Olievlekken in de Oslofjord Beslissing over llaliaanse koloniën gevallen In de Engelse keukens beginl hel Ie dagen Honderden nemen aan uasporingen deel f WEER BERICHT 88ste Jaargang DINSDAG 22 NOVEMBER 1949 00 No. 26853 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 57055 Spoor van het vermiste vliegtuig? Omtrent het vliegtuig met Joodse kinderen, dat gisteren verdwenen is, heerst nog steeds angstige onzekerheid. Tot nu toe zijn alle nasporingen te vergeefs geweest. De directeur van de vliegdienst van Meisbroek deelde o.a. nog mede, dat loen het vliegtuig daar aankwam, de antenne S.B.A. (Standard Beam Ap proach) niet in orde was en door het personeel van de Sabena gerepareerd is. Een gevonden spoor wijst in de richting van de mogelijkheid dat de vermiste Dakota in zee is gestort, zo verluidde op een coördinatie-conferen tie, die gisteravond op het hoofdbureau van politie te Oslo gehouden werd. Een opsporingsvliegtuig ontdekte nl. in de Oslofjord nabij Vestby olievlekken. Bo ten die naar deze plek vertrokken bevonden, dat olie naar de waterspiegel opborrelde. De mogelijkheid bestaat, dat het toestel onmiddellijk gezonken zou zün zonder spoor na te laten. En daar iif de omgeving slechts weinig mensen wonen zou de val onopgemerkt hebben kunnen geschieden. Duikers stellen een onderzoek op deze plek in. OEOSlOrJORÓl ONVERMOEIDE REDDINGSPOGINGEN. De twee Mitchells, die gistermorgen van het vliegveld Valkenburg zijn op gestegen om het vermiste vliegtuig te zoeken, zijn gistermiddag resp. om drie en vier uur teruggekeerd zonder iets te hebben gevonden. Zij hebben een derde deel van de vliegroute SchipholOslo afgezocht, en wel het Zuidelijke deel. De rest. van deze route is door Denen en Noren afgezocht. De vliegtuigen hadden veel hinder van het bijzonder slechte weer. Een Zweeds aanbod om hélicoptères te gebruiken, als hulpmiddel bij het zoe ken naar de vermiste Dakota, is aan vaard. De hefschroefvliegtuigen werden vanochtend te Oslo verwacht. Vliegers en werktuigkundigen zullen meekomen met de machines, die naar Sandermo- sen worden overgebracht, om vandaar aan het zoeken deel te nemen. Het on derzoek in het district Oppegaard. ge legen ten Zuiden van Oslo. werd gis teravond opgegeven, toen bekend werd. dat het vliegtuig daar wel passeerde ma3r in Noord-Oostelijke richting ver der vloog Gisteravond kwamen onder- weklngsploegen samen voor nasporingen in het gebied ten Noord-Oosten van I Oslo. Hieraan wordt o.a. deelgenomen door 700 burgers en 100 politiemannen. Ongunstige weersomstandigheden Heel Noorwegen volgt met groot me- deleven de nasporingen. Van alle kan- ten ziin mededelingen by de politie bin nengekomen van mensen, die lichtflik- seringen hebben gezien dan wel ont ploffingen of het geluid vliegtuigen hoorden. De weersomstandigheden ble ven de ganse dag bijzonder ongunstig en maakten de pogingen van kleine eportvliegtuigen om aan het onderzoek deel te nemen, doelloos. In het alge meen waren trouwens vliegtuigen niet 'n staat door te dringen tot de hoger en eenzamer gelegen districten, dit als gevolg van de mist en het laag han gende wolkendek. De gehele dag was er een zware regenval. i--,nfldaa" de nasporingen met I5W man worden voortgezet. VERWAARLOOSDE KINDEREN. De Joodse kinderen waren afkom stig uit Tunesië, leden aan ondervoe ding en werden met tuberculose be dreigd. De kinderen zijn lang ver waarloosd geweest en hebben een moeilyk leven moeten leiden. De kinderen, die gisteren in het eer ste vliegtuig veilig te Oslo aankwamen, warden door de bestuurder gekenschetst 3}s ietwat onhandelbaar en de ver pleegsters hadden het gedurende de reis mjzonder moeilijk. 0sl° Eveninger Dagbladet be ogen zich in het vliegtuig de Noorse "Pjeegster Anna-Lise Jensen, 20 jaar a de Zwitserse verpleegster Marian Zaiontz, voorfs twee volwassen Joodse pzrsonen, wier namen door de Joodse or ganisaties te Parijs niet bekend ge maakt worden, tot dat de familie op de hoogte gesteld is. OVERLEVENDEN DER ARABISCHE POGROMS. U.P. meldt nog over de 29 Joodse kin deren dat zij allen overlevenden van de Arabische pogroms zijn. De kinderen, allen ongeveer tussen de vijf en twaalf jaar, waren afkomstig uit de achterbuurten van Tunis en Ma rokko. waar de Arabische pogroms het hevigst waren toen het conflict met Palestina uitbarstte. De meeste van hen hebben hun ouders verloren. Andere Joodse kinderen die reeds hun vacantic in Noorwegen doorbrach ten. waren zeer nerveus en angstig. Allen wantrouwden zfj de Noorse ver pleegsters die hen hielpen. „Reeds de eerste ty'd van hun leven hadden zij geleerd om iedere vreem- deling bij voorbaat te wantrouwen". Maar na maandenlange van vriende lijke verzorging en behulpzaamheid raakten de kinderen hun schuwheid kwijt en toen zij doorgezonden werden naar Israël waren het weer normale en gezonde kinderen die zich net zo ge droegen als ieder ander kind". De groep kinderen die thans in het vermiste vliegtuig naar Oslo gebracht werd. maakte deel uit van een nieuw contingent van 200 kinderen. Nieuwe wet in Frankrijk OP LOONSREGELINGEN EN ARBEIDSGESCHILLEN. Het Franse kabinet heeft een wet aan genomen, waarbij de hervatting van vrij onderhandelen over lonen door vakver enigingen en werkgeversbonden, het geen bij het uitbreken van de oorlog werd afgeschaft, wordt toegestaan en een nieuwr stelsel voor het regelen van loongesohillen wordt ingevoerd. Bij deze wet, die vermoedelijk voor het eind van deze maand in de Nationale Vergade ring komt, wordt een arbitrageraad in gesteld, waarvoor alle loon- en andere eisen komen, voordat men tot staking over gaat. Van tijd tot tijd zal de rege ring 'n gegarandeerd minimum maand loon vaststellen, dat iedere werkgever zal moeten uitbetalen. OUD-STRIJDERSVERZET TEGEN TONEELSPELER IN BELGIË. Het optreden van de toneelspeler Jan Cammans van de Koninklijke Neder landse Schouwburg uit Antwerpen te Oostende is aanleiding geweest tot een grote protesbbetoging van de zajde van het plaatselijke comité der verzetsbe weging. Het verwijt Cammans, tijdens de bezetting met de Duitsers te hebben samengewerkt en acht het ongewenst, dat hij in het toneelstuk „Bazuinen cm Jericho" van de Nederlandse schrijver Ben van Eysselstein, de rol vervult van een ondergrondse strijder. Voor de schouwburg hadden veertien vaderlandslievende verenigingen „met hun vaandel post gevat, terwijl gewezen politieke gevangenen in hun concentra- tiekampkleding waren verschenen. Tal rijke politie-agenten en leden van de rijkswacht moesten voor het handhaven van de orde zorgdragen. Personen, die naar de voorstelling gingen, werden uitgejouwd. Degenen, die aarzelden en op hun schreden terugkeerden, werden toegejuicht door het publiek. Slechts een 30-tal personen woonde tenslotte de voorstelling bij. DEVALUATIE VAN DE SCHILLING. Het Oostenrijkse ministerie van fi nanciën heeft bekend gemaakt, dat de schilling is gedevalueerd. De nieuwe basiskoers van de dollar is thans 14.40 schilling en voor het pond 40.32 schil ling. Voorts is er een gemengde koers vastgesteld van 2136 voor dollar en 59.80 voor het pond en een speciale koers van 26 schilling voor de dollar en 72.80 voor het pond. FRANSE PRESIDENT ZAL BEZOEK AAN ENGELAND BRENGEN. Te Parijs is officieel meegedeeld, dat de Franse president en mevrouw Auriol begin Maart een officieel bezoek aan de Britse koninklijke familie zullen bren gen. DE KRACHT DER b-29 VLIEGTUIGEN. De Amerikaanse B-29 toestellen zou den desnoods in een tijdsbestek van 20 minuten tot een uur het grondge bied van een eventuele vijand kunnen verwoesten, aldus verklaren deskundige kringen van het Amerik. ministerie van landsverdediging. De Amerikaanse luchtstrijdkrachten beschikken thans over ten minste 400 B-29 toestellen in vaste dienst (een zeker aantal daarvan mag thans niet vliegen, omdat kleine veranderingen dienen aangebracht te worden aan de motoren). De luchtmacht beschikt bo vendien over 400 vervangingstoestellen en een reserve van 2000 B-29 vliegtui gen. De algemene vergadering der V.N. keurde de aanbeveling goed om Somali- land voor tien jaar onder Italiaans be heer te stellen. Zij hechtte eveneens haar goedkeuring aan de vorming van een onafhankelijk Libye. De assemblee keurde vervolgens de instelling goed van een speciale com missie ter bestudering van de toekomst van de vroegere Italiaanse kolonie Eritrea. Met 49 stemmen voor en 9 onthou dingen werd besloten Libye zo spoedig mogelijk en ni°t later dan 1 Januari 1952 onafhankelijkheid te verlenen. De De bemanning van de vermiste Dakota PH-TFA van de Aero-Holland; v.l.n.r.: de boordmecano K. Stukje, de gezag voerder L. Frouws, de tweede telegrafist H. Westenberg en de tweede bestuurder A. v. d. Touw. DEPRESSIE in aantocht. Da Bilt. verwacht tot. morgenavond: rwïn ZVv'aar bewolkt met nu en dan t,.?;. Aanvankelijk matige, later wpuiÜu •tot harde en langs de kust Zuwfilo lydelÜk tot storm toenemende dp wind Aanhoudend zacht voor Uur) Van llet ^aar' Opgemaakt te 10 23 november. °P; 8.13 uur; onder: 16.40 uur. n op: 12.25 uur; onder: 19.02 uur Bon». (N-M c°°?*ater te Katwijk te 451 en 17.10 u. ölt ounimcr bestaat tilt zes pagina's. Voorstel tot uitwisseling van 1000 Engelse en Franse koks (Van onze Londense correspondent). Dat het tussen Engeland en Frankrijk lang niet altijd botert, is niets vreemds Er zijn bijna steeds politieke kwesties, die beide landen verdelen. Maar nu lijkt-het wel of Engeland letterlijk roet in het eten heeft gegooid door het wel zeer ondiplomatieke voorstel om duizend Engelse en Franse koks voor een tijdje te laten stuivertje wisselen. Het was de veel bereisde minister Noel- Baker. die met dit snode plan voor de dag is gekomen. De Fransen hebben al met een nieuwe revolutie gedreigd als de Engelse dienaren van de potle pel het zouden wagen voet aan wal te zetten om de Franse collega's van ach ter hun braadpannen te verdrijven. Toch is het niet zo kwaad bedoeld Engeland is zich scherp bewust van zijn tekortkomingen, vooral op het ge bied der kookkunst. De eentonigheid der Engelse maaltijden kan immers niet alleen aan de rantsoenering worden geweten. Voor de oorlog was er ook iets. dat aan het Engelse eten ontbrak. Het zat hem niet zozeer in de grond stoffen, doch in het tekort aan fantasie om die smakelijk te bereiden en behoor lijk op te dienen. Eten betekent voor de meeste Engelsen niet veel meer dan voedsel tot zich nemen, een gerationa liseerde nuttieheidsbezigheid. Een res taurant is het tegenovergestelde van een gezrilieheidsonrd. Het is doorgaans, hoe on°erbiedig het ook klinkt, een menselijke voederplaats. Maar verwen de buitenlanders behoeven niet te wan hopen, want de talrijke continentale eethuizen, vooral de Italiaanse en Griekse zorgen voor de nodige compen satie. Als oorzaak van de slechte ko kerij van de Engelsen en het steeds maar weer voorzetten van cliché-maal tijden, beschouwt men een zeker ge brek aan scheppend vermogen, dat op talrijke andere gebieden eveneens tot uiting komt Houden de Engelsen daar om niet veelal krampachtig vast aan verouderde gewoonten en tradities? Maar Noel-Baker's plan is op zich zelf al het bewijs, dat er iets aan het veranderen is. Zelfbezinning is het kenmerk op velerlei terrein in het na oorlogse Engeland. Het is een poging om boven de toestand van nog maar al te vaak vernomen zelfbeklag uit te komen Dit was een typische eiland mentaliteit. Men beseft nog vaak te weinig, hoe het elders Is gesteld. De Engelsen zijn altijd stomverbaasd ge weest. dat de buitenwereld niet. net zo was als zfjzelf. Als er iets was met die wereld, kwam het omdat deze de hoog geroemde Britse levenstrant niet deel de. Zeker, de Engelsen hebben voortref felijke eigenschappen, die de wereld goed zou doen over te nemen. Maar Engeland heeft eveneens van anderen nog veel te leren. De Engelsen begin nen thans op verschillende gebieden van hun eenzaam en verheven voets'uk af te stapDen. Daarvan zijn de koks. die elders hun licht willen gaan opste ken. een sprekend symbool. Zou he1- Verenigd Europa misschien in de keuken een kans maken, nu het in de raadzalen en aan de groene tafels niet zo erg vlot? Het oude liedje ROBINEAU BEKENT. Volgens generaal Wiktor, woordvoer der van het Poolse ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft een bekentenis van André Robineau, de Franse consu laire beambte, die beschuldigd wordt van deelneming aan een spionnage- organisatie in Polen, geleid tot de liqui datie van een spionnagebende van meer dan 100 personen. Robineau zou in zijn bekentenis geaegd hebben, dat de Bros- sin de Mère, archivaris van de Franse ambassade te Warschau, die Zaterdag het bevel kreeg Polen te verlaten, de leiding had van de Franse geheime dienst in Polen, daarbij geholpen door Renaud, secretaris-vertaler aan de am bassade, die ock bevel heeft gekregen het land te verlaten. Voor de buitenlandse corresponden ten heeft men op het ministerie een gramofoonplaat afgedraaid van Robi- neau's bekentenis. Montgomery in Amerika VRAGEN ONTWIJKEND BEANTWOORD. Een verslaggever vroeg veldmaarschalk Montgomery bij aankomst te New York, of het in geval van oorlog voor de Sovjetrussische strijdkrachten een kwes tie van 2 dagen of 2 weken zou zijn om Frankrijk te bereiken. Montgomery glimlachte en vroeg op zijn beurt: „Zou den zij twee maanden of twee jaar no dig hebben? Ik weet het niet". De maarschalk zeide, dat hij heden te Washington „iets zou hebben te zeggen over de atoombom" wanneer hij het woord voerde op de nationale persclub. Correspondenten klaagden over zijn ..ontwijkende" antwoorden en zelden, dat Churchill en Bevin „een beetje mede deelzamer" waren, toen zij in New York arriveerden. „Zij zijn politici. Ik ben sol daat". bitste Montgomery terug. Op de vraag of hij als voorzitter van de Westeuropese verdediging tevreden was met het aantal te zijner beschikking gestelde troepen antwoordde Montgo mery „Geen soldaat is ooit tevreden met het aantal troepen dat hij heeft." Op een andere vraag was zijn antwoord. „Ik zal met alle mogelijke militaire auto riteiten spreken wanneer ik in Wash ington ben". Een verslaggever vroeg hoeveel Ame rikaanse troepen Montgomery in West- Europa hoopte te hebben. „Dat hangt helemaal van Amerika af", was het ant woord. BEROEP VAN ACHESON. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson. heeft op dertig landen, waaronder de Sovjet- Unie. een persoonlijk beroep gedaan tegenover de Chinese communisten hun bezorgdheid te uiten, over het vast houden van de Amerikaanse consul-ge neraal te Moekden. Angus Ward. Ward werd op 24 October jl met vier leden van zijn staf gearresteerd, beschuldigd van mishandeling van een Chinees. Ook aan Nederland werd een bood schap gezonden. ONDERHOUD MCCLOY—SCHUMACHER. John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft te Bad Homburg nabij Frankfort dr Kurt Schumacher, leider van de sociaalde mocratische oppositie in het Westdudtse parlement, ontvangen. Schumacher was vergezeld van dr Carlo Schmid, voorzitter van de parle mentaire commissie voor Buitenlandse Zaken, en Erich Ollenhauer, Schuma chers plaatsvervanger. Men meent- te weten, dkt McCloy uit de eerste hand inlichtingen van de so cialistische leiders wilde verkrijgen over de redenen, waarom zy hun oppositie tegen de buitenlandse politiek van de Westduitse kanselier en in het bijzon der tegen het Ruhr-statuut voortzetten. Geen van de deelnemers wilde zich na de bijeenkomst uitlaten ever de be sprekingen. Bij zijn aankomst op het vliegveld Ke- majoran werd drs Mohammed Hatta door een duizendkoppige menigte wel kom geheten. Drs Hatta stond in het KLM-restaurant de pers te woord en onderhield zich met de voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr 's Jacobs en de directeur van het kabinet van de VHK, dr P. J. Koets. Ministers Stikker en v. Schaik naar Batavia De R.V.D. deelt mede, dat de minis ters Stikker en Van Schaik zich bin nenkort naar Batavia zullen begeven teneinde een aantal vraagstukken te bespreken, wclke zich bij de voorgeno men souvereiniteitsoverdracht voor doen. De minister van Overzeese Gebieds delen kan deze reis niet medemaken, omdat de voorbereiding van de behan deling in de Staten-Generaal, alsmede deze behandeling zelf van de ter RTC bereikte overeenkomsten, zijn aanwe zigheid te Den Haag noodzakelijk ma ken. vijf Slavische landen, alsmede Frank rijk, Nieuw-Zeeland, Zweden en Joego slavië onthielden zich. De beslissing t.a.v. Somaliland werd genomen met 48 stemmen tegen 7 bij drie onthou dingen. Met 47 stemmen tegen 5 en zes ont houdingen sprak de Assemblee zich uit voor opschorting van een beslissing omtrent de toekomst van Eritrea tot het volgende jaar. De vijf landen van het Slavische blok stemden tegen. Ethiopië, Griekenland, Liberië, de Phi- lippijnen.. Saoedi-Arablë en Joego-Sla- vië onthielden zich Na de stemming over de drie in een resolutie vervatte punten, werd de ge hele resolutie met 49 stemmen tegen één (Ethiopië) en 9 onthoudingen goed gekeurd. De resolutie behelst voorts de oprichting van een bureau van een commissaris der VN voor Libye om Cyrenaica, Tripolitanië en Fezzan be hulpzaam te zijn bij het opstellen van een constitutie en de instelling van een onafhankelijke regering. De commissa ris zal worden bijgestaan door een ad viesraad van vertegenwoordigers uit Egypte. Frankrijk, Italië. Pakistan, Engeland, de VS. Cvrenaica. Tripoli tanië, Fezzan en de Llbyse minderhe den. Een commissie van vijf landen, be staande uit Birma. Guatemala. Noo~- wegen. Pakistan en Zuid-Afrika zal zich vergewissen van de wensen van de bpwoners van Eritrea en tegen 15 Juni 1950 rappori uitbrenzan aan de VN. Deze beslissingen ziin de eerste bin dende, die door de V.N. zijn genomen. Gewoonlijk hebben de besluiten van de Assemblee slechts de waarde van een morele aanbeveling. H**t Italiaanse vre desverdrag echte»- ins^ueerd" Uitdruk kelijk de Assemblee te beslissen over de toekomst van het voormalige Ita liaanse imperium. 19 landen bijeen op Spoorwegconferentie VERSNELLING VAN HET VERVOER. De heer G. F. H. Giesberger, directeur der Ned. Spoorwegen heeft gisteren de internationale goederentreindienst-con ferentie, die van 21 tot 26 November te Amsterdam wordt gehouden, geopend. 19 landen van Europa hebben hun ge delegeerden naar Amsterdam gezonden; in totaal zijn er 65 deelnemers. De conferentie is belast met de ver snelling van het vervoer van wagen ladingen in internationaal verkeer, waartoe de verschillende ingediende voorstellen worden uitgewerkt om dan door de volgende zomerdienst In 1950 werkelijkheid te worden. Snelle internationale verbindingen voor het goederenvervoer zijn voor de fa brikanten, telers en exporten van groot belang, maar vooral is dit het geval voor onze scheepvaartmaatschappijen en ex pediteurs in de havenplaatsen. Op de voorjaarsconferentie in April worden de verbindingen in beide richtingen volle dig opgesteld voor opneming in het In ternationale Goederentreinboek, dat zo spoedig mogelijk na de invoering van de zomerdienstregeling verschijnt. Kolonisten vóór souvereiniteits overdracht naar Nieuw Guinea I „ZELFS DE MUSKIETEN ZIJN ER ANDERS!" De vereniging kolonisatie Nieuw- Guinea en de Groter Nederland actie onderhandelen thans over het charte ren van een sohip van de KPM, dat nog vóór de souverenlteitsoverdracht 1400 kolonisten naar Nieuw Guinea zal kunnen brengen, aldus heeft lr A. P. C. van Kerkhoven te Buitenzorg medege deeld. De afdelingen stortten f. 2.000 als eerste bedrag in een garantiefonds, dat f. 20.000 bedraagt. In zijn redevoering zeide ir Van Kerkhoven o.m.: „Het is thans dui delijk, dat dc Nederlandse regering vastbesloten Is, niet toe te geven in zake «de status van Nieuw-Guinea. Op ethnografische, biologische, geo grafische cn geologische gronden weerlegde spreker dc beweringen, dat Nieuw-Guinea deel uitmaakt van In donesië. „Zelfs de muskieten zijn van een ander ras". De verenigingen zenden een telegram aan minister-president Drees, minister Van Maarseveen en de beide Kamer voorzitters, waarin met klem verzocht werd, vast te houden aan de Neder landse souvereiniteit over Nieuw-Gui nea en niet toe te geven aan de eisen van de R.I.S. In het telegram wordt aangedrongen op toekenning van de grondrechten voor de Nederlanders in Nieuw-Guinea en gezegd, dat de vor ming van een stamland een eminent nationaal belang voor de toekomst van Nederland als natie geacht wordt. KRETEK-FABRIEKEN HEROPEND. Verleden week Maandag zijn ongeveer dertig Kretekfabrieken, die in het begin van deze maand in Semarang gesloten werden, weer heropend. Deze heropening geschiedde dus voordat de staking der werkzaamheden tot enig resultaat heeft geleid. De reden dat men weer aan het werk is gegaan, schijnt in hoofdzaak gelegen te 2!jjn ln een angst bij de fa brieksdirecteuren voor verloop van het personeel: dit begint thans elders werk te vinden. Hierbij dient opgemerkt, dat in Sema rang nimmer alle Kretekfabrieken stil gelegen hebben, ondanks de uitgeroepen algemene staking. De grote fabrieken, bij wie meer dan de helft van het totaal aantal personeel werkt, hebben steeds gewoon doorgewerkt. ZWITSERSE GEZANT BIJ H.M. DE KONINGIN. h.m. de Koningin heeft vanochtend ten paleize Soestdijk de Zwitserse ge- jzant. de heer Kohli en diens echtgenote lin afscheidsreceptie ontvangen. Steunverlening aan T.N.l. op Indonesische begroting OVERWEGINGEN DER REGERING. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Welter (NKP) ln verband met de materiële steunverlening aan de militaire troepen van de Republiek Djokja (TNI) heeft de minister-presi dent o.a. geantwoord, dat de aan deze steunverlening verbonden uitgaven voor zover in 1949 gedaan, ten laste zullen komen van de begroting van Indonesië voor dat dienstjaar. Dc steunverlening aan de TNI berust op een tussen de voorlopige Federale regering cn de Republiek Indonesia getroffen regeling, welke o m. voor ziet in het aan de Republiek ter be schikking stellen van dc haar ont brekend? middelen, ten einde tot meer geordende toestanden in zake dc gezagsuitoefening te geraken. Te vens werd daarbij overwogen, dat een financiering van dc TNI met het of ficiële ruilmiddel van Indonesië, in- stede van met door de Republiek uit gegeven geld, van groot belang moest worden geacht m.?t het oog op dc zuivering van het geldwezen daar te lande. Besprekingen over souvereiniteitsoverdracht DE HEREN IDENBURG EN VERBOEKET NAAR DEN HAAG. De H.V.K., de heer Lovlnk, heeft van daag de lunch gebruikt met drs Moh. Rum, de vlce-voorzitter van de Republi keinse delegatie ter R.T.C.. Dr P, Idenburg en mr K. Verboeket, die twee weko geleden te Batavia zijn aangekomen voor het bespreken van een groot aantal met de overdracht der sou vereiniteit samenhangende vraagstuk ken, zijn vanmorgen naar Den Haag vertrokken. Aan te nemen valt, dat het door hen uit te brengen voorlopige ver slag hunner werkzaamheden ln Indo nesië mede ten dienste zal staan van de ministers Van Schalk en Stikker voor hun vertrek naar Indonesië. VRIJLATING POLITIEKE GEVANGENEN IN MIDDEN-JAVA. De vrijlating van politieke krijgsge vangenen in Mldden-Java zal omstreeks 10 December a.s. voltooid zijn. Over de practische afwikkelingen zijn bespre- kinzen gevoerd tussen sociale zaken, de B-divlsie en een militaire delegatie uit Djokja. In de laatste weken zijn nog enkele honderden gevangenen uit Nusa Kern* bangan, Klaten, Ambarawa en Pekalon- gan vrijgelaten Het aantal gevanzenen, idat nu nog vrljze'aten moet worden be- 1ongeveer 2.00Q.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1