r. X Televisie in de Amerikaanse huiskamer In Australië liggen goede kansen Er is ook plaats voor ongeschoolden Voor de Vrouiv Bevolking „spaart" voornamelijk voor fiscus Begroting 1950 uit haar evenwicht Enorme invloed op de familiegewoonten ZATERDAG 18 FEBRUARI Emigratie - Weeiheen, wie hoe (II) t.Vaii een bijzondere medewerker) Het land, dat op het ogenblik de meeste kansen biedt voor emigratie, is Australië. Daar kunnen niet alleen landbouwers terecht, maar ook alle moge lijke vakarbeiders, en in tegenstelling tot andere emigratiegebieden is er bovendien plaats voor ongeschoolden. Het is een land, dat 230 maal groter is dan Nederland en rond 7V6 millioen Inwoners telt, zodat het geen wonder is, dat er nog wel wat mensen by kunnen. De Australische regering wil de be volking in 50 jaar tijd opvoeren tot 20 millioen. Op het ogenblik bedraagt de opnemingscapaciteit 70,000 per jaar, zonder dat de arbeidsmarkt verstoord wordt. Australië stelt er veel prijs op, dat een flink deel van zijn Immigranten uit Nederland komt, omdat onze arbeidskrachten uitstekend staan aangeschre ven. Onlangs heeft men kunnen lezen, dat Australië in 1950 niet minder dan 10.000 Nederlanders zou willen opnemen. Vrijwel alle Nederlandse emigranten gaan naar de twee Zuid-Oostelijke sta ten: Victoria en Nieuw Zuid-Wales. Slechts een klein deel gaat naar de staat Tasmanië op de Westkust, die, wat het zachte klimaat betreft met zijn regen en mist een zekere overeenkomst heeft met Ierland. De belangrijkste en meest ontwikkelde staat in Nieuw Zuid- Wales met zijn bevolking van 3 mil- lieon waarvan bijna de helft in Sydney en daarheen gaat dan ook het grootste gedeelte van onze emigranten. Zij vinden er een land. waarvan de be volking voor 99% van Europese oor sprong ls en waar 't leven volkomen vol komen volgens de Engelse manier is inge richt. Het klimaat is vergelijkbaar met de Franse Riviera. Het land ligt in de subtropische zone en ls gezond: de tem peratuur is zomers gemiddeld 23 gr., 's winters 18 gr. De regenval, die ge middeld 572 mM. bedraagt, neemt van de kust naar het. binnenland snel af. De huren zijn in Australië, waar het woningtekort even goed nijpend is als bij ons, zeer hoog. Een houten huis met vler kamers kost grif twee pond, een stenen zelfs pond. Dat wordt bij een koers van f 8.55 voor het Australische pond. een bedrag van f. 17 k f 22 per week. De maximum leeftijd, die Australië voor immigranten gesteld heeft is: voor ongehuwde mannen 45; voor ongehuwde vrouwen 35 jaar. Dezelfde grens geldt voor gehuwden zonder kinderen. Zijn er wel kinderen, dan' mag een der ouders niet ouder zijn dan 50 jaar. Het vinden van huisvesting is over het algemeen héél moeilijk, vooral in de steden. Vóór het gezin kan over komen moet die kwestie dan ook de finitief zijn opgelost. Zelf bouwen of laten bouwen ls in theorie wel moge lijk. maar in de praktijk niet, door dat men uit Nederland niet meer dan 35 pond per volwassene mag moe- nemen. GRATIS ONDERWIJS. De sociale voorzieningen zijn in Australië heel gunstig, maar voor de meesten komt men niet direct in aan merking en voor verscheldenen moet men vijf jaar In Australië gewoond heb ben en bovendien Australiër aijn ge worden, Iets waartoe de meesten niet gauw besluiten. Werkloosheids- en ziekteverzekering zijn het belangrijkste voor de emigrant, omdat hij daar direct voor in aanmer king komt. Voor kinderbijslag moet hij een jaar in het land wonen, behalve als het een kind betreft dat in Austra lië wordt geboren; daarvoor gaat de regeling direct in. Het onderwijs is in eerste instantie een aangelegenheid van de regering. De staatsscholen, die in grote lijnen het Engelse voorbeeld volgen, zijn vrij voor iedereen toegankelijk: zowel de lagere als de middelbare. Daarnaast zijn er enkele bijzondere scholen onder leiding van godsdienstige genootschappen Er wordt aan gewerkt om ook het univer sitair onderwijs gratis voor iedereen toegankelijk te maken. Op het ogenblik ls dat alleen met de universiteit van Pe-th het geval. Speciale maatregelen zijn genomen voor kinderen, die ver in het binnen land wonen. Zij krijgen schriftelijk en via de radio les ai in de praktijk is ge bleken dat deze methode die 33.000 leerlingen omvat goed voldoet. Op het iets minder afgelegen platteland worden de kinderen met schoolbussen opgehaald en naar streekscholen ge bracht. UNIONS BEPALEN LOON. We zullen nu in het kort nagaan met welke problemen de drie categorieën: vakarbeiders, ongeschoolden en land bouwers te maken krijgen,waarbij we niet ingaan op de specifieke „emigratie- technische" kanten, maar meer op de sociale en economisohe factoren, die ginds hun leven zullen beïnvloeden. Voor iedere emigrant geldt dit om mee te beginnen dat hU abso luut Engels moet kennen om in de Australische samenleving te worden opgenomen. Wie het zich niet vol doende eigen heeft gemaakt tegen dat hij in Australië van boord stapt, zal heel wat goede kansen missen! Voor de vakarbeiders draait élles om hun erkenning door de Unions, de Australische vakverenigingen. De Uni ons erkennen iemand n.l. pas als vak man, wanneer hij met goede bewijzen kan aantonen, dat hy een opleiding van vijf jaar achter de rug heeft. Van die erkenning hangt het af, of iemand het loon verdient van een on geschoolde (ca, 6V6 pond per week) of van een vakbekwame werkman (ca. 9!£ pond), want geen enkele werkgever durft het aan om tegen de wil van de Unions in, iemands vakbekwaamheid te erkennen. Met die erkenning zijn de Unions niet scheutig en emigranten doen er dan ook goed aan zoveel mo gelijk schriftelijke bewijzen van hun vakkennis mee te nemen. Ook een be wijs van lidmaatschap van oen Neder landse vakorganisatie kan bij ae erken ning helpen, ondanks het verscnil in karakter tussen de Nederlandse en Australische vakverenigingen. Het loon voor de ongeschoolden is in Australië het basisloon. Het wordt door de overheid vastgesteld en van tijd tot tijd herzien, naarmate de omstandighe den het noodzakelijk maken. Het is ge baseerd niet op de minimum bestaans mogelijkheid, maar op een menswaardig bestaan. Het loon daarboven ls te be schouwen als een premie op de vakbe kwaamheid. Het varieert voor de ver schillende beroepen en In de verschil lende plaatsen van 8 tot 10 Australische ponden. Om een paar voorbeelden te noemen uit Sydney: bakkers £9,7; ma- chlnezetters £8,9: electrlclens £9.4; metselaars plm £9; schilders £9.7; tandtechnlkers £9.12; timmerlieden in de bouwbedrijven £9,18. In Melbourne zijn de lonen 3 shillings lager, in Brisbane en Perth 7 sh., in Adelaide 8, in Hobart 9 sh. Deze lonen zijn berekend op een vijfdaagse werk week van 40 uur; voor overwerk worden flinke bijslagen berekend. Alle soorten arbeiders zijn welkom, maar iedereen moet onderaan begin nen en niemand kan „automatisch" uit een leidende functie in Nederland overstappen in een leidende functie in het Australische bedrijfsleven. F. 1500 PER GEZINSLID. De grote moeilijkheid waarop al heel veel Nederlandse emigratieplannen gestrand zijn, vormt altijd de finan ciële kant. Reis. cn onkosten vergen per gezinslid zeker f, 1300. Voor ongeschoolden wordt hierin van Nederlandse zijde enigszins tegemoet gekomen door een subsidie van de rege ring. Dat geldt dus voor fabriekssjou- wers, grondwerkers, transportarbeiders; in het algemeen voor mensen waarvan aangenomen moet worden, dat zij in de naaste toekomst zonder werk komen. Van haar kant geeft ook de Australi sche regering aan bepaalde categorieën een subsidie en wel aan ex-militairen, die tussen September 1949 en 15 Augus tus 1945 in Nederlandse mililtaire dienst geweest zijn of die in geallieerd verband gediend of gevaren hebben en aan oud verzetstrijders, die actief aan het verzet hebben deelgenomen. De subsidie omvat alle gezinsleden en bedraagt per volwas sene 30 pond; voor kinderen meestal de helft. EIGEN BEDRIJF GLOORT. Boeren- en landarbeiders emigreren onder auspiciën van de Stichting Landverhuizing; de regering neemt de garantie voor de vakbekwaamheid op zich. Hoewel er o.a. door de deviezen- bepalingen geen sprake van is, dat men ginds direct met oen eigen be drijf kan beginnen, liggen de kan sen zeer gunstig. De verdiensten ziin 6 k 6!j pond, dus gelijk aan die van de ongeschoolden maar hot gezin heeft in de regel kost en inwoning vrij. Vrijwel zeker het laatste hoe wel dikwijls primitief en er bestaat de mogelijkheid per jaar éen flink be drag over te houden. De Australische landbouw is volkomen andere dan de Nederlandse. In plaats van de Intensieve landbouw kent men ginds door het tekort aan arbeiders en de overvloed van land alleen de exten sieve. Kennis omtrent het gemechani seerde bedrijf is dan ook noodzakelijk. Technisch gevoel en handigheid een omheining aan te leggen of een schuur te bouwen zijn belangrijker dan bijv. uitgebreide kennis over de bemestings leer. Het tekort aan mensen maakt het landeigenaren vaak moeilijk hun bezit tingen zelf te leiden. Voor Nederlanders, die zich aangepast hebben aan de Australische methoden is het dikwijls na een paar jaar mogelijk van arbeider op te klimmen tot bedrijfsleider of „share-farmer". Een share-farmer of deelpachter is iemand, die zijn werk en bedrijfsvoering geeft als pacht voor het land met op stallen, huls, vee en landbouwwerktui gen. Landeigenaar en pachter hebben meestal leder de helft van de opbrengst. BLOEMEN- EN BOOM KWEKERIJEN. Een typisch Nederlands bedrijf heeft vooral in Victoria goede kansen. Voor bloemen vormen n.l. de grote steden een belangrijk afzetgebied; hotels hebben vaak moeite om snijbloemen te krijgen. Over het algemeen heeft de bloemen cultuur geen hoge ontwikkeling bereikt en Nederlandse vakkennis zou veel tot stand kunnen brengen. Bij grote hoe veelheden en grotere verscheidenheid van bloemen en planten wordt stellig de vraag veel groter Voor werkelijk vakbekwame mensen liggen er na een leertijd in Australië ook uitstekende kansen in de boomkwe kerijen, die door de geweldige uitbreiding van de steden zijn teruggedrongen naar het heuvelland, waar het bovendien koeler is. Gekweekt worden vooral rho dodendrons azalea's, coniferen, hees ters en vruchtbomen. „NIET ZO SNEL BESLISSEN!" Tot slot een paar aanhalingen uit brieven van emigranten, die in Australië een nieuw bestaan opgebouwd hebben. Land met avontuur en toekomst! Het is een ruig maar een mooi leven Mijn vrouw en ik leven zeer zui nig. Wij houden per Jaar 150 pond over. Een kleine farm* om zelf te beginnen kost 1000 1200 pond. Als we de helft in contanten hebben, leent de bank ons graag de andere helft tegen redelijke in terest. zodat we binnen 3 i 4 Jaar een bescheiden eigen farm kunnen hebben De mensen zyn soepel in de om gang, zeer vriendschappelijk en gast vrij Hekel aan iemand die geen En gels kent Immigranten zijn hartelijk wel kom, mits 7c zloh houden aan de Australische manier van werken. En dit is voor een Hollander niet gemakkelijk, want alles gaat veel te langzaam Kamperen en plcnic-weekends zijn veel gebruikte ontspanningsvor- men Velen dromen aan boord al over het opzetten van een eigen zaak cn gauw rijk worden. De werkelijkheid is heel anders, Je wordt niet slapende rijk en de Australiër kan flink aan pakken en is helemaal niet dom. De woningnood ls heel erg. Iemand, die in Holland een goede zaak of baan heeft moet maar niet zo snel beslissen om te emigreren Neem eens mosselen Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: De mossel geniet in ons land niet alle eer. die haar toekomt (behalve in Zee land. waar mosselgerechten zeer ge liefd ziin). Dikwijls komt dat. doordat men wat huiverig is voor het onbeken de product of niet weet hoe men het klaar moet maken, Visllefhebbers zul len ze echter zeker lusten; de anderen kunnen wi.i van harte aanbevelen, ze eens te proberen. Niet alleen is de mos sel tot smakelijke gerechten te verwer ken ze heeft ook grote voedings waarde! In 150 gr. mosselvlees komt evenveel eiwit voor als ln 100 gr. vlees; daarbij bevat het veel vitamine A. waar aan onze wintervoeding over het al gemeen niet rijk is en waar we dus ze ker de nadruk op kunnen'leggen. Spe ciaal voor het nog groeiende kinder lichaam zijn de mosselen van belang, omdat ze zoveel vocdingszouten bevat ten: kolk. phosphor- en iizerzouten. Daarom is het goed. kinderen al vroeg mosselen te leren eten en: jong ge leerd is oud gedaan! De prijs van mosselen is. vergeleken met die van vlees, eieren en andere eiwitleverende voedingsmiddelen, niet hoog; zij vormen een goedkope eiwit- bron. zowel bij de warme als bij de broodmaaltijd. Velen hebben angst voor mogelijke mosselvergiftigingen. Wanneer men echter zorgvuldig nagaat, of er in de schelpen geen dode dieren voorkomen, ls de kans hierop practisch uitgesloten. Een dode mossel is niet moeilijk te her kennen. Zolang een mossel gezond en levend is. houdt zij haar schelp kramp achtig gesloten of sluit deze onmiddel lijk bij aanraking, met behulp van haar sterke sluitspieren. De exemplaren, die zich niet of nagenoeg niet sluiten, zijn dus voor de consumptie ongeschikt. Ook komen er onder de mosselen wel eens de zgn. slilkmosselen voor: schelpen ge heel gevuld met slijk. Deze zijn niet zo gemakkelijk te herkennen. Bij het na- kilken van de mosselen neemt men ze stuk voor stuk tussen duim en wijsvin ger en maakt hiermee een schuivende beweging. Als de schelpen dan van el kaar gaan. heeft men met een slijk mossel te doen. Sommige personen zijn overgevoelig voor het mosseleiwit; eet er daarom de eerste keer niet te veel van. Heeft men alle schelpen nagekeken, dan moet het zogenaamde spinsel ver wijderd worden. Men trekt dit er met behulp van een mesje af. De mosselen worden nu in een emmer of teil goed onder water gezet. Men roert er flink met een bezemsteel door en ververst het water zo dikwijls tot het helder blijft. Vervolgens zet men de mosselen ten minste een uur weg in ruim water met 30 gr. (2& eetlepel) zout per liter, waarin ze zich kunnen schoonspoelen. Wij geven hier nog enige recepten van mosselgerechten voor 4 personen. Mosselen koken: De mosselen op zetten met net voldoende water om de panbodem tegen droogkoken te be schermen. (De mosselen laten nl. zelf water los als zij boven de warmte ko men en in dat water worden zij ge kookt). Na 10 k 13 minuten zijn ze gaar. Alle schelpen ziin dan open. Men re kent 1 k IV2 kg mosselen per persoon. De mosselen heet opdoen ln de schelp. Aan tafel kan ieder de mosselen één voor één uit de schelp halen en ze naar verkiezing nog in een sausje dopen van mosterd en azijn. Mosselen bakken: De gekookte mos selen uit de schelp halen, ze laten uit- (Van onze financiële medewerker). Minister Lieftinck heeft dezer dagen op gezag van C.B.S. aan de Eer ste Kamer medegedeeld dat aan de intering op het nationaal vermogen van Nederland in 1948 een einde gekomen is, dat Integendeel in genoemd jaar het nationaal vermogen met f. 1.1 milliard is vooruitgegaan en in 1949 zelfs met f. IV? milliard, waardoor het nu tot f. 14.2 milliard is gestegen. Dat klinkt goed, zoals de bedelaar zei, toen hy een gulden hoorde vallen. Toch zal men zich aan deze mooie cUfers niet mogen vergapen! Want in de eerste plaats heeft de Mi nister er zelf aan toegevoegd, dat i.Wz milliard van het voordelig verschil ge volg ls van de prijsstijging en het res tant de grotere waarde der nationale productie voorstelt. Het is op zich zelf beschouwd. Inder daad verheugend dat onze productie, niet alleen in geld, maar ook in om vang is toegenomen. Maar ook dit is niet voldoende om de zorgen voor de economische toekomst van Nederland weg te nemen, want het gaat er ten slotte niet om wat iemand verdient, maar om wat hij uitgeeft. Als de inkomsten stijgen, maar ook de uit gaven nemen toe, wordt de positie van de betrokkene niet beter en Minister Lieftinck geeft dr Holtrop van de Ned. Bank gelijk als deze zegt dat het be staande niveau van consumptie en in vestering het nationaal product ln be langrijke mate overschrijdt en deze marge kleiner moet worden. Dit blijkt wel duidelijk uit de stand van de Ne derlandse betalingsbalans met het bui tenland. welke, naar de Minister mede deelt, ook in 1950 nog een tekort zal opleveren, ook al is dan dit tekort klei ner dan in vorige jaren. In 1948 was het nos f. 1*2 milliard, ln 1949 zal het nog f. 700 k f. 1000 millioen bedragen en wanneer wordt bedacht, dat het in 1952, al» de Marshallhulp eindigt, verdwenen moet zijn, zal van de Nederlandse be volking, zowel als van de regering, de grootste krachtsinspanning moet worden gevraagd om tot het noodzakelijke evenwicht te kunnen komen. Terecht is de doelstelling van de re gering om het tekort te overbruggen door het stimuleren van de productie, maar als dit niet voldoende resultaat oplevert, acht ook minister Lieftinck verlaging van het reële voorzleningspeil onvermijdelijk, hetgeen dan met name zal moeten geschieden door beperking van de luxe-consumptie. Men zal dus over de stijging van on§ nationaal inkomen niet te hard mo gen juichen. Teminder, omdat uit be- doolde mededelingen van de Minister blijkt, dat de Rijksbegroting voor 1950 weer uit haar evenwicht ligt. Dit is een lelijke tegenvaller. Want, zoals we vroeger hebben medegedeeld, brachten alleen reeds de z. g. niet- kohier belastingen, dat zijn de conjunc ture- of Indirecte belastingen, ln het afgelopen Jaar ca, f.360 millioen meer op dan de raming, waaruit hier en daar reeds de hoop werd geput dat nu ein delijk eens aan een ferme verlaging van de belastingdruk zou kunnen worden begonnen. GEEN BELASTINGVERLAGING. Deze hoop wordt thans de bodem 1 2. A 4 6 7 8 9 IO li I2 13 14 IS" 16 >7 23 2-4 2.6 tof A 28 29 30 32 33 39 35- Ijl 36 t>r 35 >3 40 41 42. 45 49 Horizontaal: 1. een typisch militaire bezigheid 7. grondstof voor vrouwelijke huisvlijt 13. belangrijk keukenapparaat 14. wat ieder er wel eens van neemt. 16. gangbare dracht 17. humoristisch personage 19. ogenblik 21. ontkenning 22. meisjesnaam 25. wat vaak met roekeloosheid ver ward wordt 27. afgevaardigden 29. Je kunt het er groter of kleiner door zien 30. met muil is het niet zo lekker, an ders wel 32. wordt gebruikt voor zeer tijdelijke notities 34. eerste vertrek van een groot gebouw 36. deel van het gezicht 38. rivier ln Italië 40. wat men met plezier ondergaat 42. niet goed, maar het scheelt niet veel 43. aanwijzing, die voor oplossing no dig ls 44. benaderen Verticaal; 1. veelkleurig 2. meisjesnaam 3. toewijzing in onderdelen 4. voegwoord 5. landbouwwerktuig 6. op het randje af 7. men kan er mee trappen of op dansen 8. kerkelijke richting 9. niet uit 10. niet logisch verklaarbaar 11. lofdicht 12. iemand, die geen gedegen oordeel vellen kan 15. zelfde weg afleggen in gezelschap 18. toneel voor gevechten 20. merkteken in het landschap 23. lofdicht 24. ja dan kon er zoveel 23. ander woord voor 30 horizontaal met die muil er by 26. plaats in Gelderland 28. dundoek 31. twee paarden 33. men geve het hem, die het toekomt 34. voedselproducente 35. zwaar, onhandelaar 37. meisjesnaam 39. tweeklank 40. persoonlijk voornaamwoord 41. voorzetsel 42. uitroep van weerzin Inzendingen onder het opschrift „Kruis woordraadsel" moeten uiterlijk Woens dagmorgen a.s. te 9 uur in bezit zijn van onze Redactie. De deelneming staat alleen open voor abonné's. - Onder de goede oplossers stellen wij een eerste prijs van f. 5.en een tweede Prijs van f. 2.50 beschikbaar. Oplossing deling Uit het feit, dat na deling door L en E twee cijfers worden aangehaald, blijkt dat B 0. Uit aanhalen laatste cijfer (B, 0) en uitkomst op 0 blijkt, dat K maal L gelijk aan *0 is, terwijl even eens E maal L gelijk aan *0 is Dat kan alleen Indien L 5 en K en E even zijn. Uit de aantallen cijfers van de diverse meervouden van KABEL blijkt, dat A kleiner is dan L, E en K, dus kleiner dan 5, A maal KABEL L, dus A is oneven, em als gezegd kleiner dan 5, derhalve 3 of 1. Indlen A 3 zou zijn, dan moest K 1 zijn om 3 maal KABEL van L dus van 5 te kunnen aftrekken. Wij hadden eohter reeds ge constateerd, dat A kleiner moest zijn dan K, derhalve kan A niet 3 zijn, want dan zou K 1 moeten zijn. De enig over blijvende mogelijkheid is, dat A 1. Daaruit blijkt, dat 1 maal KABEL kleiner is dan waarvan het wordt afgetrokken, dus K ls kleiner dan L, dus kleiner dan 5. Wij zagen reeds dat K even moet zijn, dus K is 4 of 2. Indien K 2 was, kon K maal KABEL nooit een getal van zes cijfers worden, hetgeen wel het geval is. dus blijft als eni<re mogelijkheid dat K 4. K maal KABEL is e of wel, met substitutie van de reeds bekende cijfers: 4 maal 410E5 ls ter wijl 4 maal 410E5 ook geschreven kan worden na uitwerking als 164* ♦O. Wanneer E gelijk is aan 164**0 blijkt daaruit dat E 6, waar mee alle letters bekend zijn. KABEL is dus 41065 en LEBAK 56014. Verme nigvuldiging van deze belde geeft het deeltal, waarna de deling geheel kan worden uitgewerkt. De eerste prüs van f. 5.viel toe aan de heer W. Dubbeldam. Voorstraat 107 te Katwijk aan Zee, de tweede prUs van f. 2,50 aan de heer P. J. Bruné, Ooster dwarsstraat 4 te Lelden. De prijzen wor den de winnaars toegezonden. lekken en door losse bloem schudden In een koekepan wat boter. margarmi of olie heet laten worden en de selen hierin snel lichtbruin bakken. Men kan enige gesnipperde u'#>n meebakkfn Dit gerecht is zeer geschikt om bii huis. pot. rode kool, bietjes en andere rin. tergerechten te geven. Mosselenkoekjes: 400 gr. gekooki» mosselen. 350 gr aardappelen. 1 u" zout. peper, kerrie, fijngehakte Deter.v* lie, aroma, boter of margarine, bloem. De aardappelen fijnmaken. De uit snap peren en met wat kerrie fruiten in b> ter of margarine. De mosselen fiinhak- ken of -malen. De bestanddelen elkaar vermengen en op smaak afnü- ken met peper, zout, gehakte Deterali? en aroma. Van het mengsel ronde plat te koekjes vormen, deze door een wei nig bloem halen en in de koekenpan in wat boter of margarine aan weersksn- ten bruin bakken. Mosselenbeignets: 300 gr. gekookte mosselen. 100 gr. zelfrijzend bakmeel l dl. water of melk. peper. zout. frituur vet. slaolie, boter of margarine. Van het meel. het water of de melk en wat peper en zout een glad beslag maken. De mosselen één voor één de»:: het beslag halen. Ze ln het frituurvet bakken of in de koekenpan in hete «h- olie of ruim boter of margarine bnin bakken. Meubelfirma's ontwerpen reeds televisiekamers (Van onze Amerikaanse correspondent) De televisie, die thans stormender hand de Amerikaanse huiskamer ver overt, heeft verstrekkende gevolgen voor het Amerikaanse familieleven Ter wijl de popularisering van de auto voor het gemiddelde gezin de deur naar buiten opende, werkt een televisie toe stel ongeveer als de ouderwetse pot kachel, waaromheen het hele gezin ge schaard zit. Moge dit een zegenrijk gevolg zijn. er zijn ook schaduwzijden. Wie regel matig televisie-uitzendingen volgt, moet helaas constateren dat Intelli gente conversatie volkomen dreigt af te sterven. Als zodanig overtreft tels- visie verre de Invloed van radio. Bij een radio kan men lezen en con verseren. Televisie eist oog en oor en als er een snodaard in het gezelschap is, die er kwinkslagen uitgooit, dan krijgt hij van het verzamelde gezelschap al gauw een „ssstt" te horen. Onderwijzend personeel klaagt, dat het huiswerk van do kinderen er onder lijdt. Het huiswerk wordt afgeraffeld cn de j"ugd verzamelt zich voor het glanzende scherm om daar series uit zendingen te bezien en te beluisteren Bibliotheken kunnen aan de hand van cijfers aantonen, dat de uitlening van boeken stork terugloopt. Bioscoop eigenaren voelen zich ernstig ge schaad in het bioscoopbezoek. Een recent onderzoek toont aan, dat volwassenen in de onderzochte groep gemiddeld 4.51 maal de bioscoop be zochten Na aanschaf van een televi sietoestel daalde dit tot 1.27 per maand. Voor de kinderen ln die groep daalde het bioscoopbezoek van 5.13 maal tot 2.75 maal per maand. Diegenen in de groep, die langer dan twee jaar hun televisietoestel hadden, meld-den dat hun bioscoopbezoek was gedaald van 5 8 tot 1.5 maal per maand. Voor de kinderen in die groep van 6 1 tot 3 0 Het lezen van tijdschriften viel met 4 7 procent. Het luisteren naar radio-uitzendingen daalde van 6 uur per dag tot 3 uur 10 minuten. Het be zoek aar voetbalwedstrijden daalde met 30 procent, dat aan basebalwedstrljden met 30.9 procent, dat aan boks- en worstelwedstrijden met 53.7 procent. Dit verklaart meteen de grote strijd die thans gaande is in de boezem van be stuurders van (beroeps) voetbal cn basebalclubs- Weliswaar ontvangen rij belangrijke inkomsten uit verkoop van de uitzendrechten, maar in bepaiWe kringen heeft men reeds het gevoel, dat deze Inkomsten niet zo groot zijn als de gederfde recettes. Met de entree van het televi$ietoe>W ondergaat de huiskamer een metamo:- phose. In eerste Instantie komt he! nieuwe toestel te staan in een vrij hoekje waar een stopcontact zit. Mas: al spoedig, wanneer de famlliebelang- stelllng groeit en eventueel buren tr vrienden uitgenodigd worden, moet een nieuwe kamerschikking gemaakt wor den, waarbU wat eens huiskamer was meer en meer getransformeerd score', in een klein theater. Meubelfirma's on'- werpen thans reeds televisiekamers mii gemakkelijk verschuifbare kleine meu bels. De opbouw van een kamer begint met de beste plaats voor het telerlile- toestel en de overige schikking wn het meubilair is daaraan onderge schikt. De popularisering wordt in niet ge ringe mate ln de hand gewerkt door dj prijsoorlog in televisietoestellen, Mo menteel kan men reeds een toestel kopen voor ongeveer 130 dollar, Zij het dan ook dat het scherm daarvan uiter aard klein is. Sommige firma's bieder, toestellen aan op afbetaling, waarbij een kwartje per dag reeds voldoend? betaling is. Naar boven lopen de prij zen tot in de duizenden dollars De populaire prijsklasse is die van 250 tot 400 dollar. Ingeslagen. Wel Is, zoals bekend ls. on langs een belastingherziening voorge steld. maar deze heeft niet veel om het lijf en niet zonder spanning moet nu worden afgewacht, welke voorstel len de Minister aan de Staten Gene raal zal doen om het nlouwe tekort te dekken. Aan de door genoemde staatsuitgaven kan ook de zuinigste Minister van Fi nanciën niet ontkomen en wanneer be dacht wordt dat de Militaire uitgaven, de uitgaven voor de Staatsschuld en die voor het oorlogsherstel, drie posten, welke niet kunnen worden verlaagd, te zamen de helft der totale staatsuitgaven uitmaken, wordt het duldelllk dat de re gering voor een uiterst moeilijke opgaaf staat, wanneer zy het thans ontstane tekort wil overbruggen zonder aan de bevolking nieuwe lasten op te leggen. Minister Lieftinok ls een zeer bekwaam man. En als hy zegt de stelling te wil len verdedigen, dat door de hoge belas tingdruk de consumptie is beperkt en door de nivellering der inkomens de productie is verhoogd, zal men geen loze praat van hem behoeven te ver wachten, Die hoge belastingdruk en nivellering van het inkomen zou heil zaam, mogeiyk een besparing ziin, als een deel der belastingen kon worden ge bruikt voor de aflossing van de grote staatsschuld. Maar dit is, zoals de Mi nister zplf zegt, thans nog niet het ge val. Zelfs de belde heffingen hebben tot verlaging van de staatsschuld slechts welnie bygedraeen, omdat wat de Staat met de ene hand ontvangt, met de an dere weer wordt uitgegeven. En of on der deze omstandigheden de nivellering van het inkomen een bydrage vormt tot de verhoging van de productie, zal door velen worden betwyfeld. In de kringen van het bedryfsleven is de algemene klacht dat Investering In nieuwe en oude bedryven niet in voldoende mate mngeiyk is omdat de middelen daartoe niet aanwezig xyn. Er is gelukkig een kleine toeneming van het spaarkapitaal, zoals uit de cyfers van de Spaarbanken biykt, maar als de bevolking in hoofdzaak voor de fiscus moet „sparen" en ook in fiscaal opzicht het „klimaat" voor de industrialisatie zo ongunstig biyft als thans het geval ls. zal het zeer de vraag zijn of tegen 1952 een zodanige verhoging van de nationale productie kan worden bereikt, dat het grote doel, een evenwichtige betallngsba lans, in het zicht komt. Uit de grabbelton van het wereldnieuws Cark Gable: „Man der mannen" New York Dean Acheson, de be snorde Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, is verslagen door generaal Eisenhower. Het terrein ran de stryd was gelukkig zeer vreedzaam: het ging over het (zeer belangrijke' feit al of niet de best geklede man In het openbare leven te zyn, en dit vol gens de beslissende stem van de Custom Tailers Guild of America Inc. WH men 't weten en precies? Aohuon kleedt zich soms „ietwat opzichtig" DU klopt echter weer niet met de Invloed- ryke „Esqulre". In haar laatste num mers staan toch afgebeeld mannen met gryze broeken, daar is niets op te?«. zacht rode Jasjes, toch ook niet zé men ga eens naar Parys! licht geel overhemd, strikdasje en hoed wat voor kleur dan ook. En dan de New Yorkse overhemden! In tientalles felle kleuren! Neen, de „Guild" kan het zéker niet goed met „Esqulre" vinden. 1 Voor de film werd Clark Gable ah best geklede man uitgezocht, hij ver kreeg zelfs de titel „Man der mannen. Wat zal Clark dit verheugen! Maar alles goed en wèl. is al dit na feiteiyk bel&ngryk? In ieder geval be hoeft men even niet aan H-bom, raket ten en Mao Tse Toeng te denken, en dat is óók wat waard! „Bonsoir" en weg met twee ton Parijs De „oude" Lord Lister kw'« natuuriyk nog ledereen. Net van ding, gedrag en houding, stelende ech ter wat waardevol was. De Llchutw kent thans twee zulke heren. OnlriP sloegen zy hun vyfde goede slag. Ma dame Jean-Jacques Marquet de vaar lot werd voor twee ton aan ge d ri juwelen lichter gemaakt. De „gentleW3 bandieten" hadden zelfs de vrlendeiüj* held met mevrouws limousine er tri- door te gaan. Ja, wy leven toch in een »- wereld. Juwelen van de Begum worg gestolen (en weer teruggebracht,geaeej teyk echter), geheimen worden „mogelijke vijanden" verraden, „innw tingen dienstjes" worden opgerold e tractaten worden gesloten, v-'aar, slechts openbaar wordt gemaakt niet „gevaariyk" is. Is nu zo'n echte goede beroving een wire opluchting? Men stelle «cn voor: Een der bandieten bleef een Pj uurtjes heel beleefd met mevrouw o» beien, de revolver niet al te hindenuj op haar gericht, zijn collega het huis. een prettig klinkend „bond en weg waren de heren. Een 'un®11 l! ris van de Amerikaanse ambassade, fabrikant van zijden kousen en leden van de Franse adel hadden tol al betaald. Wie volgt? Havanks Carlier mag wel eens in actie komen! Botte scheermesjes Praag De Minister van ïn£!jj!Ï Gustav Kliment, is een veel 8eP'3h73 man. De laatste tyd bereikten maar steeds klachten, dat.--- Tsjecho-Slovaakse scheermesjes slecht zynl Een conferentie werd belegd met bedryfsleiders, die nei vel ontvingen beter waar te üe productie moest verder geunu worden en dan,., er zullen meer specteurs aangesteld worden! Al woont men nu échter of vc» IJzeren Gordyn, een slecht scheen bU4& een kwelling I

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6