Or H. M. Hirschfeld Hoge Commissaris in Indonesië Londen in het duister Weer Iw6€ Rufsifche veto's in Veiligheidsraad C.N.V. acht 's lands toestand hoogst ernstig WEERBERICHT Toch zal de U.N.C.I. blijven bestaan Productie zo hoog mogelijk opvoeren (Jste Jaargang WOENSDAG 14 DECEMBER 1949 00 No. 26872 LEIDSCH DAGBLAD DL-ecteur: J. W Henny Ecofdredactle: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.15 per kwartaal; 32 cents per weck Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no: 67055 Benoeming slechts van tijdelijke aard Naar wij van bevoegde zijde verne- eïd heeft dr H. M. Hirschfeld zich op rerzock van de regering bereid ver aard het ambt van Hoge Commissa rs Id Indonesië met ingang van de soorereiniteitsoverdracht te aanvaar- Het lift in de bedoeling dat dr Hirschfeld deze functie slechts be trekkelijk korte tijd zal bekleden. Dr H. M. Hirschfeld. Bede in verband met de opvatting der regering, dat dr Hirschfeld niet lang la zijn huidige functie kan gemist rorden. De heer Hirschfeld werd 25 Mei 1399 Bremen geboren. Hij studeerde aan Nederlandse .Economische Hogeschool Rotterdam en promoveerde ln De- ïber 1922 tot dootor in de handels- c'enschappen aldaar. Dr Hirschfeld was van 1921 tot 1926 rkzaam op de Rotterdamse Bankver- oijing te Rotterdam en te Amsterdam, ama vijf jaar te Batavia als chef der «nomische statistische afdeling van Javase Bank. In 1931 werd hij be- and tot directeur-generaal van Han- en Nijverheid bij het Ministerie van aomische Zaken te 's-Gravenhage. iin 1940 tot 1947 is dr Hirschfeld se- ifchris-generaal van het Ministerie ia Handel, Nijverheid en Scheepvaart réeest, Sinds 1947 is dr Hirschfeld regerlngs- amlssarls in algemene dienst (Mini- We van Buitenlandse Zaken), belast W de algemene leiding van het plan- Ihrshall in Nederland. Hij Is buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur. )r Hirschfeld was lid van de Neder- Uiise delegatie op de economische fi- Jüciële wereldconferentie 1933; voor- Ster van de Nederlandse onderhande- Welegatie bij de conferentie der Os- 5-sUten van 1937—1938, lid van het rfcmité economlque" van de Volken- bi 1933—1940; gedelegeerde van Ne- tehnd bü de behandeling van het Duit- waagstuk door de vertegenwoordigers 'mde ministeries van buitenlandse za- der vier grote mogendheden in axtisemietische rede van duits parlementslid. 9e sociaal-democratische fractie van te West-Duitse Bondsdag heeft bekend fcnaakt. dat zij zal voorstellen de par- «Kntaire onschendbaarheid van de ^«vaardigde der rechtse Duitse partij Afgang Hedler op te heffen, zodat vervolging tegen hem kan worden «gesteld wegens antisemietische uitla- fcren. Volgens de Frankfurter Rundschau departement van justitie van de «at SleeswijkHolstein voornemens wller te vervolgen, omdat hii vorige ^od ln een rede voor een partiibij- fciiomst zou hebben verklaard; ..Men op het ogenblik van mening ver- JioiHen over de vraag of het iuist was Joden te vergassen. Er ziln moge- jf ook nog andere middelen geweest hen kwijt te raken". «odler verklaarde in een interview het officiële Amerikaanse blad 5* Zeitung. dat de Frankfurter Zei- een onjuist verslag van zijn rede oi gp2even. j-^hoon Hedlers partij deel uit- van de regering, sprak ook het ;;'5;ele orgaan van kanselier Ade- ;:P-rs. christen-democratische partij r'a u:t voor opheffing van zijn par itaire onschendbaarheid. MEER WIND. Bi3t verwacht tot Donderdagavond •kj'ee tot krachtige en langs de kust -ont tot stormachtie aanwakkeren- ^.Jfuid tussen Zuid-Oost en Zuid- Geleidelijk toenemende bewol- ®et later plaatseliik eniee regen, ny Oosten van het land mosr^ük to! j aan door eniee sneeuw. On- 'dezelfde of iets hogere tempera- dan vandaag. 15 DECEMBER 8.41 uur; onder; 16.28 uur. 2.59 uur; onder; 13.40 uur fl.k 1 ater te Katwijk te 10.57 en 23.29 u nammcr bestaat c!t z?3 pagina's. Januari 1947; voorzitter van de Neder landse delegatie bij de economische con ferentie voör Europa in 1947, benevens voorzitter der Ned. delegatie bij het Europese herstel-programma 'Juli '47); gedelegeerde bij de conferentie inzake het plan-Marshall, Benelux en de con ferentie van de zestien landen te Parijs in Maart 19-13, Dr Hirschfeld is sedert Januari 1947 commissaris van de Rotterdamse bank- vereniging en voorts commissaris van de Trustmaatschappij voor de buitenlandse handel. Hij schreef over „Het ontstaan van het moderne bankwezen in Nederland" (dissertatie 1922), „Nieuwe stromingen in het Nederlandse bankwezen" (1925' en over „Actieve economische politiek" (1946). CHINESE BESTELLING IN RUHRGEBIED MET VETO GETROFFEN. Een woordvoerder van het denarte- ment van economische zaken van de Westduitse bondsrepubliek te Frank fort heeft verklaard, dat de communis tische Chinese regering een belangrijke bestelling spoorrails heeft eedaan bij de staalfabrieken van het Ruhrgebied. De woordvoerder zeide. dat de Ame rikaanse autoriteiten tegen de aanvaar ding van de bestelling hun veto heb ben uitgebracht „niettegenstaande het grote bplang er van voor de Duitse in dustrie". DE VOLKSRAADPLEGING OVER KONING LEOPOLD. De sDeciale commissie van de Belgi sche Kamer van afgevaardigden, be last met het onderzoek naar het wets ontwerp over een volksraadpleging be treffende eventuele terugkeer van ko ning Leopold, heeft na negen zittin gen het wetsontwerp aanvaard met twaalf tegen acht stemmen. Cadogan ironiseert de Sovjets Sir Benegal Rau van India opande gisteren het voortgezette debat in de Veiligheidsraad over de resultaten van de R-T.C. met een red?, waarin hij ojn. de Republikeinse premier, Moh. Hatta, verdedigde tegen de a°nvallen van Sov- jetrussisohe zijde. Nadat de Cubaanse gedelegeerde zich prijzend had uitgelaten over de over eenkomst van Den Haag. zette de Rus sische afgevaardigd? Tsarapkin 'n aan val in, in de trant van de beschuldi gingen, die de Oekraïnse gedelegeerde Maandag uitte. Na een uitvoerig overzicht van de gebeurtenissen in Indonesië sinds het einde van de oorlog, verzocht de Sov- jetrussischc gedelegeerde de Raad de overeenkomst van Den Haag te ver werpen en de Unci te liquideren. H'j kondigde aan, dat hij zijn veto zou uitspreken over het Canadese voorstel om de commissie in stand te houden. De Amerikaanse afgevaardigde Ernest Gross verklaarde, dat de Sovjet-Unie tot dusver getracht had de pogingen van beide partijen om overeenstemming te bereiken, te dwarsbomen en gepoogd had de leiders van het Indonesische voik in discrediet te brengen. Zioh uit sprekend voor de Canadese resolutie, feliciteerde Gross de twee partijen en loofde het werk van de Unci, Alle leden, met uitzondering die van de Sovjet-Unie en de Oekraïne, deden het zelfde. Sir Alexander Cadogan (Engeland) merkte ironisch op, dat men het de Sovjetrussische gedelegeerden niet kwalijk moest nemen, dat zij zich er gerden over het gelukkige resultaat. „Het beperkt hun kansen om onrust te stichten, hetgeen hun voornaamste zorg is in dat deel van de wereld." De Nederlandse afgevaardigde, dr Van Royen, zelde van mening te ver schillen met de heer Palar, de Indo nesische gedelegeerde, wat betreft diens verklaring, dat de komende moeilijke onderhandelingen over Nieuw-Guinea een schaduw zouden werpen op de Ne derlands-Indonesische samenwerking. Van Royen zeide er zeker van te zijn. dat Palar door de tijd in het on gelijk zal worden gesteld, niet omdat de standpunten over de onderhavige kwestie niet ver van elkaar verwijderd zijn, maar omdat met de goede wil en het goede vertrouwen, dat aan beide kanten bestaat, het mogelijk zal zijn binnen een jaar een bevredigende op lossing te vinden. In het kort refererende aan de ver klaringen der Oekraïnse en Russische gedelegeerden, zeide Van Royen, wü weten allen, dat het voornaamste doei van hun opmerkingen was het ver nietigen van een deel van het con structieve werk. dat te Den Haag is gedaan, en om onrust en mogelijk chaos te verwekken ten einde in dit rie°l van de wereld de grond te be reiden voor het zaad van het com munisme." Over de opmerking van de Russische gedelegeerde, dat de R.I.S. niet geheel zelfstandig zullen zijn na de souverei- niteitsoverdracht, vrceg Van Royen of de Sovjet-Unie „misschien een casus indien men het zo kan noemen voor bereidt om te weigeren de R.I.S. te er kennen en mede te werken aan de toe lating van deze staat tot de Ver. Na ties?" Van Royen zeide te hopen, dat hij ongelijk had, cLooh hij vreesde, dat dit niet het geval was. De stemming viel tenslotte in tweeën uiteen: nJ. over een motie om de par tijen met de ter R.T.C. bereikte over eenkomst geluk te wensen en over een motie, waarbij de Unci werd opgedra gen haar werk voort te zetten. Met haar 42ste vete vernietigde de Sovjet-Unie de gelukwensen en met haar 43ste de paragraaf over de toe komst van de Unci. De voorzitter, generaal Macnaughton, besliste niettemin, dat het Sovjetrus sische veto geen terugwerkende kracht kan hebben en dat de commissie daarom zou blijven bestaan. Te voren had de Raad met 9 tegen 2 stemmen de Oekraïnse resolutie ver worpen, waarin werd voorgesteld, dat de Nederlandse troepen zioh zouden moeten terugtrekken op de posities, die zij voor de gevechten ingenomen had den en dat de Unci zou worden ver vangen door een commissie bestaande uit alle leden van de Veiligheidsraad, dus ock de Sovjet-Unie. Door een onverantwoordelijke staking Onze Lcndense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen Voer de zoveelste maal wordt het grote publiok de dupe van een wilde S Het^'rseds vele maanden gedreigd hebbende conflict in de Lcndense elec- triciteitscentrales is tot uitbarsting ge komen. Het personeel kreeg een loonsverho ging en is de enige greep, die dit na de devaluatie bereikte. De stakers menen echter slechter af te zijn dan in de oude toestand, teen zij een speciale bonus voor zg. smerig werk ontvingen. 1 Deze toeslag is thans onderdeel gewor- 1 den van het loon.- Hoewel de onder- I handel in: en tussen de vakbonden en de leiding van het kort geleden gena tionaliseerde electriciteitscedrijf juist cp het punt stonden tot voldoening van alle partijen beklonken te worden, be gon zonder voorafgaande waarschu wing een wilde staking in drie electri- citeitscentrales in en bij Londen. Zelfs de communistische voorzitter van een van de betrokken bonden sprak zijn afkeuring over de actie uit. De donkere dagen vpor Kerstmis dreigen thans nog donksrder te wor den. Het ergste gebeurde, teen als pro test tegen het ingrijpen van de troepen gisteren bij het vallen van de a-vond 1600 man van de grootst? eleotrisohe centrale van Europa, nl. die van het Lcndense district Barking de arbeid neerlegden. Dit leidde tot een enorme c/iaos. aangezien het grootste deel van Londen en belangrijke gebieden in Zuid- en Zuid-Oost Engeland zonder stroom kwamen te zitten. Zelf schreef ik dit bericht op bij een f lakkei end kaarsje. Fabrieken moesten stoppen, de bioscopen hun voorstelling onderbreken, de lichtreclames doofden uit. Winkelbedienden werkten door bij het zwakke schijnsel van een olielampje of waxinelichtjes. Men werd weer her innerd aan de verduistering uit oor logsjaren. In cie ziekenhuizen werden operaties vertraagd of moesten bij noodverlich ting worden uitgevoerd. Ondergrondse en gewone electrisohe treinen reden stapvoets of vielen uit. Honderden kinderen, die in de wa renhuizen op de Kerstman wachtten, werden dleip teleurgesteld, toen de lich ten uitgingen en het feest werd afge last. De slagers proberen hun kerstkalkos- nen in de niet meer werkende ijskas ten goed te houden. De autoriteiten weigeren met de sta kers te onderhandelen. Het kantoorpersoneel van het electri- citeitsbedrijf stond gistermiddag in hemdsmouwen achter de enorme stook - ketels om de generatoren gaande te houden. Wanneer de staking zich uitbreidt, waar alle tekenen op wij-zen, zal zo goed als zeker de na-tlonale noodtoe stand wordenafgekondigd. In dat geval zal een beroep worden gedaan op de burgerlijke vrijwilligers om naast duizenden in te schakelen militairen de centrales asm de gang te houden. Men hoopt tfnans 80% van de stroomvoorziening ce kunnen handha ven, maar dat kan alleen, indien leder een zo zuinig mogelijk is met electrici- teit. Het gehele land wordt door het uit vallen der Londense centrales aange tast, cnidat deze ook stroom leveren voor het nationale net. Verscheidene uren per dag zal op vele plaatsen de stroom moeten worden afgesneden, ten einde oeze zo economisch mogelijk te gebruiken. Opvallend is ook nu weer de grote discipline van de Engelse massa, die met gelijkmoedigheid en humor op de toestand reageert. Op het ogenblik herhaalt zioh hetgeen reeds vaker ln de ha-vens en op de centrale vleesmarkt is gebeurd. De dreiging voor algemene ontwrichting is nu echter veel groter dan toen. Indien de staking lang duurt, zou zij een ramp betekenen voer de productie, waarvan voor Engeland op dit ogen- i blik alles afhangt. K.N.I.P. ratificeert R.T.C.-overeenkomst De RTC-ovcreenkomst is gisteren met 226 tegen 62 stemmen bij 31 ont houdingen door de voltallige zitting van het K.N.I.P. geratificeerd. PUBLIEK BEOORDEELDE PRINSES WILHELMINA'S SCHILDERIJEN. Toen in het Museum te Middelburg een expositie van schilderijen van H.K.H. prinses Wilhelmina werd ge houden, k.egen de bezoekers de gele genheid op een enquêteformulier aan te geven welke doeken zij het beste acht ten. Thans ls de uitslag van deze en quête bekend gemaakt. De meeste stem men verwierf het schilderij „Uddeler- meer", no. 2 werd .JJssel bij herfst", no. 3 „Het Loo by den Duttel", no. 4 „Kandersteg". Militair vliegtuig neergestort BESTUURDER WERD GEDOOD. Aneta seint uit Batavia: Een vliegtuig van de militaire lucht vaart van het type B-51 is door onbe kende oorzaak gistermiddag 40 K.M. ten Zuidwesten van Bandoeng neerge stort. De enige inzittende werd hierbij gedood. In verband met het waarschu wen van de familie kan de naam niet bekend worden gemaakt. In tegenstelling tot vroeger, toen de I Arbeiders aan het werk bij het instal- ruwe olie van Venezuela op Curasao werd geraffineerd, geschiedt dit thans in Venezuela zelf. leren van de afsluiters in één der koel waterleidingen van de Koninklijke Shell Raffinaderij te Cardon (Venezuela). De Frans-Poolse controverse UITZETTINGEN OVER EN WEER. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft voor de Nationale Vergadering verklaard, dat sedert Maart jJ. in Polen 26 Franse burgers gearresteerd zijn. Negen werden uitgewezen en de zeventien anderen ver bleven nog in de gevangenis. De Franse minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, deelde mede, dat de Franse politie besloten had in totaal 52 Polen uit Frankrijk te wijzen. Vier en dertig van hen waren agitators en van dezen zijn er 25 in feite uitgezet, terwijl twee eigener beweging Frankrijk verlieten voordat hun het besluit tot uitzetting medegedeeld werd, vier uitstel verkregen en drie nog door de politie ge zocht worden. Achttien van de 52 waren onderwijzers en schoolinspecteurs, die ook metterdaad zijn uitgezet. Verder is aan dertig Poolse onderwij zers verboden hun beroep in Frankrijk uit te oefenen. Moch zeide, dat al het in Frankrijk arriverende Poolse vliegtuigpersoneel voortaan door de douane streng in het oog zou worden gehouden ingevolge ge constateerde zwarte-handelspractijken. De agitators, aldus Moch, vormden slechts een minderheid onder de vier honderdduizend in Frankrijk wonende Polen. Volgens een bericht van de Franse ambassade te Warschau heeft de Poolse veiligheidspolitie 6 Franse professoren gearresteerd en gevangen gezet. In het totaal zouden 11 professoren uitgewezen worden. Op Frans protest bij het Poolse ministerie van buitenlandse zaken is geen officieel antwoord ontvangen. De gearresteerden waren eerst ondervraagd en hun flats doorzocht, aldus het be richt. Het proces tegen Kostof In het proces tegen Kostof c.s. hebben de beklaagden gisteren voor het laatst het woord gevoerd, nadat de verdedigers gedurende vijf uur hadden gesproken. Wanneer de vonnissen zullen worden uitgesproken, zal nader bekend worden gemaakt. Traicho Kostof, de vroegere vice-pre- rnier van Bulgarije, verklaarde op nieuw dat hij onschuldig was. Hij sprak slechts kort, zonder zichtbare emotie. Hij trachtte niet ook maar een enkele beschuldiging te weerleegen Alle andere beschuldigden gaven toe schuldig te zijn en vroegen om cle mentie. Onder politiegeleide werd een te Isle- worth (Engeland) met de hand vervaar digde ketel voor het brouwen van bier, met een capaciteit van 25.000 liter, ver voerd naar Chiswlck. Van deze plaats zal de ketel per schip naar Argentinië worden gebracht. De ketel is 22 meter hoog en 4.50 meter ln doorsnee. Anders massale werkloosheid Gisteren kwam het Chr. Nat. Vakver bond ln buitengewone algemene verga dering bijeen, teneinde rnet alle aan gesloten organisaties overleg te plegen over de stand der besprekingen met de regering over de economische toestand van het land en de stijging van de kosten van levensonderhoud, die mede tengevolge van de devaluatie is opge treden. De vergadering kwam tot de volgende conclusies: 1. Een duidelijke voorlichting door de overheid aan het Nederlandse volk is dringend geboden. De toestand waarin het land verkeert is inderdaad in hoge mate ernstig. Voor hopeloosheid bestaat echter geen enkele aanleiding. De overheid zal door haar beleid zelf het voorbeeld moeten geven van de vereiste soberheid. 2. Vóór 1952. wanneer de Marshall hulp eindigt, zal het enorme tekort op de betalingsbalans verdwenen moeten zjjn. Eveneens zal vóór 1952, in verband met de te verwachten uitbreiding van de bevolking, voor ruim 200.000 arbei ders werkgelegenheid moeten worden geschapen. 3. Het herstel van het evenwicht ln de betalingsbalans en de belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid zijn alleen bereikbaar door een sterke ver hoging van de nationale productie en een daling van de productiekosten, waardoor de afzetmogelijkheden van Nederlandse producten op de buiten landse markt worden vergroot. 4. Indien de betalingsbalans niet vóór 1952 in evenwicht komt, is een ern stige daling van het consumpticpcil onvermijdelijk. Dan zal van v?rbetc- ring van de sociale positie van de arbeiders geen sprake kunnen zijn, terwijl gevreesd moet worden, dat dan ook ons tegenwoordige levenspeil niet gehandhaafd kan blijven. 5. Zowel de ondernemers als de ar beiders dragen te deze opzichte een bij zondere verantwoordelijkheid. 6. Het is de Christelijke roeping van Iedere Nederlandse ondernemer om op dit ogenblik alles in het werk te stellen, de productie in zijn onderneming zo hoog mogelijk op te voeren. Hfj kan dit o m. doen door een goede organisatie van zijn bedrijf en het bevorderen van een verantwoorde investering. 7. De arbeider zal zijn arbeid nie' uitsluitend mogen zien als een middel van bestaan, maar ln de eerste plaats als een Goddelijk beroep. Hij kan de opvoering van de productiviteit bevor deren door zijn vakbekwaamheid en vaardigheid op te voeren en er aan mede te werken, dat het productie- mparaat volledig kan worden benut Bil de verwezenlijking daarvan moet bijzondere aandacht geschonken wor sen aan het gezinsleven en de Zondags- i ••ust. 8 Bij velen heers' dq vrees dat opvoe ring van de productie zal leiden tot werkloosheid. Vast staat echter, dat indien de nationale productie niet belangrijk wordt opgevoerd, met mas sale werkloosheid moet worden gere kend. 9. De grotere opbrengst, die het ge volg is van de verhoogde arbeidsproduc tiviteit zal ter zijner tijd mede ten goede moeten komen aan de loon- en salaristrekkenden. 10. De regering zette haar pogingen om te geraken tot een Europese samen werking op economisch gebied met kracht voort. KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD. Inzake de stijging van de kosten van levensonderhoud concludeerde de verga dering: 1. Met betrekking tot de gevolgen van de devaluatie handhaaft de Chr. vak beweging haar opvatting, dat het deel dat de loop- en salaristrekkenden van het nationale volksinkomen ontvangen, niet ten voordele van andere groepen van ons volk mag worden verminderd. 2. De compensatie voor de gestegen kosten van levensonderhoud zal ener zijds een verdere nivellering van de lonen (geschoolden en ongeschoolden) niet mogen bevorderen, doch zal ander zijds ook voor de laagst betaalde groe pen een redelijk minimum-inkomen moeten waarborgen. Deze compensatie moet ook voor het overheidspersoneel gelden. 3. Daar de kinderblijslag een belang rijk element van het loon is, zullen toe slagen ingevolge de kinderbijslagwet met een dienovereenkomstig peroentage moeten worden verhoogd. 4. De loongrens voor de sociale ver zekering zal tenminste op f. 4500. per jaar moeten worden bepaald, omdat als gevolg van de nominale loonsverhogingen na de bevrijding steeds grotere groepen buiten de social? verzekering zijn komen te val len. 5. Soortgelijke maatregelen moeten worden getroffen voor diegenen, die hetzij door invaliditeit of ouderdom niet meer kunnen werken. 6. Een regelmatig contact tussen de regering en het georganiseerd bedrijfs leven over de verdere economische ont wikkeling van ons land en de gevolgen daarvan op het loonpeil ls dringend noodzakelijk. ONZE VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen ln Indonesië zijn gerappor teerd; Kon. Landmacht: Serg. H. J F. Lyppens. Teraeuzen. Kon. Ned. Ind. Leger: Soend. sold. 2de kl. infie Olp. Sold. 1ste kl. lnfle H. C. Reygers. Soend sold 2de kl Infie Radjoe. Sold. 2de kl Infie F. H. Soekias. Chin sold. 2de kl Infie Song Kiem Slotc. Allen afkomstig uit Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1