De Fins-Russische verhoudingen WEERBERICHT Politeia mocht geen pers op conferentie toelaten r inzendingen op Rebusfeuilleton Mag het Bedrijfschap zich met verzekering bemoeien? 88ste Jaargang MAANDAG 9 JANUARI 1950 No. 26893 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red '1507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 67055 Toestand onoverzichtelijk Naar verluidt, bevinden zich een aan tal Finse onderdanen onder de 300 „oorlogsmisdadigers", die de Sovjet-Unie Finland verzocht heeft uit te leveren. Het Sovjetrussisch verzoek werd ge daan in de vorm van een memorandum en geen nota, zoals aanvankelijk is ge meld, dat door de Sovjetrussische on der-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan de Finse gezant te Mos kou is overhandigd. De meeste der „oorlogsmisdadigers", waarover het Sovjertussische memoran dum spreekt, zijn oorspronkelijk afkom stig uit Ingermanland, een gebied, dat tussen Leningrad en de huidige Finse grenzen is gelegen. Nadat dit gebied door Duitsland was bezet, vluchtten zij naar Finland. Daar werden zij voor de keus gesteld naar hun vroegere woon plaatsen terug te keren, of dienst te ne men in het Finse leger, dat op dat tijd stip tegen de Russen streed. Sommigen van hen, die dienst hadden genomen in het Finse leger, verkregen de Finse nationaliteit. De Fmse grondwet staat niet toe, dat Finse onderdanen naar andere landen worden gedeporteerd. De huidige (ge matigd socialistische) Finse regering ziet zich thans voor de keus gesteld of te weigeren het Sovietrussische verzoek in te willigen, of ongrondwettig te han delen, of het verzoek van de Sovjet- Unie aan een scheidsrechterlijke uit spraak te onderwerpen. In het met Finland gesloten vredes verdrag is bepaald, dat Finland oor logsmisdadigers aan de geallieerden moet uitleveren. Indien verschil van mening over dit punt bestaat, moet een scheidsrechterlijke uitspraak beslissen. Een ander vraagstuk, dat door het Sovjetrussische memorandum is ont- ontstaan, wordt gevormd door de moei lijkheid voor de Finse autoriteiten om alle opgegeven „oorlogsmisdadigers" op te sporen, daar in sommige gevallen slechts de namen zijn vermeld, zonder enige verdere bijzonderheid. Enkelen zijn echter gearresteerd, van wie er 5 zijn vastgehouden. Twee vrouwen pleeg den zelfmoord. In '48 zouden velen ove rigens zijn gevlucht. In geval van meningsverschil voor ziet het vredesverdrag ln arbitrage door een commissie, bestaande uit een Fin, een Sovjet-Rus en een neutraal per soon. Mocht ook deze commissie geen overeenstemming kunnen bewerkstelli gen, dan kan het geschil aan de alge mene vergadering der V.N. worden voor gelegd. - Woordvoerders van de agrarische, conservatieve, liberale en Zweedse volks partij (oppositie) zeiden, dat de deli cate diplomatieke situatie, waarin Fin land thans verkeerde, mogelijk de re gering zou redden. De partijen zouden op de bijeenkomst van morgen van het parlement een motie van vertrou wen goedkeuren. Zoals gemeld zijn de Om Formosa Naar verluidt, werken de nationalis ten op Formosa koortsachtig aan de verdediging van het eiland tegen een gevreesde communistische invasie. Er is een gedeeltelijke verduistering inge steld, terwijl de marine en luchtmacht dagelijks de straat tussen Formosa en het vasteland verkennen. De Washingtonse „Evening Star" meldt: „Sovjetrussische landingsvaar tuigen varen in groten getale van Wla- diwostok naar de Chinese communisti sche haven Foetsjou, waar thans voor bereidingen worden getroffen voor de komende invasie van Formosa. Krach tige eenheden van het Chinese rode le ger worden in hot gebied rondom Foet sjou samengetrokken. Volgens Amerikaanse schattingen zul len de voorbereidingen voor een invasie van Formosa tot Maart as. duren. In die maand wordt de uiteindelijke aanval der Chinese communisten op Formosa verwacht. Het Engelse 1470 ton metende fregat .Black Swan", dat in April de „Ame thyst" te hulp kwam- bevindt zich thans bij de ..Flying Arrow", die door natio nalisten is beschoten en zal volgens de Engelse marine-autoriteiten elke nood zakelijke „menselijke hulp" bieden. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat aan boord van de ..Flying Arrow" brand is uitgebroken. Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissie te Frank fort heeft verklaard, dat geen gevolg gegeven zal worden aan de bestelling van 100.000 ton spoorstaven door de Chi nese volksrepubliek, evenmin als aan welke bestelling ook van de regering van Mao tse toeng. D? regering te Peiping heeft thans de uitzetting van de nationalistische af- gevaard:eden uit de Veiligheidsraad der V.N. geëist. KOUDE OCHTEND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en meest zwakke wind, overwegend uit Zuidelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend tempera turen om het vriespunt, tot lichte vorst en hier en daar mist Morgen overdag overal temperaturen boven het vries punt. (Opgemaakt te 10 uur). 10 JANUARI. Zon op- 8.46 uur; onder: 16 50 uur. Maan op: onder: 11.35 u (v.m.>. Hoogwater te Katwijk te 7.21 en 19.45 Dit nummer bestaat uit acht pagina's. partijen gekant tegen de verhoging van 7',2 procent van het stukloon. Zij wa ren oorspronkelijk van plan de regering ten val te brengen en een coalitierege ring te vormen, waarin geen sociaal democraten (de tegenwoordige rege ringspartij) en communisten zitting zouden hebben. In kringen van de ministeries van bmnen- en buitenlandse zaken wordt men overigens steeds ongeruster, daar men van mening is, dat het memoran dum onvoorziene gevolgen kan hebben. De Britse legatie volgt de zaak nauw lettend. Men acht het niet uitgesloten, dat de Britse regering (Engeland was mede-ondertekenaar van het vredesver drag) stappen zal doen ten einde ver zachting van de eisen te verkrijgen. 19 FEBRUARI ALGEMENE VERKIEZINGEN IN GRIEKENLAND. Koning Paul van Griekenland heeft een regeringsbesluit getekend, waarin wordt bepaald dat het Griekse parle ment wordt ontbonden en dat c-1 19 Februari a.s. algemene verkiez'.ngen zullen worden gehouden. De nieuw ge kozen kamer van afgevaardigden zal op 20 April d.a.v. bijeen komen. De ontbinding van het parlement betekent, dat de nieuwe ki&swet. waar bij een stelsel van evenredige vertegen woordiging werd ingevoerd, niet zal worden doorgezet. De grondwet van 1911 zal voorlopig van kracht blijven. Het huidige parlement is in Maart 1946 voor vier jaar gekozen. In regeringskringen wordt verklaard dat er geen sprake van is dat de com munistische partij officieel aan de ver kiezingen zal deelnemen, daar ..zij zich Zelf buiten de wet heeft gesteld". Op Bali zijn drie compagnieën van de K.N.IL. met volle uitrusting overge gaan naar de N A Luitenant-kolonel Askari van de T.N.I. en luitenant-kolonel Wulfhorst bezege len de plechtigheid met een handdruk. COMPLICATIE BIJ ZIEKTE ZWEEDSE KONING. Naar aanleiding van een ccmplicatle in de ziekte van de 91-jarlge Zweedse kening is de hulp van een specialist in geroepen. Er is namelijk bij de chroni sche bronchitis keelontsteking opgetre den. De koning heeft verhoging, dcch de algemene toestand is „gezien de omstandigheden" wel. Het hart werkt goed, aldus een communiqué. VERKIEZINGEN IN MONACO. De nationale coalitie-groep heeft elf van de achttien zetels in de nationale raad (parlement) van Monaco behaald bij de algemene verkiezingen, die gis teren zijn gehouden. Deze rechtse groe pering bestaat uit de democratische en sociale unie e.i verscheidene cnafhan- kelij'ken. In haar verkiezingspregram sprak zij zich uit voor een krachtige verdediging van de nationale belangen van Monaco tegenover buitenlandse in menging. De andere zeven zetels zullen de volgende week bij een tweede stem ming worden verdeeld. HONGARIJE ZAL DOORZETTEN. De Hongaarse regering heeft aan de Amerikaanse gezan. te Boedapest een nota doen overhandigen, welke handelt over het sluiten van de Hongaarse con sulaten te New York en te Cleveland Verklaard wordt dat dit Amerikaanse optreden, „dat een maatregel van weerwraak is wegens het arresteren van ae Amerikaanse burger Robert Vo- geler, geen verandering kan brengen in Hónga:üe's vaste besluit, dat het geen buitenlandse bemoeienis met zijn bin nenlandse aangelegenheden zal toe staan". „Vogeler werd gearresteerd op de goed gefundeerde beschuldiging van spionnage en ^abutage. De Amerikaan se regering tracht hem thans, door be dreigingen en repressaille-maatregelen enerzijds en door beloften anderzijds, vrij te krijgen", aldus de Hongaarse nota. Conferentie te Colombo HEDEN AANVANG. Heden begint te Colombo (Ceylon) de conferentie van het Britse gemenebest, welke tien dagen zal duren. Aanwezig zijn Bevin, Brits minister van Buiten landse Zaken, Pandit Nehru, minister van Buitenlandse Zaken en premier van India. Spender (Australië). Doidge (Nleuw-Zeeland), Ghcelam Mohammed (Pakistan). Lester Pearson de Cinade- se minister van Buitenlandse Zaken, en Paul Sauér, minister van Vervoer van Ziuid-Afrika. Een delegatie van drie man uit Zuid-Rlhodeslë eveeneens aan wezig, maar zal alleen de-rinemen aan de economische besprekingen, Noel-Baker, Brits minister voor be trekkingen met het Gemenebest, ver klaarde op een persconferentie.dat de conferentie zes belangrijke punten zal bespreken 1.De Europese politieke toestand, voor zover deze voor het Gemenebest van belang is. 2. De economische ontwikkeling in Zuid- Oost-Azië, 3. Verhindering van de communistisohe machtsuitbreiding in Zuid-Oost-Azië. 4. Het Japanse vredesverdrag. 5. De toestand, welke het gevclg is van de communistische machtsuitbreiding in China. in Zuid-Oost- 6. Defensie-problemen Azië. Economische deskundigen zullen de gevolgen van de doval-uatle en de ster- ling-balansen bespreken. Twee belangrijke ktvesties, welke de afgevaardigden zullen trachten op te lossen, ztin: welke bijdrage kan het Gemenebest leveren tot de voorkoming van een derde wereldoorlog en hoe kunnen de levensomstandighden wor den verbeterd, opdat een der gunstigste factoren voor de machtsuitbreiding van het communisme in het Gemenebest kan worden weggenomen, aldus Noel- Baker. Stephen Senanayake, minister-presi dent van Ceylon, werd met algemene stemmen tot voorzitter voor de gehele zitting gekozen. Een verwonderde minister Tjjdcns een conferentie over Zuid- Oost-Azië, georganiseerd door de dc- mocratlsch-socialistische studenten vereniging Politeia, waar sprekers uit Aziatische landen en andere buiten landers het woord zouden voeren, heeft de politie op order van de minis ter van Justitie het recht opgeëist bij de vergaderingen aanwezig te zijn. Het dagelijkse bestuur van Politeia heeft deze eis van de hand gewezen, omdat het hierin een ernstige inbreuk zag op het recht van vergadering. Bovendien voerde Politeia aan, dat de lezingen een uitsluitend wetenschappe lijk karakter droegen. Na aandrang is de minister tenslotte bereid gevonden zijn els te laten vallen, maar op voor waarde, dat men geen vertegenwoordi gers van de pers zou toelaten. Men zou aan de kranten wel een communiqué kunnen zenden, mits dit door een poli tiek betrouwbaar journalist zou worden gecontroleerd. De studentenvereniging zegt, dat zij deze voorwaarde heeft wil len accepteren om de conferentie niet in gevaar te brengen, maar wenst ernstig protest tegen deze handelwijze aan te tekenen. zy acht dit optreden van de minister een belediging voor de Neder landse pers en een belediging voor de vereniging Politeia, die blijkbaar niet voldoende betrouwbaar wordt geacht een perscommuniqué samen te stellen. Besprekingen met koning Leopold DOCH NOG ONZEKER. De Belgischs minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, en baron van der Straeten-Waillet, voor zitter van de Belgische Christelijke Volkspartij, ztin gistermiddag uit Nice naar Brussel teruggekeerd na een on derhoud met koning Leopold op Cha teau de la Croe te Antibes, de voorma lige residentie van de hertog van Windsor. In doorgaans welingelichte kringen verklaarde men, dat de koning besprekingen zou voeren met acht Bel gischs politieke leiders, die Zaterdag avond per vliegtuig aankwamen en met politici, die resds aan de Riviera ver toefden. Baron van der Straeten-Waillet ver klaarde, dat hun bezoek aan koning Leopold geen „duister doel" had en dat ztin bezoek geen verband hield met dat van Van Zeeland. „Ik ging de koning bezoeken ingevol ge mijn jongste benoeming tot voorzit ter van de Christelijke Volksparty", zo zei hij. Hij had ook een audiëntie aan gevraagd bti prins-regent Karei. In politieke kringen te Brussel spreekt men het vermoeden uit, dat de raad pleging van koning Leopold verband houdt met de affaire der nlet-aangege- ven effecten. Men acht het in deze kringen niet uitgesloten dat de koning als zijn wens te kennen zal geven de debatten in de Kamer over het houden van esn volksraadpleging uit te stellen, totdat deze zaak volledig ls opgehelderd. VOORZORGSMAATREGELEN BIJ ATOOMBOMONTPLOFFINGEN. Het Amerikaanse ministerie van lands verdediging en de nationale commissie voor de atoomenergie geven in een ver slag. dat aan de gouverneurs van iedere staat der Verenigde Staten is toegezon den, bij wyze van raadgevingen voor de vaststelling der plannen voor de burger lijke verdediging, een afschuwelijke be schrijving van de uitwerking van de ont ploffing van atoombommen, die tot het oude model behoren, zoals er op Naga saki en Hirosjima zijn geworpen. Na er aan te hebben herinnerd, dat het aantal doden als gevolg van de ont ploffing van een atoombom aanzienlijk kan zijn en dat het centrum van een grote stad geheel en al kan worden ver woest. legt het verslag in het bijzonder de nadruk op de door de ontploffing veroorzaakte brandwonden. Het zou niet te hoog geschat zijn, indien men aanneemt, dat ten gevolge van één en kele atoombomontploffing 40 a 50.000 personen ernstige brandwonden oplo pen", verklaart de Amerikaanse rege ring, die vervolgens een indrukwekken de lijst opmaakt van de noodzakelijke middelen om de brandwonden zo spoe dig mogelijk te behandelen. Volgens het verslag bestaat de beste kleding ter vermijding van zware brandwonden in witte en wijde kleren. De witte kleur verdient aanbeveling om de uitgestraalde warmte terug te kaat sen. Het verslag legt ten slotte de na druk op de noodlottige uitwerking van geïoniseerde uitstralingen op het men selijk wezen. Deze doet zich dikwijls pas later gevoelen en is nog niet volledig be kend, ondanks het door de Amerikaanse geleerden in Japan bij de slachtoffers der bombardementen van 1945 ingestel de onderzoek. Felle brand in Lumax- gloeilampenfabriek GROTE SCHADE EN VERLIEZEN. Gistermiddag brak een hevige brand uit in «le gloeilampenfabriek Lumax te Tilburg. Een voorbijganger nam een sterke rookontwikkeling waar. Hij waar schuwde de brandweer, die met groot materiaal uitrukte. Toen deze arri veerde stond reeds tweederde van het gebouw in lichter laaie. Het vuur werd met acht stralen bestreden, zo intens dat men na ongeveer drie kwartier het vuur meester was. Da soha-de is zeer aanzienlijk. Ver schillende kostbare machines werden zeer zwaar .beschadigd, terwijl ook grote voorraden lampen en grondstoffen ver loren gingen. Van de fabrieks- en kan toorinventaris kon nog een en ander gered worden. Het gebouw is van binnen voor tweederde uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Eigenaar is de heer M. van der Wouw te Berkel-Enschot. Er werkte 38 man personeel. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. ">v De laatste dagen hebben inderdaad veel goed gemaakt. Al bedraagt het aantal inzendingen ook geen 1200, zoals na het Jan Branie-verhaal, het zijn er toch nog altijd 4 5 4 geworden en wanneer wij ons er reken schap van geven hoeveel tijd, inspanning, geduld en speurzin de oplossing van deze monsterrebus van onze lezers vergde, is er feitelijk alle aanlei ding om hulde te brengen aan de volharding en intelligentie van onze lezerskring! Uit de enthousiaste bijvalsbetuigingen wjj zagen er reeds verscheidene! blykt dat deze prijsvraag weer bijzonder in de smaak is gevallen. Wellicht waren wij de laatste tijd met het aantal inzendingen op onze prijsvragen ook enigszins verwend! Wij hopen de uitslag, tegelijk met de oplossing, in gewoon Nedcr- lands, in ons Blad van a.s. Zaterdag te publiceren. De heer Van Waardenburg gouverneur van Nieuw-Guinea Bij K.B. van 6 Januari 1949 is de heer S. L. J. van Waardenburg, gewe zen gedelegeerde van de HVK voor Zuid-Sumatra, benoemd tot gouver neur van Nieuw Guinea. Deze benoeming wordt geacht op 27 December j.l. te zijn ingegaan. De heer Van Waardenburg, die op 21 Februari 1900 geboren is, heeft ln 1921 aan de Rijksuniversiteit te Leiden het eindexamen voor de Nederlandsch-In- dische administratieve dienst afgelegd. Na verschillende rangen in het be- stuurscorps doorlopen te hebben heeft hij in 1933 het doctoraal examen Indo logie afgelegd. Voor de oorlog was de heer Van Waardenburg als onderhoofd van de afdeling bestuurszaken Buiten gewesten aan het Departement van binnenlands bestuur te Batavia werk zaam. Na de Japanse bezettingsperiode kwam hij op genoemd departement terug, aanvankelijk als adviseur voor locale financiën, later als hoofd van de afdeling Algemene Bestuurszaken. Van Augustus 1949 af is hij als gedelegeerde van de HVK voor Zuid-Sumatra te Pa- lembang geplaatst geweest. KANS VOOR DE NEDERLANDSE EXPORT. De heer Kaufmann kijkt kat uit de boom. Op uitnodiging van de minister van Ec. Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, is de heer Arthur C. Kaufmann, president van Gimbel Brothers, een Amerikaans warenhuisconcern, naar ons land gekomen. Hij roemde de ser vice die hjj aan boord van de KLM- Constellation „Delft" ondervonden had. Namens de regering werd hij verwel komt door de heer L. Smit, directeur van de Exportbevordering en mr B. J. Geveke, directeur van het Centraal In stituut ter be'vordering van de buiten landse handel. De heer Kaufmann vertelde-, dat hij naar ons land ls gekomen om te zien wat de Nederlandse Industrie produceert en om advies te geven over de bevorde ring van onze .export naar Amerika vooral ook door de verkoop via zijn wa renhuizen, die over geheel Amerika ver spreid zijn. In het filiaal te Philadelphia zal binnenkort een tentoonstelling van Nederlandse' producten worden gehou den. Diefstal uit Aartsbisschoppelijk Museum KOSTBAAR 16E EEUWS RELIEF ONTVREEMD. In het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht, dat ondergebracht is ln het Centraal Museum aan de Agnie- tenstraat, wordt sinds enkele dagen een eikenhouten relief, daterend uit het begin van de 16e eeuw, ter waar de van ca f. 2.000 cn eigendom van het Museum, vermist. Wanneer de ontvreemding heeft plaats Revonden kan niet met zeker heid worden vastgesteld. Gedurende een vierdaagse vacantie van de bewa ker der betreffende afdeling was deze aan een collega-suopoost toevertrouwd, die het relief, dat een beeldengroep voorstelt, niet heeft gemist. De suppoost, die op 3 Januari van zijn vacantie terugkeerde, miste het relief terstond en stelde de conserva tor daarvan op de hoogte. Het vermoe den bestaat, dat het relief niet ont vreemd is om het te verhandelen, doch door een liefhebber van oude kunst is meegenomen. Het eikenhouten relief is 37.5 x 24 cm groot en stelt de kruisafneming van Christus voor. Rechts en links staan tegen het, kruis geplaatst ladders, voorts twee mannen in omgegorde gewaden met hoed en muts. die het lichaam van Christus in een doek van het kruis laten zakken. Esn derde man op de "^r<rrond on dersteunt het lichaam en is gpkleed in een soortgelijk gewaad met uitgc- schulpte schouderkraag en hoed met brede, omhocggeheven rand. Boven de dwarsbalk van het kruis zijn de torens van een stad zichtbaar. Schumann naar Bonn De Franse minister van Bn'tenHndse Zaken, Scholman, zal een officieel b?- zcek aan de Westduitse regering te Bonn brengen. Dit zal het eerste bezoek V3n een Franse minister van Buitenlandse Za ken aan Duitsland ztin, sinds het einde van de oorlog. Een officiële Franse woordvoerder verklaarde, dat minister Schuman Donderdag as. uit Partis naar Malnz zal vertrekken; een dag of ty/ee daar na zal hij zich naar Bonn begeven, waar hij president professor Heuss, bondskanselier Adenauer en andere Duitse ministers zal ontmoeten. Het staat neg niet vast op welke dag Sohu- man te Bonn zal aankomen. Minister Schuman zal, na zijn ver trek uit Bonn, nog een kort bezoek aan Berlijn brengen. Proefproces inzake veeslachtingen Onverzekerde koe geslacht In Alkmaar is een proefproces uit gelokt om klaarheid te verkrijgen ln een aangelegenheid, die overal in Ne- i derland op het ogenblik tal van sla gers bezig houdt. De kwestie is, dat toen onlangs de handel in vlees werd vrij gegeven, het slachten nog niet vry bleek te zün- Dat mocht alleen geschieden, wanneer het vee was verzekerd bjj het Cen traal Bureau Slachtveevcrzekcring te Utrecht. Voor de oorlog was het by veel slagers gewoonte geworden, dat ze de door hen Mr. Wjjers, minister van Justitie, was hoogst verbaasd over de verontwaar diging van Politeia. Alle buitenlanders die aan de besprekingen van Politeia deel nemen, aldus de minister, heb ben daarvoor van de Nederlandse re gering vergunning gekregen. Als gebruikelijke voorwaarde geldt voor onbekende vjpemdelingen, dat zij zich niet in het openbaar over politieke onderwerpen Uitlaten. Om dit te contro leren, had de politie opdracht in de zaal aanwezig te ztin. Kort voor de vergade ringen een aanvang zouden nemen, heeft het Tweede-Kamerlid de heer Posthu mus de minister opgebeld en gevraagd of de aanwezigheid van de politie nu wel nodig was. Vooral omdat het hier een besloten vergadering betrof, waartos de pers geen toegang had. De minister achtte die beslotenheid slechts betrek- kelijk, omdat er een perscommuniqué zou worden verstrekt. Tenslotte is afge sproken, dat controle door de politie achterwege zou blijven, indien er op zou worden toegezien, dat in het commu niqué aan de pers geen politiek onge wenste uitlatingen zouden worden op genomen. Met deze taak zouden de he ren Posthumus en Voskuil zich belas ten. De minister van Justitie wees met na druk op het feit, dat Politeia nooit rechtstreeks met hem contact heeft ge zocht. In de afgelopen week heeft de regering Van links naar rech's Moh. Roem. van de Verenigde Staten van Indone- j ir Djoeanda, mr Kosasih, prof. dr mr slë voor de eerste maal vergaderd. Ter 1 Soepomo, Kial Wachid Hasjim, dr Lei- gelegenheii van één der zittingen, waar- j mena. Sultan Hamid II. dr Soeparmo, bij wegens ongesteldheid de Sultan van mr Safmoeddin Pro'wiranegara. presl- Djokja niet aanwezig .vas. werd de ee~- i dent Soekarno, Mononoetoe, lr Laoh, I ste foto van het voltallige kabinet n:„ Moh. Hatta, mr Wilopo. dr Aboe Hani- j de president van dc V.S.I. gemaakt. 1 fah en Sultan Anak Agoeng Gde Agoeng. gekochte dieren verzekerden tegen ge hele of gedeeltelijke afkeuring. Hiertoe bestonden tal van maatschappijen, waar ender vele op basis van coöperatie wer kende fondsen. Toen echter ln 1941 de vleesdistributie haar intrede deed en tot dit doel het bedrijfschap voor vee en vlees werd gesticht, dat het slachten van de slagers overnam, wenste dit wel het risico van afkeuring onder te bren gen bij een verzekeringmaatschappij, doch meende daarvoor geen gebruik te kunnen maken van de talloze bestaande maatschappijen en fondsen. Het lag in de geest van de tijd om hiervoor een lichaam op te richten. Aldus geschiedde en het Centraal Bureau Slachtveeverze kering te Utrecht werd opgericht. Dc bestaande maatschappijen kon den zich daartoe aaneensluiten. Vcr- schillende cn in het bijzonder de l kleine plaatselijke fondsen, maakten van deze gelegenheid echter geen ge- j bruik. Ze vertrouwden de zaak niet recht cn hadden ook principiële anti- Duitse bezwaren. I Toen het vlees „van de bon" ging, meenden ze hun oude taak weer te kun nen opvatten. Groot was echter de te- I leurstelling, toen bleek, dat bedrijfschap j en bedrijfsorganisaties hadden vastge steld, dat geen vee kon worden geslacht, dat niet verzekerd was bij het Centraal Bureau te Utrecht. Overal ln het land rees verzet en te Ukmaar is daaraan uitdrukking gegeven :loor een adres aan de Minister van Landbouw, waarin wordt verzocht de desbetreffende verordening van het be drijfschap te vernietiecn en voorts door bat uitlokken van een proefproces. Daartoe heeft dc voorzitter van de Vlkmaarsc Slagersvercniging, na over- 'eg met de Officier van Justitie, een 'toe laten slachten, die niet verzekerd ivas. Door de politic, die eveneens op le hoogte was gesteld, werd proces verbaal opgemaakt Het doel hiervan is om door de rechtbank te zien uit gemaakt of het Bedrijfschap de be voegdheid heeft om zich. naast de re geling van de vleesdistributic, ook bezig te houden met het verzekerings wezen

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1