Waar komt de tweede Ned. Her*. Schoot in Waddinxveen? UIT DE RIJNSTREEK Koudekerks Raad verbiedt hazardspelen en voetbailen op Zondag Pittige critiek van C.K.U. en P.v.d.A. op beleid B. en W. van Noordwijk Gemeente profiteert niet van vacantiegangers met kleine beurzen WOENSDAG 1 MAART Eerste oorlogsgedupeerde mag herbouwen De raad van Waddinxveen had Dins dagavond meer dan .1 uur nodig om een beslissing te nemen over het voor stel van B. en W. inzake de stichting van een tweede NedèrL Hen-. School in deze gemeente. Unaniem was de raad van oordeel dat er een tweede school moet wor den gesticht en de daarvoor benodig- de gelden werden dan ook met alge mene stemmen beschikbaar gesteld. Anders liep het echter met de be sprekingen over de plaats, waar-deze school zal komen. B. en W. stelden voor daarvoor be schikbaar te stellen de grond, die on langs is aangekocht van de heer Oudiik, gelegen aan de Kanaalstraat ten Wes ten van de Jan Dorrekenskade. D? heer Venema (A.R.) achtte het niet in het belang van de gemeente Waddinxveen. dat deze school luist daar werd eeschicht. Dit terrein is bestemd voor villa-bouw. Door de plaatsing van een school zou men het aanzicht ver knoeien. Naar spr, mening is voor de bouw wel een andere plaats te vinden b.v. aan de te maken weg. waaraan ook het Ver.geboüw der Geref. Kerk komt. De plaats die thans echter voorge steld wordt, is gelegen tegenover een te maken plantsoen zodat deze grond dus in de eerste plaats voor woningbouw dient te worden bestemd. Verscheidene andere leden sloten zich bii de heer Venema aan. De burgemeester antwoordde, dat ook de meerderheid van B. en W. er zo over dacht. doch het college achtte zich mo reel gebonden door reeds gedane toe zeggingen. De raad heeft deze grond op 4 Maart 1949 aangekocht en toen is besproken voor welk doel deze gronden werden bestemd. Alleen de heer Venema heeft teen uitdrukkelijk te kennen gegeven dat hij die plaats niet geschikt vond. De heer Pille (Arb.) zei dat de plaats van stichting destijds geen punt van stemming heeft uiteemaakC zodat daarbii niet uitdrukkelijk de wil van de (oude) raad kwamvast te staan. Daarbii komt dat de 'plaatsing van de school op die plaats een aan fluiting zou worden voor het land- schapschoon. Het semi-pertnanente gebouw is niet fraai. Wethouder Buitelaar tevens lid van het betreffende schoolbestuur, is van oordeel dat de school ook recht heeft op een mooie plaats. Naar ziin mening is er geen andere plaats in Waddinxveen te vinden. Zijn dreige ment met ..de Minister" maakte de stemming niet beter. Met acht tegen vier stemmen (voor de heren Buitelaar. Oudiik, Slob en Jansen) werd het voorstel van B. en W. afgewezen. De raad kon zich verenigen met de voorstellen tot verlenging van de ont- ruimingstermiln der onbewoonbaar ver klaarde woningen, de voorbereid ng van hPt uitbreidingsplan in hoofdzaak en de toekenning van een subsidie aan de gymnastiekvereniging T.O.OS. voor het gebruik van de toestellen dezer vereni- g'ne door de schooljeugd. Ook het voorstel tot verkoop van aan dc Ieplaan gelegen grond aan de heer S. Kerver voor de bouw van een bakkerij ontmoette geen bezwaar. Voor de eerste oorlcnrsgcdupcerde ko^t hiermede eindelijk de mogelijkheid van herbouw van zijn afgebroken pand. Voorts besloot de raad tot het af staan van grafruimten voor de gesneu velde militairen op een speciaal ge deelte der nieuwe begraafplaats. Het voorstel van B. en W. om aan de Kroon te verzoeken het maximum aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank met drie te verhogen, ontmoette bezwaar bij de heer Schou ten (Arb.). Naar spr. meende nam het drankgebruik de laatste jaren sterk toe. Ook is er een verzoek van de Na tionale Commissie voor de Drankbe strijding ingekomen om' niet tot verho ging over te gaan. De Burgemeester is van mening dat voor Waddinxveen, waar er van de. 11 vergunningen slechts 5 tapvergurmln- gen ziin. dit gevaar niet geldt. Om te kunnen komen tot een betere verdeling is de verhoging met drie ver gunningen nodig. Met de heren Schouten. Pille en Modderkolk tpgen. werd het voorstel aangenomen. De Kroon zal echter hier over moeten beslissen. Tot slot besloot de raad tot toeken ning van de door de Pachtkamer vast gestelde schadeloosstellingen voor de beëindiging van enige pachtovereenkom sten voor gronden, bestemd voor wo ningbouw. ALPHEN Stoplichten aan ,,De Heul" In verband met de eersmallins van de Oudshoornseweg met het oog op de werkzaamheden, die nodig zjjn voor de verbreding van dit wegge deelte aan de Heul, z\jn door de po litie verkeerslichten aangebracht, waardoor beurtelings het verkeer van 's-Molcnaars of van de richting Al phen uit wordt doorgelaten. De lichten worden bediend door de politie. JAARVERGADERING CHR. BOERIN NEN EN BOEREN- EN TUINDERS VERENIGING. In de bovenzaal van hotel Centraal is gisteravond door de Chr. Boerinnen en Plattelandersvrouwen Bond in com binatie met de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Vereniging een jaarverga de- ring gehouden. Er was vrijwel geen stoel onbeast, toen voorzitter H. Was senaar een kort welkomstwoord sprak. De jaarverslagen van de heer J. D. v. d. Akker werden goedgekeurd, waarna rioc-r W. Harting een tweetal stukken werden voorgedragen, n.l. „Sinds ik het weet" van Jac. v d. Waals en „De Eenzame"' van Colenburg. De heer J. Aantjes sprak op vlotte wijze over „Verzet 1950", waarbij spr. vooral de nadruk legde op het woord verzet. In de jaren 19401945 hebben vrij ons verzet tegen het kwade, maar spr. wees er op, dat wij dit ook nu weer moeten doen. Algemeen is het merkbaar, aldus spr., dat de mensen, en vooral de jeugd, te veel langs haar koude kleren laat afzakken. Met klem wees spr. er op, dat dit een totaal verkeerd standpunt is en op den duur tct verkeerde gevolgen moet leiden. Hierbij wees spr. op het enorme ge vaar van het communisme, dat alleen door activiteit bestreden kan worden, maar een voedingsbodem heeft in de passiviteit van de jeugd Spr. wees op de noodzaak, dat alle leden de Car. beginselen van de vereniging moet uit dragen. Met een dringend bercep op de jon geren pal te staan voor de Chr. orga nisaties, besloot spr. zün met aan dacht beluisterde toesipraak. Hersengymnastiek en een improvi- satiowedsbrtfd verhoogden de stemming van de avond, welke werd besloten ffiet een toneelspel van Joh. v. d. Baa,- „De Schuur aan de Grens". De heer De Jong sprak een slot woord. DE BOMEN IN DE PR. HENDRIK STRAAT ZIJN GEROOID. Gistermorgen zijn de drie bomen, staande in de Pr. Hendrikstraat, on- d?r grote belangstelling als offer aan het verkeer gevallen. Hierdoor is een frote sta in de weg en gevaarlijk ob stakel weggenomen, waardoor het uit- Stfht op deze gevaarlijke hoek weer aanmerkelijk verbeterd is. Ook in de Hoorn ter hoogte van de koffie tent ^jn verschillende bomen geveld waar door een verbreding van de weg al- J AAR VERGADERING D O.S. Onder leiding van de heer A. Groe- neveld hield de Chr. Gymnastiekver eniging D.OS. haar 18e jaarvergade ring. ïn zijn openingswoord uitte de voorzitter zijn waardering voor de"goe de clubgeest en sprak woorden van dank aan het adres van mej. Verha gen als leidster van de kleuters en de heer Vcs als leider van de andere af delingen. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat D.O.S. momenteel 309 leden telt. Het verslag van de penningmees ter getuigde van een gezond financi eel beheer; de inkomsten bedroegen f. 3.266,67, de uitgaven f. 2.892,10. Na enige zakelijke besprekingen werd de jaarvergadering met dankzegging door de voorzitter gesleten. BENTHUIZEN INGEBRUIKNEMING KLOK. De inzameling van gelden voor de fi nanciering van de aanschaffing der nieuwe luidklok voorzover deze niet door het Rijk wordt vergoed heeft f. 884.80 opgebracht, (waarvan in de ge meente f. 626.80 en buiten f.253.-). Maandag as. zal de klok officieel in gebruik worden genomen. In de Ned. Herv. Kerk wordt des avonds om 7 uur een korte bijeenkomst gehou den. waarin van burgerlijke en ker kelijke zijde het woord zal worden gevoerd. De vorige klok werd in Februari 1943 door de Duitsers geroofd. Thans, pre cies 7 jaren later, is de nieuwe klok in de toren aangebracht. Velen hebben reeds gevraagd: „Draagt de klo.k ook een inscriptie?". Het ant woord is ..Ja", De woorden zijn: „In Februari 1943 werd mijn voor gangster, welke dateerde van 1640, voor oorlogsdoeleinde^ door de-Duitsers ge roofd. Ik zelf werd gegoten in 1950 door Van Bergen te Heiligerlee en in dat jaar voor hogere waarden in dienst gesteld." Na de bijeenkomst zal de klok gedu rende een kwartier worden geluid. Tot leden van het stembureau 1950 zijn door B. en W. benoemd de heren W. C. Diephout en A. Voorwinden; tot plaatsvervangende leden de heren Jos van der Eijk en D. van Soest. BODEGRAVEN BODEGRAAFSE MOTORCLUB ONTBONDEN. Gisteravond hield de B.M.C. haar 3de jaarvergadering in „Hotel van Rossum". De B.M.C.die in April 3 jaar zou bestaan, werd ontbonden, daar er van de kant van de leden geen animo meer voor bestaat. LEZING OVER MARINE LUCHTVAARTDIENST. Gisteravond sprak in het kader van de boekenweek op uitnodiging van de fa W. Karssen en Zn, de luit.-lieger Schuyt uit Valkenburg, in verband met de ver- ecu veroreuins vtui mogelijk is geworden, schijning van het boek „Vliegers van de Vloot", een gedenkboek van de Ma rine-luchtvaart. Hij vertelde o.m over het werk van de M.LJD. en de moderne vliegdekschepen. Een paar interessante films lieten iets zien van het werk met de Catalina- vliegtuigen en van de „Karei Door man". waarna spr. besloot met enkele persoonlijke ervaringen uit de oorlogs jaren en een opwekking tot de jeugd om zich een toekomst te scheppen bij de M L.D. De grote zaal van Hotel van Rossum was stampvol. HAZERSWOUDE JAARVERGADERING „FILADELFIA" Gisteravond hield de Geref. J.V. „Fi.- ladelfia" haar openbare jaarvergade ring in de lokalen achter de kerk. Te ruim half acht opende voorzitter T. Qualm de vergadering met het laten zingen van Psalm 25 2 en 6. Na ge bed las hij een gedeelte van Joh. 13 en 14. De jaarverslagen werden uitgebracht door de heren B. Oussoren en P. Sloot weg. De vereniging telt 30 leden. Met de financiën gaat het wel. er was een klein batig saldo. Een collecte bracht f 50.op. A. Jochem leidde daarna in het on derwerp Christus, de weg, de waarheid en het leven. Een geanimeerde bespre king volgde. P. Oppelaar sprak over „Hoe onze houding moet zijn tegenover Toneel, Dans enz." De lijnen werden scherp getrokken. De avond werd verder afgewisseld met zang, voordracht, declamatie, hersen gymnastiek en enkele samenspraken. E e-voorzitter ds J. Oussoren sloot de vergadering met dankgebed. KOUDEKERK Ontmoetingsavond gerepatrieerden Georganiseerd door Pro Rege, V.O.M.O., de Gerei. Kerkemadscommi&sle. Herv. en Geref. Jeugdorganisaties, werd gis teravond in de Koorzaal een ontmoe tingsavond gehouden voor de terugge keerde militairen. Ds Wolven heette allen welkom, in het bijzonder burgemeester De Hollan der van Hazerswoude en B. eai W. van Koudekerk. De heer D. de Vogel zorgde voor het officiële gedeelte van de avond. Met een enkel woord reikte hij namens de Prot. Thuisfronten de oorkonde uit aan een 9-tal gerepatrieerden, waarna het Volkslied gezongen werd. Daarna sprak ds Wolven over „Onze thuiskomst". Spr. memoreerde de blijde thuiskomst en wekte op de éénheid, die er onder de soldaten in Indonesië was. hier voort te zetten tot zegen van maatschappij en kerk. Verder voerden nog het woord de twee burgemeesters. Namens de ouders sprak de heer Langeveld; een woord van dank uitte de heer A. Jongerbloed na mens de gerepatrieerden. De avohd, die een gezellig en feeste lijk karakter droeg, werd afgewisseld door declamatie van de heer Jac. Ver- bree en een familiecompetitie, waarin de dames het onderspit dolven. Ds .Poort sprak een slotwoord. JAARVERGADERING CHR. LEESGEZELSCHAP. Achter de Geref. Kerk hield het Chr. Leesgezelschap haar jaarvergadering 0. 1. v. de heer C. Boer. Secretaris-pen ningmeester G. v. d. Horst las de jaar verslagen. Het gezelschap mag zich ver heugen in een ruim .batig saldo. Door dat de heer G v. d. Horst zich niet meer als bestuurslid beschikbaar stelde, werd gekozen de heer M. Geerlof. Als kring vertegenwoordiger werd gekozen voor de Hoogewaard de heer D. Verdoold. Na een veiling onder leiding van de heren A. van Dorp en S. de Hollander sloot de heer J. de Wit de vergadering. LE1MUIDEN RAADSAGENDA. Vrijdag as. te 21 uur komt de Raad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Aangaan van een geldlening, groot f. 43095, bij de Coöp. Boerenleenbank; behandeling verzoek van het Bestuur van de School met de Bijbel om beschikbaarstelling van gelden ingevolge art 72 der L.O.- wet 1920 voor nieuwe schoolbanken en nieuwe leermiddelen; voorstel van B. en W. inzake de 5 verhoging van f BEBOUWING dH WWER NIEUWE WEG Bi GEDEMPT WATEN Vorige week schreven wU over de te verwachten verbeteringen nabU de Heulbrug. Uit bovenstaande tekening van de komende situatie blijkt duidelijk, dat door het dempen van grote oppervlakten water (gearceerd weergegeven) een veel betere verkeerssituat e wordt geschapen In plaats van de door een pijl aangegeven Heulbrug. thans een ob stakel voor het verkeer langs de Lage Zijde, komt een brede doorlopende weg, die ook naar de Ruysdaelstraat (waar langs het-doorgaande verkeer dan wordt geleld) verbreed word. Mettertijd geeft deze nieuwe brede verkeersweg, links van de Rijn afslaande indien men van de Oudhoornse weg afkomt, via de Ruysdaelstraat aansluiting op de oprit voor de tweede Rijnovergang. De Oudhoornseweg wordt eveneens verbreed door demping van de thans daarlangs gelegen sloten. In de tekening zijn ter oriëntatie de huisnummers aangegeven in wit. Honden bijten nog steeds schapen De Raad van Koudekerk kwam Maan dagavond voor het eerst dit jaar in openbare vergadering bijeen od.v. bur gemeester Verheul. De voorzitter begon met de wens uit te spreken, dat 1950 een goed jaar moge zijn voor het alge meen belang der gemeente onder Gods zegen. Diverse werken zijn in 1949 uitgevoerd. De begraafplaats is thans büna ge reed, door de bruggenbouw is Koude kerk aanmerkelijk verfraaid. Burgemeester Verheul sprak de wens uit, dat er nog meer werken, die men op het programma heeft staan, kun nen worden uitgevoerd. De gemeente groeide met 50 zielen. 1 Jan. 1949 1860 inwoners, 1 Dec. 1949 1910; 13 huwelijken werden voltrokken. De heer Geerlof dankte spr. voor al het werk, dat hij ten nutte der gemeente gedaan heeft, en wenste hem Gods beste zegen toe. Aangenomen werd de verlenging van de overeenkomst met de N.V. Gekro Destructie Bedrijf te Rotterdam met één jaar. Met het Bedrijfschap voor Vee en Vlees zal inzake de inning van de heffingen een overeenkomst worden aangegaan. Het vermenigvuldigings- cijfer voor de heffing van schoolgeld voor het cursusjaar 1950/1951 werd vastgesteld op 2. Ingewilligd werd een aanvrage van het bestuur der Ned. Herv. School om voorschot op de vergoeding bedoeld in art. 101 >ier L.O. wet 1920 over 1950 ten bedrage van f.2000. Het voorstel tot vaststelling van een verordening tot regeling van een uit kering over het eerste kwartaal 1950 aan een deel van het gemeenteperso- neel werd aangenomen en vastgesteld op 5 LENINGEN VOOR UITBREIDING BEGRAAFPLAATS EN VERBETE RING WEGEN. Gezien de uitbreiding van de alge mene begraafplaats en de verbetering van de wegen wensen B. en W. geld leningen aan te gaan, resp. groot f. 45.000 en f. 66.400, met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Rente 3% eerste 10 jaar, daarna 3\?%. Voorstel werd z.h.st. aan genomen, na uitvoerige toeliohting van de voorzitter. GOKKEN VERBODEN EVENALS VOETBALLEN OP ZONDAG. Het voorstel inzake wijziging der Alg Politieverordening leidde tot een zeer uitvoerige bespreking. B. en W. wensten in de verordening op te nemen een verbod voor hazard spel en het in bezit hebben van in strumenten voor dit spel. Tevens wil de dit college het voetballen op Zon dag verboden zien, evenals op 1ste Kerstdag; op andere Christelijke feest dagen na 12 uur. De voorstellen wer den aangenomen. DE VOOR SCHAPEN GEVAAR LIJKE HONDEN. De heer Smit merkte op, dat het doodbijten van het groot aantal scha pen bij de heer Dorrepaal nogal wat stof heeft doen opwaaien. De voorzitter las voor de politie-ver- ordening, waarin staat, dat men van 11 uur n.m. tot 5 uur v.m. geen honden los mag laten lopen. Deze verordening is later aangevuld met een algemeen verbod. De heer Smit zag de uur-bepa- llngen gaarne veranderd in: „Van zons ondergang tot zonsopgang". De heer Maat vond het algemeen verbod wel wat kras. Dit dupeert de landbouwers, die hun hond meenemen naar hun land voor het vangen van ongedierte, zoals mollen enz. Na wijzigingen in de gemeentebegro tingen 1949 en 1950, kwam de rondvraag aan de orde. De heer Geerlof vroeg naar de wo ningbouw voor dit Jaar. De voorzitter merkte op, dat er nog kansen bestaan voor een toewijzing. Hierna sluiting. wedden der gemeente-ambtenaren; idem tot vaststelling van een verorde ning regelende de verplaatsingskosten voor ambtenaren en onderwijzers; on derhandse aanbesteding te bcuwen 8 woningen: bespreking woningbouw plan 1950; wijziging begrotingen 1949 en 1950. NIEUWKOOP Volksonderwijs" hield gisteravond in een der lokalen van de O L, School haar jaarlijkse ledenvergadering. Voorzitter Langendoen opendie met een kort wel komstwoord, waarin hij er zijn spijt over uitdrukte, dat een zo klein gedeelte van het toch werkelijk grote ledental aan de oproep gevolg had gegeven. Het jaarverslag van de secretaris werd goedgekeurd. De financiële commissie gaf verslag van haar bevindingen, In de nieuwe controlecommissie werden benoemd de heren .W. Bourguignon en J. de Koker. In de kleuterschoolcom missie werden benoemd mevr. H. Rol, mevr. Langendoen en mej. De Graaf Bij de bestuursverkiezing werd herkozen de heer Stoppelenburg en gekozen de heer G. van Klaveren. Als afgevaardig den voor de Alg. Vergadering werden de heren Schouten en A, Vijfhuizen be noemd. De heer K., werkzaam bij de fa. Vermeulen alhier, had het ongeluk in het ruim van een schip te vallen. De ontboden geneesheer constateerde een zware hersenschudding en enige inwen dige kneuzingen. De getroffene is het diohtsbijzijnde huis binnengedragen en mag de eerste dagen niet worden ver voerd. TER AAR Ter Aar krijgt burgemeesters woning buiten bouwvolume om BESTRIJDING VERZILTING POLDERWATER. De raad van Ter Aar nam een schrij ven van het Groene Kruis, waarin ge wezen werd op de mogelijkheid van een hogere subsidieaanvrage in verband met uitbreiding der werkzaamheden voor kennisgeving aan, waarna de overeen komst inzake destructie van vee en vlees voor een jaar werd verlengd. An dermaal kon de raad zich niet verenigen met wijziging van de regeling inzake de keuringsdienst voor vee en vlees. De raad hield de bevoegdheid inzake deze regeling in eigen hand door een voorstel van B. en W. met 6 tegen 5 stemmen te verwerpen. Na wijziging van een geldlening be sloot de raad voor woningbouw grond aan te kopen van de heer Cats te Aar- dam voor f. 8.25 per vierkante meter. Openbaar zal worden aanbesteed aldus keurde de raad goed het bou wen van een ambtswoning voor de bur gemeester, waarvoor het rijk een voor lopige bijdrage van f.681— heeft toe gezegd. Deze bouw valt buiten het aan de gemeente voor 1950 toegewezen bouwvolume. Er treden verzoutingsverschijnselen op in de Bloklandse en Korteraarse polder door het water, dat door de zuivelfa briek wordt geloosd. De voorzitter be antwoordde een vraag dienaangaande met de mededeling, dat Rijnland be reids accoord is gegaan met lozing van dit water op het Aarkanaal, waarvoor technische voorzieningen worden ge troffen. Zijn die voorzieningen eenmaal getroffen, dan rest nog een veelvuldige verversing van het polderwater, om de verzoutingsverschijnselen geheel te overwinnen. Hierna volgde sluiting. WOUBRUGGE PROPAGANDA AVOND NEDERLANDSE BLINDENBOND. Gisteravond heeft de Nederlandse Bündenbor.d een propaganda-avond ge geven in de bovenzaal van Hotel Swa- ma Gemeentesecretaris H. J. Hoogen- boom sprak een welkomstwoord. De mandolinevereniglng „De Tokkelaars" 0 l.v. de heer Brunt, gaven voor en na de pauze verschillende nummers ten beste De blinde organist van de Doops gezinde kerk te 's-Gravenhage, de heer Slecihtenhorst. werd vervolgens naar het podium geleld. Hij heeft ons niet alleen laten genieten van zijn mooi pianospel, maar ook laten zien en ho ren, hoever een blinde het kan bren gen in de muziek. De heer Joh. van den Berg, bonds- propagandist, sprak hierna een propa- gantiarede uit. De film „Wakende ogen" gaf een dui delijk beeld hoe de hond een trouwe leider voor de blinde kan zijn. Nadat de heer Van den Berg nog enkele gedichten van Adama v. Schel- tema gedeclameerd had, werd de avond gesloten door burgemeester H. van Wageningen. Groots Volkshuisvestings project in studie genomen In een vergadering van de Noord wijk se gemeenteraad, welke de gehele middag en avond* in beslag nam, werd de begroting behandeld, welke sluitend is met een bedrag voor de gewone dienst in inkomsten en uit gaven van f. 1.664.826.38. De post on voorziene uitgaven bedraagt f. 30.309.66 De kapitaalsdienst sluit met een be drag in inkomsten en uitgaven van f. 2.204.225.39. Met kennisgeving was afwezig het lid Van Rhijn. De algemene beschouwingen vulden vriiwel de gehele middag. Als eerste spreker verkreeg de voorzitter der Prot. Chr. fractie, de heer G. Vogelaar, het woord, die mede sprak namens Ge meentebelang. Hij achtte de zittings periode van het tegenwoordige college van B. en W. nog te kort om op het door haar gevoerde beleid nu reeds cri tiek uit te oefenen; hij wenst t.z.t. dit beleid te beoordelen naar hetgeen later daadwerkelijk tot stand komt. Teleurstelling over langdurig uitstel vergadering. Het langdurig uitstel van deze be grotingsvergadering heeft hem te leurgesteld. Het rapport van de com missie van onderzoek is reeds 16 Ja nuari aangeboden, terwijl het ant woord van B. en W. eerst Zaterdag avond uitkwam, slechts één dag over latend ter bestudering, wanneer men de Zondag als rustdag erkent. Het antwoord zelf heeft snr. evenmin voldaan, aangezien B. en W, zich op vriiwel alle vragen angstvallig op de vlakte hebben gehouden. De voorzitter antwoordde hierop, dat aan enige dringende zaken voor rang was verleend en vele principiële vragen aanleiding waren om zich niet definitief door beantwoording te la ten binden, ter vermijding van latere teleurstelling en moeilijkheden, ont staan uit vaste toezeggingen Felle critiek op beleid B. en W. De heren Sedelaar en Rippen (P. v. d. A.) sloten zich bii het betoog van de heer Vogelaar aan, waarna de heer Rippen in een rede van meer dan een uur felle verwijten aan het adres van B. en W. over het "evoerde gemeente beleid richtte. Hij betreurde het. dat B. en W. zich blikbaar geen zorgen maken over toe komstige bestaansbronnen der Noord- wükse bevolking en zich alleen con centreren op badplaats- en bloem- bollenbedrijf en geen ambitie ge voelde voor industrialisatie, waar de regering regelmatig op aandringt. Het aantal schoolkinderen bedraagt thans 2069; elk jaar worden er 250 personen aan de arbeidsmarkt toege voegd in deze gemeente! Blijkens de volkstelling zün er 1121 personen in de nijverheid, 1273 in de landbouw en 98 in de visserij werk zaam. waaruit de wenselijkheid van in dustrialisatie sterk naar voren komt. Waar zullen onze toekomstige inwoners van moeten leven? Van een aanzienlijke koopkracht wordt geen gebruik gemaakt. Verder brak spr. een lans voor re creatie-oorden. De uiterst lange kust lijn van 16 KM. in het midden van ons land legt de gemeente verplichtingen op. De tot nu toe geweerde mensen met smalle beurzen vertegenwoordigen een aanzienlijke koopkracht, waarvan Noordwijk niet profiteert. Spr. is voor het aanleggen en be schikbaar stellen van industrieterreinen nu 17% der bevolking buiten de ge meente werk verricht, bevordering van kampeerhuizen en goedkope logeergele- genheid en verbetering van de volks huisvesting. Geen geschikt vaarwater aanwezig. De voorzitter ging zeer uitvoerig in op de beleidskwestie van B. en W. Hij verwachtte niet alle heil van Industrialisatie voor Noordwijk, om dat een geschikt vaarwater ontbreekt en vooral ook daar elke plaats zich zonder meer niet voor industrialisatie leent. Alle leden wensen badhuis. De heer Vogelaarmerkte op, dat er ln Noordwijk nog nooit een serieuse aanvrage voor het vestigen van indus trie was binnengekomen. Het stichten van een badhuis, waar op de fractie der P. v. d. A. atten deert. is geen specialiteit van deze fractie, maar wordt door alle raads leden gewenst. Oprichting goedkope logeer gelegenheden zeer duur. De heer Wenckebach merkte op. dat door plaatselijke pensions en hotels jaarlijks 8 ton in de gemeente uitgege ven wordt. Verder wees hij er op. dat het oprichten van goedkope logeergele- genheid een zeer groot bedrag per bed met zich mede brengt en dat Noord wijk als uitzonderlijke luxe-badplaats voor dergelijke tehuizen in het alge meen plan niet voorkomt. De behandeling der begroting van de bedrijven werd in recordtijd afg^^an. Hierna behandeling der gemeentebe groting. Groots volkshuisvestingsproject zal in geheime vergadering be sproken worden. Er zal dit jaar een commissie ko men voor het voorbereiden van de bouw van een nieuw raadhuis. Een nieuwe motorbrandspuit zal dezer da gen worden besteld. Een voorstel om de wijzerplaten der torenklok te Noordwijk-Binnen te verbeteren werd Ingetrokken, aangezien de Commissie van Openbare Werken aan dit punt meer aandacht wil schenken. In geheime zitting zal een groots project, betrekking hebbende op de volkshuisvesting, nader worden uit eengezet. De verlichting van Noordwijk zal op een 10 Maart te houden vergadering in behandeling komen. De uitbreiding van parkeerplaatsen zal onder de loupe ge nomen worden. De mogelijkheid zal worden openge steld om de gehele bevolking door te lichten. Tegenstand Katwijksc annexatie plannen behoorlijk. Over in de Raad van Katwijk be sproken annexatieplannen betrekking hebbende op een gedeelte van Noord wijk bleef een sluier hangen. Er kan op behoorlijke tegenstand gerekend worden. Aan publicering van raadsnotulen voor het grote publiek, zoals dit vóór de oorlog gebruikelijk was, zal aan dacht worden gewijd teneinde interesse voor gemeentelijke aangelegenheden bij de Noordwijkse bevolking op te voeren. Bij de aanbieding der gemeentereke ning. balansen en verlies- en winstre keningen der bedrijven over 1947 ont stond de noodzakelijkheid van het be noemen van een commissie van onder zoek. Van de 16 stêmmen werden uitge bracht 16 op (de afwezige) heer Van Rhijn, 16 op de heer Rippen en 15 op de heer Passchier. De gekozenen, voor zover aanwezig, namen de benoeming aan. De rondvraag leverde geen belangrijke vragen op. waarna men overging in besloten zitting. VEILIG VERKEER U moet 't verkeer geen last aandoen. Ook op de weg; Houdt Uw fatsoenl SCHEEPSBERICHTEN. ABBEKERK BrisbaneR'dam pass. 28/2 Flnlsterre; ALDABI Buenos AiresR'dam pass. 28/2 Fernando Noronha; ALPHERAT Buenos AiresNew York 28/2 van Bahla: AMSTELKERK 1/3 van Duala te Lagos; AVERDIJK R'damHavanna 28/2 40 mijl ZW Horta; BANTAM Djakarta—R'dam pass. 28/2 21 uur Ouessant; BAREN- DRECHT (T) 1/3 te Kaapstad van Zuid pool; CELEBES JavaA'dam pass. 28/2 Kaap Comorln; BERLAGE 27/2 te Djakar ta van Soerabaja; GAASTERKERK Tanga- A'dam 28/2 van Durban naar East Londen; GANYMEDES Puerto Plata—A'dam 28/2 te Antwerpen; GROOTEBEER A'damDja karta 28/2 Rode Zee te Djeddah; HELENA ParamariboA'dam 1/3 te Ponta Delgada; HERMES 26/2 van Buenos Aires naar Guayaquil; HYDRA 28/2 van A'dam te Bremen. KLIPFONTEIN Belra-A'dam 28/2 van Kaapstad naar Southampton; LAER TES MakassarA'dam 27/2 van Belawan; LEKKERKERK Calcutta—R'dam 28/2 van Karachi; LOMBOK New OrleansDjakarta 28/2 van Belawan naar Palembang; LUT- TERKERK R'dam—Calcutta 28/2 te Co lombo; MAASKERK West AfrikaA'dam 28/2 van Plymouth naar Le Havre; MA- R1EKERK 27/2 te Dar es Salaam van Tanga; MATARAM R'dam—Djakarta 28/2 ln Straat Gibraltar; MENTOR 28/2 van Thessaloniki naar Cavalla; MERWEDE 28/2 van Lagos naar Port Gentll, NIEUW AM STERDAM cruise rond Zuld-Amerlka 28/2 bij Golf van Penas; NIEUW HOLLAND 27/2 te Singapore van Penang; NIGER- STROOM West Afrika—A'dam 28/2 te Le Havre; POSEIDON 28/2 van Quanta te Cumana; PRINS FREDERIK HENDRIK 28/2 nog te Tel Aviv ln baal; RIJNKERK 28/2 pass. Kaap St. Vincent Oost Afrika A'dam; STREEFKERK Walvisbaai—A'dam 28/2 bi) Freetown; SUMATRA 27/2 te Dja karta van A'dam; AGAMEMNON 27/2 te New York; GOOILAND Buenos Aires A'dam 27/2 van Santos; OVERIJSSEL DjakartaR'dam 27/2 n.m. te Colombo: RAKI BombayCalcutta 28/2 van Madras. RONDO 28/2 van Bandon naar Djakarta; SALATIGA 27/2 te Los Angelos van Ma nilla; SARANGAN R'dam—Djakarta 1/3 te Penang; SUNETTA (T) 1/3 pass. Lands End Heysham-Perz. Golf; VULCANUS 28/2 van Gibraltar te Genua; WELTEVREDEN 28/2 van Dlakarta naar Cherlbon; WES- TERDAM 28/2 van R'dam te New York; ZWIJNDRECHT Gdansk—LIvorno 28/2 v. Brunsbuttel; ZIJPENBERG 28/2 v. A'dam naar Hull; ABBEDIJK 28/2 te Baltimore van Norfolk; ATLAS 28/2 van A'dam naar Haifa; EDAM New YorkR'dam 1/3 te Antwerpen; ITTERSUM HoustonA'dam 28/2 700 mijl WZW Fayal; JAPARA New YorkJava pas*. 28/2 Mlnlkoy: LISSE- KERK R'damBasrah 1/3 van Aden; LOPPERSUM Saffl—A'dam 28/2 te Aden; MAASKERK West Afrika—A'dam 28/2 te Le Havre; NIJMEGEN Huelva—A'dam 28/2 te Corcublon; ROEPAT 1/3 van Sydney naar Melbourne: RIOUW DlakartaA'dam 28/2 van Aden: SCHIEDIJK New York- Djakarta 28/2 In Rode Zee te Messawa; TAWALI Rio de Janeiro—Trinidad 1/3 te Maramao: ZWIJNDRECHT GdanskLlvor- no bass. 28/2 Cuxhaven. HERCULES. 28/2 van Algiers naar Gi braltar. TROEPENSCIIEPEX. ATLANTIS DjakartaA'dam 28/2 150 mbl O Kaap Bougarlno; SIBAJAK Djakarta R'dam 1/3 pass. Perlm; VOLENDAM DjakartaR'dam pass. 28/2 Dondrahcad.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7