.Stichting Ned. Herv. Jeugdzorg neem! beiangrijk initiatief Beurs van Amsterdam DINSDAG 10 JANUARI Opening van een clubhuis voor jongens Met de opening van een clubhuis voor jongens in het St. Elisabethshof aan de Oude Vest heeft gisteravond d2 Stichting Ned. Hervormde Jeugdzorg tc dezer stede een belangrijk initiatief genomen. Dit besluit is voortgekomen uit de verantwoordelijkheid, welke men in deze kringen voelt voor de ten dele aan haar lot overgelaten jeugd, waarvoor de straat veelal het enige vertier geeft, met al de gevol gen van dien. Dank zij de enthousiaste medewer king van enkele hoogleraren, w.o. prof. mr'j. M. van Bemmelen en prof dr H. T Milo, de secretaris van het College van Curatoren der Universiteit, mr K. Wlersm'a en vele in kerkelijke kringen bekende persoonlijkheden, heeft deze Stichting in de achterliggende maan den geen poging onbenut gelaten om tot dit doel: de opening van het Kraaiennest, te geraken. Ook de jon gens zelf hebben in deze tijd niet stil gezeten en met eenvoudige middelen a2n de inrichting van het interieur veel bijgedragen. Voor de officiële openingsplechtigheid bestond grote belangstelling. Zo merk ten wij oa.' op wethouder D. v d. Kwaak, pater Duymstee van de Kath. Soc. Jeugdzorg, mej. E. Oskamp van de Synodale Jeugdraad, mr H. R. Goud smit. secretaris van de Voogdijraad, de Nieuwe afdeling voor Nationale Reserve LEIDEN KRIJGT EEN AFDELING LUCHTDOEL ARTILLERIE. De Leidse Nationale Reserve zal een uitbreiding ondergaan. Naast de In fanterie en de Motordienst, wordt een afdeling luchtdoelartillerie in het le ven geroepen. Sergeant Van Bree. de propagandist V2n de Nationale Reserve, deelde ons mede. dat onze stad over meer dan vol doende stukken besohikt, zodat het for meren van de nieuwe afdeling uit dit oogpunt volkomen gerechtvaardigd is. Mannen in de leeftijd van 21 tot 48 jaar kunnen zich voor deze dienst op geven Hoe eerder men zich aanmeldt, des te sneller kan met de opleiding be gonnen worden. Verscheidene bedrijven hier ter stede hebben reeds hun medewerking toe gezegd. Indien de betrokkenen in ver band met de oefeningen enige werk tijd moeten verzuimen, zal dit niet zün weerslag vinden in de salarissen of lo nen. Deze worden normaal uitbetaald. Sergeant Van Bree zal morgen van 10 tot 21 uur onafgebroken zitting hou den in het Stadhuis, kamer 30 Van Donderdag af iedere dag van 10 tot 17 uur. Hü heeft de volste overtuiging, dat zeer velen zioh voor deze dienst zullen opgeven, opdat hoe sterk de tegen stelling ook moge schijnen een groot vredeswerk gediend wordt. Voordracht prof. Van Eysinga 11n de gisteren te Amsterdam gehou den vergadering van de afdeling Let terkunde van. de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschappen hield onze stadgenoot, prof. mr W. J. M. van Eysinga een voordracht over ,.Het Jodenreglement van De Groot". Sedert jaren aldus spreker is het Portugees Israëlietisch Seminarium Etshaim te Amsterdam in het bezit Van een door Huigh de Groot in 1615 op verzoek der Staten van Holland en Westfriesland ontworpen reglement op de rechtstoestand der toenmaals in grote getale in dat gewest toevlucht zoekende Joden uit het vijandelijke Iberische schiereiland. Het is ook voor de kennis van De Groot zeer gelukkig zo vervolgde spreker dat de bi- bliothecarle van het seminarium, dr J. Meyer, het ontwerp thans heeft gepu bliceerd. In de inleiding op het in elk opzicht de constructieve jurist verra dende reglement beantwoordt De Groot bevestigend de vraag, öf de Joden moe ten worden tosgelaten, en zo ja. of zij hun godsdienst vrij mogen uitoefenen. Daarbij zijn zijn overwegingen dezelfde als die tien jaren later tot volle ont plooiing zouden komen over de gehele linie voor het recht in het beroemde beek. dat de schrijver heeft doen heten ..De jurist der gehele mensheid". Ook D; Groots jodenreglement praeludeert cp het boek van 1625. De enige omstandigheid, die voor de Joden een van het gemene recht afwijkende rechtstoestand nodig ooet zün is volgens De Groot hierin goiegen. dat hun onjuiste godsdienst- vermenging met de christenen b.v. door huwelijk, dan wel bekering tot het jodendom, verboden moet doen ziin. De Groots godsdienstige. kerkelijke-Staats- rechteliike en staatkundige tegenstel ling. die onze geschiedenis dier dagen beheerst, maakte zich ook voelbaar bij het Jodenvraagstuk. Het eevolg daar van was. zo besloot spr. zijn voordracht dat De Groot voor zijn zeer godsdien stigs tijd zeer vrijzinnige reglement- ontwerp is gebleven. In dezelfde vergadering hield prof. dr G. B Brem een voordracht over „De herziening ran Max Ha velaar". De jongens aan ds arbeid* Vol be langstelling zien prof. mr. J M. van Bemmelen, mr K. Wiersma en ds P. W. Spruyt toe. (Foto Lridsch Dagblad/Van Vliet). heer J. Voorbach, chef van de afdeling Onde houd Gebouwen, dr J. Bazuin van de Schoolartsendienst en enkele leden van ds kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Ds P. W. Spruyt, die als voorzitter van hst College van Regenten der Stichting, een kort inleidend woord sprak, wees oa. op het doel, dat be oogt de jongens in hun vrije uren aan genaam bezig te houden. Zeer in het bijzonder dankte spreker allen, die aan de totstandkoming van dit tehuis hun daadwerkelijke medewerking hebben ge geven. De heer P. A. Harteveld, voor zitter van de Raad van Leiders, ging vervolgens de oorsprong van dit werk na, dat in feite ligt in het kampwerk, dat in de zomer voor deze Jongens was georganiseerd, en waartoe vooral de Jan van Galengroen zich zo uitermate heeft ingespannen. Hcewel spreker zich de moeilijkheden niet ontveinst, ziet hij het als een eerste vereiste om deze jongens, die zo zeer van het kampleven genoten, ook na die tijd vast te hou den. Vóór alles moet men hen vertrou wen inboezemen en spreker gelooft, dat middels dit ciubhuLs, hiertoe veel kan worden bijgedragen. Ten slotte deed spreker een ernstig beroep op allen om dit prachtige werk te steunen en. aan de verdere uitbouw' izijri bèstë klachten te geven. De heer A. van Esmond/van de Herv. Jeugdraad, pater Duynstee en mej. Oskamp van de Synodale Jeugdraad voerden vervolgens het woord en pre-- zen het initiatief, waaraan zij hun beste wensen verbonden. "Nadat ds Spruyt een dankwoord had gesproken was er gelegenheid om de jongens in speel- en leeszaal en in de werkplaats aan het werk te zien, een levendig volkje, dat zich in het Kraaiennest uitermate amuseert en voor wie een nuttiger vrije tijdsbesteding haast niet denkbaar is. Leidse Schouwburg „NUT EN VERMAAK". „Hij, Zij en Hottentot". Het Amerikaanse blijspel „Hij, Zij en Hottentot" van de hand van William Maples blijkt nog met te zijn uitge speeld. Gisteravond heeft „Nut en Vermaak" zijn grote aanhang de schouwburg was best bezet er nog eens een genoegelijke avond mede be zorgd. En dit blijspel, spelend in een milieu van paardenliefhebbers Hottentot is immers ook een paardennaam! be vat inderdaad nog voldoende materiële inhoud om te kunnen amuseren. Door middel van dit beest van een beest verovert ten slotte de voor paarden bang geworden Sem zijn geliefde Peggy, cijn rivaal Larry kloppend in de liefde en m de steeple-chase Over het geheel heeft onder leiding van de heer H. W. de Bruyn „Nut en Vermaak" er een knappe vertolking aan gegeven. Gezien het milieu, waarin alles zich afspeelt, hadden we het ge heel gaarne op iets lager niveau gezien, maar van detoneren was toch geen sprake. Vooral het slot-bedrljf deed het bijzonder goed. Daar was de volkomen losheid bereikt, die in dit lichte amu- sements-stuk eis is, over de ganse linie. De eerste twee bedrijven haperde het daaraan neg wel eens, vooral bij de da mes. ook al bleef een goed tempo aan wezig. De dankbare rol van Sem was bij de heer L. Groffie in goede handen en hij gaf deze hoofdfiguur het volle pond. Ook de Larry van de heer De Bruyn dient geprezen, evenals de buttler van de heer A F v. Remundt. De overige heren-rollen sloten zich naar behoren aan. Van de dames traden vooral mej. Ch. Burgerhout en mevr. Koeh-Schrey op de voorgrond speciaal in ,'t slot bedrijf gelijk reeds eezegd maar on voldoende was er geen „Nut en Vermaak" kan met genoegen op deze avond terugzien. Na afloop werden de dames in de blopmetjes gezzet, waarin de souffleuse deelde. M. J. v. d. BRUGGE KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN. Bij K.B. is benoemd tot officier In de Orde van Oranje-Nassau de heer J. van der Brugge te Lelden, plv. voorzitter van de commissie voor de machinisten- examens. HET VERTREK VAN PROF. WESTSTRATE. Naar aanleiding van ons bericht over het aanstaand vertrek van prof. dr C. Weststrate naar Nieuw Zeeland ver zocht deze ons mede te delen, dat de metieven van zijn heengaan daarin on juist zijn weergegeven. In hoeverre zulks het geval was. wenste de hoog leraar ons nier mede te delen Inmid dels blijkt dat prof Weststrate met in gang var. een nader te bepalen datum ontslag heeft gevraagd uit zijn huidige functie. Uitbetaling kolengeld Aan alle postkantoren vindt morgen tegen inlevering van bon 544 der levens middelenkaart 909 uitbetaling plaats van f. 1.— als compensatie voor de kolenprijsverhoging. Morgen zijn de letters Bo tot en met Bre aan de beurt. Bus met arbeiders bij Colmar verongelukt Te Mulhouse bij Colmar is een bus met 48 arbeiders het Rhone-Rijn-ka- naal ingereden. Reddingsploegen hebben kort na het ongeval, dat voor zonsopgang op een brug over het kanaal plaats vond, 10 lijken opgehaald. Verschillende gewonde passagiers zijn naar de ziekenhuizen te Colmar en Mulhouse gebracht. De bus slipte, kantelde en viel in het kanaal. Eén kant van de bus scheurde open, waardoor 25 passagiers een uit weg vonden en de oever konden be reiken. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk SYNODE WIL AANNEMING KERKORDE ALLERMINST FORCEREN. In het Eykmanhuis te Driebergen werd gisteren de Generale Synode van de Ne derlands Hervormde Kerk geopend door de oudste predikant in dienstjaren, ds H. W. te Winkel te Groningen. Tot le den van het moderamen koos de synode ds H. J. F. Wesseldijk, praeses, ds J. R. Wolfensberger, ds H. J. Klein Wassink en ds A. Meyers (Utrecht). De praeses aanvaardde zyn herbe noeming met een toespraak. Het jaar 1950 zal veel werk voor de synode bren gen. Hij gewaagde van de soms ge hoorde bewering, dat de synode de aanneming van de kerkorde wil force ren. Dit is niet waar. Als de kerk het tempo der synode niet kan bijhouden, dan zal de synode als dienaresse van de kerk zich daarnaar richten. De synode deed vervolgens verschil lende benoemingen. 's Middags vergaderden verschillende commissies ter voorbereiding van de behandeling van de overgangsbepalin gen. 's Avonds werd het Heilig Avond maal gevierd in de Horst-kapel in een dienst onder leiding van ds H. J. F. Wesseldijk. GEWELDIGE SNOEKEN IN BLOKZIJL. Opnieuw heeft Blokzijl zich als vis sersdorado doen kennenDe Giethoorn - se vissers K. en J. Smit vingen nl. gis teren in de havenkolk twee snoeken met een gezamenlijk gewicht van 60 pond. Het. zwaarste exemplaar, dat 36 pond woog. had een lengte van 1 me ter 20; de kop alleen van deze snoek was 30 cm. lang. BOOTTREIN VAN DE „ORANJE". Het m.s. „Oranje" van de Mii „Ne derland" zal morgen uit Amsterdam naar Djakarta vertrekken. Van Den Haag -naar Amsterdam zal een speciale boottrein rijden die de passagiers tot op het inschepingsterrein aan de Java- kade zal brengen. Deze trein vertrekt te 8.05 uur van Den Haag. stopt te Lei den. Heemsfedë en Haarlem. Aankomst Amsterdam C S. 9.03 uur en aan de Javakade te 9.35 uur. FRANK PHILIPS SPREEKT ENGELSE TEKST. In Nederlandse voorlichtingsfilm. Frank Philips, de zeer bekende nieuwslezer van de BBC, is gistermor gen psr KLM op Schiphol aangekomen. Hij zal de Engelse tekst lezen bij een film, die door de R V.D. wordt samen gesteld, en ln het buitenland zal worden vertoond. ZUn stem en zijn perfect En gels zijn zo duidelijk kenbaar, dat iemand, die gistermorgen op Schiphol naar hem zocht, zonder hem te kennen, hem aan zijn stem alleen wist te on derscheiden van 20 andere passagiers. Minister van Maarseveen, dr Prinsen en mr Van der Valk naar Indonesië TER VERSTERKING DER GOEDE BETREKKINGEN. Van officiële zijde wordt het volgen de medegedeeld: In verband met een uitnodiging van de minister-president van de Repu bliek van de Ver. Staten van Indo nesië. drs Hatta, om op korte ter mijn een bezoek aan Indonesië te brengen, zullen minister Van Maar seveen" en dr Prinsen, destijds secre taris-generaal van de R.T.C., verge zeld van mr Van der Valk, raadadvi seur van het Ministerie voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, op 14 Januari a.s. naar Djakarta vertrek ken. Deze reis, waardoor de goede be trekkingen tussen beide Uniepartners opnieuw zullen worden versterkt, zal gelegenheid bieden de nieuwe rege ring van Indonesië in eigen land te bezoeken. Besprekingen zullen wor den gevoerd over verschillende vraag stukken, verband houdende met de plaatsgevonden Souvereiniteitsover- dracht. Onder meer zullen de instel ling van het Unie-hof, de werkwijze van het Uniesecretariaat en de voor bereiding van de eerste ministerconfe rentie ter sprake komen. R.l.S.-opbouw kost 700 millioen AMERIKAANSE DESKUNDIGEN NAAR INDONESIË. De Indonesische minister van Verkeer en Waterstaat, lr Laoh, heeft verklaard, dat het ministerie ten behoeve van de opbouw deskundigen uit de Ver. Staten zal laten komen, daar zowel in Ameri ka als in de Philippijnen is gebleken, dat het Amerikaanse systeem het meest practische is. Ir Laoh was van mening, dat het herstel van wegen en bruggen binnen 6 maanden gereed zou zijn, ter wijl de opbouw afhangt van de buiten landse lening van de RIS. Indien de omstandigheden gunstig zijn, zal de op bouw, die 700 millioen gulden zal kos ten. binnen 3 jaar kunnen worden vol tooid. Hatta verklaart: „Westerling's actie is gevaarlijk" NAAR VREDE MET DAROEL ISLAM? Naar Reuter bericht, heeft de Sultan van Djokja vóór de Soevereiniteitsover dracht de heer Lovink verzocht kapi tein Westerling uit Indonesië te zetten door gebruikmaking van bijzondere be voegdheden. De heer Lovink weigerde, omdat hij geen voldoende gronden daartoe aanwezig achtte. Hatta verklaarde vandaag, dat „de activiteiten van Westerling gevaarlijk zijn, omdat zij steun geven aan alle strijdgroepen zoals de Daroel Islam, die de regering tegenwerken." Indien Wes terling zioh in Djakarta bevindt hij zou daar gisteren laat in-de a-vond ge zien zijn zouden de Nederlandse autoriteiten maatregelen nemen, aldots Hatta. Hij maakte vanochtend bekend, dat een commissie ran drie ministers, n.l. .van Binnenlandse Zaken, Defensie cn Godsdienstzaken was ingesteld om een vreedzame oplossing te zoeken voor de kwestie ran de Daroel-Islara. Dit vraagstuk zou politiek en op vreedzame wijze kunnen worden op gelost. Nederlandse legerautoriteiten te Ban doeng hebben een Nederlandse luite nant gearresteerd, die bij de brief van Westerling betrokken zou zijn. Hij ont kende dit, doch hij wordt nog vastge houden. Nog werd verklaard, dat een particulier leger in Indonesië nooit zal mogen voortbestaan. UITGESPROKEN DOODVONNISSEN IN INDONESIË GESCHORST. Het Indonesische kabinet heeft heden besloten de uitvoering van alle uitge sproken doodvonnissen te schorsen. Tien cultuurprijzen uitgereikt aan landgenoten VREDESPRIJS VOOR HENRIËTTE ROLAND HOLST. Vanmorgen heeft de minister van O., K. en W. prof. dr F. J. Th. Rut ten ten departemente 'n tiental prij zen uitgereikt aan Nederlanders, die zich in cultureel opzicht verdienste lijk hadden gemaakt. Deze prijzen zijn beschikbaar gesteld door een in het buitenland woonachtige Neder lander, die onbekend wenst te blijven. De vredesprijs werd overhandigd aan Hcnriëtte Roland Holst-Van der Schalk voor de bevordering van recht en vrede in de samenleving. Aan mevrouw A. Cha/bot-Tolsnaars, weduwe van de schilder H. Ohabct werd een prijs uitgereikt voor het door wijlen haar echtgenoot vervaardigde schilderij „Het gezin". Mevrouw H. Laman Trip-De Beaufort kreeg een letterkundige prijs voor haar biografie van Gijsbrecht Karei van Hogendorpen mr F. Bordewijk kreeg een letterkun dige prijs voer zijn gehele oeuvre. De twee muziekprijzen gingen naar Hans Henkemans voor zijn „Passacag- lia en Gigue" en naar Rudolf Escher voor diens Arcana Miusae Dona". De prijs voor beeldhouwkunst werd ont vangen door Mari Andriessen voor zijn werk „Concentratiekamp". De arohitect J. J. P. Oud kreeg een prijs voor architectuur en voor zijn verdiensten voor het wsderopbouw- werk. De sociale prijs werd ter hand ge steld aan mr M. J. A. Moltzer, oud- directeur van de eerste sohool van maatschappelijk werk in Nederland, voor zijn verdiensten cp het gebied der scciale zorg. De laatste prijs was voor prof. dr A. Pannekoek, oud-hoogleraar in de ster- rekunde. Tenslotte wenste minister Rutten de prijswinnaars namens de Nederlandse re gering geluk. De grootte der prijzen werd in overleg met de gever vastge steld en zal niet bekend worden ge maakt. KAPITEIN ERNSTIG DOOR VRACHTAUTO GEWOND. Voctrem weigerde. Op het terrein van de S oomvaart- maatschappij „Nederland" te Amster dam is gistermiddag een ernstig onge luk gebeurd, doordat de voetrem van een vrachtwagen niet in orde was. Tij dens de ontscheping van het troepen schip de „Grote Beer." heeft een 19- jarige jongen, die niet in het bezit was van een ïijbewijs. een vrachtauto ver haald, waarbij hij een troep militairen moest passeren. Op het kritieke mo ment weigerde de voetrem. zodat de auto op de militairen inreed en een kapitein van het leger die juist gede- barkeerd was tegen de g-ond werd ge slingerd. De kapitein kreeg ernstige v-rwondingen aan het hoofd en ver keert in levensgevaar. Het is gebleL.n, dat d" jongeman voor zijn vader, de eigenlijke chauffeur van de vrachtwa gen, de auto een eindje verder mo-st rijden. De wagen is in beslag genomen en de jongeman gearresteerd. DODELIJK AANGEREDEN DOOR TROLLEYBUS. Gistermiddag geschiedde op de Vel- perweg te Arnhem een dodelijk ongeval, doordat een dame op een fiets met hulpmotor in botsing kwam met een trolleybus. Zij kwam bij het voorbijrij den van de bus ln aanraking met het achterste gedeelte, waarbij zij zo onge lukkig kwam te vallen, dat zij vrijwel op slag werd gedood. De politie stelt een onderzoek ln naar de juiste toedracht van dit gebeuren. KOLENBONNEN VOOR DE NIWÏN. Dank zij de medewerking van de PTT is het thans mogelijk de kolenbonnen, bestemd voor de Niwin, ongefrankeerd- aangetekend naar de Niwin op te zen den. Hiervoor is, behalve de gewone adressering: Niwin machtiging 1917Den Haag, ook nog de opmerking „aanteke nen" in de linkerbovenhoek van de en veloppe nodig. Bij aanbieding ten post kantore, wordt de enveloppe dan ambts halve aangetekend. (Foto L D /Van Vliet) EEN HALVE EEUW BIJ T. EN D. Twee jubilarissen kregen koninklijke onderscheiding. Twee gouden jubilarissen van de C. V. Tieleman en Dros zaten gistermiddag feestelijk bussen de palmen in een der lo kalen van de fabriek. Zij waren met hun vrouwen plechtig binnengeleid, tezamen met burgemeester en mevr. Van Kin schot, wethouder A. J. Jongeleen en drie directieleden met hun dames voor een korte plechtigheid. De vele personeels leden, die aan weerszijden stonden op gesteld, hoorden al gauw waar het om ging, toen de burgemeester opstond en de beide jubilarissen, de heren N. Jan sen en J. FUppo, mededeelde dat het H.M. de Koningin heeft behaagd aan belden de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe te kennen ln verband met hun gouden ju bileum. als waardering voor hun arbeid in dit bekende Leidse bedrijf, 's Burge meesters gelukwensen gingen ook uit naar de directie, die zich gelukkig mag prijzen zulk trouw personeel te bezitten. Onder luid applaus spelde de heer Van Kinschot beide jubilarissen 't ere-me- taal op de borst. De heer H. Tieleman behoefde na de huldiging op 10 Dec. IJ. niet veel meer te zeggen en kon zich beperken tot het gelukwensen van beide werkers, die met deze onderscheiding een bekroning kre gen op hun plichtsbetrachting. Spr. dankte de burgemeester en wethouder Jongeleen voor hun gewaardeerde aan wezigheid. Ten slotte sprak nog de voorzitter van de jubileum-commissie, de heer P. Boom. die aan de echtgenoten foto's van de jubilarissen aanbood, evenals aan de heer P. Spuiman, die reeds ztfn gouden feest vierde. LEIDSE SPAARBANK. In de maand December 1949 werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd f651.551.46 en terugbetaald f. 502.017.95. Het aan tal nieuwe boekjes bedroeg 346 en het aantal afbetaalde boekjes 174. Op 3.747 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 92.436.75 bijgeschreven. Er werden 283 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke Inhoud van f. 4.630.99. Het op de scholen gespaarde bedrag was f. 243.95. Het tegoed der 28.526 inleggers be droeg aan het einde der maand Decem ber 1949 f. 15.826.007.44. OUDEN VAN DAGEN GENOTEN VAN FEESTELIJKE MIDDAG. In de grote zaal van „Den Buroht" organiseerde de afdeling Leiden van de Bond van Ouden van Dagen gistermid dag een feestelijke bijeenkomst. Nadat de afdelingsvoorzitter, de heer J. Heetwinkel, de talrijke aanwezigen hartelijk welkom had góheten, zette de heer W. van Beek, hoofdbestuurder, het doel en ontstaan van de Bond uiteen. Vijf jaar geleden, aldus spr., zijn te Rotterdam 60 ouden van dagen bijeen gekomen om te trachten een betere ouderdomsvoorziening te verkrijgen. De initiatiefnemers zijn daar wonderwel in geslaagd. De Maasstad verhóógde de uitkeringen, die sinds 1919 drie gulden wekelijks bedroegen. Na dat eerste suc ces is men verder gegaan en het gevolg was de Noodwet van minister Drees. waardoor de mensen, die niet meer in het arbeidsproces zijn opgenomen, thans 'n redelijke uitkering genieten. Door die successen groeide de Bond als kool en hij telt thans 100 afdelingen met bijna 20.000 leden. Na de rede van de heer Van Beek was het woord aan Jan Brouwer en zijn Cabaretgezelschap. Het was geen kunst met een grote K, wat Brouwer en zijn medewerkers op het toneel demon streerden, maar het was gezellig en vrolijk, zodat de Leidse Ouden van Da gen en natuurlijk de Bond op een ge slaagde middag mogen terugzien. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Henricus Antonlus Melchior Maria, z. van G. W. A van der Lugt en M. J. W. Duljnstee; Mlchlel Wouter, z. van F. J. Sloos en M. Overdljk; Reinler. z van R van Zeist en J. J. lepelaar; Johannes, z. van L. H van der Vos en J. C. Stavleu; Joannes Josephus Maria. z. van G. P. van Krogt en C. M. Zandvliet: Maria Johanna Clazma. d van B. van der Steen en J. Klepke; Petronella Anthonia Mathilda, d. I van C R. Hlllebrand en C. C. van Dijk: I Aagje. d. van J. Duindam en H. Haasnoot; Andreas Daniël, z. van D. Bey en L. W. Smit; Franclscus Antonlus, z. van E. S. Prins en J. M. Ouwerkerk; Antoinette Maria Klazlna, d. van A. J. Parmentler en A. A Baumelster; Jan. z van W. Slra en J. Vlieland; Allda Helena, d. van H. N. Breedeveld en A H Molenaar. OVERLEDEN: K. Moes. man. 54 Jaar; H. C. Agterhorst z.. 1 Jaar; S. Pont. we^nr.. 72 Jaar. GETROUWD: G. Meljers Jm en H. C. Pieters Jd; M. J. Nout wednr. en J. Bekoolj Jd. De 50-jarige' trouwe en toegewijde dien sten van mej. J. M.. Breëveld vonden gistermiddag behalve in een van grote waardering getuigende toespraak van ■haar patroon, de heer H. de Wilde (links) e.en koninklijke beloning in de Zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke Leidens eerste burger haar op de borst speldde. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Januari, Coöp. Groenten- velling. Per 100 kg: rode kool f0,90 12,20; savoyekool f .9:3012,90; groene kool f. 722; boerenkool 318; rapen f. 12—13; prei 19—40; kroten f. 6—7; ld. gek. f.610; uien f.331: peen f.6 30; spruiten f. 1247; andijvie f. 45—89; Nero f.10—21; witlof f. 13—43. Per 100 stuks: sla f.811; knolselderie f 3.70 25. Per 100 bos: peterselie f. 2—6,40; sel derie f. 2.40—8.60 LEIDEN, 10 Januari Vette varkens- markt. Aanvoer 78; zware 164-172; lichte 150160; zeugen 150; alles per kg le vend gewicht ln centen BODEGRAVEN. 10 Jan. Kaasmarkt. Aan gevoerd 128 partijen. Eerste soort f. 2.30 2.40; tweede soort f. 2.242.29; zware soort tot f. 2.42. Handel flauw. ROTTERDAM, 10 Jan. Veemarkt. Aan gevoerd 4606 stuks. 875 vette koelen; 1149 februtksvee. 829 graskalveren, 200 nuch- ere kalveren. 185 varkens. 466 biggen, 262 paarden. 17 veulens, 527 schapen of lammeren. 96 bokken of gelten. Vette koelen per kilo le kw. 1.902.10, 2e kw. 1.701.90, 3e kw 1.601.70. graskalveren per stuk 280, 220, 140; nuchtere kalveren 48. 43. 38; biggen 40, 35. 30; slachtpaarden per kilo 1.40. 1.25, 1.00; lammeren 1.90, 1.70. 1 60; kalfkoelcn per stuk 900. 800, 675; melkkoeien 900, 800, 675, varekoelen 560, 460, 385; vaarzen 600, 500, 400; pinken 500, 400, 325 BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 10 Januari. Na een lagere opening, waarbij vooral Kon. Olies weer van verkopen te lijden hadden, fcett^ zich een kraohtig herstel in, zodat tegen halfdrie de markt goed prijshoudend was. In de Indonesische sector heerste een vaste ondergrond. De meeste soorten wisten na een prijshoudende opening kleine winsten te boeken. In de Rubberhoek vielen flinke koerswinsten waar te nemen. Deli Batavia Rubber was op 128 acht punten hoger, Amsterdam Rubber en Bandar Rubber boekten een voordelig verso/ill van twee punten. Deli's golden 151 (gistel-en 149%), HVA sloot op 164 (163). Aandelen Hagemeyer reageerden met een koers van 120 op de monopo lieverlening voor de handel op Nieuw Guinea. Gisteren waren deoe aandelen 112. Olies opende flauw op 288%, maar een flink aantal gelimiteerde koopor ders bracht de koers al spoedig boven de 290. De slotnotering was dezelfde als ale van gisteren, nl. 290 1/4. Aandelen walvisvaart bleven onbeïnvloed door de eerste bevredigende vangstresultaten. De investeringscertificaten waren op 98% 1/8 punt beter. Ook de overige guldensleningen boekten fractionele winsten. De certificaten 3 3/4% dollar lening Nederland waren onveranderd op 108. Op de Amerikaanse markt verschil den de advieskcersen weinig met de slotnoteringen van gisteren. Toen de noteringen bekend werden gemaakt, bleken er aan beide zijden kleine ver schillen te z^'n. Dinsdag 10 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad t. 1000. Vorige Slotkoers koers v. hedeD Ned '48 3% 100% 100]g* Ned. '47 3% 3 98Vé 98^ Dollar-Ing '47 3 97J3 98% Investeringscert 3 9818 98% Ned p 1962/4 m.b 3 99% 99tf Indlë "37 A 3 97% 97j\j Grootboek '46 3 97% 98 ACTIEVE AANDELEN Kolon Bank 73% 75% N Ind H bank 102 103% Ned HandelmU 162% 164 A K U 181% 181 Lever Br 236% 237% Philips 227% 226% Wilton Feyenoord 149 150 Kon Olie 290% 289% Amst Rubber 152 153% Dell-Bat Rubber 120 128 Holl Amer Uln 159 160 Kon Ned Stoomboot 127% 128Vb Ned Seheepv Unie 151% 151 HVA 163 163 Java Cult 76 83 Dell Bar MU 127 125 Dell MU 149% 150% Senembah 134%- 132% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem Leningen Adam 1947 6 100% 100% Den Haag 1947 I 3 100% R'dam '37 I. Ill 3% 102% industr Obligaties Levers Zeep Mij 3% IO5V4 Kon. Petr. MU 104% 104ft NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 173% 175 178 181 184% 183% Industriële Ondernemingen 325 Rott. Droogd MIJ Zwanenb Organon 310 210% 310 210% Handelsondernemingen Born Sum H. MU Ned MU VValv Vrt. 145 182 202% 112 143% 181% 202 Va 111% Spoorwegen Dell Spoorw MU 53% 54% Amerik fondsen Shell Union 34 42% 34A 41% Fondsen uit Lelden en omgeving. (Aandelen) V K. e/i Holl Constructie 215 Kon Ned Edelmet. 95% 94% Pre!. w.a. Idem 99% 99% Int. Kunststof!. Ind. 124 124 Kon Ned Grofsm.. 155 L 154 3 L Textiel Gebr v WUk 186 188 Tieleman en Dros 120% 120% Ver. Touwfa brieken 145% 145 146% 147 Lahad Datu Cult mij 42 B 40 B Leldsche Wolsplnn. 190 B

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3