Stakingsgolf in Indonesië zal afnemen België gaat in Maart ter stembus [WEERBERICHT Heerlijke toestanden in Berlijn Overeenstemming door kracht 88ste Jaargang DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 No. 26920 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Wet inzake volksraadpleging over koning Leopold goedgekeurd Het Belgische volk gaat binnenkort ter stembus om deel te nemen aan een volksraadpleging, die zal leiden tot een beslissing over de toekomst van koning Leopold III. Als moge lijke data voor deze volksraadpleging worden 19 en 26 Maart genoemd. Het door de leden van de christe lijke volkspartij (R.K.) ingediend wetsontwerp inzake een volksraadple ging is gisteravond met 117 tegen 92 stemmen door de Kamer van Volks vertegenwoordigers aangenomen. Er waren geen onthoudingen. Voor het wetsontwerp stemden de I leden van de christelijke volkspartij, de liberale ministers en vier Vlaams-libe rale afgevaardigden. De socialistische, en liberale afgevaardigden uit Wallonië en Brussel stemden tegen. Voor de stemming is de zitting 10 mi- I nuten geschorst geweest, omdat alle CVP-leden de zitting verlieten, daar het communistische kamerlid Dispy de re gering in felle bewoordingen interpel leerde over „de ondertekening van een Belgisch-Amerikaanse bilaterale over eenkomst inzake de levering van wa- I pens en militaire uitrusting" en over de I levering van Congolees uranium aan de 1 V. S. Het aannemen van het wetsontwerp heeft een eind gemaakt aan een onrus- debattyd van vier weken. De Se^ naat, waar de CVP de meerderheid heeft, had het ontwerp reeds aangeno men. In de Kamer komen de CVP-le den twee stemmen aan de meerderheid tekort, doch zoals verwacht werd, kwam I het ontwerp er door dank zij de steun van enkele liberalen. In de liberale par- I tij heerst onenigheid over de konings- I kwestie. Het ontwerp wordt wet, tien dagen nadat het in de Belgische staatscou rant is gepubliceerd. Dan kan het volk ter stembus worden opgeroepen. Dat I is over ongeveer veertig dagen. Iedere Belg boven 21 jaar moet „ja" of „neen" antwoorden op de vraag: „Bent u van oordeel, dat koning Leopold zün grond wettige prerogatieven moet herkrijgen?" De uitslag van de volksraadpleging zal Verhoudingen in de atoom-energie VERKLARING VAN DR UREY. De Amerikaanse atoomgeleerde Ha- I rold Urey, heeft in een subcommissie voor buitenlandse zaken van de Se- raat verklaard, dat de Sovjet-Unie einde 1950 over voldoende atocmbom- I men zal beschikken cm een werkelijk I gevaar te zijn. De eenheid van de At- I lantische-verdragstaten zal steed? 1 moeilijker behouden kunnen blijven. Voor het einde van het jaar nogzul- I kn ernstige pogingen worden gedaan, ("om de staten-leden van elkander te verwijderen. Om ze in onze gelederen I te houden, moeten wü hun de grootst I mogelijke waarborgen verschaffen, al- 1 cos cir Urey. Volgens dr Urey kunnen I atoombommen de Amerikaanse havens I binnengebracht worden in het ruim vin vrachtschepen. De geleerde ver- klaarde voorstander te zijn van de fa- I bncage van atoombommen door de [Verenigde Staten, doch geloofde dat er [slechts één opbouwende oplossing is I voor het vredesprobleem, namelijk de I totstandbrenging van een wereldrege- ring. 1 VRIJE LOONONDERHANDELINGEN IN FRANKRIJK. De Franse Nationale Vergadering I beeft met 451 tegen nul stemmen een J wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de ■vije loononderhandelingen tussen werk- 1 gevers en vakverenigingen worden her-' fteü De Nationale Vergadering komt 16 (Februari weer bijeen. De aanneming van het wetsontwerp maakt een einde aan tien jaar van re- Igeringscontróle op de lonen in de parti- Icullere industrie. Tegen de wensen van radicalen en andere rechtse afgevaar digden keurde de assemblee een clau- I fuk goed, die verklaart, dat een staking contractbreuk betekent, tenzü er [kh ernstige fout door de arbeiders is «laan". Deze kwestie was tot dusver de rechtbanken ter beslissing over- platen Volgens de radicalen en onaf- bankelijken, die beide in de regering (fijn vertegenwoordigd, neemt deze clau sule het risico van een staking weg en IJ^erkt zij in grote mate de macht van 1 bM. die stakingen voor politieke doel ieden willen gebruiken. Een andere I pief van de rechtervleugel is, dat het ^ontwerp arbitrage niet verplicht niet beslissend zijn. Zü wordt beschouwd als een kenbaar maken van de openbare mening aan het parlement. Koning Leopold heeft echter onlangs in een brief aan de Belgische regering te ken- Dr Adenauer kwam niet BLIJKBAAR EEN WENK GEKREGEN (Speciale berichtgeving). Dr Adenauer, de West-Duitse bonds kanselier, zou gistermiddag een grote rede houden ln Bad Beyenhausen, dat sinds Mei 1945 het hoofdkwartier is van nen gegeven, dat hü zal af treden, indien het Britse Rünleger. Vrijwel de gehele niet 55 pet voor zijn terugkeer stemt. vroeger weerldberoemde badplaats Voordat de koning op de troon kan terugkeren, moeten beide Kamers in een gemeenschappelijke zitting voor de beëindiging van het regentschap stern- men. door de Britse troepen in beslag geno men, en duizenden mensen hebben el ders een onderkomen moeten zoeken. De Duitsers zijn van mening, dat de toestand in de badplaats onhoudbaar ls, 1 zie voor Laatste Berichten pagina I We raD ai, NU EN DAN REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: ■«n°rt!TOegend zwaar bewolkt met nu Itl2e enige resen. Matige tot krach- lin li» m tussen Zuid en West, maar ISri.L °°rdelDke helft van het latid zwakke en veranderlijke wind. i zachter. (Opgemaakt te 10 uur). 10 FEBRUARI Son op: 8.06 uur; onder: 17.44 uur. an op: 2.59 uur; onder: 10.46 uur I rWgwatcr te KatwUk te 8.29 en 21.02 u! Hit en daarom droeg de vergadering van gisteren min of meer het karakter van een protestmeeting. Reeds vroeg in de middag stroomde een grote menigte naar de nieuwe, even buiten Oeyenhausen gestichte bioscoop, waar dr Adenauer zou spreken. Een speciale commissie van ontvangst begaf zich naar de grens van de gemeente om de spreker te verwolkomen. Het wach ten duurde echter zeer lang, de com missie werd hoogst nerveus en om en bij de bioscoop trachtte men de mensen door middel van mededelingen door tal van luidsprekers rustig te houden. Tot plotseling het bericht kwam, dat de bondskanselier op het laatste moment verhinderd was. Dit bericht wekte grote verslagenheid onder de wachtenden, die vroeger in Bad Oeyenhausen hadden gewoond en van wie een deel van verre was gekomen om ts horen, wat de bondskanselier voor hen zou doen. Het niet verschijnen van dr Adenauer op die met veel ophef aangekondigde „Kundgebung" is voor de West-Duitse regering een bittere pil. Het ls bekend, dat de Britse militaire autoriteiten hoogst ontstemd waren over het feit, dat de bondskanselier in Bad Oeyen hausen zou spreken. Welingelichte krin gen menen, dat dr Adenauer een zachte wenk heeft gekregen, vermoedelijk van Mc Cloy, de Amerikaanse hoge com missaris. POSITIES IN HET VERRE OOSTEN WORDEN INGENOMEN. Alle sovjet satellieten haasten zich thans om het bewind van Ho Tsi Minh te erkennen, terwijl Nieuw-Zeeland en België de regering van Bao Dai erken den. Chinese nationalistische bommenwer pers hebben opnieuw een aanval ge daan op Sjanghai, waarbij fabrieken en dokken getroffen zouden zijn. In Canberra (Australië) werd een im migratie-congres gehouden, waar ver tegenwoordigers uit alle lagen der bevol king aanwezig waren. Op dit congres is besproken, op welke wijze de „Nieuwe Australiërs" het beste in de samenle ving kunnen worden opgenomen. De Australische minister van Immigratie Harold E. Holt, temidden van enige „Nieuwe Australiërs" uit de Baltische landen, gekleed in haar nationale cos- tuums. VERDERE BEPERKING AMERIKAANS SPOORWEGVERKEER Ten gevolge van de mfjnwerkerssta- king is het Amerikaanse spoorwegver keer nieuwe beperkingen opgelegd. De federale commissie voor de handel heeft bepaald, dat de steenkool stokende goederentreinen 25 percent minder brandstof mogen gebruiken en dat de passagiersdiensten met stoomtreinen moeten worden ingekrompen tot 50 percent van die, welke op 1 December werden gereden. Presi-dent Truman's commissie van onderzoek Inzake de mijnwerkerssta king heeft de vakverenigingsleider John Lewis en de Amerikaanse mijndirec- teuren verzocht een nieuwe poging te doen om tot overeenstemming te ko men over een contract met de 400 000 mijnwerkers, die in staking zijn ge gaan. John Lewis heeft toegezegd opnieuw pogingen in het werk te stellen om over een nieuw contract te onderhandelen. Interview met Minister van Arbeid (Telegrafisch van onze correspondent). De Minister van Arbeid, Wilopo. heeft ons een onderhoud toegestaan over de stakingen in Indonesië. Allereerst kwam het, nu gedeeltelijk beëindigde, conflict bij de Nederlandse Bankinstellingen te Djakarta ter sprake, „Waarom juist daar werd gestaakt?" vroegen wij. De minister antwoordde: „Omdat de vakverenigingen daar het grootste aantal leden bezitten. De rede lijkheid der eisen zal in een commissie worden onderzocht Ik heb aldus de minister in mijn ministerie zo juist een geschillenafdeling ingericht, bij wel ke gevallen zullen worden voorgebracht, waarvoor de arbeidsinspectie geen op lossing heeft kunnen vinden". „Wat is" vroegen wij verder „de generale lijn van de stakingen van de laatste tijd?" Antwoord: „De psychologische ach tergrond is in de eerste plaats, dat men een tastbaar resultaat wil zien van de pas verkregen onafhankelijkheid. Bo vendien is er een groeiend streven naar verhoging van de levensstandaard der lagere klassen. Bij de banken zal inwil liging van de maxlmum-elsen geen over dreven groot bedrag uitmaken. Het gro te verschil tussen de salarissen van de staf-employe's en het lager personeel verscherpt het bewustzijn van het be staan ener grote kloof. Dat lagere per soneel verdient bovendien bepaald te wrinig bij de huidige levensstandaard. Over het algemeen kan gezegd wor den, o-at lonen bij de banken lager zijn dan bli de gouvernements-instellingen, waar zij voor de laagste klasse zijn aan gepast aan de primaire levensbehoeften Nu nog woorden-strijd Krijgen, moeien er vrije vc bestaat cit zes pagina s. Berlijn worden gehouden! Door de Westberlijnse sociaal-demo cratische partij was een openlucht-bij eenkomst belegd aan de Franse zijde van de grens tussen de Franse en Sovjetrus- sische sectoren van Berlijn, waarop de burgemeester van West-Berlijn, prof. Ernst Reuter, het woord zou voeren. Een uur voor het begin van de bijeen komst trokken ongeveer duizend man Westberlijnse politie over een afstand van 50 meter een cordon langs het plein, waarop de vergadering zou worden ge houden. Een half uur voor openingstijd was de helft van het plein reeds gevuld met so cialisten. die uit alle delen van Berlijn, de Sovjetrussische sector inbegrepen, naar de plaats van de bijeenkomst wa ren getrokken. Op nog geen honderd meter afstand, juist over de sector-grens, stond in zwarte uniformen gestoken Oostduitse „Volkspolitie" en kleine groepies toe schouwers, die met interesse, doch on bewogen naar het cordon van de West- duitse politie keken. Doch toen prof. Reuter begon te spreken, kwam er leven in de brou werij bij de tegenstanders „over de grens". Luidsprekers vielen de burge meester, toen hij nauwelijks zijn eer ste woorden had gesproken, reeds in de rede. „Kom on. professor Reuter, wij wachten op u!". klonk het door de luidspreker aan de Russische zijde van de sectorgrens. Het uit verscheidene duizenden per sonen bestaande gehoor van professor Reuter barstte hierop in een woedend gehuil los. Doch de luidspreker in de Sovjetrus sische zone bleef zijn interrupties spuien en riep telkens weer op spottende toon: .Wat is er terecht gekomen van de be loften. die de sociaal-democraten in 1947 hebben gedaan. professor Reuter?". Prof. Reuter vervolgde onverstoorbaar ziin toespraak, zeggend: „Hoe kunnen wij een oplossing vinden voor onze vele oroblemen. tenzij wij een verenigde stad hebben? En om een verenigde stad te krijgen, moeten er vrije verlüezingen in Daarop was het weer de beurt van de luidspreker: „De Berlijnse jeugd zal nimmer naar u luisteren, professor Reu ter, omdat zjj weet. dat u niets anders bent dan een wervingsagent voor de Amerikanen, die probeert hen te betrek ken fn de volgende oorlog". Aan de Westelijke zijde van de Ber- nauer Strasse, d'e de grens vormt tussen de Franse en Sovjetrussische sectoren van Berlijn, stonden vrachtauto's, waar in zich in blauwe uniformen gestoken leden van de Westberlijnse politiemacht bevonden, gereed om op elk ogenblik te kunnen ingrijpen. In de straat zelf pa trouilleerden agenten, die verscheidene honderden bezoekers tegen hielden, die niet. langer naar professor Reuter luis terden, doch od dreigende wijze opruk ten in de richting van de Sovjetrussi sche sectorgrens. Aan de overkant tekenden d-e zwarte uniformen van de Oostduitse „Volkspo litie" zich af voor de ingang van het ge bouw. waarin de luidspreker ziin uiter ste best bleef doen professor Reuter te hinderen en te overstemmen. De winkeliers in de Bernauer Stras- se sponnen zijde bij dit aUes, zij had den een grote verkoop van worstjes en sigaren en zij liet zich kennelijk aan de politiek niets gelegen Uggen. „Niemand kan Berlijn veroveren door hier een Putsch uit te voeren", riep Reu ter in de loop van zijn rede uit. doelen de op de berichten, dat een half millioen leden van de onder communistische lei ding staande „Vrije Duitse jeugd" zou trachten met Pinksteren de stad te „ver overen". „Wij hoeven niemand te vragen om tanks te zenden ter bescherming van ons wij kunnen voor ons zelf zorgen. Wij zullen deze communistische agenten niet onze positie laten ondermijnen zo als de vijanden van de democratie de republiek van Weimar ondermijnden", aldus Reuter. Om 19 uur werd de bijeenkomst In een sneeuwbui, rustig ontbonden, terwijl de luidsprekers in de Sovjet-sector „Broe ders op naar het licht' 'én de „Interna tionale" ten gehore brachten. Stakingen zijn tot dusver voornamelijk in de steden voorgekomen, in die gebie den dus waar de vakverenigingen een dergelijke actie het gemakkelijkst kun nen organiseren. „Ik zeg hun steeds" aldus de mi nister „organiseer jullie, stel Je eisen vast op de ledenvergadering en gedraag je naar de algemene opvatting der leden". Indien er thans zoveel stakingen zijn, waarbij moeilijkheden voorkomen, die elders niet meer bestaan, dan komt dit door overhaast handelen van enkelin gen onder de werknemers, terwijl an derzijds de werkgever nog onwennig staat tegenover de looneisen. Spr. zeide de Indruk te hebben, dat de stakingsgolf zal afnemen, indien de werkgevers hun medewerking ver lenen. Bü de werknemers bestaat be paaldelijk een neiging om zich te organiseren. Het Gouvernement wil daarbü gaarne meehelpen door ver gaderlokalen ter beschikking te stel len, alsmede door technische hulp bij de organisatie van vergaderingen en door het beschikbaar stellen van juristen voor het opstellen van sta tuten enz. In dat opzicht moet er nog veel worden gedaan. Particuliere Radio-Centrales contra P.T.T. PROF. HELLEMA: „P.T.T. KWALITEIT IS JAMMERLIJK SLECHT'. De Bond van exploitanten van Radio centrales (BE.RC) belegde te Den Haag een pe:sconferentie. waarin door de juridisch adviseur van deze organi satie, prof. H. J. Hellema, een uiteen zetting werd gegeven van de visie, wel ke de BER.C. op de radiodistributie heeft. Hij merkte op. dat in de laatste vergadering van de BER.C. 85 van de leden, die vertegenwoordigd wa en, zich uitspraken voor hernieuwde exploi tatie door de particuliere exploitanten er. 15 rc er togen. De P T.T. beweert tegen kostprijs radiodistributie voor f 24 te kunnen leveren De particulieren moeten voor een sluitend^ exploitatie f. 36bere kenen. Prof. Hellema zclde, dat van parti culiere züde betwist wordt, dat de P.T.T. het voor f. 24.per jaar kan doen en merkte op. dat 'n deel van 't verschil wordt veroorzaakt door het feit. dat de particuliere exploitanten bedragen te betalen hebben, welke niet door de PTT. behoeven te wor den betaald. De cijfers zijn vo'gens hem niet vergelijkbaar. Er bestaat geen enkele reden, aldus spr., te veronderstellen, dat de P.T.T. het technisch beter kan doen. De P.TT zou nu reeds een deloyale concurrentie voeren tegen de particu liere bedrijven, in welk verband hij op merkte. dat P.T.T. reeds installaties aanbrengt in tehuizen voor Ouden van Dagen, muziek levert op kermissen en geluidsversterkingsinstallaties verzorgt bij de Spoorwegen. De B.E.R.C. protesteert ertegen, dat de radiodistributie door de PTT. tegen kostprijs geleverd wordt, terwijl men toch bii gas-, electriclteit- en andere nutsbedrijven een behoorlijke winst maakt. Prof. Hellema verwacht bij verhoging van de tarieven wel extra moeilijkhe den. maar bij prima kwaliteit zal er naar zijn mening een goede toekomst voor de particuliere exploitanten zijn. Hij heeft de ervaring, dat de kwali teit bij dc P.T.T. „jammerlijk slecht" is. Wanneer d? ontvangst prima ver zorgd is. zal er vo'gens Prof. Hellema geen enkel toestel tegen op kunnen. ROCKCLIFFE EERT ONZE KONINGIN. Een straat te Rockcllffe, een voor stadje van Ottawa, is genoemd naar Koningin Juliana, die een tijd in deze plaats vertoefde gedurende de oorlog. De gemeenteraad van Rockcllffe heeft namelijk besloten, dat de „Athlone Ave nue" zal worden herdoopt In „Juliana Road". PROF. HEINKEL ADVISEERT FOKKER. De Fokkerfabriek heeft in verband met de plannen ten aanzien van de vliegtuigontwikkeling het advies inge wonnen van prof. Heinkel, de bekende Duitse vliegtuigbouwer. Prof. Heinkel heeft daartoe met een tweetal medewer kers een bezoek aan de fabriek in Amsterdam gebracht. Nieuwe politiek der V. St. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in feite een nieuwe Ameri kaanse politiek ten opzichte van de sovjet-unie ontwikkeld, die is samen te vatten in de woorden „overeen stemming door kracht". De formule voor deze politiek is, in Acheson's woorden: „Als de zwakke plekken, die sovjet-interventie uitlok ken, kunnen 'worden weggenomen, dan kan een realistische overeenstemming over de wereldproblemen worden be reikt, waarbij de Sovjet-Unie de kracht der vrije wereld erkent". Deze verklaring, die Acheson op zijn wekelijkse persconferentie aflegde, werd naderhand op schrift aan de journalis ten uitgereikt onder de titel „Hoofdza ken van de vrede". Acheson noemde de hulp aan Grie kenland en Turkije, het plan-Marshall, de wapenleveranties krachtens het At lantische pact en het program tot hulp aan mlnder-ontwikkelde gebieden „voor beelden van de manier, waarop wü in verschillende delen der wereld trachten het terrein, waarop mogelijk met de Sov jet-Unie overeenstemming kan worden bereikt, te vergroten door dusdanig ster ke situaties te scheppen, dat zij als zo danig kunnen worden herkend en dat daaruit overeenstemming kan ontstaan". De minister bleek hoopvol gestemd te zijn over de mogelijkheid, dat uitein delijk op deze basis overeenstemming met de Sovjet-Unie kan worden bereikt. Klaarblijkelijk is hy tot de conclusie ge komen, dat het nutteloos is nog meer overeenkomsten met Rusland aan te gaan, tenzij deze door een zodanige macht worden gesteund, dat het onver standig van de Sovjet-Unie zou zün om deze te negeren. Op een vraag van de journalisten antwoordde hü. dat de Verenigde Sta ten op het ogenblik niet overwogen zich opnieuw met de Sovjet-Unie in verbinding te stellen over een Inter nationale controle op de atoomenergie. FRANS GENERAAL PROTESTEERT TEGEN ONVOLDOENDE VERDEDI- GINGS-VOORBEREID ING. Generaal Pierre .Billotte, voormalig leider van een Franse militaire delega tie bü de VN., heeft aangekondigd, zich uit de actieve dienst terug te zul len trekken als protest tegen hetgeen hij noemt „het falen om mün land op de Westerse verdediging voor het be reiden." Billotte, een 44-jarige staf officier, schrüft in een brief aan de Franse minister van nationale defen sie. René Pleven, vrij te willen zün „om de natie te belpen voorlichten." In een commentaar op zün besluit verklaarde Billotte, dat de ontwikke ling van de atoombom door Rusland veel sneller was dan de Westerse ge allieerden hadden verwacht. Dit bete kende, dat alle landen, Frankrük in het büzonder, in een toestand van paraat heid moesten zün om zich onmiddel- lük volledig te kunnen inzetten Vol gens Billotte hadden „de gouveroemen- tale onbestendigheid en de slechte or ganisatie van onze nationale verdedi ging er toe geleid, dat Franki ijk op het ogenblik niet beschikt over het mi litaire apparaat en de organisatie, die beantwoordt aan zün vitale functie in de gemeenschappeiyke verdediging van het Westen." Alle geallieerden handel den te traag, aldus de generaal. In ieder gval 'waren de wapens, welke naar Europa gezonden werden, niet voldoen de. Generaal Billotte, die in 1941 fun geerde als generaal de Gaulle's per- sooniüke stafchef en het bevel voerde over de eerste pantsereenheden van de „vrüe Fransen", die Parus binnenruk- van de economie, welke tot nog toe viel ten bü zün bevryding ln Augustus 1944, onder het ministerie van binnenlandse ZUIVERING IN OOST-DUITSLAND. Het tempo van de zuivering in de Oost-Duitse burgeriyke partyen is op gevoerd. Twee ministers uit Oost-Duitse provincies vluchtten naar West-Beriyn, zes plaatseiyke functionnarissen van de christeiyk-democratlsche unie werden uit de party gestoten en men verwacht, dat Otto Nuschke, plaatsvervangend minister-president van de Oost-Duitse republiek en voorzitter van de CDU en prof. Fascher, voorzitter van de CDU In Saksen-Emalt, afgezet zullen worden. Het Oost-Duitse parlement heeft be sloten tot oprichting van een afzonder- lük ministerie van staatsveiligheid, dat belast zal worden met de „bescherming Naar één Europese landbouwpolitiek HET NIVEAU MOET ALGEMEEN HOGER. Tijdens een vergadering van de Gro ninger Maatschappij van Landbouw, die gisterochtend in restaurant „Riche" te Groningen gehouden werd, heeft mr J. Linthorst Homan gesproken over de Europese Landbouwpolitiek. Ten nauwste verbonden met de moei- lükheden van de nieuwe vorming van Europa, noemde spreker dc moeilük- heden van de landbouw. De Europese beweging stelt vooral sinds haar congres van West minst ?r duideiyk de algehele vrüheid van verkeer van personen, kapitaal en goederen binnen Europa voorop. ZU zal in Mei 1950 in Rome bü de sociale gevolgen van het maken van „een markt" ook de agrarische gevolgen bezien. Een Nederlands rapport daar voor is in voorbereiding. Dc Ass:m- bleé van Straatsburg zal ln Maart a s. bücen komen en besprekingen voeren over de landbouw. Er zün vele landen aldus spreker, die géén voorstanders zün van een Europese landbouwpolitiek In de Europese beweging is het ech ter reeds gelukt de gedachte van een Europese landbouwpolitiek te doen aanvaarden en op die basis zal nu in Rome worden verder gewerkt. Uitgaand? van een goede Europese landbouwpolitiek achtte spr. nu voor de Europese landbouw de noodzaak aanwezig, zich zo snel mogelyk te brengen op het hoogst denkbare technische niveau, terwyl uiteraard tevens het sociale niveau in geheel Europa op eenzelfde hoogte moet worden gebracht, hetgeen natuurlek niet allcrn voor de landbouw doch voor gchcol het bedryfsleven het ge val zal moeten zijn. Zelfs de Neder landse landbouw moet nog omhoog, zo besloot mr J. Linthorst Homan. Oostenrijks „pleegkind" gedood DOOR ELECTRISCHE STROOM. Gistermiddag is te Olst in de buurt schap Overwetering de achtjarige Hel- muth Jung uit Wenen gedood door aan raking met een electrische stroomdraad, aangesloten op een motor in een boer derij. Het jeugdige slachtoffertje was een van de twee Oostenrijkse kinderen, die tüdeiyk zün ondergebracht in het gezin van de landbouwer te Riele en het enige kind van een oorlogsweduwe. Hü Is ongeveer zes weken geleden met een groep Oostenrükse kinderen in Doetlnchem aangekomen voor een ver bluf van drie maanden. De Britse minister-president Clement Attlee begeeft zich met de rosette van de Labour Party op zün revers naar het raadhuis van Walthamstow (Essex) om zijn candidaatstellingspapieren te over handigen. verklaarde tenslotte, dat een „werkelük verenigde en passende geallieerde ver dediging" voldoende zou kunnen zün om Moskou te bewegen tot een „min- neiyke schikking" met het Westen. zaken". Het wordt natuuriyk als vrüweJ zeker beschouwd, dat een lid van de socialistische eenheidsparty tot minis ter van staatsveiligheid zal worden be noemd. FEDERATIE PERSONENVERVOER TEGEN N.S.-PLANNEN. De Nederlandse Federatie van het personenvervoer heeft aan haar leden medegedeeld, dat zü de plannen van de spoorwegen om ln samenwerking met de Bovag in een aantal grotere steden aan treinreizigers auto's zonder chauffeur ter beschikking te stellen vol komen onjuist acht. „Door deze vorm van samenwerking met de Bond van automobiel- en gara gehouders wordt het eigeniyke verhuur- bedrüf zonder chauffeur uitgeschakeld en een klein aantal exploitanten van garagebedrüven, die niet als zodanig het verhuurbedrüf zonder chauffeur uit oefenen, bevoorbeeld. Bovendien zou de sendee, welke aan de treinreiziger ge boden kan worden Indien het verhuur bedrijf zonder chauffeur als zodanig zou worden ingeschakeld, aanmerkelük uit gebreider en voordeliger kunnen zün". aldus de Federatie. APOTHEKERSASSISTENTEN WIJZEN SALARIS VOORSTELLEN VAN DE HAND. De hoofdbesturen van de Alg. Apo- thekersassistentenbond. de Ned. Kath. Apothekers-assistentenbond St. Lucas en de Nederl. Chr. Ver. van Apothekersas sistenten hebben in gezamenlijk overleg beslopen de nieuwe salnrlsvoorstellen van de Kon. N'd MaatschanDii ter be vordering Her Pharmacip van de hand j te witoen Zii vprklaren 7:ch a'snoc be reid het in October 1949 tussen ge noemde ore3nisaties tot stond eekomen enmnromis t? aanvaarden, od voorwaar de. dat h'emo de beide loonto^clacen (de zgn. Joekesgulden en de 5%) van toepassing worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1