Labour zal regeren In de lente diverse politieke besprekingen op hoog niveau WEERBERICHT 8900 man van lichting 1949 naar huis 59ste Jaargang DONDERDAG 2 MAART 1950 No. 2693% LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21607 Witte Singel 1. LeldeD Olro no 67055 O.a. bijeenkomst der Westelijke grote drie De \merikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie rerklaard, dat een nieuwe bijeen komst van de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frank rijk en de V.S. in de komende lente wellicht nodig zal zijn. Hij zei tevens, dat de Westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken de Biiddelen bestuueren cm de politieke en ecpnom'ocbe samenwerking van de jtocrdallantLche mogendheden op r-nd van arlikei twee van het Noord- iiiantlsche 'erdrag te versterken. Acheson zei niet, over welke onder wérpen rou wr.rden gesproken op e«n degelijke bijeenkomst. Hij legde zijn verklaring af in ant woord op een vraag cm commentaar te Weren op een bericht van de „New York Times" uit Parijs, volgens het- vei de mogelijkheid van een confe rentie der ministers wordt bestudeerd. Volgens genoemd blad zouden de mi nisters pegen een gemeenschappelijke politiek voor het Verre Oosten vast te &llen zoals gebeurde voor Duitsland, h November j.l. te Parijs. Het blad schreef, dat gezegd werd, c-t Bevin en Schuman wellicht de vol lende week over de mogelijkheid van een dergelijke conferentie zullen spre ien, wanneer Schuman president Arid, die een officieel bezoek aan Londen brengt, vergezelt. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt te Londen vernomen, dat in beginsel overeenstemming is bereikt over het houden van 'n bijeenkomst ...i de Britse, Franse en Amerikaan se ministers van Buitenlandse Za ken in Europa, welke dit voorjaar iou plaats vinden. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat tijd en plaats van de bijeenkomst nog niet zijn vastgesteld, doch dat het mogelük wordt geacht dat de ministers eind Maart of begin April a.s. te Londen zullen bijeen komen. Over ongeveer een maand zullen de sinisters van Buitenlandse Zaken van tóten-ondertekenaren van het verdrag van Brussel, vergaderen, terwijl over circa twee maanden een bijeenkomst al worden gehouden van dezelfde mi- alstas der staten-leden van het At lantische verdrag. Laatstgenoemde bij eenkomst zou onder meer worden bij - ftwoend door de ministers Acheson, Bevin en Schuman, zedat hierdoor vanzelf een gelegenheid tot overleg zou torden geschapen. Londense waarne mers betwijfelen echter, of minister Acaeson bereid zcu zijn Europa in .ree maanden tijds twee maal te be- Kefcen. In gewoonlijk welingelichte Londense kringen is men van mening dat het initiatief voor het houden van een bij eenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken der drie grote Wes terse mogendheden van de Verenigde Staten is uitgegaan, hoofdzakelijk met he: deel Westeuropese en speciaal (West)duitse vraagstukken te bespre ken. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft tin „volstrekte en ondubbelzinnige" tfrjn gegeven aan het voorstel van de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, Mc Cloy, die hereniging van ttet- en West-Duitsland op basis van ::re verkiezingen bepleitte. Van communistische zijde wordt het voorstel natuurlijk afgewezen! VOORSTEL VAN SENATOR MC MAHON. Senator Mc Mahon stelde voor dat van de commissie' voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres, heeft 'n de Senaat er op aangedrongen, Aal de V.S. besprekingen zullen be rinnen met de andere mogendheden, h'e bij het Atlantisch verdrag zijn aangesloten, om een nieuw voorstel te formuleren, waarmee men zich tot he Sovjet-Unie kan wenden om te Posen een „atoomvrede" tot stand te brengen. Mc Mahon stelde tevens voor, dat de ••ui van het Noordatiantisch verdrag GuLddellyk bijeen zou komen cm een cicreet vredesprogram te formuleren. M: Mahon verklaarde het niet eens ajn met het denkbeeld om op hoog in Moskou besprekingen te over het vraagstuk om tot een diversele vreedzame toepassing van - atoomkracht te komen. „Ik ben Rj-t van mening geweest, dat on- ';-■£§ pingelen door enige der nocgat patste vertegenwoordigers van de bokken regeringen tot esn oplossing 'a ean bepaald hangend vraagstuk [u leiden," zeide hü. meraan tcevce- „Besprekingen over het vraag- Men Ine stuk der atoomkracht kunnen mi. eerst worden gehouden, nadat eisen zijn gesteld, om tot een eontróle van atoom- en waterstof s-explosieve wa penen te komen en nadat de Verenig de Staten met hun bondgenoten heb ben beraadslaagd. Tenslotte moet er ook 'n atmosfeer zijn geschapen, welke gunstig is voor het houden van be sprekingen, om tot een einde van de „koude oorlog" te komen". Eenator Mc Mahon stelde voor dat uiteindelijk, onder auspiciën van de Verenigde Naties, t« Moskou bespre kingen zouden worden gehouden, om tot een controle over de gehele we reld op atoomwapens te komen. Hü zag in een bijeenkomst van de sta- ten-ondertekenaren van het Atlan tisch verdrag de eerste stap om dit resultaat te bereiken. De senator stelde verder nog voor, dat de eerstvolgende algemene ver gadering der Verenigde Naties te Moskou zal worden gehouden. Hü wees er in dit verband op, dat vorige bijeenkomsten van de algemene vergadering reeds te Parijs, Londen en New York zijn gehouden en dat van de grote mogendheden slechts de Sov jet-Unie nog niet als gastvrouwe is op getreden. Vrijheid van publicatie zou gewaar borgd moeten zijn. Indien de Sovjetrussische heersers het niet zouden wagen de algemene vergadering der Verenigde Naties gast vrijheid te bieden, zou de gehele vrije wereld begrijpen, wat een dergelijke weigering zou inhouden. En zelfs be staat de mogelijkheid, dat ook het Russische volk de betekenis van een dergelijk overtuigend bewijs niet zou ontgaan." Tracht Lie nieuwe wegen te openen? OM UIT DE IMPASSE TE KOMEN. Volgens welingelichte kringen voert de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, op het ogenblik particuliere besprekingen met de leden van de Veiligheidsraad om te pogen voor de voornaamste punten, waarop zijn organisatie is vastgelopen, nieuwe banen te openen. Om ten aanzien van het Chinese probleem, de controle der atoomener gie en de geschillen tussen Oost en West een oplossing te vinden, zou Lie de volgende voorstellen hebben gedaan. 1. Een bijzondere zitting van de al gemene vergadering in de lente te Moskou of Parijs. 2. Een of meer zittingen van de Vei ligheidsraad in Eurcpa in de hoop, dat verschillende ministers van buitenlandse zaken deze zullen kunnen bijwonen. 3. Verschillende besprekingen onder auspiciën van de Verenigde naties tussen „de Grcte Drie". Men r.eemt aan, dat er geen beawa ren tegen deze voorstellen zijn "ge maakt. Het zou echter nog te vroeg zijn om te voorspellen of Lie's voor stellen zullen wc-rden aanvaard. Attlee als partijleider herkozen De Britse premier Attlee heeft op de besloten vergadering van de parle- mentsfractie der Labour-partij ver klaard: „Labour zal regeren en de tories bestrijden, vastbesloten om door deze moeilüke periode heen ko men". Dit werd opgevat als een duidelijke aanwijzing, dat de nieuwe Labourregë- r.ng vastbesloten is geen pa.tijbeginse- len ios te laten om zich te handhaven. Tevens meent men, dat Attlee's ver klaring betekent, dat er binnenkort nieuwe verkiezingen zullen worden ge houden. Linkse elemenen zijn van mening, dat de regering, waa.in de rechtervleu gel een overwegende positie inneemt, onmiddeliyk moet beginnen met voor bereidingen voor nieuwe verkiezingen. De regeringsleiders hebben gezegd, dat zU niet kunnen bepalen welke par lementaire strategie zij moeten volgen, voordat zij weten, wat de conservatie ven van plan zijn te doen. Hierbij zal veel afhangen van de inhoud van de troonrede van Maandag a-s. Linkse parlementsleden achtten dit standpunt van de regering redelijk. Attlee w?rd eenstemmig als partyiei- der herkozen. Attlee heeft in een redevoering te Londen nog verklaard niet te zuilen gissen omtrent de datum van nieuwe verkiezingen, „doch er komen van tyd tot tüd verkiezingen", zo zeide hü- Hij noemde de uitslag van de ver kiezingen „een opme.kelijke overwin ning" van Labour. „Wij zijn niet in het minst terneer geslagen", zo zeide Attlee. „Natuurlijk hebben wij een moeilijke taak voor de boeg. maar wanneer heb ben wij het gemakkelijk gehad in de Labourrege-ing? Wij moeten vechten cn wij zullen vechtenen winnen". CHURCHILL BEZOEKT KONING GEORGE. De l'ider der Britse conservatieve partij. Winston Churchill, heeft gis teravond onverwachts een „particu lier" bezoek gebracht aan koning George. Er waren speciale voorzorgmaatrege- len genomen om Churchill's bezoek ge heim te houden Men meent, dat de koning met hem de labiele parlementaire situatie wilde bespreken. Het feit dat Churchill's bezoek van officiële zijde als „particulier" wordt beschreven, wordt door Londense waar nemers opgevat als een aanwijzing, dat niet zonder meer politieke betekenis aan het bezoek van de leider der oppo sitie aan de Britse koning moet worde# toegeschreven. Niettemin is het onge bruikelijk dat de leider van de oppositie na een verkiezing door de koning wordt ontvangen, tenzij er sp.ake is van eon wijziging in de regering. Later werd door het huis van Chur chill een verklaring afgegeven, dat het bezoek aan de koning „zuiver privé" was. Met het gebruikelijke ceremonieel is gisteren de „speaker" (voorzitter) van het Lagerhuis, kolonel Clifton Brown, geïnstalleerd. De minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes, heeft te Rotterdam de afde ling ziekenhulsbouw van het Bouwcen trum officieel geopend. TUdens de rond gang toonde de minister veel belang stelling voor een Rontgenapparaat, waarmedê hij zich door de directeur van het Bouwcentrum, ir J. van Ettinger, liet doorlichten. a i'e voor Laatste Berichten, pagina ran dit Blad. VANNACHT MINDER KOUD. Bilt verwacht tot morgenavond: >o°r de Noord-Westelijke helft van ■'J i^r hieest zwaar bewolkt en later '-gelijk enige lichte regen. Matige gttaentige wind tussen Zuid en Zuid- Jt; Vannacht temperatuur om het morgen overdag ongeveer de- Efde - temperaturen als vandaag, oor de Zuid-Oostelijke helft van het ti? I°enemende bewolking maar over zend droog weer. Meest matige wind duidelijke richtingen. Vannacht lich- ié'H m°rgen overdag ongeveer de- iets lagere temperaturen dan (Opgemaakt te 10 uur). 3 MAART Jj1 J>p: 7.23 uur; onder: 18.22 uur. li» ?p: 17-°9 uur; onder: 7.23 uur. I(i3 V.M.). *ater te Katwijk te 2.46 en 15.00 'll DUfluner bestaat uit acht pagina's. Frans-Saarlandse conventies opgesteld Door het Franse departement van Buitenlandse Zaken is mesgedee'.d. dat men gereed is gekomen met het ont werpen van de vijf conventies tussen Frankrijk en het Saai gebied. De conventies, die de mijnen, spoor wegen. de economische status van het Saargebied, de Franse ondernemingen aldaar en de politieke status van het gebied betreffen, zullen voor het einde van de week worden getekend. Nieuwe lening voor Joegoslavië Joego-Slavië heeft een tweede lening, groot 20 millioen dollar, ontvangen van de Amerikaanse export-import bank. In September van het vorige Jaar werd een lening van eenzelfde bedrag door de bank aan de Joego slavische regering verleend. NIEUWE ITALIAANSE REGERING KRIJGT VERTROUWEN. De Gasperis nieuwe Italiaanse rege ring heeft met 176 tegen 110 stemmen en 10 onthoudingen het vertrouwen van de Senaat gekregen. Communisten en hun socialistische medestanders stemden tegen de nieu we regering, die in Januari door de Gasperi was samengesteld". Het programma, waarop de regering het vertrouwen ontving, bestaat uit: 1. vermindering van Italië's 2 millioen werklozen door grote kapitaalinveste ringen in nieuwe ondernemingen; 2. belasting- en agrarische hervormingen 3. steun aan het Atlantisch Pact. Wat de Duitsers moeten betalen VOOR BEZETTINGSKOSTEN EN ANDERE UITGAVEN. De drie geallieerds hoge commissa rissen besloten om de West-Duitse re gering aan te slaan voor ongeveer een milliard dollar ter bestriding van de onkosten van het bezettingsleger. Bevoegde autoriteiten vei klaarden da: aan de Duitse regering een ontwerp zou worden aangeboden ten bedrage van drie en half a vier milliard marken in totaal. Ondanks het feit dat het ontwerp nog niet geheel is ingewerkt zal de hoge commissie de kwestie met de kanselier Konrad Adenauer opnemen, wanneer hij voor een van zün regelmatige be zoeken op het hoofdkwartier komt. On danks het feit dat het ontwerp minder hoog is dan het vorige jaar, toen.de Duitsers voor vier en een half milliard mark werden aangeslagen, wordt ver wacht dat Adenauer bezwaren zal ma ken, daar het bedrag niet overeenkomt met zijn begroting. Het aandeel van de Duitsers in het hagen van de onkosten van de bezet tingslegers, is ongeveer twintig percent van de gecombineerde federale en staatsbegrotingen. Op één April zal de federale regering de bezettingskosten overnemen die tol nu toe gedragen werden door de deel staten afzonderlijk Met het oog hierop Is de hoge commissie van plan enige grondige wijzigingen aan te brengen in het hele systeem Behalve de gewone bezettingskosten waai voor de Duitsers gedeeltelijk moe ten- betalen, moeten zij ook een bijdrage 'everen om de onkosten te dekken die verbonden zijn aan het onderhouden van ae luchtbrug naar Berlijn. Voorts ls een speciale post geopend voor de vluchtelingen. De gewone bezettingsonkosten wor den gevormd door: werkloon transport- verbindingen en andere uitgaven IUP.). Stakingen in Amerika MIJNWERKERS. In steenkoolmijnen in Alabama en Ohio, waaiwan de mijnwerkers niet tjot het stakende vakverbond van de „Uni ted mine workers" behoren, zijn dyna- miet-ontploffingen voorgevallen, waar door zware schade is aangericht. Behalve de 372.000 stakers zün thans meer dan 200.000 arbeiders in de steen- koolgebruikende industrieën werkloos. In Illinois besloten 10.000 leden van de progressive Mine workers union he den het werk te hervatten op het oude contract, dat verlengd wordt. Het proces tegen de United mine wor kers Union wegens „ongehoorzaamheid aan het hof" is geëindigd. Men ver wacht heden de uitspraak. De federale rechter tracht vast te stellen, of het vakverbond verantwoor delijk is voor het feit. dat zlln leden ge weigerd hebben een gerechtelijk bevel om het werk te hervatten od te volgen. De gevolgen van de staking doen zich meer en meer voelen. Er ziin opnieuw scholen gesloten en steenkool wordt ge distribueerd aan de gezinnen, die haar het meeste nodig^ hebben. LUCHTVAARTPERSONEEL. De werktuigkundigen (grondperso neel) van de „American airlines" zyn in staking gegaan als gevolg van een loonconflict. Deze mechaniciens onder houden ook de machines van de „Ame rican Overseas Airlines", die onder meer op Nederland vliegen. De dien sten van de A.O.A. gaan evenwel onge stoord door, daar de werkzaamheden, zolang de staking duurt, door personeel van? een andere maatschappij zullen worden verricht. De stakers vragen een loonsverho ging van 20 percent per uur en grotere sociale zekerheid TELEFONISTEN. De staat New Jersey heeft alle cen trales van de Bell Telephone Company binnen zijn grenzen in beslag genomen om een staking van 12.000 telefonisten te voorkomen. De gouverneur van de staat heeft verklaard een bemiddelings commissie te zullen benoemen om het geschil te bestuderen en aanbevelingen voor een oplossing te doen. Beide par tijen hebben zich bereid verklaard zich bij de beslissing der commissie neer te leggen. Nieuwe arrestaties van katholieke priesters in Tsjecho-Slowakije ACTIE BREIDT ZICH UIT. Van kerkelyke zijde te Praag werd vernomen dat in de maanden Januari en Februari opnieuw arrestaties van ItiK. priesters hebben plaats gevonden, tèrwijl vele verleden jaar gearresteerde katholieke geestelyken tot zware gevan genisstraffen zijn veroordeeld. Onder de gearresteerde of veroordeel de priesters, wier aantal op veertig vijftig wordt geschat, bevinden zioh drie abten. Door de jongste arrestaties is het aantal R.K geestelyken, dat gevangen is gezet of reeds tot dwangarbeid die in werkkampen moet worden uit gevoerd werd veroordeeld, tot ruim 200 gestegen. Men beschikt echter niet over volledige gegevens betreffende het aantal gearresteerde of veroordeelde priesters. Van R.K. kerkelijke zyde wordt ver der nog vernomen dat de Tsjechoslo- waakse veiligheidspolitie twee kloosters van onder tot boven heeft onderzocht. De beide abten zyn gevankelijk weg gevoerd. Er werd Ujfsvisitatie uitge voerd op alle in de kloosters aanwezi ge monniken en kloosterzusters; laatst genoemden, die werkzaamheden in de keukens verrichtten, werden gevisiteerd door vrouwelijke leden der veiligheids politie. President Paasikivi beëdigd Li contra Tsjang-kai-sjek POSITIE KLEINE LANDEN IS NIET BENIJDENSWAARDIG. De 79-jarige liberale president van Finland. Juho Paasikivi, is gisteren in het parlement beëdigd. De president heeft een ambtstüd van zes jaar. Paasikivi verklaarde, dat. wat de bui tenlandse politiek betreft. Finland's doel sedert het einde van de oorlog was „onze verdragen snel en gewetensvol na te komen en goede en vertrouwde be trekkingen te onderhouden, vooral tus sen Finland en de Sovjet-Unie". „Ik zal voortdurend aan dit principe vasthouden. Wij zullen tevens streven naar het onderhouden van goede be trekkingen met anaere landen. De positie van de kleine landen is niet benüdenswaardig in een tijd, waarin de grote mogendheden een machtspolitiek voeren". Het risico, dat zü hiervan het slacht offer worden, is groter geworden, zo voegde hü er aan toe. Generaal Savonenkof, de Sovjetrus- slsche gezant, was een der eerste bui tenlandse d plomaten. die Paasikivi zün gelukwensen aanbood. TERWIJL EENHEID MEER DAN OOIT GEBODEN IS! Generaal Li tsoeng-jen, de waarne mende Chinese president, die te New York herstellende ls van een operatie, heeft aldaar verklaard, dat generalissi mus Tsjang kai-sjek een dictator is, die China „als zyn privé-eigendom be schouwt". Li noemde op een persconferentie Tsjangs aanvaarding van het president schap „de meest ongrondwettige d3ad in de geschiedenis der democratie". ..Het is fantastisch en ongelooflük. dat een ambteloos burger zich zelf tot president van zün land uitroept", zo verklaarde Li. Generaal Li zei verder, dat zelfs de militairen onder Tsjangs commando het respect voor hem hadden verloren en zich aan de communisten hadden over gegeven Tsjang had „al het goud van het vasteland voor privé-gebruik naar Formosa doen overbrengen". Splitsing dus, waar eenheid zaak isl De nestor der Nederlandse beiaardiers, de heer J. Vincent, herdacht gisteren zün 59-jarig jubileum. De intendant van het Koninklyk Paleis ts~ Amster dam, jhr ir P. F. O. R. Sickinghe, deel de de heer Vincent mede, dat hü be vorderd was tot ridder 1ste klasse ln de Huisorde van Oranje. Jhr Sickinghe speldt de heer Vincent de onderscheiding op. Ouden van Dagen krijgen de 5% MAAR DE COMMUNISTEN STEMDEN TEGEN. (Van onze parlementaire redacteur). Gisteren had eindelük in de Tweede Kamer de stemming plaats over de artikelen en amendementen van het wetsontwerp tot verhoging met 5% van de uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening en van de di verse sociale renten. Het wet9optwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen ender aantekening, dat de communisten te gen zijn. Vermoedelijk omstreeks 15 Maart Ruim 8900 dienstplichtigen van de lichting 1949 zullen spoedig met groot verlof worden gezonden. De minister van oorlog denkt voor de uitvoering van dit besluit aan een datum liggende in de buurt van 15 Maart a s. Het Hgt in de bedoeling, dat van het leger met groot verlof zullen gaan de mensen van de lichting 1949, ee:ste ploeg, met uitzondering van de L S K degenen, die in opleiding zün voor re serve-officier en van het kader. Voorts zal een gedeelte van de lich ting 1949. tweede ploeg, met groot ver lof worden gezonden, ook hier met uit zondering van de L.S.K., degenen, die opgeleid worden voor reserve-officier en van het kader. Van de ploegen 1 en 2 van de lichting 1949 heeft zich een aantal vrijwilligers opgegeven om langer te dienen bü uit zending naar Suriname of de Ned. Antillen. Daardoor is men ln staat de dienst plichtigen van de Landmacht, die er al een hele tüd op hebben zitten en thans in de West vertoeven, af te lossen Dit zal een aantal van omstreeks 500 man betreffen Deze aflossing zal niet ln één keer kunnen geschieden, maar met de medewe.king van de KN.S.M. Is het mogelük het in groepen te doen. Van de lichting 1949, tweeds ploeg, moet een gedeelte onder de wapenen blijven, omdat er troepen nodig zün voor eventuele militaire büstand: dc dienst moet blüven lopen, b v. in ver band met het Demobilisatiecentrum en de Verbindingsdienst en verder moeten er militairen beschikbaar blüven als oeferidetachsment en voor het verrich ten van bewakingsdiensten. De thans genomen maatregel heeft ook dit aspect dat men zo dicht mogelük komt bü de termün. welke de dienstplicht stelt, voor het verbly'f onder de wapenen. Het srieven der regering is er op gericht, dat de dienstplichtigen weten waaraan zij toe zyn. Voor hen, die behoren tot de tweede ploeg van de lichting 1949 is de thans genomen maatregel een meevaller, om dat zij hun dienstplicht nog niet geheel hebben volbracht Wie van deze ploeg met groot verlof gaat-zal afhangen van de eisen van de dienst, van de functie dus welke zü vervullen en van de com mandant. De beslissing betreft alleen mensen, die thans dienst doen in Nederland en niet degenen, die in Indonesië vertoe ven. De maatregel is genomen om tyd vrü te maken voor de nieuwe opleiding welke noodzakelijk is geworden. Men kan met deze nieuwe opleiding niet be ginnen. als daarnaast nog aandacht be steed moet worden aan degenen van de lichting 1949 die nog onder de wapenen zün. Er zijn voldoende aardappelen GEEF GEEN HOGE PRIJZEN! (van onze parlementaire redacteur) In antwoord op**vragen van de heer Nederhorst (Arbeid) deelde minister ManshoM gisteren in de Tweede Ka mer mede, dat er genoeg aardappelen voorradig zyn om de nieuwe oogst te halen. Er zün namelük nog een millioen ton voor de consumptie geschikte aardappe len. De uitvoer staat stil. uitgezonderd ter afdoening van gesloten contracten. De prijzen zün volgens de minister da lende door het gunstige weer Een prijs van 6 k 8 cent per kilo voor zandaard- apnelen acht hij redelük. Mochten de prijzen onverantwoord stügen. dan zal de minister ingrüpen. Maar het publiek moet niet weige ren, zandaardappelen te eten, en hoge prjizen bieden voor klei-aarda^noi^n waarvan al gauw misbruik wordt ge maakt. Prins Bernhard 7 Maart in Washington NOENMAAL BIJ TRUMAN. Men verwacht, dat Prins Bernhard 7 Maart a.s. aan boord van zijn eigen vliegtuig, te Washington zal aanko men. waar hij drie dagen zal blüven. Prins Bernhard zal 8 Maart a.s. in „Blair House" de tüdclüke presiden tiële woning, het noenmaal gebruiken met president en mevr. Truman. De lunch zal door ongeveer twaalf gasten worden bygewoond. Te Wash'ngton zal Prins Bernhard de gast zün van de Nederlandse ambassa deur en mevrouw Van Kleffens. Op 8 Maart zal, te züner ere op de Nederlandse ambassade een diner wor den aangeboden dat zal worden gevolgd door een receptie Overschot op India's begroting geraamd EEN NIEUW GELUID WORDT BELUISTERD. De minister van Financiën van India, dr Matthai. heeft zijn begroting voor het belastingjaar 1950/51 aan het par lement voorgelegd. Hieruit blijkt, dat uitgaande van het huidige niveau der belastingen de in komsten voor het komende jaar wor den geraamd op 3.475 millioen rupees en de uitgaven op 3.378.8 millioen ru pees. zodat er dus waarschünlük een overschot zal zün van 96.2 millioen ru pees. Voor het lopende Jaar had de re gering van India een overschot van 4.9 millioen rupees verwacht, doch men heeft de ramingen van de Inkomsten en de uitgaven moeten herzien en men verwacht thans een tekort van 37.4 mil lioen rupees. Met het oog op het te verwachten begrotingsoverschot stelde de minister van Financiën geen nieuwe belastingen vodr, doch kondigde hij Integendeel ver lichting van de belastingdruk aan. HU stelde voor de ondememlnBswinstbe1*?- ting op te heffen, daar deze belasting de voornaamste belemmering vormt voor de vorming van kapitaal en de »it wikkeling der bestaande industrieën. De opheffing van de onriernemings- winstbelasting zal de schatkist van Tn- dla on 80 millioen rupees per laar ko men te staan, doch bü'na de helft van dit Inkomstenverlies zal gecondenseerd worden door verhoging van d» suner- belasting en de Inkomstenbelasting. Ver der stelde de minister voor de belasting on ondernemlngcinkomcten te veriaeen met in totaal 105.6 millioen rupees Der aar en de suoerondernpmlngsbelariing te verhogen met in totaal 52.8 millioen -upees per iaar Een ander voorstel houdt verlaging van de persoonlüke in komstenbelasting in de groep der ge middelde inkomens met ln totaal 75 1 millioen rimees per jaar ln Door an dere wljzLgingen van de Inkomstonh®- 'asting en de snnerbelasting op het in- 'cnmph zullen de ontvangsten van de schatkist met 22 9 millioen rupees per iaar stü?en Het totale netto verlies aan 'nkomsten als gevolg van de voorgestel de belastingwijzigingen wordt geraamd op 14SÊ9 millioen rupees. waarvan 712 millioen voor rekening zal knmen van de afzonderiyke staten en 78 7 millioen voor rekenln? van de centrale -«gering. Bepaalde verlagingen var de post-, tele foon- en telccraaftarleven zullen de stéat 4.4 millioen per laar kosten, zodat het te verwachten begrotingsoverschot met In totaal 83.1 millioen rupees aal dalen tot 13.1 mtlMoen rupees. De minister deelde voorts mede. dat de dividendstop op 31 Maart aa zal worden beiuiidigdL

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1