de eigendom van de mijnen bij de eventuele bespreking van een vredes verdrag met Duitsland. De mijnen zullen geëxploiteerd wor den door de „Regie des mines de la Saar". die jaarlijks aan het Saargebied een percentage van de winst zal beta len, gelijkstaand aan 30 Franse fr. per ton kolen. De overeenkomst blijft 50 jaar van kracht. Bovendien werden vier andere over eenkomsten getekend, waarbij aan het Saargebied zo volledig mogelijk zelf bestuur wordt verleend binnen het ka der van monetaire unie en de douane- unie met Frankrijk. De functie van hoge commissaris in het Saargebied zal afgeschaft worden en Frankrijk en het Saargebied zullen di plomatieke missies uitwisselen. De vol- maohten van de Franse vertegenwoor diger in het Saareebied zullen beperkt blijven tot het tegengaan van maatre gelen, welke de economische unie en de douane-unie in gevaar zouden brengen, niet in overeenstemming zouden zijn met de internationale verplichtingen van het Saargebied of politieke onaf hankelijkheid en de veiligheid van het Saargebied in gevaar zouden brengen. Volgens de grondwet van het Saarge bied is Frankrijk verantwoordelijk voor externe veiligheid en politieke onafhan kelijkheid. Er zal geen economische dis criminatie tussen beide landen worden toegepast en door Frankrijk gesloten handelsverdragen zullen zich tot het Saargebied uitstrekken. De spoorwegen zullen door het Saargebied worden ge ëxploiteerd onder leiding van een uit zes Fransen en zes burgers van het Saargebied bestaande raad met. eendoor de regering van het Saargebied benoem de voorzitter. De tarieven zullen de zelfde zijn als in Frankrijk met de mo gelijkheid- tot uitzondering met toe stemming van de Franse regering. Bur gers van beide landen zullen zaken mo gen openen in beide gebieden onder de zelfde voorwaarden als de burgers van het betrokken land. De overeenkomsten zullen in het vredesverdrag met Duits land goedgekeurd moeten worden. Engeland en Amerika waren volledig op de hoogte gehouden met de gang der besprekingen. Van Duitse zijde wordt scherp stel ling genomen tegen de overeenkomst. Dp West-Duitse bondsdag zal de vol gende week een speciale bijeenkomst houden, opdat de regering een verkla ring over de Saar-kwestie kan afleggen. Jakob Kaiser, miniser voor zaken geheel Duitsland betreffende, ver klaarde, dat de berichten over de overeenkomsten tussen Frankrijk en EEN VERBOD VAN ATOOMWAPENS! Het gebruiken en het vervoeren van waterstof- en atoombommen ls verbo den in het 826 inwoners tellende Franse dorpje Vaucluse-la-Fontaine. Burgemeester Jean Garcin stelde dit verbod voor, nadat de communistische raadsleden een resolutie hadden inge diend, waarbü de gemeenteraad zich zou uitspreken ten gunste van het buiten de wet stellen van de waterstofbom. De plaatselijke veldwachter is verant woordelijk voor de ten uitvoerlegging van het verbod. het Saar-gebied „ongeloofwaardig klonken". Hu zei, dat hij hoopte, dat deze berichten „in het belang van Frank rijk. Duitsland en Europa, niet waar zijn". De chilsten-democratlsche partij, waarvan bondskanselier Adenauer lid is, heeft via haar persdienst een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de overeenkomst „niet te verdragen" is. „De West-Duitse regering heeft her haaldelijk verklaard, dat zij aanspraak maakt op de Saar-mijnen, die voormalig bezit van liet rijk zijn en daarom volgens de constitutie, die door de geallieerden werd goedgekeurd, aan de federale re publiek behoren", aldus de verklaring. HET VREDESVERDRAG VOOR OOSTENRIJK. De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken van Enge land. Frankrijk, de Sovjet-unie en de V S. zullen op 26 April weer bijeenko men om hun besprekingen over een vredesverdrag voor Oostenrijk voort te zetten. In nota's aan de Amerikaanse, Franse en Britse vertegenwoordigers te Wenen heeft de Oostenrijkse kanselier, Figl, dc Westelijke mogendheden verzocht om op alle mogelijke manieren de last der bezetting te verlichten Voorts heeft de Oostenrijkse regering voorgesteld alle bezettingsfunctionna- rissen, die gezinnen in Oostenrijk te on derhouden hebben naar huis terug te zenden, waardoor woonruimte in Oos tenrijk zou vrijkomen. Militaire gerechtshoven zouden moe ten worden afgeschaft en de geallieerde bemoeienis met de zaken des lands zou den tot een minimum moeten worden verminderd. Roden contra niet-roden In de gisteren gehouden zitting van de Franse Nationale Vergadering zijn communistische en niet-communlsti- sche afgevaardigden we?r eens slaags geraakt. De vergadering werd tijde lijk onderbroken. De wanordelijkheden begonnen, toen communistische afgevaardigden poog den de behandeling van een door de regering ingediend wetsontwerp, dat voorziet in maatregelen tegen in Ir.do- Cnina bedreven daden van sabotage, te vertragen. De communistische afgevaardigden hadden In verband met dit wetsontwerp een tegenvoorstel ingediend. Twee com munistische afgevaardigden trachtten zich een weg naar het spreekgestoelte te banen, om dit tegenvoorstel nader toe te lichten. D? waarnemende voor zitter, Roclore, weigerde hen het woord te verlenen. De communistische afgevaardigde Duprat slaagde erin het spreekgestoel te bereiken en begon zijn collega's toe te spreken Dit leidde tot gevechten tussen communistische en niet-commu- nistisohe afgevaardigden. Twee republikeinse afgevaardigden moesten in het vertrek, dat is ingericht voor het verlenen van eerste hulp, wor den behandeld voor in het strijdgewoel opgelopen builen en schrammen. De voorzitter van de fractie der volksre publikeinen, de Menthcn, werd in de hitte van de strijd onder de voet gelo pen. Hij had echter zijn plaats weer in genomen, toen de zitting, onder voor zitterschap van Herriot, na een schor sing van vijf kwartier werd hervat. Herriot maakte onder gejoel der communisten bekend dat de, commissie van orde had besloten: 1. De communistische afgevaardigde Duprat het recht tot spreken te ontzeg gen en hem tijdelijk uit te sluiten van de zittingen der Nationale Vergadering. 2. De officier van justitie in te lich ten omtrent in de Franse Nationale Vergadering begane wetsovertredingen. Durat had zich in het spreekgestoelte genesteld en weigerde het te verlaten. Er volgde opnieuw schorsing. Nadat alle afgevaardigden, behalve de communisten, de vergaderzaal had den verlaten, deed de commissie van orde van het parlement een beroep op de republikeinse garde om Duprat met de sterke arm te verwijderen. Hierop begaven generaal Marquand en twee ongewapende gai'deleden zich naar de vergaderzaal, waar zij Duprat drie maal sommeerden het spreekgestoelte te ver laten. Duprat, die de Franse vlag om zijn lichaam had gewikkeld, weigerde, zeggend: „Ik ben door het volk geko zen; ik weiger". Een honderdtal communisten waren nog in de zaal. De generaal ging daarop confereren met Herriot. Vergezeld door ongeveer honderd le den van de republikeinse garde, keerde hij daarna naar de vergaderzaal terug. Het publiek en de persvertegenwoordi gers werd de toegang tot de publieke tribune ontzegd. Men hoorde buiten, dat er in de zaal werd gevochten. Wel- Het komt niet veel voor dat de Vene- tianen in hun met talrijke kanalen door sneden stad een auto zien. De winnaar van een Fiat-topolino, de prijs uit een loterij, trok dan ook grote belangstelling toen hij met zijn wagen op het beroem de San Marcoplein verscheen. Het zal wel niet in de bedoeling gelegen heb ben met het vehikel tochtjes door de stad te gaan maken. GEEN COMMUNISTISCHE DELEGATIE IN DE V. ST. TOEGELATEN. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het geweigerd heeft visa te verlenen aan de 12 pro-communistische West- Europese prominenten, die een bezoek aan Amerika wilden brengen om presi dent Truman en het congres om beëin diging van de bewapeningswedloop te verzoeken. dra verschenen drie of vier communisti sche afgevaardigden buiten de verga derzaal; de kleding van een hunner was gescheurd. Daarop was het de beurt van Duprat, die buiten de zaal werd gezet. Hij werd vergezeld door zijn honderd communistische collega's, die eveneens door de republikeinse garde uit de zaai werden verwijderd. Naderhand werd vernomen, dat de uitzetting van de communisten met hevige vechtpartijen gepaard is ge gaan. De communistische leiders werden door dc andere leden van de fractie hardnekkig tegen de garde verdedigd. Verschillende afgevaardigden klem den zich aan de banken vast, zodat hun colberts van hun lichaam wer den gescheurd, zonder dat zij mee gaven. De meeste weerstand ondervond de garde van de vrouwelijke commu nisten, die zich op dc vloer wierpen en „Gestapo", gilden. Een communistische afgevaardigde, die er verfomfaaid uitzag en wiens kie ren gesoheurd waren, verklaarde, dat de ga Me bijzonder bruut was opgetre den tegen de vrouwen. Generaal Marquand veegde zich het voorhoofd af, toen hij naar buiten kwam en verklaarde „wat een klop partij". Toen de communisten bU de hervat ting van de zitting terugkeerden ver klaarde hun afgevaardigde Citerne: „dat was de eerste ronde. We zullen zien wat er nu komt". Drie communisten en drie leden van de garde moesten in het ziekenhuis worden behandeld voor verwondingen die zij bij het gevecht hadden opgelo pen. Vijftig communistische afgevaardig den hebben hun constructietactiek voortgezet, toen de vergadering om 3.00 uur vannacht werd hervat. De communistische fractie diende, nadat enige communisten een half uur hadden gesproken, een motie in, waar in wordt voorgesteld, dat het wetsont werp tegen sabotage niet zal worden besproken. Bij de stemming wierpen de vijftig aanwezige communistische afge vaardigden ongeveer 400 stembriefjes in de stembus. De vergadering werd ge schorst voor het uitzoeken van de brief jes. Men meent te weten dat de commu nistische afgevaardigden een rooster hebben opgesteld waardoor er altijd vijf tig afgevaardigden in de Kamer kun nen zijn, om obstructie tegen het wets ontwerp te voeren. Kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije op hoogtepunt LAATSTE WAARSCHUWING. De Tsjecho-Slowaakse minister van justitie, dr Cepicka. die tevens hoofd is van het Tsjecho-Slowaakse bureau voor kerkelijke aangelegenheden, heeft in een toespraak verklaard, dat de Tsje- choslowaakse bisschoppen thans voor de laatste maal door de regering zjjn gewaarschuwd, dat zij zich hebben te bevrijden van hun banden met het Vaticaan en dat zij tot een schikking met de staat dienen te komen. Alhoewel de bisschoppen pogen de uitvoeripg van de nieuwe kerkwetten te belemmeren, zullen deze toch worden toegepast. Heeft Fuchs een opvolger? De Britse militaire geheime dienst, de dc M I 5. en leden van de Amerikaanse geheime dienst gaan thans na. of een andere geleerde het spionnagewerk van dr Klaus Fuchs heeft overgenomen, zo woMt gemeld. Men vermoedt, dat iemand de taak van Fuchs heeft over genomen onmiddellijk nadat deze op hield met het doorgeven, van berichten aan Rusland, nu twee Jaar geleden POLITIEKE MOORD IN VIETNAM. 1 Do van nang, leider van de Vietna mese jeugdbeweging, is vermoord, ken- I nelijk met politieke motieven. De moordenaar ontsnapte. Do van nang i was een bekende nationalist en een I sterke tegenstander van het commu- nisme. Tijdens de wekelijkse bijeenkomst van de Verenigde Chefs van Staven. V.l.nj*.: Chef Marinestaf, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe; Chef van de Staf van de Verenigde Chefs van Staven, generaal- majoor W. J. K. Baay; Chef Generale Staf, generaal mr H. J. Kruis en Chef Luchtmacht, luitenant-generaal C. Gie bel Heuss over Duitsland WEL DEMOCRATISCH, MAAR DUITS! Theodor Heuss, president van de West-Duitse republiek, schrijft in een artikel in het Maartnummer van het Amerikaanse tijdschrift „The Ameri can", dat het rusteloos verlangen van Duitsland, de rest van de wereld zijn wil op te leggen, thans „voorgoed dood" is. De Duitsers zullen zich met over weldigende meerderheid aansluiten bij een sterke West-Europese statenbond, aldus Heuss. Hij noemde de berichten in de buitenlandse pers over opkomena Duits nationalisme „een volkomen ver keerde verklaring der verschijnselen" „Wanneer we maar de tijd en de gele genheid krijgen, vertrouw ik, dat wij zullen leren, hoe onszelf te regeren vol gens de grote liberale traditie van het Westen. Maar altijd zal onze democratie nog iets verschillen van enige andere: zij zal haar Duits karakter nooit geheel verliezen". Einde der staking in zicht? President Truman heeft het Ame rikaanse Congres om bijzondere be voegdheden gevraagd om de vetkool mijnen, waarin reeds vier weken wordt gestaakt, te kunnen overnemen. De staking, waaraan 370.000 mijnwer kers deelnemen omdat zij zonder con tract niet willen werken, heeft de»teen- koolvoorraden in de Verenigde Staten zo doen slinken, dat de Amerikaanse volkshuishouding in een crisis dreigt te geraken. De president, die de oplossing van het mijnconflict tot zijn eerste taak gesteld heeft, .verklaarde in een speciale bood schap: „Binnen enkele dagen zullen wij practisch zonder vetkolen zitten. De openbare veiligheid en het volkswelzijn wordt door een reëel gevaar onmiddel lijk bedreigd. Het is nodig om zonder uitstel tot maatregelen over te gaan". „Indien de mijnwerkers hun werk niet terstond hervatten zal menselijk lijden en een rampzalige economische ont wrichting het gevolg zijn." De president stelde voor: 1. Een onpartijdige commissie te be noemen die aanbevelingen zou doen betreffende eerlijke en gerechtvaardig de compensatie aan de mijneigenaren voor het gebruik van hun bezit door de staat". 2. Een onpartijdige commissie, die zou moeten vaststellen welk loon de mijn werkers voor hun werk in regerings- dienst zullen moeten ontvangen en 3. Een derde commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regering, het congres en het volk, „die een grondige studie zal moeten maken van de econo mische. sociale en nationale veiligheids aspecten van de steenkoolindustrie". President Truman verklaarde te ho pen, dat de mijnwerkers naar hun werk zullen terugkeren zo gauw de regering de mijnen heeft overgenomen, zodat hij de gevraagde bevoegdheden niet zal hoeven te gebruiken. Over het geschil verklaarde Truman, dat de mijnwerkers dit zouden moeten oplossen door hun eigen colleotieve on derhandelingen alsof er geen regerings- beheer over de mijnen was. „Ik wil de particuliere mijneigenaren aan de onderhandelingstafel niet ver vangen door regeringsvertegenwoordi gers." Truman beloofde, dat de mijnen on middellijk aan d6 eigenaars zullen wor den teruggegeven als er weer voldoende voorraden steenkool zijn. Deze vordering zal echter vermoe delijk niet nodig zijn. President Trumans commissie van ondercoek heeft gisteravond medege deeld, dat overeenstemming is bereikt over de „fundamentele principes" voor een nieuw contract. Van betrouwbare zijde wordt be richt, dat het einde van de staking in zicht is. Dezer dagen wordt dc onder tekening van een contract tussen Le wis en de mijneigenaren verwacht. De Zuidelijke mijneigenaren zouden zich echter nog tegen dc nieuwe arbeids voorwaarden verzetten, die een loons verhoging van 70 cents en storting van 10 cents extra in het wclzijnfonds van de mijnwerkers voor elke ton ge dolven steenkool zouden inhouden. RICHTLIJNEN COMMISSIE VERVOER PERSONEN. In beide kamers der Staten-Generaal is herhaaldelijk aangedrongen op publi catie van richtlijnen, welke tot nu toe mondeling werden verstrekt aan de C V.P. de z.g. „Commisie van Breen". Naar wij vernemen is thans binnen kort een algemene maatregel van be stuur te verwachten, waarbij richtlijnen voor de C.V.P. worden vastgesteld, die in het Staatsblad worden gepubliceerd. COÖRDINATIE ONDERDELEN NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN. De minister van Oorlog en Marine heeft een' commissie ingesteld voor het bevorderen der coördinatie tussen de onderdelen der strijdmacht. Zij zal be staan uit de luitenant-generaal van de Generale Staf J. J. C. P. Wilson en de vice-admiraal J. J. C. C. Bennik. Amerika's actie aanvaardt TOESTAND BEMOEDIGEND GEACHT. Johnson, de Amerikaanse minister van defensie, heeft verklaard, dat de actie, waartoe de Verenigde Staten ter ondersteuning van hun buiten landse politiek voornemens zijn over te gaan „zekere risico's, berekende risico's" met zich mee zou brengen. Deze risico's zouden echter slechts dan worden genomen, als dc kans op succes in meer dan redelijke mate aanwezig zou zijn. Hij zelde de Veren. Staten geen ab solute immuniteit tegen aanvallen met atoombommen te kunnen beloven. Zelfs als meer dan 50 milliard dollar voor de beveiliging van het land zou worden uitgegeven, zouden fanatieke piloten door een zelfmoord-vlucht er nog in kunhen slagen een atoombom op de Verenigde Staten te werpen. Minister Johnson uitte zijn tevreden heid over het vermogen van de landen van het Atlantische pact om de „agres sieve bedoelingen" van de Sovjet-unie af te schrikken en te verijdelen. „De macht, waarover wjj thans reeds beschikken plus wat onze po tentiële bondgenoten ontwikkelen, moeten in staat zün de Sovjet-unie van agresie te weerhouden". Johnson noemde de toestand be moedigender dan zij ooit sinds de ca pitulatie van Japan was geweest. De Amerikaanse luchtmacht is parater dan ooit sinds het einde van dc oor log en ook het leger en de vloot „zouden hun mannetje staan". „Ofschoon er geen reden bestaat voor zelfgenoegzaamheid, kunnen wjj toch enigermate tevreden zijn. In Europa heb ben wij het communisme tot staan ge bracht en wij hebben bondgenoten ge wonnen, waar Rusland satellieten heeft gemaakt." Johnson verklaarde, dat de Verehlgde Staten ln het Verre Oosten het com munisme trachtten te localiseren, waar zij dit met een redelijke kans op succes mogelijk achten. Concertgebouworkest waarschijnlijk niet naar Amerika GEEN GARANTIE VOOR KOSTEN-DEKKING. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zijn er grote moei lijkheden in verband met de organisatie van de voorgenomen reis (in September) van het Concertgebouworkest naar Ame rika. Er is namelijk wel een garantie ter dekking van de kosten van de heen- en terugreis, doch niet voor het verblijf in Amerika. Het daarvoor benodigde bedrag zou volgens de plannen het orkest zelf moeten verdienen. Be zoeken van andere bultenlandsè orkes ten o.m. het Franse nationale sympho- nieorkest. zijn echter op een financieel fiasco uitgelopen en de Amerikaanse impressario is in verband daarmede on der de gegeven omstandigheden niet be reid enigerlei contract te tekenen. Bij de volgende week voort te zetten onderhandelingen zal een beslissing moeten worden genomen. Het ziet er evenwel naar*uit, dat de reis niet zal doorgaan. WIES MOENS IN VRIJHEID GESTELD. De Vlaamse dichter Wies Moens, die in ons land was geïnterneerd, ls giste ren j.l. in vrijheid gesteld. Wies Moens had op grond van art. 2 van de Vreemdelingenwet 1918 aan de Arrondissementsrechtbank te Den Haag een verzoek tot Invrijheidstelling gedaan. De rechtbank Ijeeft dit verzoek op 28 Februari j 1. in raadkamer behandeld en op 3 Maart uitspraak gedaan. De rechtbank heeft het beroep van Moens gegrond verklaard, ingevolge «aarvan hij nu in vrijheid gesteld is.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1