Klein land, in de grote Caraïbische zee .,Doesji-CorsouivLief Curagao Deel van Nederland, maar met eigen karakter e verdwenen formules Een treinreis in Spanje is nog altijd een avontuur RECHTZAKEN Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 20 Januari 1950 Tweede Blad No. 26903 (Van een bijzondere medewerker) Wie ooit op Curasao geleefd heeft, vergeet dat kleine eiland niet. Goede herinnering blijft er, een mensenleven lang, aan verbonden. Doesji-Cor- souw noemen ze het zelf ginds in de zangerige landstaal. Doesji-Corsouw U lief Curasao, en dat is het! Een klein eiland in de grote Caraïbische zee. Een speldeknop op de wereldkaart. Maar wie er wonen en woonden zijn er aan gehecht, zoals het kleurig en warm ligt in de eeuwige zon en eeuwige passaat. Wanneer ge er voor de eerste maal komt en door de nauwe haven opening tussen oude, grijze fortmuren binnenvaart, midden door Willem stad, en de Schipbrug open wijkt voor de boeg van uw schip, denkt ge iets zéér Hollands te zien. Niet alleen het rood, wit en blauw, dat u ver welkomt van het Gouvernementspaleis, maar ook die fameuze kleine hui zenrij van de handelskade. |,.Een oud Hollands stadje" denkt ge an in uw vertedering, zó ver van huls in deel van Nederland te vinden. Later jert ge anders. Ge vindt er Nederland elementen genoeg, maar toch bemerkt dat Curasao „Curasao" is en niet iders. Dat Curasaose is in de mensen hun taal. in 't platteland, dat ze ginds joenoekoe" noemen, een wijd land on- jer een stralende hemel in een stralende zon, die op de kleine, her en der ver- ireide, huisjes schijnt, kleurige blok- 'ndooshuisjes in tere pasteltinten. En da: „Curasaose" is in de grote deftige, en eens zo rjjke landhuizen met hun ge bed eigen weidse stijl. Daar woonden de grote landheren. Het is in de brede baaien van het eiland, waar ge de koel- te zoeken kunt in de deining van de Ca ribische golven. En in de kleine, smal le straten van het kleine, driftige, !e- ilge en rijke Willemstad, de drukke winkelstraten is alle van de hele wereld opgetast in de agazijnen, want Willemstad is dè sta- plaats voor duizenden en duizenden sten. Het „Curasaose" is in het bre- weidse Schaarloo, de boulevard der families en hun typische enorme En in Otrabanda, dat oude deel de stad waar ge 's avonds in de kunt lopen door stille, kleine en en ge u zelf treft in een vreem- wereld, die alleen van dit eiland is. Curasaose" is in alles van Curasao, zijn cosmopolitisme, in zijn taal, in kleine witte barken met de vlaggen vreemde landen, wiegelend aan de erkant. In zijn glanzende auto's, in eigen kleine muziekjes, die de vro- kheld en de geestigheid zijner burgers lden. mensen in de zon, die graag aan hun vreugde en vrolijkheid geven. TWEEMAAL ZO GROOT ALS WALCHEREN. Sao is een van de zes Nederlandse illen. Aruba is het 't belangrijkste van Het is. geografisch gemeten, heel Nauwelijks tweemaal het Neder- eiland Walcheren. Maar econo- ls het van het grootste belang, is het een arm en stil eiland ge rijd ligt. naar jaren gemeten, niet so ver achter ons. Enkele decen- nog slechts. Toen is de grote olle- finadery van de Koninklijke er ge waar die olie uit Venezuela geraffineerd en wordt uitgezonden alle einden van de wereld. Een van machtigste olie-raffinaderijen ter wereld. De derde of vierde in grootte en productie. Met de olie kwam de grote welstand naar Curacao. Rijkdom heeft grote voordelen. Vooral wanneer zij zo plot seling verschijnt. Vooral cok wanneer zij uit één hand over de gemeenschap wordt uitgestrooid. En óók omdat zij elementen ln de sa menleving brengt die, onwillens, zekere ontwrichtingen teweeg brengen. Wel is ln 't algemeen CuraQao zéér wel geva ren bij zijn plotseling opheffing van klein, stil eiland tot een der drukste en rijkste kleine gebieden van de wereld. En al heeft die rijkdom de oude knus heid wat verdrongen, al zijn er proble men en wrijvingen ontstaan, die vroeger Zün prachtige natuurlijke haven, mo dern geoutilleerd bovendien, staat in scheepsbeweging boven die van Am sterdam en Rotterdam. Alleen in de havens van New York en Buenos Aires is de scheepsbeweging groter. Wat drukte betreft is Curacao's haven de derde ter wereld. Voor een deel komt die becijfering op rekening van de in- en uitvarende tankers. Ge hebt op het terras van hotel Ame ricano gezeten, of op het gezellige kleine b-lcon van de sociëteit „Gezelligheid" en ge herinnert u, hoe geboeid ge hebt zitten kijken naar al die schepen, die vlak langs u af en aan voeren, door de telkens openzwaaiende schipbrug, die Willemstad's twee delen verbindt. En hoe de vlaggen van alle zeevarende vol ken ter wereld kleurig wapperden van de masten. U zag er ook vele grote schepen, want een tweede bron van Curasao's welvaart is het intense toeristenverkeer, dat voor al door de Noord-Amerikanen druk be oefend wordt naar de Caraïbische eilan den en kusten. Dan komt er zo'n ple zierboot in Curasao met soms meer dan 1000 mensen-op-vacantie. Zij mogen voor een paar honderd dollar waarde belastingvrij meebrengen naar huis en zij doen hun inkopen bijna altijd en bij na helemaal in Willemstad. Zo worden per jaar honderdduizenden glasharde dollars ln de rinkelende Curasaose kas registers geworpen. En de Willemstadse winkelstraat weet wat de kopende vreemdeling wil hebben. Alle mooie en plezierige dingen van de wereld liggen opgestapeld in de uitstalkasten van de Herestraat en de Bredestraat. Dranken, reukwateren, kleren te kust en te keur. En de Curasaoenaars plukken daar de vruchten van. Ge ziet dat wel aan het straatbeeld reeds. Zou er één stad ter wereld van Willemstad's grootte zijn. die zóveel prachtige, glanzende moderne auto's in haar straten ziet? De Curasaoenaar is over het algemeen werkzaam en vooral intelligent. Hij denkt Cosmopolitisch. En hij denkt ook Foto-Archief R. V. D. onbestaanbaar waren, al was voor som migen de welstand geestelijk moeilijk te dragen, zodat er een zéker parvenuschap ontstond en zeker niet bij de landsbe- volking zelve in de eerste plaats)' dat zyn bezwaren bracht aan die kleine eilandelijke samenleving in 't alge meen mag gezegd worden dat Curagao en zijn goede volk de aanval van de blinkende welstand met geest en gratie heeft opgevangen. DERDE HAVEN TER WERELD Zo werd dit kleine eiland ook een der grootste havenplaatsen ter wereld. Een kijkje in de haven van Willemstad. vooruit. En zo kon het geschieden, dat Curagao ook een van de fraaiste, best ingerichte en drukste vlieghavens van het Westelijk halfrond bezit. Ook het luchtverkeer is een van zijn welvaarts bronnen. Van Europa. Zuid-, Midden- en Noord-Amerika kruisen de luchtlij nen zich op Curagao's vliegveld Hato. CHARMANTE EIGEN AARD. Maar er is ook een ander Curagao: een klein land, dat zijn charmante eigen aard en eigenaardigheid, die vooral in zijn geestelijke structuur is, niet wil verliezen aan de altijd ver vlakkende invloed van de materiële dingen. Het is dit Curagao, dat ons het liefst is. Zoals het zich uit in rijn vroomheid, die een van haar vormen gevonden heeft in zijn kerken en sy nagogen. Zoals het zich uit in zijn eer bare en weidse familieleven. In zijn typische gewoonten en gebruiken bU huwelijk en geboorte en dood en op alle hoogtepunten van het huiseliik leven. Zoals het tot uiting komt in een oplevende kleine letterkundige werkzaamheid. In zijn mooie nieuwe museum. In zijn kleine, rhythmische muziekjes en in zijn. uit kundige amateurs bestaande. Phllharmonische orkest, dat onder leiding staat van de man, die ge gerust het muzikale gewe ten van Curagao moogt noemen, de onvermurwbare Rudolf Boskaljon. COSMOPOLITISME. Curagao is ongetwijfeld een van de meest cosmopolistische plaatsen ter wereld. Het heeft een kleine 90.000 in woners en men zegt dat er mensen van meer dan 50 nationaliteiten wonen. Het is, zoals gezegd, op de eerste plaats Cu ragao, doch het heeft vele invloeden ondergaan: die van Noord-Amerika. die van Latijns-Amerlka, die van Europa en ook die van die vreemde, eigen en bekoorlijke levensstaat, die men de Ca raïbische zou kunnen noemen. Terwijl van het voormalige Neder- lands-Indlë op 40.000 millioen mensen zeker niet meer dan 300.000 Nederlan ders woonden, zijn er op de 90.000 van Curagao wel 7000, voor het grootste ge deelte werkzaam bij de oliebedrijven en verder enige honderden ambtenaren en beoefenaars der vrije beroepen, handels lieden en onderwijsmensen. De olie-ge meenschap is in zoverre eigenaardig, dat zij vrijwel op zichzelf staat en nogal geïsoleerd leeft van de rest der bevol king. Emmastad, de woonplaats der bij de raffinaderij werkzamen, een pretti ge, ruimgebouwde kleine villastad, ligt veel verder van Willemstad dan ge het hemelsbreed zoudt willen meten En zo ls de invloed van het Nederlandse ele ment op het Curagaose leven veel ge ringer dan ge, gezien de bevolkingscij fers, zoudt denken. ZON EN BLIJHEID! Het is aangenaam leven od Curagao. Er heerst een drukke, werkzame en vrolijke stemming ln de zon. Er wordt veel sport beoefend en veel gedanst ln de prettige clubs, op de muziek van de vele orkesten, die uit landskinderen worden gevormd. Er zijn aantrekkelijke zwemgelegenheden. En er is een aantal moderne bioscopen, die menige Neder landse stad van zijn grootte, Willem stad kan benijden. Soms wordt een dier bioscopen, het kleine wat ouderwetse Roxy, dat honderd schreden van de branding der Caraïbische zee ligt. plot seling „Stadsschouwburg" genoemd: die avond is er dan geen bioscoop, doch treedt er een musicus uit Noord- of Zuid-Amerika of uit Nederland op. Of er wordt een voorstelling gegeven door een van de amateur-gezelschappen, die on dit eiland in hoge mate werkzaam zijn. OUD EN NIEUW. Curagao is een eenheid van oud en nieuw. Het heeft de oudste synagoge en het oudste en fraaiste Joodse kerkhof van het Westelijk halfrond. Oude volksge bruiken houden zich staande, evenals MIJNHARDTJE5: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet. 40en75ct FEUILLETON door I. M. C. BIJLEVELD-GELINCK Is professor Wyarda een vrou- aater? vroeg, de inspecteur. geloof niet een algemene vrou- '^ter, maar wel een hater van erende vrouwen. En geen enkele 'net wagen hem hier onder de te komen; iedereen is eigenlijk sbang van hem. En wat zou een hier vanavond laat hebben ten doen? is er tóch geweest! zei redher- Prins. We zullen de discussie voorlopig rusten, besliste de inspecteur, u hier zitten, meneer Landt, u er bezwaar tegen om de in- van uw zakken hier op tafel te en' Nee. als u mijn huissleutel maar confiskeert. U houdt er eenwon- ke manier van werken op na. mijn portefeuilleeen te schone zakdoekeen ta- k met een onmogelijk bruin er ineen beurslucifers geen boekje gelukkig!... sigaret- en hier een zakkammetje dat 115 in een ijdele bui gekooht heb. rs grote handen graaiden be- ll»ig in zijn zakken en deponeer- een bescheiden inventaris op het -en-wit-geblokte tafelkleedje van de uensis. De politieman, onder het lio'nt, nam hem scherp op. Maar eemveudig en ongekunsteld als de geleerde zelf waren zijn meest olijke bezittingen, portefeuille bevatte een paar lid- «ohapsbewijzen, een abonnement ®en fietsenstalling, een bankbiljet rijf-en-twintig gulden, een knip- voor een kapper. De beurs be- joor minder dan tien gulden zll- eIö Na een kort onderzoek schoof witioman alles weer over de tafel hem bce. Pookt u tabak èn sigaretten? hij. Tabak als ik me öntspan, sigaret- a-s ik me inspan, was 't antwoord. S1?aretten zijn altijd eerder op dan tabak! Mag ik u er. één van mij aanble- Waar was u om elf uur vanavond? ®P het laboratorium, boven. Bent u daar onafgebroken ge- Ja. sinds vanmiddag twaalf uur. Ik mijn boterhammen in een trom- tneegenomen. En koffieDat h! Ik was er niet. o was er niet? Nee. Om elf uur, precies om elf ffas ik er niet. ashstent graaide ten tweede male ucifers uit zijn zak, het doosje 'de uit zijn handen op de vloer, hukta zich ccn het cp te Tapen. Maar de rechercheur Prins, klaarblijke lijk niet haatdragend van aard, tracht te gedienstig deze taak van hem o/er te nemen en deed eveneens een duik naar beneden. Zij stoetten gevcelig hun hoofden en kwamen beiden weer bo ven, purperrood en zonder lucifers. Au!! zei Peter Landt. Pardon! Ik dank u wel. Ik ruik Violets de Parme, zei re chercheur Prins, zijn achterhoofd wrij vend. Wat zeg je? zei zijn ohef. Ik ruik Violets de Parme, her haalde de ander. Zijn intonatie was wederom gelijk aan die van de reus. Waar? Hier. Bij meneer. Bij meneer zijn schouder. Wel alle mensen! stoof de eerste assistent op. Duizendmaal excuus, meneer Landt, zei de inspecteur, maar u parfumeert zich toch niet? De jonge geleerde schoof met een ruk zijn stoel achteruit en vloog over eind. Hoort u eens, inspecteur, riep hij, purper van drift, d&t neem ik niet! Ik vind het tenslotte niet erg dat u mij er van verdenkt die formules weggenomen te hebben of de professor dat gat in zij-n hoofd geslagen te heb ben, nee, dat vind ik niet erg. Dat is tenslotte niet onredelijk. Maar dat u denkt dat ik mij parfuméér... met Vio lets de Parme, a&t vind ik infaam! En ik verdraai het daar een antwoord op te geven! Een blik in de grijze ogen tegenover hem, waarin een heel klein humoris tisch lichtje tintelde, deed hem abrupt afbreken. U hebt gelijk, zei de kalme stem van de politieman, u behceft die infame vraag niet te beantwoorden. Laat mij u even vuur geven. En laat recheroheur Prins dan, maar vooral al léén, uw lucifersdoosje oprapen. En laten wij dan even rustig roken. De woede van de jonge man was al weer snel gezakt en ze rookten. Prins, op de achtergrond, rookte ook en de assistent hoopte dat dit zijn gevoelig heid voor Violets de Parme wat zou verminderen. En dan tü-kte de inspec teur de as van zijn sigaret, haalde zijn notitieboek voor de dag en vervolgde op dezelfde prettige toon: Eigenlijk moeten we nog bij het begin beginnen. Wilt u mij uw naam precies opgeven? Leeftijd enz.? Peter Frederik Landt. Geboren en getogen te Amsterdam. En ik ben bwee- en-dertig jaar. Chemicus natuurlijk. Niet getrouwd of verloofd? Geen van beide. En u woont? Roemer Vissoherstraat 212. Een uitstekend pension. Moet u ook mijn telefoonnummer weten? Dank u. En u werkt dus al tien jaar met professor Wyarda samen. Dit wordt het elfde jaar. Over uw werk hebt u al uitvoerig gesproken. Wij kunnen dus overgaan bet deze avend. Hebt u vandaag iets bijzonders aan professor Wyarda ge merkt? Was hij onrustig of zenuwach tig? Nee. Knorrig en zakelijk als al tijd. Ik heb geen enkel bijzonder symp toom bespeurd. En hij zou cm elf uur terugkomen?? Een afspraak zoals we al zo dik wijls gemaakt heben. Hij is neg nooit ergens een seconde te laat gekomen. Nam hij wel eens meer aanteke ningen mee naar huis? Soms wel. Scans niet. Helaas deed hij het vanavond wel. En wie kon weten dab hij die aan tekeningen bij zich had? Een lelijks vraag, inspecteur! Maar ■het antwoord is duidelijk: alleen John Camden en ik. Misschien dat er nog een derde persoon is, meneer Landt. Iemand bij hem thuis. Hij is weduwnaar, nietwaar? Woont, hij ook in een pension? Nee, hij heeft een dame, die zijn huidhouding doet. Maar die is er al lang, al wel twintig jaar geloof ik. En verder personeel? Ja, dat weet ik niet. Goed. Die John Camden, hoe kwam die hier? Op een aanbevelingsbrief uit Cam bridge. Van een Engelse collega van professor Wyarda, één van zijn weinige persoonlijke vrienden. (Wordt vervolgd) oude patriarchale famillegebruiken en zeden. Doch ge vindt er evenzeer mo derne restaurants, moderne huizen, mo derne middelen van vervoer en moderne denkbeelden op elk gebied. De politiek vormt er een van de boeiendste en drukst beoefende bezig heden. Vooral nu de Antillen een auto noom deel van' het Rijk zijn geworden en men er, met vlugge vaardigheid, de landszaken in eigen hand is gaan ne men. is de onderlinge politieke strijd er van kleurige intensiteit geworden, die haar eerste weerslag vindt in de druk bezochte en nog drukker besproken ver gaderingen van het Staten-College. Doch overal en altijd beheerst de lust tot leven in de zon het Curagaose tafe reel. Overal en altijd ls het de goed moedige vrolijkheid, het Curagaose volkskarakter eigen, die de tegenstel lingen weglacht en wegzingt op de melodieën van het land. WIE U KENT HEEFT U LIEF. Doesji Corsouw lief Curagao wie u kent en wie temidden van uw volk heeft geleefd, kan u niet vergeten, klein eiland in de zon. En denkt aan die prachtige, oude landhuizen, die, her en der. onder uw altijd blauwe hemel liggen! Aan het drukke kittige Willemstad, eenheid van oud en nieuw, welstand en karigheid, cosmo politisme en eigenheid. Wie er geleefd heeft, herinnert zich do witte barken, schurend tegen de kademuur, de brug, die open en dicht zwaait, de kittige vlugge bootjes, die de mensen van de een naar de andere kant varen. De vruchtenkooplui langs de kade. De winkels gevuld met alles wat de wereld heeft. De snelle zons ondergangen, die van de hemel een ontzaggelijke poort van goud en zil ver en rood en purper maken. De bezi ge mensen en de zoevende auto's. De sensaties, die iedere ochtend geboren worden en iedere avond weer sterven. Doesji Corsouw. onder de zon en in de passaat: klein eiland van duizend facetten en honderd muziekjes. Wie u kent. ~möet van u houden* Zijn leven lang! Meestal zijn alle kaartjes „net uitverkocht" (Van een eigen medewerker) Dat ls een onderwerp op zichzelf: het reizen per -trein door Spanje. In Frank rijk had men ons algemeen afgeraden, en misschien niet ten onrechte, door Spanje met een auto te gaan rijden op de wegen is inderdaad wel het een en ander af te dingen en daarom hadden wij in Parijs dus een spoorkaart je tot Madrid gekocht, met de bedoeling daar wel verder te zien. Nu. wij heb ben daar verder gezien. Niet alleen dat er aan de outillage der Spaanse spoor wegen met uitzondering van de grote lij nen. vrijwel nog alles mankeert, maar op de secundaire trajecten gebruikt men nog „personenwagens" die in Holland, na een ingrijpen van de vereniging tot dierenbescherming ongetwijfeld voor het vervoer van slachtvee zouden worden afgekeurd. De snelheid komt gemiddeld niet bo ven de 40 km. terwijl op de exploitatie van dit miserabele materiaal best een sobere aanmerking te maken valt. U wilt een kaartje kopen. Goed. U zult zeggen: ik ga naar het loket en zeg waar ik heen wil. Zo eenvoudig is dat echter niet. Het kopen van een spoor kaartje is in Spanje namelijk een trans- aotie, die alleen met veel overredings kracht. geduld en diplomatie tot tast bare resultaten kan lelden. In negen van de tien gevallen namelijk hoort u terstond van de dienstdoende beambte, dat het hem onuitsprekelijk spijt, maar da-t alle kaartjes in de richting die u af wilt leggen nu Juist zijn -uitverkocht. BUITENGEWOON AANGIFTEBILJET FOUTIEF INGEVULD? Eis 5 maanden. In 1045 had een 38-jarlge koopman uit Rotterdam voor de belastingen een buitengewoon aangiftebiljet ingevuld, waarop vermeld stond, dat hij f. 5.000 aan contanten in huls had. Later is bij con-tróle gebleken, dat er een bedrag van ongeveer f. 20.000 aanwezig was. Op het biljet stond verder een vermogen van f. 23.000. terwijl dit aanmerkelijk meer bedroeg. Voor dit onjuiste invullen van het bui tengewoon aangiftebiljet had verdachte zich te verantwoorden voor de Rotter damse rechtbank. Een getuige, hoofdassistent bij 's Rijks belastingen, verklaarde, dat verdachte bij het onderzoek niet steeds de volledige waarheid had gezegd. Verder vroeg deze getuige zich af, of het bedrag van f. 4000 voor vorderingen, dat verdachte bij het onderzoek aan de belastingen had op gegeven, niet te laag was. Verdachte gaf toe, dat hij zijn buiten gewoon aangiftebiljet foutief had inge vuld. De Officier van Justitie meende, dat hier Inderdaad van overtreding van het buitengewoon navorderingsbesluit spra ke is en eiste een gevangenisstraf van vijf maanden. Uitspraak 2 Februari, Wanneer u dan aanhoudt, blijkt dat hU persoonlijk nog net een kaartje heeft hij wilde een familielid op gaan zoeken dat hij u desnoods, om een vreemde ling behulpzaam te zijn. dan wel af wil staan. Hij zelf zal dan wel op een vol gende gelegenheid wachten. Voor het dubbele van de officiële prijs krijgt u dan uw biljet. Maar daarmee heeft u uw plaats van bestemming nog niet bereikt. En zelfs nog niet uw zitplaats. Op het perron staat u, verheugd over uw victorie, op de trein te wachten, die toevallig een uur of wat vertraging heeft. Een andere beambte althans een man met een pet op, 't kan ook een kruier zijn vraagt u naar uw kaartje. Triomfante lijk toont u hem uw duurgekocht biljet. De man kijkt bedrukt. Er mankeert een stempel of een zegel op. legt hij uit, en dan maakt hij zich met uw kaartje uit de voeten. Tien minuten later keert hij terug en het biljet ls dan van een ze geltje voorzien, dat best een oude post zegel kan wezen. Hij heeft er een peseta voor betaald, zegt hij. en u geeft hem er vijf om uw dank voor zijn bereidwil ligheid uit te drukken. Dat zijn zo een paar kleine incident jes. die met het reizen in Spanje ge paard gaan en wij moeten erkennen, dat men er heel spoedig aan went. Maar voor een regering, die er zich zo luid ruchtig op „beroemt" de orde des lands hersteld te hebben, ligt hier. dunkt ons, toch wel een arbeidsveld braak, dat met vrucht voor de propaganda te ontgin nen zou zijn. Iedereen herinnert zich immers dat in de ogen van vele buiten landers een der overtuigendste argumen ten voor het bewind van Mussolini in Italië was gelegen in het feit, dat se dert zijn greep naar de macht de trei nen weer op tijd vertrokken en arriveer den. Dat kan men van de treinen in Spanje vandaag echt nog niet zeggen. DRUKTE OP HET ZWEEFVLIEGCENTRUM TERLET. Nationale kampioenschappen van 27 Mei tot 5 Juni. In Maart beginnen op Teriet de cur sussen aan de eerste aweefvliegschool van de Kon. Ned. Ver. voor Luoht- vaart. 24 zweefvliegtuigen, van de twee-persoons „leskisten", tot het slanke wedstrijdtoestel zijn er onlangs onder gebracht. Ook de „Trekker", een gele Tigermoth, zoals ze ook ln gebruik zijn bi] de Rijksluchtvaartschool, staat er thans. 24 van de bijna 90 toestellen, die de gehele vloot van de K.N.V.V.L. uitmaken, zijn dus nu op Teriet gesta tion neerd. Voorts worden op Teriet van 27 Mei t.m. 5 Juni de nationale zweefvlieg- ka-mpioenschappen gehouden. Dit jaar worden een of twee Nederlandse zweef- vliegploegen uitgezonden naar Zweden, waar in de eerste helft van Juli de wereldkampioenschappen worden ge houden. Gevlogen wordt met bij Fokker ge bouwde „Olympia" zweefvliegtuigen. Op Teriet ontvangen de deelnemers een speciale training, waarvan ook blind- vliegen deel uitmaakt. Dat alles ga3t dus geschieden op de heide bij Teriet waar instructeur Hoek vertoeft in ge zelschap van enige monteurs. 8). „Juist 1 Mooi! Ach!" riep Maestro Flodder Fiedeldum. „Da Grote Concert zaal! Staat die daar niet ontroerd te wachten op het tedere trillen van mijn snarenspel? Je hebt gelijk, leerling beginnen onmiddellijk! Volg mij!" En kraaiend beklom hij de treden van het bordes, op de voet gevolgd door Panda, die de viool droeg. De deur zat wel op slot, maar dat was geen bezwaar. „Op deze stoep zal ik thans een scherzande spelen, „zo kondigde Maestro Fiedel dum aan", waarvan het bloed sneller gaat stromen! Muziek moet zingen! Geef mij mijn mooi instrument aan, leerling! Wie mij thans hoort, die zal roepen: „Waarom speelt deze begena digde buiten en niet binnen?" Nu zal men mij ontdekken en onsterfelijke roem zal mij ten deel vallen. Ach, ach, wat mooi! Wat een eer! En natuurlijk zal ik jou er in laten delen!" Hij legde de viool onder de kin en Panda zette zich tot luisteren. Inmid dels bleven er ook enkele voorbijgangers staan en wie er ook bleef staan was de agent H. I. Gortbrajer, een streng maar rechtvaardig diender, die dol was op muziek. „Feitelijk moet ik straatmuzikanten onmiddellijk arresteren, verbaliseren, voorgeleiden en op water en brood zet ten", zo dacht deze, „maar voor een goed stukje muziek wil ik Iets door de vingers zien. Een leuke mars. bijvoor beeld. Ik zal hun een kans geven!" Hij stond daar dus en wachtte, en Fiedeldum streek zijn viool aan en daar begon het. Maar reeds de eerste knerp gierde de muzikale Gortbrajer door merg en been. Door kippenvel en rugrillingen geteisterd, was hij onmach tig zich te beheersen, en hij sidderde in zijn uniform.... VOOR ZATERDAG 21 JANUARI. Hilversum I (301.5 m.) KRO 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek. 7.30 gr.muz.; 7 45 morgengebed en liturgische kalender; 8.00 nieuws en weerberichten; 815 gr.muz,; 9.30 radio phllharmonlsch orkest en soliste; 10.00 voor de kinde ren; 10.15 gr.muz.; 11.00 voor de zieken; 11.45 orgelspel; 12.00 Angelus; 12.03 gr. muz. (12-3012.33 mededelingen): 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20 gr.muz.; 14.00 orkestcon cert: 14.20 Engelse les; 14.40 kamerorkest en solist; 15.15 kroniek van letteren en kunsten; 15.50 koor. solisten en orgel; 16.20 gr.muz.; 16.30 „De schoonheid van het Greorlaans"; 17.00 voor de Jeugd; 18.00 volksliederen; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 voor de strijdkrach ten; 19.00 nieuws: 19.15 actualiteiten; 19.25 „katholiek thuisfront overal"; 19.30 commentaar uit de Benelux: 19.40 gr. muz.; 19,45 regeringsultzendlng; 20.00 nieuws: 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 gr.muz.; 20.15 ..lichtba ken"; 20.40 amusementsmuziek; 21.00 gevarieerd programma; 21.45 puzzle; 21.55 populair concert; 22.30 .Wil lulden de Zondag ln". avondgebed en liturgische kalender: 23.00 nieuws; 23.15 omroepor kest en solisten: 23.4524.00 gr.muz. Hilversum II (416 m.) VARA: 7.00 nieuws; 7.15 gr.muz.; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 orgelspel, 8.45 gra- mofoonmuz. (9.309.35 waterstanden); VPRO: 10.00 medische causerie; 10.05 morgenwildlng: VARA: 10.20 radiiofeull- leton: 10.35 voor de arbeiders ln de con tinubedrijven; 11.30 vlooi en plano; 12 00 dansorkest; 12 30 mededelingen: 12 33 Hawallanmuzlek; 12.55 kalender; 13.00 nieuws: 13.15 promenade-orkest: 13.45 gr.muz.: 14.00 „Het Nederlandse lied": 14.20 amusementsmuziek: 14.50 streekult- zendlng: 15.15 radlophllharmonlsch or kest en solist; 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie: 16.15 dansmuziek: 16.45 sportpraatje; 17.00 gr.muz.: 17.30 voor de Jeugd: 18.00 nleUws: 18.15 populaire muztek, 19.00 artistieke staalkaart: VPRO 19.30 bllbellezlng: 19 45 ..passepartout", causerie: VARA: 20.00 nieuws: 20.05 ac tualiteiten: 20 12 Vara-varla: 20.15 Weense muziek: 20.45 gevarieerd pro gramma: 21.45 soclalLstlsch commentaar: 22.00 Metropole-orkesU 22.25 .Onder de pannen", hoorspel: 22.45 kwartet; 23.00 nieuws: 23.15 Parljse muziek: 23.35 24.00 gr.muzlek. Hjn 3 distributienet 7.05 Verz.pr.: 7.40 Gymn.; 7.50 Gram.; 8.05 Conc.: 9.05 Faustsymphonle; 10.10 Verz.pr.; 11.00 Pa vilion players: 11.30 Gram.; 12.00 Salon- ork.; 12.32 Llciht ork.; 13.15 Gram.; 14.00 Verz.pr.; 14.30 Zang; 15.30 Verz.pr.; 16.30 Pralrlellederen; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Accordeon: 18.15 Salonmuz.: 18.30 v. d. Sold.; 19.30 Chansons: 19.50 Cause rie: 20.00 Omroepork.; 21.15 Ork. Bee- laerts; 22.15 Verz.pr.; 23.20 Jazzmuz,; 23-30 GTam. Lijn 4 distributienet 7,15 „Bonjour le monde": 7.25 V'lè. des refrains. 7.30 Militair ork.; 8,10 Conc.: 9.00 Kook- praatje; 9.10 Planoconcert v. Brahms: 10.00 Revue ork.; 10.30 Ork. Klne: 11.15 Monrenwljdlng; 11.30 ..Music while you work"; 12.00 BBC Welsh Orch.: 13 00 Kerrlson Quartet: 13.15 Gevar. muz.: 14.10 Ravel; 15 00 Plano en accordeon: 15.15 Luxemburgs pr.: 15.30 Ork. Leader; 16.00 Lleht Orch 16.45 Ens. Bill Alexan dre: 17.40 „Les six Jours du reporter": 18.00 v. d. sold 18.30 Accordeon: 19.00 Bach: 19.30 Jazz; 19 45 Harrv Davidson en orkest: 20.10 Moderne dansmuziek: 20.30 Promenade Concert; 23.15 Ork. Dean en LiDton. AGENDA Evang. Chr. Gem.: Spr ds J. Visser van Amsterdam. 8 uur nam. ZATERDAG: Volkshuls: Lezing Paul Jullen over Oost Afrikaanse volken, 4 uur nam. Gerecht 10: Splritlsch Genootschap, 8 uur nam. Schouwburg- Hoofdstad Operette „Vlk- torla und lhr Husar". 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Handige jongens" (alle leeft.) Zon 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lhlo „Gunga-din" (14 jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor „Marlandel" (18 Jaar) Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Trianon „Bruiloft met hindernissen" (14 Jaar) Zat en Zon 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Verbannen" (14 Jaar) Zon 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5