Re-oriëntatie in democratische zin eist onze medewerking De verdwenen formules Niet vergeten, maar wèl vergeven Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 18 Januari 1950 Tweede Blad No. 26901 Naar méér contact met IVest Duitsland (Speciale berichtgeving) „Langzaam maar zeker krijgt men in ons land meer begrip voor de nood zaak van meer en beter contact met West Duitsland". Dr V. A. M. Beerman, die in woord en geschrift krachtig pleit voor onze bijdrage aan de re-oriën tatie in democratische zin van West-Duitsland, houdt er gezonde begrippen op na. De stichting, waarvan hij secretaris is, werkt met volle medewerking en een subsidie van de regering, maar is onafhankelijk. Het zou de herinnering aan onze gevallenen smaden, indien wij vergaten, wat er gebeurd is. Wy heb ben maar al te goed de demonische machten in het Duitse volk leren kennen. Niettemin staan wij nu voor de noodzaak de goede krachten, die er zonder twijfel óók zijn, te steunen. Het past ons niet te vergeten, maar wèl veel te vergeven. Op mensen, die te Duits gezind zyn heeft dr Beerman het niet begrepen. Laat men gerust critisch zijn, zo zegt hij; er is geen enkele reden om sentimenteel te doen en de schuldverhoudingen niet in het juiste licht te zien. Evenmin dienen wy in de fout te vervallen van het patroniseren als we op bezoek zyn in West-Duitsland." OP BEZOEK IN DUITSLAND Voor de meesten onzer is dit nog al lesbehalve aanlokkelijk. Maar men dient dan ook goed te verstaan, dat het hier niet gaat om een politiek van verbroe dering zonder wezenlijke achtergrond. De coördinatie-commissie voor de cul turele betrekkingen met Duitsland (C.C.C.D., gevestigd in Den Haag. Nas- sauplein 3) zou niet op een zo groot aantal verenigingen van verschillende aard en het werk van zoveeel particu lieren steunen, als dit het geval was. Evenmin zou men in aanmerking ko men voor een subsidie van de regering, die blijkens de nota van minister Stik ker (17 Juli 1949) de grootste waarde hecht aan inschakeling van Duitsland in de Europese culturele, staatkundige en economische samenwerking. In het onderhoud, dat wij met dr Beerman mochten hebben, kwamen wij dan ook steeds weer op dit uitgangspunt terug: de versterking en de verdieping van de democratische stroming in Duitsland. Veel hangt af van de instelling van de Nederlander tegenover het Duitsland van nu en het verleden. „De sfeer van inschakeling," zo meent dr Beerman, „is gunstig wat betreft de nieuwe Duitse Bondsrepu bliek, de kernstaat," Hij wyst er op, dat de samenwerking wederzijds ook veel reden tot waardering geeft. Zou den wij alleen maar willen „pluk ken", dan is er geen enkele garantie, dat na verloop van tijd zich niet wéér een catastrofe zou voordoen. Het bezettingsstatuut; heeft de Duit sers praktisch volledige vrijheid in de culturele sector gegeven. Vele Europese staten hebben dan ook een culturele missie bij de Bondsregering De weten schap blijft hierbuiten, omdat daaraan militaire problemen direct verbonden zijn. In dit verband bezagen we ook de verhoudingen in de perswereld. Dr Beer man merkte op, dat de berichten over een herleving van de Nazi-pers als zo danig niet juist zijn. „Men dient hier goed onderscheid te maken tussen de sensatie-pers en de nieuwe pers. die na de oorlog opkwam. Er is op het ogen blik een felle strijd gaande tussen deze en de sensatiepers, die werkt op de lagere instincten en vooral verhalen brengt over misdaad en sensatie. De Engelsen en Amerikanen houden zeer sterk vast aan de persvrijheid en zij gaan daarin weer verder dan bv. de Fransen. Overigens zien de mensen van de nieliwe bladen het niet zo optimis tisch in. De sensatiepers maakt gebruik van geroutineerde krachten, die ook on der het Nazi-regiem werkten. IN OOSTELIJKE PROBLEMEN VERSTRIKT. Dr Beerman legde er de nadruk op, dat wij in Nederland veel te weinig begrip hebben van de enorme bete kenis voor Duitsland van de afschei ding van het Oosten. De verklaring daarvoor is toch vrij eenvoudig: men heeft dc Russen in het land." „Denkt u zich in, dat Amsterdam alleen door een corridor te bereiken zou zyn. Dat de drie Noordelijke pro vincies van ons land waren afgeschei den." Ook in bevolkingsaantal spreekt dit boekdelen: Westelyke zones: 45 millioen, Russische 18 milliocn en Berlyn 3 millioen. Hoevelen hebben niet in de Russische zone naaste fa milieleden, hun vrienden. Sommige Duitsers zijn dan ook zó gegrepen door de gebeurtenissen in 1945 en daarna, dat zy er als het ware in verstrikt zyn. Praat met hen over de duizen den slachtoffers in ons land. dan heet het al gauw: „Ja, maar wat in het Oosten gebeurt VLUCHTELINGEN-VRAAGSTUK IS EUROPEES. De nieuwe Duitse democratie wordt in het beginstadium dus al door grote gevaren bedreigd, waarvan men in het bijzonder ook de gevolgen van het vluchtelingen-vraagstuk moet noemen. De volksverhuizing, waarvan wij op de geschiedenis-les leerden, had geen en kele betekenis vergeleken met wat zich heeft afgespeeld by de verdrijving van duizenden in tie Oostelijke gebieden. En dat in een tyd, waarin de maat schappelijke omstandigheden een der gelijke ontwrichting een veel grotere uitwerking gaven. Spreekt men over het neo-nazlsme. dan kan men daarvoor een goede voe dingsbodem vinden bij de „Ostflühtlin- ge, die „Heimatvertriebene" of hoè ze dan verder heten. Zij zoeken in toene mende mate hun heil in een radicaal „sociaal-nationalisme", zoals zij dit noe men. Neemt men daarbij de grote te genstellingen tussen rijk en arm in Duitsland, het gebrek aan emigratie- mogelijkheden, dan heeft men daarmede reeds een ontzaglijk probleem geken schetst. Alleen met Europese hulp zullen de drie partijen, de socialistische, de li berale en de katholieke er in slagen ver dere uitholling van de democratie te voorkomen. Tot de socialistische groep behoren thans veelal de kleine middenstanders en de meer gegoede arbeiders. Voorts heeft men nog de rechts-extremistische partijen. In hetzelfde gebouw, waarin de C.C.C.D. is gevestigd, zetelt een andere commissie, die voor de bestudering van het Duitse vluchtelingen-vraagstuk. Ook op dit terrein voelt men dus de nood zaak van een bestudering van dit in feite ook Europese vraagstuk. Een terrein, dat ligt buiten de werk zaamheid van de C.C C.D., al werkt men samen, waar dit mogelyk is. GEESTELIJKE TAAK Er zou veel vermeld kunnen worden over de uitwisseling onder auspiciën van de C.C.C.D. Tentoonstellingen van Ne derlandse en Duitse kunst, opvoeringen door toneelgzelschappen en wat dies meer zij- Het vormt een op zichzelf aan trekkelijk en nuttig programma. Maar men gaat verder. Hier komt men aan het begrip „re- oriëntatie". Het persoonlijk contact is uitermate doeltreffend, waar het gaat om fundamentele zaken als de verhouding van de mens tot de gemeenschap, de juiste opvatting van de democratie enz. Het Westers democratisch streven was er in Duitsland altijd wel, maar zeer zwak. Hier ligt een geestelyke taak, al zal het wel decenniën duren, eer een en ander is doorgedrongen tot de bredere lagen der bevolking. Op het Europese plan wordt al veel gedaan. Men denkc aan het werk der Unesco. Anderzijds vereist deze re-oriëntatie (men spreke niet van heropvoeding) ook een beter begrip voor wat er aan goeds leeft in de Duitse ideeën-wereld, aan het eigen karakter der bevolking. Contacten worden gezocht met leiden de figuren uit de industriële wereld, uit de kringen van de arbeiders en vooral de jeugd. Hier kan ook de Nederlandse jeugd goed werk doen. De grensfacllitei- ten zijn zodanig, dat men daardoor geen moeilijkheden meer behoeft te ondervin den. De C.C.CD. is gaarne bereid daar over in te lichten. Vooral van het, con tact van de grensstreken valt reeds veel te verwachten. Plannen zoals te Utrecht met de Bach-herdenking zijn uitstekend. In Londen concerteerden de Berliner Philharmoniker. Een voorbeeld van de wijze, waarop het cultureel contact kan worden geleid. Laat Nederland niet ten achter blijven! Leidse Biljartbond UITSLAGEN COMPETITIEWEDSTRIJDEN. Ie kl. cadre: Carambolé 2Caram- bol 1 4—2, T.O. 2—TOG 1 uitgesteld, Spijkerbak 2Spijkerbak 1 42. 2e kl. cadre: Morschpoort 1Spoortje 1 4—2, TOG 3—SDO 1 6—0, Royal 1— Rijnegom 1 4—2, UVS 1—Morschpoort 2 4—2. Ie kl libre.' DVH 1—TOP 2 2—6, 't Zuid 1Spijkerbak 3 44, Morschpoort 3—Royal 2 5—3. 2e kl. libre: TOP 3—Spoortje 2 44, UVS 2—De Heul 1 8—0. Drei Pott. 1— Vierkantje 1 26. 3e kl. libre: Spijkerbak 4DOH 1 8—0, Ds Heek 1—Rijnegom 2 6—2, TOG 5—De Valk 1 4—4. 4e kl libre: DVH 2—EMM 1 6—2, OG 1—Morschpoort 4 44, Carambolé 4—Spijkerbak 5 08. 5e kl. libre: Drei Pott. 3—Rijnegom 3 2—6, De Hoek 2—'t Zuid 3 8—0. Morsch poort 5De Heul 2 53, Spoortje 3— SDO 2 2—6. 6e kl. libre: Flora 1—TOP 4 8—0. TOG 6—Morschpoort 6 44 Vierkantje 2—De Valk 2 8—0 7e kl. libre: Carambolé 5Vierkantje 3 5—3. De Valk 3—De Heul 3 4—4, Morschpoort 7Spoortje 4 44. 8e kl. libre: Morschpoort 9Morsch poort 8 2—6. UVS 4—Royal 3 6—2, EMM 2SDO 3 62, Royal 3Morsch poort 8 62. WATERPOLO SLEUTELSTAD DOOR ZEGE OP HZ en PC 3 AAN KOP. Voor de wintercompetitie KN.Z.B. speelde Sleutelstad I gisteravond ,in de Overdekte tegen HZ en PC 3. De verjongde Leidse ploeg speelde voor de rust een prima partij en nam door Jan Dool en Plet Erades met 20 de leiding. In de tweede helft, waarin het spel peil iets beter was, scoorde Van Berkel een derde doelpunt, waarna de Haagse linksvoor de eer redde. Door deze overwinning heeft Sleutel stad de leiding in haar afdeling geno men. VOETBAL. KATWIJKSE POLITIE WINT IN HEEMSTEDE. Voor de competitie van de NP.S.V. speelde de Katwijkse politie gisteren te Heemstede tegen de politie aldaar. De Katwijkers wonnen de ontmoeting met 21. welke stand reeds bij de rust be reikt was. NAGEKOMEN LVB-UITSLAGEN. Van Zaterdag1BKatwijk 2 Rijnsburgse Boys 3 20; 2 A: Oegst- geest 1—GWS 1 2—2 (o.p.v. GWS); 2 B: Lisser B. 3—Woubrugge 2 1—1; 3 A: Koudekerk 3Quick Boys 5 1—1; 4 A: Hazersw. B. 2Lisser Boys 4 32; 4 B: TAVV 2—Leiden 5 0—0. Van Zondag: 1 C: Roodenburg 3— ASC 3 5—0; 2B: Meerburg 2—ZLC 2 0—1; 2D: VTL 2—Wet. B. 2 1—1; 3 A AZL 2LDWS 3 0—1; 3D: St. Bern. 2 —ASC 8 5—1; 4 AMorschkw. 3— Roodenburg 9 02; 4B: St. Bern. 3 DOSR 5 4—0. IJSHOCKEY. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Te Tilburg werd gisteravond de eerste wedstrild gespeeld in de competitie om het kampioenschap van Nederland tussen de teams van Tilburg en Am sterdam. De thuisclub kwam er in deze ontmoeting in het geheel niet aan te pas en het kostte de Ijsvogels niet veel moeite om met 82 te winnen. (ADVERTENTIE). KAPPER EEN. U kent toch de kapper uit Een? Daar gaan alle kaalkoppen heen. Maar Cetol is thans Kampioen kachelglan» Een betere vindt men ér geen. BRIDGE. Bedryfscompetitie HCW/NEM won gisteravond voor de bedrijfsbridge-com- petitie met 146 tegen 69 matchpunten van de Twentse Bank FEUILLETON door Mevr. I. M. C. BIJLEVELD-GELINCK 8) Die twee lui van de politie hadden allebei een uniform aan en dat stond ineens, veel vlotter. Ze waren bepaald een klasse hoger dan de anderen. Die inspecteur was een knappe, grote ke rel, maar hij was al wat ouder natuur lijk en hij zag er niet gemakkelij-k uit. Griezelige gryze ogen zoals hij naar de professor keek en dan zijn wenkbrau wen fronste! Hij had een prettige stem. De agent had nog helemaal niets ge zegd, maar hij keek wèl naar haai'. Verdraaid, wat keek hij! Wat verbeeld de zon knul zich wel! Blauwe ogen en blonde haren waren nu eenanaal haar genre niet, maar de uniform maakte veel goed en nu glimlachte hij zelfs tegen haar, aohter de rug van zijn ohef. Een brutale bliksem, maar dat mooht ze wel, Betsie had haar keus bepaald en glimlachte terug. Onderwijl hadden de assistenten de half-vochtige papieren op het aanrecht uitgelegd, dat eerst door Betsie's moe der extra was droog gewreven. Ze wa ren maar weinig in aantal, zodat de beidé collega's al heel spoedig met hun onderzoek klaar waren. En onderzoek, dat aan ook meteen het verpletterende resultaat opleverde dat twee cahiers van professor Wyarda gestolen waren. Juist alle speciale gegevens, die betrek king hadden op de kankerproef. Dus diefstal met geweldpleging, constateerde de politieman. Een ernstig feit. Een verschrikkelijk feit, bevestigde Peter Landt. U weet niet half hoe erg, inspecteur! Speciale gegevens voor onze kankerproeven, een groot gedeelte van onze lormuies en berekeningen. We kunnen onze werkzaamheden niet voortzetten. Kunt u beiden dan niet recon strueren wat er vermist wordt? Dat zal niet gemakkelijk zijn. Wij hebben het werk voor de proeven altijd onder ons drieën verdeeld: professor Wyarda maakte de meeste berekenin gen, terwijl Camden en ik het prac- tische gedeelte uitwerkten. Professor Wyarda is tot elf uur naar huls gegaan om te rusten; wij zouden vannacht doorwerken. Hy heeft twee schriften met aantekeningen mee naar huis geno men om nog iets na te zien: het groot ste deel van onze formules. Dank u, meneer Landt. Ik kom daar straks op terug. U kunt uw patiënt nu wel laten vervoeren dokter. Geef hem een aparte kamer en verderls zuster Nichols vannacht aantvezig? Ja, ik meen dat zij nachtdienst heeft op zaal B. Vraag dan aan de hoofdzuster of zij hn zó voor mij kan regelen, dat zus ter Nichols vrijkomt voor professor Wyarda. U kunt mijn naam noemen: Inspecteur Renkevoort. Zuster Nichols mag de professor geen ogenblik alleen laten en zij moet alles precies opschrij ven wat hy zegt als hij bijkomt. Kan ik deze boodschap aan u opdragen? Zeker inspecteur. Ik zal zorgen dat het in orde komt. En als hij iets zeet. wil ik dat graag zo spoedig mogeiijk weten. Het kan natuurlijk een aanwijzing zyn. U kunt mij hier telefonisch bereiken. Dan stuur ik wel een rechercheur naar hem toe of kom zqlf even De dokter noteerde het telefoon nummer. De politieman wendde zich nu tot de beide assistenten. Misschien wilt u met mij mee naar buiten gaan? Wellicht vinden wij nog iets. Hij legde zijn hand op dë deurknop. Ik zal even mijn overjas halen, zei John Camden. Maar niet alléén, mr Camden! Werkelijk. I 'm sorry! glimlachte de politieman ineens by het onthutste °"p- zioht van de ander. Ik bedoel er niets kwaads mee. maar ik laat u liever niet uit mijn ogen gaan, Mijn agent gaat wel even met u mee. John Camden, doodsbleek, draaide zich met een ruk om en verdween met de agent, achter zich aan. Peter Landt fronste zyn wenkbrauwen. Maar in specteur! zyn wy verdacht? Zeker niet. meneer Landt. Gaat u met mij mee? Het is beestenweer Maar mijn lantaarn is sterk genoeg. Inderdaad' de lantaarn was sterk ge noeg. Een helle lichtbundel, die de duisternis doorpriemde Regelmatig doorstreept van de regen. Over de glim mende tegels en de donkere plassen spetterden de waterstrlemen, onrustige lichtreflexen in de algemene duisternis. De plek. waar ds professor gelegen had, was nog tameiyk droog. Lag hy hier? vroeg de politieman. Ja. Hier met zyn hoofd. En met zyn voeten naar deze kant. Dus vlak onder dit venster. Is dat een venster van de portierswoning? Ik weet het niet, inspecteur. Ze moeten daar binnen toch wel iets gehoord hebben Maar de wind gaat erg te keer. dat is waar. Laten we eens even verder kyken. AhaDe politie man raapte een voorwerpje van de tegels op en hield het in het licht van zijn lantaarn. Een lucifersboekje, in een uiterst verregend stadium natuurlijk, een kletsnat vodje, anders niet. Maar hy droeg het toch voorzichtig, als een kostbare schat, in zyn handpalm naar binnen en legde het behoedzaam neer op het aanrecht van juffrouw Kurk- mans. De familie van de portier stond nog altyd in de keuken en had zo juist geassisteerd by het transport van pro fessor Wyarda. Dat wil zeggen: de por tier had geassisteerd door zijn eigen leren jas over het slachtoffer heen te leggen; de beide vrouwen hadden ge weeklaagd en geweend. John Camden, in zyn lichte regenjas, was de keuken weer binnengekomen maar maakte geen aanstalten om naar buiten te gaan, Hij stond weer op zijn oude plaatsje tegen de gootsteenkastjes, opvallend bleek en stil, en de agent had zyn zyde niet verlaten. Niet aankomen, zei inspecteur Renkevoort en ging opnieuw naar buiten. Maar het verregende lucifersboekje bleek toch het enige stoffelyke spoor te zyn dat de professor of zyn belager op de plaats van de misdaad had achter gelaten. De priemende lichtbundel be scheen nu nog slechts glimmende tegels en spetterende plassen; de plaats, waar de professor .gelegen had. was nu al niet minder nat dan de rest van de omge ving. Daarop richtte zich het lantaarn- schynsel op het bewuste venster, maar ook hier viel niets bijzonders te bespeu ren. En dan schoof het licht verder langs de achtergevel van de portiers woning, maar bleef vrywel meteen rusten op een gtapel houtblokken, netjes opgetast tussen het venster en het keukenraam en afgedekt met asfalt- papler, waarvan aan de windzyde een brede strook was opgewaaid. Het licht bleef een Jange tyd hierop rusten. En dan trad de politieman naderbij, boog zich voorover en bestudeerde als het ware zorgvuldig de grillig-beschenen knoesten. Ze dropen van het water, zo als alles droop. Peter Landt, achter hem in de duisternis, wachtte geduldig in de striemende regen. En dan gingen ze samen naar binnen en slote.i de keu kendeur knarsend achter zich (Wordt vervolgd) 6). Maestro Flodder Fledeldum was op de grond gezonken en daar zat hij nu. „Ach", snoof hij. „Met schoenen ge gooid.,,. om me stil te krygen, Onbe grip. Domheid. Geen gevoelmet schoenen gegooidde grootste smaad voor een musicus Hy scheen het zich erg aan te trek ken en Panda kreeg medelijden met hem maar bovendien begreep hy hem niet. „Misschien vonden ze het niet fijngevoelig om u zo-maar geld te ge ven voor dat mooie spelen. Ze dachten misschien: laten we die kunstenaar een paar nette schoenen geven „O o dat wanbegrip!" kreet Maestro Fiedeldum. „Vieze, ouwe schoe nen op myn hoofd gegooid „Nee wacht eens", vroeg Panda, want die zag iets en wat hy zag dat was een net paar keurige lakschoenen. Die raapte hij op en hy liep er mee naar zijn leermeester en zei: Kyk nu toch eens! Is dat niet mooi? Wét een beloning voor uw spel! Trek ze maar gauw aan!" „Hè? Wat? Achmaar je hebt ge lijk!" riep Fiedeldum. „Wét een hulde! Wat een eer! Pracht-schoenen en net myn maat. Dat noem ik fyntjes. leer ling. Van een gevoelige bewonderaar, die onbekend wenst te blyvenach ach, wat een succes!" JAPANSE TEXTIEL VOOR INDONESIË. Aankoop van 100 millioen yards. Nederlandse officiële vertegenwoordi gers te Tokio hebben medegedeeld, dat zijn de vorige maand tot ruim 100 mil lioen yards textiel voor Indonesië in Japan hebben gekocht. De aankopen geschiedden met geld van de Marshall- toewijzing van 16.5 millioen dollars, die verbruikt moest zijn alvorens aan In donesië onafhankelijkheid was verleend. De Japanse minister voor de Internatio nale Handel zeide tegenover Reuter, dat door de Nederlandse aankopen van on gebleekte stoffen en van bedrukte ka- toentextiel de Japanse export de eerste twee of drie maanden geheel in beslag wordt genomen. De verschepingen naai Indonesië zullen binnenkort beginnen. SOERABAJA TELT 579.000 INWONERS Het a<antal Inwoners van Soerabaja is nog steeds stygende en telt thans ruim 579.000. Tot vermeerdering droegen alle bevolkingsgroepen bij, uitgezonderd de Europese, die in December voor het eerst sinds lange tijd een achteruitgang ver toonde en wel met 45 personen. SCHAKEN. Competitie Leidse Schaakbond L.S.G. III—BODEGRAVEN VA—4Vi (VOORL.). Bodegraven was gisteravond op be zoek bij L.S.G. III en het kan wel re kenen op een overwinning. Want de wedstrijd werd afgebroken in een voor lopige 41,ó3'j voorsprong voor de gasten, terwijl uit de resterende par tijen zeker het nog nodige puntje zal komen. Bodegraven blijft dan in de running voor het kampioenschap, doch het moet ook nog met Boskoop afreke nen, hetgeen een zware opgaaf zal zijn. De andere wedstryd tegen de hekke- sluiter Zoeterwoude zal stellig geen moeiiykheden opleveren! De uitslagen waren: Th. v d Oord Sr (LS.G. Ill)—T. Scheer (Bodegraven) 0—1; A. F. G. A. ZandvlietA. Scheer 0—1; W L. Groe- neveldJ. G. Breekveld 10, O van Drimmelen—G. M. Dorrepaal afg P S AnesS. Verburg VzVz\ P. van den BoschJ. van Sterkenburg 1—0; L. H. de Jong—K, Veerman 1—0: A Schors— P. J. G. Ydo 0—1; P. A C. D. Verstraa- ten—K. Kuper 01; J. D. M. Lekker- kerker—H, J. van Os afg.; totaal 312 4^2 xx. BOSKOOP III STRUIKELT OVER AARLANDERVEEN. De .eindspurt van Boskoop III is on derbroken door Aarlanderveen, dat er in slaagde een 54 voorsprong te ne men en deze vrywel zeker zal behou den De uitslagen waren: A. Sytsema Jr. (Boskoop III)J. Boef (Aarlander veen) xcz1&, J. ErkelensF. van Haasten 10. C. P. D. KlaassensB de Graaf 1—0, B. LonkhuizenV. Zuidam 01. C. van GemerenJ. van Egmond '2, N. GeersJ. de Jong 01. J. Koetsier—A Roozenbuig 1—0, P. Kalk manT van Egmond afg.. B. VulkT. Lelieveld~D1, J. de RuiterC. Brou wer 01, totaal 45x. TAFELTENNIS. ZWEDEN WINT VAN NEDERLAND. Gisteravond heeft de Zweedse tafel tennisploeg te Rotterdam de landen- wedstrijd tegen Nederland met 72 gewonnen. De uitslagen waren: W. van Zoelen (N)— Bergstroem (Zw) 921, 2220. 1521; C. du BuyCroneryd 21—11, 2119; C. PelserLarsson 1821, 15—21; Van Zoelen—Croneryd 16—21, 2111. 1721; PelserBergstroem 18—21, 18—21; Du Buy—Carsson 15—21, 9—21; PelserCroneryd 2022, 1621; Van Zoe'enLarsson 1421, 1721; Du BuyBergstroem 1621, 21—16, 21—18. DAMMEN. DAMCLUB „BOSKOOP". Voor de Kringbond D.V.G. speelde Boskoop I een wedstryd tegen Moer- capelle I. De gasten wonnen met 119. De uitslagen waren: T. Venema BoskoopT. Boevee Moercapelle 2—0, E. J. HoogerbrugP. Boevee 20, H. v. Klaveren—Passionier 02, Jac. Schoe- makerH. de Wit 20. A. Neder hof W. den Helder 0—2, W. v. EsW. den Helder 02. J. v. d. Berg—A. Hoek 20. E. VoskuilenWondergem 02, J v. TolW. den Hertog 02, A. v. Wijk W. den Hertog 11. De uitslagen van de wedstryd Boskoop IIMoercapelle II (164) luiden: J Mesman Boskoop A. Boevee Moercapelle 20, H. Glazen- borgG. Zy derhand 20, D. Lankhuij- zenD. de Man 02, G. LuitenJ. v. Helden 20, H. C, Trimp—J, Verschoor 20. W. A. v. OtterlooD. de Knegt 02, D. W. de ZeeuwD. Verbeek 20, A. N. v. Tol—T. Zij der hand 2—0. A. M. de JongD. den Hertog 2—0, Dick v. Wijk—J. v. Helden 2—0. I Minister Van Maarseveen en dr Hirschfeld bij Soekamo Minister mr J. H van Maarseveen en de Nederlandss Hoge Commissaris in In- donesië, dr H. M. Hirschfeld, hebben I vandaag een bezoek gebracht aan pre sident Soskarno. President Soekawati van Oost-Indo- nesië zal Vrijdag naar Djakarta komen voor het afleggen van esn beleefdheids bezoek bij president Soekamo en het kabinet van de R.I.S. Botsingen rond Bandjermassin met benden BORNEO'S BEVELHEBBER IS OPTIMISTISCH. Militaire kringen te Djakarta meld den gisteren dat Republikeinse troe pen in botsing zijn gekomen met niet geïdentificeerde ongeregelde ben den die hun operatieterrein rondom Bandjermasin hadden, en dat na drie dagen van strijd de Republikeinse strijdkrachten de rebellen uiteen heb ben geslagen. De gevechten waren Zaterdag uitge broken. Het verluidt dat de Republi keinse troepen op het ogenblik zuive ringsacties in het bewuste gebied uit voeren. Zy krygen grote steun van ds plaatseiyke bevolking. Verscheidene re bellenleiders zouden gearresteerd zijn. Luitenant kolonel Soekanda, bevel hebber op Borneo, heeft uitdrukking gegeven aan zyn optimisme aangaande dé situatie. Hy zeide dat de handha ving van wet en orde langs de kust van Zuid Borneo verzekerd is „na het succes dat wij hadden door deze rebel lenleiders gevangen te nemen". Hij voegde er aan toe dat de rebel lenleiders, die weigeren zich over te geven, opgespoord zullen worden. Burgemeester van Soerabaja Regeringscommissaris De Wali Negara van Oost-Java heeft zyn mandaat aan de regering van de R.I.S. ter beschikking gesteld, welke beschikbaarstelling door de minister van Binnenlandse Zaken van de RIS., Anak Agoeng, is aanvaard. De Wall Negara zal de lopende zaken afwikke len totdat de regering van de RI.S. een bestuurscommissaris voor de Negara zal hebben benoemd Deze functie zal ver moedelijk worden vervuld door de hui dige burgemeester van Soerabaja, de heer Indrakoesoema. Deze is reeds be noemd tot regeringscommissaris in al gemene dienst en zal binnen enkele dagen zyn burgemeestersfunctie neer leggen. Het ligt in de bedoeling de overgangs periode voor de Negara thans zo kort mogelijk te houden. Tydens de over gangsperiode, die duurt totdat de Fe derale wetten zullen zyn vastgesteld en het volk zich zal hebben uitgesproken, zal het bestuursapparaat, inclusief het parlement, zoveel mogeiyk intact wor den gelaten. STAKING BIJ METAALWAREN- FABRIEK TE DJAKARTA. Wegens ontslag aan mandoer-schrijver. Gistermiddag is bU de metaalwaren- en machinefabriek van de firma Cor- desius en Zn. te Djakarta een wilde staking uitgebroken die 800 arbeiders omvat. Door .de directie werd medege deeld, dat deze staking het gevolg is van het ontslag, gegeven aan een man doer-schrijver, die tevens voorzitter is van een de vorige maand opgerichte vakvereniging van het personeel. Dï stakers eisen het weder in dienst ne men van deze schrijver, die volgens de- directie werd ontslagen wegens onge schiktheid en het feit, dat hij geregeld te laat op het werk verscheen. Kolonel J. Portheine Garnizoens-Commandant te Amsterdam In verband met het feit, dat de lui tenant-kolonel W. C. Maas, garnizoens commandant te Amsterdam, op 1 Ja nuari 1950 de militaire dienst met pen sioen verliet, is met ingang van heden belast met de functie van garnizoens commandant der hoofdstad de kolonel J, Portheine, commandant van het Luchtdoelartilleriecentrum te Deventer. DONDERDAG 19 JANUARI. Hilversum I (301,5 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek: 7 4j: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.15: gram.muziek; 9.40: school radio; NCRV 10.00: gram.muziek; 10.15: morgendienst, 10 45. gram muziek; KRO 11.00: voor de zieken; li.45: schoolradio; 12.00: Angelus; 12.03: lunchconcert: (12.30 -12.33 mededelingen), 12.55: zonnewyzer, 13.00: nieuws en katholiek nieuws, 13.20: gram.muziek: NCRV 14.00; promenade-or kest en soliste; 14.45: voor de vrouw; 15.45 gram.muziek; 16.00: bijbellezing; 16.45: gram.muziek; 17.00: voor de Jeugd; 17.30 sopraan, fluiten, klarinet, cello en plano; 18.00: gram.muziek; 18.15: land- en tuin- bouwpraatje; 18.30: voor de strijdkrach ten; 19.00: nieuws; 19.15muziek voor de Jeugd; 19,40: radiokrant; 20.00* nieuws; 20.05: gevarieerd programma (om 21.00: famlllecompetitie); 22.05: gram.muziek; 22.15: buitenlands overzicht: 22.35: gra- mofoonmuziek. 22.45: avondoverdenking; 23.00; nieuws; 23.15: planovoordracht; 23.4524.00: gram muziek. Hilversum II (416 M) AVRO 7.00: nieuws; 7 15: gram muziek; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: radio ochtendblad; 8.40: gram.muziek; 8 55: voor de vrouw; 9.00; gram.muziek; (9.3G—9.35 waterstanden); 10.00: morgcnwydlng; 10.15: populair concert; 10.50: voor de kinderen; 11.00: amusementsmuziek; 1130- gram.muziek; 11.45: „Vrouwen in gevangenschap", cau serie; 12.00: gram.muziek, 12.30: mede delingen; 12.33: „In 't spionnetje"; 12.38: plano en orgel: 13 00: nieuws; 13.15: ac cordeonorkest, 13.45: ..U kunt het gelo ven of niet"; 13.50: gram.muziek; 14.00: voor de vrouw. 14.30. planoconcert; 15.00 voor de zieken; 16.00: gevarieerd pro gramma; 17.00: kaleldoscoop; 17.50: rege ringsuitzending; 18.00- nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: ..Amerika 1950": 19.00 voor de kinderen; 19 05 radio volksmu ziekschool; 19.35: gram.muziek; 19.45: „Enkeling en gemeenschap", causerie; 20.00; nieuws. 20.05- actualiteiten; 20.15: orkestconcert: 2100: De bewegelijke we reld". discussie; 2135- kwintet; 22.05. kamermuziek; 23 00- nieuws; 23.15- sport nieuws; 23.30—24.00: gram.muziek Lijn 3 distributienet 7.05: Gram.; 7.40: gymn.; 7.50; gram.; 8.05: gram.; 10.10: verz.pr 11.00: Ork Stewart; 1130: gram.; 12.00: Tiplca ons.; 12.40: Zweedse sol.; 13.15- orgel en zang: 14.00: muziek geschiedenis; 15 00- Schoolradio; 15.15: cabaret ork.; 15 30- Gr.: 16.00: Sidney Davey en ens.; 16.30: Acc.-ork17.00: Kootw Batavia: 18.00: v. d. sold: 19.30' Chansons: 19.45: nieuws; 20.00: \er- zoekpr 21.00: Operamuz.: 22 00 ..Good old timers"; 22.30 ork. Walters: 23.15: „To pic for tonight"; 23.20: Silvester en dansorkest. Lljn 4 distributienet 7.15: „Bonjour le monde": 7.30- Anton en zijn orkest; 8.10: concert: 9 00: kookpraatje; 9.10: gram.; 10.00 Shirley Hall en John Moorc; 10.30- werken van De Micheli: 11.00: schoolradio; 11.15: wiidlng; 11.30: „Muslc while you work"; 12.00: orgel: 12.15: Light orch 12.45: voordracht; 13.00 Mrs Dale's Diary"; 13.15: militair ork.; 14 00: BBC Northern orch.; 14.45' v d. kinde ren: 15 00: v. d. vrouw. 15.40: Tango-ork.: 16.15: v. d. kinderen: 16 30 verz pr17.10' ens. Joe Heyne: 18.00- Varlóté-ork.; 18 45: Ork. Nathan: 19.15- ork. Howell: 19-45: hoorspel: 20.00: uit ODera's v. Puccini: 20 30 verz.pr.; 21.00- VI Br.: voordracht: 21.20: oneramuz.; 22.15: operamuz.; 23.00 dahsmuz. AGENDA Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Solist W. Andrlessen. 8 uur nam. Gerecht 10: Splr. Ver. „Harmonla", 8 uur nam. Steenschuur 6. Geünieerde Loge van Theosophen, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Song of mv heart" (14 jaar) Zon 2 30. 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Lldo „Rupe" (18 |aar) Zat. en Zon 2.30. 4.45. 7 en 6,15 uur; overige dagen 2 30. 7 en 9 15 uur. I.Uvor „Marlandel" (18 Jaar) Zon 230. 4 45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur l'rlnnnn ..De verstrooide professor" (14 Jaar) Zat en Zon 2.15, 4.30 7 en 915 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Ilex ..Remember Pearl Harbour" i18 Jaar) Zon 2.15. 4 15. 7 15 en 9 15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6