Ver. Staten laten Formosa geheel los Hoe het in Tsjecho-Slowakije toegaat Republikeinen in Amerika in hevig verzet WEERBERICHT De Belgische koningskwestie 88ste Jaargang VRIJDAG 6 JANUARI 1950 No. 26891, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Verklaringen van Truman en Acheson President Truman heeft bekend ge maakt. dat de V.S. geen militaire hulp naar Formosa zullen zenden. Truman verklaarde voorts, dat de Amerikaanse regering ook geen advies zou geven aan de Chinese strydktach- ten op Formosa. Hij verzekerde op nieuw. dat de ..open-deurpolitiek" der V.S. ook voor dit eiland geldt. Truman waarschuwt de andere staten zich te onthouden van pogingen .in vloedssferen te scheppen, speciale rech ten of privileges te verkrijgen of onder buitenlandse controle staande regiems binnen het gebied van China in het le ven te roepen. De V.S. trachten geen speciale rechten op Formosa te verkrij gen en hebben geen roofzuchtige plan nen aldaar, aldus Truman. De V.S. zijn niet voornemens gebruik- te maken van haar gewapende macht om zich in de huidige situatie te mengen. ..De V S. zullen geen weg volgen, die leidt tot betrokken worden bij de bur- gerstrijd in China". CRITTEK OP TRUMAN'S POLITIEK. Bij het Amerikaanse senaatsdebat is het gisteren tot felle critlek gekomen op de door Truman aangekondigde politiek ten opzichte van China. Senator Know- land (republikein, Californië). die kor telings een reis door het Verre Oosten heeft gemaakt, gaf de regering-Truman de schuld voor de „debacle in China". Deze mislukking bracht zowel de veilig heid van Amerika als die der wereld in gevaar, zo zeide Knowland, die lid is van de commissie voor de gewapende macht. Het was een droevige zaak. dat Engeland de communistische regering erkende ..die zo nauw verbonden is met de communistische samenzwering, welke de menselijke vrijheid in Europa be dreigt". Indien de regering van Peiping zou worden erkend, zou de Chinese zetel in de Veiligheidsraad een communis tische zyn en alle Chinese ambassa des en consulaten in de gehele wereld zouden centra worden van communis tische spionnage en actïvtieït der vijfde colonne. De republikeinse senaatsleider Ken neth Wherry beschreef de verklaring van president Truman over China en Formosa als „een uitnodiging aan de onder leiding van Moskou staande Chi nese communisten om naar Formosa te komen en het te bezetten." Tegenover verslaggevers verklaarde senator Wherry nog „misschien zal de dag, waarop Truman deze verklaring Woensdag heeft mejuffrouw M. W. Barger op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuurse haar afscheidsfeest gevierd als secretaresse van de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie. Het was voor haar 'n onvergetelijke dag, met als hoogtepunt de aanwezigheid van H.M. Koningin Juliana! H M. Koningin Juliana maakt met me juffrouw Barger temidden der talrijke aanwezigen een rondedans. VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. In het binnenland meest krach tige en aan de kust gedurende enige tijd harde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur), 7 JANUARI. Zon op: 8.47 uur; onder: 16 46 uur. Maan op: 20.32 uur; onder 10.57 uur (v.m.i. Hoogwater te Katwijk te 5 21 en 17.35 uur. Bit nummer bestaat alt zes pagina's. aflegde, in de geschiedenis nog eens worden beschreven als de smadelijke dag van Muenchcn voor de Verenigde Staten. Het gezag van Amerika en de leiding, welke de Verenigde Staten behoren te geven, hebben een nieuw laagtepunt be reikt. Het geheel van de door Truman tegenover China gevoerde Dolitlek heeft er toe geleid dat de vrijheidslievende volkeren van Azië geen vertrouwen meer hebben In de Verenigde Staten als be vriende en verbonden mogendheid". VERKLARING VAN ACHESON Minister Acheson verklaarde dat het eiland Formosa dient te worden be schouwd als e^n deel van het Chinese prondeebied. Hij zeide verder dat de Amerikaanse regering een erkenning van de Chinese communistische rege ring op dit tijdstip voorbarig acht. Acheson verklaarde verder dat het niet noodzakelijk was met het teruggeven van Formosa aan China te wachten, totdat er een vredesverdrag was geslo ten. „Het oorspronkelijk Chinese For mosa is door de Japanners op China veroverd, het werd in 1945. overeenkom stig door de geallieerde leiders op de conferenties van Caïro en Potsdam ge nomen beslissingen, aan de Chinese autoriteiten terug gegeven", zeide h;i. Acheson noemde het argument dat interventie op Formosa door de Ver enigde Staten mogelijk was. omdat men Formosa technisch kan beschouwen als een deel van het bezette vijandeliike gebied van Japan, juridische haarklo verij. Amerika zou niet pogen betrokken te raken in het Chinese conflict inzake Formosa en geen enkel verantwoorde lijk burger of militair had in de Ver enigde Staten ooit zo iets bedoeld. AMERIKANEN OP FORMOSA GEWAARSCHUWD. De Amerikanen op Formosa is offi cieel advies gegeven het eiland te ver laten. tenzij zij dringende redenen heb ben om te blijven. De Amerikanen werden individueel gewaarschuwd: een openbare waarschu wing zou de positie der Chinese natio nalisten nodeloos hebben verzwakt, al dus werd verklaard. Functionarissen zeiden, dat zij geloofden, dat er gevaar was voor een opstand tegen het Natio nalistische regiem op het eiland zelf. Men gelooft, dat er honderd tot twee honderd Amerikanen op Formosa zyn. Engeland zal Peiping erkennen De Chinese ambassadeur te Londen, dr Tsjeng tien hsi. is uitgenodigd gisteravond laat een bezoek te bren gen aan de Engelse minister van staat Hector McNeil. Naar in gewoonlijk betrouwbare kringen verluidt zou deze hem mee delen. dat Engeland besloten heeft de betrekkingen met de Chinese nationa listische regering te verbreken en het door communisten veroverde deel van China te erkennen. Dit zou heden officieel afkomen. De onder-staatssecretaris van Buiten landse Zaken. Mayhew. heeft verklaard, dat de erkenning van het communisti sche China niet zou inhouden, dat men zich eens verklaarde met de wijze van heersen der communistische regering. Men zou de communistische regering hechts erkennen, omdat zij een feite lijke regering in China was geworden en niet. omdat men het eens was met haar methoden of politieke inzichten. „Hoewel erkenning van de regering te PeiDing voordelen voor onze commer ciële belangen zou kunnen betekenen, koesteren wij niet de hoop. dat erken ning ons grote of onmiddellijke voorde len zou brengen. Aan de andere kant zou men niets winnen met de oneindige boycot van een regering, die het gezag over een uitgestrekt gebied en een uit gebreide bevolking uitoefent". Socialisten contra Katholieken In het verslag van de bijzondere Ka mercommissie voor de volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold verklaren de katholieke leden van oor deel te zijn. dat de volksraadpleging niet met een referendum gelijk te stellen is en deze in tegenstelling met wat door de socialisten wordt beweerd, van de koning geenszins een geplebisciteerde vorst zal maken. In het verslag wordt evenwel toege geven, dat de volksraadpleging geen ideale methode is doch als hulpmiddel moet worden beschouwd om eindelijk eens tot een oplossing te geraken van de koningskwestie. De katholieken spre ken verder als hun oordeel uit. dat het niet waarschijnlijk is, dat de volksraad pleging de geschillen tussen Vlamingen en Walen zal accentueren. In de bij het verslag gevoegde min derheidsnota der socialisten worden in het biizonder de juridische aspecten van de volksraadpleging behandeld. De nota komt tot de conclusie, dat de raadple ging In strijd is met de grondwet, daar zij het referendum invoert in het pu blieke recht. Verder wordt er op gewe zen, dat een dergelijk referendum van de monarchie een pleblscitaire instel ling zal maken en wordt in het licht gesteld. dat de katholieke meerderheid in de bijzondere Kamercommissie geen enkel afdoend argument heeft aange voerd tegen deze socialistische stelling. De minderheidsnota stelt verder vast, dat juridisch gezien het regentschap moet voortduren tot een grondwettige oplossing is gevonden, b.v. de troonaf stand van de koning, zoals dit het geval was met de Engelse koning Edward VII en de Nederlandse koningin Wilhelmina. Wat de juridische aspecten van het hu welijk van koning Leopold aangaat, wordt in de nota betoogd, dat de kie zers het recht hebben te weten welke de positie van de vrouw van de koning zal zijn. indien de vorst naar België terug- De Frans-Duitse handelsbesprekingen MOEILIJKHEDEN GEREZEN. Bij de handelsbesprekingen tussen Frankrijk en West-Duitsland, die zes weken geleden te Parijs begonnen zijn, is een ernstig verschil van mening ontstaan. Een lid van de Duitse dele gatie beweerde, dat de Fransen trach ten op unfaire wijze discriminerend op te treden tegenover de Duitse industrie en dat zij voordelen toestaan aan En geland, België, Zweden en andere Euro pese landen, die zy trachten aan Duits land te onthouden. De zaak, waar het om gaat is. welke goederen in het Frans-Duitse handelsverkeer zullen worden vrijgesteld van invoervergunnin gen en hoe groot de quota zullen zijn voor de goederen, waarvoor invoerver gunningen nodig blijven. De Duitsers hebben aangedrongen, om voor alle goederen de invoervergunningen af te schaffen en zij dringen vooral aan op vrije invoer of ruime quota voor Duitse electrische machines, uitrusting en mes sen en scharen. Een woordvoerder der Franse delegatie we°s dc Duitse be schuldiging van unfaire behandeling krachfie van de hand Hij zeide o.a.: de O.E.EC. heeft nooit bepaald, dat voor elk land dezelfde goederen vrijge steld moeten worden van invoerbeper kingen. Frankrijk is volkomen gerech- 'igd om een andere lijst te hebben voor «zocderen. die zonder vereunning mo?en \vo"den ingevend voor Zweden, als b v vo." Brieië of Duitsland. De besprekingen zullen thans ver- inoed01iik enige vertraging ondergaan f]o ]eid°- d°r Duifse delezatie. Von Mal zahn. spoedig te Londen moet zijn voor Engels-Duitse besprekingen. 1 keert. In de nota wordt ten slotte be treurd, dat verscheidene dooumenten, waarvoor voorlegging aan de commissie werd verzocht, niet door de regering ter beschikking werden gesteld. Ten aanzien van de geuite verwach tingen. dat bij aanvaarding door de Belgische Kamer van het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer ran koning Leopold de socialisten het parlement zouden verlaten, wordt nader opgemerkt, dat slechts Buset, die met enkele mede standers de extremistische vleugel van de socialisten vormt, het eventuele af treden van de socialistische parle mentsleden voorstaat en dat o.a. Spaak hiertegen scherp gekant is. Het is niet juist, aldus merkt men verder op, dat het ontslag van de so cialistische parlementsleden automa tisch tot ontbinding van het parlement zou leiden. Daar katholieken en libera len tezamen in het parlement de meer derheid hebben, kunnen zij, althans theoretisch, voortgaan met vergade ringen. In de practijk zou het er ech ter toch wel op neerkomen, dat, tenge volge van de afwezigheid van een zo belangrijke politieke greep als die van de socialisten in Kamer en Senaat, nieuwe verkiezingen gehouden zouden moeten worden. De Wafd heeft reeds de meerderheid NAHAS PASJA WEER PREMIER? De voorlopig definitieve (in 77 stemdistricten zijn nog geen beslissende resultaten verkregen, waardoor her stemming op morgen noodzakelijk Is) uitslagen van de in Egypte gehouden algemene verkiezingen luiden als volgt: Wafdisten .162, Saadisten 24. liberalen 23. nationalisten vier en onafhankelij- ken 29 zetels. De socialistische partij verwierf één zetel. De Wafdisten voorspellen bij de her stemmingen nog 29 zetels te zullen ver overen. Bij de eerste stemming zijn in totaal 2 402.669 stemmen uitgebracht, waarvan 1.016 819 op de partij der Wafdisten. Volgens de tot nu toe be kende resultaten hebben de Wafdisten reeds een absolute meerderheid van drie zetels in de nieuwe Egyotisc.he Kamer van Afgevaardigden, die 319 leden zal tellen. Nahas pasja, leider van de Wafdisten die reeds zes maal premier is geweest, heeft tot arbeiders, studenten en jon gelieden. die hem een bezoek brachten in zijn villa te Cairo, verklaard, dat er een tijdperk van vrijheid en nationale wederopbouw voor Egypte aanving „De Wafd-partij komt na vijf volle jaren van strijd tegen onderdrukking en onrecht, bedreven door de Saa- dlstisch-liberale coalitie-regering, en tegen handelingen, die zowel op buiten lands als binnenlands gebied voor Egyote schadelijk waren, weer aan de macht". „De Wafd-partij zal haar krachten wijden aan een voortdurende hervor ming in het gehele land, voor het wel zijn van alle burgers. Zii zal studenten, die wegens Dolitieke activiteit de univer siteit moesten verladen, in de gelegen heid stellen hun studie te he-vatten en zij zal, waar dit gerechtvaardigd is. gevangenen vrij laten", aldus Nahas pasla. Zeven onafhankelijken en een libe raal, alle candida'en. die bij de ve"ki°- zin^n ziin eekozen. hebben :n een bri°f vorVoaH voornemens te v.iin zich bij de ^'afri-nartij aan te sluiten. (De Wafd is voor een geheel onaf- hsnke'iik Egyote, los van Eneeland. dat ziin troepen zou moeten terugne men en voor vereniging met de Soedan). Finse regering voor de val? MOGELIJK EEN INTERIM REGERING. De gematigde sociaal-democratische regering van Finland heeft haar po litieke leven in eigen handen genomen door te besluiten het stukloon met zeven procent goed te keuren, tegen de wens van alle politieke partijen en haar machtige steunpilaar, het algemeen vakverbond, in. Het vakverbond eiste een verhoging van 10 procent en alle andere politieke partijen, behalve de communistische, achtten een verhoging ongerechtvaardigd, daar de prijzen hiervoor niet hoog genoeg gestegen wa ren. De regering heeft voorts de lonen los gemaakt van de index van de kos ten van het levensonderhoud, zodat werkgevers en werknemers overeen komsten kunnen sluiten, onafhankelijk van regeringsionen en de prijzenraad. Het parlement is voor een bijzondere zitting op Dinsdag bijeengeroepen Dan zal de regering haar stappen moeten kunnen rechtvaardigen of met een mo- tie_van wantrouwen vallen. Het blad van de regeringspartij „Sosiali Demokraatti' voorspelt zelf de val van de regering. Het zegt verder, dat de oppositiepar tijen reeds plannen hebben gemaakt om een interim-regering te vormen voor de periode, waarin de presidents verkiezing wordt gehouden, namelijk tussen 15 Januari en 15 Februari. Sakari Tuomioja. hoofd van de Bank van Finland, en vooraanstaand finan cieel expert van de agrarische partij, welke de vrije algemene parlementsver kiezingen in '48 won. zou premier wor den. De Griekse regeringscrisis TSALDARIS DE OORZAAK Gisternamiddag heeft de Griekse ko ning het ontslag van het kabinet Dio- medes aanvaard. Het ontslag van het kabinet was voor afgegaan doordat van maarschalk Pa- pagos, die zijn afkeuring had te kennen gegeven over een passage in de rede van de vlce-premier en hoofd van de volkspartij, Tsaldaris, welke deze laat ste te Tripolis heeft gehouden, en waar in hij volgens Papagos. critiek op hem had uitgebracht. Dit ontslag werd ge volgd door dat van de minister van Oorlog, Canellopoelos en Venlzelos, plaatsvervangend premier en leider van de liberale partij. Hij was van oordeel dat de redenen voor samenwerking niet langer bestonden, en dat de verkiezings campagne reeds begonnen was. Men diende begin Maart algemene verkiezin gen té houden. Ook de stafchef, luitenant-generaal Cosmas. is uit solidariteit afgetreden. Papagos' positie blijft onzeker, zolang de regeringscrisis aanhoudt. Het kabinet bestond uit liberalen, po pulisten en unionisten. Het werd 1 Juli. na de dood van premier Sophoelis, sa mengesteld. Diomedes heeft medegedeeld de ko ning geadviseerd te hebben spoedig tot ontbinding van het parlement over te gaan en algemene verkiezingen te doen houden. Hij had de vorming van een overgangskabinet voorgesteld. TRUMAN WIL GROTERE WATER KRACHTCENTRALES EN VERBETERING WATERWEGEN. President Truman heeft op zijn pers conferentie medegedeeld, dat hij een uitgebreid program voorbereidt inzake de bouw van Amerikaanse waterkracht centrales, dat volgens de eigen woorden van de president, aan de Verenigde Sta ten een onuitputtelijke voorraad elec trische stroom zal geven. De president legde in het bijzonder de nadruk op het belang van de kanalisatie van de St. Laurens. Deze stroom, zo verklaarde de president, zal niet alleen een zeer be langrijke bron van v/aterkracht zijn, maar tevens een grote scheepvaartweg worden, die de zeeschepen in staat zal stellen Chicago en Duluth, in de staat Minnesota, te bereiken. Hij wees er verder op, dat hy 'n uitgebreid program tot verbetering van de Missoeri en Ohio, evenals van de bovenloop van de Mississipi voorstaat. Deze rivieren zouden grote scheepvaartwegen moeten worden. Bovendien zouden zij worden ingedijkt om de seizoenoverstromingen te» voorkomen. De president vestigde er eveneens de aandacht op, dat hij voor verbetering van het scheepvaartnet van het Zuiden en het Noord-Oosten der Verenigde Staten was. Deze streken zouden hierdoor een grotere hoeveelheid energie uit waterkracht putten. De oude ijzeren kustwacht toren te Huis duinen heeft plaats moeten maken voor een nieuwe van steen. Hoewel de nieu we reeds in gebruik is genomen, staat de oude nog op zijn post. De sloper zal hem binnenkort weghalen. yiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii Ons Rebus-feuilleton Ofschoon niet onbevredigend, blyft het aantal inzendingen op ons Re bus-feuilleton tot dusverre beneden onze verwachtingen. Wel is waar hebben onze abonne's nog enige dagen de tijd om ons hun oplos sing te doen toekomen, maar ge zien de honderdtallen verzoeken in April jl. om een herhaling in dc geest van het Jan Branie-verhaal, koesterden wij hóger verwachtin gen. Evenwel: het uiteindelijk resul taat valt nog niet te overzien en zolang blijft ook ons uiteindelijk oordeel voorbehouden. A.s. Maandagmiddag om 12 uur sluit dc inschrijving. Puzzelaars: waar blijft uw in zending? Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll1 RUZIE OVER SCHOTSE TWEELING. In het Schotse Hooggerechtshof te Edinburgh is de behandeling begonnen van de zaak van de Schotse tweeling Pamela en Patricia Hooper, waarvan de vader, te Rotterdam geboren, in Schot land en de moeder, thans gehuwd met de Duitser dr Eltzbacher. in Nederland woont. Het Hof moet beslissen aan wie van de twee de tweeling toegewezen zal worden De moeder was tijdens de zit ting aanwezig. Na een inleidende juridische scher mutseling is de zaak tot 17 Januari ver daagd. „WAAROM HUIL JE, BAMBINO?" In Leipzig (Sovjetrusslsche zone van Duitsland) waren reusachtige aanplak biljetten aangebracht, welke onder de titel „Waarom huil Je, bambino?", de inwoners opwekten een onder die naam vertoonde revue te bezoeken. De politie moest evenwel de aanplak biljetten vërwyderen. daar vele inwo ners van Leipzig met potlood als ant woord op deze vraag schreven: „Omdat ik in de Sovjetrussische zone woon". REGERING VAN VIETNAM TREEDT AF. Ex-keizer Bao Dal, hoofd van de staat Vietnam, heeft de ministerraad van Vietnam er van in kennis gesteld dat hij niet langer als minister-president optreedt en dat de regering dientenge volge ontbonden is. Men verwachtte al gemeen, dat Bao Dai tot nog toe zowel minister-president als staatshoofd, niet beide functies zou blijven bekleden, nu Frankrijk 30 December Vietnam auto noom binnen de Franse unie heeft ver klaard. Bao Dai zal zelf de nieuwe premier aanwijzen. IN OOST-EUROPA VERDWENEN AMERIKAANSE BURGERS. Verscheidene maanden geleden zijn drie Amerikaanse burgers in Oost- Europa verdwenen, namelijk Hermann Field, die het laatst te Warschau werd gezien en diens broeder en schoon zuster. Noel en Herta Field Noel Field is een voormalig employé van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. De Poolse en Tsjechoslawaakse am bassadeurs te Washington zijn nu op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden, waar hen nota's voor hun respectieve regeringen werden overhandigd, waarin de Ameri kaanse regering verzoekt over het lot van haar verdwenen onderdanen te worden ingelicht. Dit is reeds de vijf tiende Amerikaanse nota aan de Pool se regering over de verdwijning van Hermann Field. Tot f4500 verplicht verzekerd Arbeiders die op 31 December 1949 verplicht verzekerd waren krachtens de Ziektewet en het Ziekenfondsbe- sluit en wier loon op of na 1 Januari boven f. 3750.is gekomen, doch de f. 4500.niet heeft overschreden, zul len voorlopig onder de verplichte ver zekering vallen. Een advies van deze strekking hebben de Federatie van Bedrijfsverenigingen, de Raden van Arbeid, de Ziekenfondsraad en het Centraal Overleg van Ziekenfonds- organisaties althans gegeven aan de verschillende uitvoeringsorganen van de Ziektewet en het Ziekenfondsen- besluit. Minimumprijzen voor suiker en margarine? Door de Kmidenters-Vak-Centrale wordt als advies gegeven met ingang van 1 Januari J.l. aan alle werknemers van 23 jaar en ouder 5% loonsverhoging te verlenen. Zij spreekt tevens als haar mening uit, dat het zeer urgent is, dat ten spoedigste met steun van de overheid, redelijke minimumprijzen worden vastgesteld voor de artikelen suiker en margarine, opdat het kruideniers- bedrijf daardoor beschermd wordt tegen prijsgcknoci. aangezien dit èn economisch en sociaal volkomen on verantwoord is. Lausman vertelt De vroegere Tsjechoslowaakse minis ter van industrie Lausman, voormalig voorzitter van de Tsjechoslowaakse so cialistische party, die in Februari 1948 vice-premier werd in het door Gottwald na de communistische machtsovername gevormde kabinet, om zich in April d.a.v. uit het politieke leven terug te trekken is. zoals gemeld, kortgeleden naar West-Duitsland gevlucht. Op een door hem te Bad Homburg, in de omgeving van Frankfort, gehou den persconferentie, verklaarde hy, dat vele Tsjechoslowaakse communis ten reeds zijn gevangen gezet en dat zij nog door vele andere partijleden zullen worden gevolgd. Dit is het ge volg van de zuivering van dc Tsje choslowaakse communistische partij van leden met „Titoistische en an dere afwijkingen van de partijlijn", welke thans in gang is. Volgens Lausman maakt ook de Tsje choslowaakse minister van buiten landse zaken Clementis kans om gezui verd te worden. Hij was echter niet van mening, dat een ontslag van mi nister Clementis, direct aanstaande moest worden geacht, aau hij vele aanhangers onder de Slowaken had. „Doch ik ben wel van mening, dat hij ook op zekere dag aan ac zuivering ten offer zal vallen, daar hij een Westers verleden heeft", verklaarde hij. organiseerde anti-communstische on- In antwoord op de vraag of er een georganiseerde anti-communistische ondergrondse beweging in Tsjecho- Slowakije bestaat, antwoordde Laus man: „Neen, slechts nu en dan wordt er op daadwerkelijke wijze verzet geboden aan de commu nistische overheersing". Hij verklaarde verder nog: „de grote meerderheid van de leden der Tsjecho slowaakse communistische party is het niet eens met de handelingen van de partijleiding. Vele Tsjechen wachten op het uitbreken van oorlog, daar 7,y hopen, dat deze hen vriihpid zal bren gen. De vrijheid van de Tslechen en Slowaken wordt stap voor stao teniet gedaan Het land is niet meer onaf hankelijk De werkelijke tragedie van het Tsjechische volk is hierin gelegen, dat het meende, dat het opheffen van de Komintern een verandering in de communistische houding zou veroor zaken. waardoor het mogelijk zou zijn met de communisten samen te wer ken. De Tsjechen dachten, dat geen en kele staat zich met hun binnenlandse aangelegenheden zou inlaten. Zij moes ten nog de les leren, dat totalitaire stelsels, zoals het communisme en het nationaal-socialisme. zich niet te zamen met de democratie verdragen De Tsjechen dachten, onder communisti sche leiding, toch hun democratie en het parlementaire stelsel te kunnen handhaven zy weten nu, dat zij het niet konden. DE HEER PELT REIST VIA SCHIPHOL. De heer A. Pelt, Hoge Commissaris voor Lybdë, zal 18 Januari per speciaal KLM-vliegtuig uit Southampton op Schiphol aankomen. Hy zal dan zyn reis voortzetten met een KLM-viiegtuig van de dienst op Zuid-Afrika, dat een speciale landing zal maken op 't vlieg veld Castel Benito te Tripolis. De heer Pelt zal vergezeld zijn van zes mede werkers. AMERIKAANS-NEDERLANDSE KWEKER OVERLEDEN. Verzorgde bloemen van het Rockefeller- centrum. Aart Marius van den Hoek, een be kend te Pernis geboren kweker, die sinds 1906 in de VS vertoeft en Amerikaans staatsburger is geworden, is gisteren op 66-jarige leeftijd te New York overle den. v. d. Hoek kreeg zijn opleiding m Nederlandse kwekeryen en zette zyn studie te Morrlsville (Pennsylvanlë) voort. Tydens de eerste wereldoorlog keerde hij naar Nederland terug om zyn dienstplicht te vervullen. In 1935 werd hy aan het Rockefellercentrum verbonden, waar hy van de 7de tot de 70ste verdieping de daktuinen verzorg de. Hij voorzag deze elk seizoen van an dere bloeiende planten en bloemen, die jaariyks duizenden bezoekers trokken. TWEE MAN VAN JACHT VERMIST. De reddingboot van Borkum heeft t>e- richt, dat een volgboot van het Duitse jacht „Grey Fox" is gezonken. Twee man worden vermist.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1