Alles duurder! £ïïa? 22444 Laatste Berichten Formosa, zinkend eiland in een Rode Zee? Wat de Leidse Raad Maandag a.s. zal behandelen Stadsritten v. a. 60 cent Officiële publicaties Het Leidseh Dagblad Beurs van Amsterdam DINSDAG 17 JANUARI Vernieuwing Trekvaartbrug c.a. De Trekvaartbrug, gelegen over de Haarlemmertrekvaart in de voor het verkeer gemoderniseerde Rijnsburger- en Maresingel, is hinderlijk hoog met stelle opritten en smal. terwijl haar ligging ten opzichte van de Warmonderbrug zser ongunstig is. Deze brug voldoet dan ook in geen enkel opzicht meer aan de eisen (van het mcderne 1-andverkeer. Verder verkeert de brug in slechts staat, zodat daaro'-er uit constructief oogpunt slechts voertuigen met een zeer beperkte wlel- belastinz kunnen worden toegelaten. Reads bestond vroeger het voornemen voor te stellen tot vernieuwing van de bru<z te besluiten, doch tengevolge van de oorlog kon daartoe niet worden over gedaan. 'Later moest dit worden uitge beld in verband met de slechte toestand, vndn de Warmonderbrug kwam te v^ke-en en met het oog op de omstan digheid dat. nadere overeenstemming met Ged. Staten dezer provincie moest worden verkregen met betrekking tot de donrvaarthoogte van de brug. De doorvaarthoogte van de Trekvaart brug bedraagt. In het midden van de overmanning 2.30 m boven RijnTandspeil R.P.i. Tezen verlagine van de brug tot 1.90 R.P. bestond bij Ged. Staten dezer provincie geen bezwaar. Aangezien bet wegverkeer in enorme mate is toege- nomem in tegenstelling tot het binnen- scheepvaartvericeer, ten aanzien waar van achteruitgang Is t.s constateren, hebben B. en W. er bij Ged. Staten op aangedrongen een verlaging van de brug tot 1.40 R.P. toe te staan Een zo danige verlaging ontmoette echter bij dat College bezwaar, doch een verlaging tot 1 80 4- R.P. in het. midden en tot 1.40 m - R.P. aan de kanten zou in gun stig? overweging kunnen worden geno men. Een daartoestrekkend verzoek werd jntuccon bij Ged. St-'ton in*od'°ud De nieuw? TreVraarbbrug, die als gewa pend betonboogbrug is ontworpen, krijgt een buitenwerkse breedte van 13 m. ter wijl de trottoirs, die de nodige, met het gewaoendbetonlichaam mee te storten, kabel- en leidingkokers zullen bevatten, aan beide zijden een netto breedte van 1 80 m en de rijbaan een netto breedte van 8.50 m zullen krijgen. De brughel- lingen zullen niet te steil worden, zodat het moceliik zal zijn, dat tegenliggers elkaar tiidig zien naderen, wat bij de be staande brug veelal niet het geval is. De breedte van het rij dek sluit volko men aan bij de breedte der singels. Oo hPt km "munt bij de H^vlemmprwe? 7M een voldoende ruim plein ontstaan. In verband met de te maken oprit aan de kant van de Rijnsburgersingel zal een niveauverschil ontstaan tussen de rijweg e" de straat voor ter ula^toe aan "de singel staande woningen. Dientengevcl- gp moest aldaar een gewapend beton g'-mdkeerwand worden ontworpen tot afsl'iitlng van het trottoir en hierop een (onen) hek worden geplaatst. Voor de aHaar gelegen woningen is een trapje voor voetgangers ontworpen. Aan de wa terkant van de Rijnsburgersingel zal' in aansluiting aan het bruglichaam, een c?".'on end betonschoeiing met baksteen- bekleding worden aangebracht. Met de Warmonderbrug wordt, een 'goede aan- sl-:Mng verkregen. Tijdens de uitvoering van de vernieu- v'n"r -on cto Trekvaartbrug zal hpt van c? Kaarlemmerweg of Marsesingel ko men d= autoverkeer, dat bestemd is voor de Rijnsburgersingel en omgeving, wor den geleid over de" Warmonderbrug, Marepoortsbrug, Lammermarkt en brug bij de molen ..De Valk". Voor het lichte verkeer is het leggen van een hulpbrug noodzakelijk. De enige plaats, waar deze zal kunnen worden gelegd, is over de Riinsburgcrsingelgracht naar het terrein van de NV. Leidsche Broodfabriek met een aansluitend pad over het terrein Da directie der naamloze vennootschap ■heeft, daartegen geen bezwaar, mits de hulobrug en het pad door middel van con schutting van bedoeld terrein wor den afgescheiden en na beëindiging der werkzaamheden de oude toestand ter plaatse van gemeentewege wordt her steld. De kosten van vernieuwing van de Trekvaartbrug met inbegrip van die van het maken van e°" b'^phr"» a. worden geraamd op f. 132 400.-. Dit be drag dient, op de kapitaaldienst te wor den gebracht en in 40 jaren ten laste van de gewone dienst te worden afge schreven. Mei- hPt. vereggen van buizen de waterleiding zal 'n bedrag van f. 6700, en met het wijzigen van de straatver lichting een bedrag van f. 955 gemoeid zijn. Volgens de gebruikelijke regeling komt 3/4 gedeelte van de kosten van het verleggen van de waterleidingbui zen, dat is in casu f. 5025, ten laste van de gemeente, zodat uit dien hoofde voor rekening- der gemeente zal komen in to taal f. 5980.—. welk bedrag in 10 jaren ten laste van de gewone dienst kan wor den afgeschreven. De kosten van het verleggen en vernieuwen van kabels en ngen- welke worden geraamd op f o800,— respectievelijk f3000,wor den door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit gedragen. voprtuinen noodzakelijk oo een meer solide wijze zou moeten plaats vinden en een afscheiding van de achtertuinen niet achterwege kan blijven, zouden de niet te vermijden kosten, uitgaande bo ven de f.30.—. niet bij de berekening van de voor dit plan toe te kennen rijksbijdrage in aanmerking worden ge nomen. maar uit de huren gevonden moeten worden. Dit heeft B. en W. doen besluiten de voortuinen van deze woningen als gemeenschappelijke voor tuinen te doen aanleggen. Weliswaar zullen de kosten van eerste a'anleg en die van het jaarlijks onderhoud door de bewoners door een wekelijkse bij drage boven de huur moeten worden gedragen, maar daartegenover verval len voor hen de 'noeere huur voor het maken der afscheidingen en de kos ten van de aanleg en het onderhoud van de voortuin. Voor de afschsidlng van de achtertuinen kan clan het toe gestane bedrag van f30.worden ge bruikt. Door de Dienst van Gemeentewerken is een beplantingsplan ontworpen, waarvan de kosten thans worden ge raamd op f. 3.375.— De onderhouds kosten zijn begroot op f. 478.80 per jaar, waarin het, onderhoud van de haagbeplanting langs de afscheidingen der achtertuinen niet is begrepen: dit onderhoud zouden B. en W. aan de be woners individueel willen overlaten. Per huurder zal f. 0.15 p. w. worden gevraagd voor diverse aangelegenheden Door de aanleg van de gemeenschap pelijke voortuinen Ls een vriendelijk en wel verzorgd aanzien van de straten in dit woningcomplex verzekerd, terwijl de ten laste van de bewoners komende kosten zeekr geringer zijn dan zij zou den bedragen. Indien de huurders zelf de zorg voor de voortuinen zouden heb ben. Waar het hier een complex ge meentewoningen betreft, zal de aan leg van de bedoelde stroken en het on derhoud daarvan van gemeentewege plaats hebben. De onderhavige woningen zullen wor den ingebracht bij de Stichting tot Be heer en Exploitatie van Woningen te Leiden, zodat deze woningen door die Stichting zullen worden beheerd en geëxploiteerd. In verband met de bouw van 80 montagewoningen, systeem „Montal- bouw", op een terrein nabij de Lage Morsweg. dienen straten te worden aangelegd. grenzende bouwgrond komt, Op de on derhavige woningbouw zal derhalve een bedrag van f. 102.000.— komen te druk ken. vermeerderd met een som van f. 8,500 voor de straataanleg, welk bedrag is begrepen in het bii raadsbe sluit van 13 September 1948, betrek king hebbende op de straataanleg ten behoeve van het plan der 120 montage- woningen op de aangrenzende perce len, toegestane bedrag van f. 154.250. VASTSTELLING PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN „LEIDEN-LOPSENSTRAAT". De N V. Fabriek van verduurzaamde levensmiddelen v/h. L E. Nieuwenhui- zen heeft verzocht te bevorderen, dat de gronden, begrensd door de Lopsen- straat, de Morsweg en de spoorbaan LeidenWoerden worden bestemd tot. industrieterrein, zulks met het oog op een uitbreiding van haar' fabrieksgebou wen. Bedoelde gronden zijn bij het uit breidingsplan aangewezen voor arbei ders- en kleine middenstandswonmgen en zijn voor het overgrote deel eigendom der naamloze vennootschap. Er zijn wel termen aanwezig om aan dit verzoek te voldoen. Het komt B. en W. echter weh- selyk voor, dat- het Industrieterrein aan de Morswegzijde wordt af gesloten door bebouwing met kantoren en/of wonin gen en dat het. industrieterrein aan de zijde van de spoorbaan door een strook groen aan het gezicht wordt onttrokken. De naamloze vennootschap kan zich hiermede verenigen DIVERSEN. B. en W. stellen voor: het voormalige Pesthuis met omge- ling weer voor Leger-museum aan het Rijk te verhuren tot eind 1953 voor een huurprijs van f. 1500 p. j. Voorts aan te kopen, in het belang van de volkshuisvesting, het perceel weiland, gelegen in de Bos- en Gasthuispolder, voor de prijs van f 0.50 per vierk. M. of voor 1.3027,50 in totaal. Aan te kopen het perceel Langebrug No. 60, g-oot 287 vlerk M., voor de prijs van f. 8500/ vermeerderd met de daarop vallende kosten ten bedrage van f. 600. Een bedrag van f. 2200 beschikbaar te stellen voor de aankoop van een mat- tenpers en twee toestellen voor het vlechten van matten ten behoeve van de Gemeentelijke Werkplaats; het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scho len met de bijbel te Oegstgeest de mede werking. als bedoeld in artikel 72 der Onderwijswet te verlenen voor herstel van oorlogsschade, toegebracht aan zijn De totale kosten van de bestratings- bl|20ndere- „hooi voor gewoon lager werken worden, met tabegripi van de onderwys Adrlaan PauWitraat 1. te Lei- kosten van ophoging van de ^"^r- d (de Leldse Houtschool» reinen. voor zover deze niet bebouwa worden, geraamd op f. 123.000.waar- Voorts staan nog enkele kleinere voor van f. 21.000.ten laste van de aan- stellen op de agenda. 20 goedkoper! Telefoon uitsluitend Met Mary Pos naar het land van de Pharao's LEZING VOOR DE NED. CHR. REISVERENIGING. AANLEG GEMEENSCHAPPELIJKE VOORTUINEN PLAN 120 MONTAGEWONINGEN. Bij de opzet van het plan voor de touw van 120 montagewoningen „sys teem W. Pont" was een bedrag van 1.150 per woning opgenomen voor de kosten van de afscheiding van de voor- en achtertuinen. Vanwege de Centrale L.rectie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting werd dit bedrag te ruggebracht tot f. 30 Deze geringe som laat zelfs niet toe langs de voor tuinen een afscheiding van houten pa- ten met daartussen 2 of 3 draden en een eenvoudig houten draaihek.ie te rnaker. want de kosten daarvan zijn te .stollen op f.35.per woning. Voor de afscheid:ng van de achtertuinen was oa3rbll in het geheel geen geld toege staan. Aangezien de afscheiding van de RAAD VAN ARBEID. Bij cle Raad van Arbeid te Leiden zijn met ingang van 1 Januari 1950 bevor derd tot commies: mei j. de Groot en de heer j. g. Lamers en tot adjunct- mspecteur de heer G P. de Gunst. da?6in Uirsemeester van Lelden zal Woens- 11 f r„. anuarl a.s. spreekuur houden van -11 12J uyr. van Openbare Werken, WopDeru J' Jongeleen, ls verhinderd dsdag spreekuur te houden. Met Mary Pos hebben gisteravond velen een sprong naar het land der Pharao's gemaakt en zich laten voor lichten over de rijke cultuurschatten en de eeuwenoude geschiedenis van dit land, waar de sfeer nog altijd door drenkt is van het machtig verleden. De avond, welke was georganiseerd door de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging, werd geopend dcor de heer A. v. a. Bos, die een kort propagandistisch woord sprak. Afgewisseld met tal van persoonlijke herinneringen leidde Mary Pos haar gehoor langs de vele imposante ruinen en pyramiden, om teVens aandacht te besteden aan de cultuur en levenswijze \an dit 20 millioen tellende volk, dat zich in hoofdzaak heeft geconcentreerd langs de oevers van de Nijl, een vrucht, bare vlakte, met daarachter de onme telijke woestijn. Voorts weidde spreek ster uit over de plaats, welke de Kop- tische Kerk, de- oudste christenge meente der wereld, die dcor Marcus zou zijn gesticht, temidden van het volksleven inneemt. Blondere waar dering had spreekster' voor het werk der Amerikaanse .zending. Momenteel telt het land plm. 2 millioen christe nen, voor het merendeel protestant. Nadat Mary Pos iets,had verteld van de zeden en gewoonten van het Egyptische volk. wees zij er op. dat dit volk eeuwenlang onderdrukt is ge weest en thans een periode van ont waken medemaakt. Met uitzondering van de bevolking in de grote steden, leeft het overige deel nog in het lemen tÖdperk. De Nylboer 70 tot 75 Vo van de bevolking bestaat uit boeren ziet spreekster als de drager van de welvaart. Ofschoon er de laat ste tijd een merkbare verandering ls ingetreden, is het merkwaardig, dat in dit oude cultuurland, nog circa 80 der bevolking uit analphabet-en be staat. Mary Pos, die de prettigste her inneringen aan haar bezoek bewaart, schetste tenslotte Egypte als een fas cinerend land, waar de bezoeker onop houdelijk getroffen wordt- door de puur Bijbelse sfeer, welke er op vele plaatsen gevonden wordt. Een interessante serie lichtbeelden verduidelijkte het gesproken woord en droeg er zeer veel tce bij, dat de aan Leidse Schouwburg KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Ja en Nee. Het idee van de Engelse auteur Ken- ne'.h Home, waarop hij zijn spel „Ja en Neb" heeft opgebouwd, is op zich zelf aardig gevonden. Het eerste bedrijf doet n.l zien, wat er gebeurd zou zijn, wan neer de oudste dochter van een ver strooide predikant, Jo, op het aanzoek van een naar Perzië gaande jonge man „née" zou hebben gezegd, het tweede als Jo „ja" had gezegd, terwijl een epi loog de werkelijkheid geeft. Dan wordt de vraag in het geheel niet gesteld! In alle drie gevallen is de afloop ten slotte dezelfdeJo krijgt haar hulp prediker, Sally, de jongste dochter haar Adriaan. Een leuke vondst, maar, helaas, laat- de uitwerking te veel te wensen over. Vooral het tweede bedrijf is wel uiterst zwak en te zeer naar de klucht getrok ken. En wat de vertolking betreft, zouden wij ook een „Ja en Nee" willen doen horen. Is het gezelschap „De Maasstad spelers" we hebben er eerlijk gezegd nog nooit van gehoord! een nieuw beroepsgezelschap, dan zouden we wil len zeggen „Nee", is het een amateur- gezelschap ..Ja". Het vertoonde spel was toch in doorsnee aan de dilettan- tistisdhe kant, al viel 't teowpo, waarin gespeeld werd, zeer te loven Voor ama teurs was het daarentegen wel aardig, voor beroepstoneel té zwak. Ditmaal dus eens een minder goed geslaagde avond. Ook al scheen de vrij wel geheel bezette schouwburg zich wel te amuseren. M. Jeugdleiderscursus „Sport en Spel" Gisteravond organiseerde de Stich ting „Sport en Spel in het Jeugdwerk", onder auspiciën van de Leidse Jeugd- Actie, een algemene spelavond in het gymnastieklokaal van de Chr. Oplei- dingschool aan het Noordeinde. Deze spelavond, bedoeld als inleiding voor de cursus „Sport en Spel", welke a.s. Maandag begint, werd geleid door de cursusleidster, mej. F. Otter uit Rotter dam, die, voordat zij tot de practische zijde van het werk overging, allereerst de deelneemsters en deelnemers het grote belang van goede sport- en spel- leiding in het jeugdwerk, uiteenzette. De spelen met uiteenzettingen, welke hierna plaats vonden, waren als ken nismaking met het doel der Stichting, zeer geslaagd. Het is te hopen, dat vele Leldenaars, betrokken bij alle soorten van jeugd werk, deze cursus zullen volgen. Het zal de lichamelijke vorming van onze jongens en meisjes in de niet-sportver- enigingen, zeer ten goede komen. In deze geest sprak ook bij de aan vang de heer A. van Egmond, voorzit ter van de sectie „Jeugdwerk" der L.J A., die namens deze instelling de cursisten hartelijk verwelkomde. Naar wy verder vernamen, beslaat er nog steeds een kans om voor deze cur sus in te schrijven. De heer S. de Graaf van het secretariaat der L JA. (Stad huis) verstrekt gaarne de gewenste in lichtingen. NED. BOND VAN SCHOENMAKERSGEZELLEN. De afdeling Leiden van de Ned Bond van Schoenmakersgezellen had gister- w avond in het Raedbhuys een vergade- wezigen zich een beeld konden vormen I ring belegd, waar de heer A. Schra- van dit land, dat nog zo veel geheimen J venmade, voorzitter van de landelijke in zich draagt. In de pauze maakten propaganda-raad, het woord zou voe- velen gebruik van de gelegenheid om ren. Aangezien de opkomst van de leden inzage te nemen van het oeuvre van uiterst gering was. heeft de heer Schra- Mary Pos. door de boekhandel De Kier j venmade slechts zeer in het kort de Uitbetaling koiengeld Aan alle postkantoren vindt morgen tegen inlevering van bon 544 der le vensmiddelenkaart 909 uitbetaling plaats van f. 1 als compensatie voor de kolenprysverhoging. Morgen zijn de letters Gr tot en met Ha aan de beurt. Export van Javasuiker naar India? AMSTERDAMSE SUIKERKRINGEN SCEPTISCH. De regering van India heeft bij de regering van Indonesië inlichtingen ge vraagd aangaande surplusvoorraden suiker, welke eventueel in Indonesië be schikbaar zijn, teneinde na te gaan cf een voldoende hoeveelheid naar India zou kunnen worden uitgevoerd ter ver mindering van het suikertekort in In dia. De onderhandelingen hierover vin den op hocg regeringsniveau plaats. In cultuurkringen te Amsterdam, die nauw met de Indonesische suikerindus trie verbonden zijn, wordt met betrek king tot bovenstaand bericht opgemerkt, dat een suikersurpius op Java op het ogenblik ondenkbaar meet worden ge- aoht. Java heeft 'op het ogenblik nau welijks suiker genoeg om in eigen be hoefte te voorzien en tct dusver liet de regering suikerexport uitsluitend toe, voor zover zij zulks nodig achtte met het oog op de deviezsnvoorzisning. Zo als bekend, hebben de suikerplantages tijdens de Japanse bezetting en ook daarna zeer veel geleden. In suikerkringen te Amsterdam was over bovengenoemde besprekingen nog niets bekend. TOURNEE VAN CONCERTGEBOUW ORKEST NAAR V. S. EN CANADA. Het Concertgebouworkest heeft, naar het thans mededeelt, met Eduard van Beinum als dirigent een uitnodiging ontvangen voor een tournee door de Verenigde Staten en Canada. In prin cipe ls deze uitnodiging aanvaard. De bedoeling is dat het orkest in Septem ber naar de nieuwe wereld vertrekt om daar in October een aantal concerten te geven. „SIBAJAK" VERTREKT MIDDEN FEBRUARL De „Nederland" en de „Kon. Rott. Lloyd" hebben, ten einde tegemoet te komen aan de grote toeloop van passa giers, besloten op de komende thuisreis het m.s. „Sibajak" in te leggen voor ge zamenlijke rekening voor het vervoer van burgerlijke ambtenaren en partlcu liere passagiers. De .Sibajak" vertrekt midden Februari van Tandjong Priok. POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN Uitreis: De PH-TDK (Amsterdam), gezagvoerder Stuurman, gistermorgen te Bangkok; PH-TDE (Eindhoven), ge zagvoerder Vis, gisteravond uit Karachi; PH-TDL (Groningen), gezagvoerder Gould, gistermiddag te Dairon; PH- TDD (Delft), gezagvoerder Mol. van morgen te Damascus. Thuisreis: PH-TDB (Batavia), ge- zpgvoèrder Scholtmeier. gisteravond uit- Djakarta; PH-TDN (Vlaard'ngen). ge zagvoerder Brugman, gisteravond uit Karachi. REMBR ANDT-TENTOONSTELLING OP EDINBURGH-FESTIVAL. (Van onze Londense correspondent) Een hoogtepunt van het internatio nale Edinburgh-festival, dat thans voor de vierde maal zal worden gehouden, namelijk van 20 Augustus tot 10 Sep tember, zal worden gevormd door een Rembrandt-ten toonstelling, waarvoor ook schilderijen uit het Rijksmuseum te Amsterdam zullen worden afgestaan. DEMONSTRATIE AAN DE GOUDKUST. Twee politiemannen zijn te Accra (Goudkust) doodgestoken, nadat de po litie een charge met gummistokken had uitgevoerd tegen demonstranten. Er is een avondklok ingesteld. De politie verklaart, dat zij de toestand „goed in de hand" heeft. GEEN ARGENTIJNSE CREDIETEN MEER VOOR SPANJE. De woordvoerder van het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat „Argentinië niet in staat zal zijn aan Spanje credieten te blijven verlenen, zoals in het accoord Franco-Peron was bepaald.'* Deze maatregel, aldus de woordvoer der, blijft ebhiter zonder invloed op de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. ZWITSERLAND ERKENT MA O. De Zwitserse regering heeft besloten de communistische regering van China de jure te erkennen. BEVIN NAAR HUIS. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, is vandaag aan boord van de kruiser Birmingham uit Colombo naar huis vertrokken. SCHAKEN. Idma slaat Donner JUBILEUMWEDSTRIJD DER H. CHR. S.V. Gisteravond zijn de jubileumwedstrij den, welke de Haagse Christelijke Schaakvereniging bij de viering van haar 20-jarlg bestaan heeft georgani seerd, begonnen. De uitslagen der le ronde luiden: Ruben Jr.Moonen 01, Idema Donner 10, KoresValstar 1—0. GEDENKTEKEN TE HURUM? Het hoofd van de politie te Hurum bij Oslo, waar indertijd de Dakota van de Aero Holland met Joodse kinderen is neergestort, heeft voorgesteld, dat de plaats van het ongeluk wordt afgeba kend en de namen der slachtoffers in een stuk rots worden gebeiteld. SCHUMACHER OVER DE SAAR- KWESTIE. Dr Kurt Schumacher, leider van de West-Duitse socia^democratische oppo sitie, heeft te Essen verklaard, dat de West-Duitse regering de steun van de gehele Duitse natie heeft wait be treft de Saarkwestie. ..De vorm van protest tegen de Franse Saarpolitiek, die de meeste indruk zou maken", achtte Schumacher een weigering van Duits land toe te treden tot de Raad van Europa. Het bestuur van hetRotterdams Toneel heeft besloten het gezelschap, dat van 1 September a.s. af zal optreden, te plaatsen onder driehoofdige directie. Als eersten zijn daarin benoemd de he ren Ko Arnoldi en Richard Flink. Minister Van Maarseveen in Djakarta Minister Van Maarseveen is gister middag op het vliegveld Kemajoran aangekomen, waar hij werd verwelkomd door de adjudant van president S:e- karno, majoor Scegandhi, de minister president der R.I.S., Moh Hatta, de heer Pringgodigdo. secr.-generaal van de Unie voer de R.I.S., de Hoge Com missaris van Nederland in" Indonesië, dr Hirschfeld, luit. generaal Buurman van Vreeden en vice-admiraal Kist. De minister deelde mede niet te we ten, hoe lang hij in Indonesië zal ver blijven. Hij achtte het niet uitgesloten, dat hij ook een bezoek zal brengen aan Nieuw Delhi Op een vraag, of hij ook naar Nieuw Guinea zal gaan antwoord de hij, zulks niet waarschijnlijk te ach ten. Hij voegde hieraan schertsend toe: „Ik ben al wat ouder en dat zijn van die grote tochten." Gistermiddag is door de rivierpo litie aan de Boompjes te Rotterdam het stoffelijk overschot opgehaald van de 51- jarige kapitein M. Snijders uit Amster dam, die Vrijdagavond, toen hij aan boord van zijn motorschip „Koopvaart 21" wilde gaan, te water ls geraakt en verdronken. Acheson wil een geschiedenis bladzijde omslaan (Van onze Amerikaanse correspondent) BU het vaststellen van zijn houding inzake Formosa handelde president Truman tegen het advies van een belangrijke groep Amerikaanse mi litaire leiders, die Formosa van groot belang achten in de Amerikaanse verdedigingsgordel in de Pacific. Voorts consulteerde hij noch de com missie voor buitenlandse politiek in dc Senaat, noch die in het Huis van Afgevaardigden. Traditioneel is de buitenlandse politiek een zaak voor de volksvertegenwoordiging. De Chinese nationalistische regering heeft het allang bij president Truman en minister van buitenlandse zaken Acheson verbruid en de thans gevolgde Amerikaanse gedragslijn betekent, dat men bezig is zich van de laatste banden met Tsiang kai tsjek's regime te ont doen. Hoe eerder die regering uit de wereld is. ho? liever het Acheson is. Het zou het einde betekenen van een Amerikaanse politiek", die op alle punten op niets is uitgelopen en het zou ten minste voor Acheson de mo gelijkheid openen om deze zwarte blad zijde in het Amerikaanse politieke journaal snel om te slaan om op een nieuw blad te beginnen. Bitterheid heerst, bij de republikeinse volksvertegenwoordigers, di? president Truman verwijten wederom een hoogst belangrijke buitenlandse politieke be slissing te hebben genomen, zonder het Congres te raadDlëgen. Nieuw moet dit voor de republikeinen niet zijn, hoe zwartgallig de7? constatering overigens ook is. Hetzelfde spelletje werd ge speeld in Yalta en Potsdam, waar de kiem werd gelegd voor het China-dra- ma, toen aan de Russen toegang werd beloofd tot. Mandsioerije. In die dagen slikten de republikeinen alles en klaarblijkelijk oordeelt Truman dat zij het nu ook wel weer zouden doen. Donder en bliksem werd door de re publikeinen echter gezwaaid en zij dreigden, dat dit het einde was van de coalitie van beide grote Amerikaanse partijen op het stuk der buitenlandse politiek. Inderdaad kan men van een coalltie- nolitiek spreken, maar dan mag dit al leen betrokken worden op de situatie in Eurooa. Ten aanzien van het Verre O oston kan men niet van een politiek sDreken: het was een serie aarzelende n halfslachtige laomiddelen e>n de Russen hebben van dto halfslachtigheid een dankbaar en resoluut gebruik ge maakt. Het MarshalI-pTan, het Atlantisch pact en de luchtbrug Berlijn hield een verdere opmars van dc Russen in het Westen tegen, maar juist toen het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken zich zelf op de schouder stond te kloppen, maakten de Russen gebruik van het feit, dat dc deur naar het Oosten wijd open stond. Toen stroomden de communistische horden naar buiten. STERK GENOEG OM INVASIE TE KEREN? Nationalistisch China, het China van Tsjang, is thans vrijwel gelikwideerd. Het enige bolwerk, dat nog over is, is het eiland Formosa, Overigens hebben de Formosanen, als typische eilandbe woners, geen grote sympathie voor de continentale Chinezen. Een jaar gele den maakte Tsjang* een ..potje" op For mosa, groot 250 300 millioen dollar in goud, maar dat potje is inmiddels ge slonken tot een 100 millioen dollar. Op het eiland zijn 300 000 man aan troe pen, waarvan 100.000 keurtroepen. Ver der heeft Tsjang er 99 vliegtuigen ter beschikking, meest Amerikaanse types. Aan militaire kracht zou hij, vol gens deskundigen, genoeg hebben om dc dreigende communistische voor- jaars-invasle af te slaan. Maar indien zijn financiën het begeven en hij zijn troepen niet kan betalen (met klin kende munt en niet met bankpapier) en niet voeden, dan wordt er niet gevochten en valt het eiland. Truman met zijn verklaring heeft te kennen gegeven, dat. Amerika de finan ciering van Tsjang's legermacht niet zal overnemen. Het wordt dus nu een kwestie van tijd. wanneer de nationa listische regering zal vallen, niet door een militaire nederlaag, maar door een faillissement. Ondanks het feit. da-t Formosa strategisch ligt, Ls het meren deel van Amerika's militaire kopstuk ken de mening toegedaan, dat een communistische bezetting van Formosa niet noodzakelijkerwijze betekent, dat de Amerikaanse verdedigingsgordel in de Pacific doorbroken is. De luchtver- bindir.gen van Formosa met Japan en de Philippijnen worden echter verba zend gunstig voor de bezettende macht op het eiland. Al met al is de Amerikaanse China- „politiek" een droevige lijdensweg De enige hoop. die de Westerse wereld kan koesteren is. dat de kelk thans biina geledigd is en dat Acheson met iets vno'- de dag komt waanrode de hor- ding van Amerika in het Verre Oosten krachtig bepaald wordt. De krant voor iedereen BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 17 Januari. De markt opende op een iets hozer peil De handel bleef eohtor zeer be perkt. Kon. Olie bleef na een opening op 291 rond dit Deil schommelen H=t fonds sloot 'op 289 3/4. Philips en Aku's avanceerden twee punten. Unilevers waren op 139"2 onveranderd. Op de oultuurmarkt volgde na een vastere opening een lichte teruggang, dooh per saldo sloten de leidende soor ten goed prijshoudend. In de Soheepvaarthcek werden vrij behoorlijke omzetten genoteerd vo-;r oude en nieuwe aandelen KNSM, die beide V-k punt hoger waren. Scheep vaart Unie steeg tot 1541.4. De 33l£ conversielenihg 1947 kwam op 98 3/8. ook de investeringscertifica ten waren iets beter. De 3 3/4% dollar certificaten, werden vernomen op 103, tegen Vrijdag 106 7/8. Men beschouw-"e dit als een reactie cp de lagere koers te New York. Op de Amerikaanse markt was de drukte aanmerkelijk minder. De koer sen vertoonden sleohts geringe veran deringen ten opzichte van gisteren. Anaconda's 33 (32 9/16), Rep Steel 26^ (26 7/16), Shells 39 7/8 (40%). cverziohtelijk opgesteld. Zonder enig officieel vertoon is hedenmiddag de gerestaureerde Bostél- brug wederom voor het verkeer in ge bruik gesteld. belangrtfkste punten uit z\jn betoog aangestipt en o.a gewezen op de ont wikkeling van de arbeidersklasse, het nut van organisatie, de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en de door de regering toegestane 5% loontoeslag. Viering Koninginnedag op Zaterdag 29 April Nu dit jaar de verjaardag van H. M. Koningin Juliana op Zondag valt, zullen de feestelijkheden, welke door de Ver. Koninginnedag worden voorbereid, op Zaterdag 29 April worden gehouden. NATIONALE RESERVE STEUN WETTIG GEZAG. Daar de landelijke propagandist van de Nationale Reserve, sergeant Van Bree, met ingang van 3) Januari zijn werk in Leiden zal neerleggen,, is het hem, in verband met hel afwikkelen van zijn werkzaamheden, onmogelijk van he den af zitting te blijven houden voor het geven van inlichtingen De le den van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag zullen thans alle gewenste Inlichtingen verstrekken over het insti tuut der Nationale Reserve. ZIJ houden zitting in het Stadhuis, Kamer 17. Dinsdag 17 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '48 ZV\ 100% 100% Ned. '47 3% 3 98y4 98T7Ö Dollar-Ing. *47 3 98% 98% Investeringscert. 3 98% 98% Ned. p. 1962/4 m.b. 3 991 991?. Indië *37 A 3 97 ft 97% Grootboek *46 3 98ft 98% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 78 78 N. Ind. H.bank 104 103% Ned. HandelmJJ 164% 165 AJK.U182% 184 V4 Lever Br239% 239V4 Philips 231% 232% Wilton Feyenoord 151% 151% Kon. Olie 290 V* 289% Amst. Rubber 156 155% Deli-Bat. Rubber 129 133 Holl. Amer. lijn 160% 161% Kon. Ned. Stoomboot 131 133% Ned. Scheepv. Unie 153% 154 H.V.A164% 165% Java Cult90 88 Dell Bat. MÜ 129% 130% Dell Mij 150% 151% Senembah 133 131% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100% 100% Den Haag 1947 I 3 100% R'dam '37 1. III 3% 102% 102% tndustr. Obligaties Lever's Zeep Mij 3% 105% 105 Kon. Petr. Mij 104% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Crcdietinstellingcn Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 175% 180% 133 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir.fabr. Rott. Droogd. Mij Zwanenb. Organon Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij Internatio Albert Heyn Ned. Mij Walv. Vrt. Spoorwegen Deli Spoorw. Mij Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 326 319 212% 145% 181% 202% 115% 57% 32 ft <10% 174% 179% 181 320 315 214% 145 181% 202% 116 33% 39% Fondsen uit Leiden en omgeving. (Aandelen) V. K. 16/1 Holl. Constructie. 215 Kon. Ned. Edelmet. 94% 94% Pref. w.a. idem 99% 99% Int. Kunststof!. Ind. 124% 123% Kon. Ned. Grofsm... 159 161 Textiel Gebr. v wyk 18Ö G B 86 G B Tleleman en Dros 120% 120% Ver. Touwfabrleken 147 146 145 Lahad Datu Cult.mU 43 B 45 B Leidsche Wolspinn. ISO B 165 Gi

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3