Wetsontwerp Souvereinileilsoverdrachf in Eerste Kamer „DE REGERING VAN HET DURE LEVEN" Geladen spanning en onzekerheid A R tegen; K V P en P v. cl. A voor CH en VVD: „nog geen oordeel" weerbericht A.s. Zaterdag begint een nieuw rebus-feuilleton 88ste Jaargang DINSDAG 20 DECEMBER 1949 00 No. 26877. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire Redacteur). Alle dertien ministens, o.w. ook de pis uit Indonesië teruggekeerde vlce- preroier Van Sohaik en staatssecretaris Moorman, zaten met strak gelaat ach ter de vergrote regeringstafel, toen gis teravond de Eerste Kamer begon aan iet wetsontwerp tot goedkeuring van R.T.C.-overeenkomsten. Op de ge reserveerde tribune zagen wij verschei dene Tweede Kamerleden. Het nieuwe lid, de heer Wibaut (Arb.), rrerd geïnstalleerd en een wijziging in bet internationale verdrag betreffende Economische Statistiek z.h-st. gcedge- teura. Voorts werd mededeling gedaan ran bet ingekomen petitionnement ten gun ste van de „Waardevolle Belangen", waarop 238.179 handtekeningen prij- b?n. Dan volgde de laatste ronde van de debatten om de overdracht der Scuve- remiteit over Indonesië. Van 't Huis zelf ontbrak alleen oud- minister De Wilde (A.R.), die ziek is. Zou hij uiteindelijk niet aan de stem ming kunnen deelnemen, dan is voor aanneming van het wetsontwerp een verhouding van 3316' stemmen vol doende. Doet hü wèl mee, dan is een aantal van 34 voorstemmers vereist. De Katholieken beschikken over 17 en Arbeid over 14 stemmen. Beide groepen zijn voor. Met de VVD, die 3 stemmen telt, zou dus aanneming verzekerd zijn, al hield prof. Mole naar nog een slag om de arm. De A.R. met 7 stemmen en de com munisten met 4 stemmen zijn zeker tegen. Van de C.H., 5 man sterk, kre gen wjj na de rede van fractieleider Kolff de indruk, dat zij ook allen te gen zullen zijn. GEEN GLADIATOREN-NET. Frcf. Anema (AR) gaf een samen vatting van de jongste geschiedenis, die leidde tot dit keerpunt in onze geschie denis. Principieel heeft 't de A.R. nooit beswaard, dat aan Indonesië de volle alfstandigheid zou worden verleend. Doch de wijze, waarop de regering zulks Tilae verwerkelijken, bracht de klove toet de AJL mede. De regering wilde immers de revolutie legaliseren en ls u-bij voortdurend voor de revolutie fesveken. Het stond bij voorbaat vast, tit zij aan de RT.C. aan het kortste énd zou trekken Nu is er geen sprake meer van een hervorming van het Rijk. Sr blijft slechts een losse en luchtige verbinding. Er is generlei waarborg voor het bohou-d van de oulturele en maat schappelijke Levenswaarden der Indo nesische volkeren. En de minderheden hebben hun rechten niet gekregen. Op deze drie punten zijn de overeenkom sten in flagrante strijd met de politiek der laatste 12 jaar. Inzake de grondwettelijke kant van het vraagstuk herinnert apr. aan de waarschuwingen tegen de ruime en -slappe formulering der herziening van '48 Nu zegt de minister, dat hij zioh dLkwiils langs de grenzen bewoog van wat de grondwet net nog toeliet. -Is dat toepassing van de GW.? Zij is toch geen gladiatoren-net van formules om de vrije beweging te belemmeren. Dit brengt mede, dat men haar niet naar ds letter, doch naar de zakelijke in houd moet uitvoeren Nu werd de ver dediging van het regeringsbeleid een handig proces-pleidooi, waar wij zo gaarne ronde staatsmanstaal hadden .gehoord. Het oordeel van Oud is tsn deze veelzeggend. De Unie is ter RTC tot louter lege formules vervluchtigd. De minderheden zien ziohv hun recht ontnomen. DE PRIJS TE HOOG De toestand van heden is het pro duct van de consequent doorgevoerde eigen politiek der regering. Voor ons is het principeel onmogelijk om de mede-verantwoordelijkheid op ons te nemen. Schade voor land en volk af te weren is plicht. Doch als dat al leen kan door verzaking van begin sclen, dan is de prijs te hoog. Spr. gaat dan in op de vereiste tweedereen meerderheid, waardoor ver wei-ping mogelijk is door een minder heid, cue zed geen „working majority" vormt. Er is hier dus geen plaats voor het gezonde beginsel dtsr gewone meer derheid van de helft plus een. Wij aan vaarden ten volle de morele verant woordelijkheid, cLcch niet cue constituti onele verantwoardhjkiheid voor een ver werping, die alleen maar kan rusten op de regering, die geen rekening hield met de mogelijkheid van verwerping. Resumerend besluit prof. Anema: Principieel kunnen wij de medever antwoordelijkheid voor het W.O. niet aanvaarden. Wij achten het in vol strekte strijd met de grondwet. Voor een beslissing naar zuiver utilitaire waarde volgens zijn eigen aard is bij dit voorstel geen ruimte. Wij staan derhalve voor een: „non possumus" en kunnen onze stem aan het W.O. niet geven. WISSELEND BEWOLKT. vP2 Bilt verwacht tot morgenavond gelende bewolking met hier en daar r eIe buien. Matfge tot krachtige wind *y.n West en Zuid-West. Weinig ver- ,eRrinS In temperatuur. (Opgemaakt -10 uur) 21 DECEMBER y. 8.4 op: 10.57 uur; onder: 17.55 uur (N.M.1 c3*ater te Katwijk te 3.58 en 16,17 u. nummer bestaat uit acht pagina's. Op 10 Mei 1941 werd bij een luchtaanval op Londen het gebouw van het Lager huis gedeeltelijk verwoest. Thans ls men bezig met de bouw van het nieuwe La gerhuis, ontworpen door de architect Sir Giles Scott, op de grondvesten van het oude gebouw. De bouwkosten bedragen 2.000.000 pond sterling. Men hoopt het nieuwe Lagerhuis gereed te hebben vóór de voorjaarszitting van deze kamer be gint. Het dak van het fraaie gebouw, met op de achtergrond de Big Ben. DE HEER VAN DER PLAS BLIJFT VOORLOPIG IN SOERABAJA. Aan de heer Van der Plas heeft de regering verzocht na de overdracht van de souvereiniteit voorlopig aan te blij ven als Nederlands vertegenwoordiger In Soerabaja. De heer Van der Plas heeft zich hiertoe bereid verklaard. MET EEN BEEN IN DE SLOOT. Prof. Molenaar (WD), eveneens her innerend aan de verklaring van minis ter Van Maaxseveen, dat hij zioh in het grensgebied van de G.W. heeft be wogen, vraagt zioh af, of de regering daadbij niet af en toe met een been terecht isgekomen in de sloot langs 'het terrein, Spr. vraagt zich af hoe het mogelijk was, dat bij on£ volk de over tuiging heeft kunnen postvatten, dat de RTC-overeenkomsten in strijd zijn met de G.W. Dat komt door de actie bij de verkiezingen. Ook wij heo'oen al tijd gepleit voor een reële Unie. Daar tegenover staat een persoonlijke Unie. Volgens de G.W. meest er een Unie komen met eigen organen. Constitutio neel is ae vraag derhalve teruggebracht tot de kwestie: wat zijn organen? Spr. is bereid hot secretariaat als zodanig te aanvaarden. En ock wel de conferentie van ministers, al hadden wij ons die organen anders voorgesteld De volksvertegenwoordiging meet op het woord van de regering kunnen bouwen. Dit nu is niet altijd het geval geweest. Er is in menig opzicht geen rekening gehouden met wat op 25 Mei j.l, in de Kamer is gezegd. Spr. herinnert aan de herhaaldelijk gestelde eis, dat de guerilla eerst moest worden ge staakt en dat orde en rust gegaran deerd moesten zijn, voor de Repoe- blik naar Djokja terug mocht keren. Ja, de hele Van Royen-Rum-state- ments zouden vervallen, als die voor waarden niet werden vervuld. Toch liet de regering toe, dat de toestand na 7 Mei voortdurend verergerde. Het toezicht van de Ver. Naties heeft ons vaker teleurgesteld. Als dit bij de verkiezingen a-ar Waardevolle Belangen weer tegenvalt, draagt Nederland daar voor de sohula. De regering had zioh niet mogen uit laten O.er ae heersende gevoelens in ae Minahassa. Het volk had zeil moe ten kunuen kiezen, bij wie het wil be heren. Daarom is het petitionnement aan. ons zo soar ij n end, aldus spr. De fout ligt bij Van Mock, die de betrok ken geoieaen eenvoudig bij Oost-In donesië onderbracht, maar de minder heden mcoaten van Nederland een an dere houding verwachten. Hier had de legering voet bij stuk moeten houden o-f anders na de verkiezingen ontslag moeten nemen. Het Uniahot van Arbitrage vindt spr. een gelukkige vondst. De verhouding der tea de- staten ligt ecu ter meer op internationaal vlak. Spr. is veraeugd over het feit, dat inza&e Niouw Guinea nog een jaar uitstel is bereikt. KRAAKPORCELEIN. Er is dus veel moeilijk aanvaardbaar.' Het gjneel mallet de uid.uk van kxaak pbrcc.-ean, voornamelijk de kwestie van net zelfbeschikkingsrecht en de veilig heid in Indonesië. Een bevredigende beantwoording van de vraag, hoe de ultvoeilng zai zijn van art. 2 door Oud voorgesteiQintake ae mmatrnecien) zal van veel in viced zijn op onze uit eindelijke meningsvorming. Positieve verklaringen van de rege ring terzake ziulen wjj in onze beslis sing verdisconteren. Doen ais zij on juist blijken, is de verantwooruel^k- oëJd voor haar. Ook prol. Molenaar behandelt dan de tweederden meeraemeid. Wij zijn voor een beslissing gesteld, waarvan de regering wist, dat zij onze ïnstemuiing met ken heb oen. Zij had de pcrteieuil- le-kwestie neet mogen stellen, want een minderheid, die het W.O. laat vallen, kan geen nieuw kaoinet vormen. Aldus tas6 men het ze-ifstaradige beslissings recht der volksvertegenwoordiging aan en ondergraaft het parlementaire stel sel. Waarom heeft de regering in dit verband geen maatregelen genomen voor Kamerontbinding en nieuwe ver kiezingen? (.Alierwege glimlachen). MOLENAAR: „UITERST MOEI LIJKE BESLISSING". Mün fractiegenoten en ik staan voor een uiterst moeilijke beslissing, zo besluit prol. Molenaar. Wij weten van de goeae sfeer der R.T.C.-onuerhan- üeUngen, van de voorbereiuingn voor de souvereiniteitsoveruracht, van het reeds terugtrekken onzer militairen. Bij verwerping gaat ae souvereiniteit, ook buiten ons om, mogeiijk wel over. Elk lid onzer tractie voeU dat op eigen wyze aan. Wij houdeir reaening mei de mogelijkheid van nadere voorstellen en wiuen alles in overwe ging nemen, wat zal women gezegd. i*a dat genoom ën overwogen te heo- oen, zunen wy onze houuing oepa- len. MALEIS KERKLATIJN, De heer Kolff (CH) klaagt over lijds- geuitk, waaraoor net nuis in een uwangpositie verkeert, en protesteert met k,cm tegen au georek aan aeieren- Lie voor ae ise.ste maaier. De u.H. s.eniüen voor de G.W. her ziening van m het vertrouwen, aai met nun zronswyze lekenmg zou woi- den gehouden. uil ve. trouwen is vol ledig oesenaama. Wij neboen meerma len zeer duiaeiijk doen blijken, dat ae regering zien op een weg bevond, waa,- op wij haar niet konden volgen Onze goedbedoeiae pogingen om tot eenheid ln het Indonesisch beleid te geraken, zijn dus niet gelukt. Tegen de resul taten der RTC hebben wij derhalve zeer ernstige, ik zou haast zeggen over wegende, bezwaren. Is het W.O. eenmaal geaccepteerd, dan zullen wij naar goed democ.atlsch gebruik meewerken aan een richtige uitvoering. Doch aan de totstandkoming meewerken, is een heel andere kwestie. Van een staatsrechterlijke figuur, in zijn soort, is bij de Unie geen sprake. Zij wordt door volkenxechtsrlijke op vattingen beheerst. Ook van haar duur zaamheid hebben wij weinig hoopvolle verwachtingen. In Cairo al verklaarde Hatta, dat zij er direct afkonden. Dil zal zeker als dreigement worden ge- bru k. bij de onderhandelingen over Nieuw-Guinea. Ook de financiële rege lingen komen bij de opzegging der Unie te vervallen. En de party, aan wie wordt opgezegd, staat volgens het statuut vol komen machteloos Langdurig weidt spr. uit ever do re geling inzake Nieuw-Gulnea, waarbij wij nu al verre in het nadeel zijn. Minister van Maarseveen, geprikkeld- „Haal dan ook aan, wat Sultan Hamid ln de Centrale Commissie heeft ver klaard". De heer Kolff: „Dat wil ik aan u c verlaten". Volgens spr. hebben wü volgens de RTC-overeenkomsten weinig recht op N. Guinea en deze kwestie zal de Unie in gevaar brengen. Spr. herhaalt de bezwaren van zijn partijgenoot Schmal uit de Tweede K.tine: tegen de tekstverschillen. De In donesische tekst is gesteld in een soort Maleis-kerklatijn, dat men ginds nau welijks snapt en dat tot allerlei moei lijkheden aanleiding geeft. Wat de minderheden betreft, acht spr. het beschamend, dat de Nederland se onderhandelaars, aan de regeling hun goedkeuring gaven Ook hiervoor kunnen de C.H. leden geen verantwoordelijkheid dragen. De aanvulling van Oud heeft niet veel te betekenen. Over de garantie zal spr. zwijgen, dat komt straks wel. Maar de financiële en economische overeenkomsten zijn al evenmin gunstig. Spr. herinnert aan de uitlatingen terzake van Hatta en meent, dat de Indonesische ondernemers wel spoedig voor een zeer onaangename si tuatie zullen worden gesteld. Besluitend zegt de heer Kolff, dat enkele der door hem genoemde be zwaren voor sommige zijner fractie genoten niet onoverkomelijk zijn, als de regering nog een opheldering zou verschaffen. Hier wreekt zich, dat de Eerste Kamer nooit voldoende op de hoogte is gehouden. Doch het hoofd bezwaar is van staatsrechtelijke aard. en dat is wel zeer moeilijk te onder vangen. GEEN CAPITULATIE DOCH VERGELIJK. De lieer Jonkman (Arbeid) consta teert, dat de geschiedenis de behan deling in de Eerste Kamer reeds op alle fronten is vooruitgesneld: de machtigingswet Nieuw Guiriea ls al door de Tweede Kamer aangenomen. De garantiewet komt Vrijdag a.s. in behandeling. Hirsclifeld is benoemd tot Hoge Commissaris, Sockarno tot RIS-president. De diverse Indonesi sche parlementen hebben de RTC- overeenkomst al goedgekeurd. De Ver. Naties hebben haar vreugde erover uitgesproken. Zou dc Eerste Kamer het dan nog kunnen tegenhouden. De tegenstanders zyn zelf verantwoorde lijk, als zij het verwerpen. De P v. d. A. ls van harte gaarne voor het W O., al betreurt zij diep. dat de souvereiniteitsoverdracht' met zoveel moeite en opoffering van mensenlevens gepaard moest gaan, en al bestaan ook bij haar wel bezwaren tegen enkele on derdelen, als de zelfbeschikking der minderheden en de garantie voor de ambtenaren. Het verschil met de tegenstanders is slechts een kwes'ie van tempo en vorm. De RTC-overeenkomst ls geen caputi- latte, doch een vergelijk. De band tus sen Nederland en Indonesië wordt niet verbroken, doch vernieuwd. Spr. doet een beroep op het gevoel en wekt de tegenstanders op een nieuw begin te durven maken. LENIN ZEGT: „NEEN". De heer Van Santen (Comm.) is te gen het WO. Hij verklaart, dat Marx en Lenin wel aan onderdrukte volke ren de zelfstandigheid willen geven, doch slechts in handen van de revolu- tionnairen, daar die volkeren anders toch maar in handen der kapitalisten vallen. ONZEKERHEID. Ifot s'ot van de avond is derhalv», dat nog niet vast staat of het W.O. wordt aangenomen, al hebben wij de Indruk, dat het er wel zal komen. Misschien echter valt nog vandaag de besli-sinr. Want er zit vaart achter dc behandeling! De vijftien-jarige Per Persson uit San- dared in het Westen van Zweden, die de winnaar was van de wedstrijd voor jeugdige amateur-kwekers, werd door koning Gustaaf op het kasteel Drott- ningholm ontvangen. Koning Gustaaf schonk de jonge winnaar een portret van zichzelf- met zijn handtekening. Op de tafel de grote kalebas, die Per in eigen tuin kweekte. Eyskens krijgt het moeilijk (Van onze Brusselse correspondent). De regering Eyskens krijgt het moei lijk, omdat de socialistische oppositie aanvalt op een uiterst gevoelig punt, nl. de stijgende levensduurte. Toen België in Sept. jl. met 12.34 procent devalueer de. verklaarde de regering dat dit mi niem percentage werd gekozen met de bedoeling het prijspeil stabiel te houden, omdat de duurder wordende invoer uit de dollarzone zou worden gecompen seerd door de goedkopere invoer uit de landen, die zoals Nederland en Engeland met dertig procent hadden gedevalueerd. Maar intussen heeft de regering nog subsidies afgeschaft, waardoor de spoor wegtarieven met 10 procent stegen en de gas- en ëlectriciteitstarieven even eens stegen. Ten gevolge van de Brazi liaanse speculaties op de slechte koffie- oogst steeg het kilo van 30 frs tot op 50 80 frs en in een land, dat zoveel kof fie verbruikt, is d'iterg. Daarbij kwam de financiële reorganisatie van de buurt spoorwegen met als gevolg 10 procent hogere tarieven. De regering schaft de subsidies aan de kolenmijnen geleidelijk af. waardoor de veel gevraagde anthra- ciet 20/30 en de 30/50 gestegen zijn tot 1790 frar^s of 137 gulden per ton. De socialistische pers kraait victorie: zie ie wel hoe de liberalen en de katho lieken de belastingen verminderen? Door de subsidies op de verbruiker te wenden. Het is onbetwistbaar dat er een hausse -psychose is ontstaan, maar of het le ven werkelijk duurder is geworden-, zou den wij niet durven zeggen. Men mag zich in deze zaken nooit op een indruk of een serie indrukken steunen. Het vlees is sedert een jaar, toen het qua prijs helemaal werd vrijgelaten, belang rijk goedkoper geworden. Kalfsvlees is 20 procent lager in prijs dan een jaar geleden, de rundbiefstuk ook en zo zijn er een aantal artikelen van dagelijks ge bruik, die langzaam een dalende prijs- curve vertonen, om met de geleerde he ren economisten te spreken, maar.,., de huismoeder denkt alleen aan de kof fie. het gas. de kolen en het weekabon nement van haar man. En dat is lo gisch. Daartegenover staat dat de belastingen in 1950 aan de staat bijna anderhalf milliard frs. minder zullen op brengen en dat de lonen niet vermin derd zijn. In. theorie, zouden de prijsstij gingen geneutraliseerd door de prijs dalingen en de belastingvermindering, een stabiel evenwicht tot gevolg moeten hebben, omdat anderzijds belangrijke grondstoffen als staal eveneens in prijs zijn gedaald. De oppositiebladen voeren momenteel met de regering een polemiek over de kleinhandelsindex. Alles gaat de hoogte in. zeggen de socialisten, alleen de klein handelsprijzen-index blijft stabiel.... En inderdaad steeg de kleinhandels- index tegenover de basisperiode 1936- 1938 slechts met 0.4 punten tot 376,6 in November jl. In October 1948 bedroeg deze index 403. Men twist nu over de samenstelling van dez.° index, die maan delijks ongesteld wordt op de basis van 56 artikelen, waaronder de prijzen van 34 levensmiddelennroducten. De minis ter van economische zaken haalde een VON MANSTEIN IN BEROEP. De verdediger van veldmaarschalk von Manstein zal bij luitenant-gene raal sir Charles Keightiev, opperbevel hebber van het Britse Rijnleger. schrif telijk in beroep gaan tegen de 18 jaar gevangenisstraf, die zijn cliënt zijn op gelegd. Het beroep. Is niet veel meer dan een formaliteit. Hoger beroep In de nor male zin van het woord is n.l. niet mogelijk, omdat von Manstein door een militair gerechtshof is veroordeeld. gemakkelijk" succes, toen hil verklaarde, dat de copimissie. welke deze index con troleert. samengesteld ls uit vertegen woordigers van alle kringen van de be volking. o.a. zetelt ln de2e commissie de socialistische oud-minister van eco nomische zaken, Delslnne. een bekend socialistische economist. Hoe kan een index, die twee jaren lang goed was (onder de regering Spaak) nu plotse ling verkeerd zijn? Het blilft niettemin waar, dat de socialistische slogan van ..de regering Eyskens is de regering van het dure leven" ineang vindt bil de massa der gesalarieerden. DE STAATSGREEP IN SYRIË. Te Beiroet wordt gemeld, dat het leger en president Atassie pasja „tijde lijk tot overeenstemming zijn gekomen". Het staatshoofd Hinnawi was vrij ge laten en op pensioen gesteld. Kolonel Anwaie Mahmoed' zou tot bevelhebber van het Syrische leger zijn benoemd. Kolonel Sjisjakali heeft volgens radio- Libanon verklaard, dat men eigenlijk niet van een staatsgreep kon spreken. Men had slechts „het gevaar voor de onafhankelijkheid en het voortbestaan van het. republikeinse bewind" afge weerd. Het leger had geen politieke ambities. Politieke zaken werden ge heel aan de wettige vertegenwoordigers var. het land overgelaten. De situatie hi Damascus was „absoluut kalm". Een man een man Een woord een woord. Toen wü in ons Blad van Zaterdag 30 April j.l. de uitslag be kend maakten van ons rebus-verhaal over Jan Branie, kwamen wü tegemoet aan het verzoek van zeer vele van de ongeveer 1200 inzen ders door de toezegging binnen afzienbare tyd een dergelyke puzzle te zullen geven. A-S. Zaterdag beginnen wij die belofte in te lossen. Het wordt een vervolgverhaal in 7 dagelijkse afleveringen, waarvan de laatste dus gepubliceerd zal worden ln ons nummer van Maandag 2 Januari. Er bestaat daarna gelegenheid tot inzending der oplossing tot Maan dag 9 Januari, zodat onze puzzelaars volop de tijd hebben om de moeilykheden te ontwarren. Natuurlijk stellen wü weer geldprijzen beschikbaar, w.o. een eerste prüs van f.50.doch nadere bü zonderheden dienaangaande vindt U in ons Blad van Zaterdag a.s. Eerste R.I.S.-kabinet beëdigd De eerste regering van de R.I.S. is vanochtend beëdigd. De officiële Iüst bevat dc volgende namen: Minister-President: drs Moh Hatta; Buit. Zaken: Moh Hatta ad int.; Binnenlandse Zaken: Anak Agoeng Gde Agoeng; Defensie: de Sultan van Djokja; Zonder portefeuille: Sultan Hamid II; Justitie: prof. mr Soepo- mo; Econ. Zaken: ir Djoeanda; Ge zondheid: dr Leimcna; Verkeer en Waterstaat: ir H. Laoh; Financiën: mr Sjafroeddin Prawiranegara; So ciale Zaken: mr Kosasih; Onderwijs: Aboehanifah; Godsdienstzaken: Kiai VVachid Masjid; Arbeid: Wilopo; Voorlichting: Mononoeto; Zonder portefeuille: Roem. Laoh is nog niet bccdlgd, daar hij niet te Djokja aanwezig was. Het kabinet telt 5 leden uit de kringen van de B.F.O. en elf uit Republikein se kringen. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" VRIJDAG NAAR BATAVIA. De „Johan van Oldenbarnevelt" zal Vrijdag a.s. met ongeveer 400 passagiers, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De Inscheping vindt plaats Vrijdagmorgen tussen 9 en 1130 uur. Het schip wordt 13 Januari te Batavia verwacht. De Franse begroting De Franse regering heeft voorgesteld da belastingen met 191 milliard francs te verhogen. Dit bedrag zou worden verkregen d(»r de productiebelasting met 1 procent en de door werkgevers te betalen loonbelasting met 2 procent te verhogen en instelling van een nieuwe belasting op het particuliere vervoer langs de weg. De totale ui gaven voor het volgend jaar wo.den geraamd op 2 300 milliard en de Inkomsten op 2.275 milliard francs. Het bedrag dat aan belastingen binnenkomt ls. exclusief de verhogin gen, 1 610 milliard francs. Zoals bekend hebben de financiële commissie van de Nationale Ve-gadering en het kabinet verschil van mpnln? over de ontwerpbeg o ing voor 1950, dis thans door de regering 2 n de na tionale vergadering is aangeboden De minister van financiën, Maurice Petsche. heeft vevklaard dat de mili taire uitgaven, de subsidie aan de staatsspoo wegen, de wederopbouw, het ambtenarenapparaat, de sociale lasten en de staatschu'd verhoging van de begroting noodzakelijk maken. „Wij moeten tot elke prijs infla ie vermijden" zei hij. De financiële commissie heeft ten stette mst 17 tegen 13 stemmen 'die van de communisten), bij vier on'houdin- gen. besloten het regeringsontwe p na- d°r te onderzoeken, wannee- zij van de regering een specificatie zal hebben ontvangen van de bezuinigingen op de oo-sDrorikelijk voorden? uitgaven De Nationate Vergadering besloot daa-na met 408 'egen 182 stemmen het debat over de begroting uit te stellen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1