Vrijgelatenen uit Sovjekoncentrafie-karcipen vertellen Schandaal aan universiteit te Padua Prins Bernliard legde vele bezoeken in Willemstad af Planting van een Margrietboom in Steenrijk WEERBERICHT Minister Stikker wil gulden weer .hard" maken 88ste Jaargang VRIJDAG 20 JANUARI 1950 No. 26903 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir, en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Overal enthousiaste begroetingen Gistermorgen vroeg is te Willemstad aan Prins Bernhard ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet door een deputatie van de Koopvaardij een mand seringen en rozen aangeboden ten Gouvernementshuize. 's Ochtends maakte de Prins onder ge stadige regen een tocht langs de ver schillende instellingen en woonde op het Gouvernementsplein het loslaten van ongeveer 150 postduiven bij. Zijn eerste bezoek gold het Museum van Curacao, waar de directeur, dr C. J. H. Engels, enige boekwerken over folkore. flora, muziek enz. aanbood. Ver volgens maakte de Prins een rondwan deling door het Leprozengesticht, waar na hij Welgelegen bezocht, een tehuis voor ouden van dagen en lichamelijk gebrekkige kinderen. De volgende bezoeken golden het Eli- sabethsgasthuis en het Sanatorium van het Groene Kruis, waar de Prins be- j langstellend alle inrichtingen bezocht. Dithousiaste toejuichingen van het per- Het programma van het bezoek van Prins Bernhard aan Venezuela luidt als volgt: 30 Januari: aankomst in Maiquetla; 30 en 31 Januari: verschillende bezoe ken in Caracas; 1 Februari: per vlieg tuig naar Marcay en Punta Cardon; 2 Februari: per vliegtuig van Punta Cardon naar Menegrande, vanwaar per auto en vaartuig naar Maracaibo, waar geluncht wordt en het Koningin Wil- helminaplein wordt geopend. Vervolgens terugkeer naar Caracas voor een af- scheidsieceptie. 3 Februari: vertrek per vliegtuig mar Paramaribo. Zoals bekend, zijn in Punta Cardon, Menp<rrande en Maracaibo bedrijven van de Koninklijke Shell groep gevestigd. BESCHADIGDE DAKOTA NAAR CURACAO. Frlns Bsrnhards beschadigde Dako ta is Wc ens dag echtend n-aar Curasao vertrekken met majoor Sonöerman soneel en het toegestroomde publiek be groetten de Prins zij deze bezoeken. De Prins gebruikte de lunch ten huize van de heer H J. M. van Drimmelen, directeur der CPIN-CSM., waar vele autoriteiten aanzaten. Jhr mr H. Loudon, directeur van de jKcninklijke, sprak de Prins toe, waarna deze antwoordde. Na de lunch werd een rondrit gemaakt over de terreinen van het bedrijf, die 388 H.A. omvatten Het personeel stond langs de weg geschaard. Bij de Schreuderschool werd de Prins toegejuicht door schoolkinderen met vlaggetjes. Vervolgens leidde de tocht door de woonwijken van de CPIN het sufflsantdorp. waar Portugese. Suri naamse en Brits-Westindische arbeiders wonen, en Rio Canario. de woonwijk van de employé's. De stoet stopte bij het monument, dat ter geleeenheid van het jubileum van Koninein Wilbelmina werd opge richt. Na de terugkeer te Willemstad plantte de Prins een „Margrietbonm" jn Steenrijk, een buitenwijk van Wil lemstad. Schoolkinderen zongen cn een muziekcorps speelde. Het Gouvernement van de Ned. An- Hen bood Prins Bernhard gisteravond :en diner aan in de Piscaderabaaiclub, 'aaraan vele gasten aanzaten. De Gou- 'erneur richtte namens het bestuur en iet vo'k der Nederl Antillen een kort en lartelijk woord tot de Prins en bracht [Pa. ir de herinnering de oorlogsjaren, i het orinseliik gezin in Canada ver- 'eef en dp Prins in actieve oorlogsvne- mg vele bliiken gaf van persoonlijke io°rt en durf. liefde voov ons volx en ocoiforing ten dienste van de Nederlandse temeenschap. -Dit zal bet vaderland nimmer ver- jteten Door uw vastberadenheid cn "W t^rinsrivast volheden in de moe'Uik- eor'opsjaren hebt uw pla-ts p verovprd in rio hictoricehe rij dor Ne- 1 vrijheidsstrijders," aldus de uouverneur. I-?" Gouverneur nodigde tenslotte al- n uit on re staan en een dronk te wii- Jan nn7<? g^eerbiedigdp en beminde .yors.in, h. M. Koningin Juliana. Men zie voor Gaafste Berichten pagina van dit Blad. AANHOUDENDE VORST. D^n B Verwacht tot morgenavond: woivf w,eer met enkele overdrijvende ^envelden. Meest matige wind tussen on h en <~>0st' In de nacht en ochtend J, je meeste plaatsen matige vorst, overwegend lichte vorst. (Opge past te 10 uur). aan het stuur en met neg acht andere officieren en bemanningsleden aan boord. De schade aan het toestel zal in Cu rasao hersteld worden, dedh men neemt aan dat dan geen nieuwe vlucht met het toestel gemaakt zal worden door de Prins, voordat deskundigen uit Nederland hun fiat hebben gegeven. (U.P.). HET DEBAT IN DE BELGISCHE KAMER. Over de volksraadpleging. Nadat nog enkele sprekers aan het woord waren geweest, heeft de Belgi sche Kamer de door Fayat (scc.) inge diende motie, volgens welke de volks raadpleging onverenigbaar is met de constiticnele monarchie en afbreuk doet aan de ministeriële verantwoorde lijkheid, met 104 tegen 83 stemmen verworpen. De voorzitter, Frans van Cauiwelaert, heeft de wens uitgesproken de discus sie over het voorstel tot het houden van de volksraadpleging de volgende week te beëindigen. Bulgarije wijst Joegoslavische diplomaten uit OP GEBRUIKELIJKE BESCHULDIGINGEN. De Bulgaarse regering heeft in een nota aan de Joegoslavische regering verzoefct onmiddellijk de eerste ambas sade-secretaris, Wpea'tsjitSj, en de con sul te Sofia, Sawitsj, terug te roepen. „Verantwoordelijke personen in de Joegoslavische regering en leden van ae staf van de Joegoslavische ambas sade te Sofia" worden er van beschul digd een samenzwering tegen Bulga rije te organiseren. Deze had ten doel het gebied van Pirin van Bulgarije los te maken, de Bulgaarse soevereiniteit en onafhankelijkheid te liquideren door middel van een federatie. Zij had eveneens ten deel gehad de overleden premier Dimitrof uit de weg te rui men. Leden van de Joegoslavische re gering en van de ambassadesta.f in Sofia hadden eveneens misdadige be trekkingen met Kostof (inmiddels ter dood veroordeeld en terechtgesteld) onderhouden. De Joegoslavische vice- premier en minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj, had in 1944 een be spreking met Kostof gehad en hem instructies gegeven over de inlijving van Bulgarije bij Joego-Slavië en Bul- garfje's onderwerping aan „imperialis tische mogendheden'. In 1947 zou maarschalk Tito opn'euw aan Kostof militaire steun hebben be loofd. Hij had toen ock de arrestatie en het eventuele uit de weg ruimen van Dimitrof voorgesteld, daar deze het belangrijkste obstakel vormde. Ock zou Joego-Slavië voorgesteld hebben andere Bulgaarse personen uit de weg te ruimen, die tegenstanders van het komplct waren. IIEVIGE KOUDE IN NOORDEN DER V.S. 11.009 door de overstromingen van de Missisippi en Ohio uit hun huizen ver drevenen mceten bittere koude trotse ren. Het gevaar voor nieuwe overstro mingen is nu afgenomen. Bar winter weer heerst van de Noordelijke vlak ten langs de Canadese grens tot aan Texas en van het gebied der grote meren tot aan de Ohio. In het Nocrd-Westen der V.S. zijn in een week 22 mensen van koude om gekomen. Te Glasgow (Montana) daal de de temperatuur tct byna 40 graden Celsius onder nul. GEEN ONDERHANDELINGEN OVER WATERSTOFBOM. President Truman heeft, cp zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat hij niet de opening van onderhande lingen met de Sovjet-Unie over een waterstofbom, waarover onlangs be richten zijn verschenen, overwoog. Hij weigerde commentaar te leveren, teen hem gevraagd werd, of hij de productie van een waterstofbom over woog. De president sprak ock de berichten tegen, dat Liliënéthal had aangeboden zelf naar de Sovjet-Unie te gaan om te trachten overeenstemming over dit BLOKKADEBREKER JOHN LIE THANS A.L.R.I.S.-MAJOOR. John Lie, die jarenlang een leidende rol heeft gespeeld als „blokkadebreker in de straat van Malakka, is te Medan j aangekomen in het uniform van ma- joor van de A.L.R.I.S. (Laut R.I.S., de Indonesische Marine). Op een pers conferentie deelde Lie mede, te Me dan op orders te wachten in verband met zijn nieuwe functie bij de zee macht der R.I.S. en dat hij vermoede lijk te Scerabaja zal worden geplaatst. In Qctober 1949 is Lie's „speedboat" aangehouden en in beslag genomen door de Kon. Marine. Hij was toen zelf niet aan boord en de gezagvoerder dier boot, Projogckces, is begin Janu ari te Medan vrijgelaten. De Justitie te Medan wacht thans op orders uit Djakarta ten aanzien van d? in beslag genomen „speedboat". De St. Pietersberg te Maastricht, die jaarlijks vele toeristen trekt, wordt steeds verder afgegraven ten behoeve van de cementindustrie. Een overzicht der werkzaamheden. Regiem van willekeur Reuters correspondent te Berlijn heeft een interview gehad met vier per sonen, die uit de sovjetrussische con centratiekampen van Buchenwald en Sachsenhausen zijn ontslagen en in Berlijn ziin aangekomen. Zij waren zser nerveus en weigerden hun namen te noemen. Alle personen, die uit de Russische concentratiekam pen terugkeren worden ondervraagd door de West-Berliinse „actiegroep te gen onmenselijkheid", die bii hen in formaties inwint over andere gevan genen en deze inlichtingen aan de Duitse autoriteiten meedeelt De vrijgelatenen verklaarden in de kampen verschillende Britse. Ameri kaanse en Franse soldaten ontmoet te hebben, onder wie een Engels majoor. Een Britse woordvoerder verklaarde gsen stappen hieromtrent bij de Rus sen te zullen doen. alvorens alle be schikbare details zijn verkregen en be studeerd. Een der vier vrijgelatenen, een half blinde vrouw van middelbare leeftijd, verklaarde in 1945 in haar woning door 'Russische soldaten te zijn gearresteerd. Toen de soldaten haar mooie meubi lair en schilderijen hadden gezien, noemden zü haar een „kapitaliste" en namen haar mee naar een officier, die haar beval een Russisch document te tekenen. Sindsdien was zij van het ene kamp naar het andere vervoerd. In onderwerp te bereiken met de Sovjet- een van de kampen had zij een En Unie. gelse vrouw ontmoet, die met een Duit- Zwendel met doctorsbullen in Italië (Van onze Romeinse correspondent) Wat niet weet, wat niet deert, èn wij willen dus maar aannemen, dat geen en kele zieks er nadeel, geen begrafenis ondernemer er voordeel van heeft ge had, dat in Italië sedert jaren een aan tal artsen en apothekers werkzaam zijn, die totaal onbevoegd moeten worden ge acht. Ook al hangt in wachtkamer of apotheek een doktersbul keurig in een lijstje ten toon, zoals in dit land veelal gebruikelijk is. Wat is het geval? Aan de vermaarde universiteit van Padua, een der oudste Zon 21 JANUARI. vt-'qJ>p: 836 uur; onder: 17.07 uur. n op- 10.21 uur; onder: 20 55 uur u»lïate.r te Katwijk te 5.29 en 17 43 u. oöte temperatuur 4°. nummer bestaat uit acht pagina's Woensdagmiddag is het „schaduw-kabi- nefc" der Engelse conservatieve partij onder voorzitterschap van Winston Churchill in diens Londensè woning. Hyde Park Gate, bijeen geweest. Het manifest der Labour partij werd bestu deerd en een antwoord- er op besproken. Op de foto links: Anthony Eden bij zijn aankomst by Churchill's woning, rechts Lord Woolton. STAATSSECRETARIS VAN MARINE MAANDAG NAAR INDONESIË. Besprekingen over R.T.C.-regelingen. Maandagavond a.s. zal de Staatssecre taris van Marine, Schout bij Nacht H. C. W. Moorman, naar Indonesië ver trekken. Hij zal besprekingen voeren omtrent de regelingen, die voor de Kon. Marine voortvloeien uit de ter RT.C. genomen besluiten en zich voorts op de hoogte stellen van de omstandighe den van de eenheden der Kon. Marine in Indonesië. Men verwacht, dat de reis twee tot drie weken zal duren. (1222) en meest roemruchte ter wereld, is men praktijken op het spoor g2komen, die wellicht enig zijn in de geschiedenis van het hoger onderwijs. Het is geble ken. dat sedert jaren, ten minste sedert 1935, in het secretariaat der hogeschool met de examencijfers werd geknoeid. Studenten, die voor enig examen waren gezakt en het met hun geweten niet al te nauw namen, konden bii het secre tariaat terecht om de cijfers op het groot register te laten vervalsen. Zelfs konden zij een bewijs kopen, dat zij een bepaald examen met gunstig gevolg hadden afgelegd zonder dat- zij ooit een examinator hadden gezien. Wel is waar vermeldde hun frequentieboekje de ech te cijfers, maar van dat boekje kon men op het secretariaat een afschrift vragen ter vervanging van het oude, „zoekge raakte". En het nieuwe exemplaar, op gesteld met gegevens van het groot re gister, toonde de vervalste cijfers. Een toeval heeft dit bedrog aan het licht gebracht. Een der professoren her innerde zich met absolute zekerheid, dat een student, die zich meldde voor zijn doctoraal, gezakt was voor het examen medische pathologie. Bij onderzoek in het secretariaat bleek het cijfer niet te kloppen met dat wat de professor in zijn De-soonliike -e-rister had genoteerd. On middellijk werden de examens onder broken en een commissie van onderzoek ingesteld, die thans na een half jaar nog steeds nieuwe knoeierijen ontdekt, Tot nu toe is tegen 120 studenten, een ambtenaar van het secretariaat en een Dedel een gerechtelijke aanklacht inge diend. Ook een aantal sedert jaren „ge promoveerde" artsen, apothekers en ook enkele juristen zullen zich gerechtelijk hebben te verantwoorden. Er is o.a. een medicus, zijn naam wordt niet genoemd, die volgens het groot register twintig examens met gunstig gevolg heeft afge legd, tewijl gebleken is. dat hij niet al leen die examens nooit heeft gedaan, maar nauwelijks ooit in een collegezaal is geweest. Geen der professoren is hem persoonlijk bekendOok gevallen van door anderen geschreven proefschriften zijn aan het licht gekomen. De burgerij van Padua, die terecht trots is op haar oude hogeschool, is diep onder de indruk van deze reeks schandalen en men voor ziet, dat de schuldigen op voorbeeldige wijze zullen weien gestraft. Niet altijd verkregen de betrokken personen hun doctorsbul aan de univer siteit Padua. In vele gevallen vond de promotie plaats aan enige andere uni versiteit. waar de professoren gunstig widen cestema bii het gezicht van de mooie cijter? qk de doctorandus had verworven aan de. vooral voor medische studies zo vermaarde „alma mater" van Padua. Aan de universiteit Rome is kort ge- j leden een soortgelijk bedrog ontdekt en 116 Romeinse studenten zullen zich voor het gerecht hebben te verantwoorden. Doch te Rome heeft men te d-oen met een oorlogsverschijnsel: de eerste ver valsing dateert van April 1944. ser was getrouwd, doch haar nationa liteit had behouden. Zi1 had een bood schap van deze vrouw bii zich voor het Britse consulaat. De tweede ontslagen gevangene, die in goede gezondheid scheen te verke ren, verklaarde in 1945 als een lid van de Nazi-partij te zijn gearresteerd. Hij had als employé van een firma veel gereisd, waarover hij door de Russen herhaaldelijk werd ondervraagd. Zij wilden weten waarom hij zo veel gereisd had en waarom hij speciaal belang in Zuid-Amerika stelde. Hü verklaarde, dat het voedsel en de toestanden Inde kampen de eerste vier jaar uitermate slecht waren geweest en dat velen van ziekte gestorven waren. Sinds het mid den van 1949 waren de toestanden veel verbeterd. De derde gevangene, die er ernstig ziek uitzag was Orteruooenfuehrer in de Nazipartij geweest. Hij was na zijn arrestatie geschopt en geslagen omdat hij een Russisch document niet wilde tekenen, zonder dat dit hem door een tolk was vertaald. De man had talrijke blauwe en gele zweren op het gezicht en sprak met zachte stem. Hij noemde het kamp Tost in Silezië de slechtste plaats, waar hij geweest was. In de vijf weken, dat hij er geweest was. zouden 75 percent van de kampbewoners ziln gestorven. Het kamp telde 4.000 gevangenen, allen oude Nazi's. De vierde ontslagen gevangene was een halfjoodse schoenmakersleerling, die in 1946 even buiten Berlijn door de Russen in ziin woning werd gearres teerd. Hil verklaarde nooit enig belang in politiek te hebben gesteld en hij dacht door een vijand in het dorp bii de Russen te ziin aangebracht. „De Russen lichtten mij 's nachts van miin bed en verklaarden, dat ik een Engelse spion was. Ik zeide hun, dat ik nooit in miin leven met een En gelsman had gesproken.' doch zij toon den bewijzen dat ik dikwijls naar Spandau in de Britse sector was ge weest en dat ik correspondeerde met mijn broer ts Parijs. In miin zak von den zii verder het adres van het Brit se roerut'ringscentrum. van Duitse ar beidskrachten. De strijd der Sovjets in de V. N. TEGEN NATIONALISTISCH CHINA D° boycot door de Sovjet-Unie van de organen der V.N. waarin een afge vaardigde der Chinese nationalistische regering zitting heeft, begon verleden week Vrijdag, toen de voornaams:e Sovjet-Russische afgevaardigde, Jacob Malik, de zitting van de Veiligheids raad verliet uit protest tegen de aan wezigheid van de Chinese afgevaardig de. Maandag verlieten de Sovjet-Russi sche afgevaardigden drie commissies: de sub-commissie voor de procedure van de economische en sociale raad, de lijdelijke commissie voor statenloosheid en aanverwante vraagstukken en een subcommissie voor het verminderen van discriminatie en de bescherming van minderheden. Woensdag verlieten de Sovjet-Russi sche afgevaardigden de commissie voor economie en werkgelegenheid Gisteravond verliet de Sovjet-Unie de vergadering van drie andere organen der V.N.: de groep van zes permanente leden der commissie voor de atoom energie, de mili'airo-stafcommissie en de commissie voor het Verre Oosten. Op de vergadering van de trustschaps- raad te Genève verscheen de Sovjet- Russische afgevaardigde ook niet. De Chinese communistische regering heeft het hoofdkwartier der V.N. er van in kennis gesteld, dat zij zelf een afge vaardigde heeft aangesteld voor de VN. en de Veiligheidsraad. Zijn naam is Tsjang wen Hen, die zich nog te Pe king zou bevinden. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de Amerikaanse regering de regering in Peking niet kon erkennen, zolang de Amerikaanse consulaire ver tegenwoordigers in China slecht werden behandeld. Het gedrag van de regering te Peiping zoals bijvoorbeeld het ln be slag nemen van het consulaire bezit, deed het er naar schijnen, dat de rege ring niet de wens koestert spoedig dnor de regering der V.S. erkend te worden. VOOR DE JEUGD. Door bijzondere omstandigheden ver schijnt onze Raadselrubriek met de oplossing der prijsraadsels in plaats van morgen reeds heden. Nederland los van pond sterling? (Van onze Brusselse correspondent). Het bezoek, dat minister Stikker aan zijn Belgische collega Paul van Zee- j land heeft gebracht, kwam op een j gunstig moment. De beide ministers j hebben kunnen constateren, dat de Voor-Unie Benelux schitterende re- I sultaten oplevert. De handel tussen de beide Benclux-landen ontwikkelt 1 zich zeer gunstig. In politieke krin gen van de Belgische hoofdstad wijst men er op, dat de huidige minister van Buitenlandse Zaken van Neder land een groot voorstander is van Nederlands monetaire onafhankelijk heid en dus zo spoedig mogelijk een „harde" gulden tot stand zou willen brengen. Het zekerste middel daar voor is om op korte termijn de vol ledige economische unie Benelux te realiseren. Inzake Fibenel zijn beide landen van oordeel, dat de beste oplossing om deze ur.ie van Benelux, Italië en Frankrijk leefbaar te maken, zal worden verkre gen door ae Westduitse Bondstaat in deze kringloop van continentale naties in te schakelen. Indien Nederland zioh van het pond llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „OME KEESJE" UIT DE AETHER Zondag j.l. heeft de stem van Ome Keesje" de laatste maal door de mic.ofoon geklonken. De geestelijke vader van deze druk be- luisterde uitzending, Willem van Capelle, heeft 23 jaar de avontu ren van .Ome Keesje" uitgebeeld Tijdens ds oorlog werden de uit zendingen onderbroken, doch na de I bevrijding keerde „Ome Keesje" met nieuwe avonturen terug Wil lem van Capelle acht thans ech ter de tijd gekomen om met deze radiofiguur op te houden. Zo is dus ,.Ome Keesje" thans getrouwd en naar Eu opia vertrok ken. van waar geen verbinding mei de studio r. eer mogelijk ls sterling les maakt waarvoor, naar wij vernemen, ook in Nederlandse re geringskringen meer en meer voorstan ders gevonden worden dan zal de samenwerking van de Beneluxpartners inniger worden ln de Marshallraad te Parijs, waar Nederland tot voor korte tijd, ten gevolge van zijn debiteuren- positie tegenover de meeste Europese landen, vaak de Engelse thesis verde digde tegenover die van zijn partner in de Benelux. Maar „eind gced. al gced" en men meet het niet voor uitgesloten achten, dat Nederland samen met België in de komende besprekingen voor de handels- en betallngsvrljheid in Euro pa, een koen voorvechter zal blijken te zijn van een zo groot mogelijk vry verkeer van mensen, goederen en ka pitalen in een geünificeerd continen taal Europa. Inzake de samenwerking in de Raad van Europa, de Uno en andere inter nationale organismen was geen speci aal overleg nodig. Daar komt de Be- nelux-samenwerking bijna automatisch tot stand. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII De Gasperi stelt „ultimatum" ZAL HET WORDEN AANVAARD? De Gasperi, de Italiaanse kabinets formateur. heeft aan ae vier partijen van het afgetreden coalitiekabinet een „ultimatumprcgram" voorzele2d en h<-.n gevraagd „zo spoedig mogelijk-' te ant woorden, of zij het kunnen aanvaar den De formatie an '-et n.t-uwe cabine» staat leeds vlei dagen op een d»J punt, doch als de antwuoitlep tp net „ultimatumgunstig zyn, kan m.cgen ue aankondiging van eet. uieu ve re gering worden verwaent. Het belangrijkste punt in het n'eu- we program is een grootse camnagne voor kapitaalinvestering om Italië's tv;ee millioen werklozen arbeid te ver schaffen. Verder zal de nieuwe regering vol gens het program 120 milliard lire moeten spenderen aan een reusachtig program voor de ontwikkeling van d« landbouw in het Zuiden Deze uitga ven komen boven de 70 milliard li e, die reeda door de vorige regering zijn begroot.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1