Onneembare vesting in eenzaam dal Alma's dubbele taak PANDA EN DE MEESTER-GIDS Noorse zwaar-water-industrie wordt streng bewaakt Rjukan: liet smalste en welvarendste dorp van Noorwegen UIT DE OMSTREKEN Radio-programma MAANDAG 9 JANUARI (Van een bijzondere medewerker). Alsof daarginds de beeldschone prinses wordt bewaakt, zo moeilijk Is het dal, waarin Rjukan ligt verscholen, te bereiken. Toch ligt het van Oslo uit slechts een 150 km. naar het Zuid-Westen. Aan weerskanten vormen de steile, dicht niet sparren begroeide bergen twee wanden van 700 meter hoog. Aan de uiteinden is het dal ook al afgesloten. Aan de Weetij de door wild, onbewoond bergland, in het Oosten door een meer, de Tinnsjö; smal, maar dertig kilo meters lang. Sneltreinen kunnen U niet in het dal van Rjukan brengen. Een lokaaltje neemt het werk over. Het klimt hardnekkig door de dalen, duikt door tunnels en dan plotseling ligt daar de Tinnsjö te spiegelen en kan het lokaaltje niet verder? Dat denkt U maar! Een pont, zo massaal, dat alle wa gons er op gereden kunnen worden. ligt te wachten. Is het niet wonderlijk, dat hier midden in het Noorse bergland voor een treintje met drie boeren en twee vacanticgangers als passagiers, een stoom- pont ligt, zo groot als vier collega's van het Amsterdamse IJ? Allemaal voor drie boeren en twee toeristen? Maar deze lokaaltreln heeft immers meer vrachtwagens dan passagiers: een sleep van een dozijn tankwagens! Zy gaan de producten van Rjukan halen, de salpeter en de ammoniak en af en toe het zware water. Eens trilde de lucht door een daverende explosie EEN „GRAND HOTEL" GELIJK EEN „SALOON" UIT HET VERRE WESTEN Het lijkt alsof de bewoonde wereld hier al een einde neemt. Dertig kilo meter water, dertig kilometer bos rondom. Huizen staan er niet, schepen varen er niet. Alleen als een stipje, ziet men een hut, waar een bosarbelder ver blijft Alleen, als enige tegenliggers, slor dige plukjes pas gevelde bomen, die met de stroom mee de reis naar de verre Oslofjord gaan maken. Aan de andere oever komt de trein weer in actie om dan te stoppen dicht bij een houten gebouw, waar ietwat ko miek „Grand Hotel' op staat. De rails houdt op. .Grand Hotel": het ziet er uit als de „Saloon" in een dorpje van de Far West. Je verwacht paarden voor de deur, maar er staan glimmende Amerikaanse auto's bij een taxi-standplaats Geen overbodige luxe in Rjukan, die taxi dienst. want als U Uw vriend, die ook in de Hoofdstraat woont, wilt bezoeken, kan dat gemakkelijk een anderhalf uur gaans zijn! Rjukan is als een lintworm. Vijftig meter breed en zeven kilometer lang. Dat kon niet anders. Het dal is al zó smal en dan loopt daar nog het snelle riviertje in. Aan de ene oever zijn de fabrieken gebouwd; fabrieken, waar krachtstroom wordt opgewekt. In Rjukan is nog nooit iemand ver dwaald. Dat is ook onmogelijk, want er is maar' één straat OP HET „PLATTE DAK" VAN RJUKAN. Al zijn de huizen hier van hout, Rjukan is het welvarendste dorp van Noorwegen. Een plaats zonder krot ten, een plaats, waar bijna geen ge zinnen bij elkaar inwonen. De arbei ders van Rjukan hebben mcér woon ruimte dan de mensen in Oslo en ze betalen er minder huur! Meen niet, dat hun lonen dan ook wel lager zul len zijn. Het enige, wat z? hier te kort komen, ls zon. In de zomer echter niet, dan duurt de dag tot omstreeks het middernachtelijk uur en om halftwee breekt de dagcraadw eer aan. Dat is de tijd van de „lyse naetter", de lichte nachten, zoals men die heeft in de landen van de middernachtzon. Maar in September komt er een dag. waar op geen zonnestraal meer in het diepe dal kan binnendringen. Dan zyn de sparren somberder dan ooit. De Rjukanen zien. hoe de top van de Gausta. die het dal beheerst, al wit ter en witter wordt en spoedig ligt de sneeuw ook tussen de bergen. Maar Rjukan heeft een kabelbaantje en dat klimt in een paar minuten naar het kale bergplateau. Dat is zoveel als het „platte dak" van Rjukan. Daar gaan de grootouders en de kleine kinderen op sparretakken zitten zonnen, daar maken alle anderen hun skitochten. En in Maart viert het dorp fsest. Er trekt een gecostumeerde optocht door de straat Dat gebeurt op de dag, waar op voor het eerst weer een zonnsflits hier beneden doordringt. MEN LAAT DE LAMPEN BRANDEN: ELECTRICITEIT IS TÓCH ZO GOEDKOOP! Zevenduizend mensen wonen hier en ze hebben het goed in hun kleine gemeenschap. Dat danken ze aan de Norsk Hydro, de grote maatschappij, die er de lucht en het water exploi teert. De Norsk Hydro is een modern be drijf, dat de mensen aan dit dal wil binden, want waar moeten anders de werkkrachten vandaan komen? Het 4e- vert hun de electriciteit tegen „in koopsprijs", een halfje per kilowatt en iedereen in Rjukan kookt en stookt electrisch. Ze vergeten er vaak het licht uit te draaien! Het is toch zó goedkoop Nog geen halve eeuw geleden woon den hier alleen een paar boeren. Toen kwam in 1905 de ingenieur Sam Eyde en ontdekte de machtigewaterval. Een paar jaar later begon 'hij met de ver wezenlijking van zijn droom, de bouw van een kraohtstation E>e waterval is nu een zwart ravijn. Het water stort er niet meer naar beneden. Ginds, waar de bergmeren liggen, wordt het tegen gehouden achter reusachtige dammen. Drie dammen van resp. 385, 640 en 273 meter breed en vijftien meter hoog. De waterkracht is in banen geleid, loopt door tunnels ter lengte van zeventien kilometers Een 760 vierkante kilometer groot is het neerslagveld en nóóit heeft men daarom de vrees, dat de fabrieken wegens uitvallen van de eleotrische stroom niet draaien kunnen. In Rjukan leeit men van water en lucht. Veel, heel veel, wil men in Noor wegen voor een buitenlands jour nalist doen. Op één punt laat de service hem echter in de steek, en wel als hij probeert toestemming te verkrijgen de zwaar-water-in dustrie van Rjukan te bezichtigen! Vergeefse moeite! Het zware water, onmisbaar om te komen tot atoomsplitsing, wordt bijna even angstvallig bewaakt als in de jaren, toen de Duitse bezet ters de fabriek tct een „oneer bare" vesting hadden gemaakt. Schijnbaar onneembaar, want Noorse illegalen drongen er toch in door. Maar ook al wordt men niet in de fabriek toegelaten, het nauwe dal van Rjukan. waar van September tot Maart geen zonne straal doordringt en waar 7000 mensen leven, direct en indirect, van wat er geproduceerd wordt uit water en lucht electriciteit. sal peter, ammoniak en zwaar water is toch de moeite waard. Er is immers geen tweede plaats ter we reld als Rjukan! 'Illlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll1 De stikstof uit de lucht wordt gebon den met kalksteen en hieruit worden ammonia en salpeter gewonnen. Daar om maken een paar maal per dag de tankwagens hun ingewikkelde tocht over de Tinnsjö. Bijna tweeduizend bewoners werken nu bij de Norsk Hydro, bijna 90% van alle gezinnen! De Norsk Hydro is trouwens voor dit gehele land van gewicht. Al was het alleen maar doordat beroemde zware water! Eén ieder hier heeft van zwaar water gehoord, inaar zelfs de arbei ders. die in de fabrieken werken, kunnen U niet meer vertellen dan: e^n chemische verbinding, een vloei stof- die de spionnagedlensten van vele landen ln beweging heeft gebracht. Dat laatste hebben ze- hier aan den lijve ondervonden in de bezettings jaren! IN DE VESTING WEERKLINKT EEN EXPLOSIE. De voorraad zwaar water was nog juist met een vliegtuig naar Frankrijk ver voerd, toen de Duitsers er arriveerden. Daarmede konden de geallieerden gaan experimenteren, experimenten, die de vervaardiging van de atoombom in direct hebben mogelijk gemaakt! Dat de Duitsers niet zo ver kwamen, daarvoor hebben inwoners van Rjukan wel gezorgd. Einar Skinariand (zn broer heeft hier een hotel), gaf de eerste stoot. Hij dwong de kapitein van een vraohtboot, die in dienst van de bezetters van Sta- vanger naar de Noorse hoofdstad zou varen, koers te zetten naar het Westen. Hij arriveerde niet alleen met een vrachtschip in de haven van Edinburg. maar ook met inlichtingen over de si tuatie in Rjukan. Diep in het dal verscholen ligt de Norsk Hydro. Een kabelbaantje voert naar het „platte dak". VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 9 Jan 1 stoomtrawler f. 29.000; IJM 74 f.3690; KW 28 f.3290; KW 51 f.3930; KW 64 f.2720; KW 84 f.4340: KW 108 f.1910; KW 169 f.4000; KW 166 f. 1590; KW 78 f. 4120; KW 104 met f. 3650; KW 24 f. 2000; KW 125 f 3460; IJM 283 f.6360 f verse haring); IJM 228 f. 58; KW 210 f. 1870; KW 53 f 1430; IJM 52 f. 15S0. IJMUIDEN, 7 Jan. Besommingen van hedenmorgen: Kw 107 f.1300; Kw 91 f. 2550: Kw 77 f. 1590; IJm 53 f. 1320; IJm. 316 f.1800; IJm. 27 7 f.1270, IJm. 11 f.3070; IJm. 229 f.2980; IJm. 230 f.950; IJm. 23 f 1520; IJm 276 f.930. Aanvoer 460 kisten, geen haring. SCHEVENTNGEN. 9 Jan. Binnen van de trawlvlsserlj de SCH 24, welke de reis moest onderbreken wegens motorschade. ZIJ had geringe vangst. Hedenmorgen zijn de kustvlssers we derom naar zee vertrokken, zodat morgen een grotere aanvoer te verwachten ls. Een paar maanden lCter sprong hjj met een parachute uit een Engels vliegtuig en met nog een paar andere illegale strijders hield hij zich schuil in het bergland, dat de fabriek van het zware water omringt. Zij kenden de omgeving en zij hebben het kunst stuk geleverd binnen te dringen in het als een natuurlijke vesting gelegen en zwaarbewaakte fabrieksgebouw. Een explosie vernielde al het werk, dat de Duitsers er hadden verricht. Later hebben zij het nog gepresteerd om een pont, waarmee de vijand zwaar water wilde vervoeren, op de Tinnsjö FEUILLETON door MARY BURCHELL Vertaald uit het Engels Ik kwam hier omu iets te vragen, zei Alma, die zich zo onthutst voelde, dat ze niets anders dan de volle waarheid kon zeggen. Mij iets vragen? Het klonk alsof dit de druppel was, die de maat deed overlopen op een dergelijke miserabele, regenachtige Maandagmorgen. Wel, ga dan maar met me mee. Hii liet Alma, die van ganser harte wenste, dat ze weer thuis in de keuken aan het schoonmaken was, voorgaan naar zijn kamer en ze hoorde hem de deur sluiten met een zucht, waarin iets van wanhoop klonk Ga zitten. Wat is er aan de hand? vroeg hij. t Ikehgeloof, dat ik niet een erg gesdhlkt moment heb uitgeko zenbegon Alma zenuwachtig. Nee, niet bepaald, stemde hij toe. Hij streek peinzend langs zijn kin en grinnikte, alsof zijn normale goede hu meur het weer begon te winnen. Misschienkan ik beter een andere keer terugkomen. Ze stond aarzelend op uit haar stoel. Onzin, zei hij en pakte haar pols beet in een vriendelijk gebaar om haar te verhinceren weg te gaan. Ze keek op hem neer, zoals hij ach terover leunde in zijn stoel en haar met een geamuseerde blik gadesloeg. En het was haar opeens overduidelijk, dat niets ter wereld méér voor haar be tekende dan de bezitter van die door dringende blauwe ogen en die fijnge sneden, wilskrachtige mond. Als hy er ten opzichte van haar anders over dach u, zou ze het eenvoudig niet kun nen verdragen! Wel, Alma? Hij keek haar vra gend aan. -- Het gaatover wat u me gis teren zei in de auto. Wat zei ik gisteren in de auto? wilde hij weten. Ze keek hem hulpeloos aan. U zei. dat u wist, wat voor soort man ik zou moeten trouwen, en dat ik ai dat te gelegener tijd maar eens moest vragen. En daérom kom je nu uitgerekend op deze Maandagmorgen, waarop een belangrijk contract is afgesprongen, hier du mij aanzetten! riep hij uit, terwijl hij in schaterlachen uitbarstte. Zijn vrolijkheid was uitbundiger dan ze ooit van hem meegemaakt had. Schei uit, verzocht ze hem, het is helemaal niet grappig. Ik wou dat ik niet gekomen was Waarom ben je dan gekomen? zei hij, terwijl hij haar op zijn knie trok. Ik bedoel, waarom moest je daarvoor juist op dit moment hierheen komen, mijn Kieine dwaze, maar adorabele lie veling i Ozuchtte Alma en verborg haar gezien.je tegen zun schouder. Vooruit, vertel me dat nu eens, waarom het uitgerekend vanmorgen moest zijn, beval hij haar, terwijl hij zachtjes haar hals kuste. Wel, het kwam opeens in me op terwijl ik bezig was het keukenfornuis schoon te makendat Waar was je mee bezig? Ik was het keukenfornuis aan het schoonmaken. En was dat een aanleiding voor Je om aan mij te denken? O nee, ik dacht eigenlijk nergens speciaal aan, toen me opeens inviel, wat je gisteravond tegen me gezegd had. En het was me niet duidelijk, waarom Ik 't niet begrepen had. wat je bedoelde, toen je zei, dat jij precies wist. met welke man ik wèl zou moeten trouwen. Ik voelde, dat ik daar achter moest komen en wel onmiddellijk! En dus. Liet je het keukenfornuis in de steek? Ja.... Je liet Je werk h&lf afgemaakt achter? Ja, inderdaad. En je dacht ook niet verder na over alles wat je nog voor de lunch in orde te maken had? Nee, begrijp je Je hebt dus de familieaangelegen heden zó maar ln de steek gelaten mid den op een drukke Maandagmorgen? Ja, Murray, maar Lieve engel, ik ben zo Intens dank baar! Je kon me geen bete- bewijs ge ven van je oprechte liefde voor mij, zei Murray lachend, terwijl hy haar ge zichtje opbeurde en haar op haar mond kuste. Zó had hij haar nog nooit te voren gekust. Het was ook anders dan Gregory gedaan had tijdens hun dier baarste momenten. Hij kuste haar als of ze iets heel liefs en teers en kost baars voor heni was, dat hem geheel en al toebehoorde. Er was geen twijfel meer mogelijk na deze kus, die ze spontaan beantwoordde. E'ke aarzeling was verdwenen en het was alsof ze zonder woorden precies wisten, wat er in de ander omging. Wanneer zullen we trouwen? vroeg Murray ten slotte. Zeg jij het maar, antwoordde Al ma dromerig, terwijl ze zachtjes lachte. Wanneer ben je tot de ontdekking gekomen, dat je van me hield? vroeg ze Ik weet het niet. zei hij. Waarom? O, nergens om. Het zou alleen grappig zijn, als het die eerste avond al begonnen was. Hij keek haar met een plagend lach je aan. Nee. die eerste avond vond ik je een vervelende lastpost. Murray, dat is niet waar! Heus! Maar je had teen ook nog erg dwaze ideeën in je hoofdje. O.a. dacht je toen, dat je van Gregory hield Ja, dat dacht ik inderdaad. Ze keek hem even bezorgd aan. Maar jc weet. dat dat helemaal voorbij ls. niet waar? Dat ik er niets om geef, dat hij en Eva Natuurlijk. Ik bedoel dat dit met jou niets daarmee te maken heef!:. Nee, natuurlijk niet. Ik wist, dat het tussen ons goed was. toen je giste ren op mijn schouder uithuilde, Ja heus, dat ls waar. Daarom liep ik naar boven en vroeg aan moeder je weer enigszins bij zinnen te brengen. Murray! Het leek me de enige weg en het goede moment ervoor. Bedoel je. dat zij het al weet? Dat ze wat ze me gisteren vertelde, met op zet zei? Ik weet niet precies, wat ze gezeza heeft, zei Murray, maar ik ben e: vrij wel zeker van. dat ze het met opzet heeft gedaan. HU lachte. Ozei Alma nadenkend. Maar dan opeens sloeg ze haar aimen om zUn hals en kuste hem innig. Ik dacht altyd, dat. ik de Farraday-familie aan kon, zei ze met een lachje, maar ze schijnt het nu toch van mU gewonnen te hebben Kleine lieveling, zei hU en hU sprak thans volkomen ernstig. wU. Farradays, zUn ons er ten zeerste van bewust, dat er zonder jou misschien lelijke brokken gemaakt zouden zyn. Om je de waar heid te zeggen, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat de enige manier, om ver der te gaan. is jou tot lid van onze familie te maken. Accoord? Afgesproken, zei Alma, terwUl ze hem opnieuw kuste. EINDE. KATWIJK AAN ZEE De extra-collecte in de Herv. Ker ken gehouden voor de Oude Kerk, heeft opgebracht f644 55. CONTACTAVOND WIJK ZUID. Ds J G. van Ieperen zal op Donder dag 12 Januari een contac.avond hou den voor de Jong. Hervormden uit de wijk Zuid. HU houdt dan zyn derde lezing over het sexuele vraagstuk met als titel: .Sexuele omgang in de Ver- lovingstyd". NOORDWIJKERHOUT TAFELTENNISDEMONSTRATIE. De R.K Tafeltennisvereniging „Wils kracht". uit de Jeugdbeweging voortge komen doch thans geheel op eigen benen staande, organiseerde Zaterdagavond ln de gymnastiekzaal aan de Langevelderweg een demonstratie-avond. Een flink aantal bezoekers had zich rond de met touwen afgezette speel ruimte geschaard, toen voorzitter Jer. v. d. Ploeg met een kort welkomstwoord de avond opende en onmiddeliyk het woord gaf aan de heer Godthelp uit Leiden, die in zUn inleiding er de aan dacht op vestigde, dat tafeltennis heus geen kindersport is, al wordt deze daar voor nog dikwyls aangezien. De naam Ping-pong wordt dan ook niet meer ge bruikt. Die verwekte het misverstand. By afwezigheid van de heer Wout Heemskerk, die onverwacht in de Ne derlandse ploeg moest invallen voor de wedstryd tegen Brussel, speelde de he ren Nico Heemskerk (3de klasse) en Schilp overgangsklasse) een demonstra- tiepartij. Het verschil in klasse was wel zichtbaar, maar toch konden wij genie ten van een pittige partij, waarin vooral de sterke verdediging met onverwachte uitvallen van de heer Schilp de aan dacht trok. De volgende party, die gespeeld werd door de heer Schilp tegen v. d. Zwet (2de klasse) gaf een zeer duidelijk beeld van hetgeen tafeltennis eigenlijk is De heer v. d. Zwet won deze partij, zU het wel met enige moeite. De Wilskrachtleden Bergman en Van Gijlswijk lieten zien. dat wij ook spelers bezitten die In wedstryden geen gek figuur zullen slaan Trouwens Wilskracht is reeds enige tijd in de competitie uit gekomen. doch heeft wegens geld- en spelersgebrek hier een einde aan moe ten maken De gemengde dubbel tussen enerzijds mej. Ruigrok en de heer Schilp en an derzijds mej. De Burger en de heer v d. Zwet liet weer pen heel ander soort spel zien. Bij de dubbel mag iedere spe ler telkens maar eenmaal slaan, zodat de spelers telkens naar voren mosten komen voor hun slag en zich dan weer terug moeten trekken om hun partner aan slag te laten. De hesr Knynenburg uit Lelden, zo als ook de demonstrerende dames en heren, vertelde tussen de partyen door nog een en ander over dé betekenis van tafeltennis als sport en de bijzondere waarde, die men er aan toekent by de opvoeding. Ten slotte demonstreerden bovenge noemds dames nog een enkelspel. De geestelyk adviseur, kao. Naatsepad, woonde de avond gedeeltelUk by Ook pastoor v. d. Waarden gaf blyk van zijn belangstelling. LOOP DER BEVOLKING IN 1949. Aantal inwoners per 1 Jan. 1949: 4970 mannen en 3946 vrouwen. Vermeerde ring door geboorte: 120 mannen en 125 vrouwen, door vestiging: 192 mannen en 135 vrouwen. Tctale vermeerdering 572. Vermindering door overly den: 46 mannen en 25 vrouwen, door vertrek: 157 mannen en 142 vrouwsn. Totale vermindering 370. Bevolking per 1 Januari 1950: 5079 mannen en 4039 vrouwen, totaal 9118 inwoners. POSTDUIVENTENTOONSTELLING. De postduivenvereniging „De Duin- klievers" hield Zaterdag en Zondag bij v. d. Geest haar 2e tentoonstelling. Deze werd geopend door de heer P. Heshof, die dank bracht aan allen, die deze tentoonstelling tot stand hadden gebracht, en aan de keurmeesters, de neren Heerschop uit Haarlem en D. Passchier uit NoordwUk. De keurmeesters hadden een moei lijke taak: liefst 203 duiven werden ge keurd. De kampioen van de tentoon stelling werd de doffer (oud) roodkras van de heer J. Plug. De volgende pry zen werden behaald: Klasse 1 blauwoand, doffer oud: 1. eig. J. Duindam: 2. J. Taskin. Klasse II blauwoand duivin oud: 1. eig. J. Plug; 2. H. v. Deuzen. Klasse III biau.vband doffer jong: 1. eig. A. v. d. Burg, 2. J. en C Broekhof. Klasse IV blauwoand duivin jong: 1. eig. A. v. d. Burg; 2. J. en C. Broekhof. K.asse V z'Aarc of blauw kras doffer oud: 1. eig. A. Passch.er; 2. H. v. Deugen. Klasse VI zwart cf 'ciauwkras duivin oud: 1. eig. P. Hey.iof; 2. A. Passchier. Klasse VII zwart of blauwkras dcffer jong: 1. eig. J. en R. Broekhof; 2. C. d. Berg. Klasse 8 zwart of blauwkras duivin jong: 1. eig. pav. St. Jan; 2. idean. Klasse 9 vaal of roodkras doffer oud: 1. eig. J. Plug; 2. W. Broekhof. Klasse 10 vaal of roodkras duivin oud: 1 en 2 eig. H. v. Deuzen. Klasse 11 vaal of roodkras doffer jong: 1. eig. J. en R. Broekhof. Klasse 12: vaal of roodkras auivm Jong: 1. eig. Pav. St. Jan; 2. Jac. Peters. Deze jonge enthousiaste vereniging, die pas 3 jaar bestaat, telt ruim 4J leden, waarvan veie jongeren. Van de oporengst van de verloting zullen kios ken worden gekocht voor degenen, die zulke grote uitgaven niet kunnen be kostigen. De tentoonstelling trok veel belang stelling. Geslaagd voor het zuivelvakdiplo- ma: de heren A. v. d. Slot en Th. War- mendam Azn., alhier. Inplaats van de heer Bissus, die naar Ijselstein is vertrokken, is ter se cretarie benoemd de heer J. Campen- hout te Houten. Geslaagd te Medan voor het mid denstandsdiploma onze plaatsgenoot de heer H. J. v. d. Voort. RIJNSBURü Burgeriyke Stand Geboren: Are*nd, z. van D, van Ees en M. Paauw. VOORSCHOTEN AFSCHEID DS C. v. d. JAGT. Gisteravond heeft ds C. v. d. Jagt, Gereformeerd Predikant (art. 31), af scheid van zyn gemeente genomen. Bij deze gelegenheid bediende hU het woord uit 1. Tim. 1 15 „Dit is een getrouw woord en alle aanneming waardig, dat Christus Jezus in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken, waarvan ik de voornaamste ben". Aan de hand van deze tekst ontwikkelde hy de ge dachte, dat er in de woordfbediening een zegen is, vóór wie deze zegen ls en wat die zegen inhoudt. Na de predikatie werd ds v. d. Jagt namens de kerkeraad toegesproken door de ouderling, de heer C. van Veen Sr., waarna de gemeente de scheidende predikant toezong Ps. 121 4. Namens de classis sprak de heer Kraan uit Wassenaar. Ds C. v. d. Jagt dankte de sprekers voor hun woorden en te-vens burgemees ter C. J. v. d. Hoeven en gemeente secretaris Joh. de Bres voor hun aan wezigheid. Na het zingen van Ps. 150 1 heelt de gemeente persoonlijk afscheid van haar predikant genomen. 74). Panda wist intussen niets van wat er tussen de heren Bobberbroek en Goedbloed had plaats gevonden. Met het vele geld, dat hy van William T. Bobberbroek voor zyn bewezen dien sten had gekregen, was hy in staat een schitterende hut te nemen op een heel mooi en groot schip, dat hem nu naar huis ging brengen. Toen dit schip lang zaam en plechtig de haven uit voer. stond Panda op de voorsteven, en hy voelde zich enorm, dat kan ik je ver zekeren! „Wat kan het leven toch pret tig zyn", dacht hy. „Daar ga ik nu, badend in de weelde en ik heb nog een aardig spaarpotje over ook!" Maar terwyi hy daar zo stond te peinzen, werd zyn aandacht getrokken door een paar matrozen, die bezig waren het dek op te ruimen. „Zeg hee maat", riep er een, „ik heb zo'n idee dat er iemand in die reddingboot zit!" „Dacht ik het niet?" vroeg de ander. „Dat is weer zo'n verstekelingweer zo'n vent, die voor niks mee wil varen! Dat is tegenwoordig te bar! Iedereen kruipt maar in die reddingboten. Je vindt ze tegenwoordig om de haver klap!" De beide martozen keken in de waenngDoot en gaven een kreet. „Daar heb je er een!" riep de eerste. „Wat zullen we met hem doen?" „Gooi overboord!" riep de tweede ruw. „Als hy goed kan zwemmen, dan haalt hy de kant nog wel en anders is het. ook niet erg". En met die gevoel loze woorden grabbelde hy in de red dingboot en.. haalde Joris Goedbloed te voorschyn! Joris, deerlyk ehavend en toegetakeld en door Bobberbroek van zyn geld ontdaan, die nu dus aan zijn iasslippen buitenboord getild werd om zó in de golven te plonzen -VOOR DINSDAG 10 JANUARI. Hilversum I (301.5 M.) KRO 7 00: nieuws; 7.15: morgengebed en liturgische kalender; 7.30: sluiting: 8.30: nieuws; 8.40: gram.muzlek; 9.00weerberichten: 9 03: gram muziek; 9.35: „lichtbaken"; 10.00: voor de kinderen; 10.15: kamerorkest en solist. 10 40: studentenkoor; 11.00: voor ae vrouw; 11.30' dansmuziek; 11.50: gods dienstige causerie. 12.00: angelus; 12 03: lunchconcert; 12 55. zonnewijzer 13.00; nieuws en katholiek nieuws; 13.20. lunch concert; 14.00: pianorecital; 14 30; gram. muzlek; 15.00: radio phllharmonlsch or kest; 15.30. zlekenlof; 16.00: voor de zie ken; 16.30; sluiting; 17 30: voor de Jeugd: 17.45: regeringsuitzending; 18.00: amuse mentsmuziek. 18.20. sportpraatje; 18.30' voor de strydkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: actualiteiten; 19-25;.dlt ls leven", causerie; 19 40: gram.muzlek; 20.00' nieuws; 20.05: de gewone man zegt er 't zijne van; 20.12: a capella koor; 20.40: „katholiek overleg", discussie; 21.05: ka mermuziek: 21.50: concertgebouworkest en solist; 22.20: orgelconcert: 22.45: avond gebed en llturigsche kalender. 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (416 M AVRO 7.00; nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.30: sluiting; 8.30- nieuws; 8 40: radio ochtendblad; 9.00: weerberichten. 9 03 herhaling her sengymnastiek; 9.30: waterstanden; 9.35: voor de vrouw; 9.40: gram.muzlek: 10 00: morgenwijding; 10.15: populair concert; 10.50: voor de kinderen: 11.00 planovoor dracht; 11.30; voor de zieken; 12.00: gram.muzlek; 12.30: mededelingen; 12.33; voor het platteland; 12 40: pianospel; 13.00: nieuws; 13 15: Metropole orkest; 13.45: gram.muzlek; 14 00 voor de vrouw; 14.30: gram.muzlek: 16.15 voor de Jeugd: 16.30' sluiting; 17.30: kinderkoor; 18.00: nieuws; 18.15 pianospel: 18.30: Zuld- amerlkaans orkest: 19.00: voor de kinde ren; 19.05' gram.muzlek; 19 15: koorcon cert: 19.40: .Paris vous parle": 19.45: het nllploze orgel: 20.00; nieuws; 20.05: actua liteiten: 20.15: gevarieerd programma. 21.30: Surinaamse muziek 21.45: buiten lands overzicht: 22.00- t»nor en ore°l: 22.30' viool en piano: 23.00- nieuws; 23.15 24 00' gram.muzlek. L(|n 3 distributienet 7 0.77.30 Gra- mofoon. 8 30 Gram,: 8.50 ..Lift up your i hearts"; 9.05 Amerlk Sym,ph.orkest; 10.10 .Verzpr; 11.00: orgel; 11.30 lichte muziek: 12.00 Ital. tenors: 12.32 Omroepork.; 13.15 Gram.: 14 00: Koor; 14.45 Handel; 15.00: I ..Music Hall": 15.10 BBC Northern Orch.; 16.0016.30: lichte muziek: 17.30 Kootw.: Batavia: 18 00 voor de soldaten: 18.30 Sonate van Brahms: 19.50, Feuille ton; 20.00. Omroeporkest; 20.30: Offen bach; 21.00: Operamuz.: 2120 plano en zang; 22.15: Jazzmuz 22 55: Gram.; 23.00 Verzpr I-Ijn 4 distributienet 7.15 .Bonjour le Monde"; 7.25—7.30 Fllmmuz.; 8.30 Con cert; 9.00 Kookpraatje en kunstoverz.; 9.10 Svmph.muz.; 10.00 Le Ménage en Muslque; li.45 Stradivari Orch.; 12.30 zangkwartet: 13 00 zigeunermuziek; 13.30 Kerstvacan- tleprog. v. d. kinderen. 14.00 BBC Welsh Orch 15.00 Le Ménage en Muslque: 15.30 gram.: 15 40 lichte muz; 16.1516.30 v. d. kinderen; 17.30 dansmuz.: 18.00 orgel: 18.30 lichte muziek; 19.00: kwartet; 19.15 Kursaal Orch.: 19.45; hoorspel; 20.00 symphconc.; 22.15: Folkloristische mu ziek: 23.15 „Topic for to-nlght"; 23-20: dansorkest. AGENDA DIASDAG: Schouwburg: ABC-Cabaret, 8 uur nam. Evang. Chr. Gemeenschap: Spr. ds I. Vasseur, 8 uur nam. ZATERDAG. Volkshuis: Lezing Paul Jullen over Oost- Afrikaanse volken. 4 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon ..De verstrooide professor" (14 Jaar) Zat en Zon 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Kex ..Eln Walzer für dlch" (alle leeft.) Zon 2 15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15. 7.15 en 9 15 uur. fnslno Znölogica" (alle leeft.) Zon 2.30, 4 45 7 en 9 15 uur; overige dagen 2,30. 7 en 9.15 uur. I.ldo ..Jeanne d'Arc" (14 Jaar) Zat en Zon 2. 5 en 8.15 uur; overige dagen 2.30 en 8 uur. I.uxnr Western Union" (14 laar) Zon 2.30. 4 45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 8