Verhoging is als compensatie bedoeld weerbericht Productie met minstens 16% opvoeren 88ste Jaargang VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 00 No. 26880 LEIDSCH ADAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Loon- en prijsbeleid in Tweede Kamer Consumptie reeds dalend (Van onze parlementaire Redacteur). Gelijk aangekondigd, behandelde de Tweede Kamer gisteren de regerings mededeling over de lonen en prijzen. Een „regeringsmededeling" die achteraf de vorm bleek te hebben van een be schikking van het College van Rijks bemiddelaars en een daarop aanslui tend communiqué van het Ministerie van Sociale Zaken. Een zevental sprekers voerde hierover het woord, van wie verschillende als vakbondleider deel hebben gehad aan het overleg van de Stichting van de Arbeid Hun vragen waren bedoeld om op bepaalde punten nog wat meer ver duidelijking van de regering te ver krijgen. vertrouwen in productie verhoging. Minister Joakes gaf nog eens de be kende cijfers over onze betalingsba lans en arbeidsproductiviteit, waaruit hij de eveneens bekende conclusie trok. dat er méér dan ooit door ons volk moest worden aangepakt. Dit bevel van de noodzaak tot produc tie-verhoging leeft niet het minst on eer onze vakbondleiders, aldus spr. Tegen uitbreiding van het werken in ploegenstelsel mogen bezwaren bestaan, doch die moet men op de koop toe ne men. De minister verduidelijkte, dat de els to: „gelijktijdige" toepassing van maat regelen tot productieverhoging geens zins betekent, dat die persé op 1 Janua ri as. in werking moeten zijn. Spr. ver trouwt, dat partijen hieraan te goeder trouw uitvoering zullen geven. Mevr. FortanierDe Wit had ge vraagd. hoe de regering de vereiste versobering zou doorvoeren, indien het niet zou gelukken de productie te ver hogen. Die versobering voltrekt zich al. antwoordde minister Joekes. De con sumptie is reeds met 1 tot 6 gedaald En in de productieverhoging is ver trouwen gerechtvaardigd. Wij moeten niet vragen „als het eens mislukt", doch zeggen: „Het móet". Het zou te dwaas zyn om een loons verhoging dwingend op te leggen, in dien een bepaald bedrijf zulks niet dragen kan, met als gevolg gevaar van bedrijfsluiting en toeneming van werkloosheid. Daarom is de vorm ge kozen van vergunning tot loonsver hoging. Echter van een vergunning met de stok achter de deur, daar de loonsverhoging het karakter heeft van een comnensatie voor het geste gen levenspeil. Naar wy van bevoegde zijde verna aien bedroeg de stijging der noodzake lijke gezinsuitgaven sinds de devaluatie van 17 September 1948 f. 2.02, berekend saar een gezin met twee kinderen. De pensioen-bedragen worden bij de *et vastgesteld. Minister Joekes kon caarom niet op het probleem der pen sioenverhoging ingaan. Wat evenwel bU ie wet wordt vastgesteld, komt t.z.fc ln ie Kamer. Bij de regelingen volgens E3. zal ook met de huidige verhoging rekening worden gehouden. Over de niet-ambtelijke groep van personen, die op een klein vast inko ken zijn aangewezen. meent de minis' ter evenmin uitsluitsel te kunnen geven. Die personen hebben Immers eeen deel aan het productieproces. Niettemin rerciienen ook hun moeilijkheden aan- cacht. De loonsverhoging voor gehuwden en kostwinners beneden de 23 jaar wil spr. Jog bij de loon- en prijscommissie aan- hangie maken. Het Is nier aanbevelens waardig, een aDart-e regeling te maken vcor de landarbeiders V DE HANDEN INEEN! De minister besluit met een warm ge- st?md woord over de goede sociale verhoudingen en de sociale vrede in ons land, waar regering en vakorgani saties de vraagstukken in dezelfde feest bezien. En dat behelst: ener zijds de handen in één slaan, ander zijds oog hebben voor de behoeften der arbeidende bevolking. Minister v. d. Brink wilde bij ons volk wel inhameren, dat de productie Het tenminste 16 moet worden verhoogd, gelijk hy in zün Industria lisatie-nota heeft uiteengezet. Ook dat het afzetprobleem voor ons wel l'et grootst zal ziin. Ook hii is niet blind voor de sociale ethische herwaren tegen het ploo- rpns'elsel. Doch het wordt nu veel Hinder toegenast dan voor de oorlog en het is nodig od de gevaren hier in voor onze productie te wjjzen. geen absoluut verbod tot doorberekening. In d° lijn van de regeringspolitiek mo ten de secundaire affecten van de loonsverhoging niet in de verkoop- Prijzen vorden verwerkt. Gelyk de Joekes-guldcn niet mocht worden doorberekend. Maar de economische ontwikkeling is sindsdien voortge schreden. Daarom maakt de minister nu onderscheid tussen vrye en gere gelde prijzen. Bij de vrije prijzen behoeft de over heid niet in te grijpen. Hier moeten de ondernemingen zelf hun politiek bepalen. Bij de geregelde prijzen mag de hou ding der regering niet loutor afwij zend staan tegenover doorberekening. Hier moet van geval tot geval, van bedrijfstak tot bedrijfstak worden be slist, of herziening van pryzen, mar ges en calculatieschema's nodig is. VERZWARING VESTIGINGS EISEN? Voor de middenstand komt daar nog wat bij. Die krijgt zelf geen compensatie voor het gestegen levenspeil, ofschoon vele middenstanders niet veel meer ver dienen dan de arbeiders Zouden zij dan daa enboven nog een deel van hun inkomen moeten afstaan? Voor de door berekening gelden dan ook voor hen bovengenoemde beginselen Voorts wijst de minister op de voorgenomen ophef fing van de ondernemingsbelasting. ter wijl hjj vooral een meer stringente toe passing van het vestigingsbesluit nodig acht. Ook ds vestigingseisen zouden kunnen worden verzwaard, om de mid denstand te saneren. Over de kinderbij slag aan zelfstandigen is het nu niet de gelegenheid te praten, aldus minister Joekes. Minister Mansholt zei dat de doorbe rekening by land- en tuinbouwproduc ten op dezelfde gronden wordt beoor deeld als bij handel en nijverheid. Doch ae landbouwpolitiek berust op zoveel mogelyke beheersing van de markt door bssispriizen en prijsgaranties volgens een zeker kostenniveau. Daarom zal ook nu. gelyk in 1946 na de verhoging der landarbeidersionen, worden nage- gaa/n in hoeverre de calculatie door de loonsverhoging wordt beïnvloed De zaak zal zo spoedig mogelijk bij de Stichting van de Landbouw aanhangig woeden gemaakt. De opheffing van de ondernemingsbe lasting zal een prysverlagende tendens hebben. En ook die invloed zal moeten worden nagegaan Ook in de tuinbouw, waar de prijzen afhangen van vraag en aanbod op de Mc Cloy over de her-opvoeding van Duitsland De Amerikaanse hoge commissaris, John McCloy, verklaarde op een pers conferentie te Frankfort er niet aan te twijfelen, dat het gros van het Duitse volk zich afgewend had van een her leving van het militarisme en nationaal- socialisme. Hjj waarschuwde echter.dat het militarisme en nationaal-socialisme toch zouden kunnen herleven als het individu niet bereid was zich er tegen teweer te stellen. Hij noemde de prijs van Individuele veiligheid „eeuwigdu rende waakzaamheid". De critici, die hem beschuldigden van concentratie op economische vraag stukken en verwaarlozing van de poli tieke gevaren van het Duitse nationa lisme, voegde McCloy toe: „Geen eer lijk mens kan ditmaal de geallieerden er van beschuldigen, een democratische regering op karige wijze te bejegenen en later concessies te doen aan natio nalistisch getier, zoals na de laatste wereldoorlog". McCloy herhaalde, dat hy de houding van het Duitse volk te genover de Joden zou beschouwen als een van de proeven van zijn vermogen en bereidheid, een liberale staat te scheppen Hij betoogde, dat geen enkel land welk ander land ook kon herop voeden of heroriënteren. „Al wat we kunnen doen is een voorbeeld geven en gelegenheden bieden waardoor een land zich kan re-oriënteren en zyn gezichts kring verruimen". McCloy zeide te hopen, dat het lastige vraagstuk van de ontmanteling thans uit de weg geruimd was. De vorderin gen in het nieuwe jaar zouden groten deels afhangen, niet van de hoge com missie, maar van het initiatief van de Duitse regering zelf bij de behandeling van haar problemen als de werkloos heid. het vluchtelingenvraagstuk en het woningprobleem. veilingen, doch waar de regering ook een bodemprys-garantie heeft gegeven, zal met belanghebbenden overleg wor den gepleegd. Inzake de broodprijzen is nog niets beslist. Hier zal. evenals elders, aan de hand van calculaties overleg moeten worden gepleegd De boterprijzen zijn alleen gestegen door ds grotere export-mogelijkheden. De replieken leverden geen nieuwe gezichtspunten op. Van communistische zijde werden enige moties ingediend, die door mi nister Joekes werden afgewezen. Heden zal daarover worden gestemd. Vervolgens ging de kamer verder met de begrotingsbehandeling Hier was intussen de room af, al duurden de be sprekingen nog tot diep in de nacht. NEVEL OF MIST. Bilt verwacht tot morgenavond: Mistig of nevelig overwegend droog met weinig wind en later enkele :jR>reide opklaringen. Iets kouder. l0Pgemaakt te 10 uur). 24 december Nop- 8.47 uur: onder: 16.32 uur. op: 12.03 uur; onder: 22.01 uur s (N.M.) ^ft'ater te Katwijk te 6.21 en 18.39 u 1 nummer bestaat uit zes pagina's. De volksraadpleging in België De Belgische Kamer heeft besloten in haar zitting van 10 Januari een aan vang te maken met de besprekingen over het wetsontwerp tot het houden van de volksraadpleging. De bijzondere commissie van de Ka mer heeft het verslag van Oblin over het wetsvoorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold met 12 tegen 6 stem men goedgekeurd. Verwacht wordt, dat de besprekingen twee tot drie weken in beslag zullen nemen en de eigenlijke volksraadple ging niet eerder dan in Maart gehou den zal kunnen worden. De strijd met documenten gaat in tussen voort. Zo publiceert „Le Soir" een brief van koning George van Enge land aan koning Leopold, waarin deze koning Leopold nog eens nadrukkelijk waarschuwt, niet bij het leger te blij ven, doch zich buitenslands te begeven en daar een regering te vestigen. In zijn commentaar schrijft „LeSoir" dat de koning „ondanks de aansporin gen van zijn ministers en in weerwil van de dringende stappen van Winston Churchill en de wijze raadgevingen van koning George, volhard". Ds Niemöller over „De eenheid van Duitsland" HERLEVING VAN GELOOFSSTRIJD AANGEWAKKERD. Ds Niemö'.ler heeft een vertegenwoor digster van de „New York Herald Tri bune" een onderhoud toegestaan, waar in hij o.m verklaarde van mening te zijn dat. de Duitsers zioh, als het niet anders kon. in een cccnmunistlsohe dic tatuur zouden schikken, indien zij daar mede de eenöieid van Duitsland zouden bereiken. De redactie van de „Neue Zeltung", het orgaan van de Amerikaanse bezet- tangsautoriteitn, wilde dit niet zonder meer als juist aanvaarden. Zy zond een verslaggever naar Wiesbaden, dooh in een onaerhoud met hem verklaarde ds Niemöller ongeveer hetzelfde als te genover het Amerikaanse dagblad. Hij zeide neg eens met nadruk, dat, indien het Duitse volk voor de keus tussen eenheid en verdeeldheid zou worden ge steld. het de voorkeur zou geven aan eenheid, ock indien dit gepaard zou gaan met het moeten verdragen van een Russische dictatuur. van de Westduitse staat waarvoor, naar zyn mening, de meeste Duitsers niet zouden willen strijden zijn vroe gere posities van sterkste Protestantse mogendheid op het vasteland van Eu ropa prijs gegeven, daar hij het fede rale West-Duitsland een Katholieke staat achtte. Van vele zijden zijn reeds felle re acties op de uitlatingen van ds Nie möller gekomen. Volgelingen van de Duitse evangelische kerk hebben op scherpe wijze critiek uitaeoefend op de wijze waarop ds Niemöller de grote spanningen op politiek gebied tussen Oost en West heeft geprojecteerd op dc tegenstelling tussen de beide Chris telijke geloofsrichtingen. PROTEST TEGEN DEPORTATIE. De Westberlijnse gemeenteraad heeft eenstemmig een sociaaldemocratische resolutie aangenomen, waarin geprotes teerd wordt tegen „het deporteren van Duitsers uit de Sovjetrussische zone naar de Sovjet-Unie," onder verwijzing naar de verklaring van mensenrechten van de V.N. Volgens het sociaaldemocratische vrou welijke raadslid Annedore Leber, ver toeven op het ogenolik een 36.000 men- Voorts verklaarde ds Niemöller on omwonden dat hij zioh van de „in sen in drie concentratiekampen in Rome op sta.pel gezette en in Washing- Sovjet-zone. Om de zes weken, na in- ton ter wereld gebrachte Westduitse spectie door een oommissie, aldus Le- in" zyn fouten heeft bondsstaat niet veel voorstelde. Volgens ber, worden vier a zeshonderd personen hem had Duitsland, door het stichten I naar de Sovjet-Unie gedeporteerd. Het was voor de bewoners van Romq, een interessant gezicht, toen twee Ame rikaanse helicoptères laag boven de 2000 jaar oude Ark van Constantyn en het Collosseum vlogen. De bedoeling van de fabrikant, de volle aandacht op dit mo derne vliegtuig te brengen, was hier mede volkomen geslaagd. GEEN ZUIVERE WETENSCHAP MEER IN DE SOVJET-UNIE. De voorzitter van de Sovjet-academie van wetenschappen, heeft voor radio Moskou verklaard, dat in de Sovjet-Unie het begrip „zuivere wetenschap" zijn betekenis verloren had. De wetenschap in de Sovjet-Unie, zo vervolgde hij. is allereerst een *practisch middel ter be vordering van de materiële vooruitgang onzer socialistische maatschappij. In tegenstelling tot het in de kapi talistische landen heersende systeem, waar alle nadruk wordt gelegd op de resultaten, die een geleerde bereikt, volgt men ln de Sovjet-Unie de collec tieve werkwijze welke bestaat in de co ördinatie van het werk in de grote in stellingen. Nieuwe bevoegdheden voor Duitse regering De geallieerde hoge commissie heeft bekend gemaakt, dat zy de Duitse rege ring nieuwe bevoegdheden en gezag heeft gegeven in zaken, die internationale P.T.T.-aangelegenheden betreffen. De Duitse regering kan thans voor de Duitse burgerbevolking deelnemen aan Internationale post-telefoon- en tele- graafonderhandelingen, zonder eerst de goedkeuring van de hoge commissie te verkrygen. Een uitzondering is echter gemaakt voor bepaalde aangelegenheden, zoals Instelling van nieuwe radioverbindingen vaststelling van golflengten, handelin gen. die uitgaven in vreemde valuta meebrengen en het lidmaatschap van de voornaamste internationale communi catie-organisaties. De Westduitse regering is gemachtigd haar nieuwe bevoegdheden ook ten be hoeve van West-Berlijn te gebruiken. Overeenstemming K.L.M.-R.I.S.-regering oprichting garoeda indonesian airways" In besprekingen, tussen de minis ters Moh. Hatta. Anak Agoeng en Laoh enerzyds als vertegenwoordigers der R.I.S., en de directie der K.L.M. anderzijds, is overeenstemming be reikt inzake de spoedige stichting van een gemengd bedrijf voor de uitoefe ning der burgerluchtvaart in Indone sië, alsmede tussen Indonesië en de omliggende landen. Hiertoe zal een N.V. worden opge richt, genaamd „Garoeda Indonesian Airways", die haar zetel te Batavia zal hebben en die de taak van het inter- insulaire bedrijf van de K.L.M. zal overnemen. De regering der R.I.S. ver leent aan de nieuwe N.V. een concessie voor de duur van 30 jaar. De R.I.S. en e K.L.M. nemen beiden deel in het kapitaal. De K.L.M. zal voor de eerste 10 ja ren, indien de regering der R.I.S. zulks verlangt, de meerderheid der aandelen aan de R.I.S. verzekeren. Gedurende minstens de eerste 10 ja ren garandeert de K.L.M. het beheer van dc Garoeda Indonesian Airways. De Raad van Commissarissen wordt aancewezen door de regering vande R.I.S. en de K.L.M. De voorzitter van deze raad wordt, op voordracht van dc regering der R.I.S.. benoemd uit de Commissarissen. De K.L.M. stelt haar personeel dade lijk beschikbaar en zal terstond aan vangen met een intensieve opleiding van Indonesische krachten voor een geleidelijke overname van het bedrijf, voorzover nodig. Getracht zal worden, binnen 2 maanden de nieuwe N.V. met haar werkzaamheden te deen aanvan gen. Aldus een mededeling van de Repu blikeinse delegatie te Batavia. Belangrijke benoemingen in Indonesië In Batajvia is de benoeming te ver wachten van mr dr Koesoema Atmadjï tot presideivt van het Hoger Gerechts hof, van mr Tirtawinata tot procureur- genera al; van mr Moh Yamin en Ta- tengkeng tot leiders van het Cultureel Centrum: van Margono en dr Tan Eng Oen in de directie van de Javasc'ne bank; van mr Kartadjoema tot leider van het Deviezen-instituutvan mr Soetikno Slamet tot thesaurier-generaal en van Scerasno to* dienst Alg. Personele Zaken. De heer Scerasno zal de f u-notie van hoofd van de Alg. Rekenkamer waar nemen. URN MET AARDE UIT INDONESIË. Morgen op Schiphol. Met het vliegtuig uit Batavia, dat morgenmiddag omstreeks 13.00 uur op Schiphol verwacht wordt, komt een urn met aarde van elk der 22 erevelden van de Indonesische Archipel naar ons land. Hiermede worden gesymboliseerd de of fers. welke burgers zowel als militairen daar te lande hebben gebracht in de stryd tegen Japan en voor vrede en recht. Een comité zal op Schiphol deze urn in ontvangst nemen en deze tydeiyk doen bewaren in de St. Jacobskerk te Den Haag. Het is de bedoeling, dat de urn later een plaats zal krygen in het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam. Namens de Koningin zal by het plech tig in ontvangst nemen op Schiphol aanwezig zyn de adjudant van HM., de luit. ter zee der le klasse C. W. Th. baron Van Boetzelaer, terwyl tevens de regering vertegenwoordigd zal zyn. Op het vliegveld zal een erewacht der Kon. Landmacht opgesteld staan. EERSTE GEDELEGEERDEN SOUVEREINITEITSOVERDRACHT GEARRIVEERD. Gistermiddag arriveerden op Schip hol uit Batavia mr A. K. Pringgodigdo en de heer Mohamed Jahja. Eerstge noemde zeide, dat hij met de heer Jahja de kwartiermaker is voor de Indonesi sche delegatie voor de souvereiniteits- overdracht. Voorts kwam met hetzelf de toestel aan dr J P. Bannier, gecom mitteerde voor Indonesische zaken. Ter begroeting waren verschillende autori teiten aanwezig. 6000 T.N.I.-ers in en rond Batavia TER HANDHAVING DER VEILIGHEID. De TNI-troepcn, die te Batavia wor den samengetrokken voor het hand haven van orde en rust, zullen, vol gens mededeling van een woordvoer der van het militaire bestuur over Batavia, daar morgenavond alle aan wezig zijn. In de stad zelf worden 4.000 man gelegerd en ruim 2.000 in de onmiddcliykc omgeving. Vanmiddag komt een bataljon van de Slliwangi-divisie ter sterkte van 800 man, te Batavia aan. waar thans reeds 650 man van de mobiele brigade aan wezig zyn. De militaire gouverneur is er van overtuigd, met de hem thans ter beschikking staande krachten de veilig heid in Batavia en omstreken te kun nen handhaven. Indonesische delegatie naar Amsterdam ZONDAG OP SCHIPHOE. De Indonesische delegatie voor de overname der souvereiniteit is heden per vliegtuig naar Amsterdam vertrok ken. By haar vertrek waren de meeste leden van de regering der RIS en een erewacht van de TNI aanwezig. De de legatie, die onder leiding staat van Moh. Hatta, zal Zondag op Schiphol aankomen. Het vliegveld neemt de z.g. korte route over Bangkok-Basra-Caïro. Maandag is rustdag voor de delegatie, die Woensdag weer naar Indonesië te rugkeert, om zo mogelyk de 30ste of anders de 31ste weder op Kemajoran aan te komen. - Nederlandse militairen in kazernes geconsigneerd GEDURENDE EEN WEEK. Volgens Reuter hebben de militaire autoriteiten te Batavia medegedeeld, dat alle Nederlandse militairen, behal ve degenen, die dienst hebben, voor on bepaalde tyd, te beginnen 26 dezer van middernacht af, de avond voor de over dracht der souvereiniteit, zullen wor den geconsigneerd in de kazernes. Naar vernomen wordt zou deze maatregel ge durende ongeveer een week van kracht blyven. Morgen afscheidsreceptie van de H.V.K. De H.V.K. en mevrouw Lovink zullen morgenochtend ten paleize Konings plein een receptie houden in verband met hun vertrek naar ons land. SOEMITRO NAAR DE VER. STATEN. De heer Soemitro vertrekt morgen uit Ba'avia naar ons land, vanwaar hij na de overdracht der souvereiniteit naar de Ver. Staten vertrekt, waar hy voor de RIS de financiële en economische aangelegenheden zal behartigen. dr hirschfeld vertrekt morgen. De te benoemen Hoge Commissaris voor Indonesië, dr h. M. Hirschfeld, zal met dr Weisglas, die hem als adviseur is toegevoegd, morgenavond naar In donesië vertrekken. Margaret Truman, de dochter van de president der Verenigde Staten, zal ln de Carnegie Hall te New York zingen. Tydens een repetitie met het Robert Shaw mannenkoor en een orkest onder leiding van dr Frank Black, v.l.nj dr Black, Margaret Truman en Robert Shaw. Rustig weer met Kerstmis De Bilt meldt, dat de kans groot ls, dat het weer met de Kerstdagen tame- lyk rustig zal zyn, met plaatseiyk nevel of mist nu en dan overdryvende wol kenvelden maar ook perloden met zon- neschyn en vrywel geen regen. De temperaturen kunnen tydens naehteiyke opklaringen hier en daar wel tot even onder het vriespunt dalen voornamelyk in het Zuiden en Oosten van het land. Vakbonden oordelen: „Loonsverhoging voor allen" Het NVV, het CNV en de KAB heb ben verklaringen uitgegeven, waarin als oordeel A'ordt uitgesproken, dat de 5% loonsverhoging algemeen dient te worden toegepast. De bedoeling is immers, dat de prys- styging dient te worden gecompenseerd, omdat in de tegenwoordige omstandig heden het levenspeil van de arbeiders niet mag worden verlaagd. Met teleurstelling heeft het NVV echter kennis genomen van het stand punt der werkgevers-afgevaardigden, dat niét verder dan op het geven van een algemene vergunnnig om de Io nen met maximaal 5% te verhogen, ingegaan kan worden. Het NVV kan evenmin instemmen met dc tussen weg. die de regering is gegaan. DEMONSTRATIE VOOR MINDER HEDEN TE SOESTDIJK. Gistermiddag verzamelden zich voor het paleis Soestdijk vertegenwoordig sters van verscheidene vrouwenorgani saties ln verband met de actie, waar toe besloten was cp een vergadering ln de Dierentuin te Den Haag. Deze organisaties beyverden zich voor het zelf beschikkingsrecht van de minder heden in de Grote Oost. Een delega tie onder leiding van gravin Van Lim burg Srirum-Hceufft van Velsen, me vrouw Matt-hes-Comelius en mevrouw Berg. boden baron Baud, particulier secretaris van HM. de Koningin, een petitie aan. waarin zy HM. de Konin gin verzochten „de grootst mogelijke steun te verlenen aan de rechtvaardige en zware stryd der minderheden de band met Nederland en Oranje te be- „VERENIGING VOOR BODEMGEZONDHEID". Te Amsterdam is opgericht de „Ver eniging voor Bodemgezondheid" (adres J. R. Koning, hoofd van de afd. be plantingen van de dienst der publieke werken. „Frankendaal", Middenweg 72, Amsterdam). Deze vereniging beoogt het weer gezond maken van de cultuur gronden ln ons land volgens de theorie van ir O. J. Cleveringa uit Leiden. Reeds ca. 200 leien hebben zich aan gemeld De eerste die zich opgaf was Amsterdams burgemeester mr Arn J. d'Ailly. De heer Koning ls voornemens de „therapie" van fr Cleveringa aller eerst te gaan toepassen op de gronden van Schiphol.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1