Beklemmende onzekerheid omtrent Nederlands vliegtuig De heffing op „gebouwd eigendom' 30 Joodse kinderen aan boord Zij vlogen van Tunis naar Noorwegen Laatste contact ten Zuiden van Oslo WEER BERICHT 58ste Jaargang MAANDAG 21 NOVEMBER 1949 00 No. 26852 LEIDSCH ÉH DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer1415 per kwartaai; 32 cents per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 57055 Uit Oslo werd gisteravond gemeld, dat de PH-TFA, een Nederlandse Dou glas-Dakota van Aero-Holland, die van Tunis via Marseille en Brussel op was naar Oslo over tyd was. Het laatste contact met het vliegtuig werd opgenomen door het vliegveld Fornebu. omstreeks zes uur pl. t., toen het boven de plaats Moss vloog, op ongeveer 60 K.M. ten Zuiden van Oslo. Aan boord bevonden zich 30 Joodse Noorse kinderen, een bemanning van rier Nederlanders en twee Zweedse begeleidsters. Israëlische kringen te Brussel hebben medegedeeld, dat de 30 kinderen zich naar Noorwegen had den begeven onder auspiciën van particuliere Israëlische organisaties. De Noorse regering heeft n.l. toegestaan, dat 600 Israëlische kinderen in Noor wegen hun opvoeding krijgen, voor zy zich naar hun ouders zullen begeven, die zich reeds in Israël bevinden. Ook werd vernomen, dat het vliegtuig, om 10.45 uur (Ned. tyd) op het vliegveld van Brussel Melsbroeck was aangekomen en om 12.54 uur (Ned. t(jd) vandaar vertrokken was. De tanks waren geheel met benzine gevuld. Het toestel kon, wat dat betreft, minstens negen uur vliegen. een landing uitstekend worden uitge voerd. We hadden tevoren verscheidene vliegtuigen binnengeloodst. Het regen de. maar de wind was niet zeer krach tig en de wolkenbasis was 4 a 500 me ter. We wisten nog niet precies, welke bedoelingen de piloot had, toen geheel onverwacht de radioverbinding uitviel. Elke poging om het contact weer met het toestel op te nemen faalde. Sinds dien hebben we talrijke berichten bin nen gekregen over 't ronken van vlieg tuigmotoren in de omgeving van Oslo en over explosies, die zich zouden heb ben voorgedaan, maar nu om vier uur vannacht, weten wij nog steeds niet wat er met het vliegtuig is gebeurd". Een politieagent in Moss vertelde het ANP vannacht, dat hij om precies zes uur gistermorgen een vliegmachine bo ven Moss heeft horen vliegen. Te oor delen naar het regelmatige gebrom der motoren had hij niet de indruk, dat het toestel in moeilijkheden verkeerde. De politieman deelde nog mede, dat de explosies, die gehoord zouden zijn, gerapporteerd werden, op ongeveer 20 kilometer van Oslo. Óm vijf uur van nacht was men er nog steeds niet in geslaagd de aard van de explosies, die door verscheidene mensen zyn gehoord, vast te stellen. Uit Oslo werd gemeld, dat er ex plosies zijn gerapporteerd, die niet in de stad zelf voorkwamen. De oorzaak daarvan was onbekend. Uit Kopenhagen werd medegedeeld, cat Deense luchtvaartinstanties opnor- sale wijze in verbinding stonden met bet vliegtuig toen het over Deens grond gebied naar het Noorden vloog. Ook de controle bij het verlaten van Deens ge bied verliep op de gewone wijze. Onge- vter 30 minuten later ontvingen de De ren nog steeds antwoorden van het Tiiegtuig. Toen op het vliegveld Kastrup van Kopenhagen bekend werd, dat het con tact met het toestel was verbroken, wer- cen alle havenplaatsen langs de Wes telijke kusten van Denemarken gewaar schuwd Alle vuurtorenwachters, de reddingbootbemanningen en anderen èe aan de kust wonen werden verzocht ie luisteren noar het geluid van vlieg- biemotoren. Men achtte het mogelijk dat op deze ronier zou kunnen worden vastgesteld i het vliegtuig teruggekeerd was naar lederland. HET LAATSTE CONTACT. In een telefonisch gesprek, dat het ANP vannacht met het vliegveld For- nebu had, vertelde een lid van het personeel van de verkeerstoren: „Wij hadden het laatst contact met het Nederlandse vliegtuig om 17.56 uur. De Dakota bevond zich toen op onge veer 60 kilometer ten Zuiden van Oslo, dat is ter hoogte van het plaatsje Geloeyc. De piloot vroeg de weersomstandighe den op en wij gaven hem die door. Het hulptroepen en politie zonder resultaat voortgezet. Men kreeg hoop door het vanmorgen vroeg binnenkomend bericht van een der patrouilles, dat men achter een formatie van beboste heuvels bij Oppe- gaard, ongeveer 45 km. ten Zuiden van Oslo, een lichtgloed had waargenomen, Het was echter niet zeker, of dit licht schijnsel afkomstig was van eventuele overlevenden uit het vermiste vliegtuig of van een andere patrouille. Men poog de tot de bewuste plek door te dringen, Radio Oslo zette haar uitzendingen vannacht twee en een half uur langer voort, om van de laatst binnengekomen berichten mededeling te kunnen doen. Reuter meldt uit Gothenburg, dat daar gistermiddag omstreeks vijf uur is Bemanning van de PH-T.F.A. De bemanning van de vermiste PH-TFA bestaat uit de heren L. Frouws, gezagvoerder, 31 jaar, wo nende te Rijswijk (Z.H.), A. van der Touw, tweede bestuurder, 34 jaar, eveneens wonende te Rijswijk; M. Westenberg, radio-telegrafist, 28 jaar, wonende te Amsterdam en K. Stukje, boordwerktuigkundige, 31 jaar, wonende te 's-Gravcnhage. De heren Frouws, Westenberg en Stukje zijn resp. in April. Juni en Mei van dit jaar bij de Aero Hol land in dienst getreden; de heer Van der Touw begin 1948. ALLERWEGEN NASPORINGEN BIJ STROMENDE REGEN. Grote groepen politieagenten en vrij willigers waren gisteravond bij stro mende regen bezig het vermiste toe stel te zoeken. Zeer veel mannen zoch ten de heuvels rond Oslo af en ande ren waren op zoek In Zuid Oost Noor wegen. De gehele nacht zijn de nasporingen ^er was zeer redelijk. In elk geval kon van patrouilles van het Rode Kruis, geland een andere Dakota van de Aero Holland als de vermiste. Het betrof hier de PH-TFB, die eveneens naar Noorwegen was gevlogen met Joodse kinderen. Deze kinderen waren naar Fornebu gebracht-, waarna het toestel was doorgevlogen naar het vliegveld Torslanda bij Gothenburg. VERKENNINGSVLIEGTUIGEN OPGESTEGEN. Te 10 uur vanmorgen stegen zes vlieg tuigen op voor luchtverkenïilngen naar het vermiste vliegtuig. Nieuwe berich ten suggereren de waarschijnlijkheid, dat het vliegtuig verongelukt is ln de streek van Hurum op de Westelijke oever van de Oslofjord. Daar liggen na melijk onbewoonde gebieden van aan zienlijke uitgestrektheid. De verken ningsvliegtuigen hebben opdracht ge kregen hun activiteit speciaal op deze streek te concentreren. Zowel militaire als civiele vliegtuigen nemen aan de verkenningen deel. VLIEGTUIGEN VAN VALKENBURG Vanmorgen zijn van Valkenburg uit twee Mitchell's opgestegen, om naar de vermiste Dakota te zoeken. Het eerste zoekt ten Westen van de lijn Schiphol Gothenburg, het tweede ten Oosten van deze lijn. VEEL WIND. Pf, verwacht tot morgenavond Voegend zwaar bewolkt met plaat- ele buien, voornamelijk in de gj r^ielijke helft van het land. hai-rt lanes de kust nog nu en dan Kinri w ,s^ormachtige Zuid-Westelijke tuur' verandering in tempera- 'Opgemaakt te 10 uur). 22 NOVEMBER. Sf!°P: 8.11 uur; onder; 16.41 uur. op: 11.28 uur; onder; 17.51 uur Bo°S*ater te Katwijk te 4.03 en 16.22 u. 1 nimmer bestaat uit acht pagina's. Zal Communistisch China erkend worden? Frankrijk, Nederland, Engeland en de V. S., aldus meldt Reuter uit Lon den, zetten hun besprekingen over de coördinatie van hun politiek ten aan zien van de erkenning van de Chinese communistische regering voort. Men gelooft dat de landen van het Britse gemenebest meer geneigd zijn de nieuwe regering te erkennen als gevolg van de jongste besprekingen te Londen tussen de Hoge Commissarissen van het Gemenebest en de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Ernest Bevin. In welingelichte kringen zegt men, dat India het meest aandringt op spoe dige erkenning. Waarnemers geloven, dat Engeland In principe tot uiteindelijke erkenning heeft besloten, maar nog wacht, in de hoop. dat met Nieuwjaar of spoedig daarna erkenning door Washington, Parijs en Den Haag althans in zicht is. Deze moderne „paardenstal" staat op Schiphol en bevat geen edele volbloeden, maar moderne mechanische paarden, die ingespannen worden voor de vier motorige KLM-machines. In het dage lijks leven heet deze stal het Motoren- magazijn; hier staan de in de motoren werkplaats gerevideerde motoren te wachten tot er een motor, die „aan zijn uren" is, uit een vliegtuig wordt geno men en een van de motoren uit het ma gazijn in de plaats hiervan in het toe stel wordt ingebouwd, Het vermogen van een vliegtuigmotor van het afgebeelde type is ongeveer 1400 pk, zodat op de foto ongeveer 50.000 pk zichtbaar is. Actie van Italiaanse landarbeiders en P.T.T.-personeel De Italiaanse premier, de Gasperi, is naar de afgelegen bergachtige streken van Zuid-Italiè vertrokken, om zich op de hoogte te stellen van de groeiende campagne van landloze boeren om .grond van grootgrondbezitters in bezit te nemen, In de afgelopen week heeft de regering meer dan 40.000 ha aan de boeren overgedragen. Het bezoek van de Gasperi aan een gebied, dat bijna 2.000 jaar in een achterlijke toestand verkeert, werdt beschouwd als een be langrijk politiek gebaar. Naar het offi cieel heet, zal hij een nieuwe weg en irrigatieprojecten openen, die uit een schenking van 450 millioen dollar Ln ■het kader van de Marshall-hulp zijn ■g-efinancieerd. Gemeld wordt, dat kort na aankomst van de premier in Zuid-Italië ernstige botsingen tussen politie en boeren heb ben plaats gehad. De premier was ver gezeld door de minister voor Landbouw. Segni, en drie Amerikaanse economi sche experts. Hij verklaarde tegenover de landarbeiders, dat hij opdracht gaf cm de verdeling van 3500 ha land, af komstig van grote bezittingen, te be spoedigen. De minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, heeft de politie gelast, indien nodig, geweld te gebruiken. Dit, omdat de door communisten geleide al gemene vakbond de overeenkomst met de regering niet was nagekomen om onder de Zuiditallaanse boeren niet „te agiteren" zolang de plannen voor de verdeling van de 3500 ha niet waren uitgewerkt. Het personeel van pest-, telograaf- en telefoondiensten in Italië hseit ge durende vier uur gestaakt, zulks als protest tegen het aan een vertegen woordiger van het vakverbond van dit personeel verleende ontslag. Het personeel van de telegraaf- en telefoondiensten te Rome bleef aan het werk. dcoh het staakte in andere grote steden, zoals Milaan en Turijn. Na afloop van zijn vier-uursstaking hervatte het PTT-personeel het werk met het voortzetten van zijn langzaam aan actie, die thans reeds vier dagen duurt en die ten deel heeft kracht bij te zetten aan de gestelde eisen tot loonsverhoging. Tenslotte heeft het personeel van de telefoondienst medegedeeld Woensdag avond as. een algemene staking te zui len uitroepen, ter ondersteuning van de gestelde eisen tot loonsverhoging. Fransen in Polen gearresteerd Radio Warschau bericht, dat André Simon Robineau, Frans hulp-consul in de Poolse havenstad Szczecin (Stettin), is gearresteerd en bekend heeft zich aan spionnage-activiteit schuldig gemaakt te hebben. Hy zal voor een Poolse rechtbank terecht staan. Aan de Franse ambassadeur te Warschau, Jean Baelens, is een nota overhandigd, waarin wordt medege deeld, dat Robineau Vrydag werd ge arresteerd toen hij op het punt stond Polen per vliegtuig te verlaten. De nota zegt verder, dat een employé van het Franse consulaat te Wroclaw (Breslau) reeds eerder werd gearres teerd en eveneens terecht zal staan. De nota eist tenslotte, dat Fernand Renaud, tolk van de Franse ambas sade te Warschau, en een andere Fransman, die werden „ontmaskerd als medeplichtigen in een spionnage- komplof' Polen zullen verlaten. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Franse ambas sadeur te Warschau officieel heeft ge protesteerd tegen de arrestatie van Ro bineau. De woordvoerder zei verder, dat het Franse ministerie „zeer scep tisch" staat tegenover de Poolse ver klaring omtrent spionnage-activiteit van Robineau. De Franse autoriteiten te Parijs heb ben de uit vier personen bestaande Poolse bemanning van het vliegtuig, dat zonder Robineau te Parijs arriveerde, aangehouden en ondervraagd. De man nen werden later echter vrijgelaten, juist op het moment, dat de Poolse am bassade een protest uitbracht. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ant woordde cp het protest, dat de beman ning niet in hechtenis was genomen, doch slechts was aangehouden om on dervraagd te worden. Het betrof hier geen represaille. Men had sleohts wil- en vaststellen of de handelwijze jegens Robineau „misdadig" was of op een „vergissing" berustte. De bemanning van het toestel zou in het hotel onder toezicht blijven, totdat de Franse am bassadeur te Warschau een onderhoud met Robineau werd toegestaan. De laatste had verklaard, dat de beman ning niets met het incident te maken had. Ged. Staten wijzen de bezwaren af Vrijwel alle gemeentebesturen en zeer vele polderbesturen binnen het ressort van het Hoogheemraadschap van Rijn land, hebben bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bezwaarschriften in gediend tegen de voorgestelde herzie ning van het reglement voor Rijnland, waarvan de aanvaarding een belasting van „gebouwd eigendom" tengevolge zal hebben. Het Leidse gemeentebestuur betoogde in zijn adres er niet van overtuigd te zijn, dat de aanslag van de gebouwde eigendommen een eis van billijkheid kan werden genoemd, omdat: le. de stadsuitbreiding geheel op boe zem-peil plaats heeft; 2e. een centrale riolering met zuive ring voor de bebouwde kom van Leiden, deels al gereed, deels in voorbereiding is. Zoals in de lijn der verwachting lag, staan G.S. afwyzend tegenover de suggestie van Leiden om de gebouwde eigendommen in deze gemeente van de heffing te ontslaan. Zij betogen daartegenover „By de algemene peilbeheersing van Rijnlands boezem heeft de cp bcezem- land gelegen en reohtstreeks op de boe zem afwaterende stad Lelden, juist door deze omstandigheid, veeleer meer dan minder belang. Grond voor de heffing van de gebouw de eigendommen is niet gelegen in de lozing van rioolstoffen op Rijnlands boezem, maar in het belang van die eigendommen bij de werken van Rijn land, waaronder die welke beheersing van de boezem ten doel hebben. Dat belang bestaat ook, indien de gemeente haar rioolstoffen zuivert. De werken, door de gemeente Leiden gemaakt en onderhouden en nog verder aan te leg gen, verminderen de schadelijke invloed van de lozingen van die gemeente en zullen die invloed neg verder verminde ren. Daarin kan geen reden gelegen zijn om de gebouwde eigendommen in die gemeente van de heffing te ont slaan." Ook de bezwaren der overige adres santen werden nagenoeg alle afgewezen. VERDEDIGING TEGEN ATOOMAANV ALLEN. De Amerikaanse strijdkrachten in Europa zullen in Duitsland een oefe ningscentrum inrichten, waar Ameri kaanse militairen zullen worden opge leid voor verdediging tegen aanvallen met atoomwapens, aldus heeft een voor aanstaand atoomdeskundige te Frank fort verklaard. De woordvoerder zeide, dat de Ame rikanen bij een eventuele oorlog met de Sovjet-unie verwachten, dat de Russen de strijdkrachten te land voornamelijk zouden trachten aan te vallen met „ra diologisch geïmpregneerd gas". „Dit zou beter passen in de Russische strategi sche opvattingen dan aanvallen met atoombommen op steden". WORDT CHINEES PRESIDENT TE HONGKONG. De waarnemende president van natio nalistisch China, Li tsjoeng jen, is uit Kwangsi in Hongkong aangekomen, naar hij zei om zich onder medische be handeling te stellen. Hij lijdt aan een maagkwaal, die verergerd is, op zijn rondreis door West-China. Hij zou zo spoedig mogelijk op zijn post terugkeren. In Chinese kringen wordt ziekte dik wijls beschouwd als een excuus om zich uit een politieke functie terug te trek ken. Het is een publiek geheim, dat Li r.iet kan opschieten met generalissimus Tsjang-kai-sjck. De Belgische koningskwestie Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen; De socialistische vertragingsactie in zake de koningskwestie kan thans, na het gisteren gehouden congres van het Vlaams liberaal verbond, als definitief mislukt worden beschouwd Het staat nu reeds vast, dat het wetsontwerp op de volksraadpleging niet naar de Raad van State zal worden verzonden, daar de voorzitter Sabbe, die een liberaal lid is, van de speciale Kamercommissie, tegen deze verzending zal stemmen. In deze commissie zetelen 11 katholieken, 3 liberalen, 8 socialisten en 1 commu nist. Het referendum zal deze week door de commissie besproken worden en reeds volgende week voor de Tweede Kamer worden gebracht, zodat het op 15 Januari zal kunnen plaats vinden De heer Sabbe, die voorzitter is van het Vlaams liberaal verbond, verklaarde niet te kunnen dulden, dat de Raad van State in grondwettelijke zaken bo ven het parlement zal worden gesteld, èn deze mening werd op het congres eveneens verdedigd door de twee libe rale ministers Lllar en Glabbeke, resp. van Justitie en Volksgezondheid. Intussen is de socialistische partij een nieuwe anti-koningscampagne be gonnen, maar deze zal aan kracht ver liezen nu officieus bekend is geworden, dat Spaak de functie heeft aanvaard van directeur-generaal van de organi satie voor Europ°se economische sa menwerking te Parijs, waardoor «de Belgische expremier het actieve parle mentaire leven vaarwel zal zeggen. 157 personen kwamen om het leven en 104 werden gewond toen een trein op de J brug over Elandsrivier nabij Waterval I Boven in Transvaal ontspoorde tenge volge waarvan zes wagons in het water terecht kwamen. Een overzicht van de plaats des onheils te Waterval Boven. 70 voet beneden de brug liggen de wrakstukken der veron gelukte wagons in de rivier. Een der wa gons van het treingedeelte op de brug hangt gedeeltelijk over de rivieroever. VON MANSTEIN BRAK SLEUTELBEEN. Veldmaarschalk Erich von Manstein, die door een Brits militair gerechtshof te Hamburg berecht wordt op beschul diging van oorlogsmisdaden, is in zijn kamer komen te vallen en heeft daarbij een sleutelbeen gebroken. Volgens verklaring van dr Leverkuen, de verdediger van de veldmaarschalk, is de 62-jarige ten gevolge van zijn slechte gezichtsvermogen des nachts over een vloerkleedje voor zijn bed uitgegleden. OVERLEVENDEN VAN DE VERONGELUKTE „B-29". Door de leiding van de Amerikaanse luchtmacht is medegedeeld dat red- dingsvliegtulgen twee vlotten hadden waargenomen, waarop zich overlevenden bevonden van de „B-29" van de Ameri kaanse luchtmacht, die Woensdag j.l. in de nabijheid van de Bermuda-eilanden omlaag is gestort De twee vlotten zijn later door een Canadese torpedobootjager. op een af stand van 250 mijl ten Noord-Oosten van de Bermuda-eilanden aan boord geno men. De 18 man waren te vermoeid om reeds iets te vertellen. De overlevenden zijn bijna tachtig uur, nadat hur, vliegtuig in zee stortte, opgepikt. Men meent, dat er twee slacht offers (de bemanning was twintig kop- pen sterk) te betreuren zijn, die ver- moedelfjk werden gedood, toen het toe- stel het water raakte. PRINSES ELIZABETH NAAR MALTA. Prinses Elizabeth van Engeland is vanochtend per vliegtuig naar Malta vertrokken, waar haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, als eerste-luite- 1 nant bij de marine werkzaam is. Zij zijn vandaag precies twee jaar getrouwd. De prinses zal vermoedelijk tot 5 December op Malta blijven. Haar zoontje, prins Charles, is onder de hoede van zijn tante, prinses Margaret, in Engeland Ccblcven. 4 en 25 Dec. rij-Zondagen De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald, dat op de Zonda gen 4 en 25 December 1949 gereden mag worden met auto's en motorrijtuigen, Mist kost Engeland jaarlijks 70 millioen pond ENGELSE LOCOMOTIEVEN UITGERUST MET MAGNETISCH INSTRUMENT. (Van onze Londense correspondent). De mist (waarover wij het reeds had den) komt Engeland jaarlijks op 70 mil lioen pond te staan. Tussen October en Februari telt men gemiddeld zestig mistdagen. Elke keer, dat de grijze nevel Londen in een spook stad verandert, kost dit twee millioen pond aan economisch verlies: verkeers- oponthoud, schade aan goederen en ge daalde winkelomzet. De moderne techniek staat er even machteloos tegenover als de primitieve mens van weleer. Verdichten van de mist tot regen druppels blykt cp grote schaal nletmo- geiyx. Euwenlang is de rook, die altijd boven Londen hangt, als de hoofdschul dige beschouwd, omdat deze mistvor- mend werkt. Reeds in 1306 voerde Eduard I de doodstraf in op het bran den van rokerige kolen! Koningin Eli zabeth ging nog verder, Zij verbood een voudig het gebruik van steenkool. In vroeger tijden vormde mist het na tuurlijke rookgordijn voor berovingen, ondanks de langs de wegen geplaatste fakkels. Op de Theems werden ln die dagen trommels geroerd bij wijze van mlstbakens. De spoorwegen beschikken thans over speciale mistsignalen bij de stations en op kruispunten. Meer dan zestig locomotieven zijn dezer dagen, als experiment, uitgerust met een magne tisch instrument, dat via de rails in werking komt indien een sein, dat de machinist niet kan zien, op onveilig staat. HET BRITSE LOONVRAAGSTUK. Arthur Deakin, de secretaris-generaal van de machtig* Britse vakvereniging van vervoersarbeiders, heeft op een massavergaderipg verklaard, dat de TUC (het algemeen vakveroond) Woens dag een beroep op de arbeiders zal doen om zich „sterk te beheersen" in het stellen van looneisen „gedurende een periode, waarin het land ln staat zal zijn zich economisch te herstellen". Indien de productie echter hoger werd was er niets tegen loonsverhoging. De bestaande organisaties voor het voe ren van onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers, zonder tussen komst der regering, dienden echter te blijven bestaan. Volgens Deakin zou de devaluatie ■ïeen aanzienlijke stijging van de oston van het levensonderhoud ten gevolge hebben.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1