Ned. tentoonstelling met culturele inslag in V. S. Zwakke luchtpijpen.. Isbrandtsen zit 1111 werkelijk in „heet water" Met een enkel woord WOENSDAG 18 JANUARI Het schandaal der Franse generaals ENQUÊTE-COMMISSIE INGESTELD. Onze Parijse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: Gisteren heeft de Franse Kamer zich onledig gehouden met het schandaal van de generaals Revers en Mast, waar over wij reeds uitvoerig schreven, en we moeten erkennen sinds de oorlog geen parlementszitting te hebben bij gewoond, die van het begrip democra tie een afschrikwekkender carricatuur bood Premier Bidault, die de zit'.ing met een helder en openhartig expose geopend had hoorden we des avonds tegenover een van de ministers beken nen: „dit was de meest trieste dag uit mijn politieke carrière". Het behoeft geen betoog, dat in het bijzonder de communisten zich niet onbetuigd lieten om dit pijnlijke schan daal voor propaganda uit te bulten. Op een gegeven moment riep een parle mentslid tot Duclos, de communistische fractieleider, die op het punt van per soonlijke insinuaties en politieke vuil spuiterij zich zelf overtroffen had: „uw partij, mijnheer Duclos, is een asbak". Zakelijk gesproken, treedt Bidault on verzwakt zonder persoonlijke smet uit deze zitting naar voren. Het schandaal heeft zich Inderdaad afgespeeld onder de vorige regering, waarvan hij geen deel uitmaakte, en bovendien kreeg men sterk de indruk, dat de premier geen moei'e deed om bepaalde stukken uit het dossier aan de aandacht van het parlement te onttrekken. Wel moet. men echter zeggen, dat de positie der regering nog aanmerkelijk sterker ware geweest, wanneer de premier uit eigen initiatief had gesproken en niet zoals thans onder pressie van de binnen- en buitenlandse pers. Er is thans een parlementaire en quêtecommissie ingesteld die een on derzoek naar de gedragingen der be trokkenen in moet stellen Eenvoudig zal, dit niet zijr4 omdat Bidault erken nen moest, dat de centrale figuur van de affaire inm'ddels naar Argentinië de wijk heeft genomen. Deze heet Roger Pcyré. dubbel of drievoudig spion, al dus Bidalt. die indertijd veroordeeld is wegens oplichterij. Nazi was tijdens de oorlog maar niettemin na de bevrijding werd onderschelden met een lintje van het Legioen van Eer. Dit personage mo°t stafchef Revers verschillende op drachten hebban verstrekt en boven dien heeft Peyré parlementsleden, kran tendirecteuren en journalisten geld ter hand gesteld. Het zou interessant zijn te weten onder welke omstandigheden deze transacties olaats vonden, en daar om hooüt de Franse publieke opinie dat, althans ditmaal de ingestelde en- ouête-commissie niet als doofpot zal fungeren. Finse presidentsverkiezing HERKIEZING PAASIKIVI VERZEKERD. Op grond van de byna volledige uit slag van de in de afgelopen twee da gen gehouden stemming in Finland, waarbij 300 kiesmannen gekozen wer den, die de volgende maand de Finse president zullen kiezen, kan geconclu deerd worden, dat de 79-jarige presi dent Paasikivi voor een nieuwe perio de van zes jaar herkozen zal worden. Conservatieven, liberalen, socialis ten en Zweden, die Paasikivi steunen, beschikken immers samen over 173 stemmen. De cijfers van geheel Finland, uit gezonderd van het stadje Kuopio, lui den als volgt: vergel. met kies- aantal parlem verk. Partjj mann. stemm. v. '48 Conservatieven 83 6.4% winst 6,2% winst Liberalen Soc.-democrat. partij 66 868.693 4 verlies Zweedse volkspartij 24 1,5 .o winst 173 Volksdemocrat. party (comm.) 65 316.999 1,5% winst Boerenparty 62 291.315 4 verlies Totaal 300 1.477.007 Het aantal stemgerechtigden bedroeg 2.400.000 van wie 1.300.000 vrouwen. BERLIJNS SPOORWEGGEBOUW DOOR WESTELIJKE POLITIE BEZET Een detachement van 50 Duitse poli tiemannen van de Westerse sectoren, order bevel van twee officieren, heeft gisteravond het directiegebouiw van de onder Sovjetrussisdhe contröle staande s^xjorwegen te Berlijn bezet. Dit gebouw is in de Amerikaanse sector gelegen. Zeven leden van de Sovjetrussische spoorwegpolitie, die het gebouw be waakten, zyn ontwapend en naar de sectorgrens gebracht. Kolonel Bacoock, de Amerikaanse ad- junct'oevelhebber, verklaarde, dat deze operatie gesohiedde, omdat 450 van de 600 bureaux in het gebouw onbezet zijn. Het gebouw van de spoorwegdirectie werd gedeelteiyk ontruimd by de spoor wegincidenten, die zich in Juli j.l. ty- dens de staking hebben voorgedaan. SLUITING VAN INTERNERINGS KAMPEN IN OOST-DUÏTSLAND. Prof. Gerhard Eisler, hoofd van de Oostduit.se voorlichtingsdienst, heeft op een persconferentie te BerlUn medege deeld, dat vandaag 520 geïnterneerden van de gevangenkampen Sachsenhausen en Buchenwald zullen worden vrijgela ten en verder dagelyks eenzelfde aan tal. totdat aile 15.038 voor vrijlating in aanmerking komende gevangenen zul len zijn ontslagen. Hij zei. dat. nadat deze waren vry- gelaten en de overgebleven 14.344 aan de Duitsers waren overgedragen, de kampen gesloten zouden worden en nooit meer als gevangenissen zouden worden gebruikt. Prof. Eisler verklaarde, dac Oost- Duitsland „thans sterk genoeg was om deze mensen die aan nazi-misdaden 6ohuldig zyn", op te nemen. (609 ge vangenen, die grote misdaden begingen tegenover de Sovjet-Unie, zullen in Sovjetrussische handen blyven). TRAGISCH. Een vader en twee kinderen verdron ken in de Loire (Frankrijk), doordat hun bootje omsloeg, Toen men deze jobstyding aan de echtgenote van de man kwam mededelen, stond de vrouw met in haar armen het lijkje van haar tweejarig kind, dat juist aan longbloe ding overleden was. Plannen van de heer Kaufmann Prachtige mogelijkheden Amerikaanse markt op Stimulering van de export In het voorjaar zal in de warenhui zen van het Gimbel-concern te Phi ladelphia een Nederlandse jaarbeürs worden gehouden, die niet alleen een louter zakelijk, maar ook een sterk cultureel karakter zal hebben. Deze tentoonstelling zal daarna ook in an dere delen van de Ver. Staten wor den georganiseerd. Zo komt na Phila delphia de Westkust aan de beurt. Aldus deelde de heer Arthur C. Kauf- mann. leider van het Gimbelconcern t? Philadelphia en voorzitter van het be stuur van de K v. K. te Philadelphia, die op uitnodiging van onze minister van Econ. Zaken een week in ons land vertoeft, eistermidöaz tijdens een pers conferentie mededeling. „Als Amerikaanse zakenlieden, die qc lasten der be^stingen dragen, waarmee cle E.CA.-fondsen worden gevormd, lag het voor de hand, dat wij ons verplicht voelden onze kennis van de Amerikaan se markt te gebruiken, zowel in het voordeel van Nederland als in dat van ons land. Daarom accepteerden wij de uitnodiging," zo zeide hij, Seleit cle aankomst van de heer Kaufmann en zijn Amerikaanse medewerkers hebben zij elk beschikbaar ogenblik gebruikt ons land te doorkruisen en belangrijke industrieën in ons land te bezoeken. „Het enthousiasme van de Neder landse producenten, groot en klein, hun exporten naar de Ver. Staten te bevorderen, is zo spontaan geweest, hun bedrijven zUn zo efficiënt en goed geleid, de arbeiders zo werk zaam, dat wy er nog zekerder van waren dan toen wij in het begin de uitnodiging aanvaardden, dat de Ne derlandse producten prachtige moge lijkheden hebben op de Amerikaanse markt, aldus de heer Kaufmann. De „Holland Fair" hier heeft geadvi seerd met de Amerikaanse consument direct contact cp te nemen. En wel door middel van een beurs, die meer dan louter een tentoonstelling van han delsgoederen van Nederland moet zijp. Zy moet bovendien het Amerikaanse publiek een inzicht geven in het land en zyn volk. Daarom meet die tentoon stelling ook de cultuur, het ambaoht en de veelzydigheid van het Neder landse volk omvatten. Een belangrijk deel van de tentoon stelling zal, zo merkte de heer Kauf mann op, er op gericht dienen te zijn het Amerikaanse publiek te verteilen van de Nederlandse beproevingen ge durende de oorlog en de opmerkelijke resultaten, die na de bevryding werden bereikt. Aanbevolen werd, dat deze beurs, de meest belangryke, die Nederland in het buitenland heeft gehouden, te verdelen over drie afdelingen: 1. E«n tentoonstelling van de grote Nederlandse kunstwerken, van voor werpen, welke betrekking hebben op de Koninkluke familie en van mate riaal, dat duidelijk illustreert welk nauw verband er bestaat tussen de geschiedenis van Nederland en die van de Ver. Staten; 2. Een tentoon stelling van Nederlandse ambachten en handwerk, zowel van costuums en andere voorwerpen, die een beeld ge ven van het volksleven en de folklore van de natie; 3. De producten van de Nederlandse industrie. Het Gimbel-concern bood voor deze tentoonstelling, die „Holland Fair" zal genoemd worden, een ruimte aan van 25.000 .square feet'", met inbegrip van een zaal voor de werken van de grote meesters. De beurs zal geopend worden op een datum tussen 20 April en 5 Mei. Vertegenwoordigers van de Nederland se regering zullen naar de Ver. Staten gaan om deze tentoonstelling te ope nen, in aanwezigheid van belangryke Amerikaanse autoriteiten en vertegen woordigers van de E.C.A. Het hierboven genoemde plan is reeds door de Nederlandse regering aan vaard. De heer Kaufmann noemde de kaas het artikel, dat onder de Nederlandse produoten in de Ver. Staten het beste bekend is. De Amerikaanse huisvrouw I heeft grote belangstelling voor het Ne derlandse aardewerk, dat zeer exclusief is. Ook voor het zilverwerk heeft men i veel bewondering. Met betrekking tot berichten uit Amerika, dat Nederland se bloembollen onder de prijzen van de Amerikaanse worden geleverd, merkte de heer Kaufmann op, dat de Neder landse bloembollen in de Ver. Staten zo populair zyn, omdat zij zo goed zyn. De Nederlandse warenhuizen zien er volgens de heer Kaufmann bewonde renswaardig uit. Hem is gebleken, dat er nog altyd een verkopersmarkt be staat. Nederlandse zakenlieden exporteren nog vele goederen naar b.v Zweden en West-Duitsland Vele van deze goede ren zyn echter voor de Amerikaanse markt bestemd. Men zal er rekening mee moeten houden, dat de Ameri kaanse markt een blijvend karakter heeft, aldus de heer Kaufmann, die ■het mogelijk aoht, dat in vele Neder landse bedrijven de productie in dit jaar wordt opgevoerd Hij roemde ten slotte de werklust en de biyheid van de Nederlandse arbeider. Margarine thans zonder vitamine A MELK EN GROENE GROENTEN AANBEVOLEN!. Sinds enkele maanden wordt de mar garine niet meer gevitamineerd met vi tamine A. Vitamine A, zo deelt het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad ons mee, is een van de voor het men selijk lichaam noodzakelyke voedings stoffen, die in melkvetten (boter), le vertraan, lever en eidooier in een be- hoorlyke hoeveelheid voorkomt. In groene groenten en worteltjes komt bovendien een stof, carotten, voor, die in het menselyk lichaam wordt omge zet in vitamine A. Er zyn dus twee stof fen, die in het lichaam eenzelfde func tie hebben: werkelijk vitamine A en de carotten uit de groenten. Een groot deel van de bevolking kreeg een belangrijke hoeveelheid vi tamine A toegevoerd uit de gevitami neerde margarine. Er wordt in ons land n.l. ruim 11 kg margarine per hoofd per jaar gebruikt, tegen nog geen 3 kg boter. Nu echter margarine als bron van vitamine A Is weggeval len is het nodig een goed gebruik te maken van andere vitamine A-bron nen. Daar boter voor velen te duur is, dienen melk en groene groenten in voldoende hoeveelheden gebruikt te worden. Kinderen geve men daaren boven 1 paplepel goede levertraan per dag. Voor volwassenen is het gebruik van V2 liter melk, voor oudere kinderen ruim V2 liter en voor zwangeren en zo genden van ruim 1 liter aan te bevelen Van groene groenten en worteltjes is het gebruik van tenminste 300 gram gewenst. Achtste leerjaar in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redactêur). Gisteravond gaf de Eerste Kamer haar mening over het wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet. behelzend? de regelingen in verband met de weder-invoering van het 8ste leerjaar. In het algemeen was men het met de voorstellen eens. behoudens de on vermijdelijke critiek als in de Tweede Kamer bereids is vernomen. Vermelding verdient d-at de heer Craamer (Arb.) het met eens bleek met zijn partijge noot De Loor. Hij had dus geen be zwaar tegen de voorbereidende k'asse aan de ambachtsscholen. De heer Wendslaar (WD) kwam weer met een.zijner rake opmerkingen, toen hij bezwaar maakte tegen de door de heer Van Sleen in de Tweede Kamer voorgestelde naam van ..Maatschappij - schooi". „Leidt de Mulo dan soms niet voor de maatschappij op?", vroeg hij. Laten wij toch niet de fout herhalen van weleer toen de hogere ..Burger" school als zodanig werd gedoopt. Alsof de overige middelbare scholen niet voor de burgers bestemd waren.... Heden voortzetting. VEEL ANIMO VAN AMERIKAANSE ZAKENLIEDEN! Het Bureau van de R.I.S. te New York maakt bekend dat sedert 3 Janu ari op het kantoor van de Charge d'affaires, de heer Soemitro Djojohadi- koesoemo. ongeveer 1000 verzoeken zijn ingekomen voor visa naar Indonsië, in gediend door Amerikaanse zakenlieden, die handelsbetrekkingen met Indonesië wensen aan te knopen. tVÖROL écuidsïtz ü&xnk en'azm acAzmfaLs a& nzcAc^ndcauM: Prins Bernhard op weg naar Curasao Prins Bernhard is aan boord van het Nederlandse smaldeel, gisteren uit Puerto Rico vertrokken naar Curasao. Zyn Dakota zal drie dagen achterbly- ven om gerepareerd te worden; daar na zal het toestel naar Curasao wor den gevlogen- Was oorspronkelyk het plan, dat Prins Bernhard op 25 Januari Bonaire zou bezoeken en op 26, 27 en 28 Januari resp. Sint Maarten, Saba en Sint Eusta- tius, thans is het programma zodanig gewyzigd, dat het bezoek aan de Boven windse eilanden op 25 Januari zal aan vangen en daj aan Bonaire waarschijn lijk op 28 Januari zal plaats hebben. Hoogstwaarschynlyk zal de Prins zich niet van Sint Eustatius naar La Guaira (Venezuela) inschepen op de „Jacobvan Heemskerck" op 28 Januari, maar op Zondag 29 Januari van Curasao. Zaterdag a.s. zal de Prnis by zyn' bezoek aan het militaire kamp Suf- fisant namens de Koningin een vaan del uitreiken aan de Kon. Landmacht in de Ned. Antillen. Na afloop zal hy in het kamp aanzitten aan een noen maal voor genodigden, o.w. de gouver neur en mevrouw Peters. By de vaandeluitreiking zal Prins Bernhard een toespraak houden, waar in hy o.m. zal herinneren aan luitenant George Maduro, de enige CuraQaose dra ger van de Militaire Willemsorde. De oudere van George Maduro. die in de oorlog Is gevallen, zullen bij de plech tigheid aanwezig zijn. U.P. meldt nog, dat Prins Bernhard te San Juan nog een bezoek heeft ge bracht aan het onlangs geopende, mo derne en luxueus ingerichte Hilton ho tel, waar hy van de daktuin af van de omgeving kennis kon nemen. Vervol gens bezocht hy het oude massieve fort El Morro, dat de ingang van de haven van San Juan bewaakt. In de straten van de stad werd de Prins harteiyk be groet door de velen die zich langs de weg hadden opgesteld. De Prins was by zyn rondrit in ge zelschap van de gouverneur van het eiland, Luiz Munoz, vice-admiraal Da niel E Barbey, de commandant van het Amerikaanse Caraibische flottielje bri gade-generaal L. Sibert, de Nederlandse consul Waldemar Lee en andere hoge functionarissen van het eiland. By aankomst voor de ambtswoning van de gouverneur viel de Prins een nieuwe ovatie te deel van de daar ver- Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: zamelde menigte. Prins Bernhard stel de het kennelyk zeer op prijs dat van het historische, ruim 300 jaar oude fort, dat thans tot residentie der gouverneurs van Porto Rico dient, de Nederlandse vlag wapperde. Na het diner volgde een ontvangst, waar pl.m. 100 gasten aan wezig waren. Onder hen bevonden zich de hoogste regeringsautoriteiten en het consulaire corps. A.H.I.M. betrokken bij faillissement Oudewatersche Bank? 'De zlöh in arrest bevindende direc teur van de N.V. Oudewatersohe bank, mr C. H. Verhagen, biy-kt ook directeur te zyn van de Algemene Handel- en Import Maa/tsohappy <AHIM>. In 1941 kocht hy deze maatsohappy, die in 1931 was opgericht, als een z.g. „lege N.V. Volgens het handelsregister had deze maatschappij *n kapitaal van f. 100.000, waarvan f. 25.000 was volgestort. Van een obligatielening groot f. 100 000. zyn pandbrieven in omloop Deze maat schappij heeft een belangryke vorde ring op de failliete inboedel van de N.V. Oudewatersohe Bank Men kon ons nog niet mededelen in hoeverre de AH.I.M. by het faillissement betrokken Is. Do A.H.IM., die in Utredht was ge vestigd, had oorspronkelyk ten doel handelsbedrijven aan te kopen, hierin deel te nemen of te financieren. De voorlopige hechtenis van de ge arresteerde directeur is met 30 dagen verlengd. De procuratiehoudster van de bank, die de vorige week in Oudewater is gearresteerd, is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Twee gevangenen op Utrechts station ontvlucht VERGEEFSE ACHTERVOLGENG. Gistermorgen zijn twee gevangenen, die van het Huis van Bewaring in de Gansstraat in Utrecht overgebracht zouden worden naar de strafgevange nis in Alkmaar, op het Centraal Sta tion in Utrecht ontvlucht. Zy waren met handboeien aan elkaar gekoppeld en werden bewaakt door twee parket wachten. Toen de mannen -op het tweede per ron stonden te wachten op de trein naar Amsterdam, hebben zy gebruik weten te maken van de drukte om plot seling aan de haal te gaan. De parket wachten zetten onmiddellyk de achter volging ln, maar raakten in het reizi- gersgewoel er waren juist vier trei nen binnengekomen het spoor bys- ter. Het station werd direct afgezet, doch tevergeefs. Tot nog toe is geen spoor van de vluchtelingen ontdekt. De beide vluchtelingen zijn uit Utrecht afkomstig en zouden nog een jaar ge vangenisstraf te goed hebben. HOE IS 'T MOGELIJK Deel van auto-deurknop in heup. Op Sint Nicolaasavond werd te Gro ningen een juffrouw aangereden door een auto Tengevolge hiervan liep zij een bloedige wond aan het hoofd en een gekneusde enkel op. Ook ontdekte zy een wond aan haar linker heup. De volgende dag liet zy deze in het ziekenhuis bekyken, maar men ontdekte er niets bijzonders aan. Enkele dagen voor Kerstmis begon de wond meer pyn te doen en ging boven niet dicht. Toen zy daarover de huis arts raadpleegde bekeek hy de wond eens nader en ontdekte iets gllmmer.ds. Hij pakte het glimmende puntje beet en trok er een stuk glimmend metaal uit, dat het grootste afgebroken deel van een vernikkelde deurknop van een auto bleek te zijn. Het had een lengte van ongeveer 7 centimeter De dokter deponeerde de deurknop by de ver keerspolitie. Er werd een oproep ge daan en dezer dagên heeft de autobe stuurder zich gemeld. Joods Herstel contra L.V.V.S. AANBOD VAN 70% ONGERECHTVAARDIGD. Het bestuur van de Stichting voor Joods Herstel deelt mede, zich tot de regering te hebben gewend inzake een aanbod van L.V.V.S. (Liquidatie van Verwaltung Sarphatlstraat). Thans wordt aan hen. die tijdens de bezetting gelden en effecten daar moesten inleveren, een uitkering in uitzicht gesteld van 70% van hun vor deringen, mits zij tegelyk afstand doen van 't grootste deel van hun aanspra ken op rechtsherstel met betrekking tot geroofd effectenbezit. Deze uitkering is mogelyk door een garantie van het Ryk. Te dien aanzien merkt het bestuur op, dat een uitkering van tegen de 100% mogeiyk zou zijn ge weest. indien het Rijk voor een belang rijk deel zou hebben vergoed een bedrag van rond f.26 millloen, uitgegeven voor de kampen Westerbork en Vught uit de boedel van de nauw met de L.V.V.S. verbonden V.V.R.A. (Vermogens-Verwal tungs- und Renten-Anstalt), en indien het. Rijk ook voor zyn rekening zou nemen de post van Reichsschatsanwe;- sungen. waarvoor aan deze boedels niet minder dan f. 110 millioen werd onttrok ken. Daarvoor zou reden bestaan omdat buiten deze Duitse instellingen alle ban ken tijdens de bezetting hun bezit aan Reichsschatanweisungen overdroegen aan de Nederlandsche Bank, waarvan de staat het verlies uit dien hoofde op zich heeft genomen. Het bestuur is van oordeel, dat de hoogte van de uitkering van 70 die practisch 5 jaar na de bezetting komt en die geen rekening houdt met ge derfde inkomsten, niet rechtvaardigt, dat de gedwongen rekeninghouders hiertegenover in die mate afstand van aanspraken op rechtsherstel en scha devergoeding hebben te doen als in het aanbod van de beheerders van L.V.V.S. als voonvaarde is gesteld. Ook acht het bestuur het ten enen male onjuist, dat wie zyn rechtsherstel- aanspraken ten volle wenst te behouden, by de afwikkeling nog lange tjjd op een uitkering zou moeten wachten, hoewel de liquide middelen van de boedel aan stonds een belangryke uitkering aan allen zou toelaten. Het bestuur der Stichting heeft daar om aan de regering verzocht dit laatste bezwaar weg te nemen, voorts de uit zonderingen op de afstand van rechts- herstelaanspraken uit te breiden en ten slotte de gedwongen rekeninghouders de keuze van al of niet aanvaarding van het aanbod open te laten totdat door de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel een difinitieve beslis sing zal zyn genomen omtrent het rechtsherstel van ter beurze verhandelde Nederlandse effecten aan toonder. Tenzij de omstandigheden van een speciaal geval tot een andere conclusie moeten leiden, adviseert het bestuur daarom de belanghebbenden een beslis sing omtrent de aanvaarding van het aanbod nog uit te stellen, totdat nadere mededelingen kunnen worden gedaan. En zijn schip „Flying Cloud" bijna onder water (Van onze Amerikaanse correspondent). Wel, Hans Isbrandtsen kan niet anders zeggen dan dat hy het aan zich zelf te danken heeft. Nadat enkele weken geleden zyn vrachtschip Flying Cloud trachtend de Sjanghai blokkade te breken door de Chinees-nationalistische ma rine beschoten was. begon Hans zijn gebruikelyke gebakkelei met het State Department en de Amerikaanse ma rine. een en ander opgeluisterd door pagina-grote advertenties in de New Yorkse bladen. In deze advertenties herhaalde Isbrandtsen aan het Ame rikaanse publiek het onrecht, hem aangedaan door de Chinese nationa listen en verder dat het State Depart ment en de Amerikaanse marine geen hand uitstaken om deze belediging, aan de vrye Amerikaanse koopvaart aangedaan, te wreken. Alles tevergeefs. Minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, deelde mede dat de Amerikaanse regering wel is waar de nationalistische blok- kaae van het in communistische han den zynde Sjanghai niet kon erken nen, maar aan de andere kant niet bereid was om Amerikaanse „would- be" blokkade-brekers door de Ameri kaanse oorlogsmarine te laten verge zellen. Het advies van het State Department was: wees practisch en blyf uit de buurt. Acheson motiveerde de weigering om Amerikaanse marine-eenheden ter be schikking te stellen van blokkade-bre kers verder met het volgende: het aan- BINNENLAND. De Britse delegatie naar de Neder lands-Engelse handelsbesprekingen, die morgen ln Den Haag zullen beginnen, zal staan onder leiding van de heer John Leckle van de afd. „Handelsbetrekkingen en Verdragen" van de Britse Board of Trade. De besprekingen zullen een Infor meel karakter dragen. Er zal vermoede lijk nog een bijeenkomst nodig zijn ter voltooiing van de overeenkomst betref fende de handel tussen Nederland en En geland ln 1950. Omtrent een monetaire overeenkomst voor het lopende Jaar ls reeds te Londen overeenstemming be reikt. - Het hoofdbestuur van de Ned Bond van Gemeente-ambtenaren heeft zich tot de centrale organisatie dei overheidsdie naren. het Ambtenarencentrum, gewend met het verzoek om bij de regering aan te dringen om de 5',. welke aan het Rijkspersoneel en aan het personeel der lagere publiekrechtelijke lichamen wordt uitgekeerd, mede aan de gepensioneerden toe te kennen. - Met enig sober militair vertoon zijn gistermiddag de stoffelijke resten van de ln de laatste oorlog ln Frankrijk ge sneuvelde Nederlandse militairen en ver zetshelden aan de Nederlandse grens te Nispen aangekomen Bij de grens stond daar aan weerszijden van de slagboom een detachement Nederlandse soldaten opge steld en een compagnie van de gender- merle uit Antwerpen Hoornblazers brachten „The last post" ten gehore. Hierop werd de tocht naar Amersfoort aangevangen. Omstreeks Pasen zal een eenheid van het Britse zeecadettencorps uit King ston een bezoek brengen aan Delft Deze eenheid bestaat uit 100 zeecadetten, waarvan er 50 een band vormen. Z(J zul len op de tweede Paasdag een demonstra tie van „Toysoldlers" geven, een typische vorm van de Engelse wijze van excerceren. De recherche te Amsterdam stelt op het ogenblik eén diepgaand onderzoek ln naar een vrij grote handel ln ruwe opium, die door enkele Chinezen werd bedreven. Er zijn reeds enige arrestaties verricht. Eind Maart, begin April zal men een aanvang maken met de bouw van een nieuwe dubbele spoorbrug bij Oosterbeek. Dit werk zal enige Jaren ln beslag nemen. Men zal betzelfde systeem volgen al» toegepast bij de bouw "an de nieuwe Arn hemse brug over de Rijn. Het bataljon van het 3de regiment Stoottroepen, dat daags vóór Kerstmis ln ons land terugkeerde. Is gisteren op plechtige w(jze ln 's-Hertogenbosch ont vangen. Gisteravond brak brand uit ln een pakhuis van Maasdekenfabrlek te Maas sluis. Na twee uur blussen was men het vuur meester. Het pakhuis ging geheel ln vlammen op. De Nederlandse kustvaarder ..Refuge 1" ging gistermorgen enige mijlen ten Westen van Manoe (Jutland) voor anker. Het schip, dat onderweg was van Hlll naar Rudköblng met een lading cokes, had drie dagen op de Noordzee rond ge dreven met machlneschade. Kapitein H. J. Schrage uit Groningen heeft hulp gevraagd; een boot ls ter as sistentie uitgevaren. Kapitein G. Sonderman. adjudant ln buitengewone dienst van H. M. de Ko ningin. die Prins Bernhard op zyn reis als vlieger vergezelt, ls tijdelijk bevorderd tot majoor. Gisteravond ls de president-direc teur der Ned Spoorwegen, Ir F. Q den Hollander, met zijn echtgenote naar Glas gow vertrokken Ovet enkele dagen zal mevrouw A. den HollanderSchotel nl aldaar een op stapel staand schip van de lijn Hoek van HollandHarwich, de ..Amsterdam" te watei laten. Dit schip zal evenals de „Arnhem" Ingelegd wor den ln de nachtdienst. De „Amsterdam" zal eind Mei haar maidentrip maken. De Argentijnse regering heeft toege stemd ln de benoeming van Senor Emilio Navascues, de huidige Spaanse gezant ln ons land, tot Spaans ambassadeur ln Buenos Aires. Deze vertoeft op 't ogen blik voor een kort verblijf ln Madrid. BUITENLAND. De kolenstaking ln Amerika breidt zich uit. Thans zyn ln de zes staten, waar gestaakt wordt, meer dan 79.000 myn- werkers niet op hun werk. In Alabama werden nog vjjf mijnen gesloten, daar 7300 mynwerkers thuis bleven. Van de 100.000 vetkool-mljnwerkers In Pennsyl vania bleven er 50.600 van hun werk De Zweedse zakenman Holger HJelm. die onlangs door een Tsjechoslowaaksc rechtbank tot drie Jaar dwangarbeid werd veroordeeld wegens sabotage en het uit het land smokkelen van Tslechoslowaak- se burgers, zal spoedig vrijgelaten wor den H11 zou sp"edlg naar Zweden terug gezonden worden. E>n officiële Amerikaanse woord voerder verklaarde, dat volgens een nauwkeurig onderzoek door Berlijnse autoriteiten op het gebied van sociale zorg en vluchtelingen-aangelegenheden 400.000 Duitse krygsgevangenen ln het geheim ln de Sovjet-unie worden vast gehouden als slavenarbeiders Te Remscheid ln het Ruhrgebled ls een vliegtuig van de R A F op een huls gestort. De piloot kwam om het leven, doch de bewoners van het huls bleven ongedeerd. De geallieerde hoge commissie heeft het voorstel van de West-Duitse regering aanvaard om 1500 grote ontmantelde ma- chlnewerktuigen van de voormalige Kruppfabrleken de eerste zes maanden niet weg te voeren. Deze waren bestemd voor levering aan Engeland. Frankriik. België. Nederland. Noorwegen. Joegosla vië. Griekenland en Albanië. Intussen zullen nieuwe- machlnewerktulgen "er- vaardlgd kunnen worden De West-Duitse regering zegde toe. dat aan het einde van die periode de machlnewerktulgen zullen worden overgedragen. Het West-Duitse kabinet heeft de prijzen van sigaren met 11 tot 16 procent verlaagd. De prijsverlagingen komen tot stand door een vermindering van de be lasting op sigaren. Het doel van deze maatregel ls de sigaren weer onder het' bereik te brengen \an de armere rokers en werk te bezorgen aan 13.000 werkloze arbeiders in de slgarenlndustrle. President Truman heeft te Wash ington verklaard, dat de Amerikaanse re gering het Congres tot een stemming over het fel omstreden programma voor bur gerrechten zal brengen, „al zou dit het hele jaar duren" In het grensgebied van Gobabls 00 190 k.m. ten Westen van Windhoek (Zuid-West-Afrika) zyn tien gevallen van builenpest de gevreesde „zwarte dood" der middeleeuwen geconstateerd. Ondanks de oproep van de door de communisten gelelde CGT. hebben de, havenarbeiders van Le Havre besloten de „Ile de France" te lossen. Aan Vincent Aurlol. de Franse pre sident, zijn 600 flessen Bordeauxwyn ge zonden ter aanbieding aan de Britse koninklijke familie, die hij ln Maart een officieel bezoek zal brengen. De laatste week woedt er aan de Rand ln Zuid-Afrlka een hevige epidemie onder hoenders. Aan de zg. Newcastle'se ziekte sterven er momenteel duizenden. De Sovjet-autoriteiten, die de vorige week tien Duitse vrachtauto's met koner en zlnkafval lieten vasthouden, toen deze uit Berlijn naar West-Duitsland wilden gaan. hebben de vrachtauto's en de chauffeurs thans vrijgelaten, maar het metaalafval vastgehouden Hei Vlaams Economisch Verbond zal Zaterdagavond ln de Taverne Royale te Brussel een maaltijd organiseren, waar aan behalve de Belgische eerste minister Eyskens en verscheidene andere minis ters. als eregast zal aanzitten de Neder landse ambassadeur te Brussel, baron Van Harlnxmk thoe Slooten Deze zal een tafelrede uitspreken over het onderwerp: „De samenweiklng tussen de drie Bcne- luxlanden". voeren van Amerikaanse goederen in een door de communisten bezette stad kan bezwaariyk een zaak genoemd wor den, die de sympathie van het Ameri kaanse publiek heeft. Maar Isbrandtsen is zo koppig als hU „zakelyk" is. Hy is namelijk niet alleen eigenaar der schepen, zyn schenen ver voeren tevens Isbrandtsen-lading. En het is duidelijk, dat een schip, dat een lading Amerikaanse goederen in een be legerde stad weet aan te voeren, daar gouden zaken kan doen. En zo besloot Isbrandtsen om het „toch te doen" en hij maakte bekend, dat zyn schip Flying Cloud, kapitein Davey Jones, zou trachten de blokkade te breken. Een aantal schepelingen van de Cloud, dat er anders over dacht, be dankte voor de eer, monsterde af en ging naar huls. Maar kapitein Davey Jones, die een man is naar het hart van zyn baas, zette door, koos zee,.en. enkele dagen later was zyn schip byna wrak geschoten door de nationalistische Wederom groot tumult in het kantoor van Isbrandtsen. Nieuwe telegrammen aan het State Department, nieuwe pers conferenties. De Cloud zou zich niet; binnen territoriale wateren hebben be vonden. maar nog in internationaal ge bied ziin geweest, toen het beschoten werd. Dit laatste is hoogst waarschijn lijk het geval geweest, maar de natio nalistische marine wilde niets aan het toeval overlaten. Het enige wat Hans nu bereikt heeft, voor zover het de medewerking van de Amerikaanse marine betreft, is. dat twee Amerikaanse oorlogsschepen de wrakke Cloud in de internationale wateren bij stand verlenen om te trachten drijvend te blijven. De marine heeft aan kapi tein Davey Jones zelfs aangeboden hem naar een haven te brengen voor repara tie van zijn schip, maar in geen geval naar Sjanghai. Intussen begint al deze grappenma- kery het Amerikaanse congres te verve len, te meer waar 'n volgend Isbrandt- sen-schip al weer klaar ls om van Hongkong uit te trachten Sjanghai ie bereiken. De mogeiykheld bestaat om aan kapiteins, die hun bemanning aan nodeloos gevaar bloot stellen, hun be voegdheid om als kapitein te varen, te ontnemen. Hans Isbrandtsen, tuk als hij is op snelverdlende cn grote winst, speelt natuurlyk overigens een spelletje op de toekomst. Erkenning van het com munistische bewind in China door Amerika kan niet lang uitblijven, men zie slechts naar de erkenning door Engeland, een erkenning, die gedic teerd. werd door de belangen van En- geland's handel en zijn investeringen in China. Wanneer Amerika eerlang het Engel se voorbeeld volgt, wie is dan bU de communisten de populaire en gefavori seerde Amerikaanse reder: niemand an ders dan Hans Isbrandtsen natuurlijk- Het is hetzelfde spelletje, dat Is brandtsen twee jaar geleden met de Martin Behrmann in Indië speelde. In die tyd had hy in zyn kantoren op Broadway (New York) al een hele éta lage gewijd aan „Indonesia-a new re public". Wel. geiyk heeft hij gekregen het zal interessant zyn om te zien, hoe Isbrandtsen in de toekomst in Indo* aesij^vaart".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2