Laatste Berichten Een school als die van Kofoed vindt men nergens Ier wereld Zij geeft tie zwervers weer zelfrespect eu een plaats in (le maatschappij STADSNIEUWS Officiële publicaties Beurs van Amsterdam MAANDAG 2 JANUARI Indonesische vertegenwoordiging bij V. N. en V. S. in opbouw ONDER LEIDING VAN TALAR EN SOEMITRO. De diplomatieke correspondent van Aneta heeft in gezaghebbende Indone sische kringen te Lake Success inlich tingen ingewonnen over de positie van de R.I.S. bij de Verenigde Naties. De nieuwe Indonesische regering —zowerd hem medegedeeld acht een zo sterk mogelijke vertegenwoordiging bij de V-N. van groot belang en heeft reeds stappen gedaan om daartoe te komen. De grote lijnen in dit opzicht werden de vorige week uitgestippeld tijdens de besprekingen in Den Haag tussen Moh. Hatta en de voormalige vertegenwoor diger van de Republiek by de Veilig heidsraad, de heer Palar, bij welke ge legenheid de benoeming van de heer Palar tot permanent vertegenwoordi ger van ae R.I.S. met de rang van am bassadeur bij de Verenigde Naties, door minister-president Hatta is bekrach tigd. Zolang echter de RIS, nog geen lid is van de Verenigde Naties, zal de taak van de heer Palar noodzakelijkerwijs beperkt blijven tot die van waarnemer Overdracht zeehaven en kolenstation „Sabang" aan Indonesië KOOPSOM VAN VA MILLIOEN „BELANGRIJK BENEDEN DE WAARDE". De directie van de N.V. Zeehaven en Kolenstation „Sabang" bericht, dat het contract, waarbij de bezittingen der maatschappij op het eiland Wé aan de regering van Indonesië worden over gedragen. thans getekend is. De koopsom bedraagt f. 1.506.000, waarvan f. 500.000,naar Nederland weid getransfereerd. Hoewel de transactie niet onbevredi gend is, ligt de koopsom belangrijk beneden de waarde der activa en de prys, die de Sabang My. op basis daarvan, aanvankeiyk gevraagd had. Dat het bestuur tenslotte, zij het dan node, genoegen nam met bovengenoem de som, geschiedde, omdat rekening werd gehouden met de onzekere toe stand in Indonesië en de financiële nood der regering. Zeer binnenkort beslissing erKt Olijven tct cue van waarnemei i i i bijgevolg zal voorlopig zijn kantoorsalarissen overheidspersoneel „missie" heten. Eerst wanneer de V.S.I. lid van de Verenigde Naties geworden is, zal er sprake kunnen zijn van een „Indonesische delegatie bij de Verenig de Naties". De correspondent van ANP-Aneta ver nam voorts, dat dr Soemitro, die deze week zijn intrek zal nemen in de kan- Naar wij van bevoegde zijde verne men heeft verleden week de vraag in hoeverre op het voetspoor van hetgeen ten aanzien van het vrije bedrijf is geschied, aan het burgerlijk overheids personeel van 23 jaar en ouder een salarisverhoging van 5 pet dient te toren van het handelscommissariaat worc*en toegekend, en zo ja, in welke van Indonesië re New York en te Wash- ™rm een onderwerp van overlee uit- inaton, door de regering der R.I.S. ge- 8 iïï? 5LJ? dJf}?,rlscomm ssi» ad hoe. delegeerd is, om met de rang van ge- i *250 voJedws over- zant jurisdictie te aanvaarden over aile j - geleid, financiële en economische organisaties .Het is te verwachten, dat de Rege- in de V.S., die verbonden waren met j ring zeer binnenkort een beslissing ae vorige Indonesische regering. I zal nemen op de voorstellen, welke Tevens is dr Soemitro belast met de' voorbereiding van de vestiging ener In donesische ambassade te Washington. Het is de bedceling, dat dr Soemitro spoedig na de vervulling dezer opdracht naar Indonesië zal terugkeren. De voormalige Indonesische afdeling van het Nederlandse informatiebureau te New York is reeds ontruimd om plaats te maken voor het Indonesische informatiebureau, dat onder leiding van ae heer Scedarmo, eveneens lid van het voormalige „Republic Indone sia Officie", komt te staan. zal nemen op de voorstellen, de commissie als resultaat van haar overleg bij het Kabinet heeft inge diend. „CAMERONIA" VERTROKKEN. Het troepenschip „Cameronia" is op I 29 December van Tandjong Priok ver- j trokken. Aan boord bevinden zich geen I gesloten onderdelen, maar individuele militairen en gezinnen van militairen. GOTTWALD MAAKTE ONDERSCHEID President Gcttwald van Tsjecho-Slo- i wakije heeft een precedent geschapen door op Nieuwjaarsdag de wensen van de Britse ambassadeur Pierson Dixon, de deken van het Corps Diplomatique, afzonderlijk in ontvangst te nemen en te beantwoorden en eveneens de Sov- jetrussLsche ambassadeur, Michaël Si- (Van een .bijzondere medewerker). Als ooit een overvalwagen sympa thiek kan zijn, dan is het die auto van de Kofoed-school. Die onderneemt zo van tijd tot tijd een razzia met een vol komen liefdadig doel door donker Ko penhagen Want Kopenhagen, dat Is niet uit sluitend de lichtzee van Vestebrogade en van het amusementspark Tivoli. Er zyn ook nauwe straten met obs cure kroegen en de achterafplantsoe- nen, waar mensen zonder werk en zonder thuis de ganse nacht maar blyven zwerven. Daar zoekt en vindt hen 't christelykste overvalcomman- do, dat men zich denken kan. Een overvalcommando met mensen, die beleefd vragen: „hebben jullie geen zin om mee te gaan? Bij ons in de school kunnen jullie onder de douche, en we hebben er koffie en brood ge reed staan. Het behoeft natuurlijk niet, maar probeer het maar eens". Een merkwaardige manier om leer lingen te krijgen. De Kofoeaschool in Kopenhagen is dan ook een merkwaar dige school. Juist in het aparte schuilt haar grote kracht. Hans Chr. Kofoed heeft dit instituut opgericht, toen hij nog maar een piep jong leraar aan een volkshogeschool was. Het doel is werklozen en maat schappelijk gederailleerden weer ge schikt te maken voor arbeid en hen weer interesse by te brengen voor de toekomst. Er zijn meer instellingen, die dit nastreven, maar niet zoals de Ko- foedschool. Kofoed heeft zijn eigen oorspronkelijk systeem, simpel van op zet.. maar daarom nog niet gemakkelijk Teraardebestelling P. Masurel Un- dle vvjnsen van de .voijudemo- s i cratisone landenoveroraoht, afzonder- I ly'k te ontvangen. Gottwald ontving 1 verder de diplomatieke vertegenwoor digers van de Kominformlanden leder afzonderlijk. COMMUNISTEN IN KOENMING S BUITENWIJKEN. Afdelingen van het CfrJnesë commu nistische leger onder leiatng van gene raal Lioe Po Tsjeng hebben de buiten wijken van Koenming bereikt, de hoofdstad van de in het Westen van China gelegen provincie Yoenman. SOVJET-DRUK OP FINLAND. Volgens beschouwingen in de Lon- dense pers zou de Sovjetrussisohe ver klaring over het verblijf van „oorlogs misdadigers" in Finland bedoeld zijn om invloed uit te oefenen op de presi dentsverkiezing, welke op 15 Januari in Finland wordt gehouden. Volgens de Stockholmse correspondent van de „Daily Telegraph" zou Moskou een ge spannen sfeer m Finland willen schep pen om de positie van communisten en volksdemocraten te versterken. Na de presidentsverkiezing zal de Finse rege ring aftreden en de communisten zou den misschien, aldus de correspondent, willen pogen wederom in de regering te komen, waarvan zij in Juni 1948 zijn uitgesloten. GROOT VRIEND VAN „PREDIKER' WERD UITGEDRAGEN.... Kinderen van de Zondagsschool, jongens en meisjes van jeugdvere nigingen in het Predikerverband, doch ook vele oud-leden, In wier leven hy zvoveel heeft betekend, woonden hedenmiddag op de be graafplaats „Rhynhof" de teraarde bestelling by van de heer P, Ma surel, ere-voorzitter van „Prediker" en een warm vriend van het Christelijk jeugd, en verenigingsle ven te dezer stede. Vooraf vond in het Rusthuis der Geref. Kerk aan de Hooigracht, waarin hij de laatste tijd verpleegd werd, een rouwdienst plaats, waarbij dr H. J. Westerink gesproken heeft over Psalm 130, waarna een schoonzoon van de overledene, de heer H. van Cittert, in het bijzonder de leiding en het verple gend personeel van dit rusthuis dankte voor de trouwe zorgen en grote liefde, welke aan zijn schoonvader zijn besteed. Op weg naar „Rhijnhof" ging de j-ouw- stoet via de Janvossensteeg, waar een ogenblik stil werd gehouden voor het verenigingsgebouw „Prediker", aan de totstandkoming waarvan de heer Ma surel zo veel heeft bijgedragen. Namens leden en oud-leden hechtten hier resp. de heren G Buis en E. van Duuren, een krans aan de lijkkoets. OP RHIJNHOF Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de aula was opgebaard, voerde als eerste spreker het woord, ds D. Kuil man. emer. predikant der Ned. Herv. Gemeente. Aan de hand van een gedeel te uit 2 Cor. 5 sprak spreker een over denkingswoord uit, waarbij hij er te vens op wees, dat velen in dit ernstig uur met weemoed en eerbied, doch ook met dankbaarheid en vreugde, terug denken aan hetgeen God hun in de per soon van de heer Masurel gaf. Voor vele jongeren en ouderen is hy de geestelijke raadsman geweest. Alleen reeds het noe men van de naam van Prediker is vol doende om tot uitdrukking te brengen hoezeer hij in deze kringen werd ge waardeerd en gerespecteerd. Spreker schetste de heer Masurel als een vrien delijk en gaaf christen, die vaak guitig uit de hoek kon komen. Doordat hy zelf openstond voor Christus. h3d hfi de ga ve om ook anderen tot Christus te bren gen. Zijn gehele leven was ingesteld om anderen tot het evangelie te brengen. By deze baar, aldus ds Kuilman, past het ons niet om aan mensverheerlijking 'te doen. doch zullen wij verlangend uitzien naar de grote dag van de komst des Heren, Wiens hand de heer Masurel zich ook wenste toe te vertrouwen. Namens het Bouwfonds van Prediker en vele oud-leden sprak vervolgens de heer Joh. Sierat Sr. een woord ten af scheid. waarin hij met. nadruk er op wees, dat de heer Masurel voor velen een lichtend voorbeeld is geweest De heer J. M. E. Masurel, voorzitter van de C.J.V. Prediker 12 la en kleinzoon van de overledene, herinnerde aan de betekenis, welke de heer P. Masurel voor Prediker heeft gehad. Wij had- j een, aldus spreker, in onze ere-voorzit- Abonnementsconcert van het Residen ter 'meer dan een vriend en raadsman, j tie Orkest op Donderdag a.s. In de dat vooral de Zondagsschool, waaraan hij meer dan een halve eeuw zijn krachten gaf, de liefde van zijn hart had. Als laatste spreker voerde de heer A. Boehmer het woord, die de heer Masurel schetste als een trouwe vader en een beminnelyk vriend. Voorafgegaan door het omfloerste vaandel van Prediker begaven de aan wezigen .zich hierna naar de begraaf plaats. Nadat de kist met het stoffelijk oversahot in de groeve was neergela ten, las de voorzitter van de C.J.V. een gedeelte uit Prediker 12 la, 't hoofd stuk. waaruit de verendgingsnaam is gekozen, waarna ds Kuilman het Onze Vader uitsprak. Een zoon van de over ledene, de heer A. Masurel, sprak ten slotte een kort dankwoord, waarin hij uiteenzette, dat zijn vader niet alleen veel aan Prediker gaf. dcoh wederkerig van deze vereniging ook veel liefde en onbaatzuchtige trouw heeft ontvangen. Vermelden wij nog, dat tijdens de gistermiddag in het gebouw Prediker gehouden Nieuwjaarsbijeenkomst ook met een enkel woord aan dit versohei den is herinnerd. K.V. LITTERIS SACRUM. Voor haar tweede reeks voorstellin gen in dit seizoen op 11. 16, 17 en 18 Februari as. heeft de Kon. Ver. „Lit- teris Sacrum" in studie genomen het detectiveverhaal „Iemand uit dit huis" van Gerald Vendon. VIJFDE CONCERT RESIDENTIE ORKEST. Willem van Otterloo, die het Vijfde Bewondering voor een tafel, die vader in de Kofoedschool heefc ge maakt. te verwezenlijken. Als dat wel zo was zou menig ander land. zijn voorbeeld trouwens ook wel hebben gevolg. „Ik geef de mensen alles wat ze graag willen hebben, maar ik geef niets voor niets. Ik verlang een tegenpres tatie. De hemden en de schoenen, het eten en het drinken zyn slechts de middelen om iets van ze gedaan tc krygen". Op dat principe he»eft hij zjjn opvoedingsstelsel gebouwd. Dat heeft hy uitgewerkt tot in de geraf fineerdste details. „Wijin Kopenhagen spendeerden de laatste jaren ruim 50 millioen kronen aan sociale instellingen, we gaven ca. 20 millioen kronen uit voor de gezond heidszorg, maar wat bereikten we er mee? Wat krijgen we er voor terug?, redeneerde deze Hans Kofoed. GEEN ARMENHUIS- LIEFDADIGHEID. Mc* dc ouderwetse armenhuis-liefda digheid heeft hij zich nooit kunnen ver enigen. In zyn school gééft men ook, maar anders. By Kofoed kun je alles krygen, dat is in de Deense hoofd stad algemeen bekend. Daarom komt ieder, die aan lager wal ls geraakt, naar het grote gryze gebouw in de Prinsessegade, dat hier de moederschool wordt genoemd. Jens Jensen belt er aan. want hij KORTE NIEUWJAARSRECEPTIE IN PALEIS TE AMSTERDAM. Honderd zes en twintig genodigden, leden van het corps diplomatique en hun dames hebben zich hedenochtend in 35 auto's naar het Paleis op de Dam te Amsterdam begeven con de Nieuw jaarsreceptie van H.M. de Koningin en ZK.H. de Prins der Nederlanden bij te wonen. Minister Stikker was de eerste, die kort na half tien, op het Paleis arri veerde. enige minuten later gevolgd door Koningin en Prins. De Nieuw jaarsreceptie is een der kortste gewor den. die in de afgelopen jaren op het Paleis is gehouden. Klokslag elf uur reed de laatste auto reeds weer voor. heeft een hemd nodig Hij heeft al in geen jaar gewerkt, hij is verpauperd. Het kan hem eigenlijk niet zoveel sche len hoe hij er by loopt, maar een nieuw hemd wil hy wel hebben, omdat het vodje, dat, hij draagt, hem nu toch wel tegen staat. Nu ligt er hier een hemd voor hem. Maar het gaat niet aan dat aan te trekken als men een vuil lichaam heeft. Hij moet hier dus eerst maar eens onder de douche. Zoiets maakt de zaak er voor hem niet aan trekkelijker op. Maar, tja, op de kaart, die hy bfj zijn entree ontving, staat, dat hij twee punten krijgt voor die wasparty. Die kaart is een soort rap port. Als Jensen nu ook nog twintig minuten gymnastiek doet, levert dat weer drie punten op. Op dezelfde „ar beidskaart" leest hy dat vyf Kofoed- punten een waarde van 50 Kofoed-öre vertegenwoordigt. Hy kan daar niet mee terecht in zijn stamkroeg, wel In het restaurant, van deze school en daar leveren ze er twee koppen koffie en een stuk Wienerbröd voor. Het ls hier dus wel een voordelig zaakje. Men wast zich, men doet wat gymnastiek en het resultaat is een nieuw hemd plus, als aantrekkelijk toetje: koffie met koek! Het resultaat is natuuriyk nog groter. Jens Jensen heeft zich eindeiyk weer eens grondig gewassen, hy heeft na die lichaamsbeweging en een goede kop koffie weer eens een ander gevoel over zich Hy heeft ook de weg gevonden naar de Prinsessegade. Het is hem wel meegevallen. Ze vallen je daa- niet las tig met, bijbeltjes en psalmen. Dat is ook precies Kofoed's bedoeling. „Ik ben Christen, maar ik ben ook fel tegenstander van een predikschool", zegt hy Na een week of wa* komt deze Jen den terug, want hij wil wel weer een hemd. Dat krijgt hy niet. Het ls vuil, het is misschien kapot, maar hy kan het hier zelf wassen en repareren. „We zullen je daarby wel helpen", zegt men. Een wasvrouw en een naaister vertel len hem hoe het moet Je moest die schoenen ook eens poetsen en een vouw in ie broek zou ook geen luxe zyn, wordt hem gezegd. Met punten wordt hij er voor be loond Schoenenpoetsen 1 punt. persen 2. hemd wassen 2. hemd verstellen 5. Tien punten, dat is twee kroon, daar voor kun je een maaltijd kooen. Met een volle maag en als een heer gaat Jensen de straat weer op. Fen nettere Jensen, een Jensen met een beetje res pect voor zichzelf ook. „We hebben hier als grondregel: ge poetste schoenen, een vouw In de broek, een eladvschoren gezicht en een schoon boord", heeft Kofoed eens geschreven. Jensen gaat de straat weer op. Of niet. Misschien is hy al zover, dat hy er in toestemt wel een vak te willen leren. Als hy het niet doet, dringt men er niet te veel op aan. Dat komt later dan wel in orde: als Jensen nog eens l&rigs komt voor schoenen of een maal of als hy met nog twintig andere jonge kerels na een nachtelijke razzia weer naar de Prinsessegade wordt gereden. Die arbeidscursus, en dan tenslotte de vaste baan, is het doel wat de Kofoed school zich gesteld heeft. Om dat te bereiken heeft men er zo'n uitgebreid kledingmagazyn, een volledig restau rant, een wasserij, oen schoenmakery. maar ook een kapper, een pedicure, een vitamine-bar en af en toe een dokter en een jurist voor de bezoekers. 25.000 LEERLINGEN. Vorig jaar had de Kofoed-school 25 000 leerlingen Iedereen, die hier op bezoek komt. al is het alleen maar om zijn schoenen te poetsen, noemt men een leerling. En dat is hy ook inder daad. By deze' 25.000 zyn dan ook de jonge mensen die, na eerst misschien wel tien- werk konden of wilden vinden, kwam hy in con.act met de gezinnen. Gezinnen van a-socialen, van sociaal- zwakken. Gezinnen met moeders, dia niet in staat waren hun huis schoon te houden, hun was te doen en een be hoorlijk maal te koken. Ook die moe ders komen naar deze Kopenhaagse school. Als men een briefje stuurt van „u kunt by ons uw was komen doen", dan verschynen ze niet. Dan biyven ze thuis en gaan een sigaret zitten roken. Ook voor deze moeders wordt het aan- trekkeiyk gemaakt. Ze mogen de kin deren meebrengen en die kunnen daar Kofoed, de stichter van de school. maal in de Prinsessegade te zyn ge weest, zes of acht maanden een trai- ningsschool bezochten. Ze moeten daar niet heen, ze mogen De leiders zien wel is waar niets liever dan dat ze er heen gaan. maar dat la ten ze toch zo weinig mogeiyk biyken. Ze mogen dan byvoorbeeld naar Ama- ger, het Deense Holland, de tuinbouw streek, waar in St. Magleby een boer- dery annex school staat, waar ze kunnen worden opgeleid voor de land bouw, de tuinbouw en de veeteelt Veel van deze jonge mensen, die in Kopen hagen aan lager wal zijn geraakt, komen immers oorsp-onkeiyk uit de provincie. Ze kunnen ook naar „Almindingen" op het Oostzee-eiland Bomholm of naar Karsemose, een honderd kilometer Noordeiyk van de hoofdstad. Deze twee scholen behoren aan de staat. Afge zien van deze medewerking en van een zeer kleine subsidie krygt de organisa tie. die Kofoed opbouwde, geen finan ciële steun. Ze moet proberen rond te komen met wat de jaarlijkse inzame ling oplevert Het is wel eens moeiiyk. De leerkrachten, voor een groot deel jonge mensen, die sociale en psycholo gische studie achter de rug hebben, krygen niet altyd precies op de eerste dag van de maand hun salaris. Ze moe ten wel eens een paar dagen wachten. Dat hebben ze er voor over, want ze doen dit werk met liefde. Ze zyn geen ambtenaren in de slechte zin van het woord. Ze hebben iets van het idealisme van de jonere Kofoed. die twintig jaar ge- lxlen in een keldertje met plaats voor een tiental leerlingen begon. Kofoed heeft zyn school in de loop der Jaren geperfectioneerd en uitge breid. Via de Jonge kerels, die geen n i'-i n.j f J.„ i Bloemendaal. Overveen, Julianalaan 174; Burgerlijke otand van Lelden p j Grln en fam., van Seringehstraat 37a naar Bandoene, Indonesië; D. N. Groene- veld, van Marlënpoelstraat 19 naar Elnd- B. H. Jansen hovenRodenbachlaan 23; P. J. van Hal, GEBOREN: Johanna Elisabeth, d. van t en G. H Broek; Josephlna Jacoba Antonla van Voorstraat 47 naar Leiderdorp. Does- Marla, d. van A. van der Krogt en A. M. laan 37- J. Hooiveld, van Oosterstraat 47 Kaskes; Anna Maria Catharlna. d van J naar Wlcrlngen. Gesterweg K 20c; M. den A Verbeek en A. A. van Polanen; Johnny Hollander-Kalkhoven. van Celebesstraat 45 Relnardus Josephus, z. van J. T. Out en 1 naar Leiderdorp, Jaagpad 28, A. H. M. L G J Dul' Hcndrlka. d. %-an W. Wind Rozenbrimd-Klngma en lam., van Hlater- en J Veerman Wllhelmlna. d. van W. straat 11 naar Arnhem. Ratelaarstraat 33: Wind' en J. Veerman: Christina Jenneke A. G. Klok. van van't Holfstraat 41a naar Maaike, d van A. van Dam en F. M. Otte: Voorschoten. Kon. Wllhelmlnalaan 2; H. A. Willem, z van P, GeIJteman en K. Schul- Koo, van Breestrnat 119 naar s-Graven- temaker: Willem Alexander Paul Fredcrlk haBe Wagenstraat 95; C A. Schaap-van Lodewllk, z. van W. F. H. van der Bom Leeuwen van de la ReHatraat 5 naar en A. den Braven; Cornells Jacobus Jo- s-Gravenhage. Gaslaan 248; I. Mechelse, hannes z. van H. van Rossum en J. H. van O. Rijn 68 naar Rijnsburg Vliet ZZ 31, qnrinppr I F- van Nleuwpoort. van Vreewykstraat 29 I nnar 's-fïravp.nhao'p Noordwijkstraat 16: doch een geestelijke vader. Moeiiyk zal het ons vallen om aan Prediker te den ken. zonder ons de kinderiyke en be ls nzste'.lende figuur van de heer Masu rel in de herinnering terug te roepen Ongetwijfeld zal zyn geest in het ge hele Predikerwerk blijven voortleven. Tenslotte herinnerde spreker er aan, De Burgemeester van Leiden is verhin derd op Woensdag 4 Januari spreekuur te houden. De Wethouder van Openbare Werken, de - t,Qoi1 Heer A J Jongeleen. is verhinderd R-K. Centraal Bureau voor paedao0oi- - - - sche beroepskeuze in Den Haag gesticht, Stadsgehoorzaal leidt, heeft op veel vuldig verzoek de „Romantische Suite van Max Reger op het programma ge plaatst. Daaraan gaat vooraf de voor het gelyknamge Griekse blijspel van Aristophanes geschreven Ouverture „De Vogels" van Alphens Diepenbrcck. Na de pauze zal men de Zwitserse Beethoven-vertolker Paul Baumgartner kunnen beluisteren, die Beethoven's Eerste Planoconcert in C gr. t. zal ver tolken. Tot slot volgt Beethoven's Ouverture Egmont. R.K. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE De gezameniyke R.K. Standsorganisa ties in het bisdom Haarlem hebben een derd op Woensdag 4 Januari a s. spreekuur te houden. De Wethouder van Sociale Zaken, de Heer S. Menken, zal op Woensdag 4 Januari spreekuur houden 's morgens c.n, 11.39 uur. In alle grote plaatsen zijn regionale bu reaux opgericht, o.a. in Leiden, waarvan de opening zal plaats vinden op 5 Jan. 's avonds cm 7.45 uur in „Het Gulden Vlies". CLUBHUIS NED. HERV. JEUGDZORG De Stichting Ned. Herv. Jeugdzorg zal Maandag 9 Januari, 's avonds om 8 uur een clubhuis voor Jongens in ge bruik nemen, dat wordt ondergebracht in één der lokalen van het St. Elisa- bethshof aan de Oude Vest. Ds P. W. Spruyt, vooratter van het College van Regenten der Stichting, zal de opening verrichten, waarna de voorzitter van de Raad van leiders, de heer P. A. Harte- veld, een overzicht zal geven van de werkzaamheden der Stichting. Vandaag is het 35 jaar geleden, dat de heer J. J. la Lau als petroleumbs- zorger in dienst trad by het depót Lei den van de N.V. Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie aan de Zylsingel. Ter gelegenheid "an dit feit is de heer La Lau hedenmorgen gehuldigd, waarbij hy is toegesproken door de chef van het depót, de heer P. N. Wareman, die hem namens de directie een enveloppe met Inhoud overhandigde en door zyn oud ste collega, de heer A. Kouwen. die na mens het gezameniyke personeel de ju bilaris een schemerlamp aanbood. Voor de echtgenote van de heer La Lau waren cr bloemen. OVERLEDEN: A. S Rademaker, hulsvr. van K. Jonge- Jan. 63 Jaar; S. J. van der Zon, vr„ 67 Jaar. GEVESTIGD: W. Badon Ghljben, Maredljk 19b; J. M. T. Delfos-van Beek, J. Llevenstraat 19; J. Beerman, bouwk. amb. le kl.. Morsweg W. F. Belj, Langestraat 38; P. J. Blok zijl, Janvossensteeg 5; P. A. Brussel en fam., timmerman. Pieterskerkhof 4; H. M. Calls en fam arts, W. Rozenstraat 56; R. A. Dekker, off. le kl. KM. Melch. Trcub- laan 17; M. Dulvesteyn, dienstbode, Wll- lcmstraat 41; M. Eernstman en fam., ban ketbakker, Leeuwerikstraat 39: A West broek-Evers, Tlb. Slegenbeekstraat 7; Wed. E. Kokkedee-Flanderljn. Munnlkenstr. 86; J. P. Nauta-Franke en fam., Morsweg 55a; de Graaf, landarbeider. H. de Vrles- straat 11; Wed. H. F. Schoemaker-de Greeve en fam., Lammenschansweg 32; R R Hazewlnkel. Witte Singel 25: A. G. van der Heiden, werkster Hooigracht 15: P. H. A Roelandse-Henslng. Leuvenstr. 12: M. J. van Heljst. Lorentzkade 43; J. W. Hoekstra, winkeljuffrouw, Zoeterw. Singel 81; L. H. Janssen en fam.. directeur gew. Arbeidsbureau, Fagelstraat 7; S de Boer-van der Kwaak, Pelikaanstraat 5; F. J. van der Laan, J. van Goyenkade 13; S. R. Lambelr, natuurkundige. W. Singel 78; P. L. Leeuwenburg en fam., arts, Rynsb. weg 18: C. L. Leyendekker. aan boord ,.A1- biasserdljk" p/a Sllksteeg 14: W. K. Lief hebber. Zoeterw. Slneel 34; W. L. van der Linden. Parkstraat 22a; E. J. C. Drln- hulJsen-Nleuwland, P. J. Blokstraat 47; I. Pandjl (Raden) Rynsb.weg 50; M T. Rood- akker, dienstbode. Java«traat 2; A. T. Rljsdam, verpleegsterNlpponstraat 18; A. J. Planten-Schlphorst en fam., Rooden- burgerstraat 18; J. M. S. Schoemaker. lrisp. klnderbesch.. Lammenschansweg 32; A. M. A. Schoenmakers, dienstbode. Rljns- burgerweg 88; W. L. Schültemaker. Hoger- beetsstraat 5: Wed. N. van Gellecum-de Smit. Melch. Treublaan 19. Soedlblo Sas- trowardolo (Mas) ambtenaar Dep. van Justitie. W. Singel 58b; M. R. Spong, ver pleegster. RUnsb.weg 10: E. M. van der Steen. Konlnglnnplaan 73a: J. J Sullker. kapelaan. Hogewoprd 57- A Teeuw en fam., advprtertlpchef. Vreewykstraat 29; Wed, M E. Blltterswllk-van der Touw. Const. Huvsrenslaan 27; E. VelthuHzen. seheens- werktulekundlge. O Slnsel 132; J. H. Ves per. Bolsotkade 2- G. Visser, verpleegster. Rllnsb.w"-* 10: Wah'oedl (Raden) en fam.. Joh. de Wlttstraat 44/46; N J. van Weizen en fam.. metselaar. Merelstraat 17: F. var, der Zee. betonwerker. De Wetstraat 35 VERTROKKEN: J. A. Plepenbrink-Alkemade, van Mors- straat 58 naar Voorburg, Laan van N. O 50; F. T. Bartlema. van W. Singel 75 naar Voorburg. Kon. Wllhelmlnalaan 17a: L. J. Blsschops en fam.. van Schoolsteeg 6b naar Leiderdorp, Steenbakkerslaan 5; J. Broer, van 3 Octoberstraat 22a naar Leiderdorp. Jaagpad 34; C. van der Burg. van Noora- elnae 32 naar Gouda, Crabethstraat 32. A. van Egmond. van Rljnzlcht-straat 6 naar Noordwijkerhout, Langevelderweg 17; J. A. Fynvandraat; van Bloemmarkt 21 naar naar 's-Gravenhage, G. H. Oltheten, van Noordelnde 37 naar Alkemade. Kerkstraat 79; H. F. Premsela, van Boerh.laan 51 naar 's-Gravenhage. Po- monapleln 72; J. M. C. Prins, van Rynsb.- weg 10 naar Gorlnchem. Nieuws tad 11; P J. C. Riethoven, van Herensteeg 26 naar 's-Gravenhage, Banstraat 25; C, Rels-de Roode, van Haarl.str. 90/98, naar Donau- wörth Duitsland; A. de Ruiter, van Rllns- burgerweg 10 naar 's-Gravenhage. Ter- schélllngstraat 34: J. C. W. van Ryn, van Rynkade 5 naar Nykerk. Appelsestraat 5a; J. Slngerllng, van Atlehstraat 31a naar Bloemendaal. Marine Hospitaal; H. W. A. Smit, van L. Mare 98 naar Rheden Gld.. Brugweg 19; P. L. Smith, van O. Singel 78 naar Groot Brittannlë; C. C. Standen- meyer, van Hogewoerd 57 naar Schermer- horn. Oostelnde A 17: P J. Stomps en fam.. van Vrouwensteeg 20 naar 's-Gra- venbage, Cllviastraat 29; M. Verhoeven, van Waardgracht 92 naar Utrecht. Willem- straat 28 A. de Vink, van Oranlegracht 65 naar Noordwyk, Achterzeeweg 3" A. M. T. Vorstermans. van Hansenstraat 61 naar Vlaardlngen. Mendelsohnsoleln 44c; C. A. Warmerdam, van Gasstraat 50 naar vlaar dlngen. Mendelsohnsoleln 44c- P. wyfle, van Haagweg 47 naar Ter Aar. Korte- aarseweg 125: A. van dpr Zeeuw, van Leven naai 130a naar Apeldoorn, Franken- laan 70. onder leiding in een speelkamer te recht. En als de moeder de was klaar heeft of ze heeft t goed versteld, dan kan ze hier met de kinderen om twaalf uur blyven eten. De vaders? Die zyn ook van harte welkom. Ze moeten die kapotte tafel cn stoelen maar meebrengen. Er ls een werkplaats en als ze het zelf niet kun nen, is er een vakman, die hun vertelt hoe ze de meubels kunnen repareren. Ais vader dan by een ruzie thuis de boel graag kort en klein zou willen slaan, dandoet hy het toch maar niet En als dan de oudste zoon een schop tegen een stoel geeft, dan zegt vader heus niet „jongen, als je daar behoefte aan hebt, Je schopt maar raak hoor" Gebruik de problemen, waarvoor do mensen komen te staan als onder wijsmateriaal. Met behulp van zijn eigen vuile en versleten stel onder goed kun je Iemand op een hoger plan brengen, zelfrespect en plezier in het leven schenken. Daarmede heeft deze Hans Chr. Kofoed bereikt dat ruim veertig procent van ds uit het lood geslagen jonge kerels, die naar een van zjjn trainingsscholen kwamen, nu een behoorlijke baan hebben en dat hun werkgevers over hen tevreden zijn! BEURSOVERZICHT HOGE BIEDPRIJZEN VOOR AMERIKAANSE FONDSEN. AMSTERDAM, 2 Januari. De eerste beursdag van het nieuwe jaar trok ditmaal meer dan normale belangstelling. Er was n.l, de hervat ting van de vrye handel in certificaten van Amerikaanse shares (voor het eerst na de oorlog), het onderwerp van de dag. De animo voor Amerikanen bleek zo groot, dat vrijwel uitsluitend vraag aanwezig was, waartegenover prac- tisch geen aanbod stond. Het gevolg was, dat men niet tot zaken kon ko men en uitsluitend biedkoersen ver nomen werden, die aanzienlijk (15 tot 20 boven de New Yorkse pariteit lagen. De andere hoeken van de markt lieten een voortzetting zien van het verloop van Vrydag J.I.: wederom be langstelling voor cultures, die over de gehele linie vast gestemd waren. Daar entegen stond Kon. olie onder lichte druk van de arbitrage en opende 2 lager. Naarmate de markt vorderde kreeg een levendiger stemming de overhand. Met name cultuurfondsen traden op de voorgrond. Zeer actief waren Deli- maatschappy en Amsterdam Rubber. Het slot was merendeels op het hoogste punt van de dag, d wz. 5 4 6 hoger. Op de scheepvaartmarkt waren de ko°rsen goed pryshoudend. Kon Olie bleef tussen 294% en 295%. A.K.U. lag goed pryshoudend, Philips handhaafde het vorige peil, maar Unilever moest 1% prysgeven. Amsterdamse Bank en Rotterdamsche Bank waren Iets zwakker. De dollarlening Nederland, was 98%. Tegen het sluiten van de markt ont stond grotere belangstelling voor d3 Amerikaanse afdelingen. Per saldo bleek dat men toch enige posten had kunnen plaatsen, waarbij de koersen aanzienlijk boven de vorige notering, n.l. die van 16 December J.L, lagen. Zo werd gedaan Shell op 45 (v.k. 38 3/4) en Cities-Service 81 (v. k. 70 5/8). De markt sloot geanimeerd. Maandag 2 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad t. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. "48 3Va 100% 100% Ned. '47 3% 3 98 98V!» Dollar-lng '47 3 98% 98% Investeringscert 3 98% 98^ Ned p I962'4 m b 3 99% 99% Indlë "37 A 3 96% 97,», Grootboek '46 3 98 98% ACTIEVE AANDELEN Kolon Bank 76 78% N Ind. H.bank 104% 104% Ned Handelmy 162 163 A K U 187 187% Lever Br 245 242% Philips 234% 234% Wilton Feyenoord 152 150Vi Kon Olie 29S% 295% Amst Rubber 148% 152% Dell- Bat Rubber 107% 114 Holl Amer Hm 163% 161 Kon Neo 8toomooot 128 128% Ned Scheepv Unie 151% 152% HVA 165% 168% Java Cult 123% 77 Dell Bat My 75 128% Deli MU 150% 154% Scnembah 130% 136% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam '37 1. II] 3% Industr Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon. Petr. My 100% 102 1021/4 100% 102% 105% 104A 104A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credlettnstellingen Amsterd Bank Rottera Bank Twentsche Bank 174% 180% 183% Industriële Ondernemingen Ned G. en Splr labr 339% Rott. Droogd My 323 Zwanenb Organon 215 Handelsondernemingen Born Sum H My 145% Interna tic 182 Albert Heyn 201% Ned My Walv Vrt. 111% Spoorwegen Dell Spoorw 173 178 182% 214% 149% My fondsen Anaconda Shell Union 27 V4 38% 202 12 55% 34bleden 45

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3