Dag van herhalingen in Tweede Kamer HET PROCES K0ST0F IN BULGARIJE BEGONNEN Debatten Souvereiniteitsoverdracht Vandaag de Regering aan het woord weerbericht Y.N.-resolutie inzake Indonesië goedgekeurd Krachtige taal uit Amerika 58ste Jaargang DONDERDAG 8 DECEMBER 1949 No. 26867, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no:. 57055 (Van onze Parlementaire redacteur). Gisteren, de tweede dag der grote debatten over de souvereiniteitsover dracht in de Tweede Kamer, was er byna evenveel belangstelling als Dinsdag. Maar het peil der gedachten wisseling bereikte niet dezelfde hoog te, vat ook mocilyk kon: thans was het woord aan de leiders van enige kleine fracties, wier houding bij voorbaat bekend was, en voorts aan tweede of derde sprekers van groepen, wier leiders bereids hun gezagheb bende stem hadden doen klinken. Het werd dus over het algemeen een tof van herhalingen, waarbij de bereikte spanning over de uitslag lelfs niet gehandhaafd kon blijven. Dat kwam door de makke houding van de C'.H. fractie. Na de zeer tegemoetkomende rede van fractielei der Tilanus rekende men meer op een meer afwijzend geluid van de oppositionele stromingen in deze groep. Hiertoe is het evenwel niet ftkomen. De heer Schmal (CH) sprak van een vo.donsen feit en vroeg of het eigenlijk tv wei zin had om over het RTC- lesullaat te spreken. In dit verband piesteerde hij fel tegen het nlet-in- fua door de regering op de nota-Wel- J;, Waar blijft hier de democratie? Sraks krijgen we een Memorie van Antwoord in de vorm van een sierlijk el blank papier Uitvoerig ging de heer Schmal in op de teksleu der documenten in de drie talen, die onderling verbale en zelfs materiële verschillen zouden tonen, en naar het al of niet aanwezig zyn der verebte parafen. Spreker vroeg orerlegging der betrokken documen ten, opdat dc Kamer zich vair de gel digheid zou kunnen overtuigen. De heer Van der Goes, smalend: .Dat is wel belangrijk De heer Schmal: „Ja, dat is zeker belangrijk. Zo hoort het bij een over eenkomst." Spreker vertrouwde dan ook. dat de Regering aan zijn ver- bngen zou voldoen om aan alle ge rechten terzake een einde te maken. Na gewezen te hebben op de vele an- tre bezwaren van „vele zijner vrienden" coijae spreker met de verklaring, at de verantwoordelijkheid te kun- :a dragen voor de flagrante strijd ia het Uniestatuut met de grondwet. Jit moge voor de Regering aanleiding zjn zied in alle ernst af te vragen, hoe medewerking te krijgen van hen, e het met spr. eens zijn. AMBTEN ARENBELAN GEN. De communistische fractieleider De root en de Staatk, Ger. fractieleider Zandt verklaarden zioh natuurlijk te rn het wetsontwerp. Zij herhaalden naa bekende standpunten, zonder iets tieuws in het debat te brengen. Eerst- cnoemde deed tot hilariteit der Ka- een „naamsverbetering" aan de hnd. men spreke niet van Ver. Sta- len van Indonesië, doch van Indonesië Ver. Staten. D; tweede katholieke spreker, de heer De Graaf, hield zioh uitsluitend bezig 3*t de belangen van de ambtenaren. Deze dienen voor de souvereiniteits- veniracht te weten, waaraan zij toe ïijn. Indien Regering en Kamer haar tet doen, kan de aangekondigde ga- '-itiewet nog voor Kerstmis worden -gehandeld. De tweede spreker van de P.v.d.A., heer Schermerhom, kwam na veel retrospectieve beschouwingen tot de wtsom, dat Nederland na de aanvaar- van de overeenkomsten nog een. «erae internationale positie zal lnne- pn. Maar voor een koloniale invloed West Europa niet meer machtig ge- Wel Amerika langs economische Rusland langs militaire weg (com munistische interrupties). De commu- ^tiscae invloed in Indonesië kon spr. ^•t zo groot vinden, hetgeen hij op- uit de houding van Moskou je- Djokja. Spr. ging niet in op een open brief (tan prof. VVeyers) tegen hem in een •-a, waarvoor hij geen tien cent over "d om het te kopen.... JEYERINK WIL VERZEKERING RECHTSORDE. Van de A.R. fractie spraken nog de n ,MeJ'enak en Gerbrandy. ue heer Meyerink (ARj me.kt o.m. P. dat een eenvoudige stemmenmeer- trneid voldoende was als het er om «jog zich uit te spreken over het beleid Indonesië. Nu de resultaten van t beleid worden geregistreerd wordt acht meerderheid niet voldoende ge it to ^tllomst van het overleg 'ter heeft bij de Nederlandse delega- ,..7e.en gevoel van teleurstelling ach- •rhtin De totaal uitkomst blijft ten v-n wat de delegatie Zich had gesteld. De Nederlandse regering L?°r de eisen der Indonesische dele- teruggeweken en zij heeft alle - unpunten voor haar onderhande- Tfej e prijsgegeven. ïdvTk 001 *s 6611 bedenkelijke situatie die liet duidelijkst tot uiting in de positie der ambtenaren. enkele BUIEN. WlïspWj verwacht tot morgenavond: «nae bewolking met op de meeste •L.JJ enkele buien. Over het alge- fcicht '»e Westelijke wind. Koudere °verdag dezelfde of iets lagere «.a,uur dan vandaag. (Opgemaakt 5 10 UUT) Als een bezwaar tegen de taktiek van de P. v. d A. noemt spr. dat deze ge probeerd heeft de revolutionnaire geest in Indonesië te aanvaarden. De geest van revolutie heeft zij laten voortbe staan, maar revohnionnaire geest laat zich z.i. niet intomen. Het recht om over hun staatkundige positie te beslissen moet vodr de Minahassa, Timor en Ambon ten vol le geëerbiedigd worden. Spr. verklaart zich bereid tot volle medewerking aan de voorbereiding der souvcreinitcLsoverdracht, mits de staatkundige organisatie zover zal zijn voortgeschreden, dat de rechts orde verzekerd is. Benauwend acht spr. het vraagstuk of de jonge staat voldoende krachs zal hebben om het communistische gevaar te weerstaan. Zeer wel zegt hy in te zien, dat ver werping der voorstellen zeer ernstige gevolgen zal hebben. Wat moet. men in zulk een dilemma doen? Z i. moet de Kamer zich uitspreken voor nieuw overleg, opdat in samenwerking van onze troepen met de betrouwbare ele menten van de T.N.I. de voorwaarden geschapen worden voor het vestigen van een rechtsorde. De heer Meyerink dringt aan op spoed met de garantiewetten voor de ambtenaren. Voorts verklaart hij ern stig bezwaar te hebben tegen uitscha keling van de vrijwillige keuze der amb'enaren of zij in dienst der V.S.I. willen treden of niet. GERBRANDY VEROORZAAKT INCIDENT. Oud-premier Gerbrandy herinnerde er aan, d3t het precies zeven jaar geleden is. dat Koningin Wilhelm! na haar 7-Decemberrede hield. Spreker draagt daarvoor de verantwoordelijkheid, maar hij had nooit gedacht, dat wij daardoor zouden komen te staan voor het „wan gedrocht" dat thans voor ons ligt. Zijn de Staten-Generaal wel in staat een vrfj oordeel te vellen, nu de regering al uitvoering geeft aan de overeenkom sten, die nog op goedkeuring wachten? Na de heer Romme diens geheel ver anderde houding onder het oog te heb ben gebracht betoogt spr. dat de RT.C. een onvoorwaardelijke overgave bete kent Hij hekelt de ministers Drees en Van Maarseveen die letterlijk alles maar toegeven. „Dat is makkelijk onder handelen". Net als ambassadeur Van l.'oyen deed, die toch zo uitnemend werkte. „Men had evengoed een bode kunnen sturen". (De kamerbewaar der, die dacht geroepen te zijn, kwam prompt aangesneld, tot grote hilari teit der aanwezigen). Het is een onvoorwaardelijke overga ve aan de opstand en de internationale machten, aldus de A.R. spreker, die zich voor zijn souvereiniteitsbegrip zeer tac tisch beroept op ons aller „chrlstelyk- hisiorische visie" en op de leer der R.K. kerk, „de Christelijke kerk der middeleeuwen, ons aller moeder". Het karakter van de overdracht wordt het best uitgedrukt door de heer Meyer Ranneft: ..het scherm valt, het ijzeren gordijn valt". Als dit doorgaat hebt ge straks in Indië niets meer te zeggen, dan is het met uw bevoegdheid afge lopen. Hoe kan er In Indonesië sprake zijn van een federatie zoals ons beloofd werd, van Ver. Staten van Indonesië bij de terreur van Djokja? niemand zou er toch aan denken de Ver. Staten van Europa te vormen met het zwaar be wapende Hitler-Duitsland als centrum temidden van een slecht- of ongewa pend overig Europa? De Unie zal de rech'en van de mens waarborgen, zo heet het verder. Maar spreker heeft het boekje van Van Maarseveen (de R.TC. overeenkomst) niet doorgelopen doch doorgekropen nergens kon hij echter iets vinden over Umegezag, gezag dat onontbeerlijk is om die rechten te waarborgen. Voorts kan de Unie ieder ogenblik worden opgezegd. Als dus in Juli Soc- karno of een andere oorlogsmisdadi ger De voorzi'ter hamert fel. „Maar mijnheer de voorzitter, daar zijn we het toch over eens?" De voorzitter l?gt uit dat hij deze woorden niet kan toelaten. „Die door velen voor oorlogsmisdadi ger wordt gehouden. Mag ik het zo zeggen?" Wat heb ik aan een erfelijkheid (van het Uniehoodschap) die elk ogenblik kan worden opgezegd. En hoe ter wereld kan In de scha duw van Djokja het zelfbeschikkings recht worden uitgeoefend? Zeker net als in de Baltische landen. Refererend aan de verklaringen van kolonel Somèr besluit de heer Gerbrandy, dat wij In donesië uitleveren aan de demonische machten, die in het Oosten leven, en aan de „wilde beesten" die daar strijden om de macht, namelyk het kapitalisme, het communisme en het Japanss fas cisme. Heden komt de regering aan het woord. Lof voor Nederland en Indonesië De algemene vergadering der V.N. heeft de door 14 landen ingediende resolutie inzake Indonesië aanvaard met 44 stemmen voor en 5 tegen bij 2 onthoudingen. Deze resolutie prijst de Nederlanders, de Indonesiërs en de Commissie der V.N. voor Indonesië voor het aandeel in de overeenkomst te Den Haag. Voorts verwelkomt zij de „aanstaande vestiging van de Republiek der Ver. Staten van Indonesië als onafhanke lijke souvereine staat". Mr Van Heuven Goedhart, de Ne derlandse afgevaardigde, bestreed ver schillende aantijgingen van Manuilsky, de Oekraïnse afgevaardigde, en sprak de hoop uit, dat de Republiek der Ver. Staten van Indonesië spoedig haar plaats aan de conferentietafels der V.N. zou hebben Ingenomen en verzekerde de vergadering, dat „het bevorderen van een blijvende en vrijwillige samenwer king tussen de souvereine staten der R.I.S. en Nederland een van de voor naamste punten op het program van zijn regering zal zijn." AUSTIN: „KOMINFORM HEEFT CONFLICTEN NODIG". Warren R, Austin (Ver. Staten) ver klaarde, dat de volken van Indonesië en Nederland en in feite alle vrij heidlievende mensen zich konden ver heugen in de overeenkomst. De vertegenwoordigers van Rusland, de Oekraïne en Polen hadden voort durend de constructieve pogingen van de V.N. aangevallen, zo ging hy voort. „Het voortduren van conflicten is een noodzakelijkheid voor het bevorderen van de zucht naar expansie van de Kominform, Geen koloniaal volk was ooit meer onderworpen dan het volk, dat thans onder het heersersjuk van de Sovjet-Unie staat.'' Austin vervolgde, dat Manuilsky ge poogd had de betekenis van de Haagse overeenkomst te verdraaien. Welke ver warring Manuilsky ook geschapen had, gelukkig zou deze niet lang duren, want binnen zeer weinig weken zouden de overeenkomsten zelf ten uitvoer worden gebracht. Ds verzending van uranium r.aar de Sovjet-Unie Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat het desbetreffende Amerikaanse re geringsbureau toestemming had ver leend tot het verzenden van uranium houdende stof naar de Sovjet-unie. Twee uitvoervergunningen waren ver leend In Maart 1943 en twee in April en November voor het verzenden van 1 000 gram zwaar water (dat ook bij het atoomonderzoek nodig is). De verslagen van de leen- en pacht wet toonden, dat geen dezer verzendin gen was geschied zonder medeweten van het betreffende bureau dat zich bezie hield met het atoomonderzoek Het was de regering niet bekend, dat rsgeringepapieren. geheimen of anders zins zonder de vereiste regeringstoe stemming aan de Sovietregerlng be schikbaar waren gesteld, zoals een ge wezen officier had verklaard. Generaal Leslie Groves, die in de oor log aan het hoofd stond van de werk zaamheden aan de atoombom, heeft voor de commissie van on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaar digden verklaard, dat Harry Hopkins nooit heeft getracht atoombomgehei men of documenten hierover van hem los te krijgen. Groves verklaarde, dat hij binnen een maand na het aanvaarden van zijn functie bewezen van Russische spion- nace in handen gekregen had. Hij zeide te hebben geweten dat op het orgaan voor de leen- en pachtzen- dlngen ..druk werd uitgeoefend" om de Russen alles te geven wat zij wilden". Groves kon echter niet zeggen wie de druk uitoefende. Johnson „V. S. zullen paraat zijn" De Amerikaanse minister van de fensie, Louis Johnson, heeft in een rede te New-York voor het Congres van de Amerikaanse industrie, ver klaard, dat de V. S- een militair plan had opgesteld om het hoofd tc bieden aan iedere plotselinge vijandelijke aanval „Om vier uur in de morgen". Johnson zeide, dat het plan. dat „hoofdzakelijk berustte op het beginsel, dat wij een eerste aanval zouden moe ten opvangen" eenparig was goedge keurd wat de hoofdpunten betreft door de gezamenlijke stafchefs. Johnson voegde er aan toe, dat de V. S. zich voorbereidden op krachtmetingen, die, naar zij hoopten, nimmer zouden be hoeven voor te komen. „De aanval om vier uur in de morgen zou morgen kunnen komen," aldus Johnson, „doch ook de volgende week, de volgende maand, het volgend jaar of jaren la ter laat ons hopen nooit maar Ik verzeker u, dat wanneer en als hij komt wij paraat zullen zijn." Minister Johnson verklaarde, dat de militaire hulp, „die wij op machtiging van het Congres onze bondgenoten zullen leveren, zal bestaan uit goede moderne wapenen, uitrusting en be voorrading, die gepaard aan de kracht Zou december. 8 35 uur; Main"1'" 000 uur' onder: 16.29 uur. p: 1956 uur: onder: 12.12 uur te Katwijk te 5-23 en til •«onnet bestaat alt zes pagina's. Zij waren de schoonste uit het land. Alle moeders die dachten dat hk&r kind het mooiste was, dat op deze aarde leeft, zonden het naar de baby-tentoonstelling Chicago. Slechts de moeders van Donna Lee Enders en Robert Stoll keer den triomfantelijk huiswaarts. De ove rige moeders kregen de bittere pil te slikken dat de schoonheid van haar kind niet zó overweldigend was als zy zelf aanvankelijk hadden gemeend. DE VIJFLING: EEN MOP! Volgens Reuter lacht heel Columbia om de mop van de vijfling, die het ge hele land voor de gek gehouden heeft. Duizenden waren gekomen om de vyf- ilng te zien. Teen de opgewonden me nig, e met persfotografen en verslag gevers zich voor de woning van de „ge lukkige ouders" verd-ong. vond zij vijf jongens van verschillende leef ijd! De mop zou zijn bedacht door een familielid van degenen die de namen van de vijfling hebben bedacht. „AMSTERDAMSE HAVEN" ONGERUST AmsterdamRynkonaal 1 Januari 1952 open? (Speciale berichtgeving). De Ver. „De Amsterdamse haven" heeft zich met een dringend request tot B. en W. van Amsterdam gewend in verband met het AmsterdamRijnka naal. Deze vereniging, waarbij alle Amsterdamse reders zijn aangesloten, meldt in het schrijven, dat het- dubieus mag worden geacht, dat het Amster damRijnkanaal inderdaad 1 Januari 1952 gereed zal zyn. hetgeen voor de hoofdstedelijke haven catastrofale ge volgen kan hebben. De verenigde Amsterdamse reders dringen er in hun request op aan. dat het college van B. en W. der hoofdstad by de regering die stappen zal doen. welke er toe leiden kunnen, dat het AmsterdamRijnkanaal inderdaad 1 Januari '52 ter beschikking van de scheepvaar; zal worden ges'eld Naar wij vernemen, zal birremees- ter d'Ailly over deze aangelegenheid een belangrijke bespreking in Den Haag met enige ministers voeren. Nieuwe Italiaanse socialistische groepering Socialistische afgevaardigden uit Frankrijk, Nederland, Zweden, Groot- Brittannië en Zwitserland zijn getuige geweest van de oprichting van een nieuwe Italiaanse socialistische groepe ring met de naam „unitaristische socia listische partij", welke als ..derde macht" wil fungeren tussen commu nisten en rechtse christen-democraten. De nieuwe partij staat onder leiding van Ignazio Silone. die ongeveer der tigduizend aanhangers heeft, en Giu seppe Romita, die zich van de partij van Pietro Nenni heeft afgescheiden met naar hij zegt achttienduizend aan hangers. Andere groepen van de nieuwe partij worden gevormd door dissidenten uit de pariij van Saragat en een klein aan tal christen-democraten De nieuwe party eist dat de Italiaan se regering onafhankelijk zal zijn van de R.K. krrk, streeft naar een gemeen schappelijke socialistische politiek in geheel West-Europa, wijst elk politiek of religieus dogma van de hand met inbegrip van het Marxisme en pleit voor nationalisatie van de grote industrieën. Zij besloot niet met de huidige Ita liaanse regering samen te werken. Naar verluidt, zou zij het Atlantisch pact. waarvan Italië lid is. als voldongen feif aanvaarden en e- naar streven, dat dit pact „louter defensief" zal blijven Verder zou de party willen ageren voor wijziging van de uitvoering in Italië van het plan-Marshall, nameiyk meer ten voordele van de arbeiders. van ons en onze bondgenoten het zeer mogelyk maken een aanvaller tot stil stand te brengen." Indien het Noordaltantische gebied ooit zou worden aangevallen, aldus zeide Johnson, staat het besluit van de ondertekenaars reeds vast, „dat wy onze verplichtingen verenigd en over weldigend nakomen". Onder de twaalf landen, die te Pa- rys zyn samengekomen, heerst de toe nemende overtuiging, dat een aanval geen van ons immuun zal laten. Het ge hele Noordatlantische gebied ligt bin nen het bereik van een moderne bom menwerper, aldus de minister. Na het voeren van militaire besprekin gen te Parijs, brengt de Canadese mi nister van Nationale Verdediging, Broo ke Claxton, een kort officieus bezoek aan Nederland. De Canadese ambassa deur Pierre Dupuy, gaf te zyner ere een diner, dat ook werd bygewoond door Z K.H. prins Bernhard. Van links naar rechts: Z.K.H, prins Bernhard. Pierre Dupuy Brooke Claxton en generaal mr H. J. Kruis. China in de V. N. Rusland en de andere Slavische lan den hebben de algemene vergadering der Verenigde Naties medegedeeld, dat zy geen deel zullen nemen aan het debat over Ohlna. De SovjetafgevaardLgde Panjoeskjkin verklaarde, dat de Chinese delegatie „zonder geloofsbrieven en gezag" is en de onderhavige kwestie slechts ter tafel had gebracht „om de aandacht af te leiden van de ineenstorting der Kwo min-tangkliek". Dr Tsiang, de Chinese gedelegeerde, deed een beroep op alle landen om „alle krachten der wereld te vereni gen voor de uitroeiing van de groot ste bedreiging van dc vrede in de wereld: het communstische imperia lisme". Hij bracht het falen van de Volken bond in herinnering, nadat deze er niet in was geslaagd haar handvest kracht bij te zetten tegenover de Japanse en Italiaanse agressie. „China is het eer ste slachtoffer van het communistische imperialisme, doch het zal niet het laatste zyn." Erkenning van Mao tse- toengs regering wegens handelsbelan gen noemde Tsiang „buitengewoon kortzichtig Jessup, de Amerikaanse afgevaardig de, achtte de houding van de Sovjet delegatie een „bekrachtiging van de gerechtvaardigde verdenking van de Sovjetrussisohe politiek en voornemens in China." Deze houding, zo zeide hU, „toont een laffe veronaohtzamlng van de belangen van China en van het Chinese volk". De politieke oommissie heeft twee re soluties voorgelegd- In de eerste reso lutie wordt op alle landen een beroep gedaan zich niet te mengen ln de bin nenlandse aangelegenheden van China en het recht van het Chinese volk te eerbiedigen, om in vrijheid de regering te kiezen, die het zelf wenst. In de tweede resolutie wordt voorgesteld de klachten der Chinese nationalistische delegatie over steun, welke door de Sovjet-Unie aan de Chinese communis ten zou zyn verleend, voor te leggen aan de Interim-commissie of „kleine assemblee", die ze meet onderzoeken en rapport over haar bevindingen meet uitbrengen in de eerstvolgende zitting van de algemene vergadering. Kostof ontkent Tot verbazing van zyn rechters heeft Traitsjo Kostof. de voormalige Bulgaarse vice-premier en opperste communistische leider onder Dimi- trof, geweigerd op verschillende pun ten van de tenlastelegging schuld tc bekennen. Kostof, die te voren hoog geprezen was als de architect van Bulgarije's wederopbouw, de leider van de Bulgaar se verzetsbeweging tegen de Duitsers en de auteur van de nieuwe Bulgaarse grondwet, werd in Maart van dit jaar gearresteerd, omdat hy als leider van de Bulgaarse delegatie by de Rus sisch - Bulgaarse handelsbesprekingen „de pryzen van sommige Bulgaarse pro ducten voor de Sovjet-delegatie geheim gehouden" had en had getracht „de prijzen, die Bulgarije voor zijn goederen aam de kapitalistische landen had bere kend, voor de Sovjet-unie verborgen te houden." „Da veronderstelling, dat de wet op staatsgeheimen ook maar op enigerlei wyze tegen de Sovjet-unie kan worden gebruikt, is gevaarlyk", aldus een offi cieel communiqué na Kostofs arresta tie. „De Sovjet-unie zou de Bulgaarse belangen nooit enig letsel kunnen toe brengen". Het proces tegen Kostof is tweemaal uitgesteld. Nadat Kostof had ontkend voor de Engelsen te hebban gespionneerd. een anti-Russische Balkanfederatie te heb ben beraamd en in 1942 voor de Bul- gaarsche fascisten te hebben gecapitu leerd. verklaarde de president van het hof, dat dit in tegenspraak was met de algehele bekentenis, die hy ln de ge vangenis zou hebben afgelegd. Kostof bleef er echter bij. dat zyn verklaring voor het gerechtshof de enig juiste was. Wel gaf Kostof toe. dat hij zich had schuldig gemaakt aan tegen de Soviet- unl° gericht^ activiteit. „g°brek aan waakzaamheid", waardoor agenten in het partij- en staatsapparaat hadden kunnen doordringen en „afwijkingen naar links". Kostof verklaarde, dat deze afwijking hem od het verkeerde pad had gebracht, in het bijzonder ten opzichte van de Sovjet-unie. Hij zeide, dat de Sovjet-unie „de enige waarborg voor Bulgarye's vreedzame en demo cratische ontwikkeling en de enige be waarder van de wereldvrede" was. In de tenlastelegging werd verklaard, dat Kostof Tito aan de macht had helpen brengen door hem aan te beve len voor het vervullen van een politieke opdracht ln Joego-Slavië. Kostof bracht hiertegen in, dat Duitsland als het hoofd van de Komintern Tito in 1933 of 1936 naar Joego-Slavië gezonden had. De president van het hof ging hierop over tot de voorlezing van een eigen handig geschreven bekentenis van Kostof, waarvan byna elke alinea ver schilde met de verklaring, die Kostof nu aan het hof aflegde. By de voorlezing van de verklaring, die president Losanof drie uur kostte, kwam ook een brief ter sprake, die Kostof in de gevangenis in 1942 aan de Bulgaarse ondergrondse zou hebben gezonden, waarin hij staking van de stryd tegen de Duitsers zou hebben voorgesteld. Kostof erkende, dat de brief, die niet door de partisanen is opgevolgd „rampzalige gevolgen" gehad zou kunnen hebben. Hij noemde de brief een politieke fout. Iwan Stefanof. de voormalige minis ter van financiën, die als tweede ver dachte werd verhoord, bekende alles, wat hem ten laste was gelegd, waar door ook Kostof wordt gecompromit teerd Stefanof zeide in 1932 voor de Britse geheime dienst te zyn geworven waar voor hij samen met Kostof zou h^bb^n eewerkt om „de Bulgaars» economie en de betrekkingen met de Sovjet-unie te saboteren". DE „LANDOORLOG" IN ITALIË. In de provincie Rome hebben de landarbeiders gehoor gegeven aan het bevel van hogerhand om de duizenden hectaren land die zij de laatste dagen hebben nezet. te verlaten. Slechts en kelen houden nog voet bij stu'- Men wacht thans de besluiten van d? land- commbsies af, die inderhaast zyn ge vormd om de aanspraken op nog niet in cultuur gebracht gebied te onder zoeken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1