Prins Bernliard te Rio de Janeiro verwelkomd Saluutschoten en parade van Braziliaans leger EERBERICHT Reacties op Churchill's „vredesplan' Opening R.I.S.-parlement was historische gebeurtenis 88ste Jaargang DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 No. 26926 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 67055 Prins Bernhard is gistermiddag om halfzes (Ned. tijd) in Rio de Janeiro aan gekomen. Op het vliegveld werd hfj verwelkomd door de Nederlandse gezant in Brazilië, een vertegenwoordiger van de Braziliaanse president Eurico Dutra cji andere hooggeplaatste Braziliaanse regeringsautoriteiten. Toen de Prins uit het vliegtuig stapte speelde de kapel van de Braziliaanse luchtmacht de volksliederen van Brazilië en Nederland. Enkele minuten na de landing van het toestel ontving 'de Prins de volgende welkomstgroet: ,De Braziliaanse persassociatie heet uit naam van alle Braziliaanse journa listen ZK.H. hartelijk welkom en spreekt de hoop uit dat zij in de ge legenheid zal worden gesteld woordelijk mondeling uiting te geven aan de vol doening die zij gevoelt de Prins van Nederland in Brazilië welkom te heten. Het moedige Nederlandse volk wordt in hoge mate bewonderd voor de deugden en de geest van samenwerking, terwijl ce lange regeringsperiode van uw grote Koningin Wllhelmina ons steeds met de grootste sympathie heeft vervuld. Even zeer gaat onze sympathie thans uit naar Koningin Juliana en wij verzoeken uwe Koninklijke Hoogheid uit naam van de Braziliaanse pers onze eerbiedige hulde Esn Hare Majesteit over te brengen". De Prins zou vandaag een perscon ferentie houden. Ter zijner ere werd door een leger- battery een aantal saluutschoten ge lost, waarna een parade van eenheden ran bet Braziliaanse leger volgde. Na afloop van de parade werd de Prins door de militaire aide van pre sident generaal Joao Valdetaro naa« het Copacabana Palace hotel ge bracht, waar hij zal logeren (U.P.). i MOORDENDE HITTE.I De verwelkoming van de Prins op het vliegveld Galeao te Rio werd tot een half uur b°kort wegens de moor dende hitte. De Prins bracht de rest van de mid- cag door in zijn hotelkamer en dineer de gisteravond bij de Braziliaanse mul- timillionair Raymundo Castro Maya. Volgens de plannen zou hy' vanoch tend naar de zomerhoofdstad Petropolis vertrekken, op ongeveer 1V2 uur radens «island van Rio, waar president Dutra thans in zijn zomerverblijf vertoeft. Ook zou de Prins een bezoek brengen aan het Keizerlijk museum, waar waardevol le schatten bewaard worden zoals de kroon, het keizerlijk meubilair en de telefoon die Keizer Peter II mee naar huls bracht nadat hij tijdens een ten toonstelling kennis had gemaakt met ce uitvinder van de telefoon Alexan der Graham Bell. HET VERBLIJF IN CANADA. Prins Bernhard zal 10 Maart voor een bezoek van enkele dagen in Ottawa aankomen. Hij zal in het gouverne mentshuis verblijven als gast van de Luverneur-generaal van Canada. Vis- f-unt Alexander. Van New York af zal P:i&s zijn eigen Dakota besturen «r de luchthaven Rockcliffe. Prins --k'die reed5 zes maal Ottawa echt heeft, zal gedurende zijn ver- Ui aldaar diensten bijwonen in de Anareas Presbyterian Church, die nens de laatste oorlog door Koningin ■jana bezocht werd en waar Prinses ff.net *'erd gedoopt Na zijn aan- -S°PVrüaag 10 Maart zal een in- ■meje lunch ten gouvernementshuize fW? gedouden en een krans worden -£ op Nationale Oorloesgedenk- >pi Confederation Square in 1 centrum van de stad. Vervolgens zal een receptie voor de Nederlandse ge meenschap van het district Ottawa worden gehouden en 's avonds zal hij een diner bijwonen, dat wordt aange boden door de Gouverneur-Generaal Zaterdagochtend vliegt de Prins naar Trenton om een bezoek te brengen aan onderdelen van de Canadese Lucht macht. Bij zijn terugkeer zal de pre mier een diner aanbieden. De Prins zal een diner geven in de Country club. Maandagechtend 13 Maart vertrekt Prins Bernhard naar Quebec waar hij de dag zal doorbrengen met de plaats vervangend gouverneur van Quebec, sir Eugene Fiset. Thans kerkstrijd in Polen De leiding van de R.K. kerk in Po len heeft alle bisschoppen en priesters opgewekt, de kerk trouw te blijven en de pogingen van de regering om de een heid van de kerk in Polen te verbreken te trotseren. In een door de aartsbis schop Stefan Vishinsky, kardinaal Sa- pieha en de 23 bisschoppen van het Pools episcopaat ondertekend herderlijk schrijven wordt de priesters verboden, deel te nemen aan politieke vergaderin gen of bijeenkomsten van anti-katho lieke strekking. Het episcopaat heeft president Bierut schriftelijk verwittigd van het besluit „caritas", de grootste R.K. liefdadig- heddsorganisatie van Polen, te liquide ren, Drie weken geleden reorganiseerde de regering het bestuur van oaritas op grond van geruchten over corruptie op grote schaal in het kerkbestuur. Vele priesters gaven Zondag geen gehoor aan de Instructie, dit besluit van het episcopaat van de kansel af aan te kon digen, omdat de veiligheidspolitie met „zware straffen" had gedreigd, indien zJj dit deden. - Bisschop Kazimierz Kowalski van Kulm is reeds onder voorlopig huis arrest. in afwachting van een onderzoek naar zijn activiteit. 12 Maart datum volksraadpleging 'S? u.ifc.de omgeving van het Bel- -n L?7^sterie van buitenlandse za- ïer rfo f de volksraadpleging o 12V» van Zoning Leopold "«art a.s. worden gehouden. KLT\O?ÏEN OVER GENATIONA LISEERDE FABRIEKEN IN OOST-DUITSLAND. ?et °ificiël.e Russische blad te Ber- -*h. Taesliche Rundschau" heeft hr!iHV?n z^n lezers afgedrukt over lr" ailt€1t van schoenen en onderkle- hrta!,g^?ïaakt door genationaliseerde .ien ln Oost-Duitsland. De goede- p a.ren -Diet te dragen". -n lezer uit Dresden klaagde er over, «in lange wollen onderbroek na de mial wassen was gekrompen Pen enkels t°t boven zijn knieën. 1 le2sr_uit Gotha schreef, dat de -" van zijn schoenen niet helemaal 'eHiWaren- maar bestonden uit *?oh u n onbekende samenstelling. ^-OTjacht tussen twee dunne plakken Na enkele malen wassen waren ««n versleten. 01 ne voor Laatste Berichten, pagina "i dit Blad. AANHOUDEND ZACHT. Zi.?}"verwacht tot morgenavond: Sf bew°lkt met plaatselijke op- £n overwegend droog. Meest odJ? Zuld-Westelijke wind. Aan- zacht. te 10 uur). 17 Februari. y- 7.52 uur; onder: 17.57 uur. °p: 8.27 uur; onder: 18.34 uur Hoojm- 4 (N. M.) ï^ater te Katwijk te 4.00 en 16.10 Zon c Maan Da dunner bestaat uit zes pagina's. Hedler's vrijspraak De gewezen West-Duitse Bondsdag afgevaardigde Hedler, was er ook van beschuldigd dat hij degenen, die hebben deelgenomen aan het complot tegen Hitler van 20 Juli 1944, „verraders" en ..schurken" had genoemd. De rechter concludeerde tot vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. De verklaringen der verschillende getuigen waren met elkaar in tegenspraak. Het O M. verklaarde tegen de uitspraak in hoger beroep te zullen gaan. Toen Hedler het gerechtsgebouw ver liet, werd hij door een wachtende me nigte toegejuicht. Iemand bood hem een groot bouquet bloemen aan in de kleuren van de keizerlijke vlag: zwart, wit en rood. De Duitse partij heeft medegedeeld, dat Hedler, ondanks de vrijspraak, van de partij uitgesloten blijft. Hij was niet alleen om de gewraakte rede geroyeerd. Kurt Schumacher, de leider der so ciaaldemocraten. heeft de vrijspraak van Hedler „een schandaal" genoemd, dat het gehele Duitse volk met weerzin zou vervullen. „Het bewijst", aldus Schumacher, „dat wij thans in dezelfde positie verkeren als in de laatste dagen van de republiek van Weimar, toen het gevaarlijker was de republiek te verde digen dan aan te vallen. Hst Is onver mijdelijk, dat de wereldopinie naar Hedlers vrijspraak de houding van het Duitse volk ten opz'chte van de demo cratie zal afwachten". Vakverenigingen van Kiel hebben alle arbeiders in de stad opgeroepen, heden middag te drie uur het werk neer te leggen uit protest tegen de vrijspraak van Hedler. 42 emigranten vlogen naar Canada EERSTE GROEP IN DIT JAAR. Gistermiddag vloog van Schiphol voor het eerst in dit jaar een groep Neder landers naar Canada. Wanneer zij van avond zijn aangekomen, dan begint voor sommigen een treinreis, anderen stappen in een autobus en over een paar dagen is ieder in dat deel van Canada, waarvan hij meer verwacht dan in het vaderland. 3D Volwassenen. 9 kinderen tussen 2 en 6 jaar en 3 babies hebben dan hun eerste wereldreis achter de rug. Zij komen voor het grootste deel uit Noord-Holland en Friesland. Het vorige jaar zijn hun 350 Nederlanders door de lucht vooruit gegaan. Bij de KLM, die dit transport in oharter uit voerde, vernacht men dat dit vervoer steeds grotere vormen zal gaan aanne men. Een kijkje in de hoofdstraat van Rio, de Avenida Rio Branco. Onzekerheid in Zuid-Afrika BLANKEN EN NATURELLEN TEGENOVER ELKAAR. Het Zuid-Afrikaanse parlement heeft spoedeisend maatregelen besproken om de stijgende crisis, die wordt veroor zaakt door relletjes van naturellen in Johannesburg, het hoofd te bieden. De minister van Justitie, "Swart, deelde mede, dat troepen gereed gehouden zouden worden om de orde te hand haven. Hij noemde het een „veront rustend verschijnsel", dat Europeanen in onrustige gebieden, bevreesd voor de veiligheid van hun gezinnen en eigen dommen, zich wapenen en zich „haastten naar het toneel van de on lusten om de wet in eigen handen te nemen". Premier Malan deed een beroep op het blanke deel van de bevolking, zich aaneen te sluiten. „De tyd is gekomen, dat niet-Europeanen eisen beginnen te stellen, die zelfs de meest ruimdenken- den niet zouden kunnen accepteren. De suprematie van de blanke moet ge handhaafd blijven, doch zo. dat recht aan beide partijen wordt gedaan". Gewapende politie en gemotoriseerde brigades patrouilleren door de buiten wijken van Johannesburg, waar de relletjes werden bedwongen. „De toestand in ons land is hachelijk geworden, de i ot wordt niet meer ge ëerbiedigd en zo wij niet onmiddellijk hieraan een einde maken zal de toe komst on Nker zijn" zo verklaarde de oppositieleider Smuts. De Volksraad heeft, met slechts de stemmen van twee vertegenwoordigers van de naturellen tegen, het wetsont werp, houdende afschaffing van appel naar de Britse geheime raad, aangeno men. Paasikivi herkozen Bij de stemming der driehonderd kiesmannen, voor de verkiezing van een Finse president, zijn er 171 stemmen uitgebracht oo Juho Paasikivi. de aftre dende president. 67 od Pekkala. de volksdemocratische candidaat. en 62 op Kekkonen, de candidaat van de agra rische oarty, Paasikivi Is hiermede voor een periode van zes jaar tot president van de Finse renubüek herkozen. De eerste taak van de nieuwe presi dent is de formatie van een nieuwe regerng. Zoals de grondwet voorschrijft, treedt de socialistische minderheids- regerinz-Fagerholm eind deze maand af. Westelijke veiligheid is verzekerd! ALDUS BELGISCHE MINISTER. Als de twaalf landen van het Atlan tische pact in hun pogingen om een ge meenschappelijk verdedigingssysteem op te bouwen volharden, is de veiligheid van de Westelijke democratieën verze kerd, zo heeft de Belgische minister van defensie, Devèze. in het senaatsdebat over de begrotihg van defensie ver klaard. FRANSE REGERING NEEMT MAATREGELEN TEGEN SABOTAGE. De Franse ministerraad heeft beslo ten scherpere maatregelen tegen sabo tage te nemen en het vervoer van mili taire voorraden speciale bescherming te verlenen. Alle prefecten en plaatselijke autoriteiten krijgen opdracht, alle nood zakelijke maatregelen te nemen „om de staat tegen geweld en sabotage te be schermen". Attlee en Bevin geven hun oordeel Attlee, de Britse minister-president, heeft te Lincoln in een commentaar op Churchill's voornemen o mals premier een driemogendhedenconferentie met Stalin te beleggen, verklaard, dat „deze zaak in de handen der Verenigde Na ties" is. „Of het enig nut zou hebben langs andere kanalen te pogen deze zaak op te lossen, is een onderwerp voor overweging". „Ik sluit het voorstel van Churchill niet uit, doch op het ogenblik is het een zaak van de Verenigde Naties", zo zeide Attlee. „Het is een zeer moeilijke kwestie en ik kan er niets verder over zeggen zo lang ik haar niet met de minister vau Buitenlandse Zaken heb besproken". Attlee voegde hieraan toe, dat hij bijna onmiddellijk na zijn ambtsaan vaarding stappen had ondernomen. „Ik ben naar Amerika en Canada geweest en heb besprekingen erover gevoerd." Daarop hebben wij onophoudelijk ge poogd de gehele kwestie in het kader van de Verenigde Naties te brengen". Te Nottingham verwees Attlee naar Churdhills vraag, waarom Engeland tot dusver geen atoombom heeft gemaakt. „Het is Churchill die de overeenkomst met de Verenigde Staten heeft geslo ten en aan dit land en aan Canada het monopolie van de atoombomfabri- cage heeft verleend," aldus Attlee. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een ver kiezingsredevoering in zijn kiesdistrict Oost-Woolwich verklaard, dat hij op zijn post geen „stunts" zou proberen, maar zonder omwegen zou voortgaan met standvastige en grondige onderhan delingen!. „Ik ga voort met besprekingen en het opbouwen van overeenkomsten met hen, die daartoe bereid zijn en ik houd daarby mjjn oog gericht op de positie van de anderen en ik doe wat ik op het ogenblik het beste acht". Bevin verklaarde des avonds in een radiorede, dat indien de Sovjet-Unie de geringste wijziging van 'standpunt toonde, Engeland bereid zou zijn be sprekingen te beginnen met het doel de mogelijkheid van een oorlog uit te bannen. Bevin zinspeelde niet recht streeks op Churchill's pleidooi voor een conferentie van de „grote drie", maar verklaarde, dat het vraagstuk van internationale controle van d* atoomenergie niet kon worden opge lost „door bravour-voorstellen". „wy moeten blyven werken voor overeenstemming door middel van de commissie van atoomenergie der V.N.", aldus Bevin. Hy zeide voorts, dat En geland voortdurend met de V.S. voeling hield aangaande de vraagstukken van de atoomenergie. Tot dusver had iedere poging van de V.S. en Engeland om tot Internationale controle te komen schipbreuk geleden „De Sovjet-Unie is een gesloten boek en haar volk wordt op liet ogenblik meer van de buitenwereld afgesloten dan ooit. Als vrede echter haar doel is, evenals het ons doel is, is Inspectie en contröle van de atoomenergie geen te grote prijs". Bevin verklaarde, dat Indien hij zou worden herkozen, de Labourparty de buitenlandse politiek van de laatste \rijf jaar zou voortzetten. „Wy zullen ver der gaan met het opbouwen van de veiligheid waar wy kunnen, wy zullen de handel verruimen, hulp bieden waar mogeiyk. Met betrekking tot de samenwerking van Labour met het Gemenebest ver klaarde Bevin: ..Er is verklaard, dat er geen dollar-problemen zyn, dat wy alles dienen te kopen uit de met ons ver bonden gebieden. Doch ik zou u er aan willen herinneren, dat vele van deze gebieden in het verleden werden ver waarloosd. Er werd weinig gedaan, voornamelijk op het gebied van kolo niale ontwikkeling". Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken zijn aftreden is reeds officieel „nonsens" genoemd! maakte zich op een pers conferentie lachend af van pogingen van journalisten om te weten te komen wat hy dacht van Churchill's voorstel om „nog eens met Stalin te spreken". Acheson zeide, dat hy in de volgende acht dagen zich van elk commentaar op alle redevoeringen in Engeland zou ont houden. Clement Davies, leider van de liberale fractie in het Britse parlement, zegde in een officiële verklaring „zyn warme steun" toe aan Churchill's voorstel. De plaatsvervangende Amerikaanse onderstaatssecretaris Dean Rusk, heeft in een bespreking met de senaatssub- commicsie voor buitenlandse betrek kingen verklaard, dat Amerika ..bereid is de hangende kwesties met de Sovjet- Unie te bespreken en alle mogeiyke deuren open te laten voor een uitwisse ling van gezichtspunten". Een dergeiyke bespreking moet er echter geen zyn van twee mogendhe den. die in een onderonsje over de vitale belangen van andere regeringen en volken beschikken. Wereldzakenvlucht vertrekt 30 April DUUR VERLENGD TOT 55 DAGEN. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen vorderen de voor bereidingen voor de wereldzakenvlucht, die onder leiding zal staan van oud KLM-vlieger Smirnoff zodanig, dat als vertrekdatum van Schiphol 30 April as. is vastgesteld. De lijst der deelnemers wordt op 25 Februari gesloten. Daarna zal de defi nitieve route ln overleg met de ver tegenwoordigers van belangryke han delsfirma's en industrie worden vastge steld. Maar reeds heeft de heer Smir noff het nodig geacht de reis, waarbij aan bagage en monsters iedere deel nemer maximaal 50 kg mag meenemen, te verlengen tot 55 dagen om. In een tiental der belangrykste wereldsteden gelegenheid te bieden tot het leggen van contacten en het exposeren der monsters. Enorms en onontwarbare verkeersstagnaties (Telegrafisch van onze correspondent in Djakarta). De opening van het R.I.S.-parlement moet beschouwd worden als een his torische gebeurtenis, omdat hierme de een einde is gekomen aan het feit dat het kabinet tot nog toe re geerde zonder toezicht of openbare critiek. Een leger van arbeiders had wekenlang gewerkt aan het gebouw van de vroegere militaire sociëteit Concordia, maar dit was nu dan ook in een waardig pariements-gebouw herschapen, dat op de ooeningsdag blank te stralen lag in de zonne schijn. Al vroeg was er in het stadsverkeer een zekere spanning merkbaar. De verkeerspolitie had volgens beproefd recept het verkeer omgelegd en er-' varen agenten zorgden aanvankelijk voor een zeer vlot verloop. Toen ech ter onverwacht contingenten T.N.I.- militairen op knooppunten werden gestationncerd, kwamen er allerlei kinken in de verkeerskabel. Zij zet ten straten af, die open moesten blij ven, en veroorzaakten bijkans on ontwarbare stagnaties. De dageiy.kse auto-busdiensten en ook de K.L.M 'thans Garoda Indonesia Airways) ondervonden daardoor deer- lyke vertraging. Een novum was het machine-geweer, opgesteld cp een vluchtheuvel tegen over het parlementsgebouw. Ondanks de verkeersverwarring wa ren toch alle genodigden op tijd aan wezig. De grote middenzaal ls inge- rioht als parlementszaal, ruim plaats biedend aan 168 leden, terwyl de wan delgang werkelijk een parlementsge bouw aardig mag heten, Op een groot bruin velours gerdyn was aohter de Prinsesjes kochten „gillende keukenmeiden" EN STAKEN ZE ONMIDDELLIJK AF. Een konlnklyke auto stopte Dinsdag middag voor een winkel in scherts- en feestartikelen in de Gildestraat te Bus- sum. Uit de auto stapten de Prinsesjes Beatrix en Irene, die ook vorig jaar aan deze winkel een bezoek brachten voor het kopen van fopartikelen voor het St. Nicolaasfeest. Thans vroegen de Prin sesjes om zg „gillende keukenmeiden". Ds winkelier leverde de gevraagde hoe veelheid af en gaf de Prinsesjes enige •toverballen cadeau. Hy verwachtte, dat de me-isjes hierop weer onmiddellijk naar Soestdyk zouden terugkeren, maar dat bleek niet de opzet te zyn van Beatrix en Irene. Ze hadden zich voor genomen de deugdelykheld van het vuurwerk terstond te proberen en sta ken voor de deur van de winkel achter elkaar drie „keukenmeiden" af. die met het gegil, haar naam waardig, door de Gildestraat suisden. Het gevolg bleef niet! In een oogwenk stroomde de Gilde straat, die gelegen is in de arbeiders buurt van Bussum, vol. Dat was niet de bedoeling geweest van de Prin sesjes, die ongestoord van haar pas- gekochte vuurwerk hadden willen ge nieten. Spoedig verlieten ze Bussum dan ook weer om het kostbare vuur werk op Soestdyk in veiligheid te brengen. Gistermiddag echter stopte de auto wederom in de Gildestraat. De Prin sesjes hadden besloten nog meer „gil lende keukenmeiden" te halen, die ze in Sankt Anton willen „Importeren". En bovendien kochten ze 12 toverballen, die ze zo lekker gevonden hadden, maar dlc Oostenryk waarschynlijk wel niet zullen halen Zrtel van de president het wapen van de RJ.S. aangebracht, voorstellende een gouden Garoeda of wel Indonesi sche arend. De presidents-stoel had een prachtig gebeeldhouwde leuning, waarachter twee andere, eenvoudiger, gestoelten waren opgesteld. Het Corps Diplomatique had plaats gekregen cp het met bloemen versierde podium. Onder de genodigden bevonden zloh de beide laatst overgebleven Wall's, de heren Mansoer en Malik, van Sumatra. Om precies 10 uur werden de deuren gesleten en begaf de commissie van ontvangst zich naar buitn om de zo juist gearriveerde president te verwel komen. zyn reeds vermelde rede be gon met „Merde-ka" en hy besloot haar op dezelfde wyze. Vóór het uitspreken van zjjn rede zat Scekarno vijf minuten onbeweegiyk stil om de fotografen gelegenheid te geven tot het maken van foto's. Grootse herdenking 50 jaar Speeltuinwerk TENTOONSTELLING IN AMSTERDAM. 17 Juni a.s. zal het 50 Jaar geleden zyn, dat de heer U. J. Klaren, voorman scheepmaker aan de Marinewerk te Amsterdam het initiatief nam om voor de Amsterdamse jeugd van de zg. „Eilanden" een speeltuin op te richten. „Het Amsterdamse Speeltuinverbond en de Nederlandse Unie van Speeltuin- organisaties zullen dit feit deze zomer op grootse wyze herdenken", aldus de heer J Bork. voorzitter van de jubi leumcommissie. Het speeltuinwerk om vat tegenwoordig over het gehele land ongeveer 300 speeltuinen, waarvan 100.000 gezinnen lid zyn. Het feest op 17 Juni zal worden gevierd in de speel tuinen. Maar daarna komt er in het R-A.I.-gebouw te Amsterdam een grote tentoonstelling, waarop alle facetten van het speeltuinwerk te zien zullen zijn. Deze tentoonstelling wordt gehou den van 24 Juni t.m. 2 Juli as. en zal voor ds leden van de speeltuinen met hun gezinsleden éénmaal gratis toe- gankeiyk zyn". Een ere-comlté is samengesteld, waar in zitting hebben genomen de Minister van O., K. en W., mr F. J. Th. Rutten, de minister van Sociale Zaken, mr A. M Joekes, de burgemeester van Am sterdam mr A. J. d'Ailly, de burgemees ter van Lelden, jhr. mr F. H. van Kin schot en de wethouder voor Onderwys te Amsterdam, mr A. de Roos. NATIONALE LOTERIJ STUDENTENSANATORIUM. De Stichting „Het Nederlandse Stu denten-Sanatorium" houdt ten bate van het nieuwe Studentensanatorium te La ren een grote nationale lotery, waarvan de trekking zo mogeiyk op Koningin nedag, doch uiteriyk 30 Juni a.s., zal plaats vinden. MEER DUITS GEWENST OP MIDDELBARE SCHOLEN. De Vereniging van Leraren in leven de talen, dezer dagen in algemene ver gadering te Amsterdam byeen, heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de voor enkele jaren inge voerde beperking van het aantal les uren voor het Duits op de Middelbare Scholen terwyi de examen-eisen ge- ïyk bleven de juiste vervulling van hun taak door de docenten in dat vak ernstig belemmert. De belangrykheid van het Duits niet het minst ook om economische redenen eist, dat hierin op korte termyn verbetering wordt ge bracht. Besloten werd de aandacht van de Minister van O.. K. en W. nog eens met aandrang op dit punt te vestigen en de motie ter kennis te brengen o.a. van de regering, de leden van de Sta- ten-Generaal, de Onderwysraad en de Inspecteurs van het Voorbereidend Ho ger en Middelbaar Onderwys. „Kingsford Smith" hangar op Schiphol EEN DER GROOTSTE VAN EUROPA. Dit Jaar zal op Schiphol de „Kings- ford Smith" hanger worden gebouwd. Kingsford Smith was een zeer bekende Australische luchtvaartpionier die o.a. in 1930 met de KLM-vlieger Evert van Dyk de Atlantische Oceaan overstak in de driemotorige Fokker VH-USW. De nieuwe hangar zal 165 meter lang worden. 40 meter diep en 12 meter hoog. Haar oppervlakte zal bijna 3000 M 2 groter zijn dan die van de thans groot ste op de Amsterdamse luchthaven, zy wordt een der grootste van Europa. De verkiezingsstrijd in Engeland heeft zyn hoogtepunt bereikt. In alle steden en dorpen houden de candldaten hun redevoeringen. Majoor Hugh Fraser. candidaat der Conservatieven te Stafford, was van mening dat er aan de verkiezingscam pagne meer kleur en vroiykheid moest worden gegeven. Dit immers was nood- zakeiyk om luisteraars van alle politieke gezindheid te trekken. Hy liet zich in een rytulg, met vier paarden bespannen, en een heraut achterin, naar de hoofd straat van Eccleshall ryden, waar hy 4jn rede hield.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1