Canada alléén kansen in de landbouw Communisten spinnen zijde uit het generaals-schandaal Minister Mansholt acht export-vooruitzichten voer tuinbouw niet ongunstig „Wat u zélf bent is 't belangrijkste! Rond de Veemarkt Zal het eerste Amerikaanse wapenscliip een Franse explosie provoceren? Er is iéts UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 4 Maart 1950 Vierde Blad No. 26940 Emigratie: „Waarheen, wie en hoe (Ill) (Van een bijzondere medewerker) H^wel Canada bereid is in 1950 19.G00 Nederlanders op te nemen, ziet er gelijk gemeld naar uit, dat viopiit 4000 emigranten dit jaar uit Ne- dérland naar Canada zullen vertrekken. Veneden jaar waren er rond 6600, het ter daarvoor 6500. 'Wat is de oorzaak van dit betrekkelijk Edne aantal? Wij geloven: in de eerste plaats het iii\ Uit de reacties op alles wat over emigratie geschreven wordt, blijkt dui- csüjk dat verreweg de meeste emigratie- - innen stranden op de hoge kosten. Vei emigratie naar Canada b.v. is per rirassene een bedrag gemoeid van ca. iïfi. aan reis- en onkosten, zodat zelfs i:3 klein gezin al gauw 3 a 4000 gulden schikbaar moet hebben. Een tweede beperking ligt hierin, dat Canada over het algemeen uitsluitend jribouwers en landarbeiders toelaat. ï- is verder op het ogenblik vraag naar ia aantal ambachtslieden als spieden, poeliers, timmerlieden pluimveehouders er. tuinlieden, die op den duur tot een iêifstandig bestaan zullen komen in •rtelandszemeenschappen. Voor een £ejn aantal kinderloze echtparen is er een plaatsingsmogeliikheid als de vrouw feeld is een volledige dagtaak in het bsishouden te aanvaarden en de man jlerlei huis- en tulnkarweitjes kan op- Snappen. Maar voor de rest vraagt Ca- -ida In tegenstelling tot Australië r-ioh vakarbeiders, nóch ongeschoolden, 'canada is er n.l. niet in de eerste pints od uit zijn bevolking te vergroten, te: zoekt arbeidskrachten op de plaats ïiar het die nodig heeft: in de land bouw Nederland guldens vrijgegeven, zodat de Nederlandse emigrant dus weer de volle beschikking over zijn bezit hier te lande zou krijgen bij latere Inwisselbaarheid. WERELDDEEL MET STROOKJE Het is moeilijk ook maar bü bena dering een idee te geven van de le vensomstandigheden, die een immi grant in Canada wachten. Het land beslaat immers een oppervlakte, die nagenoeg zo groot is als Europa. Van Oost naar West is de grens tussen Ca nada en de Ver. Staten ruim 6000 km lang. Van Noord naar Zuid strekt het land zich over ongeveer 5000 km uit. Halifax, de haven aan de Atlantische kust van Canada, ligt dichter bü Rot terdam dan by Vancouver, de Cana dese haven aan de kust van de grote Oceaan. Klimaat en bodemgesteldheid maken evenwel grote delen van Ca nada voor bewoning vrijwel onge schikt en van de bevolking. 13 milliocn, woont dan ook 90% in een strook van gemiddeld 300 km breedte langs de grens van dc Ver. Staten. Ongeveer de helft is van Britse oor sprong. ruim 30% is van Franse af komst. Het overgrote deel van die laat- sten woont In de provincie Quebec. De culturele scheiding van Engels en Frans sprekenden is nog steeds heel scherp en zo bezit Canada dan ook twee officiële talen: Engels en Frans. Ongeveer 40% van de bevolking is Rooms Katholiek, waarvan 2/3 Frans-Canadezen zijn. De tweede groep in grootte is de United Church of Canada. Bij de plaatsing van de immigranten wordt streng de hand gehouden aan be- paalde culturele en religieuze maatsta- n ™;i «i«4ciiiw*,,-iri ven. Dc emigrant kan er zeker van zijn. Dat wil niet zeggen, dat uitsluitend dafc cgn bQer komL yan ge]jjke gezindheid en ook in een omgeving van gelijk georlenteerden. Veel sterker dan in Nederland is het maatschappelijk leven op het platteland geconcentreerd rond de kerk. Door de grote afstanden is er door de week wei nig gelegenheid voor ontspanning. Zon dags;, als de farmers van heinde en verre samengekomen zijn, maakt men van de gelegenheid gebruik tussen de eerste en de tweede kerkdienst bijeen komsten van verschillende aard ook zakelijke te houden. Ondanks zijn dunne bevolking maakt Canada gebruik van de modernste pro ductiemethoden ter wereld zijn ge mechaniseerde landbouw is er een voor beeld van en samen met zijn enorme natuurlijke rijkdommen is dat de oor zaak, dat Canada zo intens op export is aangewezen.Naar verhouding van zijn bevolking is het zelfs het eerste export land ter wereld. Van de tarwe-oogst allround boeren een kans hebben. Als de bereidheid er Is om in de landbouw Ie gaan werken, als er werklust en plichtsbesef is, hoeft de ervaring in de landbouw niet zo groot tc zijn. Voor Trijgezellen en ook nog wel voor ge- rinnen zonder kinderen liggen er ze ker mogelijkheden, ook in dat geval een bestaan op te bouwen. Ongehyw- den verdienen in de landbouw 45 dol lar per maand met kost en inwoning. Gehuwden 75 dollar plus vrij wonen en licht en meestal de producten, die het bedrijf voortbrengt. CREDIETMOGELIJKHEDEN Als het gezin klein is en beter nog als i: al kinderen zijn, die mee verdienen, bn men met hard werken meestal bin- ;en een redeliike tijd tot een eigen be drijf komen. Het verdient aanbeveling il het overgespaarde geld op een bank rekening te zetten, ook al gaat het om kleine bedragen. De emigrant, die dat M, geniet zoveel te meer vertrouwen hij later de bank nodig heeft voor hei opnemen van een crediet. Op het c-genblik wordt zoals reeds gemeld de oprichting overwogen van een Neder- hndse „Crediet en trustmaatschappij", die 2 en een half millioen Canadese dol'.irs beschikbaar zou stellen voor Nederlanders in Canada, die bewezen ':h daar een bestaan te kunnen verove ren. De Nederlandse afdeling krijgt dan bezit van emigranten in deposito. Op bet ontvangstbewijs kan de Nederlandse fsigrant in Canada, die zich na verloop na tijd crediet-waardig toont, credie- Itn krijgen met een lage rente. Rente «aflossingen moeten In Canadese dol lars worden betaald. In dezelfde mate als de aflossingen geschieden, wrorden in I Voor de veehandel is het momenteel <*t tijdstip, dat er op de gebrulksvee- «delingen voor het land nog geen koop- ssi is. en voor de stal niet voldoende. het een dus te vroeg en voor het «der al wat laat. Daarbij komt, dat er tuns zeer veel vers gekalfde koelen aan markten komen, zodat de prijzen wat *orden gedrukt. Vooral in de afgelopen week was zulks '-delijk waar te nemen, üok gisteren hier op de Leidse markt een over zend aanbod van melkkoeien, in ver- uhing tot de vraag; met het gevolg, er hij afloop der markt nog heel »i:te koop stond en wat verkocht werd, p? tot lagere prijzen. Het koude weer »as ook van nadelige invloed. Met de Nile koeien voor de weiden ging het Wsniet zo wild. De vraagprijzen Dieven iter hoog en zodoende verliep voor dit JJfi vee de markt „stug duur Note- ï0°r kalf- en melkkoeien van _">-i,850.-. Extra beste plm. X. 100.- stuk hoger. •ate (of guste) koeien voor de wei- varieerden van X. 450—f. 750.- per moet 65% overzee worden afgezet en ook nagenoeg alle andere landbouwproduc ten zijn afhankelijk van de buitenland se behoefte. Men heeft betoogd, dat de binnenlandse markt vergroot kan wor den door in een paar jaar vijf millioen immigranten toe te laten, maar die zul len behalve consument ook producent worden en zodoende geen wijziging in de toestand brengen. Alleen uitbreiding van de afzet in de Ver. Staten en Engeland Cana da's grootste afnemers zal een ge zonde ontwikkeling van Canada's toe komst kunnen garanderen. In het eco nomische beeld dat Canada biedt, zijn dat een paar donkere plekken, die wij, naast zoveel goeds, niet over het hoofd mogen zien. In het boekje „Canada" van de Stichting „Landverhuizing Neder land" vindt men een beknopte be schrijving van land en volk. speciaal ten behoeve van emigranten. „GUL EN HARTELIJK VOLK" Tot slot weer een paar aanhalingen. Ben je hier een beetje ingeburgerd, dan kun ie op heel geschikte voorwaar den een farm kopen Je koopt bijv. al een farm van 40 HA voor 5 tot 9000 dol lar, te betalen met 1000 dollar Ineens en de rest verdeeld over 8, 9, of 10 jaar. Dat ligt er aan wat voor bedrijf het is en hoe de gebouwen zijn. Ook doen ze het hier veel fifty-fifty (met deelpacht). Daar is natuurlijk meer risico aan ver bonden, maar toch zit er ook wat meer leven inIn een land dat zich over de breedte van een werelddeel uitstrekt, is het moeilijk te zeggen hoe het leven van „de" huisvrouw is. Zeker is, dat er hogere eisen aan haar gesteld zullen worden dan tot nu toe De proviciekast ls een kamertje ge worden, grotendeels gevuld met eigen Inmaak. De hulsvrouw bakt zelf brood en gebak, stookt veelal hout, gebruikt olie-lampen en moet dikwijls buiten water halen Niet de omgeving is het belangrijkste, maar wat u zelf bent is van het meeste belang Een hoge autoriteit in Canada noemde de Nederlanders „the best damned im migrants we haver ever had" De Canadezen zijn een gul en harte lijk volk. Verder hebben ze hier einde loos geduld met de immigranten. Im mers velen komen hier, die van de farm niets afweten en als je dan ziet en hoort met hoeveel geduld de Canadese boer het hun tracht te leren, sta je versteld. De Canadees is erg kalm van aard. ook in zijn bewegingen. Ze zijn niet als de Amerikanen altijd in een hurry. Wat ze wèl zijn, is erg veranderlijk Het eerste jaar van de Immigrant Is voor de meesten niet het gemakkelijk ste, vooral voor gezinnen met veel klei ne kinderen. Ben je hier een Jaar. dan ben je vrij en verhuur je jezelf, je kent de taal enigszins en je kunt een goed loon. verdienen, dus meer sparen Over het algemeen is de toestand zó, dat na één jaar 80% weer naar huis wil. Na 2 jaar wil 80% niet terug en de practijk wijst uit dat nog niet één pro cent van de Nederlandse immigranten het werkelijk niet kan volhouden Waarschuwing tegen heroprichting van tolmuren In Krasnapolsky te Amsterdam werd gisteren onder voorzitterschap van de heer W. J. van Kampen de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de afdeling tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité. In zijn openingswoord zeide de voor zitter onder meer: „Italië's productie wordt steeds beter. De kwaliteit staat op hoger peil dan voor heen en de verpakking der tuinbouw producten is aantrekkelijk. Reden waar om men hier wel rekening dient te hou den met een sterke concurrentie der Italianen. Juist nu een vrij Europa wordt nagestreefd is het wenselijk ons prijs peil te richten op de internationale markt om te zijner tijd op behoorlijke wijze het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie". De Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, die tijdens de middagzitting arriveerde, HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllH Hoeveel politici hebben ons nu al niet gezegd, dat er méér gepro duceerd moet worden, om Europa uit het moeras te halen? Een onverkwikkelijk onderwerp, want het wijst ons arme Europea nen op onze tekortkomingen en dat viri'dt niemand "prettig, zelfs wanneer hij liever niét lui dan moe is Er is echter een Berlijnse restau rateur, die de restauratie van Europa op andere wijze ziet dan de economische en financiële des kundigen en wel als volgt: „Voedt het volk tot lekker eten op, dan zal het harder werken en vanzelf meer produceren". Ook hij komt dus weer op die productie uit. maar vertelt er niet bij, hoe Europa aan al het geld voor dat lekkere eten moet komen! Als ge ziet, wat de 72-jarlge heer Paul Lauer, die zo juist voor 't eesrt na 50 jaar weer eens in Londen is geweest, over dat lekkere eten te vertellen heeft, gaat ge er van lik kebaarden. Hij zat in een hoekje van een Londens restaurant tussen gebra den eend. ham in Madeirasaus en Franse asperges gekookt in boter. Maar na een studie van twee maanden door de Engelse hotels en restaurants, was hij toch over het Engelse eten van tegenwoordig helemaal niet te sprekenHet ]eek naar niets! „Ik vond de Engelsen totaal ver anderd", zo pruttelde hij. „Nie mand geeft er meer om eten; ze accepteren alle ouwe rommel, die hun toegesmeten wordt". En nu wordt het wel héél won derlijk, wat-le verder zei zo vlak na die tweede oorlog in Duitsland: „De Berlijners zouden in de res taurants zo Iets niet „nemen". Ze zouden in honger-staking gaan.... Maar ik maak een biefstuk voor hen klaar o! om van te smullen. mèt of zonder ei, gebakken in boter of wijn, kortom, wel op 11 verschil lende manieren! En het slot van zijn betoog? „Toen ik in de negentiger jaren als kellner in het Londense Savoy serveerde, was champagne er de drank van alle dag Iedere avond waren er grote feesten. Nu willen de mensen er zelfs niet meer vrolijk zijn! Als ik jonger was, zou ik graag als gastronomisch zendeling naar Engeland gaan, om de Engelsen te leren, hoe ze écht van het leven kunnen genieten." Misschien is „Her" Lauer ver- geten, dat er zélfs in Engeland óók iets veranderd is sinds die vrolijke „negentiger" jaren?=s FANTASIO. 1 sprak de vergadering toe over „de voor uitzichten van de Nederlandse tuin bouw". Het hele Nederlandse volk moet dank baar zijn voor de grote inspanning van de Nederlandse land- en tuinbouw. Deze bedrijven immers leveren een belang rijke bijdrage aan de uitvoer. Toch moet ook onder ogen gezien worden de voor ziening in eigen behoeften van ons volk. Onze groente-uitvoer is toegenomen van 300.000 ton in 1938 tot 385.000 ton in 1948. By fruit is de stijging nog sterker. De bijdrage van de tuinbouw is 9-4 pro cent van onze totale export. Sprekende over de Internationale ver houdingen in sociaal-economisch op zicht gewaagde Minister Mansholt van de toestanden in de landen rondom ons, vooral in Engeland en Duitsland. Het zou te verwachten zijn. dat de opname capaciteit van Nederlands groente en fruit in Duitsland minimaal is. Ondanks de armoede ls er echter toch een grote vraag, aldus de minister. Hij verklaar de deze door een andere-verdeling van liet nationale inkomen in Duitsland, .waardoor grote groepen van de bevol king zich betere voeding kunnen ver oorloven. Men. is in West-Europa wel zo ver, dat men tot een liberalisatie van onge veer 60 procent van de handel zou kun nen komen. Toch zijn er tekenen, die er op wijzen,, dat men in West-Europa on danks de voordelen, die zij zou bieden, niet erg willig is tot. deze liberalisatie [over te gaan. Zo heeft men bijvoorbeeld in .Frankrijk weer enkele tolmuren op- bericht, die niet goed samengaan met neb streven naar vrije handel. I Het is voor onze tuinbouw van grote waarde, dat ook de binnenlandse afzet is toegenomen. Er is geen aanleiding te vrezen, dat het consumptieniveau van groente en fruit zal afnemen. Onze ex portmogelijkheden zijn niet ongunstig. van Ps. 118 1 en 14, Schriftlezing en gebed. Hierna volgde de jaarverslagen van de beide clubs bij monde van Joh. Langhout en Gerrie Snaterse i Een programma van zang, voordracht, samenspraken en declamatie werd ver- volgens afgewerkt. Vooral de samen- EE spraken „Slimme Jet" en „Bij de on- derwijzer'1 vielen zeer in de smaak. De inleiding werd verzorgd door 1 Peter van der Horst, die sprak over Calvijn. De prijzen, die voor de decla- matle beschikbaar waren gesteld, wer- den. gewonnen door Ada Bos, Rita v. =5 Daan en W. Goedhart van de M.V. en door Kees Buüs, Dirk Vreken en Krijn Pullenman Jr. van de J.V. De heer Kr. Pullenman Sr. sloot de avond met het laten zingen van Ps. 68 10 en gebed. (Van onze Parijse correspondent). Wanneer de gebeurtenissen zich willen houden aan het scenario, dat de communisten sedert maanden heb ben opgesteld, dan gaat Frankrük thans in een versneld tempo de apo theose tegemoet: de apotheose van de sociale onrpst. De climax in deze nieu we fase van de koude burgeroorlog. Verschillende verschijnselen wijzen er namelijk op dat het de bedoeling der communistische heren is het vuur van hun sociale agitatie de komende dagen geleidelijk nog wat intenser op te bla zen, totdat in de eerste helft van de volgende week de hoogste hitte zal ztfn bereikt. Dan verwacht men hier name lijk de eerste Amerikaanse transporten met wapentuig, door Washington in bet kader van het Atlantisch pact gezon den, welke schepen door de communis ten worden beschouwd als symbolen der „Westerse oorlogsdrijverij". Een door zichtig symbool overigens, want hun eigen levenshouding ademt nu niet be paald een pacifistische geestesgesteld heid. Wij hebben de laatste dagen en kele communistische betogingen bijge woond en het minste wat we ervan zeg gen kunnen, is wel dat de heren woord voerders niet de indruk gaven in pais en vree met hun naasten te willgn le ven. Dit was onverholen opruierü tegen elk wcttelük gezag en tegen alle de mocratische instellingen der republiek, wat hier te horen was. Natuurlijk moest ook de „vuile oorlog" in Indo- China het ontgelden. Want de leuze „vrede in Vietnam" kon in het com munistische brein blijkbaar heel goed worden gcrümd met hun streven in Frankrijk een burgeroorlog te ontke tenen. Men moest dan ook wel goed door kneed zijn in de „historisch-materialls- tische dialectiek", de marxistische we tenschap, om die beide richtlijnen met elkander in harmonie te kunnen bren gen. De vrede, die de communisten wen sen, is de pax sovjetica Hun actie wordt natuurlijk ook nu weer onder de vlag der syndicalistische looneisen gevoerd. Een zeker succes kan men hun al niet ontzeggen. Verschil lende autofabrieken Ford en Renault b.v. liggen al enige tijd stil en elke morgen vragen een paar millioen Parij- zenaars zich weer met bezorgdheid af of het gas en het licht die dag nog zul- ^lIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIfH ALPHEN PROPAGANDA-AVOND „VOLKSONDERWIJS". Er was vrijwel geen plaats onbezet in de grote zaal van het Nutsgebouw, teen Donderdagavond de voorz. van Volksonderwijs, de heer Karssemeijer, *et het jonge fokvee ging het zeer 'jj eS °.ok de Matsten moeilijk te plaat- il"!®1! gedrukt. Notering Vaarzen n~ per sLuk* vj de slachtveeafüelingen was het Mood overal korter .Bij aanvang dezer had de handel een zeer lui ver- j doch ae ai'loop was vlotter. Alhier tot de leden en hun huisgenoten een •«d gisteren het slachtvee zeer duur i kort welkomstwoord sprak. «-öcht. Prima kwaliteit gering aan- i De heer J. van Drfel uit Rotterdam, ging boven notering. Overigenssprak een propagandawoord voor de Openbare School en voor Volksonder wijs. De avond werd opgeluisterd door een uit de leden van Jong Volksonder wijs gevormde band. welke met opge wekte muziek de stemming er goed wist in te houden. Een aantal leden voerden op het drama „Stormeiland" van Rob. Ber- tina. Dit onder regie van de heer H. Meijer met veel overgave gespeeld stuk gaf een duidelijke weergave van de ontzaglijke opofferingen, die onze reddingsbrigades langs de kust zich dikwijls moeten getroosten. Door alle medewerkenden werd zeer goed spel te zien gegeven. Een compliment is dan ook zeer aeker op zijn plaats. Als bij zonderheid willen wij niet onvermeld laten, dat zonder souffleur gespeeld werd! De heer Karssemeijer maakte zich dan ook tot de tolk van alle aanwezi- gen. toen hij de speelsters en spelers i na afloop van de avond huldigde en daarbij de hoof drol vertolkster, mevr. De Uijl, een fraaie bloemenmand over handigde. waarmede de aanwezigen met een daverend applaus instemden. Het was een ^eer geslaagde avond. 4^2-20-L 2.60 per kg geslacht ge- J^chtstieren van f.2.10f. 2.45 per kg i^cbt. Nuchtere kalveren werden buitenge- !eel aansevoerd. Toch was er veel jg3?:.tegen prijzen van gemiddeld 48.- pe rstuk. Fokkers van f.55 'j-w-- per stuk. "6 wolveehandel was aanmerkelijk ««ver, hogere invoerrechten op het. *8 naar Frankrijk, deed zijn invloed r. Toch waren de prijzen nog hoog. fea met 2 lammeren f. 120—f. 130.- %*chapen f. 90—f. 100.-; vette jaar- s*® van f. 70-f. 95.- per stuk. Jp vette varkenshandel was deze week •jJ stroef, met even lagere prijzen. we noteerden voor de beste zware Wen van f. 1.64—f. 1.68 en lichtere 1.62; Zouters f. 1.47—f. 152 en zeugen f. 1.47—f. 1.48. Alles per kg «jacht gewicht. Enkele iets boven deze NJen, „^ggen en mestvarkens, een stugge rt"':'. en niet geheel prijshoudend. Blg- f-28—f, 42 en mestvarkens f. 60f. 90 te stuk. P® Paardenhandel was zeer willig ge- Met goede yraag naar werkpaar- «31voor het binnenland en eveneens [?^e vraag naar koudbloed en ws»>m- pupaarden voor Spanje; Duitsland en pierland, liepen de prijzen weer wat -'loog f. 575—f 900—f. 1000 per stuk. jachtpaarden eveneens duur f. 1.48 .."r, tot voor de prima "kwaliteit f. 1-80 h geslacht gewicht. BODEGRAVEN BAZAR ZEND1NGSKRANS „LYDIA". Woensdagmiddag opende ds Roelofsen de bazar, die gehouden werd in 't Beurs gebouw ten bate van de Zending. De Chr. zendingskrans „Lydia" had alle goederen, op verenigingsavonden ge maakt. Vele kooplustigen waren ver schenen en bijna alle artikelen zijn ver kocht, het restaht werd aan de hand van een Amerikaanse verkoping opge ruimd. De opbrengst werd geschat op f.475. UITVOERING „SOLI DEO GLORIA". De christelijke muziekvereniging ,.So- I len branden en of ze zich tengevolge van I een eventuele staking van het metroper- I soneel niet weer 's te voet naar hun 1 werk moeten begeven. Die gevaren zijn lang niet denkbeeldig, omdat In feite „aan de basis" de eenheid van actie tussen katholieke, socialistische en com- munlstische arbeiders wel is venvezen- 1 lijkt. Voor de regering ls dit een heel j kwaad voorteken en 'n gevolg mede van de radicale koers, die de socialisten na hun vertrek uit de regering zichzelf I hebben voorgeschreven. Men kan verder wel zeggen, dat de omstandigheden de communisten mo menteel uiterst welgevallig zün. Nu dan eindclük de collectieve arbeids contracten door het parlement zün aanvaard, bevindt het patronaat zich 00? in oog met de arbeiders, zonder dat de regering veel controle meer kan uitoefenen op hun relaties. De syndicaten hebben van die om standigheden geprofiteerd door hun looneisen zeer hoog op te voeren In sommige sectoren worden verhogingen van 20 tot 30 procent gevraagd ter wijl over het algemeen de werkgevers niet meer dan 8 k 10 procent willen bie den. De staat, als patroon der genatio naliseerde bedrijven, is zelfs niet bereid meer toe te staan dan 6 procent. En voorlopig ziet het er niet naar uit, dat deze brede marge binnen afzienbare tijd overbrugd zal kunnen worden. Econo misch en sociaal is de situatie dus gun stig voor een nieuwe stakingsactie. En politiek is de toestand voor de commu nisten niet minder voordelig, omdat enerzijds de socialisten, die In hun ogen vroeger de rol van gijzelaars der bur- gelijke partijen speelden, thans in de oppositie zün gegaan en omdat ander zijds de autoriteit van de regering door het generaalsschandaal nog 's krachtig is ondermijnd. Wij voelen niet de minste roeping voor de rol van onêeluksprofeet, maar we moeten, objectief, toch wel zeggen, dat de toestand in Frankrijk weer eens verre van rooskleurig is. Er rest nog één hoop. Namelük dat werkgevers en -nemers, zich de lessen uit het verleden herinnerend, nog tü- dig de weg in zullen slaan, die voeren kan tot een accoord. Maar op dit mo ment wordt die weg door de commu nisten nog met succes verschanst en weinig tekenen wüzen er helaas op, dat hun stellingen daar binnenkort ontruimd zullen kunnen worden. ROELOFARENDSVEEN Successen op de bloemententoonstelling te Breezand. Dat de kwekers van Roelofarends- veen tot zeer goede dingen in staat zijn. is wel niet in z«er wijde kring bekend, maar zo nu en dan komt dit toch wel tot uiting als een enkeling het aan durft om dit naar buiten te tonen. Zo ook op de grote bloemententoonstelling te Breezand. waar de heer C. v. d. We reld met een collectie aanwezig was. Deze wist daar enkele mooie successen Ïi ISpn ^inrï^' aaf irf hotel behalen, n.l. een 1ste priis voor de u Deo Gloria gal uonaeraag in notei b opstelling groep narcissen, een le i/on Rnccnm oor» ïiifirnorincr vnnr oor» I M prijs voor de beste trompetn*— en van Rossum een uitvoering voor een tot de laatste plaats bezette zaal. In vlot tempo werd een goed verzorgd pro gramma afgewerkt. Over het algemeen werden de nummers goed gespeeld, doch men kan wel merken, dat de vereniging wat meer bezetting kan hebben. Uitste kend werd uitgevoerd een compositie van de dirigent, de heer Fr. A. Gregoire. Prima waren ook een tweetal bekende Zwitserse marsen van Arthur Ney. Voor en na de pauze traden nog op de „Playing Boys and the Singing Sis ters" met bekende liedjes en melodie tjes. BENTHUIZEN Burgerlijke Stand Getrouwd: C. Ver hoek, 26 Jaar en N. Tuijl, 25 Jaar. BOSKOOP Burgerlijke Stand Geboren: Hlllegon- da, d. van C. Hogendoorn en M. Scherpcn- zeel; Wllhelmlna Antonia Josephina Maria d. van J. Streng en A. M Brand: Frederic Victor, z. van J. Laforêt en E. van Evert. Getrouwd- Dirk Jongejan, 26 Jaar en AUda Maria Petronella Eelderink, 21 Jaar; Gerardus Wlllemsen, 24 "Jaar en Louisa Maria Hoogendoorn, 24 Jaar. Medische dienst Morgen neemt dr C. H Flim de medische- dienst waar. OUDE WETERING GECOMBINEERDE JAARVERGADE RING VAN ..SAMUEL" EN ,J)E BRANDENDE KAARSJES". Woensdagavond kwamen bovenge noemde clubs ln jaarvergadering bij een in dë lokalen achter de Geref. Kerk. Voorzitter E. Knibbe der J.V., voorts een prachtige wisselbeker voor de drie beste pannen narcissen van de tentoonstelling. Voorwaar een prach tig resultaat. WADDINXVEEN BOUW RIOOLGEMAAL GEGUND. Aan de fa. Rietveld en Verdouw te Papendrecht is na een ondershandse aanbesteding gegund de bouw van een rioolgemaal aan de Esdoorn laan nabij de Van Dorr ekenskade voor de som van f. 47.980.Aan de fa. Pan- nevis te Utrecht is, eveneens onders hands, gegund de levering van de voor dit gemaal benodigde pompen voor de som van f. 22.050. De heer G. van der Krans, com mies bij de gemeenteontvanger en de gemeentebedrijven, is benoemd tot wnd. gemeenteontvanger. Gedurende de maand Februari passeerden 2259 vaartuigen de Hefbrug over de Gouwe. Voor 256 schepen be hoefde de brug niet te worden geopend. Bij de Rijkspostspaarbank werd in de maand Februari ingelegd f. 16.787.72 en terugbetaald f. 11525.40. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth Geertruida Maria, d. van E. H. Doeleman en W. M. van der Klauw; Peter. z. van M. Kooll en T. E. E. van Dijk; Cornells Marie Hendrik, z. van C. de Las en J. M. Erke- lens; Yvonne, d. van J. M. A. de Jong en S T. Ravesteln. Ondertrouwd: D. E. Wulllnk en C. van den Berg. Getrouwd: A. van der Marei HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand Geboren: Theresla Maria. d. van M. M. A. Koenen; Robert, z. van J. H A. M. Meekel en M. Oudt: Rolf Ferdinand, z. van E. C. Wltzlers en J. J. M. Timmer: Wilfrled Norbert, z. van T B- Bleeker en S. Plolet; Evert, z. van K, Dieterman en A. M. Jacobs; Mattheus Cornells Maria, z. van C. J. Stokman en E C. P. Stut; Maria Carolina, d. van J. Floor en G. A Wakker; Hlektje Annle, d. van T. v. d. Duin en H. Stel; Wllhelmlna Augusta Frederlka. d. van H. Camphorst en M. N. Husemeler; Greta, d. van A. A. Bolluljt en G A. Visser; Cornells, z. van P. J. Vogelaar en A. Bulser, Gijsbert Cornells, z. van N. Haspels en M. Honcoop; Jannigje Anna. d. van A. Knoop en J. G. Knoop; Dirkje, d. van A. P. M. Klootwijk en M. C. Baas: Hermanus, z. van A. C. Snaterse en A. M. Gortzak; Conradus Bernardus, z. van C. B. P. Boers en T. P. Hogenboom, Ondertrouwd Rudolf Ruijs, 22 Jaar en Pletertje Ophot, 21 Jaar. Getrouwr. Jan van der Veer, 27 Jaar en Janke Cornelia Borsje, 24 jaar Overladen: Plct.«»rn®na de Kulloer, 47 Jaar. eebtg. van N. Pot. Dirkje Noot, 72 Jaar, echtg van A. Spruit LISSE Medische dienst Dr F. L. J. M. Haaée Jr zal Zondag de medische dienst waarnemen. NOORDWIJK FILMAVOND „CONTACT". De Hervormde Jeugdclub „Contact" organiseerde in Roya-1 een filmavond voor leden, donateurs en genodigden. Vertoond werd t Zweedse werk„Him- laspelet", het spel van een weg naar de hemel. Na het openingswoord van voorzitter N. v. d. Eykel hield Wika J. A. Hes van de Stichting Filmcentrum der Ne derlandse Hervormde Kerk een korte inleiding, waarin hij de strekking van de Inhoud ln grote lijnen schetste en er op wees. dat in deze vreemde film, die zich afspeelt in een wereld zo vol- komen verschillend van de onze, ern- stige levensvragen worden opgeroepen j en tenslotte ook beantwoord. „Himlaspelet" werd door een volle I zaal ln gespannen aandacht gevolgd, j Op een zeer zuivere wijze wordt het godsdienstig gegeven de levensweg van een mens, die aanvankelijk in 1 eigen kracht de eeuwigheid veroveren wil. maar zich tenslotte moet overge ven aan Gods genade tot uitdruk king gebracht. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Tbeodorus Wilhelmus, z. van J. A. Zuid hoek en J. E. Angevare; Margaretha Maria, d. van W. J. Kapel en M. E. van der Holst; Dirk, z. van D. van Duyvenbode en A. A. van der Plas; Leonardus Marcellus Theo- dorus, z. van B. H. Bakker en E. E. C. Braun; Andrles, z. van J. Reljerkerke en F. M. Hoek; Petrus Leonardus Johannes Maria, z. van W. A. Hoogervorst en Th. H. J. van Wetten. Ondertrouwd: N. den Hollander, 29 Jaar en D. M van Rooijen. 28 laar. Getrouwd: W. de Haas, 20 Jaar en P. Haasnoot. 21 Jaar. Overleden: J. Langelaan, 77 Jaar; J. van der Zwet, 80 Jaar; C. de. Haas, 81 Jaar. NOORDWI/KERHOUT Medische dienst Dr K. A. van Praag zal morgen de medische dienst waarnemen. opende de avond met het laten zingen I Reym; K. Stuiver en A. Brulnsma. NIEUW VENNEP. Medische dienst Morgen neemt dr v. d. Weg de medische dienst waar. JAARVERGADERING C.M.B. Woensdagavond hield de Chr. Metaal- bewerkersbond haar jaarvergadering ln hotel „De Gouden Leeuw". Na het zin gen van Ps. 84 2 6 en schriftlezing opende de waarnemend voorzitter H. v. Oort de bijeenkomst. Na voorlezing van de Jaarverslagen werd een filmpje over de pianiste Myra Hess vertoond, welke gevolgd werd door een documentaire over het maken van glas voor instru menten. Na koorzang hield hoofdbe stuurder B. Roolvink een propagandis- 1 tische rede. Verder werd de avond ge vuld met koorzang en een paar komische filmpjes. De ln de pauze gehouden col lecte ten bate van „Draagt elkanders lasten" bracht f. 16.50 op. Na het zin gen van de avondzang sloot de heer Roolvink de genoeglijke avond met dankgebed. Deze avond was gecombineerd met afd. Hoofddorp van de C.M3. VERGADERING REIS VERENIGING K.A.B. Woensdagavond hield de Reisvereni- ging onderafdeling van de K.A.B., haar jaarlijkse vergadering onder voorzitter schap van P. Bloker ln hotel „De Rus tende Jager". Het kassado bedroeg ruim f.450; het ledental 80. SASSEN H EI M UITVOERING „DE LOFSTEM". De Hervormde zangvereniging „De Lofstem" gaf in het verenigingsgebouw een uitvoering o.l.v. de heer C. v. d. Kuer Jr. uit Lelden. Men had zich de medewerking van het Leidsch Kamer muziekgezelschap verzekerd, dat voor afwisseling in het programma zorgden. Het was iets nieuws voor de Lofstem. Er 7/erd door de aanwezigen zeer ge- applaudiseerd. De liederen werden onberispelijk ten gehore gebracht. Het koor is sinds de vorgie uitvoering weer vooruitgegaan. Vooral de dictie was zeer groot. De avond werd gesloten door ere-voor- zitter ds VriJkamp. TWEE POSTHUME ONDER SCHEIDINGEN. Het Ereteken voor Orde en Vrede met de gespen 1946 - 1947 - 1948 en 1949 is posthuum toegekend aan B. Plagmeijer en H. F. van Zelm alhier. £)e Burgemeester reikte de onder- scheidingen uit aan de nabestaanden van de overleden militairen. BU de Rijkspostspaarbank werd gedurende de maand Februari ingelegd 1 f 31.86651 en terugbetaald f. 21586.32. Medische dienst Morgen zal dr I Kwint de medische dienst waarnemen. VALKENBURG VERGADERING ORANJE-VER. „WILHELMINA". In café „Het Wapen van Valken burg" hield de Oranjever. „Wilhel- mina" haar jaarvergadering. De heer S. Poot opende de bijeenkomst. In ziln welkomstwoord betreurde hil de geringe opkomst waarna hij opmerkte, dat wan neer de Oranje-gezindheid afgemeten werd naar de opkomst, het er niet zo goed uit zou zien. Secretaris J. Ouwersloot gaf een overzicht van de feestellikheden van het vorig jaar. waarna jyrminvmeester L. Rijnsburger het financieel verslag uitbracht. De inkomsten waren f. 1567.73 de uitgaven f1230.87, saldo f. 336.86. Besloten werd op Koninginnedag feesten te organiseren voor de school jeugd en ter gelegenheid van de Val- kenburgse paardenmarkt volksfeesten te houden voor de ouderen. De aftredende bestuursleden J. Ouwer sloot. J. v. d. Nagel, D. de Vries en P. Kort werden herkozen. Na een geani meerde rondvraag volgde een gezellige verloting, waarna de vergadering werd besloten met het zingen van het Wil helmus. VOORHOUT Burgerlijke Stand Geboren: Relnle- rus J. A. M., z .van W. L. van Egmond en C. M. de Groot: Hendrlcus W. P.. z. van Th. F, v. Beek en A J. v. Noort; Qulrlnus G. C„ z, van F. C. J. P. Huyts en Th. do Haas; Chrlstlanus P., z. van J. Jonker en P A. Bierman. Ondertrouwd: Rudolf Hulsman. 25 Jaar en Sylva Focke. 24 jaar. Getrouwd: Adam Wllnands, 35 Jaar en Ant^t Burgmeljer, 23 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 11