Alma's dubbele taak EN DE MEESTER-GIDS nAfdoend fïdnqenaame^ LAXfER-AKKERTJES Radio-programma Franse Parlement keurt begrotingsontwerp goed OPBRENGST NIEUWE BELASTINGEN 34 MILLIARD FRANCS. Het Franse Parlement heeft gisteren bij de stemming over het begrotings ontwerp in zijn geheel met 305 tegen 38^ stemmen de overwinning behaald. Aan deze stemming was de vertrou wenskwestie verbonden. Tevoren had de regering bij twee andere stemmingen over vertrouwens kwesties een meerderheid gekregen. Betreffende het invoeren van een be lasting, die hoofdzakelijk geheven zal worden van maatschappijen, op weg vervoer en op werken, uitgevoerd voor openbare instellingen, en betreffende de eis der regering, dat de begroting in evenwicht dient te zijn De stemver houding was resp. 300 tegen 296 en 304 tegen 291. De genoemde belasting zal naar schat ting 34 milliard fr. opbrengen en is bedoeld om het evenwicht van de begroting te verzekeren. Tijdens het begrotingsdebat, dat 42 dagen heeft geduurd, heeft de regering- Bidault zes moties van vertrouwen ge kregen, met een meerderheid variërend van 4 tot 21 stemmen. De begroting komt. in evenwicht op 2.225 milliard fr. De uitgaven worden geraamd op 2.245 milliard fr.. doch de regering heeft op zich genomen vóór Juni op de uitgaven 20 milliard fr. te bezuinigen. De militaire uitgaven worden geraamd op 420 milliard fr. De begroting gaat thans naax de Raad van de Republiek (de Senaat) Indien zij ook door de raad wordt goedgekeurd, wordt zij ln tweede lezing door de Nationale Vergadering behan deld Men verwacht eind Januari defi nitieve goedkeuring door de volksver tegenwoordiger Politieke waarnemers zijn van mening, dat de raad van de republiek vele wijzigl-gen zal aanbren gen ln de ontwerp-begrotlng, zoals deze thans door de Nationale Vergadering is goedgekeurd. Hoover wil Formosa verdedigen „WERP EEN MUUR TEGEN COMMUNISME OP!" Oud-president Herbert Hoover heeft de Republikeinse senator William F. Knowland, leider van een groep con gresleden, die wensen dat de Ver. Staten een halt toeroepen aan het In China voortschrijdende communisme en te dien einde de nationalisten vol ledige steun zullen verlenen, een brief geschreven, waarin hij er op aandringt dat Noord-Amerika For mosa zal verdedigen en „in het gebied van de Stille Oceaan een muur tegen het communisme zal opwerpen". Hoover verklaart dat hij ervan over tuigd is dat de Ver. Staten van 'hun vloot gebruik moeten maken om, indien noodzakelijk, Formosa, de Pescadores- eilanden, die tussen Formosa en het Chinese vasteland liggen en mogelijk het ter hoogte van de Zuld-Chinese kust gelegen eiland Hainan, veilig te stellen. Senator Knowland en zajn volgelin gen wensen dat Formosa wordt veilig gesteld als een onderdeel van de Ame rikaanse defensie- linie, die van het Amerikaanse vasteland af, dwars door het genele gebied van de Stille Oceaan, tot aan de Chinese kust loopt. Emil Jannings "f Filmacteur van groot formaat. Emil Jannings, de bekende filmspeler van voor de oorlog, is op 63-jarige leeftijd in zijn huls te Zinkcnbach aan dc Wolfgangsee overleden. Jannings had reeds 14 dagen een leverziekte. Hij werd geboren in Zwitserland, doch verhuisde reeds als kind met zyn DINSDAG 3 JANUARI Heroprichting Duits-Nationale Volkspartij IN PRINCIPE NIET TEGEN SOVJET-UNIE. Op 11 December j.l. heeft te Hameln ZWEEDSE KONING LIJDT AAN BRONCHITIS. Zal Parlement niet openen. Wegens zijn gezondheidstoestand zal het koning Gustav van Zweden niet mogelijk zijn op 11 Januari de plechtige opening van het parlement bij te wo- in de Britse zone van Duitsland de ?en_,en de tradltlonele troonrede te wederoprichting van de Duitsnationale 1?oude?1- HiJ zal bÜ deze plechtigheid TTI.1 rtfVNr trAnnnrlnc r.nctmi partij, voor Hitlers maohtsovername in 1933 een bekende rechtsconservatieve Duitse politieke partij, plaats gevonden. Voorzitter Gottsleben verklaarde dat de bekende vooroorlogse partijleider, Al fred Hugenberg, de eerste minister van door kroonprins Gustav Adolf vervan gen worden. Koning Gustav lijdt nog steeds aan een zware chronische bronchitis die hem zeer verzwakt. Tijdens het kerst feest en op Nieuwjaarsdag was hij ech- Economische Zaken onder Hitier. hem f*1" 5°* zser actlef. nti heeft o m- een zijn „morele steunhad toegezegd, lunch voorgezeten, 'waaraan behalve de Gottsleben zelde verder da°t alleliis-le-dfn van de Koninklijke familie, mi- m,J. i nistprs Ml n<VTP r»f»r«r»rmlii\.-KoHnr» vin Kof Jannings in de film „De Heerser". ouders naar Duitsland, waar hij late: aan het Reinhardt Bühnentheater in Berlijn wereldfaam won. Door Ernst Lubitsch kwam hij bij de film en in 1926 trok hij naar Hollywood, waar hij de hoogstbetaalde Duitse filmspeler werd. In 1929 kreeg hij van de „Ameri can Academy of Motion Picture Arts and Sciences" dc prijs als beste acteur in de Ver. Staten. Op het hoogtepunt van zijn carrière trok hij zich uit de filmwereld terug en werd boer in Op- per-Oostenrijk. De roep van theater en film was echter te sterk en in 1934 sloot hij zich aan bij het „Deutsche Theater" te Berlijn. Jannings is één van de betrekkelijk weinigen, die de overgang van de stom me naar de sprekende film overleefden. Hij werd de meest vooraanstaande Duitse fllmspeler. Tot zijn beste films behoort „Der Blaue Engel", met Mariene Dietrich. Hij won twee maal de eerste Duitse filmprijs eerst met „Traumulus" en in 1937 met de ,De Heerser". In 1939 kreeg hij de Goethe-medallle voor Kunsten en Wetenschappen. Na de oorlog verboden de Amerikaan se bezettingsautoriteiten hem het op treden in Duitsland, doch in 1946 werd hij gezuiverd. In 1947 werd hij Oosten- rijks onderdaan. WEER LANDBEZETTINGEN IN ITALIË. Gisteren werden uit de gehele Ita liaanse provincie Modena talrijke be zettingen van gronden gemeld. De landarbeiders hebben hun actie in ver van elkander gelegen plaatsen gevoerd om optreden van de politie te bemoei lijken. Een twintigtal personen is.aan gehouden. De plaatselijke autoriteiten verwachten, dat de beweging vandaag voortgezet zou worden. ten met de namen der vroegere partij leden ongeschonden behouden waren gebleven. Hij had nu de nog ln leven zijnde oude partijleden verzooht weder om tot de Duitsnationale partij toe te treden, aan welk verzoek over bijna de gehele linie gehoor is gegeven. Tenslotte zelde Gottsleben nog dat de Duitsnationale partij zich niet zoals andere Duitse partijen, in beginsel te gen samenwerking met de Sovjet-Unie zal uitspreken. „Indien dit tot ons voordeel zou zijn, mceten wij onder bepaalde omstandigheden met de Sov jet-Unie samenwerken," verklaarde hij. KERKELIJKE REGISTERS „STAATSEIGENDOM". Het communistische blad Rude Pravo te Praag schrijft, dat de kerkelijke re gisters van geboorte, overlijden en huwelijkssluiting „het eigendom van de staat" zijn en zullen worden overge nomen. De rooms-katholieke bisschoppen van Tsjecho-Slowakije verklaarden 24 No vember j.l. nog. dat de geestelijken geen rogisters moesten bijhouden voor de staat of kerkelijke registers overdragen. Volgens de Rude Pravo moeten bur gers. die uittreksels uit de registers wensen, zich in het vervolg tot de plaatselyke autoriteiten wenden. DE KOLENPRODUCTIE VAN WEST-DUÏTSLAND. In haar "oorloDig la* verslag dee't de gemengde organisatie voor de steenkolencontróïe mede. da: de totaie kolenproductie in 1949 in West-Duits- land 103.234 000 ton heeft bedragen, hetgeen overeenkomt met 88 van het cijfer van 1936. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir KELLNER WORDT MILLIONNAIR! Een kellner uit Rome heeft samen met z\jn twee zusters een bedrag van 43 milliard lire, alsmede een zilvermijn in Argentinië geërfd van een oud-oom, die 40 jaar ge leden naar Argentinië emigreer de. Volgens het blad „Moniento" ls dit fortuin sedert negen jaren in een bank te Buenos Aires ge blokkeerd. in afwachting van het opdagen van erfgenamen. nisters en hoge persoonlijkheden van het Koninkrijk aanzaten. merken tegen ver OTTO GROTEWOHL GESCHEIDEN? Een woordvoerder van de Oost-Duitse regering heeft medegedeeld, dat de 55- Jarige minister-president Otto Grote- wohl zich van zijn vrouw heeft laten scheiden en met zijn 20 jaren jongere secretaresse in het huwelijk is getreden. In sommige Duitse kringen helt men. over tot de overtuiging, dat Grote- wohl s gewezen echtgenote Martha, met wie hij 30 jaren getrouwd was, zelfs niet' van deze scheiding in kennis is gesteld ZO arriveerde verleden maand in Brunswfjk (Westelijke zone) om fami lieleden te bezoeken en gaf bi) die ge legenheid te verstaan, dat zij niet naar (UP) 20118 2011 teruSkeren- TRYGVE LIE OVER BACTERIOLOGISCHE WAPENS. Trygve Lie, de secretaris-generaal der Ver. Naties, heeft in het tijdschrift ..Scientific American" een artikel gepu bliceerd, waarin hO' zegt het te betreu ren, dat de Ver. Naties het vraagstuk van de bacteriologische en chemische wapens, die. evenals de atoombom, voor een vernietiging op grote schaal kunnen worden gebruikt, niet hebben bestudeerd. In tegenstelling tot de atoombom zijn dez® wapens in de tweede wereldoorlog niet gebruikt (zoals bekend, is thans te Khabarofsk een proces tegen 12 van oorlogsmisdaden beschuldigde Japan ners gevoerd, wie ten laste werd gelegd in China wèl bacteriologische wapens te hebben toegepast en voorbereidingen hebben getroffen om bacteriologische strijdmiddelen tegen de Sovjet-Unie aan te wenden, zodra deze aan de oor log tegen Japan zou gaan deelnemen 'Red. „L. D."), ofschoon het bekend w dat deze wapens bestonden. Aan verdere vervolmaking van de bacteriolO' gische wapens ls ook na de tweede w reldoorlog gewerkt". Trvgve Lie verklaarde verder dat de wereld „met recht een hervatting van de onderhandelingen tussen Oost ei West over het vraagstuk van de atoom energie, dat sinds het einde van de tweede wereldoorlog de internationale betrekkingen heeft vergiftigd, mag ver wachten." VONDST VAN GERAAMTE IN UITHOORN GEEN ^POOR VAN MISDRIJF? Volgens mededelingen van de dis trictscommandant der Rijkspolitie in de provincie Utreoht ls er voorhands geen reden om aan te nemen, dat de vondst van een gera-amte onder de vloer van een huis aan de Kromme Mijdreahtstraat in Uithoorn een oude misdaad aan het lioht zou hebben ge bracht. De betrokken Justitle-autoriteiten en ook dé politiedeskundige dr Zeldenrust hebbenter plaatse een onderzoek Inge steld. Hoewel nog geen volledig resul taat van dit onderzoek vast staat, is toch wel gebleken, dat het gebeente tenminste vijftien jaar oud is. Van een recente misdaad zo er al van een misdaad gesproken mag worden is dus geen sprake aldus de districts commandant. Het is niet uitgesloten, dat de overleden bewoner van het huis, die vroeger op het kerkhof in de om geving heeft gewerkt, de beenderen vandaar heeft meegenomen als curio siteit. FEUILLETON door MARY BURCHELL Vertaald uit het Engels 67) Ik voel me erg gevleid, dat je juist mijn schouder uitgekozen hebt om op uit te huilen, zei hU plagend. Maar toen ze hem een wonderlijk vragende blik toewierp, vroeg hij snel en enigszins ademloos: Wat bedoel je met me zó aan te kijken? Welik verwonder me er over, dat ik u.... Een heel geschikte persoon vindt om bij uit te huilen? Alma glimlachte en drukte opeens zijn arm. Dat is het precies. Als Je nu toch eenmaal moet huilen, dan moet ik toegeven, dat uw schouder wonderlijk troostend werkte. Hij lachte ook, maar Alma kreeg de indruk, dat hij haar met iets van dank baarheid aankeek. Samen liepen ze naar het huis. Wil je hier een moment wachten? zei hij. dan loop ik even naar boven om te zien, of moeder in haar eigen kamer is. of bij vader. Alleen aohtergebleven, ging Alma naar cie zitkamer, en haar poederdoos en lippenstift te voorschijn halend, tracht te ze haar gezichtje zó bij te werken, dat niemand meer zou kunnen zien, dat ze gehuild had, en ze de indruk zou maken, dat ze enkel en alleen even aan was komen lopen. Bespotteiy'k van me, om me zp te laten gaan, mompelde ze in zichzelf. Maar hij was wel héél lief. Gek, ik ben helemaal niet meer benauwd voor hem. Dat komt waarschijnlijk, omdat ik aan hem gewend ben geraakt. En het is een feit, dat hij mij aardig vindt.ik vind hem ook heel gesonikt. In zekere zm denken we vaak precies hetzelfde. Je kunt prettig met hem praten.... Dit was een conclusie, waaraan ze ze ker niet geloofd zou hebben die eerste avond, dat ze Murray Farraday had aangesproken. Met een vaag glimlachje bekeek ze ziohzelf in net spiegeltje van haar poe derdoos: ze was er inderdaad ln ge slaagd de sporen van verdriet van haar gezicht te verwijderen. Ze mocht me vrouw Farraday op dit momgnt niets laten merken van haar verbroken ver loving, Deze zou dan zeker denken, dat zij de schuld er van wasI Ik blijf niet lang, besloot Alma. Ik ga alleen even by haar binnen en babbel wat.... 'loen Murray weer naar beneden kwam, zei hij, dat z'n moeder haar graag zou omvangen, en enigszins tot haar verbazing voegde hij eraan toe: - Je weet de weg hè? Moeder ls in haar zitkamer, en hij liet haar alleen naar boven gaan. Alma liep op haar tenen langs de deur van meneer Farraday's kamer Toen ze zachtjes klopte op de deur van de kamer van mevrouw Farraday, verraste haar de fleurige opgewekt hei', van de stem, die op haar kloppen ant woordde. Lieve kind, wat engelachtig van Je om me op te komen zoeken, nep me vrouw Farraday vol enthousiasme uit. En toen Alma de kamer doorliep om mevrouw Farraday een hand te geven, trok deze haar naast zich neer en kuste haar. Bent u helemaal goed uitgerust? vroeg Alma bezorgd en met iets van tederheid, want, al zag haar werkgeef ster er in de lange elegante kamerja pon zeer aantrekkelijk uit, toch leek ze nog vermoeid. O ja. ik ben weer prima ln orde. Ik heb bijna de hele middag geslapen en ik ben nog niet eens aangekleed, zo als je ziet. Ze leunde achterover ln de kussens van de rustbank en glimlachte tegen Alma Het gaat uitstekend met Nat. Ga ergens zitten liefje. Ze wees met een vaag gebaar naar een stoel, maar Alma ging op een klein bankje vlak bij de sofa zitten. En alles ls dus in orde? hoorde Alma zichzelf zeggen, terwijl ze toe geeflijk glimlachte. Ja, wat mij betreft, ls alles best. Maar hoe staan de zaken bij jou? Wat ls dat, wat Murray me daar vertelt over je verloving? O, dat had hy u niet moeten ver tellen! riep Alma uit. Waarom niet? Welik bedoelU moet niet denken, dat het verbreken van mijn verloving iets te maken heeft met die scène van gisteravond. Lieve help, was dat gisteravond? zei mevrouw FarTaday met een vaag glimlachje. Ja, het lijkt veel langer geleden, dat vind ik ook, gaf Alma met een zucht toe. Vertel me nu eens precies, wat er gebeurd is Evenals haar zoon. scheen mevrouw Farraday het vanzelfsprekend te vin den, dat Alma haar in vertrouwen zou nemen. Ze vroeg dat moest Alma toegeven zelfs veel meer dan haar moeder ooit zou hebben durven vragen. Maar moeder had ook drie dochters, aan wie ze haar aandacht moest beste den, terwijl mevrouw Farraday er geen enkele had Er valt niet veel te vertellen, zei Alma. Het bleek alleen maardat hij ten slotte toch niet echt van mij hield, maar van mijn zusje Eva Allemensen! Maar gisteravond maakte hli toch de Indruk dar, hii w°l heel erg op jou gesteld was! merkte mevrouw Farraday engszins scherp op. Stel je voor, dat hij zich Jaloers voor deed ten opzichte van Jou, terwijl hij intussen je zuster thuis het hoofd op hol aan 't breneen was! O, maar dit is niet waar! riep Alma volkomen ontdaan uit. Hoe zit 't dan in elkaar? Wel hij was ongelukkig over de manier, waarop ik hem behandelde, ik stelde hem altijd achter bij anderen, vooral m'n familiehet kon nu. eenmaal niet anders, ik ben voor het grootste deel verantwoordelijk voor al les wat er thuis gebeurtlegde Al ma verdrietig uit. Terwijl Je daarbij ook nog je han den vol had met het behartigen van mijn belangen, vulde mevrouw Farra day met een plagend lachje aan. Maar tegelljkei tyd streak ze met een teder gebaar langs Alma's wang. Ja, zoals alle mannen, vond die Gregory van jou het verre van aangenaam op het twee de plan te staan. En wat gebeurde er toen? Troostte hij zioh met de toege wijde liefde van je zusje? Ik geloof niet, zei Alma met een vaag laohje, dat Eva ooit wélke man ook toegewijde liefde zal tonen, maar... 'n Verstandig meisje! mompelde mevrouw Farraday ernstig. Maar ze blijkt werkelijk heel veel van hem te houden. Ze heeft me dat vandaag verteld. Ik hoorde het nu voor 't eerst, want ze heeft zich heus kranig gehouden. U moét begrijpen, zei Alma met klem, dat niémand van ons ook maar een moment gedacht heeft, dat zij van hem hield, en dat het voor haar werke lijk een enorme slag geweest moet zijn, toen Gregory mij ten huwelijk vroeg. Maar ze heeft niets laten merken, ze was altijd vol enthousiasme over mijn geluk en Juist, zei mevrouw Farraday, maar Gregory ging naar haar toe voor troost, toen jij zyn gevoelens en ij delheid had gekwetst. (Wordt vervolgd) 69). „Wat zeg je? Een voorschot?" vroeg mijnheer Bobberbroek, de goede man „Maar natuurlijk, Prins! Neem er maar iets van!" En hy duwde Joris de hele prop bankbiljetten ln de handen. „Dit? O tut! tut!" merkte Joris op. „Dit is Immers te veel, mijn beste! Het zou niet bij mij opkomen u zo te ontrieven! Slechts een voorschot vroeg ik u. meer niet. Het zou Immers de eer der Ramsessen Amentoteppen schaden, een gast onheus behandeld te hebben! Neen ik zal mij even naar de kas sier mijner prinselijke boekhouding be geven en daar dit geld laten wisselen. Dan kan ik meteen per Prinseiyk-pro- tocolaire Proclamatie de gewenste ar beidskrachten doen oproepen. Wacht hier een wijle, achtbare gast dan kom ik u het wisselgeld zo-dadelijk brengen!" En zo pratend verwijderde hy zich. „Ga je gang, ouwe Jongen!" riep Bob berbroek harteiyk. „Haast je maar niks. Ik wacht wel even!" En toen Joris verdwenen was dacht hij. in-vergenoegd: „Een aardige vent, die prins! Geen moeite ls hem ^te veel! Doet alles voor je! Onvermoeibaar! Leuke kerel! En betrouwbaar. na tuurlek betrouwbaar! Alle prinsen zijn betrouwbaar. Dat merk je trouwens wel aan zijn fijne manieren...." i Zo peinzend keek hU toevallig uit een venstertje, waardoor men de woestyn zag liggen en nu werd zyn opmerk zaamheid getrokken door een kameel- ruiter, die zich met grote snelheid van de Tempel van Horigs verwyderde. Wie schetst echter zyn verbazing, toer hy in deze ruiterPrins Ramses Amenotep de zoveelste herkende? En Prins Ram ses kreet tot zyn kameel: „Op. op ontaard, lui dier! Strekt uw galop! Ik moet de eerste de beste boot halen wég uit dit warme land, mét het geicl!' Dat hoorde en zag William T. Bob berbroek, vanuit de verte. En toen be greep h.'J alles.... èll- - Engels ambassadeur te Djakarta benoemd De heer Deruent William Kermode, ls benoemd tot eerste ambassadeur van Engeland bij de Verenigde Sta ten van Indonesië, a!dus werd gister avond door het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Londen bekend gemaakt. De 51-jarige Kermode is tevoren als consul-generaal van Groot-Brittannie te Tokio. Jokohama, Kobe, Moekden en Seoul (Zuid-Korea) gestationneerd ge weest In 1944 werd hij by het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te werk gesteld. Thans bevindt Kermode zich te Londen. SOEK ARNO ZIET NIEUW GUINEA VOOR 1951 INDONESISCH. Indien wij hard werken en wanneer ons streven wordt geïnspireerd door een dynamische activiteit, zal, voor dat de zon voor de laatste maal in 1950 is ondergegaan Nieuw-Gulnea deel uitmaken van de Verenigde Sta ten van Indonesië', verk'aard^ presi dent So«*karno in een toespraak, die door hem werd gehouden op een pleehfigh-ld, we'ke in het presiden tiële palels te Djakarta p'aa's vond ter herdenking van de verjaardag van de profeet Mohammed. Soekarno deed verder een b'e-oep op de Mohammedaanse en Christelijke in woners van Indonesië om samen te werken, tot heil van het land en om hun vertrouwen in de nieuwe staat te bewaren. Hy voegde hieraan toe: „Als president neem .ik een onnartydig standpunt tegenover alle gezindten in. Ik kocster jegeas geen enkele Gods- d'8"': een vooroordeel". VED. VERTEGENWOORDIGER IN ZUID-SUMATRA. Naa- verluidt is dr Van der Zwaai in Makassar aangezocht voor het be kleden van de functie van commissaris van Nederland bij de Negara Zuid Sumatra Russisch schip ramde tweemaal Nederlandse Kustvaarder „LIMFJORD" DEENSE IIAVEN 3INNENGESLEEPT. De 250 ton metende uit Delfzyl af komstige Nederlandse kustvaarder „Limfjord" is tussen Kaap Arcona en Bornholm twee keer het slachtoffer geweest van een aanvaring met een Russisch schip. De eerste keer werd er geen noemenswaardige schade aange richt, doch toen het Nederlandse schip, teneinde de aandacht te trekken, seinen gaf en zijn zoeklichten in werken stel de, reageerde het Russische vaartuig door onverwacht de verkeerde kant uit te va en. Zodoende werd de „Limfjord" ten tweede male geramd, waarbij haar wand werd ingedrukt en het roer be schadigd. Hierna stoomde het Russi sche schip volle kracht vooruit en ver dween, De Nederlanders konden de naam van het .schip niet vaststellen. De „Limfjord" h^eft'zes uur stuurloos rondgedreven en wat 'water binnenge kregen. maar werd ten slotte door een Duits schip een Deense haven binnen gesleept. Volgens de Nederlandse ge zagvoerder was de brug van het Rus sische schip verlaten. Geen van de 5 koppen bemanning van de Nederlandse kustvaarder kreeg enig letsel. Moet Australië meespreken over Status Nieuw Guinea? Het Australische blad „Melbourne Herald" schryft in het nummer van gisteren volledige medezeggenschap voor Australië by het vaststellen van de toekomstige status van Nederlands Nieuw Guinea op te eisen.. Het blad zegt, dat Australië op grond van de rassenkwestie ten nauwste met deze aangelegenheid betrokken is. De „Melbourne Herald" wydt aan dit onderwerp een hoofdartikel, waarin commentaar wordt gegeven op de „on duidelijke Indonesische aanspraken om het bewind uit te oefenen over de ge mengde primitieve inheemse stammen van Nederlands Nieuw Guinea", en zegt in dit verband dat de agitatie voor territoriale expansie in dit stadium „de nieuwe Republiek niet zal helpen". Het blad is van oordeel dat de veilig heid van Zuid Oost-Azië niet versterkt kan worden door een plots:llnge ver doving van de Nederlanders uit Nieuw Guinea. „De goodwill van alle volken die be lang hebben bU dit gebied" aldus het Australische blad, „dient te worden samengevoegd om tot samenwerking te komen, wy moeten er op biyven staan dat wy volledige medezeggenschap be houden bij het bepalen van het lot van dit belangrijke gebied". (United Press).! Belastingverhogingen en leningen in Ned. Antillen HAVEN VAN ARUBA BEHOEFT UITBREIDING. Om de begroting voor het dienstjaar 1950 sluitend te krijgen, had het bestuur der Nederlandse Antillen zich voorge steld een lening van f. 7 600.000 uit te schrijven, naast verhoging van enige belastingen. Intussen is gebleken, zo schryft het bestuur in de toelichting op een der belasting-voorstellen, dat de opbrengst der middelen over vrywel de gehele lijn gunstiger is geweest dan in de aanvang van dit jaar mocht worden verwacht. Met behulp van deze hogere opbrengst, voorts van een voorgestelde verhoging van de opcenten op de in komstenbelasting en op winstbelasting van het bijzonder invoerrecht op benzine en de motorrijtuig-, rywiel- on motorbootbelasting, alsmede door verla ging van de personeelslasten, zal het mogeiyk zijn de begroting 1950 slui tend te krijgen zonder lening. Sinds 1932 waren de bewoners van de Bovenwindse Eilanden (Sint Maar ten. Sint Eustatius en Saba) vrygesteld van het betalen van inkomstenbelas ting. Op voorstel van het bestuur heb ben de Staten van de Nederlandse An tillen besloten de verordening, waarby de vrijstelling was vastgelegd, bulten werking te stellen, Het voorstel vond algemene instemming, niet omdat men grote Inkomsten van deze belasting ver-, wachtte, doch omdat men van oordeel was, dat elk lid van de gemeenschap naar de mate van zyn financiële kracht behoort by te dragen in de kosten van de staatshuishouding. In een vergadering van de Staten der Nederlandse Antillen heeft het lid J. H. A. Eman een initiatiefvoorstel In gediend tot het uitschrijven van een lening van een millioen gulden ten laste van de Nederlandse Antillen ten einde de havenfaciliteiten op Aruba verder uit te breiden. BOER VAN 140 JAAR. Volgens Tass is een boer van een collectieve boerdery in Azerbeids- jan 140 jaar geworden. Hij heeft 118 nakomelingen, die allen in_ het zelfde dorp wonen. De boer, Mah- moed Eyvasof, „voelt zidh zeer wèl". BRANDWEERSLANGEN BEGAVEN HET. Een felle brand heeft gisteravond omstreeks 6 uur gewoed in ae garage van het transporfcbearyf Tiggelaar te Winschoten. Personeel van het bedrijf en enkele buren slaagden er in één van de twee in de garage gestalde trucks uit het brandende perceel te slepen. De blussingswerkaaamheden van de Wlnschoter brandweer faalden, door dat er te weinig druk op de gemeente lijke waterleiding stond, terwyl tevens enige slangen het begaven! De schade bedraagt circa f. 20.000,—. De politie vermoedt dat kortsluiting de oorzaak van de brand is geweest. NEHER VOORZIET MOEILIJKHEDEN VOOR DE P.T.T. Geen tariefsverhoging te verwachten. Voor vertegenwoordigers van alle rangen van het PTT-personeel heeft de directeur-generaal, de heer L. Neher, zyn nieuwjaarsrede uitgesproken. De financiële positie van het bedrijf noemde spr. niet erg rooskleurig. Hij verwachte voor 1950 veel moeilijkheden, die in de eerste plaats zullen voort vloeien uit de gevolgen van de devalua tie. Het opvangen hiervan zal grote bedragen eften. Ook zal een zekere re geling van de lonen en salarissen tot stand komen. Of ook voor het PTT- personeel tot een loonsverhoging van 5 zal worden overgegaan, ls nog niet bekend. De middelen, waarin deze hogere uit gaven zullen moeten worden bestreden, zullen, zo enigszins mogeiyk, niet in verdere tariefsverhogingen worden ge vonden. ATTLEE WEER IN LONDEN. Verkiezingen derde week van Februari? De Britse minister-president, Clement Attlee, is gisteren van Chequers, waar hij op vacantie was, ln Londen terug gekeerd om er een kabinetvergadering bij t« wonen. Verklaard werd, dat zyn snelle terugkomst niets te maken had met de kwestie van de verkiezingen. Men krijgt de indruk, dat de gewone voorbereidingen worden getroffen voor de zitting van het parlement, die op 24 Januari moet beginnen. Volgens de politieke correspondent van de Sunday Times aoht men het houden van verkiezingen in de derde week van Februari voor meer dan waarschyniyk. Het huidige parlement zou alsdan in de week, waarin het weer byeenkomt, ook ontbonden moeten worden. VOOR WOENSDAG 4 JANUARI. Hilversum I (301.5 M.) NCRV 7.00; nieuws; 7.15: een woord voor de dag; 7.30: sluiting; 8.30: nieuws; 8.40: gewijde muziek; 9.00: weerberichten; 9.03: gram - muziek; 10.30: morgendienst; 11 00: gram - muziek; 11.05: „terwllle van een kind", hoorspel; 12.05: gevarieerd programma; 12.30: mededelingen; 12.33 Metropole or kest; 1300: nieuws; 13.15: gewijde muziek; 13.20: mandollnemuzlek; 13.50: gram.mu ziek: 14 40: strykkwartet; 15.10: plano voordracht; 1530: voor de Jeugd; 16 30: sluiting; 17.30. gram.muziek; 17.45: hoor- soel voor de Jeugd; 18.00: orkestconcert. 18.30: voor de strijdkrachten; 19 00- nieuws; 19.15. boekbespreking; 19.30 sportcommentaar en gram muziek, 19 40. radiokrant; 20.00: nieuws. 20.05: com mentaar famlllecompetltle; 20.20: Con certgebouworkest en solist; 21.20: gram. muziek; 21 30: liturgische beschouwingen en overwegingen", causerie; 22.00: popu lair concert: 22.80: vocaal kwartet; 22.45: ondoverdenklng: 23.00: nieuws; 23.15 24.00: gram.muziek. Hilversum II (416 M VARA 7 00: nieuws; 7 18: gram.muziek; 7 30; sluiting; 8 30: nieuws; 8.43- gram.muziek. 8 50: voor de vrouw; 9.00: weerberichten; 9.03 _;ram.muziek; 9.30: waterstanden; 9.35: gram muziek; VPRO 10.00: „kinderen en mensen", causerie: 10.05: morgenwijding; VARA 10.20 voor de vrouw; 11 00: gram- muziek; 12.00: accordeonmuzlek; 12.30: mededelingen: 12.33: voor het platteland; 12.38: banjo-ensemble; 12.55: kalender; 13.00: nieuws: 13.15: Promenade orkest: 13.50gram.muziek; 14 00: gesproken por tret; 14.15; Jeugdconcert: 15.00 klndpr- koor; 15.20: planovoordracht- 16.00: voor de Jeugd: 16.30: sluiting: 17.30 orgelspel: 17.45: regeringsuitzending; 18.00 nieuws; 18 15 V ARA-varla 1820- Instrumentaal trio: 18 30 radio volks universiteit; 19 00- ..de borrel ln de gemeenteraad cause rie; 19 15 muzikale causerie; VPRO 1930 voor de Jeugd. 19.40. weekkrunlek: 19 45 causerie over de wereldraad der kerken; VARA 20.00: nieuws. 20.05" actualiteiten; 20.15: socialistisch nieuws: 20.20: „Jefgenj Onlegin". opera: 23 00: nieuwe; 23.15 "',00; „de nachtschuit". 1 Lyn 3 distributienet 7.05—7.30: gram.; 8.30: gram.; 9.05: gram.; 10.10: verz. pr.; 11.00: orgel; 11.30: Apache ork.; 12 00: zang; 12.32: orkest Lascha; 13.15: gram.: 14.30: lichte muziek; 15.00: BBC Schots orkest; 16.0016.30: Mazurka ork 17.30- Kootw. Batavia; 18.00: v. d. solda ten; 19.30: gram.; 19.50: feuilleton; 20.00: zangspel; 21.15: selectie .Koning Amor"; 22.15: kamermuziek; 22.55: gram. uyn 4 distributienet 7.15—7.30: Bon- Jour le Monde; 8.30 concert; 9.00: kook- praatje en kunstoverzicht; 9.10: gram.; 10.00: Le Ménage en Muslque; 11.30: ka mermuziek; 12.00: gevar. muziek; 13 00: tango ork.: 13 30: v. d. kinderen; 14.00: lichte muziek; 15.00: v. d. Vlaamse vrouw; 16 30; Alex Chrlstoffersen en ork.; 15 40: omroepork.; 16.00: 2 plano's; 16 1516 30: filmmuziek; 17.15; BBC Northern Orch.; 18 15: mil orkest: 19 00: Guy Luypaerts en ork.: 19 30: v d. leugd; 19.45" hoorsnel; 20.00: svmph. orkest: 21 30: gevar. muziek: 22 15: Londens philh ork o. I v E van Belnum; 23.15: ..Toole for to-nlght. 23 20: .Out of doors": 23.35: Cyrlll Stapleton en orkest. AGENDA DINSDAG: Amlcltla: Splr. ver. „Harmonla", 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Zie je ze vliegen?" (alle leeft Zat 2 30 en 7 uur: Zod 2.30. 4 45 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. lldn ..Jeanne d'Arc" (14 Jaar) Zat 2 en 5 uur; Zon 2. 5 eD 8.15 uur; overige dagen 2.30 en 8 uur. l.iiMir ..Vijf op de huwelijksreis" (alle leert Zat 2 30. 4 45 en 7 uur; Zon 2.30, 4.45 7 en 9 15 uur. overige dagen 2 30, 1 en 9 15 uur Irlanon - .Movie Crazy' (alle leert Zat 2 15 4 30 en 7 uur; Zon 2 15. 4 30 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 8.15 uur «ex Virginia" (14 laar) Zat 2.30 cd 7 uur; Zon 2 15. 4 15, 7 16 en 9 15 uur: overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2