und Haibach overleden 19 gewonden bij explosie te Bolnes Centraal magazijn van scheepswerf uitgebrand Met een enkel woord Al wat Lw huid DINSDAG 17 JANUARI Gustav Krupp von Bohlen (Speciale berichtgeving) Gistermiddag 'om vier uur is in het Centraal Magazijn op de werf van de N.V. Boele's Scheepswerven te Bolnes een gascylinder ontploft. Van de in het gebouwtje aanwezige arbeiders werden er 19 gewond, van wie 14 ern stig. De ernstig gewonden zijn met auto's van de G.G.D. te Rotterdam naar verschillende Rotterdamse ziekenhuizen overgebracht. Na de ontplof fing ontstond er brand. Het gebouwtje, dat ongeveer 1<H) m2 beslaat, is voor het grootste gedeelte tengevolge van het vuur en de ontploffing ver nield. In Essen overleed de vroegere Duilse kanonnenkoning Gustav Krupp von Bohlen und Halbach. Hij weid op 7 Augustus 1870 gebo ren te Den Haag, waar zijn vader ge zant was van de Duitse staat Baden. Zijn eigenlijke naam was von Bohlen und Halbach, maar na zijn huwelijk met Bertha Krupp. de oudste dochter van Friedrich Alfred Krupp gaf de kei zer hem verlof de naam Krupp bij de zijne te voegen teneinde te voorkomen dat de beroemde Duitse naam Krupp zou uitsterven. In 1906 nam hij de leiding van de reusachtige Kruppfabrieken te Essen op zich. Hier werd de dikke Bertha ge bouwd, het zwaarste kanon dat voor de eerste wereldoorlog werd geconstrueerd. Da naam heeft het kanon te danken aan de vrouw van Krupp. Voordat hij bij de Kruppfabrieken kwam, had hij sinds 1898 gediend bij de Duitse diplomatieke dienst) Toen hij negentien jaar was, werd hij als am bassade-secretaris naar Washington ge zonden en later vervulde hij diploma tieke functies te Peiping en bij het Vaticaan. Na de oorlog werkte hij mede aan het omschakelen van de fabriek van oor- logs- op vredesproductie. In 1923 bracht Krupp enkele maan den in de gevangenis door. toen er moeilijkheden ontstonden met de Fran se bezetting, die enkele van zijn arbei ders hadden neergeschoten. Toen Duits land zich langzamerhand begon te her stellen speelde Krupp een belangrijke rol in het economische leven. Van 1931 tot 1933 was hij president van de fede ratie van Duitse industrie. Met de op komst van Hitler werd hij Fuehrer van de industrie-groep" en stond als zoda nig in nauw contact met verschillende „Nazi-autoriteiten. In 1934 legde hij zijn Fuehrerschap neer. Officieel omdat hij aan zijn fa briek voldoende werk had. maar gezegd we-d dat Krupp h.et niet met de econo mische politiek van de Fuehrer eens was. Gedurende de tweejie wereldoorlog raakte de oude Krupp op de achte-- grond om plaats te maken voor zijn zoon Alfred, die de leiding van de fa brieken van zijn vader overnam Teen Krupp wegens ziekte niet In staat bleek op de zitting: van het Ame rikaanse tribunaal te Neurenberg te verschijnen, nam zijn 7,0011 Alfred zijn plaats in. die veroordeeld werd tot twaalf jaa" gevangenisstraf. Krupp, die thans 79 iaar oud was. verke^d^ al van 1943 af in een slechte gezondheid. Drie dagen voor de opening van het proc°s. waar hij als oorlogsmisdadiger terecht zou staan, kreeg hij een inzin king. die hem aan het ziekbed kluis- te"de. Door het Amerikaanse tribunaal te Neurenberg zijn nooit stappen onderno men om Krupp alsnog te veroordelen, met het oog op zijn leeftijd en zijn slechte gezondheid. Gaan de V. S. een waterstof- atoombom maken? EEN ONDERZOEK WORDT INGESTELD. De diplomatieke medewerker van de „New York Times", James Reston, meldt in een telegram uit Washington dat er aandrang wordt uitgeoefend op president Truman om nog één poging te doen om overeenstemming met de Sovjet-Unie te bereiken, alvorens op dracht te geven tot vervaardiging van de waterstof-atoombom. Volgens Reston hebben Amerikaanse autoriteiten, on der wie do voorzitter voor de commis sie van de atoom-energie, David Lilien- thal, er op aangedrongen dat de Ver enigde Staten, alvorens de verantwoor delijkheid te aam-aarden voor het ver vaardigen van een wapen, waarvan de uitwerking die van de oorspronkelijke atoombom naar schatting duizendvou dig overtreft. een gebied van 130— 260 vierkante km zou gdheel worden verwoest! eerst de stoot zullen ge ven tot het opnieuw voeren van inter nationale onderhandelingen over con trole op alle wapens, waarvan het ge bruik een uitroeiing van mensen op reusachtige schaal betekent. Men verwacht volgens Reston dat president Truman in de eerstkomende twee of drie weken het besluit zal ne men of de Verenigde Staten al dan niet tot vervaardiging van de waterstof- atoombom zullen overgaan. In opdracht van ds president maken thans de mi nisteries van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging en de commissie voor de atoomenergie een grondige studie van de verwikkelingen op wetenschap pelijk, politiek en moreel gebied, die het gevolg zouden zijn van een Ameri kaans besluit tot vervaardiging van de bom. Volgens door Reston van gezagheb bende zijde verkregen inlichtingen zou den de kosten van 'n waterstof-atoom bom 200 miliioen dollar bedragen, het geen aanzienlijk minder is dan het be drag, benodigd voor het maken van de eerste atoombom. „Sommige Amerikaanse autoriteiten kanten zich tegen het denkbeeld op zichzelf om een wapen te deen ver vaardigen, welks vernietigende uitwer king buiten 't menselijke voorstellings vermogen valt. Anderen voeren aan oat niemand, die belast is met de organi satie van de verdediging van een ïand, de verantwoordelijkheid op ziah kan ne men, afstand te deen van een wapen, waaraan een eventuele vijand mogelijk werkt. David Lilienthal zelf zou van me ning zijn, dat slechts in een toestand van grote nocd en uitsluitend lnaien de Verenigde Staten geen andere veili ge of eervolle weg meer open zou staan, ae waterstof-atoombom bij het wapen arsenaal van het land zou mogen wor den gevoegd," aldus Reston. Partijfunctionaris in Hongarije vermoord DOOR TITO-AANHANGERS? Volgens een officieel communiqué is een zekere Kiss, secretaris van een af deling der communistischo partij, in Zuid-Hongarije, door een „geheime kos- lakkenorganisatie" vermoord. Men had hem de ogen uitgestoken en 27 messte ken toegebracht. De organisatie was ge sticht door de Joegoslaaf Etienne Dobo, die volgens het communiqué in Augus tus 1949 door Tito naar Hongarije werd gezonden. Dertien koelakken zijn aan gehouden. Twee hebben bekend by de moord te zijn betrokken. Dobo is voort vluchtig. Voor zijn aanhouding is een b ling van 10.009 florins uitgeloofd. D^ dertien aangehouden koelakken zullen door een militair gerechtshof worden berecht. VLAM SLOEG NAAR BINNEN. Het gebouw, dat, wanneer men de werf oploopt, zich rechts tussen ae scheepshellingen bevindt, is in vier ge deelten verdeeld. Daarin zijn onderge bracht een gereedschapsafdeling, een afdeling voor autogenisch lassen en een voor electriscfh lassen, zomede een af deling, waar schildermateriaal wordt opgeborgen. Bovendien is er een zgn. compressorafdeling tegen aan gebouwd in het magazijn lagen een aantal gas- cylinders ten behoeve van de lassers opgeborgen. Deze zijn tijdig in veilig heid gebracht. Omtrent de toedracht van het ge beurde deelde men ons mede, dat een lasser bezig was met autogeen-lassen Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak schijnt op een gegeven ogenblik de vlam van het lasapparaat naar bin nen te zijn geslagen. Even daarna ont plofte de stalen cylinder, de gevolgen waren verschrikkelijk. De zoldering van het gebouwtje, waaraan een aantal elektromotoren waren gemonteerd, zak te ineen. De ruiten vlogen aan scherven over de werf en onmiddellijk stond deze afdeling in lichter laaie. EÉN VLAMMENZEE. Opgeschrikt door de hevige knal van de ontploffing snelde men van alle Finland zal geen Finnen uitleveren De Finse regering zal de Russische els om 300 „oorlogsmisdadigers" aan de Sovjet-Unie uit te leveren, van de hand wijzien. zo heeft Reuter uit gezagheb bende diplomatieke bron in de Finse hoofdstad vernomen. Sommige van de „oorlogsmisdadigers" die op de door de Russen verstrekte lijst voorkwamen zijn Russische vluch telingen. die voor de oorlog asyl in Fin land hebben gekregen en later Finse burgers werden. Terwijl de Finse re gering bereid is, Sovjet-burgers uit te leveren zoals ook in het vredesver drag is bepaald weigert zij in strijd met de Finse grondwet te handelen door haar eigen onderdanen uit te le veren om door een vreemde mogend heid berecht te worden. NIEUWE STAKINGSACTIE IN FRANKRIJK. Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond C.G.T., waartoe 95 percent der Franse zeelie den behoort, heeft alle zeelieden van de Compagnie Generale Transatlantique opgeroepen om op alle manieren, die hun goeddunken de staking van hun kameraden van de „He de France" te steunen. I Deze zijn in staking gegaan wegens het niet toekennen van een maande lijkse bonus van 3 000 francs. De Franse regering is krachtig opge treden door militairen te requireren. GASMASKERS EENS PER MAAND OP! Vijf jaar na de oorlog loeit .in het dorpje Alderbury in Engeland nog al tijd eenmaal per maand de sirene van de luchtbescherming en onmiddellijk zetten dan alle 800 inwoners, de school kinderen incluis. hun gasmaskers op. in afwachting van het signaal „alles vei lig". Deze oefeningen zijn geen grapje, maar een dringende noodzaak. Want vlak bii het dorp ligt een grote opslag plaats van gifgas en de dorpelingen moeten paraat, zijn in geval er op deze opslagplaats eens een lek zou ontstaan. HONGARIJE WEIGERT DEEL NEMING IN INTERNATIONALE COMMISSIE. De Hongaarse regering heeft gewei gerd deel te nemen aan een commis sie van het Internationale Hof om een onderzoek in te stellen naar de be weerde schending der mensenrechten in Hongarije. De campagne, die tegen Hongarije wordt gevoerd onder het voorwendsel van schending der mensenrechten en van het vredesverdrag dient slechts propagandadoeleinden" aldus is door het Hongaarse departement van bui tenlandse zaken verklaard. kanten van de werf toe om hulp te bieden. Het geluid van de explosie, dat tot ver in de omtrek was te ho ren, deed ook vele inwoners van Bol nes verschrikt uit hun huizen lopen. Bovendien ging op hetzelfde ogenblik in de meeste huizen het electrisch licht uit, hetgeen de consternatie nog vergrootte. Toen de eersten van de werf arbeiders bij het Centraal Magazijn kwamen, was het gebouw één vlammenzee. Arbeiders, die in het gebouw werkzaam waren, strompelden of kropen gewond naar buiten. Aan hen verleende de verband- meester, die nog kans had gezien de G.G.D. te Rotterdam te waarschuwen en over een grote hoeveelheid verband- materiaal beschikte, de eerste hulp. Inmiddels was ook o.a. de eigen brand weer van de werf in actie gekomen. Ook de Rldderkerkse brandweer ver scheen weldra op de plaats des onheils cm met enige mctorspuiten deel te ne men aan het blussingswerk. Nog voordat de brandweren hun strij-d tegen het vuur aanbonden, heeft een van de baaen van de werf, baas Den Hced, kans gezien de electriscihe stroom in het brandende gebouw af te sluiten. In het gebouw bevindt zich n.l. een hoogspanningsleiding, die gevoed wordt door het GB.B. te Dordrecht. Baas Den Ho.ed ontzag zich niet en met levensgevaar baande hij zich een weg door vuur en vlammen om de hoog spanningskabel af te sluiten. Hij slaag de daarm, zodat, neg groter onheil kon worden voorkomen. Hst directe gevolg was, dat een deel van Bolnes van electrisChe stroom werd verstoken. Na tiwee uur, om ruim kwart over ze: er waren inmiddels mon teurs van het G.E.B. te Dordrecht ent boden om een nieuwe aansluiting te maken, waarmee zij spoedig na aan komst gereed waren was de electri- citeitsvoorzienii.g voer Bolnes hersteld. In de verbandkaimer van de werf werden de gewonden, die dadelijk door hun mède-arbeiders met de aanwezige branac„rds waren weggevoerd uit het brandende gebouw geholpen. Plaatsslij- geneesherer. waren inmiddels gear- -esrd, zomede de G.G.D. uit Rotter dam, die met vfjf auto's en verplegend personeel was uitgerukt en zeer snel ter plaatse was. Het bleek dat, gelijk gezeg, 19 arbei ders waren gewond. Hun verwondingen bestonden voornamelijk uit brandwon den en wonden door rondvliegende scherven veroorzaakt. 14 van hen zijn met de ambulance- auto's van de G.G.D. naar ziekenhui zen te Rotterdam vervoerd. De lichtgewonden zijn ter plaatse door de verbandmeester en enige art sen uit Bolnes en Ridderkerk behan deld en kenden vervolgens huiswaarts gaan. ILO-CONFERENTIE OP CEYLON. De Britse minister voor Gemenebest- betrekkingen. Noel Baker, heeft op ae regionale ccr 'erentie van de ILO (In terna ticnal Labour Organisation) op Ceylon verklaard, dat Engeland zijn volledige steun zou geven aan deze or ganisatie bij haar pogingen het lot van de Aziatische arbeiders te verbeteren. De komende jaren zou de toekomst van Azië beheerst worden door economisdlie expansie, waarbij Oost en West zou den samenwerken. Noel Baker gaf een optimistisch beeld van de econccnisohe toestand in Azië. De conferentie wordt bij-gewoond door 250 afgevaardigden van regeringen, werkgevers en werknemers uit vele de len van Azië. Ook zijn als waarnemers aanwezig vertegenwoordigers van In ternationale organisaties, Voor het eerst is Indonesië uitgenodigd. MENTHO-REX Verkou dheldszall bestrijdt dc kom van buitenaf langs tu-ec wegen: inademen en inwrijven Nederl. bloembollenexport „moordend" voor Amerika? HOLLANDSE KWEKERS ZEGGEN: „NORMALE CONCURRENTIE". In een artikel over de Europese export naar Amerika bespreekt „Wallstrost Journal! de invoer van bloembollen. Volgens het blad gebruiken de Ameri kaanse bloembollcnkwekers de t^rm „moordend" om de concurrentie van Nederland te beschrijven. Een Ameri kaanse bollenhandelaar heeft „Wall- street Journal" medegedeeld, dat hij feitelijk 20 dollar per 1.000 gladiolen bollen zou moeten ontvangen, doch zijn verkoopsprijs heeft moeten verla gen tot 9 a 10 dollars om met het Nederlandse prijsniveau te concurre ren. Bij de Federale tariefcommissie te Washington zijn onlangs beschuldigin gen ingediend van dumping door bui tenlandse handelaars. De Northwest Bulb Growers Associa tion heeft, verklaard, dat ae Nederlan ders soms narcissenbollen ln Amerika beneden de kostprijs verkopen om dol lars te verdienen. Een verzoek van deze vereniging om krachtens de ontsnap pingsclausule van de handelsovereen komst van Genève een onderzoek in te stellen naar de verkoop van Nederland se narcissenbollen in de V.S is echter gisteren door de Federale tariefcom missie afgewezen. De commissie was van oordeel, dat er geen aanwijzingen zijn, dat de verlaging van het invoerrecht op narcissenbollen is gevolgd door een ab solute stijging van de invoer of door een belangrijke stijging van het percen tage. dat de invoer van de binnenlandse productie vormt. Dit schijnt de mening van hen, die met de bloembollenimport op de hoogte zijn, te bevestigen. Deze beweren, dat er in Amerika zeer zeker een markt is voor binnenlandse zowel als voor Nederlandse gladiolen- bollen, welke laatste een nieuwe va riëteit zijn. Overigens is het waar, dat Nederland aanzienlijke hoeveelheden gladiolenbollen in Amerika heeft in gevoerd. Dc plotselinge verschijning van deze Nederlandse bollen op de Amerikaanse markt wekte de verbol genheid op van de Amerikaanse kwe kers, die niet meer gewend waren concurrentie het hoofd te bieden. Wat de klachten over de prijs dei- Nederlandse narcissenbollen betreft houden de importeurs vol. dat deze bol len niet niet verlies door de Nederland se kwekers worden verkocht. Voordat de Nederlandse bollenlnvoer na de oor log werd hervat, ging het de Ameri kaanse kwekers zeer goed en nu de concurrentie is teruggekeerd, kan men het als een menselijke en natuurlijke reactie beschouwen, dat zij het de bui tenlandse concurrentie verwijten, dat zij harder moeten werken voor hun aandeel van de markt. GROTE ravage. Met de blussing van de brand is ge ruime tijd heengegaan. Het gebouw stond afzonderlijk op de werf en kon van alle kanten door de brandweerlie den, die op een ogenblik met zes stra len water gaven, worden omsingeld. Om zes uur werd met de nablussing een aanvang gemaakt. Het bleek dat er een grote ravage in het gebouw, waarvan het dak en de zoldering tengevolge van de ontploffing waren ineengestort, was aangericht. Wij vernamen nog, dat gisteravond van de zijde van de Rijksinspectie van liet orandweerwrzen een onder zoek naar de oorzaak van de ontplof fing van de gascylinder zou worden ingesteld. Een deskundige deelde ons mede, dat het zgn. naar binnen slaan van de vlam in een gascylinder, zo als door een lasser wordt gebruikt, zeer zelden voorkomt. Gebleken is dat ten dergelijke ontploffing zich veel later kan voordoen dan men zou ver moeden. De schade wordt door verzekering ge dekt. Een deel van hel werk op. de werf zal tijdelijk moeten worden stil gelegd. Dr M. AMIR GEZANT VAN ISRAËL? Nu de staat Israël door Nederland de jure is erkend, kan verwacht worden, dat dr M. Amir zal geaccrediteerd wor den als gezant van Israël bij het Ne derlandse Hof. Hij is op het ogenblik vertegenwoordiger van Israël en ge volmachtigd minister in Nederland, België en Luxemburg. Daar ook België en Luxemburg de staat Israël de jure erkend hebben, ligt het in de bedoeling, dat dr M. Amir ook in deze landen als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Israël zal optreden. BINNENLAND. Gisteravond ls de 33-Jarige boeren knecht J. Bool, toen hij de onbewaakte overweg in de Edammer Jaagweg per flets passeerde, door de trein naar Enk hulzen gegrepen en op slag gedood. B was gehuwd en vader van één kind, De Engelse Hawall-bandleider Felix Mendelsohn ls uit zijn perikelen. Extra radio-uitzendingen, engagementen voor twee voorstellingen en hulp van zijn gramofoonplatenmaatschapplj maken net hem mogelijk thans aan zijn verplichtin gen hier to lande te voldoen. Het Initiatief-Comité „Wie wint de Pot", waarvan de aangesloten Verenigin gen van de Centrale Raad voor Kinder uitzending ln Nederland deel uitmaken, heeft de heer Carel Brlels verzocht een reprise te geven van het ln Amsterdam met zoveel succes opgevoerde nationale Ganzenbordspel met loterij, op 2de Pink sterdag 29 Mei 1950 ln het Fevenoord Stadion te Rotterdam. Deze verkoop der loten vangt 1 Maart as. officieel aan. Gistermiddag Is Hr Ms oefenschip voor onderzeebootbestrUdlng en technische opleidingen Marnlx" ln een korte, een voudige plechtigheid te Amsterdam ln dienst gesteld. De Lord Provost van Edinburgh, sir Andrew Murray, ls gisteren met de Con stellation ..Utrecht" op Schiphol aange komen HIJ zal hier als vertegenwoordiger van het ..Edinburgh Hestival" besprekin gen voeren met verteglnwoordlgers van het Holland Festival en het Salzburg Festival. Gistermiddag zijn te Atrecht op plech tige wijze de stoffelijke resten van 50 Nederlandse militairen en verzetslieden, die ln de oorlog ln Frankrijk sneuvelden of gefusilleerd werden, door dc Franse regering aan de Nederlandse regering overgedragen. De Nederlandse regering was door am bassadeur baron Van Boctzelaer van Oos terhout vertegenwoordigd. Tot president van de universiteit van Indonesië ls benoema ir Soerachman. Deze was minister ln een der eerste ka binetten SJahrlr. BUITENLAND. Het West-Dult.se ministerie voor de voedselvoorziening heeft aangekondigd, dat de rantsoenering van alle levensmid delen, met uitzondering van suiker, ln West-Dultsland op 1 Maari as. zal ein digen. De rantsoenering te Berlijn zal worden voortgezet. Brennan. een vroegere mijnwerker uit de Wyoming-vallei heeft medegedeeld, dat hij poogt een-Jegenvakverenlglng op te richten. Deze met de vakvereniging van Lewis rivaliserende groep, de onafhan kelijke anthraclet-mljnwerkers. heeft een uit tien man bestaand bestuur gevormd, aan welks hoofd Brennan staat Dit ls de eerste uitdaging aan Lewis ln deze geest sinds vijftien jaai. Na een afwezigheid van tien maan den ls de Sovjetrpsslsche ambassadeur ln Perzlë. Ivan WasslllevltsJ Sadsjikof. per vliegtuig uit de Sovjet-unie te Teheran teruggekeerd. Ko Nakanisjl. de Japanse communist die de campagne van de Komlnform tegen de leiders van de partij steunde en des wege uit de party ls geroyeerd, heeft aangekondigd, dat hij een revolte tegen het partijbestuur op touw zal zetten. De Japanse regering heeft de ont binding bevolen van vijf ..godsdienstige organisaties" en twee feodale lichamen, die „ultra-natlonallstlsch en terroris tisch" worden genoemd. De technische staatsscholen, ressor terende onder de Duitse spoorwegen, heb ben besloten het Esperanto op het leer programma te nemen. Drie gewapende mannen deden een overval ln hotel Statler lr> Boston en maakten de kassier van het hotel een 47.000 dollar lichter, nl. 26.000 dollar aan baar geld. benevens een bedrag van 21.000 dollar aan geldswaardige papieren en cheques. De arts van koning Gustaaf van Zweden heeft meegedeeld, dat de gezond heidstoestand van zijn patiënt langzaam maar zeker vooruit gaat. De koning ont vangt al weer verscheidene bezoeken. Radio Vaticaan maakte bekend, dat meer dan vijfhonderd nonnen ln Bosnië en Herzegowina gedwongen zijn hun te huizen' te verlaten. Talryke nonnen wer den gevangen genomen en naar kampen voor dwangarbeid overgebracht. De Franse spoorwegen maken mel ding van een nieuw geval van sabotage op de lijn Parijs-Straatsburg. Twee man nen trachtten 'bij een overweg een- sig naal onklaar te maken. Een spoorweg arbeider raakte met het tweetal slaags, maar kon niet verhinderen, dat zij zich uit de voeten maakten. Van ambtelijke zljcl? wordt ver klaard, dat de overeenkomst betreffende de militaire hulp tussen de Ver. Staten en acht landen van het Noord-Atlantisch pact einde deze week of aan het begin van de volgende zal worden getekend. Een Amerikaanse rechtbank te Muenchen veroordeelde zes Duitsers tot gevangenisstraffen van 7 tot 30 maanden wegens pogingen om buitgemaakte vizie ren en gyrokompassen van de Luftwaffe aan buitenlandse mogendheden te ver kopen. De Belgische regering heeft, even als Luxemburg, de staat Israël de jure erkend. Gisteren zijn te Londen de bespre kingen van Zweedse. Deense en Noorse met Britse deskundigen opnieuw begon nen over een vrijer maken van de handel tussen Engeland en de Scandinavische landen. Het opperbevel van het Amerikaanse leger heeft de afschaffing bevolen van alle rassen- of godsdienst onderscheid onder officieren en manschappen. De commissie voor anti-Amerl- kaansc gedragingen van het Huls van Afgevaardigden heeft besloten ln de loop van de maand de getuigenissen te horen van Henry Wallace, gewezen vice-presi dent van dc Verenigde Staten, en van generaal Leslie Groves. Australië open voor Nederlanders „Vrijdag heb ik de Nederlandse ge zant, mr P. 'Tippema, dc geschreven voorstellen overhandigd voor een overeenkomst lussen Nederland en Australië, waarbij Australië op korte termijn ongeveer 1500 Nederlandse gedemobiliseerd^n uit Indonesië zal opnemen", heeft de nieuwe Austra lische minister van Immigratie, Harold Holt, aan An'ta medegedeeld. Hij zeide binnenkort het antwoord van Nederland op deze voorstellen te verwachten. Minister Holt meende, dat door het falen van de Labour-" regering om een overeenkomst ten aan zien van de emigratie van Nederlandse gedemobüiseerden tot stand te brengen, Australië zeer gewenste emigranten aan Nieuw-Zeeland verliest, die feitelijk liever naar Australië waren gekomen. Wanneer meer Nederlandse oud-mili tairen uit Indonesië naar Australië wensen te emigreren, is de Australische regering altijd bereid de onderhande lingen te heiopenen. „Wij stellen Nederlandse emigranten zeer op prijs en wensen geen gelegen heid te laten voorbijgaan om hen in Australië welkom te kunnen heten", aldus de minister. Ds correspondent van Aneta acht het waarschijnlijk, dat op de Austra lische burgerschapsconventie, die op 26 Januari te Canberra zal worden ge houden, het regeringsplan voor het aantrekken van meer Nederlanders door premier Menzies in bijzonderheden zal worden bekendgemaakt. Het rijke leven in de wijde wereld in tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverheid, gezondheid en Bezorgdheid onder varkenshouders PRIJS BACON-VARKENS ONDER MINIMUM-GARANTIEPRIJS. (Speciale berichtgeving) In kringen van' de georganiseerde veehouderij maakt men zich enige zor gen over de handelspolitiek van de re gering ten aanzien van de varkenshou derij en van de export. Doordat de export in het laatst van het vorige jaar sterk is afgeremd, is de prijs van de bacon-varkens thans ge daald beneden de minimum-garantie prijs. welke door de Minister van Land bouw is ges.eld. Ook is een belangrijk aantal bacon-varkens. welke niet tij dig konden worden afgenomen, inmid dels te zwaar geworden om thans nog tot bacon verwerkt te kunnen worden. In veehouderij-kringen vreest men nu, dat de politiek onzer regering er toe zal leiden dat de varkenshouderij voor de boer niet aantrekkelijk genoeg blijft. Daardoor kan liet gevaar ontstaan dat Nederland in de, loep van dit jaar de minimum-verplichtingen van het En gelse bacon-contract niet zal kunnen nakomen, tot grots schade niet alleen van de landbouw, maar ook van de nationale economie. Rijkswerkplaatsen worden uitgebreid 12.000 ONGESCHOOLDE GEDEMOBILISEERDEN KUNNEN GRATIS VAKOPLEIDING KRIJGEN. Op korte termijn zullen de rijkswerk plaatsen, die in verschillende steden in ons land gevestigd zijn, worden uitgebreid. Tevens wordt een geheel nieuwe werkplaats te Heerenvecn in gericht. Deze maatregelen zijn geno men om aan 12.000 ongeschoolde mi litairen, die in de loop van het jaar in Nederland zullen aankomen, een gratis vakopleiding te bieden. Gebleken is. dat 60 van de repa triërende militairen in de vroegere werkkring terugkeren. Van de overbljj- venden zijn 15 geschikt om in de opleiding voor eèn bepaald vak, waarin behoefts naar meer werkkrachten be staat, te worden genomen. Van de on geveer 7000 militairen, die per maand terugkeren, zullen er telkens 1000 in de gelegenheid worden gesteld binnen 4 tot 9 maanden een opleiding in een bepaald vak te krijgen. De uitbreiding van de werkplaatsen en de voorziening van machines en materiaal zal in Mei van dit jaar haar beslag hebben gekre gen. zodat dan 6000 personen tegelijker tijd aan ds cursussen kunnen deelne men. Mocht de outillage van bepaalde werkplaatsen dan nog te gering zijn, dan zal men een twee-ploegen-stelsel invoeren. Hierdoor zal de capaciteit tot 10.000 personen tegelijkertijd kunnen worden opgevoerd. Uitbreiding Amsterdams havenoutillage TANKINSTALLATIE VOOR VLOEIBARE RUBBER. Aan de Ja.vakade bij de toegangs poort tot de terreinen van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" in de zee- en rijnhaven van Amsterdam werd gisteren een tankinstallatie, bestemd voor de opslag van latex (vloeibaar rubber), in gebruik genomen. De exploitatie van deze installatie is in handen van de N.V. Tankfoedrijf Amsterdam, die in Augustus 1942 'werd opg «richt door samenwerking van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland en de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam. Gedurende de oorlogsjaren en zelfs reeds daarvoor werden de plannen voer dit bedrijf ontwikkeld. De officiële opening geschiedde in tegenwoordigheid van de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly, de voorzitter en de algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel, de heren C. P. van Eegihen en mr G. M. Greup, commissarissen en directies van veie scheepvaartmaatschappijen en cultuur- endernemingen, de voorzitter en secre taris van de vereniging „De Amster- j damsohe Haven", de heren W. Rob beek en R Th. J. Ie Cavelier. I Deze latex-tankinstallatie is het eer ste bedrijf van dien aard op het vaste land van Europa. PROF. SCHERMERHORN NAAR PERZIË EN INDONESIË. Prof. dr ir. W. Scherme.horn zal a s. tfrpdag per K L.M. naar Perzlë vertrek ken voor het uitvoeren van photogram- metischs werkzaamheden. -Na afloop hiervan vertrekt hij naar Indonesië. Dc vliegende Panama hoed Een dezer dagen landde cp Schiphol de trotse KLM-vogel „Koningin Julia na", een DC 6 Toen het toestel op het platvorm tot stilstand wras gekomen, kwam de gezagvoerder naar buiten, zwaaiende met een vreemdsoortig voor werp en luid roepende: „Wie wil dit din.g hebben?" Dat „ding" bleek bij nadere beschouwing een Panama hced te zijn, welke behangen was met- hon derden papieren: labels, krantenknip sels, oorkonden, nieuwjaarswensen, me nu's, kaartjes e.d. De luide kreet van de gezagvoerder is zeer verklaarbaar. Aan die vreemde hoed is toch een ma gische gracht eigen, beter gezegd: de mannen van de luchtvaart beweren met ernstige gezichten, dat wie deze hoed niet wil vervoeren met rampen be dreigd wordt. En verder: men meet de hced bij aankomst, waar ook ter we reld, direct overgeven aan een collega. Zo zwerft het niet meer te dragen hoofddeksel van Amerika naar Europa, van Azië naar Australië, van Zuid- j Amerika naar Afrika. Volgens schattingen moet de papier winkel reeds meer dan 100.000 mijl hebben afgelegd De KLM-mensen op Schiphol hebben een zoveelste document aan de roem ruchtige hced gehangen: een, verzegelde enveloppe, bevattende de legende van de „Vliegende Hollander" Op de enve loppe werd de waarschuwing geschre ven, dat slechts by terugkeer van de hoed op Schiphol van de inhoud ken nis genomen mag worden. De grcte vraag ls nu maar, wanneer de wereld reiziger naar Amsterdams luchthaven zal terugkeren Reeds enkele uren, nadat het geca moufleerde strooien geval op Schiphol was aangekomen, had een bewoner van een Ocsteuropese staat de hoed onder zijn berusting genomen. Met een toestel van de Tsjechoslovakian Airlines ging de stille wereldreiziger weer het lucht ruim in cp weg naar PraagWaar de hoed nu is? Misschien al wel in Ca sablanca, Sofia, Presbwick of op de Bermuda eilanden REIZIGER Prijsvorming Consumptie-aardappelen MAATREGELEN VOOR EEN BODEM IN DE MARKT. (Speciale berichtgeving) Door de hoofdafdeling Akkerbouw van de „Stichting voor de Landbouw" is met de Minister van Landbouw overleg gepleegd over een plan om door middel van areaalheffing gelden te verzame len, teneinde door het leggen van een bodem in de markt de prijsvorming van consumptie-aardappelen gunstig te kun nen beïnvloeden Begonnen zal moeten worden met een matige heffing, waarbij de gelden kun nen wordtVi gebruikt om eventuele ca tastrofes bij oogst 1950 te voorkomen. De heffing zal dienen te gelden voor alle kleibedrijven en de grotere bedrij ven op zandgrond, die als regel mede voor de markt telen De kleine bedrij ven op zandgrond (minder dan 5 H.A. bouwland) nemen niet deel in het fonds en kunnen daarom ook niet van de eventueel te treffen maatregelen profi teren. In hoeverre in enigerlei vorm finan ciële steun van de overheid kan wor den verkregen, is nog onbekend/Wel is het zeker dat de minister sympathiek staat tegenover deze. door het bedrijfs leven voorgestelde maatregelen. BEVORDERING FR ANSNEDERLANDS CULTURELE BETREKKINGEN. Te Amsterdam werd de 7e vergade ring van de Nederlands—Franse' cultu rele commissie gehouden. Besloten werd ook voor het komende academisch jaar beurzen ter beschikking te stellen van Nederlandse en Franse studenten voer studie in het andere land. Eveneens zal de gebruikelijke uitwisseling van hoogleraren voortgang vinden. Omstreeks Pasen zal een reis van Nederlandse kweekschoolleerlingen en -leraren naar Frankrijk: georganiseerd worden. Ook komen er concerten en tentoonstellingen. VERZOEK OM MEER „VOLKSVIS". Toestand onhoudbaar. De Ned. Bond van kleinhandelaren in vis, in vergadering bijeen te Amster dam, heeft een motie aangenomen, waarin verzocht wordt maatregelen te treffen voor meer aanvoer van volks- vis, daar de toestand van de kleinhan del in vis in het gehele land precair is. De wens wordt uitgesproken, dat zo spoedig mogelijk maatregelen worden getroffen om aan deze onhoudbare toe stand een einde te maken. Afschriften zijn verzonden aan de minister van Landbouw en Visserij, het Bedrijfschap voor Visserijproducten en de vakgroep Detailhandel in vis. SCHEEPSBERICHTEN. ABBEKERK Brisbane—Rciam 17/1 te Adelaide, ALDAB1 R'damBuenos Aires pass. 16/1 Lissabon; ALDERAMIN 16/1 van Buenos Aires naar R'dam; ALCHLBA Buenos AiresR'dam pass. 16/1 Lissabon; ALGORAB PortoAlegreR'dam 16/1 85 mijl West Flnisterre; BORNEO Bangkok— R'dam 16/1 van Port Said; CERAM Ka rachiR'dam 16/1 van Le Havre; CHAMA (T) 16/1 van Aden naar Le Havre; ESSO ROTTERDAM (Ti R'dam-Aruba pass. 16, 1 Azoren; GORDIAS 16/1 van Calamata naar Catania; HAARLEM 16/1 te Fort de Franae v. Antwerpen; HELDER 16/1 te St. Eusta- tlus van Antwerpen,. INDRAPOERA R'dam Batavia 17/1 te Pènang;; KEDOE R'dam Batavia pass. 16/1 (9 uur) Ouessant; KELBERGEN. 10/1 van Llvorno naar Sue~; KOTA BAROE BataviaR'dam verw. 17 1 te Suez, KOTA GEDE JavaR'dam pass. 16/1 22 uur Ouessant; KOTA INTEN pass. 17/1 5 uur Dover R'damJava; LANG- KOEAS R'dam—Batavia 16/1 16 uur van Port Said, LEERDAM R'dam—New York 16/1 van Antwerpen; LEKKERKERK 16/1 van Bombay naar Colombo. MAASKERK, 16/1 te Harcourt van Lagos; MACOMA (T) R'damAbadan 16/1 van Algiers. MADOERA. A damBatavia 16/1 van Pe- nang. MALVINA (T) 17/1 te Singapore van Miri; MELAMPUS 16/1 van Stavanger naar A'dam; MUIDERKERK Libreville— A'dam 16/1 van Lagos; OMALA (T) 16/1 van Vlzagapatam naar Miri; ORANJE A'damBatavia pass. 16/1 Algiers; OVER- IJSEL van Makassar te Menado tot 17/1; PYGMALION 16/1 van Trinidad naar Mobile; REMPANG 16/1 van Soerabaja n. Batavia; RIDDERKERK Japan—R'dam 16/1 te Kochlchang; ROEBIAH 16/1 van Tarakan naar Makassar; RONDO Lorenzo MarquezMauritius 17/1 te Port Louis; SALATIGA 16/1 van Batavia naar Sema- rang; SAPAROEA New YorkAlexandrlë 16/1 van Marseille; STENTOR 16/1 van Kymassi naar R'dam' TARAKAN A'dam— Makassar 17/1 te Bona; TEGELBERG 16/1 van Penang naar Mauritius; TIBERIUS 17/1 te New Orleans van Mobile; TJITJA- LENGKA 16/1 van Soerabaja naar Makas sar: TOSARI LondenMelbourne pass. 16/1 8 uur Kaap Bon; ZAAN 16/1 van Grimsby naar Lissabon: ZUIDERKRUIS R'damBatavia 16/1 15 uur van Aden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2