Schenk Indonesië hulp als ervaren en hulpvaardige broer" weerbericht „Garanfiewel" door Tweede Kamer aangenomen Kerstboodschap van Koningin Juliana „Wie behouden wil, zal steeds verliezen" Begroting „Sociale Zaken" goedgekeurd Rebus-feuilleton in zeven afleveringen Aangenaam tijdverdrijf voor de feestdagen Kite Jaargang ZATERDAG 24 DECEMBER 1949 No. 26881] EIDSCH DAGBLAD :ecteur: J. W. Henny ^ofdredactleB. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 HM. de Koningin heeft gisteravond volgende Kerstboodschap voor de iio uitgesproken; 1NDGENOTEN, ,Ii zou graag met u samen even een pblik van bezinning hebben bij het .ende Kerstfeest, want verleden jaar er oorlog en dit jaar vrede voor ons Indonesië. Moge de vrede voor Indo- bestendig zijn, dat is ons aller ii voor ons jong broederland. De dag van Kerstmis zal een zeer bij tere voor ons zijn, want dan zal een iTenoude band van een ander, edeler aksel worden dan tevoren. In het vèr- t zijn bij ons. Nederlanders, aspira- van velerlei soort werkzaam ge- t in Indonesië. Eigenbelang en astenliefde zonden wij er heen. En zij, hun beste krachten gaven en geven dat land en dat volk. voelen zich onzeker, of er thans dankbaar om tzetting van hun levenswerk zal •den gevraagd, of dat het, met de lank van de pas mondig gewordene, worden terzijde geschoven. Toch rt een samenleving altijd voort op werk van hen, die de ander en niet ïelf zochten en die reoht door zee moedig waren, want zij zijn steeds zout der aarde gebleken, zelfs al ■een nel ook, dat hun werk vergeefs A! het heden wordt verleden, schoon •ns toegerekend blijft, zegt de dichter. Maar we willen nu op dit moment niet oog op het verleden richten, maar er op de waarden in de toekomst. 'Ij hebben allen de langs democrati- le weg tot stand gekomen besluiten aanvaarden. Onverschillig of gij oordeel zijt, dat Indonesië al lang, nog niet, rijp is voor zijn onafhanke- ":eid en hoe bezorgd en zwaar uw et ook is: ik zou willen zeggen in hei- ernst en een beroep doende op uw ,e welwillendheid jegens Indonesië: oneer de Nederlanders eerlijk dit spel, ':jens de nieuwe regels, spelen, zullen In Indonesië welkome gasten zijn. Tij weten: wie behouden wil, zal ids verliezen en wie bereid is te ver ba. zal behouden, ook al behoudt htf heel anders, dan hij zich oorspron- had voorgesteld zoals nu inder- id gebeurt bijvoorbeeld het groei- vertrouwen, dat een mondig wor de samenleving ons geeft veelal ir. waar het de laatste jaren zo jam- lijk ontbroken heeft. De onderlinge indschap der beide volken is immers, i*el soms slapend, toch levend ge ien, en kan nu tot nieuw leven ge ilt worden. Laten wij bij dag en nacht ar staan tot helpen, wanneer wij er gevraagd worden. Bij deze souverelniteitsoverdracht wij iets los en zij ontvangen iets. aeliik onze erkenning van wat ieder i immers met zijn diepste wezen bst. en immers ook door geen Neder- sier een ander in wezen wordt mis- ri. En omdat het nu Kerstmis is en dus, met u sprekende, de dingen graag 'bezien in hoger licht, moge ik hier *ens ja, de zekerheid hardop ispreken, dat het, voor de meesten ons, in ons hart een gul en vrijwil- rifstaan zal zijn. Wij, voor ons, moeten de dingen op lange termijn kunnen zien en, met de souvereinlteit, ook ons vertrouwen schen ken en onze vriendschap, zoals een meer ervaren en hulpvaardige broer. Als.wij Nederlanders ons op Kerstmis, met ae Joodse herders, de wijzen uit het Oosten en ontelbare anderen, scharen om het kribje In Bethlehem, dan klinkt nog de weerklank van „Ere zij God in den Hoge Vrede op Aarde In de mensen een welbehagen". En dit kan weer aanzwellen tot een kleine visjes wij zijn in de grote stroom der historie, zwemmend stroom op of stroom af. maar vaag beseffend wat de school, waartoe wij behoren, gaat doen. En buiten de wil van deze hogere lei ding gaat er toch niet ook maar één van deze kleinste visjes verloren. De mensheid is zich altijd sterker be wust van de nood, dan van de liefde tot Hem. die nog steeds de behoeder is van de mens. Ook is de strijd op aarde hem liever dan de strijd tegen deze strijd door Christus te verlangen in zijn leven. En wat tot een volkomen redding van de wereld zou moeten voeren, wordt hulpe loos vermeden en verzwegen en naar de binnenkamer van onze ontoereikendheid verbannen. Foto Jos van Zandvoort Koningin Juliana machtig geluid, gedragen door de ge hele mensheid nog niet nu, maar ge leidelijk steeds meer, in groeiende broe derschap. En wij mogen dit inzetten, voor zover wij. elk voor onszelf, wijs zijn en van goeden wille, wetende, dat aan de overzijde, in Indonesië, gelijkgestem den opstaan. Maar voor wij dit beginnen, doen we goed, deze laatste dagen voor de grote stap gedaan wordt, in onszelf te keren en stil te worden. Wij, die gewend waren leiding te geven, worden ten slotte zelf weer geleid door een hogere leiding. Laten we eens bedenken, wat een Hoe zouden wij de wereld kunnen red den? Zeker niet op de talloos vele manieren van mensen en door mensen. Daarom is Kerstfeest, nooit het werkelijke Kerst feest, maar wel een droom, die wij ons zo graag zouden verwerkelijken in een „Vrede op Aarde". En we verlangen er naar, dat het ons de kracht moge schenken, onszelf te geven aan Hem die dan door ons de wereld zal verheffen uit nood en ver derf, tot een wereld waar de mens zich zelf in zal vinden en geven aan allen. .Vrede op aarde" in cn om-vredige wereld En zo staan we weer voor het Kerst al Het Kerstfeest van 1949. cor de zoveelste maal zal over de wereld gaan de idee van de ge- iwte van het Kindeke, dat het Licf.it '•drt van het Christendom, de leer J de liefde en de vrede Vrede op aarde! Helaas is het daarmede nog maar *-r slecht gesteld. Weliswaar woedt she in China nergens ter wereld directe oorlog, doch de ware vre- pemmlng ontbreekt. In China vecht nationalisme zijn doodsstrijd tegen oprukkende rode legers, die nog kits luttele tijd nodig zullen hebben ?e'neel het hemelse rijk onder het f vaa Moskou te brengen. In China 'v- het ten einde en weldra zal Mao toeng zich de heerser kunnen noe- NEVELIG WEER. Bilt verwacht tot morgenavond: £Ve"R of mistig overwegend droog 5. ^et ülaatselijk enkele tijdelijke -anngen. In de kustprovincies zwak- i°t matige wind tussen Zuid-West •zuid. elders meest zwakke wind uit T^hike richtingen. Iets kouder, gemaakt te 10 uur). 25 DECEMBER. Zon op: 8 48 uur; onder 16.32 uur. op: 12.15 uur; onder: 23.15 uur Hoogwater te Katwijk te jftUUr; 26/12 te 7.52 12 te 8 38 en 21 uur. en 20.08 uur. nummer bestaat uit tien pagina's. men van het verenigd nieuwe rode China! Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de communistische dic tator m het Kremlin heeft de Chinese machthebber zich derwaarts begeven en met hem de leiders van alle landen, die zach in de greep van Moskou be vinden. Daar heeft een bewieroking plaats gevonden van de So/ie- i.- als ware hij een gedheid in eigen per soon. Zelfs Hitier is in zijn goede da gen niet op dergelijke wijze gefêteerd, hoe hoog ook voor hem de golven der a-doratie gingen. Stalins verheerlijking toont veel gelijkenis met die van de eerste Romeinse keizers, die immers ook als godheid werden aangebeden. En dat in een leer, die juist iedere ver goding van mensen verwerpt In slaafse gehoorzaamheid, in een stemming van volkomen onderworpen heid bukt zich het communisme onder de knoet van het Stalinisme. Althans het communisme, dat zich naar het Kremlin oriënteert. Als een offerande aan de ongekroonde monarch worden overal de leiders, die ook maar enige zelfstandigheid voor zaoh durfden op eisen, uit de weg geruimd. Na Honga rije en Bulgarije schijnt thans in Polen de weg te worden schoon gemaakt voor ae bekende „zuiveringen". Arme volgelingen van een systeem, dat alle menselijke zelfstandigheid ten dode doemt en het volk maakt tot een horde van slaven zonder recht op eigen mening en eigen leven. Zo wordt in Oost-Europa een vrede afgedwongen, maar een vrede van de dood! Vrede op aarde! In Eurcpa en overal elders zwijgen de wapenen des verderfs, maar aller- wege worden deze wapenen gewed voor de mogelijkheid van een toepassing daarvan. Het schijnt, dat de levering van Amerikaanse wapenen aan .West- Europa nu eerlang een aanvang zal nemen en, zo ooit. dan geldt hier: hoe j eerder hoe beter Helaas is momenteel weer eens vol ledig van kracht: wie de vrede wil, ruste zioh ten oorlog. De halsstarrige houding van Moskou dwingt daartoe. Slechts door samenbundeling v-.i alle krachten en door een bewape ning tot het uiterste zal men Moskou kunnen terughouden van agressie, het Moskou, dat in. de mond slechts het woord vrede heeft en door zijn volge lingen overal vredesdemonstraties doet houden. Een oud spreekwoord zegt: wacht u voor de wolf in sohaaipsvaoht en zo is het ook hier. Alleen Moskou zal het verlossende woord kunnen doen horen, mits ge paard aan daden en tegenover een te veel aan woorden staat nog steeds een tekort aan daden. Vormde tegenover dit rode gevaar de overige wereld nu maar een geslo ten front, dan zou het er heel wat beter voorstaan. Eilacie is dit niet het geval. Integendeel, ae splijtzwam doet zich weer geducht gelden. B.v. de ver houdingen tussen Engeland en Frank rijk zijn eerder slechter dan beter ge worden als gevolg van het feit, dat En geland nog altijd niet definitief schijnt te willen afzien van zijn Isolatie-poli tiek en weigert voor de volle honderd percent zioh te. binden aan het Europa van het vasteland, ook al heeft het zioh laten opnemen in diverse pacten. Trouwens ook andere partners schijnen nog altijd niet in te zien, dat ae vei ligheid alleen gekocht kan worden voer een prijs, die hun onafhankelijkheid volgens oude begrippen niet ongemoeid kan laten. Er zullen in dit opzicht of fers gebracht moeten worden. Is men daartoe niet bereid, dan: arme wereld. En zo zal op dit Kerstfeest 1949 in de Christelijke wereld overal weerklin ken het „vrede op aarde" in een om geving, die "daarmede flagrant in tegen spraak is. Het is een aanklacht tegen de mensheid in haar geheel, die na negentien eeuwen van Christendom nog niet heeft geleerd de eerste en grootste idealen daarvan in de practijk om te zetten. Men versta ons goed: geen aanklacht tegen het Christendom, maar tegen de zwakke mensheid, die niet in staat bleek, dit verheven geloof in daden om te zetten. Zal zij het ooit zover bren gen? Laat ons gedachtig zy'n aan de spreuk: zij, die geloven, "naasten .niet en dus de hoop niet opgeven! Opdat tenslotte toch, zjj het desnoods voor het verre nageslacht, eens zal worden bewaarheid: Vrede op aarde....: Koningin Juliana naar Indonesië? Op doorreis naar Nederland heeft dr Mohammed Hatta. minister-presi dent van Indonesië, te Karatsji ver klaard. dat het mogelijk is. dat Ko ningin .Tuliana wordt uitgenodigd „te eniger tijd" een bezoek aan Indone sië te brengen. Hü voegde er echter aan toe, niet een bepaalde uitnodi ging bij zich te hebben. Franse regering krijgt vertrouwensvotum MAAR OP HET NIPPERTJE. Na een naohtelijk debat in de Franse Nationale Vergadering over de begro ting heeft de vergadering een motie van ver!rouwen in de regering met 303 tegen 297 stemmen aangenomen met 18 onthoudingen. Maandag zal aan de begroting wor den begonnen Dere hachelijke overwinning van de regering wordt als een aanzienlijke verzwakking van de positie der rege ring Eidault beschouwd. In de wandel gangen voorspellen veCen. dat de re gering het gedetailleerde debat Maan dag niet zal overleven Men wijst er op. dat nagenoeg de helft der leden tegen gestemd heeft, terwijl het aantal ont houdingen een van de laagste uit de historie is. Kerstreces 'tot 31 Januari (Van onze parlementaire 'redacteur). Z.K.H. Prins Bernhard is Donderdag ochtend met de prinsesjes Beatrix en Irene in Londen aangekomen, 's Middags woonden de heide meisjes een voorstelling bij van het beroemde Bertram Mills Circus. Prinses Beatrix en prinses Irene tijdens de voorstelling. De Tweede Kamer nam gisteren z. h. st. de begroting van Sociale Zaken aan, onder aantekening dat de com munisten tegen zijn. Een langdurige gedachtenwisseling ontstond over de Garantiewet voor fun gerende en gewezen burgerlijke over heidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen. In zijn beantwoording van de spre kers verklaarde minister Götzen zich voldaan over het met de commissie van rapporteurs gepleegde overleg, dat re sulteerde in het aanbrengen van tal rijke verbeteringen in het ontwerp. De belangrijkste concessie was wel die geweest, dat de regering inzake de vrijwilligheid der keuze, of de betrok ken overheidsdienaren al dan niet in dienst van de RIS zouden overgaan, aan de wensen der Kamer was tege moet gekomen. Wat betreft de belangen der parti culiere werknemers in Indonesië zal het reeds plaats gehad hebbende over leg met de raad der vakcentrales vol gende week worden voortgezet. Voorts ligt het in het voornemen om aan de Hoge Commissaris te Batavia een spe ciaal ambtenaar voor deze aangelegen heid toe te voegen. De eis van vestiging in "Nederland binnen twee jaar kan om practische redenen niet vervallen. Bij de pensioenrechten is in het wets ontwerp een direct verband gelegd tus sen het deelnemen aan de opbouw van Indonesië na de bevrijding en de te ge ven garantie. Een volledige garantie voor de vroeger gepensionneerden zou te grote financiële consequenties hebben. Hier ging spr. de oorzaken na, dat de Indische pensioenfondsen geheel zijn opgebruikt. Het geven van verdere garanties zou onze onderhandelingspositie met de RIS slechts verzwakken. De regering Is bereid terzake tijdig overleg met de Kamer te plegen. Een amendement Meyerink (AR) om, indien terzake een regeling is bereikt, binnen een maand een desbetreffend wetsontwerp in te dienen, achtte de minister overbodig. Toen de heer Meye rink zijn amendement handhaafde, vroeg de minister om de termijn van een op drie maanden te stellen, waarop hij het amendement overnam. Een amendement van de Commissie van Rapporteurs over vrije overtocht naar Nederland voor ambtenaren, die langer dan sinds Maart 1942 in tijde lijke dienst zijn, werd eveneens door de minister overgenomen. Een hardnekkig debat met de minis ter voerde de heer De Graaf (Kath.) over de onderstandsbedragen in de af- vloeiingsvoonvaarden. Nadat de verga dering een uur was geschorst voor on derling overleg, bleken de tegenstanders elkaar halverwege tegemoet te zijn ge komen. Aan ambtenaren in vaste dienst wordt nu gedurende twee jaar na dienstbeeindiging een onderstand uit gekeerd van 50 over de eerste f. 500.— en 30 over de rest van de laatst genoten activiteitswedde, voor zover deze niet hoger is dan f. 1250. 's maands, dus maximaal f. 500.on derstand. Voor kostwinners wordt het maximum f. 350.en voor tijdelijke ambtenaren van voor Maart 1942 wordt het maximum f. 300.onder stand 's maands, alles gedurende twee jaar na de dienstbeëindiging. Ten slotte werd nog een amendement van de Commissie van Rapporteurs over genomen, volgen' hetwelk ook onder de garantie kunnen vallen andere Neder landers en in bijzondere gevallen ook niet-Nederlanders. wier bezoldiging ten laste van de geldmiddelen van Indonesië kwam. Daarop werd het wetsontwerp aange nomen. Toen de heer Biewenga (AR) het woord kreeg bij een begrotingswijziging voor het afgelopen jaar (over emlgra- tiekosten) protesteerde het hele Huis met lachen, roepen en herriemaken, tot de voorzitter eindelijk stilte verkreeg. Wij verstonden uit het betoog, dat de heer Biewenga vooral bezwaren had te- gen het reohtstreeks uit Indonesië-emi greren van soldaten naar Nieuw Zee land en Australië Hij vreesde dat hier bij pressie werd uitgeoefend. Onder hetzelfde rumoer zegde minis- j ter Joekes die speciaal had verzocht I dit agendapunt nog af te werken aan spr. toe, dat hij met diens bezwaren ernstig rekening zou houden, waarop het voorstel de hamer passeerde. In zijn gebruikelijke speech bracht vervolgens voorzitter Kortenhorst hul de aan de Kamer voor haar inspanning om het hoogst belangrijk en tijdrovend programma af te werken. Het knellend keurslijf van de beperking der spreek tijden had zij blijmoedig gedragen. En zij had daarbij zowaar nog negen uur minder gebruikt dan was voorzien. Haar toewijding was met succes bekroond en de top was bereikt, zij het amechtig en met knikkende knieën, terwijl een zucht aan de geprangde borst ontvlood! (Grote vreugde). De voorzitter gaf een nauwkeurige berekening van dc arbeid der Kamer: ruim twee millioen woorden (gelach), geladen van staatkundige wijsheid, waren er gesproken, in 647 redevoe ringen. In 1930, toen voorzitter Van Schaik de traditie der Kersttoespraken ves tigde, telde men 1280 redevoeringen. De werkwijze der Kamer had dus een veel meer geconcentreerd karakter ge kregen door intensiever voorbereiding in fracties en afdelingen. Na opsomming van dc vele en zeer gewichtige onderwerpen, die behan deld zijn, vond dc heer Kortenhorst. dat het Huis zjjn rust wel verdiend had. Het is zijn voornemen het niet vóór 31 Januari a.s. weer bijeen te roepen. Spreker besloot met de gebruikelijke Kerst- en Nieuwjaarswensen. Minister Lieftinck sloot zich namens het kabinet bij de woorden van de voor zitter aan en uitte de voldoening der regering over de samenwerking met de Kamer. Ook hij sprak zijn beste wensen uit, waarna een uitgelaten Kamer op Kerstreces ging. Ds Niemoeller over Duitsland tussen Oost en West In een interview, dat naar aanleiding van berichten in de Amerikaanse pers dat ds Niemoeller Duitse eenheid onder Russische dictatuur zou prefere ren boven de huidige verdeling van Duitsland door Reuter was aange vraagd. zeide ds Niemoeller, dat de Amerikaanse correspondent, met wie hij het interview had gehad, het Europose en het Duitse probleem had „geover- simplificeerd". De kern van het interview, zo zeide ds Niemoeller, was niet een mogelijke voorkeur der Duitse bevolking voor het communisme, doch de kwestie van onze positie in een eventuele Amerikaans- Russische oorlog „Indien een dergelijke oorlog zou uit breken moeten de Duitsers aan geen van beide kanten vechten". „Misschien kunnen de Duitsers niet verhinderen, dat er oorlog komt, doch wij moeten naar twee dingen streven: dat de Duitse kwestie geen oorzaak van een oorlog wordt en dat, in geval van oorlog, Duitsers niet tegen Duitsers zullen strijden. „Ik kan met de beste wil van de wereld niet inzien waarom Duitsers elkaar zouden moeten doden als de Amerikanen en de Russen oor log voeren", aldus ds Niemoeller. „Ik geloof ten volle, dat de Duitsers in de Westelijke, zowel als in de Ooste lijke zone niet aan een dergelijk con flict willen deelnemen en daarom ook afwijzend staan tegen iedere remilitari- satie". HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Puzzelaars vóórI E Elders in dit Blad vindt U de eerste aflevering van het 1 beloofde rebus-feuilleton, dat tot en met Maandag 2 januari j a.s. dagelijks zal worden voortgezet. Na het succes van het jan Branie-verhaal in April j.l. mogen wij de gebruiksaanwijzing als bekend veronderstellen. 1 Oplossingen, voorzien van naam en adres van de inzender 1 en gesloten in een enveloppe met het opschrift ..Rebus feuilte- f{ ton", moeten uiterlijk Maandag 9 januari des middags Ie 12 uur in ons bezit zijn. Inzenders moeten, teneinde voor een prijs in aanmerking Ie 1 E komen, vanzelfsprekend abonné op ons Blad zijn met dien E verstande dat deelneming ook openstaat voor hen die zich met 1 ingang van 1 januari als zodanig opgeven. Zij delen dan in E E alle rechten, doch dienen zich uiteraard onverwijld bij onze f E administratie op te geven. Zij krijgen dan ons Blad tot 1 /anuari gratis. i Als prijzen stellen wij beschikbaar: I één hoofdprijs van f. 50. - prijs f. 40. - f.30.- f.20.- benevens 10 prijzen van f.5.- 1 Bij meerdere goede oplossingen beslist onze Redactie. 1 Om voor een der bovengenoemde prijzen in aanmerking te 1 ''omen. is het volstrekt overbodig aan de oplossing een bijzon- dcre artistieke vorm Ie geven, er een gedicht hij te maken of iets dergelijks. Wel beslaat de mogelijkheid, dal wij voor dergelijke inzen- I s dingen evenals voorheen, enige extra-prijsjes beschikbaar 1 E stellen, maar overigens zijn voor nllen dc kansen gelijk. Wij vertrouwen dal die ..allen' weer ..velen" zullen zijn!! f!

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1