gebeurtenissen op bij-fronten Geen redelijke oplossing bij ander beleid Verwerping zou tot blijvende chaos leiden De oniwikkeling van Wesf-Duifsiand voortgezet Voorbereiding reorganisatie Ministerie O.G. Druk overleg inzake personeelsbezetting WEERBERICHT 88ste Jaargang ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 No. 26875 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:. J. W. Henny ScflfdredactieB. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Terwijl de toestand op het grcte ^elfconeel der politiek "in wezen on- Trranderd blijft, dit is immers de jcctroverse Oost-West gebeurt er Tfl zo het een en ander op zjg. onder schikte fronten. Fronten, die tooh ook q invloed zijn en bovendien hun icbt hebben. Zo gaat het opnemen van West- ^itsland in Qiet Europese statenblok jzaam maar zeker gedurig verder. Set geschiedt zonder veel oiprien te ënrekken, dooh de Bondsdag van in erlangt steeds meer vrijheid om beslissen over eigen aangelegenhe- en wanneer daar in de nieuwe iïfdstad van West-Duitsland handig -;t gemanoeuvreerd, kan binnen af- vabare tijd gesproken worden van een Éh zelf grotendeels besturend Duits- rd. Zij het natuurlijk onder zekere viiohtsbepalingen der Westelijke over- ;naars. Helaas voor Duitsland schijnt met dat handig manoeuvreren niet rlot te verlopen, daar de politieke instellingen onder de Duitsers veel !el worden opgeblazen, met name de •houding tussen de regeringspartij Adenauer en de soolaal-democra- onder Sohumaoher laat veel, zo niet te wensen over. Zelfs zodanig, de socialistische partijen in Enge- iid en Frankrijk hebben gemeend hun jdtse partijgenoten eens te moeten in- ten, om niet te zeggen: de les te san. Of deze instructies uitwerking zullen heen, zal men moeten afwaohten. Van Sovjet-zijde schijnt men zeer xrziCihtïg omtrent de houding ten iszien van Oost-Duitsland. Blijkbaar Moskou niet door overijlde stappen raak worden, dat aan het Kremlin c schuld kan worden aangewreven »r een totale breuk tussen Oost en test, te meer niet, waar immers Juist op papier de Duitse eenheid ijlt propageren. Wel laat het Krem- natuurlijk niets na om zijn invloed consolideren, waartoe ongetwijfeld 'i liet bezoek van Wysjinsky aan dijn heeft moeten dienen. htussen mogen de Franse socialisten 1 eens de hand in eigen boezem ste- voor en aleer zij hun Duitse oolle- gaan bevitten, want feitelijk heb- i zij reeds met de radicalen Frank- voor een nieuwe regeringscrisis ge- ook al is deze nog niet uitgebro- en is er kans, dat deze tot begin :lgend jaar zal worden uitgesteld. Het ut in Frankrijk om de algemene loc-n- prijzenpolitiak, waarover slechts hijnbaar in de regering eensgezind- si heerst. Slechts de vrees voor de volgen van en orisis heeft het ont- daarvan nog kunnen voor komen, -ir. zoals gezegd, de regering Bidault Seen lang leven meer beschoren! Hen voelt in Frankrijk instinctmatig, bij de val der huidige regering het sl zijn met- de Derde Macht, gelijk ^huidige coalitie van partijen - wordt Ecend. Deze coalitie is met iedere •i'-s verzwakt en zal een nieuwe zo als zeker niet meer kunnen door- U1L De vraag, wat er dan zal moeten ge- -en, kan niet worden beantwoord, -el de Gaulle als de communisten -Ten. op de loer om in dat geval alle "lilt te trekken uit de impasse, waar- Frankrijk dan zal belanden. Bedrie- de voortekenen niet, dan staan strijk binnen afzienbare tijd zware moeilijk op te lossen vraagstukken machten. Waardoor ook de idee der sopese esnheid een stevige klap zal hangen, want zou een van beide ge- fmde partijen aan de maoht komen, J zal Frankrijks politiek een geduoh- nenking maken. Britse conservatieven hebben Scens reden tot juichen gehad. Was engste tussentijdse verkiezing in -Tlanci zelf tin South-Bradford) een invaller, de verkiezingen in Austra- Tmohten de sinds acht jaar aan het ^-d zijnde Labour-regering een ge- fjc nederlaag. Na Nieuw-Zeeland i'fe derhalve Australië! De vroegere -ile leider Menzies zal nu met be- j? van de boeren-partij, waarmede d- verkiezingen won, een nieuwe £ing vormen. De Britse oonserva- ja hebben daaruit nieuwe hoop ge- jen aanzien van de uitslag der ko- verkiezingen in Engeland, doch 2 "'"ergete niet, dat in Engeland de sap.d nog Wel iets anders ligt dan deelgenoten aan het Britse penebest. waar Labour werd versla- zodat voorspellingen niet zijn te -;a. Bovendien, de Labour-meerder- :;m Engeland is momenteel immers .f°ct. dat zij een flinke klap kan ';fn zander direct in de minderheid - Olür.a is vooreerst het pleit be- óe nationalisten zijn van het verdreven en hun laatste hebben een toevluoht gezocht C eiland Formosa, waar zij ook al '.pi geliefd zijn, zodat alleen ^vertoon hen daar zal kunnen ^ren. Op zioh zelf geen aange- 3 Ppsitie. China is thans geheel in ^cht yan ae communisten, ten- T" van de volgelingen van Mao tse jj pok al is altijd nog niet te f; nu Moskou al dan niet geheel in handen zal krijgen. De al- ?ang van zaken geeft enig ver- ,"';p dat dit niet direct volkomen '.ppl zal zyn en dat de rode'over al voor een niet gering deel moet -'3 toegeschreven aan 't algemeen n van het van Tsja11? ais corrupt en zwak. wraar- HJs meer dan aan een partlj-kie- 3=3 de Chinezen voor het comm.u- ^zender meer Niettemin is het zo J-, senoeg, wrant Meskou aal na- alle krachten inspannen om lv5c-t voor goed te vestigen in het rijk! Spoedig zal men vermoe der kunnen oordelen. M. v. A. Souvereiniteits-overdracht Aan de Memorie van Antwoord der regering op het door de Eerste Kamer uitgebrachte voorlopige verslag inzake het ontwerp van wet voor de overdracht der souvereiniteit over Indonesië, ont lenen wij, dat men zeker niet in het al gemeen kan zeggen, dat de „Van Royen- Roem-Statemen-ts" niet zijn nagekomen. De regering kan niet erkennen, dat zfj haar koers en zelfs haar gehele plan de campagne zou veranderd hebben. Al lerminst heeft zjj het bewustzijn gehad, dat voor het wetsontwerp de vereiste gequalificeerde meerderheid niet zou kunnen worden gevonden. Maar ook al had zij met de mogelijkheid daarvan ernstig rekening gehouden, dan nog zou zij geen ander beleid hebben kunnen voeren dan zij gedaan heeft. Een ander beleid zou naar haar vaste overtuiging de Nederlandse politiek hebben doen uitlopen op een voortge zet brengen van steeds grotere en zwaardere offers, gepaard echter aan steeds toenemende verslechtering der kansen op een redelijke oplossing van het Indonesisch probleem. Een derge lijke politiek zou de regering niet met haar verantwoordelijkheid hebben kunnen overeenbrengen. De regering acht het mogelijk, dat er leden zijn, die in geweten zich be zwaard gevoelen door de regeling van het zelfbeschikkingsrecht, hoewel de re gering niet kan begrijpen hoe men zon der buitensporige overdrijving deze re geling als een verraad van Nederland, gepleegd jegens de meest getrouwe In donesiërs, kan zien. Ook acht de rege ring het mogelijk, d3t er Kamerleden zijn, die zich zorgen maken over de vei ligheid van de zich in Indonesië be vindende Nederlanders en van bedoelde getrouwe Indonesiërs. Deze leden mogen echter daarnaast overwegen, dat voor hun bezorgdheid meer aanleiding be staat bij verwerping dan bij aanvaarding van het wetsontwerp. Aan de leden die vrezen, dat ondanks aanvaarding van het wetsontwerp de toestand in Indonesië op een catastrophe uitloopt, zou de regering willen voor houden hetgeen zij in antwoord op de nota van de heer Welter deed strekken. Daarin betoogde zy dat en waarom naar haar stellig oordeel het verwer pen van de resultaten der RTC zeker tot een blijvende chaos zal leiden, en dat de enige goede kans om de des tructieve elementen te bedwingen juist gelegen is in het zo spoedig mogelijk overdragen van de souvereiniteit. Het oordeel van ettelijke leden, dat de uitkomsten der R.T.C. geen zeker heid bieden voor een duurzame stand houding van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië is niet gemoti veerd. De regering harerzijds ziet geen reden om te twijfelen aan de vervul baarheid van de in het Unicstatuut neergelegde gedachte van een duurza me samenwerking tusen de Uniege noten. De opmerking, dat het onderhavige wetsontwerp neerkomt op een totale ver breking van het Rijksverband in de zm, zoals dit in de Koninklijke rede van 7 December 1942 was aangeduid, mis kent de omstandigheid, dat op gemelde Koninklijke rede gevolgd is de grond wetswijziging van 1948, waarvan de in houd thans alleen beslissend is. De vrees, dat de Republiek der Ver. Staten van Indonesië onder de invloed zou komen van vreemde mogendheden, die eigen belangen of ideologieën zou den stellen boven het belang van Indo nesië, schijnt de regering niet gefun deerd toe. Dat een dergelijk gevaar, bij aldien het bestond, zou kunnen bezwo ren worden door een iets andere con structie van de Unie, lijkt de regering weinig waarschijnlijk. De mening, dat de tot. stand gekomen Unie niet aan de eisen der grondwet voldoet, kan de re gering niet delen. De opvatting van sommige leden, dat de regering bij herhaling blijk geeft op het votum van de volksvertegenwoordi ging vooruit te lopen, is niet in overeen- om haar beslissingen wel voor te be reiden, maar niet te nemen zolang de volksvertegenwoordiging niet beslist 'heeft. Dat de regering tot deze voorbe reiding overgaat, is een gevolg van de omstandigheid, dat de oplossing van het Indonesische conflict spoedige beslissin gen vergt en derhalve ook de regering dikwijls in een dwangpositie plaatst. De bedenkingen van grondwettelijke aard worden door de regering niet ge deeld. Het positief stelsel, waarvan de grondwet in 1948 welbewust is uitge gaan, is ter R.T.C. niet prijs gegeven. In brede lijnen worden voorts alle ar gumenten, tegen het wetsontwerp op ge lijke wijze als in de Tweede Kamer door de regering weerlegd. Nazisme in Beieren Volgens berichten in de plaatselijke pers te Muenchen zijn zeventig voor malige SS-officieren, Gestapo-agenten en leden van de SD Donderdagavond aanwezig geweest op een geheime bijeen komst te Muenchen van de extreem- nationalistische „Vaderlandse Unie". De bijeenkomst werd in een restaurant gehouden en alleen op vertoon van spe ciale uitnodiging werd toegang verleend. Journalisten, die ook hadden weten bin nen «te komen, zouden weer uit de zaal gezet zijn. Karl Feitenhansel, de leider van de „Vaderlandse Unie", zou op de vergade ring gezegd hebben: „Weg met de ver raders van de Nazi's, die ons aan de ge allieerden hebben overgeleverd." Hundhammer, de parlementaire lei der van de chrisen-socialisten in Beie ren, zeide, dat „onmiddellijk tegen deze uitbarsting van neo-fascisme zal worden opgetreden". Hij zou pogingen in het werk stellen om een verbod van de „Va derlandse Unie" te verkrijgen. De „Vaderlandse Unie" zou volgens eigen bewering in Beieren' 25.000 leden tellen. Het Beierse parlement heeft met a'- gemene stemmen de Beierse regering verzocht, maatregelen te nemen tegen mogelijke wedergeboorte van het Nazis- öie. (Foto L.D.—Van Vliet). Demilitarisering en denazificering gaan door De geallieerde hoge commissarissen in Duitsland hebben gisteravond een wet ondertekend tot voortzetting van de demiliarisatie en denazificering van West-Duitsland. Tevoren hadden zjj met bondskan selier Adenauer volledige overeen stemming bereikt over de wijze, waar op Duitsland tot het internationale gozagsorgaan voor het Ruhrgebied zal toetreden. De wet tot uitbanning van militaris me en nationaal-sociallsme voorziet in maxmiaal levenslange gevangenisstraf fen en 100.000 mark boete voor „iedere activiteit waarbij direct of indirect de theorie, beginselen of techniek van de oorlog wordt onderwezen, of welke be doeld is ter voorbereiding op enige oor logszuchtige activiteit en welke het herstel van het militarisme bedoelt te bevorderen". De wet verbiedt iedere militaire, pa ra-militaire, oudgedienden- of nazi-or ganisatie. In een geallieerd communiqué werd ook het besluit van de hoge commis sarissen bekend gemaakt om de opper bevelhebbers van iedere zone te mach tigen tot het vaststellen van de toe komstige status der buitenlandse mis sles in hun zone, die niet om accredite ring by de hoge commissie hebben ver zocht. Het is mogelijk, dat aan sommige van deze missles zal wrorden verzocht hun activiteit te staken, aldus hst com muniqué. De hoge commissarissen stemden er in toe, dat het geallieerde gezamen lijke export-import bureau (Jeia) a.s. Maandag zal worden opgeheven, wan neer al zijn functies door de West- duitse regering zullen worden overge nomen. Ook keurden de hoge commissaris- j sen de tekst der veranderingen in de j "hA TT f~\ "D valuta-wetten goed om financiële L/.Lr. WOIClt L^i.U.KJ.Lï. hulpverlening aan Berlijn te verge makkelijken en de federale regering grotere armslag te geven voor het op nemen van credieten voor productieve doeleinden. De bespreking tussen de hoge com missaris en dr Adenauer duurde meer dan vier uur. Na afloop verklaarde de Duitse kanselier, dat hij zeer tevreden was. doen indien de geallieerde „onontkoom baar" een Duitse- bijdrage tot de Euro pese defensie eisten, had gezegd, dat in dit geval een Duitse contingent in het leger van een verenigd Europa de errtge mogelijke vorm zou zijn. In een zorgvuldig geformuleerde cri- tische verklaring, door Ollenhauer in naam van de sociaal-democratische par tij uitgesproken, werd gezegd: „De so ciaal-democratische partij betreurt, dat de kanselier zich er toe liet verleiden in een openbaar interview te spreken over Duitse remilitarisering, voordat de zaak in de Kamer ter sprake was ge bracht. De sociaal-democratische party weigert. Duitse herbewapening zelfs in overweging te nemen. De verantwoor delijkheid van de veiligheid van ons gebied berust geheel bij de bezettende mogendheden. De commissie van orde besloot geen strafmaatregelen tegen Reimann te nemen. Toen de zitting hervat werd, kón Reimann een communistische motie voorlezen, waarin dr Adenauers verkla ring over remilitarisering onbevredigend wordt genoemd. De verklaring bood geen garantie, dat de kanselier een ge allieerd verzoek, om een Duits contin gent voor de strijdmachten va.h het Atlantisch pact te verschaffen, van de hand zal wijzen, aldus de verklaring, waarin de Bondsdag wordt verzocht: „De regering te verbieden zich met remilitariseringsactiviteit in te laten, zelfs op. verzoek van de Westelijke be- zettingsmogendheden". Het parlement besloot echter de mo tie te laten vervallen, zonder een bin dende stemming. - Bluecher, vice-kanselier en vertegen woordiger van de Bondsregering voor de E.R.P. is benoemd tot Duitse vertegen woordiger bij het internationaal Ruhr- orgaan. Gisterochtend reed voor het eerst de trein naar Amsterdam over dé nieuwe hulpbaan, direct langs het stationsge bouw en langs de stadszijde van het seinwachtershuis aan de overweg. Rechts op de foto de restanten van de voetbrug waar onderdoor enkele dagen geleden deze trein nog reed. PLAN VOOR EN VRIJIri! BETALINGSVERKEER TUSSEN DE EUROPESE LANDEN. De economische commissaris van de Europese assemblee heeft een plan be kend gemaakt voor een vrijer betalings verkeer tussen de Europese landen. Volgens dit plan zouden de debiteur- landen onder de 12 ledenstaten van de Raad van Europa een zeker percentage van hun uitstaande verplichtingen moe ten vereffenen in goud en dollars. Voorts voorziet -het plan in het oprich ten van een Europees stabilisatiefonds, dat 'van middelen zou moeten worden voorzien door het internationale mone taire fonds, terwijl hierin voorts het goud en de dollars zouden moeten wor den gestort, die de crediteurlanden on der de leden-staten van de Raad van Europa ontvangen van de debiteur- landen. Het plan is naar zijn ontwerper, het conservatieve Britse Lagerhuislid David Eccles, het „Eccles-plan" genoemd. INGRID BERGMAN KEERT HOLLYWOOD DE RUG TOE. Volgens een bericht in de „New York Times", zal Ingrid Bergman met Ro berto Rossellini, de Italiaanse regisseur, in het huwelijk treden, wanneer zij van haar man. dr Peter Lindström, ge scheiden is. Ingrid Bergman heeft verklaard, van 1 April af herhaaldelijk haar man te hebben gevraagd, om in een scheiding toe te stemmen, „maar" zo zeide zi1. „er deden zich moeilijkheden voor, anders zou ik reeds met Rossellini gehuwd zijn". „Ik ben besloten", aldus vervolg de Ingrid" om mijn carrière op te ge ven. daar ik mijn eigen leven wens te leven, precies als elke andere vrouw". Kanselier Adenauer ontkende in de Bondsdag dat er enig Duits initiatief inzake herbewapening was geweest. Hij onthield zich met zorg van een verkla ring over de te volgen politiek. Een gemeenschappelijke verklaring van de regeringspartijen,'voorgelezen door de christen-democraat dr von Brentano, beperkte zich tot algemene vredesbegin- selen zonder remilitarisering te vermel den. Adenauer las daarop de aantekenin gen voor, die gemaakt waren van de interviews. Hierin wordt gezegd, dat hij stemming met het streven der regering in antwoord op de vraag wat hij zoa Deze foto toont het interieur van het /Toen vielen de zonnestralen op v het Voortrekkers-monumen-t bij Pretorla.dat praalgraf van de Voortrekkersleider Piet gisteren werd ingewijd. Precies om 12 I Retief en zijn mannen, die in 1838 zijn uur beëindigde dr Malan zijn toespraak, vermoord. Het is dc bedoeling, dat het tegen- ,woordige ministerie van Overzeese Gebiedsdelen na dc souvereiniteits- overdracht zal worden: „Ministerie voor Unie-aangelegenheden en Over zeese Rijksdelen", wat wordt afgekort lot M.U.O.R. Onder dit ministerie zullen dan ressorteren de betrekkin gen met Indonesië in unieverband, de betrekkingen met Suriname en het bestuur over Nieuw-Guinea, dat in de toekomst zal worden gevoerd van Ne derland uit. Een kleine ambtelijke commissie is bezig de reorganisatie-plannen, die verband houden met de aanstaande souvereiniteitsoverdracht uit te werken. Verder wordt druk overleg gepleegd over de personeelsbezetting van het Hcge Commissariaat in Batavia. Dr Hirsch.feld, de toekomstige Hoge Com missaris, heeft een grote mate van vrij heid gekregen in de keuze van zijn medewerkers. Vast schijnt al te staan, dat de huidige directie Verre Oosten in Batavia de politieke afdeling van het Hoge Commissariaat zal worden. Soekarno President der V.S.I. GEEN ANDERE CANDID ATEN Gisteren is ir Soekarno gekozen tot eerste president van de Verenigde Staten van Indonesië. Hy heeft zijn benoeming aanvaard en is vandaag als zodanig beëdigd. Bij de verkiezing bleek dat geen andere candidaat dan Soekarno werd voorgedragen. Dc verkiezing, door 16 kiesmannen, aangewezen door de regeringen der deelstaten, geschiedde in een bijeen komst op het „kapatian", een ommuur de ruimte in het stadscentrum van Djokja, waar de sultan van Djokja zijn bureaux heeft. Mohammed Roem en Anak Agceng. de minister-president van Oost-Indonesië en vice-voorzitter van de B F O., brachten de brief met de mededeling van de uitslag der verkie zing naar de nieuwgekozen president. Laat in de avond liet Soekarno weten dat hij met goedvinden van het Repu blikeinse werkcomité de benoeming aanvaardde. De eedsaflegging geschiedde in han den van ae president van het R'publi- keinse Hoge gerechtshof en van een Islamietisch functionnaris. Ge'uige was onder meer Mgr. Soegyapronoto, apostolisch-vicaris van Semarang. Het Nederlandse gedeelte van het Unie-secretariaat zal regelmatig con tact onderhouden met het nieuwe de partement „M.U.O.R.". Dit secretariaat zal van Nederlandse zijde geleid wor den door dr P. J Idenburg met als adjunct-secretaris mr Bot. Inrichting en werkwijze van dit se cretariaat kunnen nog niet worden vastgesteld, zolang j?een Indonesisch complement is benoemd, hetgéén eerst te verwachten is na de vorming van de regering van de R.I.S. Men wil voor het secretariaat twee afzonderlijke kan toren inrichten, een in Den Haag en een in Batavia. Het secretariaat wil men voorts graag zien als een bureau, dat alle mogelijkheden tot samenwer king op gebieden door het Unie-statuut omschreven, bestudeert en voorstellen en initiatieven hieromtrent aan de ver antwoordelijke regeringen do°t- toeko men. Van Nederland uit wil dit bureau zich dan tevens richten op de verschil lende gebieden van samenwerking, die bestaan van Nederland me* de landen van de ..Benelux" en de Westerse Unie. Van Indonesië uit zou het bureau de pgen gericht kunnen houaen op Indo nesië en dp omliggende Zuidoost-Azia tische landen. Mao tse-toeng in Moskou Volgens radio Moskou is de Chinese communistische leider, Mao tse-toeng, in Moskou aangekomen. Hij werd ontvangen door de plaats vervangende minister-president Mo'.o- tof. maarschalk Boelganin en de plaa s- vervangend minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en verder door leden van de Chinese ambassade en van an dere diploma'ieke missies. Tegelijke-tijd kwam in Moskou aan Rosjtsjin, Sovjet ambassadeur in dg Chinese volksrepu bliek. Bfj het station, dat met Chinese en Sovjet-Russische vlaggen was getooid, stond een e-ewacht opgesteld. Op het station verk'aarde Mao. dat de voornaamste taak van baide regerin gen verst-viging der vriend^chaD en voorgaan in dg strijd voo- vrede is Mao is -eeds gisteravond, spoedig na zijn aankoms door maarschalk Stahn ontvangen. De Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Wysjinsky woonde het onderhoud bij. Ve1 der waren noz aanwezig Malenkof, Moiotof en Boelganin. Wrijving over Amerikaanse wapenhulp VOORAL ENGELSE BEZWAREN. Michael McDarmott heeft als woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken verklaard, dat Engeland nader wil worden inge licht over zijn rol in de defensie van het Noordatlantische gebied, alvorens met de V.S. onderhandelingen te begin nen over de leverantie van militaire uitrusting. Het gaat er in hoofdzaak om wat van Engeland zal worden verwacht op grond van het plan tot wederzijdse hulp. De meeste landen van het Noordat- lantisch pact hebben zich bij de klacht van Engeland inzake de bilaterale over eenkomsten die Amerika wenst te slui ten alvorens wapens te zenden, aange sloten, aldus wordt te Washington ver nomen. De ambassadeurs van deze lan den zouden het ministerie van buiten landse zaken de critiek hunner rege ringen hebben doen toekomen op een voorlopige Amerikaanse ontwerpover eenkomst, waardoor de voorlopig voor Januari vastgestelde wapenverschepin gen misschien vertraagd worden. Nederlandse functionarrissen te Washihgton verklaarden, dat zij niet werden geconfronteerd met de proble men betreffende wederzijdse hulp, waar voor Engeland stond; zij verwachtten echter niet, dat zij de onderhandelingen met de Verenigde Staten over de over eenkomsten zouden voltooien alvorens de Britse en Franse problemen geregeld waren. De Noord-Amerikaanse onderhande lingen zullen worden stopgezet han gende verheldering van de door Enge land naar voren gebrachte punten, of schoon deze geen specifieke moeilijkhe den voor Noorwegen inhouden. De Noren hebben het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken enkele wijzigingen voorgesteld. Noorse functionarissen verklaarden, dat de Amerikaanse militaire missie, die in het kader van het program naar Noorwegen zal worden gezonden, niet te groot moet zijn, daar dit waarschijnlijk sterke critiek van de Sovjet-unie zou uitlokken. Deense functionarissen wilden geen commentaar geven. Fransen in Polen voor het gerecht BESCHULDIGD VAN SPIONNAGE EN SABOTAGE. Voor het Poolse militaire gerechtshof te Wroclaw is Frankrijk beschuldigd van pogingen om Polens industriële po tentieel te benadelen door georgani seerde sabotage in staatskolenmijnen en staalfabrieken. Vier der beklaagden zyh Fransen (een vrouw en drie mannen). Met hen staan een Pool en een Duit ser terecht. Allen worden beschuldigd van splon- nage ten behoeve van de Franse inlich tingendienst. De president van het tribunaal, een Poolse majoor, las een preambule voor bij de individuele beschuldigingen. Hij zei dat' Frankrijk misbruik van zijn di plomatieke voorrechten had gemaakt door via zijn ambassade en consulaten een net van spionnage op te bouwen, ter verkrijging van plannen van vlieg velden, inlichtingen over de bewapening van Russische en Poolse troepen, bijzon derheden over bewapening en militaire opleiding, plannen en statistieken over de productie van steenkolen, staal en andere basisindustrieën als basis voor georganiseerde sabotage, en ten slotte gegevens over de samenstelling van po litieke. groepen in Polen. Door de arrestatie, in Maart van dit jaar, van de vier Franse beschuldigden, kon de Poolse nationale recherche een wijdvertakt spionnagenet oprollen en sabotage in belangrijke ondernemingen voorkomen. Dit proces is het eerste van een serie processen tegen Franse „agenten". De zes beklaagden worden verdedigd door Poolse advocaten, die door de rechtbank zyn aangewezen. VEEL WIND. Da Bilt venvacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht in de kustge bieden stormachtige en in het binnen land harde nu en dan stormachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Moreen geleidelijk afnemende wind kracht .Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelijk in de kustgebieden. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). 18 DECEMBER. Zon op: 8.44 uur: onder: 16.29 uur. Maan op: 7.35 uur; onder: 14.47 uur (19/12 n.m.). Hoogwater te Katwijk te 1,23 en 13.46 uur. (19/12 te 2,16 en 14.34 uur). Dit summer bestaat uit tien pagina'!^

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1