De defensie van Wesl-Europa Onveiligheid te Soerabaja wordt groter Stichting van een nieuwe internationale vakverenigingtederatie Ook in Malang toenementl aantal overvallen WEER B ER ICHT 88ste Jaargang DINSDAG 29 NOVEMBER 1949 00 No. 26859 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 67055 Belangrijke besprekingen begonnen Gistermiddag is te Parijs een bijeen- ïjxst begonnen van de chefs der Brit- Franse en Amerikaanse generale 'iren. Deze bijeenkomst gaat vooraf '■■n de besprekingen over de landsver dediging. welke door de commissie voor militaire zaken van het Atlantisch ver- •a'j waarin twaalf staten zijn ver- sjenwoordigd zullen worden ge roerd. Deze iaatste besprekingen vinden cisr hoogtepunt in een algemene ver- Eidering van de ministers van Defensie "twaalf staten, welke Donderdag a.s. sl worden gehouden. 1 welingelichte Parijse kringen meent s*n dat is gesproken over de volgende tjv hoofdpunten van het te volgen beiéid tot verdediging van het Noord- eüantisch gebied: 1 De defensie-zones van het Noord- hntisch gebied zullen worden vast gesteld. Men meent, dat een algemeen r.-dedigir.fslinie langs Rijn of Elbe zal orden ontworpen. 2. De wijze, waarop strategisch zal ;snen worden ingegrepen. Waarschijn- i rollen de besprekingen hierover -jen gevoerd aan de hand van de stellingen voor de verdediging van l U Noordatlantische gebied, die door r.eraal Bradley in Juli j.l. in het Amerikaanse congres werden genoemd toegelicht in het debat over de gel- c welke cloor de Amerikaanse rege- nng waren aangevraagd voor de be ziging van de militaire hulpverle- :j aan de verdragsstaten. 3. De gevolgen, welke zullen voort- i uit over de twee eerstgenoemde mten genomen beslissingen. Deze het vaststellen van de sterkte der nodigde troepen, het coördineren van strijdkrachten te land, ter zee en de lucht van de twaalf-lid-staten, bepalen van ieders aandeel in de derihige militaire hulpverlening en uniform maken van de bewapening - betrokken landen. In de Iood van deze week zullen, ti briar, deling van deze vraagstukken, jwe bijeenkomsten worden gehou- werd bezocht, verklaarde Johnson, Amerika's minister van Defensie, dat West-Berlijn een integraal deel vormde van het Amerikaanse verdedigingsge- bied. Voor zijn persconferentie maakte de minister een rijtoer door de stad. Hij bracht een bezoek van vyf minuten aan de Sovjet-sector. Johnson is na zijn bezoek aan Duits land te Londen gearriveerd. Hij bracht een bezoek aan minister-president Att- lee op Downingstreet 10, doch wilde omtrent dit bezoek geen verklaring geven. CYRIEL VERSCHAEVE f Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Cyriel Verschaeve, ae Vlaamse pries ter-dichter, die tijdens de -bezetting een van de kopstukken der collaboratie was, Ls in Oostenrijk nabij Innsbrück over leden. Tct aan zijn dood kon hij zich dus aan het Belgisch militair gerecht, dat Zuid-Afrika verlaat trustsckapscommissie der V.N. Zuid-Afrika heeft bekend gemaakt, dat het tijdens de rest van de huidige zit ting van de algemene vergadering der VN geen enkele bijeenkomst van de hem zeker tot de doodstraf zou hebben veroordeeld, onttrekken. Zijn groot ta lent van dichter, kunstcritious en rede naar, stelde hij in dienst van een zeer pro-Duitse politiek, die van Vlaande ren een groot-Duitse gouw moest ma ken. Na de Duitse capitulatie vond hij asyl in een Oostenrijks monnikenkloos ter, waar hij geestesziek werd. Op een persconferentie te Berlijn, die meer dan honderd journalisten Spaak en Churchill voor een verenigd Europa Spaak, voorzitter van de Europese con- atieve vergadering, heeft op een bij eenkomst van de Europese beweging te Londen verklaard, dat, nu Duitsland veer begint op te komen, Engeland als enwicht in Europa onmisbaar ls. Het bleem van Europa's organisatie hing ans voornamelijk van Engeland af. -deelneming van Engeland zou zowel Europa als voor Engeland zelf mpzalige gevolgen hebben. „Ons Euro- is reeds veel te verminkt", aldus Spaak Duitslands rol in een dergelijk opa zou „te aanzienlijk" zijn, hoezeer ook wenste het Duitse probleem zon- Tooroordeel onder de ogen te zien en ergeten, wat er vergeten kon worden. Winston Churchill, leider van de con- aüeve oppositie in het Britse parle- er.t. heeft op deze bijeenkomst ver aard. dat het alternatief van het suc- van een verenigd Europa is „de vol- ?e ineenstorting van de Europese economie en gemeenschap, wanneer de erikaanse hulp ten einde loopt". Dat zou gepaard gaan met een wijd- 'oreiie ellende, welke de bodem vormt, vaaruit- het communisme ontstaat, en droevige diëet, waarop het zich -«it", aldus Churchill. Er moet begrip samenwerking komen tussen Duits- lind en de rest van Europa, zo verklaar- Churchill. Churchill verklaarde vervolgens, dat dominions in het overleg moeten wor- betrokken en dat deze er van moeten den overtuigd, dat „hun zowel als e belangen liggen in een verenigd opa". E-r is geen gevaar, dat Groot-Brit- tannië terzijde zal blijven", aldus zeide Churchill onder luide toejuichingen. Ten aanzien van Duitsland zeide hij: Jturopa heeft Duitsland nodig en Duits- neg meer Europa. Ik wens het ns? parlement geluk met zijn besluit, toelating van Duitsland tot de Raad hn Europa goed te keuren." -Deze is geen rivaal van het VN. Wij rcen een van de regionale groepen Jder welke de VN niet tot volle ont- ^«eling en kracht zou kunnen komen. Docn binnen die groep moeten wij ons zo krachtig mogelijk organiseren de verdediging van de mensenrech te plannen voor een nieuw Europa sten volgens Churchill gebaseerd zijn de overtuiging, dat „het deel van dat thans gebukt gaat onder het ;2.n het totalitarisme", eens zijn in de Raad van Europa zal komen De Zuidafrikaanse premier, dr Malan, heeft te Pretoria verklaard, dat Zuid- Afrika zou weigeren Zuidwest Afrika onder beheer van de VN te stellen of in menging toe te laten in zyn binnenland se aangelegenheden, Een besluit van de trustschapscom- missie om de zendeling Michael Scott als woordvoerder voor Zuidwest-Afri kaanse stammen te horen, had „een crisis van de ernstigste aard in het leven geroe pen", aldus dr Malan. Scott had de commissie Zaterdag ver teld, dat Zuid-Afrika inheemsen had gebombardeerd en beschoten en hen van hun land had verdreven. De Zuidafrikaanse hoge commissaris te Londen heeft een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat het „Bon- delzwarts-incident", door Scott vermeld, in 1922 gebeurde! BINNENKORT GEEN PASPOORTEN VOOR BELGIË. Verwacht mag worden, dat binnen kort in het verkeer met België weer kan worden volstaan met de bewijzen van Nederlanderschap en voor wat de Belgen betreft met de cartes d'identité, maar dit zal nog niet op 1 Januari het geval zijn. Aangenomen wordt, dat de nieuwe maatregel nog in het eerste kwartaal van 1950 zal ingaan. Ongeveer 3000 Engelse militairen, van wie sommigen sinds 1944 onafgebroken in Griekenland dienst hebben gedaan, gaan dit land verlaten. Een groep soldaten, die per lichter naar Cyprus wordt vervoerd, wuift Grieken land vaarwel. Bijeenkomst te Londen Te Londen vergaderen thans 240 af gevaardigden van 32 landen, 19 kolo niale gebieden en 13 internationale organisaties over het stichten van een nieuwe federatie van niet-commu- nistische vakverenigingen. Er was een voorbereidende commis sie gevormd, die onder meer tot taak had de uitnodigingen voor de confe rentie te verzenden. Deze commissie heeft geen uitnodigingen gezonden aan de Christelijke vakverenigingen in Nederland, Belgi'ë, Denemarken, Luxem burg en Zwitserland, zulks omdat de nationale vakverenigingscentra in deze landen hiertegen bezwaar hebben ge maakt. (Voor Nederland is de situatie deze. dat he. NVV. de CNV en de KAB samenwerken In de „raad van vakcen trales". De Christelijke en de Katholieke vakvereniging zijn beide in op zich zelf staande in'ernationale organisaties ge organiseerd. Zjj hebben daarom doen weten geen prijs te stellen op een uit nodiging voor de conferentie te Londen. Er is dus geen sprake van, dat de „raad van vakcentrales" bezwaar zou De laatste tüd zijn te Soerabaja ge regeld gestencilde pamfletten ver spreid, waarin de Europeanen met de meest gruwelijke dood bedreigd wor den, wanneer de Nederlandse troepen zijn teruggetrokken. De laatste weken is de onveiligheid te Soerabaja groot. Er worden meer misdrijven gepleegd dan er bekend zijn, daar velen uit angst geen rap port bij de politie uitbrengen. Vrijdagnacht is te Soerabaja een re chercheur van politie door drie onbe kenden van zijn revolver beroofd en in ae rivier geworpen. Hi] liep geen ern stig letsel op. Zaterdagavond begaven de comman dant van het politie-posthuls en een agent zich met een arrestatiebevel naar de kampong Banjoe Oerip te Soeraba ja. Zy zyn niet teruggekeerd en ieder spoor ontbreekt. Bij Soerabaja roofden vijf lieden, met revolvers gewapend, sieraden ter waar de van f 800. De rovers waren ge kleed in politie-uniformen. Enkele uren later werd het gebouw van de verkeerspolitie overvallen door lieden, die gekleed waren in uniformen van de veldpolitie, waardoor de bewa king werd misleid. Uit een kast, die werd opengebroken, werden twee ge weren en elf revolvers meegenomen. De mannen maakten de telefoon onbruik baar en verdwenen met de wapens en een schrijfmachine in een créme-kleu- rlge auto. ZACHTER Bilt verwacht tot morgenavond: Vrvri tot Jachtige en later in het jvan het land wellicht storm- l?e Zuidwestelijke tot Westelijke I 'I st zwaar bewolkt met enige «?en. Zachter. opgemaakt te 10 uur). 30 NOVEMBER w op: 8 23 uur; onder: 16.33 uur. ^■p: 14.27 uur; onder: 2.41 uur. *ater te Katwijk te 11.47 uur. nummer bestaat uit zzs vagina's. Voorts komen uit Malang wederom talrijke berichten van roofovervallen en toenemende afpersing vooral in de Chinese wereld. Sokongan (steun geld) wordt massaal geïnd. Zaterdag en Maandag zijn weer fietsers aan gehouden door gewapende lieden, die de fietsen in beslag namen. Bij de voorzitter van het parlement is een motie ingediend, waarin de re gering van de Negara verzocht wordt stappen te nemen tot onmiddellijke in schakeling van de TNI en handhaving van orde en veiligheid in de Negara. In de motie wordt ge>zegd, dat, gezien de nog steeds sterk op de voorgrond tredende sentimentskiwestie, de TNI met het onschadelijk maken van on-j gure elementen en het handhaven van de orde betere en snellere resultaten zal kunnen bereiken dan het Neder landse leger. Zolang de souvereiniteit nog niet is overgedragen, aldus de mo tie, moet dit geschieden in samenwer king met de Nederlandse troepen. Duizenden begroetten Sultan Hamid GEEN FUNCTIE IN DE R.I.S.? Sultan Hamid n werd te Pontianak door duizenden opgewacht. Na een offi ciële ontvangst maakte hij een rijtoer,1 waarbij het volk de auto voortduwde. Tijdens een receptie verzochten verte genwoordigers van bevolkingsgroepen1 Hamid nadrukkelijk zich niet beschik baar te stellen voor een functie in de R.US. De Sultan zou dit verzoek ernstig in overweging nemen. De Raad van West-Borneo is vandaag begonnen met het bespreken der R.T.C.- resultaten. PASOENDANS KABINET KEURT OVEREENKOMST GOED. Het kabinet van Pasuendan heeft de ter R.T.C, bereikte overeenkomst goed gekeurd nadat het de uiteenzetting van haar delegatie had gehoord. De overeenkomst zal thans zo spoedig mogelijk in het parlement worden be handeld. Mohammed Hatta enthousiast in Medan ontvangen Voor de open twoseater, waarin Moh. Hatta en dr Mansoer een korte rit door de hoofdstad van Deli maakten, kon slechts met moeite een weg worden ge baand door de enthousiaste menigte, die de auto bestormde om Moh. Hatta toe te juichen, die staande in de auto de Merdeka-groet bracht. Hat;a, die te Medan door een grote menigte met 'Merdeka-geroep was verwelkomd, deel de mede, dat hij op zijn reis door Su matra eerst naar Atjeh zou gaan om zich op de hoogte te stellen van de politieke situatie en om er de resultaten van de RTC uiteen te zetten. „Het volk moet zich bewust worden van de grote verantwoordelijkheden, welke de over dracht der souvereiniteit op ons doen rusten", zeide hij. LAAT GEEN TIJD VERLOREN GAAN! De Republiek Indonesia, aldus een hoofdartikel in de „Times", mag geen tijd verliezen bij de vorming van een krachtig regeringsapparaat dat een garantie moet vormen tegen voortduring van de burgeroorlog. Het blad meent dat, nu Mohammed Hatta „tevreden over het succes van de conferentie in Den Haag" in Djokjakarta is teruggekeerd, de bewijzen moeten worden geleverd dat die overeenkomst stand kan houden. WONDERKIND VAN TWEE JAAR. In de Desa Djoetis, ten Zuiden van Magelang, woont een 2-jarig jongetje, dat goed spreekt en reeds tekeningen maakt. Honderden mensen stromen, thans naar het huis zijner ouders, om dat hij voorspellingen zou hebben ge daan die zouden zijn uitgekomen. Hoe Marshall-gelden in Indonesië gebruikt worden EEN OFFICIËLE VERKLARING. Naar aanleiding van het feit, dat enige Amerikaanse senatoren zich ontevreden betoond hebben over het gebruik, dat ge maakt zou zijn van de aan Indonesië verleende Marshall-steun, deelt men of ficieel mede: De gelden, die door de ECA aan In donesië werden toegewezen, voordat de steun in December 1948 in verband met de tweede politionele actie werd opge schort, ten bedrage van rond 61 mil- lioen dollar, zijn zoals ook uit de per kwartaal door de Nederlandse regering gepubliceerde rapporten blijkt, besteed voor de financiering van de import van voor de Indonesische economie vol strekt onmisbare consumptie- en kapi taalgoederen, t.w. 13,2 milliocn dollar voor rijst cnander voedsel, 30,7 mil- lioen dollar voor textiel en tcxtiel- grondstoffen en ruim 17 millioen dollar voor machinerieën en andere kapitaals goederen. Zoals alle in de Marshall-steun parti ciperende landen kan Indonesië de Mar shall-dollars uitsluitend gebruiken voor de financiering van de import uit de dollar-area. Het gebruik van deze gelden voor andere doeleinden en met name voor schulddelging is ten enenmale on mogelijk. De uitspraak van de senatoren kan evenmin betrekking hebben op de tegenwaarde in guldens van de ontvan gen Marshall-dollars, de z.g. „counter part funds", die gestort worden op een speciale rekening by de Javasche Bank. Indonesië heeft namelijk nog in het ge heel geen gebruik gemaakt van deze gul dens. Over het gebruik zal t.z.t nog over leg moeten worden gepleegd met de Amerikaanse regering, aldus de officiële verklaring. Massagraf bij Malang gevonden GRUWELIJKE VERMINKINGEN. In de kampong Watoegong, drie K.M. ten Westen van Malang, is een massa graf gevonden. Reeds twaalf lijken zyn opgegraven. Verschillende perso nen waren levend begraven. Het waren slachtoffers van de laatste paar maanden. De opgraving geschiedde in tegenwoordigheid van Unci-waame- mers en Nederlandse en Republikein se officieren. Enkele stoffelijke overschotten zijn reeds geïdentificeerd. Het bleken on langs uit Malang ontvoerde Europea nen, Chinezen en Indonesiërs te zijn. Verschillende lijken waren gruwelijk verminkt. De ontdekking werd gedaan als gevolg van de ontsnapping van een Indonesische gevangene. ONTRUIMING VAN GEBIEDEN IN OOST-JAVA. De ontruiming van de TBA (tijdelijk bestuurs adviseurs) gebieden in Oost- Java zal op 20 December zijn voltooid. Begin December zal worden begonnen met de ontruiming van verschillende gebieden, waaronder in het Kedirische en het Bodjonegorosche de plaats Ngandjoek is reeds overgedragen aan de T.N.I. SOEROSO WIL PARINDRA WEDER OPRICHTEN. Raden Pandji Soeroso, voormalig lid van de Volksraad, die uit de PNI is ge treden, heeft te Solo een comité ge vormd. dat ten doel heeft de Part-ai Indonesia Raya (de Parindra) weer in Daarin zullen van Nederlandse zijde zit- het leven te roepen. Voor de oorlog was ting nemen: mr P. Sanders te Schie- de Parindra een der meest bekende dam en mr J. van Wulfften Palthe te partyen m Indonesië. I Eindhoven. Naar zelfstandigheid der Minahassa? LAATSTE BEROET OP NEDERLANDSE REGERING. De voorzitter der Ketatanegaraan Minahassa, de heer Ra.umbuysang, heeft een verklaring ul gegeven, waarin o a. wordt gezegd, dat de verklaring van de minister van Overzeese Gebieds delen over de aanhang van de K.K.M. Inzake de gedachte aan afscheiding, wordt ontzenuwd en waardeloos ge maakt door de uitslag der herverkie zingen in de Minahassa. Verder wordt er in gezegd, dat de K.K.M aan de Nederlandse en de In donesische regering een nota heeft aan- geooden, waarin men zich baserend op de nog geldende Nederlandse souve reiniteit er op aandringt, dat er stappen zullen worden genomen voor de staatskundige zelfstandigheid van de Minahassa. Het betreft hier een laatste beroep op de Nederlandse regering om zich te bezinnen en de democratische volksuiting in de Minahassa niet te ver trappen, aldus deze verklaring. Oost-Indonesisch parlement aanvaardt R.I.S. R.T.C.-overeenkomst Het parlement van Oost-Indoneslé heeft de voorlopige constitutie der Re- publik Serlkat Indonesia en de ter R.T.C. bereikte overeenkomsten met 50 stemmen tegen 1 stem aanvaard. De Sultan van Tidore verklaarde namelijk, zijn stem niet te kunnen ge ven, aangezien het landschap Tidore door deze regeling in tweeën wordt verdeeld en het zelfbestuur zijn histo rische rechten op Nieuw-Guinea niet wenst prjjs te geven. Vijf leden onthielden zich van stem ming. Militair vliegtuig neergestort EEN DODE EN EEN GEWONDE. Bij de renbaan Semplak is tijdens een oefenvlucht een militair vliegtuig neer gestort, aldus Aneta. Hierbij werd een persoon gedood en een gewond. MINISTER STIKKER WAS EEN DAG IN KARATSJI. Minister Stikker is op zijn reis naar Batavia Zondagavond te Karatsji uit gestapt, om een dag aldaar te blijven. Gisteravond is hij verder gereisd naar Batavia. hebben gehad tegen een vertegenwoor diging van zijn eigen leden op de con ferentie te Londen). De vertegenwoordiger van de Franse federatie van Christelijke vakverenigin gen, Bouladoux, verklaarde ten over staan van de conferentie dat het een belediging was, dat de Christelijke vak verenigingsfederaties niet waren uitge nodigd, daar hierin opgesloten zou lig gen dat deze federaties niet. als onaf hankelijke, vrije en democratische in strumenten van de arbeidersbeweging werden erkend Indien de voorbereiden de commissie evenwel zou verklaren dat het niet-uitnodigen uitsluitend een ge volg was van organisatorische omstan digheden, zou hij het incident als ge sloten beschouwen. Ook de vertegenwoordiger van de Italiaanse vrije vakvereniging, Pastore, protesteerde tegen het niet-uitnodieen van de Christelijke vakvereniging. Hij was van mening dat de conferentie een stemmig het besluit diende te nemen de ..op deze onrechtvaardige wijze van deelneming uitgesloten vakverenigings federaties" alsnog uit te nodigen. Pasto re verklaarde dat niet-inwllliging van zijn voorstel hernieuwd overleg van de Italiaanse federatie met betrekking tot het alsdan tegenover de conferentie in te nemen standpunt noodzakelijk zou maken. Bradshow (West-Indië) was van me ning dat de conferentie zich niet moest laten „intimideren" door opmerkingen als die van Pastore. De voorzitter ontnam Bradshow daarop het woord. De conferentie be sloot het gehele probleem naar de com missie voor het onderzoek der geloofs brieven te verwijzen. De conferentie besloot vijf dagen te bestemmen voor het bespreken van het werkprogramma en de beginselen van de nieuwe internationale federatie van vakve-eniglngen. Daarna zal de con ferentie gedurende drie dagen vergade ren als het „eerste congres" van de nieuwe niet-communistischs federatie. Op negen December gaat men uiteen. In de: bloeiende Braziliaanse textielstad Americana werd het hydro-electrische krachtstation, waarvan de bouwkosten 6.500.000 bedroegen, afficieel in gebruik genomen. De stad Americana heeft haar naam te danken aan de kleine groep immigranten, die zich na de burger-oor log dit Georgia en Zuid-Carollna in het ryke district Sao Paulo vestigde. Het station zal een oppervlakte van 40.000 vierkante mijl van stroom voor zien. COMMISSIE INSTELLING HOGERE BENELUX-ORGANEN. Het comité Benelux deelt mede, dat een commissie voor de instelling van de hogere Benelux-organen is benoemd. Brits schip gestrand BEMANNING GERED. De Estische gezagvoerder van het Britse s.s. Britkon", dat met een uit Esten bestaande, 33 koppen sterke be manning, voor de Zweedse kust aan de grond is gelopen ried de leden van zijn bemanning aan hun identiteit niet in Zweden bekend te maken, daar zij po litieke vluchtelingen zijn en de Russen, indien zij van hun ontsnapping uit Estland op de hoogte kwamen, mogelyk maatregelen van weerwraak tegen de nog in Estland verblijvende familiele den zouden nemen Niettemin zijn de namen toch gepubliceerd. De opvarende, onder wie vier vrou wen, verlieten het schip in de sloepen. De kiel van de ..Britkon" ls zo zwaar beschadigd, dat berging waarschijnlijk niet meer mogelijk zal zijn. Het schip, dat gewoonlijk op Canada en Zuid- Afrika vaart, maakte zijn eerste reis cp Zweden. Sacha Guity gaat voor de vijfde maal trouwen (Van onze Parijse correspondent). Sacha Guitry, Frankryks eerste co- medie-schrijver, beheerst weer eens de mondaine kronieken van de Parijse pers. De oorzaak dezer belangstelling vormt ditmaal niet zijn gedrag tijdens de bezetting, waarop vele aanmerkin gen zijn gemaakt en dat hy zelf In een dik, maar niet zo aumusant boek, .Quatre ans d'occupation" geheten, heeft trachten te rechtvaardigen, doch een huwelijk, dat hij 2 December a.s. met de statenloze actrice Lana Marco ni, in de Grieks-orthodoxe kerk te Parijs zal sluiten. Dit wordt de vijfde maal, dat Sacha voor een ambtenaar van de bürgerlijke stand en tweede maal voor een heilig altaar, een vrouw zijn eeu wige trouw zal zweren. Sedert zijn 22e jaar Sacha is thans 64 was de beroemde toneelschrijver-acteur name lijk vier maal gehuwd en vier maal met een actrice. Achtereenvolgens heten zij: Charlotte Lyses (1907—'18), Yvonne Printemps (1919'34), Jacqueline Delu- bac (1935'38), Geneviève de Sereville (1939'48) en thans dus Lana Marconi (1949—?). Dit laatste huwelijk, waarvoor helaas niet, ais bij de drie vorigen, de betreur de Tristan Bernard als getuige op zal kunnen treden, is voor Parijs geen ver rassing geweest. Want op de dag, dat hij van Geneviève scheidde die thans in Amerika televisie- en radio uitzendingen verzorgt verklaarde Sa cha plechtelijk tot de pers: „Eindelijk ben ik weer alleen; sedert jaren heo ik naar dit moment verlangd. Maar van daag vraag lk me af, wie mij in mijn eenzaamheid gezelschap zal gaan hou den Het antwoord liet niet heel lang cp zich wachten. In de gevangenis van. Fresnes, waar hij na de bevrijding cp werd gesloten, leerde Sacha de jonge, donkere slanke schoonheid kennen, die ook Iets op haar geweten had en van dat moment af volgden de gebeurtenis sen haar normale, doch snelle loop Sacha schreef een comedle voor Lana, aie haar hoofdrol speelde zonder bij zonder veel succes te oogsten. Maar ae ervaring heeft uitgewezen, dat een hu welijk met Sacha een voortreiie.yke leerschool ls voor Jonge actrices met beperkt talent en daarom verwaent msn aigemeen, dat ook Lana nog wel wat op zal steken voormaar enfin, laten we geen voorspellingen wagen. Jaren geleden was Sacha verliefd op Lana's moeder, een vermaarde Roe meense actrice, die echter in die dagen uitsluitend aandacht besteedde aan ex- koning Carol, die toen de machtige rivaal was van de grote acteur. Maar Sacha vindt dat wraak zoet smaaKt. „Ais echtgenoot hebt u me niet aan vaardverklaart Sacha met een theatraal gebaar tegenover madame Marcovici, „maar als schoonzoon kunt u me niet weigeren De Belgische koningskwestie Het bestuur van de liberale parti) ln Beagië heeit met 164 siemmen oy drie ontnoudmgen een motie goedgekeurd, waarin wordt verklaard, dat lioeralen voorstanders blijven van een vrywilllge troonsafstand door koning Leopold. De liberale partij laat haar mandata rissen vrijheid van stemmen, doch spoort hen aan het amendement Kronacker goed te keuren. Dit amendement wil, ge lijk gemeld, aan de in het voorstel tot het houden van een volksraadpleging vervatte vraag „bent gU van oordeel dat koning Leopold de uitoefening van zijn constitutionele bevoegdheden moet her vatten", een tweede vraag toevoegen, dit als volgi luidt: „Bent gij van mening dat koning Leopold afstand moet doen van de troon en dat hU moet worden opgevolgd op de wijzs als b!J dc grend- v.'ci la bekaaid?".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1