De heer A. de Koster ridder in de Orde van de Ned. Leeuw Wie met de „Waterman" naar huis komen Nam na 40 jaar afscheid van de Ned. Ver. van Meelfabrikanten Eerlijk doel in Indonesië werd niet verwezenlijkt Het onrecht en leed der minderheden Laatste Berichten Westerling over zijn doelstelling „Geen ondemocratische liquidatie der Negara's Beur8van Amsterdam WOENSDAG 11 JANUARI De heer A. de Koster, directeur van de N.V. Meelfabriek De Sleutels v.h. De Koster Co., te dezer stede, die 7.0 zeer zijn leven in dienst heeft ge steld van de Ned. Ver. van Meelfa brikanten en de Ned. Bakkerij-stlch- ling, heeft hedenmorgen in de voor name vergaderzaal van de Rotter damse Bankvereniglng te 's-Graven- hage afseheid genomen als voorzitter, van de Ned. Ver. van Meelfabrikan ten en daarmede tevens van de vel# functies, welke hij in deze hoedanig heid heeft gediend. De scheidende, die met een korte on derbreking deze vereniging ruim 40 jaar als bestuurslid, waarvan 30 jaar als president, heeft gediend, werd het eerst toegesproken door de vice-wooraitter, nir Th. H. M. Verqpyck. Na een woord van hartelijk welkom tot de vele aan wezigen en in het bijzonder tot de vertegenwoordiger van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Z. E. Mansholt, ir S. J. Louwes en de afgevaardigden van het Hoofd bedrijfsschap voor Akkerbouwproducten en het BedTijfsschap voor Granen, Za den en peulvruchten, zeide spreker het besluit van de heer De Koster om af scheid te nemer van zijn vele functies zeer te betreuren. Met zeer veel tact en menselijk gevoel heeft de heer De Koster steeds de vergaderingen geleid, waarbij het. algemeen belang geregeld op de voorgrond heeft gestaan. Met grote Instemming der aanwezl gen deelde spreker vervolgers mede, dat besloten was om de heer De Kos ter te benoomen tol. ere-voorzitter van de Ned. Ver van Meelfabrikanten De heer M. J. H. van de Venne, die na de heer De Koster de nestor van de Nel Ver. van Meelfabrikanten is, lieeft vervolgens in een van veel waar derende toespraak getuigd van de vele verdiensten, welke de heer De Koster voor de vereniging in de loop der jaren heeft gehad. Spreker, die herinnerde aan de komst van de heer De Koster in het bestuur van de vereniging, merkte op, dat deze steeds op aller verlangen het voorzitterschap heeft be ikleed. Met dankbaarheid releveerde spreker de veie verdiensten, welke de scheidende zowel in de eerste als de tweede wereldoorlog voor de Ned. Maalindustrie in het bijzonder en voor de Nederlandse voedselvoorziening in het algemeen heeft gehad. Onder uw krachtig geleide, dat getuigt van een juist inzicht in de onderhavige kwes ties, voelden wij ons veilig. Daarbij hebt gU altijd voor ogen gehad een vrfje ontplooiing van de meelfabrieken, een goede verstandhouding met de overheid en een hartelijke samenwer king met allen, die bij de Ned. Maal industrie betrokken zijn. Overziet spre ker thans de langdurige werazaa- den van de heer De Koster, dan is spreker de mening toegedaan, dat hij hier prachtig in is geslaagd. Zouden wij, aldus spreker, een vergelijking met het buitenland moeten trekken, dan geloven wij, dat wij, dank zij uw krachtige leiding, in Europa zowel in technisch als organisatorisoh opzicht aan de spits staan. Uit hoge erkente lijkheid en dankbaarheid en uit warme vriendschap bood de heer Van de Ven ne vervolgens de heer De Koster de zes delen, welke over Abraham Lincoln zijn verschenen, aan. Spreker verbond hieraan de grote toegenegenheid, welke men in deze kringen koestert voor mevr. De Koster, die haar echtgenoot zo vele uren in het belang van de or ganisatie heeft moeten afstaan, Ir Louwes, die de minister veront schuldigde, gewaagde eveneens van de grote dank, welke men in regerings kringen heeft voor de persoon en het werk van de heer De Koster, in aan sluiting waarop hij gewaagde van de vele regeringsmaatregelen, o.a. van de tarwewet, die in het belang van de landbouw en de Ned. maalindustrie zijn genomen en waaraan de heer De Koster zijn beste krachten hééft ge geven. Hoewel er vele moeilijkheden waren te overwinnen, is het de ver dienste van ae heer De Koster, dat hfj zoveel mogelijk getracht heeft deze op te lossen. Voor al uw bemoeienissen die gU mede in verband met de Nederlandse voed selvoorziening en de economische posi tie van Nederland, hebt verricht, zeg gen wij U hartelijk dank. Hoewel wij mans staan voor een nieuwe ontwik kelingsgang der Nederlandse Industrie, is het mede aan uw inzicht te danken, dat wij een basis hebben om verder op voort te bouwen Uw taak als voor zitter van de Ned. Ver. van Meelfabri kanten hebt gij steeds gezien in een geest van welwillendheid en grote sa menwerking. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Op grond van al deze verdiensten \va het ir Louwes een groot genoegen, dat hij in deze samenkomst kon mededelen, dat het H.M. de Koningin, op voor dracht van minister Mansholt, had be haagd de heer A. de Koster te benoe men tot ridder In de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De heer G. Ulrich, voorzitter van de Nederlandse Bakkerij-stichting, die zich niet weinig verheugde over de hoge onderscheiding, welke de heer De Koster zo juist was verleend, gaf een terugblik van de vele belangrijke werk zaamheden. die de scheldende ook voor deze stichting in de loop der jaren heeft verricht. In het bijzonder stond spreker stil bij de bijzondere aandacht, welke de heer De Koster steeds aan de dag heeft gelegd voor de positie, waar in de bakkers/afnemers verkeerden. In dit verband herinnerde de heer Ulrich aan de financiële steun, welke de Maal industrie, dank zij het initiatief van de heer De Koster aan de Bakkerij stichting heeft verleend. Met dank baarheid maakte spreker vervolgens gewag van het aandeel, dat de heer De Koster in zijn kwaliteit als voorzitter van de Centrale Commissie Meel en Brood heeft gehad voor de Ned. volks gemeenschap. Als blijvend aandenken overhandigde spreker de heer De Koster een speciaal voor deze gelegen heid geslagen zilveren asbak. Als laatste spreker voerde de heer Gaaikema Schuiringa het woord, die de heer D? Koster vergeleek met een handier diplomaat. di<> voor alles zake lijkheid aan rr°nseli1kh°ld naarde. De heer De Koster, die diep was ge troffen door de wijze, waarop men hem dit afscheid had bereid, dankte in de allereerste plaats HM. de Koningin voor de hoge onderscheiding, welke hem deze dag was verleend, in welk verband hij ook dank bracht aan minister Mansholt en ir Louwes. die hem voor deze benoeming hadden willen voordra gen. Voorts herinnerde spreker aan zijn consulaire loopbaan, waarna hij de richting van de handel koos. Ook spre ker was met grote dank vervuld over de prettige contacten, die hij zowel bij de Ned. Maalindustrie als bii de Bak- keril-stichting in de loop der jaren heeft kunnen leggen. Spreker, die een groot voorstander ls voor het onderhou den van nauwe relaties met de land bouw. wenste zijn opvolger toe. dat hij de wegen zou kunnen vinden, die aan beider «verlangen tegemoet komen. Hoe wel spreker zich op déze dag niet te veel in beschouwingen over het toekom stig beleid wil begeven, hoopt hil. dat de Ned. Maalindustrie in de naaste toe komst wordt verlost van de verwerking van aardappelmeel. Na nogmaals zijn dank te hebben betuigd voor de wijze, waarop hem dit afscheid mogeliik was gemaakt, werd deze bijeenkomst met een kort woord door mr Verspvck be sloten. waarna de aanwezigen zich aan een lunch in Restaurant Roval ver enigden. waar nog vele hartelijke woor den van afscheid en dank zijn gespro ken. Burgemeester van Warmond ZWEMMEN Europese Zwemkampioenschappen in Wenen De Europese Zwemliga heeft heden morgen te Parijs besloten de organi satie van de Europese kampioenschap pen 1950 aan de Oostenrijkse Zwem- bond op te oragen. Deze kampioenschappen zullen van -0—27 Augustus in Wenen worden ge houden, VOETBAL. MIJNDERS' 300 VOOR DFC. In wedstrijd tegen UVS. Zondag a.s. zal Kees MUnders, de bekende oud-intemational, tegen UVS zijn 300e competitiewedstrijd spelen ▼oor DFC. Sportterrein zal door „Warmunda" gehuurd worden Onder voorzitterschap van de burge meester kwam de Raad van Warmond, in voltallige vergadering bijeen. In zijn uitvoerige nieuwjaarsrede wees de bur gemeester er op, dat in het afgelopen jaar wij ons allen hebben verheugd over de behouden thuiskomst van verschil lende Warmondse jongens uit Indone sië, maar hebben gerouwd, aldus spre ker, bij de dood van twee hunner Wij, althans ik persoonlijk, aldus de burgemeester heb betreurd, dat de grote offers, die gebracht zijn door hen, die 3 jaren huis en haard moes ten verlaten, en door hen, die deze jongens zo node konden missen, ge bracht voor een eerlijk doel, dat niet kon worden verwezenlijkt. De woor den van onze geëerbiedigde Koningin hebben mij en vele anderen opgebeurd. Gezien haar grondwettelijke positie kon zij niet anders handelen en heeft zij gehandeld in de overtuiging, dat het de wil Gods was. Vooral liet grote onrecht en leed, wat daarmede werd aangedaan aan belangrijke minderhe den, moet vooral voor onze Koningin wel zeer schrijnend zijn geweest. Hoe leven wy^ immers niet dagelijks be kommerd 'om de zorgen van een of andere minderheid. Denken wij aan het zwakke, zieke of hulpbehoevende kind. Is dat immers ook niet een minderheid welke onder de voet zou worden gelopen wanneer het niet extra verzorgd werd? Het ligt in onze natuur, dat onze sympathie naar hen uitgaat. Denken wij aan ker kelijke en politieke minderheden. Zij zijn immers hier in Nederland niet op gegroeid met de gedachte, dat de meer derheid niet uitsluitend alles mag heb ben en krijgen, maar dat de minder heden eveneens aan hun rechtmatige trek dienen te komen. Is Nederland zélf niet een minderheid te midden der vol keren? En heeft ons land zélf niet recht op erkenning en respect door een an der? Vergeef mij, zo vervolgde spr., dat ik wellicht te veel uitweidt over dit punt, Maar de grote desillusies van on ze jongens in Indië kan ik mij zo goed voorstellen en begrijpen. Ik hoop, dat- zij ook door de woorden en gedachten van onze Koningin zullen zijn opge beurd en hun plaats in de maatschappij zullen vinden niet met een gemoed vol teleurstelling maar met een gemoed van berusting. GEEN BOUWVOLUME VOOR 1950. In zyn verdere toespraak wees spre ker op de prettige samenwerking in het afgelopen jaar, hetgeen de beste ver wachtingen geeft voor de toekomst. Hij wees op de vele werken, die in het af gelopen jaar tot stand zijn gekomen en de werken die nog te wachten staan. Ook enige sombere klanken moest hij laten horen als het niet toekennen van een bouwvolume voor 1950 aan deze gemeente, het terug vorderen van een belangrijk bedrag door het Rijk voor aan deze gemeente uitge keerd ondernemingsbelasting (f. 34000) het Lcidse Merenplan enz. Hierna sprak hij nog enige gevoelvolle woorden aan het adres van het overle den oud-raadslid, de heer J. Heitlager en stelde hij voor een adres van rouw beklag te zenden aan zijn echtgenote. Overgaande tot afhandeling der agen da, werd besloten tot opheffing van de woningbouwvereniging .Warmunda" en tot stichtine van een woningbedrijf De heer Van Vliet vroeg of het niet moge lijk was hieraan te verbinden 'n grond bedrijf, hetgeen door de voorzitter on mogelijk werd geacht LAAT GRASMAT SPORTTERREIN REEDS SPELEN TOE? Vooruitlopend op de officiële ope ning van het sportterrein, stelden B. en W. voor aan de in deze gemeente bestaande Christelijke korfbalclub thans reeds vergunning te verlenen tot gebruikmaking van dit terrein voor oefeningen en wedstrijden, waarbij echter geen publiek zou worden toe gelaten. De heer Vergeer betreurde, dat B. en W. dit voorstel deden omdat z.l. de grasmat dit thans nog niet toe laat. De gevolgen zullen volgens zijn mening dan ook niet uitblijven. De heer Nijman informeerde naar de wijze van exploitatie van het sport veld. De voorzitter zeide. dat het de bedoeling van B. en W. is het sport veld te verhuren aan de sportvereni ging „Warmunda", die dan onder toe zicht van dit college kan overgaan tot onderverhuur aan andere organisaties, en wel aan elke vereniging, die zich hiervoor zou aanmelden. Dc heer De Grecf zou het niet ongewenst vinden. Indien een sportcommissle in het le ven geroepen zou worden, om leiding te geven. De heer Nijman zou hel be ter vinden, Indien deze commissie de verhuur van het sportveld onder haar beheer zou nemen. Dit werd door de voorzitter betwist, omdat het dc bedoeling is, dat één organisatie dc verantwoordelijkheid van het onderhoud van het sportveld voor haar rekening neemt. Aldus werd besloten Hierna werd de rekening voor het jaar 1947 aangeboden, welke een batig saldo te zien geeft van ongev f. 13.000. De rekening van balen en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het gemeentelijk waterleidingbedrijf be treffende het dienstjaar 1948 werd voor lopig vastgesteld. Als lid der commissie van advies als bedoeld in artikel 8 der woonruimte- wet werd met algemene stemmen be noemd de heer C. P' Oosterom. Zonder opmerkingen werd vastgesteld de ver ordening regelende de jaarwedden, lo nen en rangen van de ambtenaren ln dienst dezer gemeente. AANSLUITING BIT LEIDSE BRANDWEER ZOU DEEL AUTONOMIE TE NIET DOEN. Aan de orde kwam hierna het voor stel tot wijziging der verordening, re gelende de beloning van het personeel der gemeentelijke vrijwillige brandweer, zomede het voorstel tot aanleg van een brandalarm-Inrichting. De heer Van Vliet ging hierop uitvoerig in. Hy vroeg of de voorzitter iets be kend was van een Rijksregeling, deze materie betreffende, waardoor uitga ven als de onderhavige wel eens doel loos zouden kunnen worden. De heer Njjman vroeg of B. en W. de moge lijkheid overwogen hebben om zich aan te sluiten bii de brandweer te i Leiden. De voorzitter zeide, dat een centrale regeling van het brandweer- wezen op groot verzet van de ge meenten stuit en hiervr«n wellicht niets terecht zal komen. Ook hebben B. en W. aansluiting by Leiden oven- woc>n, maar meenden hierop niet verder in te» moeten gaan. omdat in de eerste plaats de geraeent° hier door een stuk autonomie prijs zou geven en het gewaardeerd moet wor den. dat nog altlid mensen gevonden worden, die geheel belangloos bereid zlin aan deze gemeentelijke taak hun wrk te geven, want van een werke- IHke helnnlng kan ook thans na deze verordening niet gesproken worden. Nadat dit orobleem van alle kanten nog was belicht, werd het voorstel van B. en W. met algemene stemmen aan genomen. In verband met de steunverlening aan kleine zelfstandigen, werden de begro tingen voor 1949 en 1950 dienovereen komstig gewijzigd. Goedgevonden werd bet verstrekken van een geldlening on der verband van tweede hvnotheek od de voet van de Finaneieringsregeling woningbouw 1948 ten behoeve van de hnuw van een woning aan de Jan «stppnlaan. De heer Elhurff vroeg of dit bociuit nog wel zin heeft, nii voor 1950 geen bouwvolume is toegewezen O» voo^itter zeide. dat aanneming van dit besluit inderdaad van belang Is. omdat aanvrager dar» on de wachtlilst crpniaatst kan worden. Aldus werd be sloten. DRINKWATERVOORZIENING VAN SWEILANDPOLDER. Uitbetaling kolengeld Aan alle postkantoren vindt morgen tegen inlevering van bon 544 der levens middelenkaart 909 uitbetaling plaats van f. 1,— als compensatie voor de kolenprijsverhoging. Morgen zijn de letters Bel tot en met Co aan de beurt. Levenslang voor Ridder van Rappard Dr Ernst Herman Ridder van Rap pard, de v.m. leider van de NSNAP, werd gistermorgen door de Bijz. Raad van Cassatie tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. In het arrest werd gezegd, dat Van R zich aan landverraad in de zwaar ste vorm heeft schuldig gemaakt .Reeds vóór de bezetting van ons land^ heeft hij dit verraad voorbereid. Op schaam teloze wijze heeft hij daarna gebruik gemaakt van de hulp van de Duitse bezetting om zajn annexatie-plannen door te drijven. De zwaarste straf wil de de Raad echter niet opleggen in verband niet de persoon van Van R-. die gekenschetst werd als een van „ieaere practische zin gespeende idea list", een politicus zonder enig politiek Inzicht cn als leider van een beweging, die niet kon verhinderen, dat zijn par tij in groepjes uiteenviel. Het Haagse Bijz. Hof had Van R. destijds tot de doodstraf veroordeeld, vin welke straf de Procureur-Fiscaal bii dg Bijz. Raad bevestiging had ge vraagd. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk Door de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, die op het ogenblik bijeen is op het Eykmanhuis te Drie bergen, werden gisteren de volgende benoemingen bericht: ds J. Germans, Enschede, tot secretaris van de Jonge i Kerkds M D. GUsman en ds H. Wlt- vliet tot leden van de Raad voor Kerk en Gezin; I. Risseuw-Brakman, Zuid- zande, tot lid van de Regionale Com missie voor het Zuiden; ds B. ter Haar Romeny. Ginneken, tot lid van de bouw en restauratie-commissie: mr H. Mul der ij e tot lid van het IKOR namens de Ned. Hervormde Kerk. Bij het. verslag over de handelingen van het moderamen in 't laatste kwar taal van 1949, discussieerde de Synode uitvoerig over de oproep tot gebed naar aanleiding van de souvereiniteits-over- dracht. Een der leden vond het stuk te mager en beschamend voor de kerk; een ander lid had bezwaar dat de uitin gen der kerk ln deze te gemakkelijk aansloten bij de politiek van de rege ring, een derde lid had lof over de pastorale ernst van deze oproep. Ds Gravemeyer betoogde, dat de nood van de kerk door deze oproep nog eens in het bijzonder aam de dag ls getreden. Dr K. J. Brouwer vroeg niet te ver geten, dat het overgrote deel in de In donesische kerken de vrijheid als een geschenk Gods in grote dankbaarheid ontvangen heeft. D? praeses zei. dat het een pastoraal woord tot de kérk er a den was. De Svnode blijft na deze discussie van oordeel dat zij ook in netelige po litieke situafi»»s bii voortduring verplicht is tot. openlijk getuigen en gebed Daarna ving de Synode aan met de behandeling van de overgangsbepalin gen, behorende bij de kerkorde. Ter tafel werd gebracht een voor stel van B. en W. tot aanleg van een drinkwatervoorziening in de Sweiland- polder. Uitvoerig lichtte de voorzitter deze zaak toe .De totale kosten zul len bedragen f.18:000, waarbij door de Kon. Zeil-. Roel- en Motorsoortver- eniging „Dc Kaag" een bijdrage is toegezegd van f. 4500 en door de land bouwers, die zullen worden aangeslo ten, een bedrag van f 2500. Alles bij een zal slechts ten laste van het be- driïf kom«»n een jaarliiks bedrag van f. 300. welk bedrag echter steeds zal verminderen naar mate er meer wa ter wordt gebruikt cn meerdere aan sluitingen komen. Algemeen h'icht m«»n dit voorstel to® en werden B. en tv. macMicine vrieend in deze ver der voorbereidende maatregelen te nemen. B EN W ONTSTEMD OVER HOUDING VAN FINANCIËN Wederom kwam de industrialisatie der gemeente ter sprake en wederom werd over deze aangelegenheid langdu rig gediscussieerd, waarbij voor- en te genstanders nogmaals hun zïenswilze uiteenzetten. Het resultaat was. dat het in de vorige vergadering genomen besluit gehandhaafd werd. De heer Nijman informeerde naar de teruggaaf van de ontvangen on dernemingsbelasting. De voorzitter zeide, dat het college van B. en W. zeer ontstemd was over de wijze, waaroo deze zaak door het ministerie van Financiën is behandeld. Het ls geenszins de bedoeling zich bij dc be slissing van dit Ministerie neer te leggen Cn onderhandelinge zijn dan ook gaande. Nadat nog enkele zaken van onder geschikt belang waren afgehandeld, werd de vergadering gesloten. Vermoedelijk 16 Januari in Rotterdam Met het troepentransportschip „Wa terman", dat uit Tandjong Priok ver trok en verm. 16 Januari in Rotterdam wordt verwacht, keren de navolgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis terug. Leiden J. W. Eigeman, Academisch Ziekenhuis. P. Ch Logeman, Lage Rijn dijk 12c, J. Oogendyk. Noordeinde 35, A. v. Wgeren, Vliet 39. D. Schipper, Limburg Stirumstraat 16, H. v. Dijk, Pres. Stijnstraat 22a, B. Keijzer, Zuid- singel IA, J. Heyloo, Hoge Morsweg 176, J. C. Landwaart, Gerrlt Doustraat 75, P. Segaar, Vliet 42, W Sjardijn, Mau- rltsstraat 14a, J. J. A. Soupart, Hoge Rijndijk 43, J. Nieuwenburg. Meloen- straat 22, H. Th. Wijsman, Gasstraat Gestolen Christen-relief terecht DADER GEARRESTEERD. Hot uit het Aartsbisschoppelijk Mu seum te Utrecht gestolen eikenhouten 16e eeuwse relief is terecht en de dader gearresteerd. Omstreeks de jaarwisseling heeft de 31-jarige militair A. N. employé bij net militair hospitaal „Oog In al" te Utrecht, het kunstvoorwerp, dat de Kruisafneming van Christus voorstelt en een waarde heeft van circa f. 2.000, van de rr'.ur in het museum genomen. Hij heeft het 37 X 24 cm metende re lief onder zijn militaire jas verborgen, naar bulten gesmokkeld en het daar na op zijn kamer in het hospitaal op gehangen, maar het weer verborgen toen hij de beriahten over de diefstal ln de kranten las. De Utreohtse re cherche, die door enkele aanwijzingen vermoedens in deze richting kreeg, heeft het kunstvoorwerp teruggevon den. De militair heeft een bekentenis afgelegd en ls aan de marechajussee overgeleverd. ACTIVITEIT VAN DR SOEMITRO. De pas benoemde Indonesische zaak gelastigde in de Ver. Staten, dr Soemi- tro, heeft gisteren een officieel bezoek gebracht aan de deken van het Corps Diplomatique te Washington, de Noprse ambassadeur de Morgenstierne, en aan de Nederlandse ambassadeur, dr Van Kleffens. Heden zal hij de diplomatieke vertegenwoordigers van verscheidene Aziatische landen te Washington offi cieel bezoeken. Gisteren heeft dr Soe- mitro het State-Department formeel verzocht om voorlopige erkenning van de consulaire werkzaamheden. Wanneer deze verleend wordt (hetgeen in de loop van deze week verwacht wordt), kan de consulaire afdeling van het Indonesi sche bureau te New York direct begin nen met het uitgeven van visa, waar naar een aanzienlijke vraag bestaat. MEVR. OKEEFE MAG IN AUSTRALIË BLIJVEN. Mevrouw Okeefe, de Indonesische echtgenote van een Australiër, die aan vankelijk Australië moest verlaten, heeft thans vernomen, dat de regering heeft besloten, dat zij en andere Aziaten, die in de oorlog naar Australië gevlucht waren, niet uit het land gezet zullen worden. LOONSVERHOGING LEVENS VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN. In eèn conferentie tussen de salaris commissie van de Ned. Ver. ter bevor dering van het levensverzekeringswezen en de Bedrijfsunie van handels- en kantoorbediendenbonden is volledige overeenstemming bereikt over een ver hoging van de salarissen ad 5 van het administratieve personeel in dienst van levensverzekeringmaatschappijen, voor zover daarop van toepassing is de landelijke regeling afgekondigd door het college van Rijksbemiddelaars op e September 1949. VooTts werden partijen het eens over een aan het college van Rijksbemidde laars te zenden voorstel voor een nieu we salarisregeling, waarin de toe te passen verhoging is verwerkt, BUSSUMS GEMEENTERAAD KEURDE BOUWPLAN-BOUMA GOED. De Bussumse gemeenteraad hechtte deze nacht na een discussie daarover van zes uur, waarvan het laatste uur in comité generaal met algemene stem men zijn goedkeuring aan het bouw- plan-Bouma. (De uitvoering kost f,300.000. Reeds meer dan 100 gemeentebestu ren hebben Bussum's gemeentebestuur inzage van het plan-Bouma gevraagd. Vele stadsbestuurders kwamen persoon lijk naar deze Gooise gemeente, o.a. een groep van 12 burgemeesters uit Oost- Groningen. De bouwondernemers gebr. Bree te Bussum, zijn bereid gevonden het plan uit te voeren. 32, R. W. de Bilt. Hoge Rijndijk 183, C. Vermeer, Haarlemmerweg 20. Alphen J. J v. Soest, Rozenstraat 41, H. J. v. Zytveld, KortsteekterWeg 50 Bodegraven A. J. Hulsman, Noord zijde 135. Boskoop N. W. Vermeulen, Burg. Colijnstraat 17. Hillcgom G. v d. Wolf, Pastoor laan 23. Katwijk C. Harteveld, Waalmale- fijtstraat 76, C. v. d. Oever, Duinstraat 48, G. Meyvogel. Zuidstraat 30. Koudekerk D. de Jeu Lagewaard C 22. Leiderdorp M. J. Noordervliet, v d. Doesstraat 28. Lisse J. v. Rijssel, Wagendwars straat 32, H. J. Meijer, Veldhorststraat 47, E Westerink, CatarUnelaan 30. Roelofarendsveen J. Th. Termeu- len, Noordeinde 170. Sassenheim K Scheffer, Hoofd straat 236. Voorhout P. G. v. Vliet, Rijnsbur- gerweg 11, J. Eigenbrood, Rijnsburger- weg 22. Waddinxveen G. W. v. Klaveren, Noordeinde 104, B. den Oudsten, Kerk- weg 5. Wassenaar J. H. Prosman, Loulse- straat 64, B. H. N. Ruygrok, Botha- plein 23. De volledige passagierslijst ligt voor belangstellenden ter Inzage aan onze Bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Wilhelminastraat 15 te Katwijk aan Zee. OEGSTGEEST EEN VROLIJKE AVOND. De bioscoopavond in Endegeest, gege ven voor patiënten en personeel dezer inrichtingen, is een vrolijke avond ge worden van zeer afwisselende aard. Wij zagen o.m. een Nederlandse nieuwsfilm gevolgd door het wereldnieuws, een Amerikaanse film en een vrolijke teken film. Een grote Universal-film nam het tweede gedeelte van de avond in beslag. Het daverend gejuich, bewees, dat deze avond zeer in de smaak viel van de grote schare belangstellenden, onder wie ook de directeur-geneesheer dr C. J. Stotijn en dr van Luyk. Het R.K. Thuisfront gaf In het Patro naatsgebouw een avond voor do R.K. Parochie De voorzitter, kap. Steen- metzer. sprak een inleidend woord, waarna oud-aalmoezenier Louw uit Helmond in een vurige rede de nood zaak van het thuisfrontwerk nader uit eenzette. Hierna voerde de RK. toneel groep een humoristisch toneelstuk op, dat. gezien de crote bijval, op hoge priis werd gesteld. Het was een ln alle opzichten ge slaagde avond. AARDBEVING IN CHILI. In de streek van Temuco, 800 kilo meter ten Zuiden van Santiago (Chili) is ten gevolge van een aardbeving, die gepaard ging met een aardverschuiving, een geheel gezin van 9 personen om het leven gekomen. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 11 Januari. De laatste weken zijn de beriohten over de ontwikkeling van de rubberprljs bemoedigend. Als gevolg daarvan heerst er meer dan gewone belangstelling voor rubberaandelen. Niet alleen Amsterdam Rubber, doch ook de minder courante soorten in de rubberhoek bewegen zich ln opgaande richting, zulks in tegen stelling tot enkele internationale fond sen onder leiding van Kon. Olie. die onder verkoopdruk van de arbitrage blijven liggen. Olie verloor 2en kwam op 287 3/4, Unilever 1%%, maar Philips en Aku wisten zich ln het verdere ver loop tot boven het vorige niveau te ver heffen In Amerikanen loopt de affaire ach teruit. Indonesische fondsen genoten per saldo nog de meeste belangstelling en waren iets beter. Koersverhefflngen van betekenis deden zich echter ner gens voor. Aandelen Ngombezi blijven stijgen (vandaag 302als gevolg van de zeer gunstige sisalprijs te Londen. In de Amerikaanse afdeling was het gemiddelde agio boven de New Yorkse pariteit vandaag 8 tot 10%. De Scheepvaartmarkt bewoog zich rondom de vorige koersen. Op de staatsfondsenmarkt waren de verande ring niet van betekenis. De markt sloot zeer kalm. Financiering 4 ton Een afschrift van de brief van kapi tein Westerling is gezonden aan de UNCI en „alle bataljons cn regent schapscommandanten" welke laat ste tot de eigen organisatie van Wes terling behoren. In deze uitvoerige brief, verklaart hy o.m., dat zijn organisatie zich uit oogpunt van rust en orde niet kan verenigen met de ondemocratische Negara's in het bijzonder Pasoendan. tc liquideren, zonder dat de bevol king zicb daarover vryelijk heeft kun nen uitspreken en niet kan inzien, waarom zelfstandige staten, die toch in een en hetzelfde federatieve ver band thuishoren, onder ondergrondse druk ten bate van een ncvenstaat tot liquidatie moeten worden ge dwongen. Maandag en gisteren was Westerling in Djakarta, waar hij er in een vraag gesprek op wees, dat hij niet optreedt als Nederlander of namens een groep Nederlanders, maar „uitsluitend vóór en namens een groot deel van het In donesische volk, welke belangen hy wil behartigen". Westerling weigerde te zeggen over hoeveel gewapende mannen hij be schikt en verklaarde, dat 24 Indonesi sche strijdorganisaties onder zijn in vloed staan, terwijl hij contact onder houdt met volksbewegingen in Midden- en Oost-Java, op Sumatra en Celebes. Vele onderdelen van de Daroel Islam hebben contact met dc officieren van de Angkatan Perang Ratoe Adil en houden zich aan zijn orders. De ge wapende macht is grotendeels uit In donesiërs samengesteld, doch ook enige Nederlanders staan actief aan mijn zyde, zo verklaarde hij. Zijn di recte medewerkers voor zover afkom stig van het KNIL, zijn op normale wyze gedemobiliseerd. De financiering van zijn organisatie eiste tot dusver 4 ton, waarvan een ton bU vrienden geleend werd Westerling werd in 1919 te Instanbul geboren Zijn vader was N°derlander en zijn moeder was van F.anse afkomst. HU was enige tUd Ingedeeld bU de staf van Prins Bemhard. is gehuwd en heeft drie kinde-en Hij verklaarde ten slotte geen enkel doei voor zichzelf na te streven, maar integendeel zo spoedig mogelUk naar zUn ouders in TurkUe te willen terugkeren. Woensdag 11 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden lOOfg 100% 98A 98% Dollar-lng '47 3 98% 9813 Inve8terlng8cert. 3 98% 98,9tf Ned p 1962/4 m.b. 3 991-3 9913 Indië "37 A 3 97^ 97 Grootboek '46 3 98 97J-8 ACTIEVE AANDELEN 75% 77 N Ind. H.bank 103% 103% Ned HandelmU 164 164% AKU 181 182% 237% 236% 226% 229% wilton Feyenoord 150 150 Kon Olie 289% 283% 153% 154% Dell-Bat Ruhber 128 Holl Amer lijn 160 159 Kon Ned Stoomboot 128% 128% Ned Scheepv Unie 151% 151% 163 164% 83 84 125 126 150% 151% Senembah 132% 132 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem Leningen NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Adam 1947 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam '37 L, lil 3% ndustr Obligaties Lever's Zeep MU 3% Kon. Petr. MU 100% 100% 102'.8 105 V4 104ft 102^ 10514 104% Amsterd Bank Rotterd Bank Twentsche Bank 175 181 183% 176 181% 184 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. Rott. Droogd MIJ-.. Zwanenb Organon 325 310 210% 320 210 Handelsondernemingen Bom. Sum. H. MU Internatlo Albert Heyn Ned. MU Walv. Vrt 143% 181% 202% 111% 144 183 202% 113% Spoorwegen Dell Spoorw MU 64% 55 Amerik. fondsen 34A 41% 41% Fondsen uit Lelden en omgeving. (Aandelen) V K. 10/1 Holl. Constructie 215 Kon. Ned. Edelmet. 95% 94% Pref. w.a. Idem 99% 99% Int. Kunststof!. Ind. 124% 123 Kon Ned Grofsm 155 L 153 Textiel Gebr v WUk 186 186 rieleman en Dros 120% 120 G B Ver. Touwtabrleiren 145% 145 Pref idem 146% Lahad Datu Cult.mU 42 B Leldsche Wolsplnn. 190 B

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3