Kerk en vakbeweging op de bres voor de Hollandse visser in den vreemde Voortreffelijk sluk werk, dankbare zorg Alma's dubbele taak PANDA EN DE MEESTER-GIDS Radio-programma Holland helpt Holland in Dieppe: Hoog bezoek bij Kerstspel Geheel onverwacht heeft H.K.H. Prin ses Wilhelmlna met haar twee oudste kleindochters, de prinsesjes Beatrix en Irene, de uitvoering bijgewoon van het Kerstspel „De ster van Bethlehem", dat leden van de Vrijz. Chr. Jeugdcentrale gisteravond in de nieuwe Remonstrantse kerk in Amsterdam-Zuid speelden. Jean Decoen handhaaft zijn stellingen SCHEIKUNDIGE MEURICE ONDERSTEUNT HEM. Jean Decoen heeft te Rotterdam voor Nederlandse en Belgische kunstkenners en rechtsgeleerden een uiteenzetting gjsgeven over één der door hem ver zamelde bewiizen voor de echtheid van „De Emmaüsgangers", het doek, dat tijdens het Van Meegeren-proces als een vervalste Vermeer van de hand van Van Meegeren werd beschouwd. De Rotterdamse kunstverzamelaar Van Beun5ngen verklaarde dat Decoen de stelling, die hij sedert 1946 heeft ingenomen met betrekking tot de echt heid van "de Emmaüsgangers en Het Laatste Avondmaal nimmer heeft prijs gegeven. Hierna zette de heer Decoen uiteen, dat het argument van prof. Coremans, volgens hetwelk van het dcek de ..Em maüsgangers" een stuk zou ziln afge sneden <het stuk waarnaar zo naarstig is gezocht in de villa van Van Meege ren te Nice) niet juist is en hil legde hiervoor een drietal bewijzen over. Deze bewiizen zullen worden bekend ge maakt in het rapport van Jean De coen. dat over twee maanden het licht zal zien. De vier schilderijenrestaura teurs, die de demonstratie van Decoen bijwoonden, sloten zich gèheel bij deze bewijsvoering aan. De directeur van het scheikundig instituut Meurice te Brussel, de heer Charles Meurice, heeft vervolgens dc chemische bewijsvoering van Jean Decoen met betrekking tot de authenticiteit van „De Emmaüsgan gers" uitvoerig ondersteund en ver klaard, dat hieraan wetenschappelijk niet te tornen valt. De verklaring van een van Eelgië's meest bekende scheikundigen is te op merkelijker omdat het hier de eerste keer betreft, dat prof. Coremans ln een gezelschap van deskundigen door een vakgenoot op cte scheikundige bewijzen voor de onechtheid van de ..Emmaüs gangers" en „Het Laatste Avondmaal" werd aangevallen. Snelheidsrecord van „Oslofjord" Het in ons land gebouwde Noorse passagiersschip „Oslofjord" heeft per radio laten weten, dat het een nieuw transatlantisch snelheidsrecord heeft gevestigd tussen New York cn Ber gen in Noorwegen. Na dc eerste reis naar Amerika heeft het de terugreis af gelegd in zes dagen, 10 uur en 31 mi nuten. Hiermede is het bestaande record van een Zweeds vaartuig met 23 uur geslagen. Dc gemiddelde sn^'- hcid van de „Oslofjord" was 20.48 knopen. JEUGDIGE VANDALEN VOOR EEN VRIJE DAG. Schoollokaal totaal verwoest Een ernstig geval van vernielzucht werd te Hengelo (O.) op een der RK lagere jongensschool geconstateerd. Een klasselokaal werd in een chaotische toe stand aangetroffen. Boeken en schriften lagen vernield en verstrooid over de vloer, het bord was bekrast en bescha digd, de bloempotten waren voor de ra men weggenomen en stukgesmeten tegen de wanden, Inktpotten waren uit de ban ken gelicht en door het vertrek gekegeld. Aanvankelijk dacht men aan een In braak, doch deze veronderstelling bleek niet houdbaar. De schuldigen, twee 13- jarlg-e scholieren, verklaarden aan dc politie, dat ze het gedaan hadden om een dagje vrij te krijgen. PRINSES BEATRIX KLEURDE MEE! Ter gelegenheid van de St. Nicolaas- actie van de Baarnse winkeliers 'werd verleden maand ln Baarn een kleur - wedstrijd georganiseerd. De te kleuren plaat stelde het bezoek van St Nico- laas voor. Onder de inzendingen be vond zich ook een door Prinses Beatrix gekleurde plaat. Uit de ruim 2000 inzendingen heeft de jury 150 van de meest geslaagde platen gekozen, die volgende week in de grote zaal van hotel de „La Prome nade" te Baarn zullen worden tentoon gesteld. Hieronder bevindt zich ook de inzending van Prinses Beatrix. De op brengst van de tentoonstelling komt ten goede aan het Centraal Genoot schap voor kinderherstellingsoorden en gezondheidskolonies. PRIJZEN VOOR SPECERIJEN VRIJ. De prijzenbeschikkingen voor spece rijen zijn ingetrokken, zodat thans voor specerijen geen maximumverkooppry- zen meer gelden. VOOR DINSDAG 20 DECEMBER. Hilversum I (301.5 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15; gram muziek; 7.30; sluiting; 8.30. nieuws; 8.40: radio ochtendblad; 9.00: weerberichten; 9.03; gram.muzlek; 9.30: voor de vrouw; 9.35; gram.muzlek: 10.00; morenwljdlng; 10.15: populair con cert; 10.50: voor de kinderen; 11.00: alt en plano; 11.30: voor de zieken; 12.00: zang en plano; 12 30: mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12.40: pianospel; 13.00: nieuws; 13.15- Metropole orkest; 13.45: gram muziek; 14.00: voor de vrouw; 14 30: gram.muzlek; 16.15: muzikale cau serie; 16.30: sluiting; 17.30: kinderkoor; 17.45: regeringsuitzending; 18.00: nieuws; 18.15: pianospel; 18.30: voor de strijd krachten; 19 00: voor de kinderen; 19.05- toneelbeschouwing; 19.20: fanfare orkest; 19 40: „Paris vous parle"; 1945: gram. muzlek; 20.00: nieuws; 20.05; actualitei ten; 20.15: gevarieerd programma; 21.30: populaire muziek; 21.50: buitenlands over zicht; 22.05: accordeonorkest; 22.30: plano concert. 23 00: nieuws; 23.-15: reportage; 23.2524.00: gram muziek. Hilversum II (416 M-) KRO 7 00: nieuws; 7.15: morgengebed en liturgische kalender; 7.30: sluiting; 8 30. nieuws; 8.40; gram.muzlek; 9.0Ö: weerberichten; 9 03: gram.muzlek; 9.30- watenstanden: 9.35: ..lichtbaken"; 10.00: voor de kinde ren; 10 15 gram.muzlek; 1040: school radio; 11.00: voor de vrouw; 11.30: dames koor; 11.50: godsdienstige causerie; 12.00: angelus; 12.03: lunchconcert (12.30—12 33: mededelingen); 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: Pro menade orkest; 14.00: pianorecital: 14.30: gram.muizek; 15 30: schoolradio; 15.30: zlekenlof; 16.00: voor de zieken; 16 30: sluiting; 17.30: voor de kinderen: 17.45: omroeporkest en solisten; 18.20: sport- Draatje; 18.30: amusementsorkest en so liste; 19.00: nieuws: 19.15: actualiteiten: gram.muziek: 20.00: nieuws; 20.05: de ge wone man zegt er 't zijne van: 20 12: radio phllharmonisch orkest en solist: 20.50: ..katholiek overleg": 21.15: radio phllharmonisch orkest en solist; 22.00: causerie over het heilig jaar; 22.10: viool en plano; 22.45. avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: gram.muziek. AGENDA MAANDAG StadszaalPlano-recital Alfred Cortot, 8 uur nam. Steenschuur 6: Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. Gerecht 10: Spiritistenver. „Harmonla 8 uur nam. DINSDAG: Stadszaal: Militair concert „Ereschuld en Dankbaarheid", 8 uur nam. DAGELIJKS: Den Haag (Scala): Internat, variété programma. 8 uur nam. (tot 30 December) Zon- en feestdagen ook 2 uur nam.). BIOSCOPEN Casino „Ik ben een kleurling"/18 Jaar) Zon 2.30, 4.45, 7 en 0.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Jeanne d'Arc" (14 Jaar) Zat en Zon 2, 6 en 8.15 uur; overige dagen 2.30 en 8 uur. l.uxor „Straat der verleiding" (18 jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Trianon „Moederlied" (14 Jaar) Zat cn Zon 2.15. 4.30. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur, Kex „Mensenjacht" (14 Jaar) Zon 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15. 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 17 December 13 uur tot Zater dag 24 December 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken. Ho- gewoerd 171 en Apotheek Reijst, Steen straat 35. Te Oegstjzeest door: de Oegstgeester Apotheek, wilhelmlnapar* a. Over het algemeen hebben de auto riteiten die Dieppe bezochten dc In druk met zich meegenomen, dat in deze Franse havenplaats een voortref felijk stuk sociaal werk Is verricht door kerk en vakbeweging beide een in on derlinge samenwerking en dat de yis- sers deze vaak veel hoofdbrekens kos tende zorgen op zeer hoge prijs stellen. De dank. die de thuisblijvende gezins leden aan kerk en vakbeweging ver schuldigd zijn is groot, doch de dank kan niet gemeten worden. Zij, die dank zij deze zorgen hun vaders, zoons en echtgenoten „in veilige haven" weten, zijn geen getuige van die zorgen, doch zij kunnen er van overtuigd zijn, dat zij aan de hoogste eisen voldoen. Niet alleen voor de vissers zelve, veeleer in nog sterker mate voor hen die thuis de aanwezigheid van man, vader of zoon ln de donkere dagen rond Kerst mis missen, verrichten de kerkelijke en sociale organisaties een stuk werk in Dieppe, dat voor de gemeenschap van uitzonderlijke betekenis, cn voor de mens zelve van onschatbare waarde is. in de haven van Dieppe, dus buiten ver band van de Hollandse vloot die hoofd zakelijk buitensgaats vertoeft. Een lig plaats aan de wal is voor een schip met een dergelijke bestemming alleszins ver kieslijk, en in tegenstelling met de rest van het seizoen bestaat tegen een derge lijke ligplaats gedurende de Kanaalvis- serij, die diebt onder de kust plaats vindt, (/een enkel bezwaar. Uiteraard hebben de Nederlandse autoriteiten, die eren bezoek aan Dieppe brachten, ook een ruim deel van hun beperkte tijd gewijd aan een bezoek aan dit schip, dat ln ge heel Dieppe bijzondere belangstelling heeft getrokken. Zy vonden er slechts één zieke aan iboord, in het zaaltje waar gewoonlijk de door de gehele vloot beluisterde kerkdiensten worden gehou den, welke diensten in deze tijd van het jaar als gezegd voor de mensen persoon lijk, niet via de ra^io, ln de „oantine" van de Christelijke vakbeweging, de kerkzaal. plaats vinden. Van de kapitein en de scheepsarts vernamen wij, dat de ervaringen van de laatste twee jaar er zeker alle reden toe geven, ook volgende jaren door het lig- I ging nem'i ;n de ha\en van Dieppe in de onmiddellijk-» nabijheid van de ha ringvissers te blijven, ook in dit nasei zoen. Brieven naar huis in een hoekje van de Kerkzaal. MAANDAG 19 DECEMBER (Van een onzer redacteuren) „We can do it". „Wy kunnen het klaren" zyn de woorden, waarmee Reynolds z^n reeds geciteerde reportage van de „negen uren van Dieppe", de generale repeti tie der invasie, besloot. Wy kunnen het klaren, hebben ook de Hollanders ge zegd, die na de oorlog in Dieppe geheel andere omstandigheden vonden dan voor de oorlog, omstandigheden die 'n sterke bedreiging vormden voor de ha- ringvissery in het Kanaal gedurende het naseizoen. Omstandigheden die de visser in een ongewenste omgeving plaatsten. Natuurlijk kunnen wij het klaren, was het oordeel van kerk en vakbeweging, en zij hebben het ge klaard. Kerk en vakbeweging hebben in Dieppe een onderkomen, zowel geestelijk als materieel, voor de vissers geschapen, dat hen een tydelyk te huis geeft, een reddingsboei in dc eenzame en woelige leegte van het vreemde land, waar eigen gezin, eigen kerk en eigen kring geen beschut ting bieden. „Een voortreffelyk stuk sociaal werk" was het oordeel van de vissers- burgemeesters, die In Dieppe hun licht kwamen opsteken. Laat ons eens nagaan, waaruit dit stuk werk bestaat. Twee onderkomens, „twee tehuizen" Het gemeentebestuur van Dieppe, dat zich door de beheersverhoudingen in deze Franse havenstad niet of nauwelijks bemoeien kan met de dagelijkse gang van zaken in het eigenlijke vissersbe- drijf, heeft op genereuze wijze getoond, zich het lot van de Hollandse vissers in den vreemde aan te trekken. Kerk en vakbeweging hebben dank zij de ge meentelijke overheid de beschikking ge- krezen over een tweetal barakken, plaats biedende elk aan enige honderden vis sers, welke voor alle Hollanders open staan en een onderkomen zijn gaan vormen, waar de Hollander zich ook in de korte weken van zijn verblijf in Frankrijk thuis kan gaan voelen. De twee barakken, noodgebouwen uiteraard in het zwaar gehavende Diep pe, waar vele van de eigen inwoners met uiterst beperkte en behoeftige behuizing genoegen moet nemen, staan opgesteld in de nabijheid van de haven, temidden van andere barakken, welke de bureaux van diverse Franse orgaiysaties herber gen. Een der barakken wordt beheerd door de Ned. Bond van 'Clir. Fabrieks- en Transportarbeiders. Het is uiteraard in deze barak, dat ook de kerkelijke or ganisaties hun werkterrein hebben ge vonden. die om de paar weken naar Holland te rugkeren om predikanten uit andere vissersplaatsen hun plaats ts ruimen; staan hier volkomen in dienst van de Hollandse vissersgemeenschap Des 's avonds, na het beëindigen van de Zondagstaken in gemeenschap met de vissers, helpen zij de „boel aan kant zetten", ingeleverde brieven voor het va- jui een goed huisvader de deuren sluiten voor zich naar het hotel te begeven. ANDERE BASIS, ZELFDE DOEL De andere barak, slechts een honderd tal meters van eerstgenoemds verwij derd, wordt beheerd door de Centrale Bond van Transportarbeiders, een afde ling van het NVV. Over het algemeen heerst hier dezelfde geest als in de ba rak van de confessionele vakvereniging, behoudens de afwezigheid van de reli gieuze verzorging. Aangezien beide ba rakken echter zonder onderscheid voor alle vissers open staan, bestaat er tus sen het werk dat voor hen gedaan wordt geen essentieel verschil, Veelal keren de kerkgangers van Zondagmorgen na de dienst in de barak der Christelijke vak vereniging naar de barak van de Cen trale Bond om een rustig zitje te vinden, een stoel en tafel om een brief naar huis •te schrijven, een tafel met kameraden om een kaartje mee te leggen, een zelfde potkacheltje om luisterend naar de snorrende ketel zich aan te warmen onder het genot van een warme dronk. Uiteraard vinden hier de lezingen plaats de toespraken, die speciaal de sociale problemen, van de visser en zijn gemeen schap behandelen. Deskundige sprekers voeren hier veelal het woord over han gende actuele problemen, voor welke toe spraken dezelfde belangstelling, dikwijls door dezelfde mensen, getoond wordt als voor de verkondiging van het Aloude Woord, waarin in andere vorm dezelfde S.AMEN, NIET CONCURREREND Verheugend is de nauwe samenwer king tussen de organisatoren van beide onderkomens, al treden nu en dan uiteraard verschillen in opvatting aan dc dag. Voor zover wij tijdens ons korte gezoek aan Dieppe tydens het bezoek van de vissersburgemcesters hebben menen te mogen constateren, gaat die per dan de dikwyls heus niet opper vlakkige conflicten het besef, dat beide organisaties in Dieppe in de eerste plaats zyn gesteld voor de taak, de Hollandse visser, verstoken van de be schermende functie van het eigen ge zin, een veilige haven binnen de haven te bieden. Dc beleving van dit bewust zijn heeft sterk gesproken by het be zoek van de vissersburgemeesters, en heeft naar wy menen te hebben opge merkt, ook een diepe indruk achter gelaten. DE HOOP AAN WAL Spreken wij over de zorgen, de dank baar aanvaarde zorgen van de Hollan ders voor de Hollanders in den vreemde, dan moet daarbij worden vermeid het verblijf van het hospitaal kerkschip De Hoop in Dieppe gedurende de Kanaal visserij. Dit geestelijk plechtanker der Hollandse vissersgemeenschap, dat ge meenlijk 'temidden van de uitgevaren vloot vertoeft, ligt gedurende de weken van de Kanaalvisserij thans voor de tweede maal (vorig jaar voor heteerst) De kerk gaat uit. De honderden die in de Zondagochtenduren hun kerkelijke verplichtingen dank zij een hechte ker kelijke samenwerking in een gezamen lijke dienst konden naleven, trekken even de openlucht in alvorens zich in een der barakken aan hun andere be zigheden te wijden, Inzet: burgemeester Woldringh van der Hoop glibbert over een sneeuw-nat plankje naar het schip, waarnaast De Hoop ligt gemeerd. Op de wal zien de anders Hollandss autoriteiten vol span- - - -rste KERK-CANTINE. FEUILLETON door MARY BURCHELL Vertaald uit het Engels 55) Alma was blij, want ze veelde zich wat onthutst over hetgeen er allemaal te berde was gebracht. Niet alleen was ze enigszins ontsteld over de wijze, waarop ze een niet geheel op waarheid berustend verhaal had opgedist (al was bet dan met de beste bedoelingen), ,maar ook had ze de wonderlijke sen satie, dat ze met haar opmerkingen Ge rald Iliion persoonlijk had tegenge werkt. Natuurlijk liet hij niets merken; hij zag er innemend en volmaakt vriende lijk uit, en de prettige sfeer aan tafel was oppervlakkig gezien niet in 't minst verstoord, maar Alma was er van overtuigd en voelde instinctief, óat hij alt ook begreep dat de ge maakte opmerkingen de uiterst delicate verhouding, die er tussen hem en me vrouw Farraday bestond, geen goed hadden gedaan. Natuurlijk konden wer kelijk grote beslissingen door dergelijk sentimenteel gepraat over thuis niet in hevige mate beïnvloed worden, maar wèl was mevrouw Farraday voor een ogenblik even herinnerd aan iets. dat eens veel voor haar had betekend on dat ook nü nog niet zo maar zonder meer opzij geschoven kon wor den. Mevrouw Farraday liet echter niets merken en nam opgewekt deel aan de conversatie, maar op momenten, dat ze niet sprak, meende Alma iets van on rust en verstrooidheid bij haar te ont dekken. Ais ik het maar verhinderen kan, dat hy een lang, intiem gesprek met haar needt, dacnt Alma, dan zal ik haar vanavond mee terug kunnen ne men mét het gevoel, dat ik haar door van de gevaarlijkste momenten van haar verblijf in Londen veilig heen ge loodst heb. Maar Gerald Illion was vanzelfspre kend niet zo zonder meer uit te scha liën. Hij was er aan gewend precies te krijgen, wat hij hebben wilde, en hij was zeker niet van plan mevrouw Far- raday's gezelschap gedurende de avond steeds met de anaere Aanwezigen te kien. IIij zou zeker geen genoegen ne men niet enkele vluchtige woorden met haar. Toen ze na afloop van het diner te lingen naar de ruime ontvangstka mers, bleek er de neiging te bestaan °m paarsgewijze zich veraer te amu seren. Nan Cardie, als gastvrouw, was de enige, die dit anders had kunnen re?eien, maar zij was niet iemand om ?P dergelijke momenten de leiding in handen te nemen. Bovendien meid ze - ondanks haar uitlating, dat „Sonja's trienden er voor moesten zorgen, dat J6ie geen gekke dingen deed," in hiar hart eigenlijk wel van zo'n ro mantische intrigue. En vooropgesteld, kt er „geen vervélende dingen ge- Gedurende de week, wanneer slechts weinig Hollandse vissers in Dieppe ver blijven, kan hier een ongestoord uurtje worden doorgebracht. De visser vindt er- een aangename, Hollandse sfeer, tafels waaraan hij brieven naar huis kan schrijven, lectuur, radio en gezellig snor rend potkacheltje en een over het alge meen in deze vreemde omgeving zeer ge waardeerd kopje Hollandse thee of Hol landse koffie. Dezelfde barak trekt des Zondags, wanneer het merendeel der ruim -duizend Hollandse kanaal vissers aan wal vertoeft, honderden kerkgan gers voor diensten, waarin om beurten een Gereformeerd of Hervormd predi kant voorgaat in diensten, die op het bijwonen van gelovigen van beide rich tingen zijn ingesteld. De predikanten, I beurden." zoals zij het waarschijnlijk zou uitdrukken, zou ze haar geliefde vriendin Scnja maar al te graag in de gelegenheid stellen op aanvaardbare wijze van haar romance te genieten. Ze scheen er dan ock volkomen mee in te stemmen, dat Toby Cartriok haar na tafel geheel en al in beslag nam. En ongelukkigerwijze had Andrew Ur- quhart een. werkelijke belangstelling voor Alma opgevat en scheen niet -van plan te zijn haar los te 'laten. Mevrouw Fan-aday en haar verre neef kregen op deze wijze volkomen natuurlijk gelegenheid samen te zijn en niemand zou er iets van hebben kunnen zeggen, toen ze na een poosje naar het andere gedeelte van de ruime vertrekken liepen cm enige schilderijen te bekijken, waarover hij blijkbaar met haar gesproken had. En ook was er niets aan te merken cp het feit, dat ze daarna samen op een onder de schilderyen staande bank gingen zitten om wat voor onderwerp ook te bespre ken. Weinig op haar gemak, trachtte Al ma haai- aandacht te bepalen tot het geen haar partner haar vertelde. Ze had Nan Cardie uitdrukkelijk verze kerd, dat het niet haar bedoeling was mevrouw Farraday te bespionneren cf op andere wijze te hinderen. Maar daar zat nu, vóór haar ogen, de gevreesde Gerald Illion in een kennelijk intiem gesprek met mevrouw Farraday gewik keld, waarbij hij zich met zijn char mante glimlach vertrouwelijk naar haar overboog. Het was natuurlijk mogelijk, dat ze het over een of ander onbelang rijk onderwerp hadden. Maar het was ock mogelijk, dat hij bezag was cp su blieme wijze de schade, die Alma te weeg gebracht had door haar opmer kingen over Benham Ledge en Nat Farraday, te herstellen. Alma keek ter sluiks in hun richting. Hij zag er niet uit. alsof hij iemand aan het overre den was, maar natuurlijk zcxu hij uiter lijk nooit iets laten merken. En me vrouw Farraday leek rusteloos en wei nig zelfverzekerd vend Alma. lm de re gel was ze volkomen zeker van zichzelf en wist ze altijd alles en iedereen naar haar hand te zetten. Miaar nu leek ze besluiteloos en ónzeker. Ze weet niet wat ze wil, dacht Alma bezorgd. Ze is intwyfel tussen twee dingen. En hij zet alles op alles om haar een besluit cp te dringen. Als dit tête-d-téte van die twee maar be ëindigd kon worden! Ze keek naar mevrouw Oardie. maar deze was druk bezig haar ideeën over balletkunst aan een slaafs instemmen de Toby Carrick te verkondigen. Van dj s kant was geen hulp te verwachten. Met een vriendelijk laohje, dat ze als 't ware op haar gezicht verstarren voelde, trachtte Alma cp het juiste mo ment te reageren op de opmerkingen van Andrew Urquhart. Ze besefte ech ter, hoe weinig resultaat haar pogingen hiertoe hadden, toen deze tenslotte, enigszins bezorgd, opmerkte; Verveel ik u met m'n verhalen, of veelt u zich niet gced? U hoort- nauwelijks wat ik zag, is 't wel? Het spijt me heel ergstamel de Alma werkelijk onbhutst, en terwijl ze accht naar een woord vsa veront schuldiging, wist ze opeens, hoè ze het gesprek van Gerard IHirn met mevr. Farraday zou kunnen onderbreken. Een leugen meer of minder komt er niet cp aan, dacht ze zonder wroe ging, en terwijl ze een hand naar het hoofd bracht, dat inderdaad loodzwaar was van bezorgdheid, zei ze: Het is erg vervelend, maar ik voel me echt niet goed, ik hefo een barstende hoofd pijn, Kam ik iets voor u doen? Wilt u misschien even met mevrouw Farraday spreken Hij zegt werkelijk precies èlles, wat dk wil, dacht Alma met intense dank-, baarheid Ik stoer haar niet graag, maar. als u zo vriendelijk zoudt willen zijn... Natuurlijk. Met roerends bezorgdheid bracht hij haar eerst een glas wijn, en terwijl hij haar gadesloeg, dronk ze het op, vurig 'nopend, dat ze haar rol overtuigend speelde. Zp liet het voorkomen alsóf ze op het point van flauwvallen stond. Alma, die een door en door gezond j ong meisje was en nog nooit in haar leven flauw was gevallen, vreesde, dat ze al lesbehalve overtuigend werkte. Andrew Urquhart begaf zich echter, na zich er van vergewist te hebben, dat ze wel even zander zijn assistentie kon, naar de andere kamer, waar mevrouw Farraday zat te praten met kolonel Illion, en Alma leunde met gesleten ogen achterover in haar stoel. (Wordt vervolgd) 57). Natuurlijk hadden Joris Goed- bloed (alias Ramses Amenotep de Ne- genhonderddrieëntachtigste) en Panda en William T. Bobberbroek er geen ver moeden van, dat er nog meer personen In de buurt waren. Zij gingen nu naar de tempel van Horus toe, met Joris, vrolijk keuvelend, voorop. „Kijk", zo sprak hy luchtigjes in het voorbijgaan, „daar op gindse wand ziet gij een wel gelijkend portret van myn oud-oom Ramses de Vierentwintigste uitgebei teld! Hij gold voor een der knapste man nen van zijn tijd en nog heden is hij de trots van Barcelona. Daar vertoeft hij namelijk tegenwoordig in het musepm, als mummie. En dan ging Joris voort, toen zij de koele hal bin nen traden, „dan zal het u misschien een genoegen doen om daar een schil dering te aanschouwen van mijn gelief de tante Kefertete. U kunt haar niet meer als persoon leren kennen, want er viel geen mummie meer uit te maken nadat zij eenentwintighonderdzestig jaar geleden door een krokodil werd opgege- ten. De gelukzalige uitdrukking van de krokodil werd door de schilder van dit taferéel zeer fijntjes getroffen. Maar mag ik nu nog alvorens u verver singen aan te bieden even uw aan dacht vestigen op die stoere zuil daar? Een gedenkzuil, meer dan dertig eeuwen geleden opgericht ter herdenking van de massale zwem-oefeningen van het Egyptische leger in de Rode Zee. Let op de Maar waar zij op moesten letten kon hij niet meer zeggen, want op dat ogen blik klonk uit een van de zijgangen de stem van Dame Van Tutteren, die vroeg: „Wat is dat voor een zuil?" „Die zuil?" antwoordde de stem van Gids Ali Ben Aaypous „O.dat is een zuil!"

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5