Raad van Leiderdorp behandelde begroting 1950 in recordtijd Groene Kruis breidt haar werkzaamheden uit Uitbreiding 0. L. School te Voorschoten met vier lokalen STADSNIEUWS Kerstvieringen door oud en jong Officiële publicatie B. en W. stimuleren particuliere woningbouw Monument gevallenen wordt verplaatst Laatste Berichten UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 24 DECEMBER Prof. dr J. F. van Bemmelen 90 jaar E>e bekende Groningse oud-hoog leraar, prof. dr J. F. van Bemmelen, vader van prof. mr J. M. van Bemme len te dezer stede, zal Tweede Kerst dag 90 jaar worden. De a-s- 90-jarige, die reeds op 17-jarige leeftijd te Leiden als student aankwam en onlangs bij de viering van het 85- jarg bestaan van de Gem. H.B.S., als oudste reünist werd gehuldigd, is in Groningen geboren. Hij bezocht achter eenvolgens de HB-S. te Arnhem en het Gymnasium en de H.B.S. te Leiden, waarna hij zijn studies aan de Leidse Universiteit voltooide. In 1882 promo veerde hij tot doctor in de zoölogie. Hij bezocht daarna de Universiteiten van Jena en Heidelberg om nog korte tijd verbonden te zijn aan het Zoöl. Lab. te Napels. Achtereenvolgens was hij assis tent aan het ZoÖlogisoh Laboratorium te Utrecht, leraar in de plastische anato mie aan de Rijksnormaalschool voor te- Prof. dr J. F. van Bemmelen naar een door zijn zoon geschilderd portret. kenondenvijs en de Rijkskunstnijver heidsschool te Amsterdam en leraar in de natuurlijke historie aan het Gym nasium Willem III te Batavia en aan het Gymnasium te Den Haag. In 1906 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan de Tech. Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de pa- laeontologie, waarna reeds het volgende laar zijn benoeming tot hoogleraar in de zoölogie aan de Universiteit van Gro ningen yolgde. In ..verband met het be reiken van de 70-jarige leeftijd trad hij in 1929 als zodanig af, waarna hij zich nog gedurende een jaar met de waar neming van het onderwijs in de zoölo gie aan deze Universiteit heeft belast. Herna heeft prof. Van Bemmelen nog n studiereis naar Amerika gemaakt om zich in 1931 in Den Haag te vestigen. Omstandigheden maakten het in de win ter van 1944 noodzakelijk, dat hij zijn Intrek nam bij zijn zoon, prof. Van Bem melen in de Boerhaavelaan te dezer stede Vele publicaties zijn in de loop der Ja ren van zijn hand verschenen. Er komt een Cpöp. Taxi-centrale BEGONNEN WORDT MET 40 AUTO'S EN 8 STANDPLAATSEN. Naar -wij vernemen hebben 6 Leidse Taxi-ondernemingen zidh in een Coóp. Taxi-centrale verenigd. Deze centrale, kortweg Cotax genaamd, zal begin Januari gaan draaien, voorlopig met een wagenpark van 40 auto's. Met het gemeentebestuur is overeenstemming bereikt, dat deze centrale de beschik king krijgt over 8 standplaatsen. Ter wijl de centrale post aan de Steen- straat komt, zijn de overige stand plaatsen over de stad als volgt verdeeld: Adriaan Pauwstraat, Boerhaavelaan. Sophiastraat (hoek Maresingel), Jan *'an Houtkade, Witte Rozenstraat (hoek Witte Singel), Lage Rijndijk en Vis- niarkk. Zo mogelijk zal aan het aantal randplaatsen nog uitbreiding worden gegeven De heer W C. A. van Kerkhof, die ce initiatiefnemer is, zal het presidium van het bestuur der Coöperatie bekle- c'en, terwijl als secretaris en penning meester, de heren J. J. de Jong en J. L. de Groot, zijn aangewezen. Hoewel voor het merendeel de grote ondernemingen in deze centrale zijn opgenomen, zijn ook met de overige hier ter stede gevestigde bedrijven nog onderhandelingen gaande. Met het al- semeen bestuur - der ziekenfondsen is feeds overeenstemming bereikt, dat de ze centrale straks uitsluitend zal wor- cen aangewezen voor het vervoer der ziekenfondspatiënten. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 DeC. Coöp. Groenteveiling Per 100 kilo. Rode kool 6.20—10.10; Sa- pye kool 8.109.70; Groene kool 618; Boerenkool 7—17; Prei 832; Kroten 6— '30; Kroten gekookt 615; Uien 524; Peen 5 50—34; Spruiten 12—58; Andijvie '5-64; Sla 6084; Witlof 19—57; Toma- '■'n 40. Per 100 stuks: Bloemkool 1442; B a 9—18 Per 100 bos Knolselderle 317; Mereelie 6.909.20; Radijs 1.90; Selderie 2.307.60 „RJJNSBURG, 24 Dcc. Bloemenveiling. :-relage 1.301.50; Keizerskroon 110 >30; Tulpen Ros 1.251.40; Helios 60—85: J-arysanthen ros 1.001.25; idem wit 75 idem bruin 1.001.35 per bos. Tulpen c-oon 8 00—11.00; Witte Due 9.00—11.00; -e'. bol: Starren 12 0018.00; Kelzers- fric Berlin 9.00—11.00. RIJNSBURG, 24 Dec. Groenteveiling, -irdappelen 68; Andijvie 10—30; Was- ieeo 1231; Kroten 5—10; Uien 15—22; ;-de kool 6—9; Gele kool 6—10; Boeren- 10—17; Witlof 30—40: Spruiten 30— Per kilo. Bloemkool 10—40. Krolsel- 520 per stuk. Selderij 36, Petcr- öl'e 48 per bos. v ROELOF ARENDSVEEN. 23 Dec. Bloe- y'nveiiing. Tulpen: White Seal 0.600.95: f^'agc 0 65—1.05; Early Queen 0.55— '-r. Crown Imperial 0.55—0.75; Hllle- ürda o 65—0.90 per bos. King of the Yel- 4,20—6.10; Br. Star 5.30—5.50; Earlev Ween 610—8.00 per 100; Early Glory y—0,63; Magnificense 0.460 57 per bos. .^elamen 0.100.49; Chrysanthen 0.31 ROELOF ARENDSVEfeN. 23 Dec. Groen - I-veiling. Tomaten 57 00—79.00; Kropsla I viS24.00; Idem II 8 00—14.00. Stoofsla 0064.00; Andijvie 20 00—23 00; Sprul- U 44 00—58.00; Bloemkool 21.00—39.00; "•'or 1 39.00—50.00; Idem II 14.00—27.00. sluiting kantoor gemeente ontvanger. Burgemeester en Wethouders brengen openbare kennis, dat het kantoor van Crerneente-Ontvang^.r op Zaterdag; 31 1949- voor het publiek gesloten burgemeester en Weths. voornoemd, Secretaris, De Burgemeester. J. EOOL. FR. VAN KINSCHOT, Leger des Heils reikt 380 Kerstpakketten uit Het Leger des Hells heeft gisteren 380 Kerstpakketten uitgereikt aan daar voor in aanmerking komende gezinnen. Vooraf vond zowel 's middags als 's avonds een bijeenkomst plaats in het gebouw Hooigracht, waar bij 2 prach tige Kerstbomen gewezen is op de blijde boodschap van het Kerstgebeu ren. Da samenkomsten stonden onder leiding van majoor H. Hordijk. Een en ander werd mogelijk gemaakt door de gif.en. welke in de afgelopen week.in de bekende Kerstpotten zijn Ingeza meld. KERSTMIDDAG OUDEN VAN DAGEN. Gisteren had in „Den Burcht" de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers een Kerstmiddag voor ouden van dagen be legd. Na een Inleidend woord door de presidente, mevr Van Rijnbach. wer den Kerstliederen gezongen. waarna tractaties werden rondgedeeld, welke door enkele Leidse firma's beschikbaar waren gesteld Vervolgens las mevr. Van Rijnbach een Kerstverhaal voor. waar na een kinderkoor uit Voorschoten ol.v mej. Riek Metering enige Kerstzangen ten gehore bracht. De heer P Uiterlïn- den verzorgde de begeleiding. Aan het einde van de middag mochten alle ouden van dagen een pakje in ont vangst nemen., KERSTSPEL V.C.J.C. Leden van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale hebben gisteravond in de Rem. Kerk tot tweemaal toe een opvoering gegeven van het door H van Dijke geschreven Kerstverhaal .,De vierde wijze uit het Oosten". Het spel. dat met een enkel woord door ds A. J. Snaaijer werd ingeleid, vertelt ons hoe de vierde koning zijn hele leven zocht naar Christus, doch altijd te laat komt om Hem te ontmoeten en uiteindelijk op een andere wijze vindt wat hij zoekt, de geboren Koning der Joden. Achter eenvolgens maakten wij het vertrek van de wijzen naar Bethlehem mee. hun verblijf ln de woestijn en de aankomst in de stal van Bethlehem, terwijl het laatste tafereel wijst naar het Kruis op Golgotha. Onder leiding van mej. C. Horch hebben de jongeren zich uitste kend van hun taak gekweten en be reikten zij volkomen, dat van het spel een gewijde rust en devote stemming uitging, 't Geheel werd afgewisseld met zang van oud-Nederlandse Kerstliede ren en orgelmuziek. NACHTDIENST HOOGLANDSE KERK. Als Inleiding op de komende dagen wordt hedenavond om 11 uur in de Hooglandse Kerk een Kerstnachtdienst gehouden, waarin ds J. Swijnenburg zal voorgaan. DIENST VOOR ALLEN. De Commissie voor het Bijzonder Kerkewerk. uitgaande van de Ned Herv. Gemeente te dezer stede, houdt morgenochtend om elf uur in de Stads gehoorzaal een „Kerstdienst voor al len", waaraan o.a. zullen medewerken twee koren, bazuinblazers en een de clamator. Twee bekende stadgenoten, waaronder een Ned. Herv. predikant, zullen spreken over de actualiteit van Kerstmis en .Kerstmis al eten volke O.L. SCHOOL HAVERSTRAAT. Gisteravond waren van 68 uur in de gymnastiekzaal der school te zamen: de leerlingen met het personeel, een groep meisjes van de U.L.O.-sohool aan de Pieterskerkgracht en vele genodig den en belangstellende ouders. Zij allen hebben, ieder op eigen wijze, kunnen genieten van een Kerstviering, waarbij meisjes van de U L.O.-sohool op treffende wijze vanouds bekende liede ren ten gehore brachten. De pianobege leiding was aan enige meisjes uitste kend toevertrouwd. Het Kerstverhaal, dat oud en altijd weer nieuw is, werd door de heer WiJ- benga met fraaie gedragen toon gezegd en door zang van leerlingen der school- Haverstraat aangevuld. Ten slotte was er naast een tractatie voor alle aanwezigen een aparte verras sing. Rond de prachtige kerstboom stond voor iedere klasse der school een stapeltje keurig verpakte geschenken, die door leerlingen van de ULO.-school waren afgestaan en door de aanwezige meisjes dier school werden uitgereikt. Dankbaar en voldaan gingen de kin deren huiswaarts, hiermee de organisa toren de overtuiging schenkend, dat deze viering goed geweest is. O.L. SCHOOL VOOR VOORT GEZET L.O. De gymnastiekzaal van de openbare school voor V.G.L.O aan de Oude Vest bleek te klein, toen de leerlingen van deze school er gisteravond hun Kerst feest vierden en een Kerstspel opvoer den. Ditmaal waren nl. ook de ouders uitgenodigd. Het was een mooie avond en het on derwijzend personeel kan dan ook met voldoening hierop terugzien. Vooral de heer J. Bartelsman verdient een pluim, want deze had de leiding van het Kerstspel, dat na de pauze werd opge voerd. De overgave, waarmee gespeeld werd, maakte diepe indruk op het aan- daohtig gehoor. De toneelaankleding was zeer sober gehouden, evenals de smaakvolle versiering van het gymnas tieklokaal met sparregroen en kerstkro- nen met kaarsen. De kerstkronen wa ren door de leerlingen zelf vervaardigd op de handenarbeidles. terwijl ook de gehele aankleding van lokaal en toneel door de kinderen was geschied. Voor de pauze, waarin chocolademelk werd geschonken, werd een Kerstver haal voorgelezen. THEOSOFISCHE VERENIGING. Ook de Loge Leiden hield gisteravond een herdenking van het Kerstfeest. De bijeenkomst werd geopend met een muzikale inleiding en een toespraak van de voorzitter, waarin de Kerstge dachten uitvoerig werden uiteengezet. Daarop volgde de gebruikelijke aanroep gezongen door een vijftal dames en een heer. Hierop was het woord aan Mevr. Van den BergBolding, die de Kerstrede hield. Zij behandelde daarbij de ver schillende leiders der mensheid, zoals deze in godsdiensten voorkomen. Beginnende bij Egypte werd naar vo ren gebracht Thoth, die daar ongeveer dezelfde plaats inneemt als Jezus ln de Christelijke godsdienst. Bij de Grieken is dit. Orpheus en bij de Perzen Zara- thushtra. Daarop komt Prins Gautama, die de Boeddha wordt, waarna spreek ster tot Jezus komt, die de stichter van de Christelijke godsdienst, de godsdienst der Liefde is, waarvan wij het geboor tefeest elk jaar op Kerstmis herdenken. Haar Indrukwekkende rede werd met grote aandacht aangehoord. Tot sluiting van de avond werd een tafereel opgevoerd ,.De Heilige Nacht" naar een van de kerstverhalen van Sel- ma Lagerlof. Na 1 Januari ook zuigelingen- en kleuterzorg In het gebouw Pieterskerkgracht 9 had een belangrijke vergadering plaats voor de leden van het Groene Kruis. De vooratter, arts J. C. Meyboom wees er in zijn openingswoord op. dat de tijdsomstandigheden meebrengen dat de afdeling Leiden op geheel ande re wiize haar functie moet gaan ver vullen. De vereniging zal in verschillen de takken van gezondheidszorg gaan voorzien. De directe aanleiding daartoe waren de moeilijkheden waarin de ver eniging voor zuigelingen en kleuter zorg geraakte. Dit werk zal nu worden overgenomen en voorgezet, zodat van 1 Januari 1950 af. het Groene Kruis de zuigelingen- en kleuterzorg in de be staande - consultatiebureau* zal behar tigen. Het onlangs te Leiden opgerich te R.K. Wit-Gele Kruis zal zich ook op dit gebied bewegen. Uit den aard zullen de kruisverenigingen dit niet kunnen doen zonder belangrijke over heidssteun. Van de samenwerking der Provincie Zuid-Holland en der Ge meente Leiden heeft men zich verze kerd. terwijl ook van de zijde van de provinciale kinderarts en van de rijks inspectie voor de volksgezondheid mo rele steun zal worden verleend. Ten opzichte van het wijkverplegings- werk zal voorts een andere flnantiële regeling worden gevolgd. Tot dusver moesten da leden voor de hulp der zusters volgens een tarief betalen. Thans zal getracht worden voor de prestaties der zusters afzonderlijke ver goeding te vragen. De minimum contri butie werd daardoor bepaald op f6 per jaar. met enige verhoging voor in cassokosten wanneer men dit bedrag in IMPORT: 1 PERS. LAKENS 140 x 225 - f 9,90 Burgerlijke Stand van* Leiden geboren: Adrlana Johanna Geertrui, d. van A. J. Wanslnk en G. Llth; Johanna Berendlna. d van A. Harteveld en A. Asslé; Cornelia Anna Johanna Maria. d. van J. B. M. Pompe en J. M. van Nunen; Abraham, z. van A. van den Broek en C. Slera; Willem z van C. Kanbier en C. van Krallngen. OVERLEDEN: W. F. Veldhuljzen, wednr., 80 Jaar; T. Hlemstra. man, 29 Jaar; J. I. van der Wal. hulsvr. van W. L. Olthof, 58 Jaar. zes of vier termijnen wil voldoen. Het ligt, voor de hand dat er op gerekend wordt, dat voor patiënten die nu een of meerdere keren per week assistentie krijgen, vrijwillig een hogere contributie zal gegeven worden In de vergadering werd de wens uitgesproken om alle le den in een circulaire van een en ander op de hoogte te brengen. Het bestuur vertrouwt dat de nieu we maatregel er toe zal bijdragen dat velen zich als lid zullen aanmelden zo dat het nuttige werk der ziekenverple ging in het gezin goed kan functione ren. Voor het eerst zal het Groene Kruis er toe overgaan subsidie aan de ge meente te vragen voor de zuigelingen en kleuterzorg en voor de wijkverple ging. De ingediende begroting voor 1950 wérd door de vergadering goedgekeurd. Het aftredende bestuurslid dr Hovens Qreve werd herbenoemd, terwijl in de Vacature van mr W. Herfst, die wegens vertrek bedankte, nog niet werd voor zien. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat. evenals het reeds deelneemt aan het Kraamcentrum. het Groene Kruis nu zal medewerken aan de oorlchting van een stichting voor schooltandver- zorging. In die stichting zullen o.a. ver tegenwoordigers der kruisverenigingen, van de ziek-nfondsen. schoolbesturen en ouderaad zitting nemen. CHR. HIST. VROUWENGROEP. Lezing over Indonesië. De Ohr. Hist. Vrouwengroep verga derde in „Rehoboth". In de plaats van mevr. Koster—Van Roon, die verhinderd was, sprak de heer Voorzaat, die 20 jaar als ambtenaar ln Indonesië woonde. Spr. gaf een beeld .van het karakter van de Indonesiërs, een overzicht der militaire zaken en zijn visie op de R.T C. De Ambonnees en de Minahasser zijn -veelal beroepsmilitair, hecht verbonden aan de Koningin, ter wijl in de woningen vele foto's van le den van het Koninklijk Huis aanwezig zijn. De RoemVan Royen-overeenkomst Is zeer royaal. Zij geeft de Marine-basis Soerabaja over en stelt schepen in bruikleen, die nu onder de rood-witte vlag moeten varen. En wat gebeurt er. wanneer de Repu bliek in gebreke blijft? De hedendaagse regering in Indonesië is tegenover Nederland vijandelijk. We tende de afkeer van de Hollander tegen - ovér de Duitser, moesten er Duitse fi nanciers bij de Javase Bank worden aangesteld. Waarom geen beursmensen uit Amerika of Londen genomen, wan neer de Hollander dan toch weg moet? Wat gebeurt er nu met Ambon, de Minahassa enz. de z.gn. minderheden? Ovenvegend Christenen, die nu over geleverd worden aan de Republiek, dus aan de Islam. Waarom worden niet eerst vrije verkiezingen gehouden? Vervolgens besprak de heer Voorzaat Batig saldo begroting ruim f 13.000 Op een ongewoon tijdstip nas ditmaal de raad van Leiderdorp bijeengeroe pen. n.L te 6 uur 15 's avonds. Daar naast enkele andere punten de be groting op de agenda stond en de behandeling daarvan het vorige jaar tot 11a middernacht duurde was ze ker als voorzorgsmaatregel dit vioego uur gekozen. Het liep bijzonder mee. want reeds vóór halftien was de ge hele agenda afgehandeld w.o. ook nog de vaststelling van de rekening 1947. Onder de Ingekomen stukken en me dedelingen gaven B. en W. een becijfe ring van de kosten van de verbouwing van de voo.malige openbare school tot „Dorpshuis"; totaal: f. 37.595 31. Een verzoek om subsidie1 van de Ver. „Het Groene Kruis" werd in handen van B. en W. gesteld. Aan de heer J. A. Moenen werd on derhands voor een tijd van 5 jaar het 'viswater ve; pacht voor f. 350 voor de gehele tijdsduur Verschillende voorstellen, w.o. één waarbij de kosten per leening voor het Openbaar en Bijzonder L.O. op f. 29 13 per leerling werden vastgesteld, gingen onder de hamer door. Hetzelfde gebeur de met een aanvullende rekeningcou rant overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten en een voorstel inzake kasgeldleningen. Hierna kwam het verzoek van het werkqomité kleuterschool in bespreking. Dit comité verzocht de gemeente een gebouw te stichten, waarvoor dan pacht zou kunnen worden- betaald, of anders een renteloze lending te verstrekken B. en W adviseerde dit verzoek aan te houden, daar binnenkort een wettelijke regeling inzake het kleuteronderwijs te gemoet kan worden gezien. De heren Boon, B oxterman en Kuilenborg had den hiertegen bezwaar, daar het een urgente zaak betrof. De voorzitter mo tiveerde nader het uitgebrachte advies Mocht de rijksregeling te lang op zich laten wachten, dan zou de Raad toch nog op het ve;Zoek gunstig kunnen be schikken. Het voorste] van B. en W. tot aanhouding werd met 74 stemmen aangenomen. Het verzoefc van de Herv. Schoolver. om een regeling van de ver plaatsingskosten voor het onderwijzend personeel vast te stellen werd na een opmerking van de heer De Graaf zon der verdere bespreking afgewezen con form het voorstel van B en W. Aan de orde kwam vervolgens de voorlopige vas'stelling van de gemeen terekening 1947. De voorzitter merkte op, dat bij aan kopen zoveel mogelijk aan ingezete nen van de gemeente zal worden ge dacht. DE BEGROTING. Tot slot behandeling der gemeente begroting. De commissie bestaande uit de heren Boxterman. Moraal en •Veldhuyzen verheugde zich in het verslag er over het sluitend zijn der begroting, niettegenstaande het feit, dat er belangrijke werken in uitvoe ring zijn en ook nog op het program ma staan. Toen van de geboden gelegenheid tot het houden van algemene beschouwin gen geen der leden gebruikwenste te m^ken. liep de behandeling verder van Aankleding Raadhuis „armoedig" De laatste raadsvergadering te Voor schoten in het jaar 1949 bracht twee nieuwe leden in de Raad, en wel de heren drs H. A. Korthals en G. Sohra- ma. De heer O. R. I. Viveen kon in verband met de kerstfeestviering in tfNie<uw Voordorp" niet aanwezig zijn. De beide nieuwe leden werden na de beëdiging door de voorzitter, burge meester C. J. v. d. Hoeven, geïnstal leerd, waarbij spr. opmerkte, dat beiden geen onbekenden zijn in het politieke leven. De aanvulling orde- en veiligheids verordening met bepalingen inzake een hondenpenning kwam wederom in be handeling -omdat uit een brief van de voorzitter van Ged. Staten bleek, dat de Raad zijn bevoegdheid heeft over schreden B. en W. stelden de oude reaact'c voor. De heer G. v. d. Hulst z >u detze kwestie liefst door een Jurist laten uitzoeken, maar niemand ging op deze zaak verder in, zodat het voorstel z.h.st. werd aangenomen. Besloten werd deel te nemen in een garantiefonds in verband met ijsbe- strijding op waterwegen. B. en W. werden gemachtigd voor '50 kasgel'dlrningen aan te gaan tot eeii bedrag van f. 1.000.000, De hoofdschotel van de vergadering was het voorstel tot beschikbaarstel ling van een bedrag van f. 73.500, voor de uitbreiding van de o.l. school met 4 lokalen en tot inrichten van 2 bestaande lokalen tot bureau van de Dienst van Openbare Werken. Reeds geruime tüö was hekend, dat deze school ernstig te kampen had met ruimtegebrek n thans bleek uit een mededeling van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat de school op de lijst geplaatst is van scholen voor g.l.o., die in 1950 teun-< nen worden gebouwd of uitgebreid. 2 Lokalen kunnen worden bijgebouwd, waarvan de kosten hoogstens f. 27.000 mogen bodragen. Behalve de uitbreiding van de school vroeg ook de ruisvesting van de Dienst van Openb, Werken om een oplossing. B. en W. wilden dit combineren en aan de school 4 lokalen laten bouwen en de 3 bestaande schoollokalen bestemmen voor deze Dienst. De kamer, welke vrij komt van Openib. Werken, zal dan ge bruikt worden voor de vergaderingen van het college van B. en W Volgens het cijfer voor twee lokalen zouden vüer lokalen f. 54.000,mogen kosten en is het bedrag, dat hoger is begroot, n.l. f. 19.500, bestemd voor de uitbreiding en bijkomende werken, o.a. de verplaatsing Van 't monument voor de gevallenen 19401945. De heer G. Sohrama. geen onbeken de in deze materie, opende de rij van sprekers. Met vreugde had hij het voor stel gelezen, maar vroeg zich af, of dit geen half werk is. Spr. zou liever een geheel nieuwe school bouwen en dan op de plaats waar zij beter thuis hoort. Een scnool dicht bij een verkeersweg acht hfj niet goed. Bovendien wilde spr. de dienst der bedreven naar het ge meentehuis verplaatsen. De voorzitter weerlegde de bezwaren van de heer Schrama, de bezwaren van de verkeersweg worden minder omdat men er verder vanaf komt. De heer P. Buwalda vrceg zich af of de juiste weg wel wordt bewandeld. Niet lang geleden is besloten het ge meentehuls intern te verbouwen en nu wil men 2 lokalen voor Openb. Wer ken bestemmen. Spr. ondersteunde de woorden van de heer Sohrama en wen ste een voileóig rapport over het ge bruik van het gemeentehuis in de toe komst. b.v. over 10 Jaren. De voorzitter deelde de heer Buwal da mede, dat bij de interne verbouwing voor Openb. Werken geen oplossing be neden was te vinden. Voorts schetste spr. de situatie in de kamer van Open bare Werken en de ontvangst van ge meentenaren, b.v. wanneer men kcrnt aantekenen. Mevr. H. A. S. Romijn-Oosbveen merk te neg cp, dat, wanneer de school te klein wordt, toch een nieuwe openbare school gebouwd zal moeten worden. Drs H. A. Korthals had gemeend in deze eerste vergadering niet te mceten spreken, maar dit voorstel is zo uiter mate belangrijk, dat hij niet kon zwij gen. Spr. verheugde zich er over, dat de minister uitbreiding nodig aoht en er op aandringt dat spoed zal worden betracht. Over de hulsvesting in het gemeente huis is ook het een en ander te zeg gen. De gemeentenaren moeten hun belangen op vertrouwelijke wijze kun nen bespreken en niet te midden van andere ambtenaren. Spr. kon de ge dachten van het college volgen en men moet zich verlaten op hetgeen de voorzitter meedeelde. Het gezicht van de school wordt omgedraaid en een volledige afscheiding gemeente huis-school wordt verkregen en bo vendien zijn de kosten veel geringer dan bij de bouw van een nieuwe school. Nadat neg ln tweede instantie ver schillende leden over het voorstel het woord hadfcen gevoerd en de voorzitter het voorstel had verdedigd, werd met 9 tegen 3 stemmen het voorstel aange nomen. Tegen stemden de heren P. Buwaldb, G. Schrama en G. v. d. Hulst. De heer C. Fortanier werd door de voorzitter de toezegging gegeven, dat B. en W. zich ernstig zullen beraden over de verplaatsing van het monu ment, opdat niet naderhand dit mo nument nóg eens verplaatst zou moe ten worden. Bfj de rondvraag verzocht mevr. H. A. S. Romijn-Oosbveen de plannen te mogen vernemen inzake het in gebruik geven van de voorm. o.l. school aan verenigingen, omdat men in de ge meente nergens terecht kan. Ook be spreekt zij de aankleding van het Raadhuis, die zij kortweg armoedig vend. Dit laatste was de voorzitter uit liet hart gegrepen en hij gaf de toezeg ging nadere inlichtingen te zullen ge ven. Tot slct wenste de burgemeester alle leden een vrolijk kerstfeest, gced uit einde van 1949 eh voor de leden er. hun families een goed begin van 1950. De Raadsizaal had deze avond wel. een eenvoudige, maar daarom niet min der artistieke kerstaankleding gekregen. de ambtenaren-garantie. De Ned. Re gering geeft de ambtenaren over aan de Rep. Regering voor de tijd van twee jaar. Wil men onder deze regering niet blijven, dan moet men daarna uit In donesië vertrekken en zich in Neder land vestigen. Maar moet dan ook de Indo-Europeaan weg ïSit zfjn Vaderland? Nieuw Guinea is ook nog een struikel blok. Wij geven dit nooit prijs zegt Hatta; maar ook Nederland wil nu nog van geen overgave weten, voor hoe lang? De zending zal door de Rep. Regering als behorende tot de Islam, ongetwijfeld tegengewerkt worden. Al met al is de overeenkomst een wangedrocht tegen over de rede van onze toenmalige Ko ningin Wilhelmina. Met dankgebed werd de vergadering door de heer Voorzaat gesloten. VRIJE MENINGSUITING DIENT GEWAARBORGD! De ledenvergadering .waarin deze vraag werd besproken, was buitengewoon goed bezet. De voorstellen van het H.B. voor het buitengewoon congres, dat op 7 en 8 Januari zal worden gehouden, ko men in het kort hierop neer: Nieuwe Koers wordt de Jongeren-or ganisatie van de P. v. d. A.. d w z. leder lid van de P. v. d. A., jonger dan 30 Jaar. Is automatisch lid van de N.K. NK. blijft evenwel ook toegankelijk voor niet-leden van de partij. Hoewei NK. hieraan financieel voordeel zal hebben, zal de vrijheid van menings uiting echter min of meer worden be- pefkt. Ket was vooral dit laatste punt, dat maakte, dat de discussies duurde tot oijna halfeen De voorzitter wees er op. dat partij en N.Kj beide slechts middel en geen doel zijn. Ten slotte werd een motie aangeno men, waarin de» afdeling zich achter de voorstellen" van het H.B. stelt, mits het recht tot het uitspreken van een afwijkende mening gewaarborgd blijft. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands récht: de héren R. Glaze- ner (Rotterdam); F. J. Liberg (Den Haag) en H. J. Derks (Rotterdam); doctoraal examen vrije studierichting in de rechtsgeleerdheid: de heer Tj. H. Sixma van Heemstra (Hengelo); can- didaatsexamen NederlandsIndisch Vecht: de heren G. J. M. v. d.Burg (Am sterdam) en F. v. d. Gaag (Lelden); doctoraal examen Nederlands—Indisch recht: de heren J. C. Ongkiehong (Lei den); L. H P. S. Makaliwy (Lelden) en F. G. Zoetmulder (Wassenaar). VERTRAGING OP SPOORLIJN LEIDEN—DEN HAAG. Hedenmorgen vroeg zijn tijdens het rangeren nabij het station alhier drie goederenwagons ontspoord. Beide hoofd sporen werden voor electrische treinen versperd. Tussen Leiden en Den Haag werd de dienst onderhouden met Die- gèl-electrische treinen. Reizigers van Rotterdam naar Amsterdam en omge keerd moeten dus in Den Haag en Lei den overstappen. Om 3 uur hedenmorgen was het ver keer over beide sporen weer geheel nor- piaal. een leien dakje slechts bij enkele pun ten werd een opmerking gemaakt. Het belangrijkste hiervan was wel een vraag van de heer v. d. Stoel, hoe B. en W. stonden tegenover de particuliere wo^ ningbouw en of er ln verband daarme de ook plannen bestonden tot het bouwrijp maken van gronden. De voorzitter deelde hierop mede, dat B. en W. gaarne d- particuliere woningbouw, zouden stimuleren en dat zU. indien hiervoor behoefte zou bestaan, gaarne het door de gemeen te aangekochte terrein bouwrijp zou den maken, ook al om dat in dit ter rein door de gemeente geld was ge stoken. De gehele begroting was hiermede af gehandeld Dc cijfers zijn: Gewone inkomsten en uitgaven f. 361.71599; Kapltaalinkomsfen f. 786.412.34; Kapitaalsuitgaven f. 772.956 02; Batig slot f 13.456.32 In verband met de door de regering toegestemde loonsverhoging van 5 vroeg de voorzitter nog aan de Raad B. eh W. te machtigen voor het ge- meentepersoneel een gelijke regeling te mogen treffen als van regeringswege hierover bericht zou zijn' ontvangen. De raad ging hiermede accóord. Na rondvraag volgde sluiting. De opening van het Heilig Jaar Aan het begin van de plechtigheden"* ter opening van het Heilig Jaar, die door 20 kardinalen, tientallenbisschop pen, honderden puiesters en 50.000 pel grims worden bijgewoond, is Paus Pius XII door de edelwacht, samengesteld uit de aristocratie van Rome, van zijn particulier verblijf in het paleis van het Vaticaan afgehaald. Va,n de vroege morgenuren af was de 73-jarige Paus in gebed verzonken geweest in z\jn kleine particuliere kapel. Op gebruikelijke wjjze werd de Paus met groot ceremonieel naar de Sixtijn se kapel gedragen, waar een zacht licht de beroemde muurschilderingen be- sdheen. Met de kardinalen achter zich opgesteld knielde de Paus voor het heilig sacrament, dat zich in een gou den monstrans op het altaar bevond bij het licht van 62 kaarsen. Nadat de Paus het altaar drie maal bewierookt had, zette hfj de eerste regei van de hymne aan de heiliige geest, het „Veni creator spiritus",, in, die door het Pau selijk koor werd overgenomen. In processie ging het dan naar de St. Pieter, waar de plechtigheid van de opening der Heilige De-ur plaats vond. FELLE FABRIEKSBRAND IN ZWOLLE. Gebouw geheel verwoest. Vanochtend is Mulders dassenfabriek aan deNieuwe Markt te Zwolle door brand geheel vernield. Naast de dassen- fabriek bevond zich in hetzelfde ge bouw een opslagplaats van vuurwerk en kinderspeeldgoed. Men slaagde er in een gedeelte van de voorraad dassen en speelgoed tijdig naar buiten te brengen. Verzekering dekt de schade. Jhr W. K. von Weiier te Wasse naar, is door HM. de Koningin be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. KATWIIK AAN ZEE Onze plaatsgenoot, de heer L. v. d. Plas, oud-gezagvoerder bi) de koopvaar dij. Is benoemd tot leraar aan de Vis- serijschool alhier. De jaarlijkse extra collecte langs de huizen voor de Diaconie heeft f. 6254.07 opgebracht. LISSE Medische dienst Dr H. A. Holl zal Zondag, dr A. J. Duymaer van Twist Maandag: de medische dienst waarne men. NOORDWIjKERHOUT Medische dienst Zondag en Maan dag neemt dr K. A. van Praag de me dische dienst waar. SASSENHEIM Medische dienst Morgen wordt de medische dienst waargenomen door dr Hueber. WASSENAAR Medische dienst 1ste Keratdag ne men de doktoren De Haan en Bergsma de medische dienst waar. 2de Kerstdag dr Bertels en dr Boer. BODEGRAVEN Medische dienst Morgen neemt dr Loncq de Jong, Maandag dr C. G. A. van Beek de medische dienst waar. Wijkverpleegster: Zr. Van den Ende. Mej. J. W. de Bruin slaagde te Doetlnchem voor het examen costumlère. Tot ouderling der Geref. Kerk wer den benoemd de heren W. van Os en P. Domburg. BOSKOOP Medische dienst Morgen zal dr J. Hamburger de medische dienst verzor gen, Maandag dr T. de Jong. VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 24 Dec. Besommingen van hedenmorgen: KW 17 f.5090; KW 168 f. 1200; KW 37 f. 1930; KW 140 f. 560; KW 86 f.000; KW 73 f.4680; KW 138 (.1230; Aanvoer 1260 kisten, waarvan 1040 verse haring. VLAARDINGEN, 24 Dec. Binnen van de haringvangst: VL 208 met 38 lost; VL 172 met 29 last; VL 207 met 4 last; VL 84 met 35 last; VL 70 met 35 last; VL 56 met 11 last: VL 166 met 23 last; VL 216 rnet 14 last; VL 4U met 50 last: VL 32 met 19 last; VL 78 met 5 last; VL 83 met'37 last; VL 71 met 31 last; VL 200 nul 7 last VL 196 met 34 last. VL 203 met 7 last; VL 80 met 27 last: VL 112 met 51 last; VL 29 met 42 last; VL 61 met !0 last; VL 50 met 14 last; VL 47 mot 10 Jast; VL 86 met 24 last; VL 147 met 23 lust: VL 115 met 20 last; VL 97 met Jö last: VL 199 met 21 last; VL 206 met 26 last; VL 114 met 15 last; VL 190 met 24 last; VL 205 met 12 last; VL 142 met 28 last: VU 65 met 37 l3st; Maass. 5 met 25 last.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 9