Alma's dubbele taak Nieuwe methoden bij opleiding onzer leger-instructeurs In liet Vrijw. Opl. Centrum wordt verbluffend goed werk gedaan Nylon netten voor de visvangst Elasticiteit en sterkte voorkomen scheuren Oude Britse films het grootste amusement van Tjechoslowakije Geen vrije mensen iu een Sovjet-staat EN DE MEESTER-GIDS Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 25 November 1949 Derde Blad No. 2685S „Maak van Uw leerlingen uitvinders' (Speciale reportage) In de Willem de Zwüger-kazerne te Wezep wordt sinds ruim 1!4 maand met groot enthousiasme en met v olgens bevoegde deskundigen wel haast verbluffende resultaten, gewerkt aan de opleiding van een 500 beroeps- instructeurs voor het nieuwe leger, da t Nederland in het kader van de West-Europese verdediging verplicht is te vormen. Gelijk in Amerika en Engeland tijdens de oorlog, heeft men zich ook hier gedwongen gezien oude platgetreden paden te verlaten. Er moe t op korte termijn een omvangrijke groep van instructeurs worden gekwee kt en men kan dus niet voortbouwen op de voor-oorlogse methode, waarhij de onderofficier-instructeur zijn eigen lijke vorming in hoofdzaak kreeg door jarenlange ervaring. Het voorbeeld van onze geallieerde vrienden, heeft on ze autoriteiten tot richtlijn gediend, zij het dan dat het nieuwe systeem (dat in wezen een bundeling is van alle in de loop der tijden opgedane ervaring) zoveel mogelijk bij de Nederlandse land-aard werd aangepast. Sinds begin October is nu in het Vrij- wilügers-Opleiding-Centrum te Wezep, waar overste B. Koning het commando roert, de ganse opleiding van de vrij willigers tot beroeps-onderofficier-in- jtructeur geconcentreerd. De 493 cursis ten <0. w er 52 zijn van de dienst van de kwartiermeester-generaal) moeten onderscheiden worden in: a degenen, die reeds een militaire oefentijd, voor of na de oorlog, hebben gehad (verschillende van hen waren korporaal of sergeant), en b. de bur gers. die nimmer een militaire training hebben meegemaakt. Hun opleidingstijd bedraagt voor de A-groep JL2 en voor de B-eroep 18 mnd.. welke tijd zij echter voor ongeveer de helft m de wapen- soholen elders doorbrengen- voor de vak technische scholing. Na voor hun exa men te ziin geslaagd worden zij in de pelegenheid gesteld voor vier of zes iaar bij de Landmacht te tekenen. Aan het einde van die periode zijn er voor hen drie mogelijkheden: 1. overgaan in definitieve beroeps- dienst, 2. het aanvaarden, met hulp, van een gelijkwaardige Rijks-. Pro vincie- of Gemeente-betrekking. 3. ontslag nemen tegen ontvangst van f,750— voor elk jaar als beroeps- onderofficier. cursisten tot haar leerlingen heeft, maar, successievelijk, ook alle instruc teurs. die nu reeds in ons leger dienst doen, zulks ojn op korte termijn uni formiteit te bereiken. De cursussen hier voor duren, in verband met het grote aantal deelnemers, slechts een week. zy zyn er geheel op gericht om de instruc teurs duidelyk te maken, hoe zy straks de aandacht van de soldaten op het te behandelen onderwerp kunnen concen- treden, hoe zy het geheugen van de leerlingen moeten opfrissen en hoe zy op de beste manier belangstelling kun nen wekken voor de oefenstof. ..Maak van uw leerlingen uitvin ders", is de slogan van dc school. Dat betekent, dat de instructeur niet maar voortdurend mag praten, maar door aanschouwelijke voorstellingen, mo dellen enz. zijn klasse zeer nauw bij het onderwys moet betrekken. Met behulp van electrische opnamen wordt zelfs de stem van de instructeur vast gelegd, opdat hfj kan nagaan hoe zyn voordracht kan worden verbeterd. Aan het eind van de week geeft elke cur sist twee proeflessen. w»arin de on derwezen methode van instructie tot uitdrukking komt. en die gezamen lijk met de andere leerlingen wor den geanalyseerd. Hoewel de oprichting van deze in structie-school eveneens van zeer recente datum is, hebben bevoegde autoriteiten by de verschillende afdelingen van onze landmacht reeds verblijdend gunstige re sultaten kunnen constateren. En In ver band hiermede wordt zelfs al aan uit breiding van de school gedacht, uitbrei ding in die zin, dat men de vestiging van filialen overweegt te Breda, Harder- wyk en Amersfoort. Land in de schaduw HET ACCENT VERLEGD. Met bijna 500 cursisten is het oplei dingscentrum te Wezep thans prac- ttsch al geheel volgeboekt. Uiterlijk tegen 1 Juli 1950 zal er echter een ba rak gereed zyn met niet minder dan 53 leslokalen, waardoor de accomoda te ook voor legering, recreatie, en feestelijke verzorging ln aanzienlijke mate zal worden uitgebreid. Intussen wordt er in Wezep, naar ons bij een bezoek is gebleken, prachtig werk verricht. In tegenstelling met vroeger is het accent bij de opleiding niet in de eerste plaats op het technische vak gericht. Het volk en het leger wil men trachten tot een eenheid te maken en de leiders moet daartoe het begrip wor den bijgebracht dat zy het algemeen belang hebben te dièhen. zy moeten poede aanvoerders wórden maar er tevens van doordrongen zijn, dat zy verantwoordelyk zijn voor de hen toe vertrouwde mensenlevens. Karakter vorming staat in dit instituut daarom boven lichameliike conditie en militaire kennis. Dat leidt er zeer zeker niet toe dat de a.s beroepsonderofficieren daar „in de watten worden gelegd". Het te gendeel is waar Maar het heeft wel tot resultaat.dat' officieren en cursisten huil dikwyis heel zware werk doen met een voorheen in de kazernes ongekende geestdrift, waardoor ook de buiten staander wordt aangestoken. Militaire attache's uit Canada. Ame rika en Engeland, die aan het V.O.C. een bezoek brachten, hebben daar dezer dagen zonder uitzondering hun zeer grote tevredenheid over uitgesproken. NIEUWE METHODEN, NIEUWE REGELS. Het is daar in Wezen alles anders dan het vroeger was in de kazernes. De cur sisten zyn beter gedisciplineerd en toch vryer dan ooit Op tientallen plaatsen vindt men borden met uitspraken van bekende personen als Eisenhower, Wa- vell. Jan Pieterszoon Coen en Napoleon, wyzende op de grote betekenis van een goed onderofficierscorps voor het leger. Op 'de zalen zijn geen kamerwachts. maar ruimt en poetst men des morgens gezameniyk voordat de dienst begint, en in de gangen en op de pleinen staan houten bakken waarin ieder sigaretten peukje en pike afgebrande lucifer wordt gedeponeerd. ,.Zo ziet. de buitenwereld U", staat er bij de uitgang boven een enorme soiezel, en g°en passagierende cursi.^t zal nala ten zyn tpnue (weldra kenbaar door een groen driehoekje op de kraag) even te inspecteren. Er zijn gehuwden, zowel als onerc- huwden onder de cursisten. Tydens hun opleiding ontvangen de eersten minimum f. 167 per maand nl"ff f.13 voor ieder kind en de ongehuwden mi nimum f. 45. A's zij eenmaal voor 4 resp. 6 jaar hebhen getekend, zal de gehuwde ge middeld f. 275 en de ongehuwde f. 160 verdienen, met daarnaast natuurlijk voeding en huisvesting Vroegere dienstbaren en rangen zorgen daarbij voor de gebruikelijke variatie. EEN NIEUWE SLOGAN. Met de instructie zelf is ook de me thode van instructie volkomen veran derd. Ook hier volgt men het buiten landse voorbeeld. Aan het V.O C. is daarom, onder leiding van de eerste lui tenant J. W. Groot, een instructie-school verbonden, die niet alleen de huidige Ervaringen in IJsselmeervisserij j (Speciale berichtgeving) „M'n nylons" zal de keurig geklede dame verschrikt uitroepen, wanneer zy met haar benen langs een ruwe stoel of tafel is gegaan en het ragdunne weef sel dat glanzend, doch byna onzichtbaar om haar benen is gespannen, een duide- ïyke brede ladder vertoont. „M'n nylons", dat betekent voor een vrouw „m'n kousen"die toevallig van nylongaren geweven zyn). Maar wie weet, spreekt over enkele jaren ook de visser van „myn nylons". Daarmee bedoelt hij dan natuuriyk niet zyn sokken, maar de dunne, elastische en fantastisch sterke netten voor de visvangst „gebreid" uit nylon-garen. „Maar zover is het nu nog niet", al dus dr J. Olie, directeur van het Ne derlands Visserij Proefstation aan de Maliebaan te Utrecht, die ons een en ander over dit nieuwe materiaal voor het vervaardigen van visnetten ver telde. Nylon-netten wordt thans alleen nog maar op grote schaal ln de IJsselmeer- vissery gebruikt (voor het vissen op snoekbaars. De vangst van dit soort vis geschiedt met recht in het water han gende netten, door lood verzwaard. De vis zwemt zich in de mazen van het net vast. kan niet vooruit, (behalve wanneer hy toch onder de maat zou zijn) en kan ook niet achteruit, want dan biyft hy met zijn kieuwen achter de mazen han gen. „De Usselmeervissers gebruikten of netten van natuurzyde of katoennetten. Natuurzyden netten waren ongeveer 10 maal zo duur als katoenen, maar toch prefereerden vele vissers (vooral uit Noord-Holland en Friesland) deze boven de goedkope, katoenen netten. Want na tuurzyde was veel sterker. Scheuren bij grote vangsten kwam veel minder voor en het gevolg was dan ook, dat de „baet" de „cost" meer dan vergoedde. Het zyn vooral deze vissers geweest, die op het nog veel sterkere nylon 7.yn overgegaan. De prys van nylonhetten is ongeveer gelijk aan die van natuur zijden netten. Daar komt nog bij dat bet nylongaren geen water opneemt en dus niet gedroogd behoeft te wor den en dat het minder snel aangetast wordt door het water. „Tanen" (het I prepareren) is overbodig geworden". NADEEL: GLAD ÈN ELASTISCH Dat waren zo de voornaamste voorde len, waar dr Olie over sprak. Er was echter behalve de prys, nog een nadeel. Het nylon-garen, dat tot nu toe voor- namelyk door Amerika geleverd wordt. Is glad. Het is ook elastisch en dat is eensdeêls een voordeel, omdat het de sterkte van het net ten goede komt. Maar die elasticiteit en die gladheid te zamen maken dat de knopen van het net niet goed vast biyven zitten. Het ls alsof de draden zich zelf willen ontkno pen. Nu is het wel mogeiyk om netten met dubbele knopen te maken, maar daarvoor is een dure wijziging In de „brei"machines noodzakeiyk. Het beste ls natuurlijk stroef nylongaren, maar dat wordt nog slechts in beperkte mate ge leverd. Trouwens. Amerika heeft ln zyn eigen land zo'n groot afzetgebied voor nylongaTen, dat het zich niet bijzonder uitslooft om Nederland als afnemer te krygen. Het wachten is in Nederland eigenlyk op de AKU, die hier te lande de productie van nylongarens zal begin nen. Deze grote fabriek ondervond aan- vankelyk nogal moeiiykheden. Doch waarschynlijk laat de AKU nu niet zo erg lang meer op zich wachten. Volgens de laatste berichten zyn nu toch enkele Amerikaanse pa tenten van de Dupont de Nemours fa brieken overgenomen. De visserij op de Noordzee bedient zich nog niet van nylon. Voor het aan schaffen van een dergeiyke hoeveel heid netten als btf een haringlogger, een trawler of een andere vissersboot van de zeevisserij nodig zyn, is n.L wel buitengewoon veel kapitaal nodig. Niettemin overwegen sommigen tot het gebruik van nylonnetten over te gaan. OOK DE WILLEM BARENDSZ Nylon wordt ook gebruikt voor trossen, in plaats van „Manilla". Zo'n tros is on danks zy'n dikte buitengewoon soepel. Zyïg en zacht ziet de nylon-tros er uit, maar ze is wel driemaal zo sterk als een tfos van de zelfde dikte gemaakt van Manilla. De „W. Barendsz" gebruikt dergeiyk nylontouw voor het begin van zyn har- poenlijnen. De buigzaamheid bevordert het snel afrollen en de elasticiteit van het sterke nylon zorgt er voor, dat de lyn n^et breekt, al spartelt de walvis nog zo krachtig tegen, aldus dr Olie. Nylon wint terrein, niet alleen op het lahd, maar ook in de zee. FEUILLETON door MARY BÜRCHELL. Vertaald uit het Engels. 34) Gregory? Alle Farradays keken vragend. Myn verloofde, legde Alma glim lachend en blozend uit- Pansy's opmer king trof haar diep in haar hart. O, die kan wel een week of wat buiten u, meende meneer Farraday Sr met het gemak van iemand, die Alma ternauwernood kende en Gregory hele maal niet. Misschien wil je eerst eens met hem overleggen, zei mevrouw Farraday met grote soepelheid, hoewel ze ge woonlijk geen rekening hield met an dere wensen dan die van zichzelf. Natuuriyk zullen we alles met hem. bespreken, merkte Murray geïrriteerd cp. Maar ik ben er van overtuigd, dat hij er mee in zal stemmen, als u hem uitlegt, dat mijn moeder zónder u niet Un gaan. Met deze laatste opmerking was de situatie auideiyk getekend en Alma ^2, hoe mevrouw Farraday even een woedende blik naar haar zoon wierp. Maar ze had in de afgelopen jaren ge leerd van iedere situatie het beste te maken en dus zei ze vriendeiyk glim lachend tot Alma: Ja, lieve kind, leg hem alles precies uit, zoals het is. Alma beloofde dit. En daarmee was het ujd voor Pansy en haar om te ver trekken. Murray zei, dat hy hen met de auto thuis zou brengen, welke attentie Pan sy met opgewonden gretigheid accep teerde. Kom ons nog maar eens opdoeken, zei meneer Farraday Sr vrienaeiyk tot haar, toen hy haar de hand scnudae. Als er geen katten meer uit bomen te halen zijn, dan bedenken we 'n vol gende keer wel iets anders, waarmee je je nuttig kunt maken. Pansy grinnikte vergenoegd en zei vervolgens mevrouw Farraday heel vrienaeiyk en beleefd goedendag. Maakt u zich maar geen zorgen, zei ze geruststellend, ik zal wel met Gregory praten en maken, dat hy Alma met u mee laat gaan. Dank je wel, zei mevrouw Farra day ernstig. En Murray klopte haar even met een goedmoedig gebaar op de zcaouaer, terwyi hy naar meenam ae, auto. &>als het eohter meer. ging met Pan sy's voorspellingen, was naar optimis me volkomen ongegrond. Want toen Al ma de zaak met regory. besprak, stuit te ze op duizend-en-een bezwaren. Om té oegmnen, had hy doordat hij er met aan gedaont nad, dat door Pan e's bezoek aan Benham Loage, Alma J'ei eens wat later dan gewooniyk zou runnen terugkeren - ai een he^e tyd zitten wachten, toen Murray Farra- Ciy'c, auto het tweetal by net hek van tuin afzette. Gregory, die uit net faam stond te kyken, was getuige van üet hartelijkeafscheid van weerskan ten, en misschien kwam het daardoor, dat hij niet bepaald in een goede stem ming was, toen Pansy, vóór Alma iets had kunnen zeggen, begon te ratelen: We hebben het enig gehad vanmid dag. Ik heb de kat van de huishoudster gered en meneer Farraday de oude meneer Farraday bedoel ik heeft ge zegd, dat ik neg maar eens moest ko men, en Alma gaat naar Londen met mevrouw Farraday en krygt het daar natuuriyk geweldig en in die tyd ga ik dan misschien de oude meneer Far raday nog eens opzoeken en gezelschap houden. O Pansy, je praat werkelijk veel te veel, riep Alma uit, voelend, dat het nieuws op tactvollere wyize aan Gre gory meegedeeld moest worden. Maar Gregory reageerde onmiddeliyk: Wat' is dat voor verhaal, dit jy naar Londen gaat? Wel, ze denken allemaal dat het mevrouw Farraday erg gced zal doen er een week of wat tussen uit te gaan, legde Alma wat zenuwachtig uit. En nu willen ze dat ik met haar mee ga. Wat enig voor je, riep Eva enthou siast .uit, terwijl Gregory tegelykertijd vroeg: Je gaat tooh zeker niet? Alma zette haar hcecl af en ging in een diepe steel zitten. Gregory, luister eens, ik zou het werkeiyk enig vinden, mee te gaan, zei ze langzaam. Maar wat moet de familie hier zonder Jou beginnen?, vroeg hij en er klonk ironie in zyn stem. O, wy krygên het wel voor elkaar, verklaarde Eva, die dikwyis uit pure onnadenkendheid egoïst was, doch ln een geval als dit haar zusje graag iets gunde. Ze misgunde niemand ooit een pretje, en zelfs als het ten koste van haar zelf ging, zou ze Iemand er geen verwijten over maken. Als Alma een maal vertrokken was, zou ze nog \yel eens tegenstribbelen bij het vele huis- houdelyke werk, dat er dan te doen zou zyn, maar ze zou niet by voorbaat te genwerken. En dus drong ze aan Alma, je moét gaan! Je zult een fan- tastisohe tyd" hebben daar ben ik zeker van. Ik zal er over nadenken, zei Alma, en ze nam zich voor de zaak met Gre gory onder vier ogen te bespreken. Dat zou beter zyn dan hier ln tegenwoor digheid van de hele familie. Hy scheen het hiermee eens te zyn, want hy ging niet verder op het onderwerp ln. Maar zodra hy de kans er toe kreeg, nam hy haar apart en in de tuin met haar op een bank zittend, begon hy op nieuw: Luister eens kindje, je denkt er toch niet echt over om met die mevrouw Farraday mee naar Londen te gaan, is het wel? Niemand kan zeg gen, hoe lang ze je daar vast zal hou den,. als jullie daar eenmaal bent. La ten ze het op oen andere manier rege len. Er zijn heus wel andere oplossin gen te vinden, zonder jou in te scha kelen. Alma stak haar arm met een liefde vol gebaar door de zijne. Ik denk niet, aat haar man en zoon haar zullen laten gaan, als ik niet mee ga, begon ze. Maar hy onderbrak haar ongeduldig: O Alma. praat niet zo'n onzin. Mevr. Farraday heeft massa's geld en vrye tijd en kan toch doen en laten, waar ze zin in heeft. Je gelooft tooh werke iyk niet, dat ze afhankeiyk is van de toestemming van haar man of zoon om zo'n reisje te maken, als ze dat. wil? Alma beet zioh op haar lippen. Nee, theoretisch heeft ze nlemands toe stemming te vragen, dat is waar. Maar lk geloof, dat er meer achter zit, Gre gory. Om' de een- of andere reden wil ze juist gaan mèt hun toestemming. En ze geven die toestemming niet, tenzy ik met haar meega. Murray Farraday heeft dat duidelijk gezegd. Wat bespotteiyk! riep Gregory uit. Ze gebruiken je al net 2roals alle ande ren, ze misbruiken je goedheid. O nee, Gregory! protesteerde Alma lachend. Het is heus geen misbruik ma ken van iemands goedheid, als je iemand een reisje naar Londen aan biedt met vergoeding van &lle kosten. Gregory schopte ongeduldig tegen een steentje cp het pad voor hem. Be doel je, dat je er werkeiyk voor voelt te gaan, enkel en alleen om' het reisje? (Wordt vervolgd) 37). Tja tja, een merkwaardig ge val!" sprak de koopman Joesoef Ben Soethchoeth.„Dit zal u zeker belang inboezemen, o, Effendi's! Uit historisch oogpunt is het zeer belangwekkend hier even bij stil te staan. Isis had een spe ciale Mahndagse kroon, die uiteraard merkwaardiger was dan haar Zater dagse! EnAllah il Allah, gelyk de Klassieken plachten te krijtenen deze Maandagse kroon.. is te koop! Merkwaardig, nietwaar?" „Te koop?" riep de Heer Ploffings, die ademloos had toegeluisterd. .Dit is wat! KUk eens, beste man. dan zou ik misschieneh...,ja, dan zou ik die misschien wel willen kopen!" „Aan dat verlangen kan wellicht vol daan worden, o, verheven Effendil" sprak- Jorisehik bedóel na tuuriyk Joesoef. „Hebt slechts een weinig geduld en lk zal hier terugkeren met de Maandagse Kroon, waarna het voor ons, beschaafde lieden, slechts een kleinigheid zal zijn om het eens te wor den over de prys!" Dat werd dus afgesproken en het echtpaar Ploffings verwyderde zich, terwyl Mevrouw nog opmerkte: „Dat was fyn, dat we die aardige man net ontmoetten!" j „Zeg dat wel!" knikte Mynheer. „Nou I hebben wij straks óók zo'n ding om er I die Bobberbroek de ogen mee uit te I steken!" Maar inmiddels praatte een eindje verderop'de Heer Bobberbroek nog maar steeds door. Hy was nu al zover, dat hy tegen iedereen die het maar horen wilde zei, dat zyn kroon minstens zes billioen jaren oud was en juist nu liep een zekere heer Habberdas boos weg uit de kring van zijn toehoorders. „Die opschepperijmompelde de Heer Hab berdas boos in zichzelf. „BahIsis- króon! Alsof ik zoiets niet zou kunnen betalen als ik hem maar vond!" Met welgevallen sloeg Joesoef het naderen van de boze man gade. „Het schynt", zo sprak hy tot .zichzelf, „dat zich een schoon verschiet gaat openen voor een eerzame handel!" IV (Speciale reportage) Het communisme tracht ook het ar tistieke leven in Ts.iecho-Slowakije ge heel te beheersen. De totalitaire Sov jet-staat, waarin het land wordt ver anderd, eist inmenging op alle terrein van het leven. Het is vanzelfsprekend, dat ook de bioscopen worden gebruikt als propaganda-apparaat voor de ver breiding van de nieuwe leer. Men is echter nog verstandig genoeg In te zien, dat ook zuivere amusementsfilms moeten worden gegeven en dat is de reden waarom men nog hier en daar producten van de Britse film-industrie draait. Het zyn In hoofdzaak oude Jdms; nieuwe komen er vrywel niet, ook om het motief dat men daarvoor geen deviezen kan geven. Zeker 80 procent van hetgeen de bioscopen bie den is vervaardigd in Russische, Pool se en Tsjechische ateliers. Merkwaardig, maar tevens veelzeg gend. is de reactie van het publiek. De 20 pr. films, die niet zijn gemaakt in een land, dat tot de Russische invloed sfeer behoort, trekken veel en veel meer belangstelling dan de overige 80 procent tezamen. Men loopt storm wanneer men eens naar de bioscoop kan gaan zonder dat men wordt overstroomd met com munistische propaganda. Die men trou wens in de bij-programma's nog in be hoorlijke porties krygt ODgediend. wy gingen naar de matinée van een bioscoop in een provinciestad. Het was ons bekend, dat daar een Engelse film werd gedraaid, terwyi in de drie andere bioscopen Russische en Poolse produc ten werden vertoond. Het frappeerde ons sterk toen wy hoorden dat de middag voorstelling was uitverkocht. Maar met geld en goede woorden kregen we toch van de portier nog een toegangsbewys. Inderdaad, de bioscoop was tot de laat ste plaats bezet. Want het zien van een Engelse film is momenteel in Tsjecho- Slowakye zo ongeveer het beste wat men aan ontspanning kan vinden. Het was een oude film. die reeds de gebreken van de ouderdom by de pro jectie vertoonde. Maar het publiek was er dol oo en naar ons bleek'waren alle voorstellingen volkomen uitverkocht. Terwyi in de drie andere bioscopen niets te doen was. Want de overgrote meerderheid van het Tsjechische volk is beu van het communisme en ook van de wyze, waar op dit ziin amusment met allerlei leuzen doordrenkt. Het zal echter niet lang meer duren of ook het vermaak van het zien van een oude film zal tot het ver leden behoren. Zeer onlangs nog liep het. ln Praag storm toen m^n daar een product van de Engelse filmindustrie zou draalen. De kaartên vlogen in voor verkoop weg en diverse voorstellingen waren uitverkocht. Maar een dag voor dat men zou gaan draaien moest de film „om technische redenen" van het pro gramma worden genomen. Een Russi sche kwam er voor in de plaats. RUSSISCHE FILMS, In Nederland heerst de opvatting, dat er onder de Russische films vele goede, artistiek verantwoorde producten zyn. Dit kan waar zyn, maar het publiek in Tsjeoho-Slowakye gelooft er niet aan. Van vele kanten hebben we gehoord dat men meer dan genoeg heeft van het geen de Russische ateliers op de markt brengen. Er komt geen film uit. dieniet een bepaalde strekking heeft. Het is nu al zo ver, dat men vanwege de bedry- ven gezameniyk naar de bioscoop gaat. En dan is er veel belangstelling, want degene, die verstek laat gaan. loopt een kwade kans niet te worden beschouwd als een ware vólks-democraat. En dezul ken staan bloot aan het risico vandaag of morgen plotseling te verdwijnen naar een kamp, waar zy beter en Intensiever moeten werken HAAT. Want het overgrote deel van de Tsjechen en Slowaken haat het com munistische stelsel. Men haat ook Rusland omdat men weet dat het pro ductie-apparaat is omgeschakeld om te voldoen aan dc Russische eisen. Alles verdwijnt ln Oostelijke richting. De regering Gottwald werkt er met man cn macht aan mee om de Sovjet-Unie materieel te versterken. Een belang rijk deel van de Tsjechische zware In dustrie, waaronder de Skoda-fabrie- ken, werkt voor de Russische bewape ning. Zeer velen in Tsjecho-Slowakye heb ben tegen ons de verzuchtig geslaakt: „Hadden we maar vrije verkiezingen. Dan zou men iets beleven „Als algemene opinie hoorden we verkondigen, dat wanneer er werkelijk een stemming werd gehouden zoals dat vroeger onder Masaryk en Benesj mogeiyk was, de communisten op zyn allergunstigst 20 procent der stemmen zouden behalen. Het percentage 20 is vry hoog. maar men dient er rekening mee te houden, dat zich i.i Tsiecho-Slowakije een kaste van bevoorrechten heeft gevormd. di'Viit eigen belang het communisme ono%.- steunen. Wie echter meent, dat Iedereen, die een speldle draaet van de Communisti sche party in Tsjecho-Slowakye. ook werkeiyk communist is. vergist zich deer lijk Hoe vreemd het ook moge klinken, wy hebben niet een. maar verscheidene Tsiechen en Slowaken gesproken, die officieel communist ziin, maar die in werkelijkheid dit stelsel vervloeken. De partyleiders weten zelf heel goed, dat er veel onbetrouwbare communisten zijn en vandaar de vele „Zuiveringen". Zeer velen zyn partijlid om den brode. Ieder een, die een ietwat vooraanstaande po sitie in de industrie of de staatbedrfjven bekleedt, moet communist zyn. Anders loopt hij zelfs een goede kans opgepakt te worden. Hoeveel hogere technische ambtenaren, Ingenieurs e.d. zijn er niet die lid zyn van de Communistische Par ty. maar die als er een vrije stemming zou ziin slechts zuivere democraten zou den kiezen. ARBEIDERS ALS SLAVEN. wy spraken een communistische ar beider van die we aanvankeiyk niet wis ten. dat hy partylid was. Ons onder houd was zeer vertrouweiyk en hetb1°°k ons. dat de man verbitterd was. „Wij arbeiders", zo zei hij „zyn niets dan slaven ln de communistische samenle ving. Als men spreekt van kapitalisti sche uitbuiting dan is daar nu by ons sprake van. De arbeidsprestatie moet worden opgevoerd en dat gaat ten koste van de menselijke vryheid. Er wordt te voren vastgesteld wat een groep arbei- i ders kan produceren. Haalt men die productie niet, dan worden er z.g. bri gades gevormd. En het werken in bri gades is het schrikbeeld voor Iedere wer ker. Want dat betekent, dat hij moor dende overuren moet maken. In de ka pitalistische samenleving worden over uren extra betaald. In de communisti sche echter ontvangt men er geen Kroon voor en men mag nog biy zyn, dat men er zo af komt. Want het is ook gebeurd, dat de hoge heren zo kwaad werden over slechte arbeidsprestaties, dat ze de „kameradefi" naar een kamp zonden om betere werkmethoden te leren". Haat en verbittering sprak uit de woorden van deze man. Maar tenslotte zei hy schamper: „En toch hebt u met een lid van de Communistische Partij gesproken. En zoals ik er over denk doen het duizenden en duizenden ar beiders, die ook beseffen, dat in een Sovjet-staat geen waariyk vrye mensen kunnen leven ZATERDAG 26 NOVEMBER. Hilversum I (301,5 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.18: gram.muziek; 7.30: slui ting: 8.30: nieuws; 8.40: orgelspel; 9.05: gram.muelek, VPRO 10.00: medlsohe causerie; 10.05: morgenwydlng; VARA 10.20: radlofeullleton. 10.35- voor de ar beiders ln de continubedrijven; 11.30: cello en plano; 12.00; lenör en orgel: 12.30: mededelingen; 12.33: Metropole Orkest; 12.55: kalender. 13.00: nieuws; 13.15; lichte muziek; 13.45: gTam.muziek; 14.00: volkszang; 14.20: dansmuziek; 14.50: 8treekultzending: 15.15: radiophll- harmonlsch orkest en solist; 16.00: „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.15; „Ze hangen aan zijn lippen...I" Ja, wanneer de Grote Detectlv# SIMON SNUGGER z'n avonturen vertelt zit iedereen In spanning. Dit enige verhaal - in - plaatjes (getekend door de Marten Toonder Studio's) Is iets bijzonderst Net zo bijzonder als HOOIMEIJERS BESCHUIT. Hoe je die twee vliegen in één klap kunt slaan volgt binnenkort.... Kijk uit naar 9beschuit A. H00IMEIJER Z0HEH. BARENDRECHT gram.muziek; 16.45: sportpraatje; 17.00: gram.muziek: 17.30: voor ae Jeugd; 18.00 nieuws; 18.15: plano en zang; 18.30: voer de strydkrachten; 19.00: artistieke staal kaart; VPRO 19.30: bijbellezing; AVRO 19.45: voor de Nederlanders ln Duits land; 20.00: nieuws; 20.05; actualiteiten: 20.12: Vara-varla; 20.15: Weense muziek; 20.45: gevarieerd programma; 21.45: so cialistisch commentaar: 22.00: orgelspel: 22.25 „Onder de Pannen", hoorspel; 22.45 accordeonmuzlek; 23.00. nieuws; 23.15: dansmuziek; 23.35—24.00: gram.muziek. Hilversum II (416 M.) KRO 7.00: nieuws; 7,15: morgengebed en liturgische kalender; 7.30: sluiting; 8.30: nieuws; 8.40: gram.muziek; 9.Ö0: weerberichten; 9.03: gram.muziek: 9.30 waterstanden; 9.35: zang en plano- 1C.Ö0: voor de kin deren; 10.15: gram.muziek; 11.00: voor de zieken; 11.45: gram.muziek; lS'.OO: Angelus; 12.03; amusementsorkest: 12.30: mededelingen: 12.33: orgelspel: 12.55: zon- newyzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws: 13.20: promenade-orkest; 14.00: fanfare-orkest; 14.20 L.igclee les; 14.40: Utrechts Stedelijk Orkest, koor en solis te; 15.25: kroniek van letteren en kun sten; 16.00: eram.muzlek- 16.15: boekbe spreking; 16.30: ..De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00: voor de Jeugd: 18.00 volk8llederenkwartet; 18.15" Journalistiek weekoverzicht; 18.30: gran muziek: 19 00 nieuws; 19.15: actualiteiten; 19.25: ka tholiek thuisfront, 19.30: omroeporkest cn solisten: 19.50. West-Indisch com mentaar: 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man zegt er 'tzllnevan: 20.12; gram.mu ziek; 20.15- ..Lichtbaken'-; 20.40: plano cn orgel: 21.00: gevarieerd programma; 21.45: puzzle: 21.55: amusementsmuziek; 22.30: „WH luiden de Zondac In"; 23 00: nieuws; 23.15: Residentie-Orkest; 23.50 24.00: gram.muziek. AGENDA Remonstr. Kerk: Lezing prof. G. J. Slrks. 8 uur nam. ZATERDAG: Schouwburg: R.K. Operettekoor Pulchrl Studio „La Mascotte", 7.30 uur nam. Volkshuls: Lezing mevr. dr Kaas over He nr. Roland Holst. 4 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „De engel met dc bazuin" (18 Jaar) Zat en Zon 2,15. 4.30. 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Uex „Het purperen monster" (14 Jaar) Zon 2.15, 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Ditte, een mensenkind" (18 Jaar) Zon 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zater-, Zon- en Woensdag nam. 2.30 uur Jeugdprogramma. Lldo „Adam en Evelyne" (18 Jaar) Zak en Zon 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overig# dagen_ 2.30. 7 en 9.15 uur. uxor „Omstreden aarde" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; óverig# dagen 2.30, 7 cn 9.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7