fcorfrekkersmonument bij Pretoria onthuld In 1950 cumulatie van belasting-aanslagen lalan: Afrikaner waar gaan jij heen?" ■'ERBERICHT Londense staking afgelopen, maar er heerst nog verwarring K.A.B. vraagt verplichte loonsverhoging van 5% Voorsiellen der „Vereenvoudigings" - Commissie 55ste Jaargang VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 00 No. 26874 LEIDSCH DAGBLAD Kteur: J. W. Henny ^redactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Het was vandaag de grote dag der shjding van het Voortrekkersmonu- ctnt, dat in de vorm van een altaar (fboavrd is op een der heuvelen in de ©streken van Pretoria. plechtigheid is hedenmorgen be- aen met een wijdingsdienst die ge- serd door de predikanten prof. J in Rooy, dr A. J. van der Merwe en V J. G. Oosthuizen. Koorzang, :bij verzen van de psalmen 51. 130 33 werden gezongen, vormden de i?in3 van de eigenlijke inwljdings- rilheid, die bestond uit verschil- toespraken afgewisseld met koor met als hoogtepunt het plechtig ,i=en der deuren, üaister Havenga hield een inleidings- Ook voerde de rechter C. ion Thompson het woord. De hoofdrede werd uitgesproken door sinister-president dr Malan, die er nees, dat het Voortrekkersmonument, grootste en indrukwekkendste van •Afrika, gebouwd is als een eeuwig- «nde huldebetuiging, niet aan een be de gebeurtenis of een reeks van ge- tenissen, maar aan een heel ge- Spr. zeide, dat de aanwezigen in iepe eerbied en dankbaarheid hulde tangen aan de voortrekkers, die met tüie volharding en heldenmoed de pwtsle ontberingen ten spijt, de fun- ümenten hebben gelegd van een lanke, Christelijke beschaving, in F«t Zuid-Afrika. De voortrekkers waren niet alleen önlers. Hun motief was verheven en Irt resultaat daarvan was daarom (%«ider en oneindig rijker aan gees- inhoud, dan wat door de enkele a taitneming van nieuw grondgebied ^kregen kon worden. Nooit hebben voortrekkers een uitroeiingsoorlog Dïoerd, zoals dat onder dergelijke om- ^"fligheden wel in andere landen is Wed. Integendeel, er is geen in- wlingenstam uit zijn erfdeel ge- w2d en er is nooit geweld gebruikt Ners dan om leven en eigendommen «schermen. Woonplaats hebben zij r'[«egen of op ongeoccupeerd grond- h-icd of door vreedzame onderhande len. ^•*as ook geen afkeer of haat tegen "is of bevolkingsdeel, aldus de mi- •-•president, dat hun bewogen heeft haard te verlaten. Wat de voor- f tot een trekker gemaakt heeft, ,;e onoordeelkundige toepassing van -•ft der Franse revolutie op een ge snap, waar de blanke Christelijke -ciring om zijn voortbestaan moest ;,-:ên tegen de aanvallen en de in- :^Jan een omringend barbarisme, /'odrekkers waren niet bereid op Jj*e doelbewust en spoedig of ge- en onopgemerkt rassen- of na- ■j-; zelfmoord te plegen. Zij werden 7^n misverstand en laster. Het -E str\jd tegen onrecht, die hen de •:llls deed intrekken. ^-WESTELIJKE WIND. Bilt verwacht tot morgenavond: tot krachtige en later langs .'^denkust en d* kust van Noord- harde Zuid-Westelijke wind. Vr. ^aar bewolkt met. af en toe sffn of motregenvrij zacht v oor van het jaai. (Opgemaakt te 10 17 DECEMBER. v,; °P; 8.43 uur; onder: 16.29 uur. °P: 6.02 uur; onder: 14.16 uur Stnter te Katwyk te 0.32 en «UT. "ffliffie? bestaat uit acht pagina's. Vandaag is even buiten Pretoria het voortrekkers- of Dingaansmonument of ficieel ingewijd. Rondom het monument loopt een muur, waarin de wagens, die de voortrekkers bij de verdediging gebruikten, zijn ge houwen. Niet alleen zeide dr Malan heb ben de voortrekkers aan het nageslacht grondgebied nagelaten, zij hebben ook de grondslagen gelegd van een eigen Zuidafrikaanse natie. Zij hebben daar aan inhoud, richting en karakter ge geven. De grote trek is de meest cen trale gebeurtenis in de geschiedenis van Zuid-Afrika. De voortrekkers waren de nakomelingen van Geuzen en Hugenoten en daarom strijders voor vrijheid en godsdienstige geloofsovertuiging. Zij heb ben van de wildernis een woongebied ge bied gemaakt. In een bijzondere en die pe zin werd hun vaderland hun eigen bezit. Zij streden voor het behoud van een Christelijke beschaving. Zij wensten niet door bloedvermenging tot een lager beschavingspeil te zakken, zij betracht ten rechtvaardigheid tegenover de om ringende niet-blanke rassen, zij be schermden het familieleven. Dr Malan zeide dan verder, dat het monument niet een monument is voor de doden, maar voor de levenden. Dat het de drager is van een boodschap voor het nageslacht ,dat het de vraag stelt: „Afrikaner, waar gaat jü heen?" Het is een waarschuwing om niet af te dwalen van dc geest en de gedachte der voortrekkers, het is een waarschuwing, hun daden niet te verloochenen, het is een waarschuwing, telkens weer terug te gaan, vooral nu, nu niets minder dan een modern en uiterlijk beschaafd heidendom ons bedreigt, tot de geest der voortrekkers, die offers wist te brengen voor de heiligheid en de on schendbaarheid van het gezinsleven, voor liet Christelijk geloof en voor de vrijheid. HET MONUMENT. In het midden van de benedenhal staat een sarcofaag, die de dood van Piet Retief en de zijnen symboliseert, en waarop elke Dingaansdag, 16 December, een zonnestraal om 12 uur 's middags vallen zal. In de, bovenste hal zijn een aantal friezen aangebracht (4 moeten nog uit Italië aankomen, in Maart a s. worden zij verwacht), welke, in histori sche volgorde, de belangrijkste gebeurte nissen van de grote trek uitbeelden. Be neden- en bovenhal wekken herinnerin gen op aan de Dome des Invalides te Parijs,, in deze zin, dat zü ruimte bie den voor latere herinneringen-in-beeld van grote mannen van de unie, en ook de sfeer biedt stof tot analogie met het Parjjse gebouw. Het uitzicht van de top van het monument is machtig wijd en geeft een gevoel van rust. dat trouwens ook het g9hele Interieur van het monu ment kenmerkt. Rond het monument zijn 56 ossewagens uitgebeiteld: hetzelf de aantal als dat van het trekkerslager van Bloedrivier: symbool van veiligheid. Op de sarcofaag in het midden van de monumenthal staan de woorden: „Ons vir jou, Suid-Afrika": de slotwoor den van de stem". Wordt het werk heden hervat? Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Dank zij het snelle en krachtige op treden van de regering, die de lessen van vroegere wilde stakingen heeft ge leerd, hebben de stakende arbeiders der Londense electriciteitsbedrijven gister middag besloten het werk te hervatten. Met behulp van marinepersoneel uit de machinekamers der oorlogsschepen en gardetroepen, was men er de afgelo pen dagen in geslaagd de zaak aan de gang te houden. Het zachte weer werkte mee om het electriciteitsgebruik laag te houden. Het waren hoofdzakelijk de Londense voorsteden, die door de stroomvermin- dering getroffen werden, maar ook in het centrum zag het er somber genoeg uit. Kerstbomen zonder licht en don kere étalages en dat een week voor Ke-stmis. De arbeiders zijn nog niet in volle sterkte naar hun werk teruggekeerd, omdat er thans gekibbeld wordt over de eis der autoriteiten dat de arbeid on- voorwaardelijk hervat zou worden. Daar willen velen niet van horen, om dat zij de verzekering wensen te ont vangen. dat de kwestie van de extra toelagen voor onaangenaam werk (in vuil en hitte) opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Zij eis'en verder, dat alvorens aan het werk te gaan, de mi litairen moesten verdwijnen en dat er onder de stakingsleiders en stakers geen slachtoffers zouden worden ge maakt. In elk geval keerden de 1600 man van de 'belangrijkste centrale, die in Barkine. naar hun werk terug De an deren, behcende tot drie andere cen trales, waar de staking begonnen is. waren gisteravond laat nog aan het vergaderen. De troepen zullen de cen trales niet veria ten. voordat het perso neel de arb°id heeft ove-genomen. De atmosfeer is nog geladen. Minis ter Isaacs verklaarde in het Lagerhuis, dat h°t dynamiet zich ophoont. Er zal dus uiterste Net voor nodig zijn om de staking rf~finitief te doen eindigen en het conflict uit de wereld to heloeri. De autoriteiten en ook de vakbonden ont kennen dat de nieuwe loon-pgelin<r na- de'ig is voor de betrokkenen Het is echter voor allps eefi psychologisch vraagstuk, omdat de arbeiders nu eenmaal jarenlang gewend waren een toeslag te ontvangen, al kregen re' in totaal niet mee»* dan thans. Mocht er seen oolossing konvm. dan kan het Lagerhuis, da* vandaag uiteengaat, bii D~oclamati° wo-den teruggeroepen om eventuele noodmaatregelen te n°men Maar men verwachtte e'ripravond. dat het wel los zou lonen. Ook deze wilde staking was weer een bewijs van gebrek aan vertrouwen ln de eigen vakbonden. Niets geleerd MEMORANDUM VAN SUDETEN-DUITSERS. Drie afgevaardigden van de Bondsdag, die stammen uit Sudetenland, hebben kanselier Adenauer een memorandum overhandigd, waarin als grondslag van de „politieke wil van de Sudeten-Duit- sers" de els gesteld wordt van „terug gave van het Sudetenduitse vaderland binnen de taal- en vestigingsgrenzen van 1937". In het memorandum wordt er evenwel de nadruk op gelegd, dat de Sudeten-Duitsers zich er van bewust zjjn. dat zulk een teruggave „slechts ln het kader ven een federalistische orde ning van Europa" mogelijk is. Er zal echter iets op gevonden moeten worden om conflicten als deze, die ook elders voorkwamen^ en die aanleiding gaven tot stakingen, welke ln geen vér houding stonden tot de betrekkelijk on belangrijke kwesties, welke de inzet vormden, niet zoals ook weer in dit geval, maandenlang te laten smeulen. RAPPORT OVER LONDENSE HAVENSTAKING. In een gepubliceerd rapport over de havenstakingen, die in de lente en zomer van dit jaar in Engeland een critieke toestand hebben veroorzaakt, verklaart de Britse minister van Arbeid, Isaacs, dat aan de staking „een koel bloedig en weloverwogen plan om de door de communisten beheerste Cana dese zeeliedenunie weer op de been te helpen" ten grondslag lag. Havenwezen transport en industrie verloren 400.000 werkdagen door de staking en het Britse economische pro gram leed een ernstige terugslag, al dus het rapport. Wysjinsky's bezoek te Berlijn Wysjinsky, de Sovjetrussisohe minis ter van Buitenlandse Zaken, zou de Oostdultse regering hebben meegedeeld, dat Rusland pas dan tot de instelling van een Oostduits leger zou besluiten, als een Westduitse gewapende macht zou zUn opgericht. Volgens Duitse kringen, die beweren in nauw contact te staan met de Oost dultse legering, zou Wysjinsky er de nadruk op hebben gelegd, dat de volks- politie niet te zeer het karakter van een paia-militaire organisatie moest aannemen. Wysjinsky had een langdurige confe rentie met Wilhelm Pieck en Walter Uroriebt, de premier en plaatsvervan gende premier van de Ocstduitse rege ring. De Sovjet-minister zou hebben ge zegde dat men in de nabije toekomst geen opzienbarende veranderingen in de Russisch-Duitse betrekkingen moest 'verwachten. Het zou nog niet opportuun zijn voor de Duitse regering om het lidmaatschap van de Kominform te verzoeken. Een half uur voordat Wysjinsky de voornaamste geallieerde funotionarissen in het huis der Sovjet-oultuur ontving, werden strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Honderden zwartgeuniformeerde leden van de Oostduitse volkspolitie, gewa pend met karabijnen en revolvers en gesecunaeerd door verschillende secties Sovjet-soldaten met bontmutsen en tommyiguns. zetten de Unter den Lin den af en ontruimden de straat. Ook journalisten werden geweerd. Er viel een lichte 'sneeuw, toen de eerste gasten arriveerden. De Westelijke geallieerde autoritei ten, o.a. óe drie Westelijke stadscom- mandanten. ontmoetten hier voor de eerste maal officieel de leden van de Oostduitse regering. Een Britse gast, die de receptie bijwoonde, verklaarde naderhand tegenover de pers, dat de atmosfeer zeer vriendschappelijk was. DE MECHELER „POP DER HUWELIJKSONTROUW" GESCHAAKT. Een honderdtal Antwerpse studenten hebben de portier en zijn zoon van het museum te Mechelen vastgebonden en gekneveld en de 400 jaar oude „pop der huwelijksontrouw" meegenomen. Deze kleine houten pop ln een rcod jasje met massief-gouden knopen die de studenten in triomf door de stra ten van Antwerpen ronddroegen, is het symbool van een oude Antwerpse ge woonte: 500 jaar geleden werden trou weloze echtgenoten door hun buren in een deken gejonast. De kerk heeft dit gebruik echter verboden In 1775 werd de pop ook al eens door Antwerpenaren geroofd. Een gemeenteraadslid van Mechelen heeft een van oe studenten, die aan de roof meedeed, weten te ar resteren en de bedreiging geuit: „de pop komt temg of andersDe Antwerpse studenten hebben hun bur gemeester meegedeeld, dat de nop ln veiligheid is en dat zij haar bij een officiële plechtigheid aan de stad wil len aanbieden. JESSUP NAAR HET VERRE OOSTEN. De reizende Amerikaanse ambassa deur Philip Jessup is uit Washington naar het Verre Oosten vertrokken. Men verwacht, dat hij voor zijn aankomst te Bangkok, waar hij besprekingen zal voeren met Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordgiers, een bezoek van enkele dagen aan Indonesië zal bren gen. Het voornaamste doel van Jessup's missie is een onderzoek naar hetgeen de V. S. moeten doen om de kring van niet-communistische landen ten Zui den van China te versterken en te hand haven. Met minimum van f 2,- p. w. De Verbondsraad van de Ned Kafch. Arbeidersbeweging (de besturen van alle aangesloten vak- en standsorganisa ties) heeft zich gisteren te Utrecht uitvoerig bezig gehouden met het vraagstuk van de lonen en prijzen. Aangenomen werd een resolutie waaraan wij het volgende ontlenen: De Verbondsraad acht het een eis van sociale rechtvaardigheid en voor de handhaving van orde en rust noodzakelijk, dat de volgende maat regelen per 1 Januari 1950 ver plicht worden voorgeschreven 1) dat in bestaande C.A.O.'s en loonregelingen een clausule wordt op genomen, waarin de uitbetaling van een indivuduele 5% loonsverhoging verplicht wordt voorgeschreven met een minimum van f. 2 per week voor de volwassenen, alsmede voor alle gehuwde en daarmee gelijk te stellen werknemers. 2) dat voor gevallen, waarin geen C.A O. of loonregeling bestaat, deze 5% met een minimum van f.2.moet worden uitgekeerd boven het rechtens geldende loon inkomen, provisies e.d. en officieel goedgekeurde toeslagen aan de volwassenen, alsmede aan alle gehuw den en daarmee gelilk te stellen en ge huwde werknemers. 3) dat de jeugdlonen van het 18e jaar af worden aangepast aan de nieuwe loonbedragen voor volwassen werknemers. 4) dat de kinderbijslag van het eerste kind af equivalent aan de loonsverho ging verhoogd moet worden. 5) dat de uitkeringen krachtens pen sioenregelingen. sociale bijstandsrege lingen. de uitkeringen krachtens de in validiteitswet, de noodregeling ouder domsvoorziening alsmede de lonen van de D.U.W. eveneens met 5% worden verhoogd. 6) dat de loongrens voor de sociale verzekeringswetten wordt verhoogd van f. 3750.— tot f. 4500.— per jaar. Hoewel de gedane voorstellen niet mogen worden gezien als loonpolitieke maatregelen, daar zij allereerst een sa nerend en prijs-compenserend effect beogen, meent de Verbondsraad er nog uitdrukkelijk op te moeten wijzen, dat de overigens gewenste differentiatie tussen ongeschoolden, geoefenden en geschoolden niet mag worden verwezen lijkt ten koste van het sociaal-minimum der laagst-betaalden. De Verbondsraad van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging acht vorengenoemde maatregelen zowel voor de gunstige be ïnvloeding van de betalingsbalans, als ook voor de toekomstige werkgelegen heid van belang, doordat daarmede het noodzakelijke evenwicht tussen produc tie en verbruik, import en export op een zo hoog mogelijk niveau kan wor den verkregen en anderzijds de moge lijkheid wordt geschapen het volume der investeringen te vermeerderen. BETRACHTEN VAN SOBERHEID. Indien in voldoende mate met deze voorstellen rekening wordt gehouden, machtigt de Verbondsraad het Ver- bondsbestuur medewerking te blijven verlenen aan de loon- en prijspolitiek doch stelt daarbij als voorwaarde, dat de overheid zorge, dat allereerst zij zelve, doch daarnaast alle groepen der bevolking aanwijsbare soberheid betrachten. Daarnaast dient ook door betere organisatie van de onderne mingen en bedrijfstakken en een ver betering van de outillage naar ver groting van de productie te worden gestreefd, terwijl aan economisch niet verantwoorde uitgaven, die geschie den op grond van fiscale overwegin gen een einde dient te worden ge maakt. Voorts acht de Verbondsraad het niet alleen redelijk. doch zelfs een eis van sociale en verdelende rechtvaardigheid, dat ook de werknemers mede aandeel verkrijgen in de investeringen. Loongrens voor inkomsten belasting van f 4000 op f 5000 Aan de Memorie van Antwoord in zake „Financiën" ontlenen wij, dat bin nenkort de Commissie tot vereenvoudi ging van de belastingwetgeving voor stellen zal indienen tot verhoging van de bestaande inkomens- en loon grens, waarboven de loontrekker vat baar is voor pen aanslag in de in komstenbelasting, nl. van f. 4000 tot f. 5000 en tot vereenvoudiging van de heffing van loonbelasting van huis personeel. Een ontwerp van wet op de vermo gensbelasting. waarbij om. de belas tingheffing en de aangifte van in vruchtverbruik en in blote eigendom bezeten zaken op eenvoudiger wijze wordt geregeld, is in een vergevorderde staat van voorbereiding. Bovendien werkt de Commissie aan een ontwerp van wet op de inkomstenbelasting ter vervanging van het thans geldende be sluit en bereidt zij een algemene wet voor. welke het formele recht inzake de directe belastingen zal codificeren. De achterstand bij de belastingadmi nistratie wordt geleidelijk ingelopen. Naar wordt verwacht, zal. wat de aanslagregeling betreft, in 1953 weer een normale toestand zijn bereikt. Het ligt in de bedoeling zoveel mo- De loonpolitiek in Frankrijk Gisteren is in de Franse Nationale Vergadering het debat geopend over de wet op de terugkeer tot vrije loonsbe- sprekingen tussen werkgevers en loon- trekkenden. De wet voorziet in terugkeer tot col lectieve arbeidsovereenkomsten en in een verzoenings- en arbitrageprocedure voor arbeidsgeschillen. Het regeringsontwerp is van het be gin af op heftig verzet gestoten van de vakbonden, die in een verplichte arbi trage een aanslag op het bij de grond wet gewaarborgde stakingsrecht zien. Wat de collectieve arbeidsovereenkom sten betreft, bepaalt het regeringsont werp, dat in die overeenkomsten tussen werkgevers en loontrekkenden de clau sule „bij regeregingsdecreet gewaar borgd en vastgesteld minimumloon" dient te worden opgenomen. De socia listen verlangen, dat dit gewaarborgde loon wordt vastgesteld volgens een klasse-indeling van arbeiders, welke indeling door een gemengde commissie (werkgevers en arbeiders) en niet door de regering dient te geschieden. Het verzet van de socialisten en van andere linkse groepen heeft geleid tot de goed keuring door de bevoegde parlements commissie van een tekst, welke van die van de regering afwijkt. De algemene bespreking is geopend met een scherpe uitval van Crolzat, voormalig communistisch minister te gen de sociale politiek van de regering. AMERIKA JUICHT HIRSCHFELD's BENOEMING TOE. De diplomatieke correspondent van Aneta bericht uit Washington, dat de keus der Nederlandse regering bij de be noeming van dr Hirschfeld als eerste Hoge Commissaris in Indonesië naar de mening m de krijgen van de Amur - kaanse regering veel goeds met betrek king totde toekomstige samenwerking tussen de deelgenoten van de Unie voor spelt. gelijk te bevorderen, dat de voorlo pige aanslagen in de inkomstenbe lasting in het vervolg vroeger zo enigszins mogelijk nog vóór 1 Juli kunnen worden opgelegd. Een alge mene uitreiking van de aangiftebil jetten kan echter niet vroeger dan in de maand Maart geschieden, aange zien vele belastingp'ichtlgen voordien nog niet over de nodige gegevens be schikken om hun aangiftebiljet in t® vullen. Er zal evenwel worden onderzocht, of het mogelijk is voor de niet-ondèr- nemers afzonderlijk aangiftebiljetten in de maaand Januari uit te zenden Indien zich geen bijzondere omstan digheden voordoen, kunnen ds aangif tebiljetten over 1949 in Maart 1950 worden uitgereikt en zullen de voorlo pige aanslagen 1950 grotendeels vóór 1 Juli 1950 kunnen worden geregeld. Ten aanzien van de definitieve aan slagen in de inkomstenbelasting over 1946 en 1947 bestaat dp verwachting, dat voor zoveel de aanglft^posten be treft. deze aanslagen overeenkomstig het vastgestelde werkplan tegen 1 Juli 1950 zullen ztfn geregeld Aan de hand van de vorderingen welke met de aan slagregeling in 1950 worden gemaakt, zal de minister van Financiën zich be raden omtr°nt de wijze, waarop de in vordering dient te geschieden. Naar het zich laat aanzien, zal in derdaad in 1950 voor vele belasting- schuldieen een cumulatie van aansla gen optreden, n.l in hoofdzaak van voorlopige aanslagen over de jaren 1919 en 1950. Hierbij dient echter te worden bedacht, dat voor de defi nitieve aanslagen over 1946 en 1947 reeds een betalingstermijn van vijf maanden geldt. Het ligt ln de bedoeling de Centrale Vermogensoosporingsdienst ln 1950 op te heff°n Nog steeds worden door deze dienst belangrijke vermogensbestandde len ten bate van de staat opgespoord. Over het jaar 1949 vertegenwoordigden deze vermogensbestanddelen tot dus verre een waarde van ruim f.23 mll- lioen. TERUGBETALING BANK BILJETTEN. De minister verstrekt xoorts o.a. ge gevens omtrent de terugbetaling van de bankbiljetten, die in het kader van de geldzuivering werden ingeleverd. Met be trekking tot de destijds buiten omloop gestelde, te laat ingeleverde bankbiljet ten kan worden medegedeeld ,dat op 21 November jl. van de 102.499 aanvra gen er 76*466 waren afgedaan. Hiervan werden toegewezen 12.988 aanvragen tot een bedrag van f. 4.225.108.50 en afge wezen 63.458 aanvragen tot een bedrag van f. 9.993.207.50. EFFECTENREGISTRATIE IN 1950 BEËINDIGD. De registratie van de aangemelde effecten zal in de.eerste helft van 1950 worden beëindigd. Dit zal medebren gen, dat aile tijdig aangemelde effec ten dan zullen zijn vrijgegeven, voor zover geen oppositie tegen deze effec ten zijn ingerhend. Een uitzondering moet hierbij worden gemaakt voor de zich in Duitsland be vindende Nederlandse effecten ten aan zien waarvan de organisatie van de aan melding in verband met de gecompli ceerde verhoudingen daar te lande aan zienlijke vertraging heeft ondervonden. DE STAKING VAN OVERHEIDSPERSONEEL IN ITALIË. Volgens een officiële schatting heeft ongeveer een derde deel van het mil- lioen arbeiders in overheidsdienst in Italië gehoor gegeven aan de oproep van communistische en niet-communis tische vakverenigingen om hei werk 24 uur neer te leggen ter ondersteuning van de eis tot loonsverhoging. Ministe ries en openbare gebouwen worden door een sterke politiemacht bewaakt. De Senaat is nog bezig met de be spreking van een plan van de regering om aan de eisen der vakbonden tege moet to komen. Overal in Indonesië worden thans de Nederlandse patrouillegebieden. soms bij gehele regentschappen tegelijk, aan de T.N.I. overgedragen. De overdracht van een post te Bojolali in Midden-Java. De vertrekkende Ne derlandse commandant schudt zijn op volger de hand. 12 missies bij Hoge Commissie in W.-Duitsland geaccrediteerd Twaalf buitenlandse diplomatieke mis sies zijn officieel bij de seallieerde hoge comm'ssie voor West Duitsland geac crediteerd. De hege commissie zetelt te Bonn. De missies zijn van de volgende lan den: België, Canada, Denemarken. Grieken-and. India, Italië, Luxemburg, Nederland, Spanje. Zuid Afrika, Zwe den en Zwitserland. Voor <le Duitsers is deze plechtigheid daarem van belang, omdat de buiten landse diplomaten thans vrij zijn di rect persoonlijk contact met de Duitse autoriteiten c-p te nemen. Ds Franse hoge commissaris, Frangois-Poncet, ver klaarde, dat de speciale omstandighe den. waarin Duitsland verkeert, accre ditering 'oij ae noga commissi?, nood zakelijk maken. E.C.A.-overeenkomst van W.-Duitsland met de V. S. getekend Te Bonn is door dr Adenauer, de kanselier van West-Duitsland. en John McCloy. de Amerikaanse hoge commis saris voor Wfcst-Duitsland. de ECA- overeenkomst van We-1-Duitsland met de V S. getekend. De overeenkomst zal iit Januari aan de Bondsdag ter ratificatie "worden voorgelegd. Vice-kanseller Bluoher raamde.dat de totale Amerikaanse hulp aan West- Duitriand in het kader van het plan- Marshall en uit andere hoofde .n 1950/ 51 ongeveer 580 millloen dollar zal be dragen en in 1951 52 circa 380 miliioen dollar. Voorts kondigde hij aan. dat binnenkort ongeveer 980 miliioen M uit het tegenwaardefonds van de Marsh all-hulp zal worcen vrijgegeven vooi investeringen. Hiervan zal 580 miliioen M.onmiddellijk vrijkomen, zodra c'a thans getekend? overeenkomst vaa kracht wordt.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1