VAL DA TWEEERLEI SCHADUW I De heer Goedhart doet sensationele verhaaltjes Heeft het niet op Bureau Binnenlandse Veiligheid begrepen AKKERTJES Het Leidsch Dagblad Dr K. H. E. Gravemeyer „De taak der Diaconieën" Met een enkel woord Hoorapparaten Batterijen ZATERDAG 19 NOVEMBER Nederlands acrobaat stort te pletter BIJ „SCHIJNTAL" IN KANSAS CITY. Amsterdamse acrobaat Jan Vo- jftl, die reeds een jaar in de Ver. Sta ten optrad met een sensationeel pro gramma, is gisteravond te Kansas Ci ty van een hoogte van 30 meter naar beneden gestort. H(j werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Jan Vogel, die 37 jaar oud was, was bekend om zijn schijnval van een hoogte van 30 meter Halverwege greep hy dan een voor de toeschouwers onzichtbaar koord, dat aan zyn enkel bevestigd was. Gisteravond viel hij echter tot op de grond, zonder dat hy in zyn val werd gestuit. Het publiek geloofde tot het einde toe in een schynvertoning. Het is nog niet bekend, waaraan het ongeluk te wyten is. HOOFDEN VAN MARSHALL-MISSIE IN DEN HAAG. De hoofden van de Amerikaanse Marshall-missies in Engeland, Frank rijk, België en Nederland vergaderen vandaag in Den Haag. Uitsluitend ad ministratieve aangelegenheden zouden ter sprake komen. DE UITREIKING VAN BRANDSTOFFENKAARTEN. Het CD.K deelt mede, dat de nor male uitreiking van toewyzingen voor brandstoffen ten behoeve van nieuw gevestigde gezinnen, vestigingen uit het buitenland kamerbewoners (na-uitrei king). inkwartiering van militairen en gevallen van tydelyke voorziening voor uit het buitenland hier te lande ver- blyvenden met ingang van 28 Novem ber a.s. zal geschieden door de toewy- zingskantoren van het Rijkskolenbureau in plaats van door de plaatseiyke dis tributiediensten. Geen uitreiking zal na 26 November plaats- vinden ter vergoeding van ver miste brandstoffenkaarten, evenmin zal na laatstgenoemde datum gelegenheid bestaan tot ruiling van bon 06 voor schippers e.a., die deze bon niet tijdig hebben ingeleverd. Ook voor grote ge zinnen. schippers en schippersknechten, die permanent aan boord verbiyven en voor hen, die tydeiyk buiten hun woon plaats verblijven zullen geen brand- stoffenbonnen meer worden uitgereikt. Ten slotte zal ook de uitreiking voor a.s. moeders worden beëindigd. VERGELIJKENDE PROEVEN MET PLANTEN In het natuurkundig laboratorium van Philips te Eindhoven is men bezig met het nemen van vergelijkende proe ven met planten. Doel van het funda mentele onderzoek is, de invloed van lucht en warmte en eventueel ook van vochtigheid en koolzuurgehalte op de groei en de bloei der planten nader te leren kennen. De planten worden geplaatst in kast jes. waarbinnen het klimaat naar wille keur veranderd kan worden. Door mid del van T L-buislampen kan men de planten meer of minder uren licht per etmaal geven, men kan zorgen, dat dit licht dezelfde samenstelling heeft als liet zonlicht, ofwel, dat het wat meer rood of wat meer blauw licht bevat. Verder is het mogelyk, dat de warm te in de kas op constante temperatuur bliift, dat de vochtigheidsgraad of toe- of afneemt en ten slotte, dat het kool zuurgehalte in de lucht eventueel wordt vergroot. Proeven worden genomen met allerlei planten w.o. aardbeien, kom kommers en ook sierplanten. O.a. de rode kerstster. De proefnemingen bevinden zich nog in een zeer vroeg stadium. In de toe komst zullen zij. op velerlei gebied prac- tische resultaten kunnen afwerpen. Tweede Kamer beraadslaagt Ook Binnenlandse Zaken aangehouden (Van onze parlementaire redacteur). De bekwame spoed, waarmede de Tweede Kamer deze week haar jaar- ïykse begrotingsarbsid heeft aangevat, werd ook gisleren terdege betracht. MINISTERS KRIJGEN f. 24.000. De begroting van Binnenlandse Za ken w:rd practisch geheel afgehan deld, doch de eindstemming werd, evenals die over de Landbouwbegro ting, tot een nader te bepalen dag aangehouden. Over de ministers- jaarwedde viel ondertussen wel da beslissing: een communistisch amen dement om die jaarwedde tot f. 18.000 terug te brengen werd met 4—60 stemmen verworpen en de vaststel ling op f. 24.000 met gelijke stemmen verhouding aanvaard. Ds bezwaren tegen de byzondere toe lage van f 1200 voor de Secretarissen- Generaal en enkele andere hoge amb tenaren werden evenwel gehandhaafd Voorzitter Kortenhorst behoedde mi nister Teulings, en daardoor ook diens ambtgenoten, voor een nederlaag op dit punt door voor te stellen het be trokken artikel aan te houden, teneinde de minister gelegenheid te geven tot nader overleg binnen het kabinet. Om dezelfde reden werd daarop ook hoofdstuk II der begroting, Hoge Col leges van Staat, aangehouden. Goedgekeurd werden voorts de be grotingen van het Alg. Burgerlyk Pen sioenfonds, het Gemeentefonds, het Provinciefonds, het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedryf, en het Staatsmuntbe- drfjf. De interimregeling voor Suriname werd z.h^t. goedgekeurd. Het wets ontwerp „uitzending dienstplichtigen" met' 604 st. „DE SPIONNEN VAN MR X". De begroting van Binnenlandse Za ken vergde natuuriyk de meeste tijd De bespreking van de afd. „Politie" had een heel byzonder cachet door de sen sationele verhalen van de heer Goed hart (P v. d. A.) over het Bureau Bin nenlandse Veiligheid. Dit bureau is ergens in Den Haag gevestigd, aldus deze afgevaardigde, doch het nummer bordje is van het huis gehaald Het personeel mag niet voor de ruiten ge zien worden en mag zelfs niet vertellen bij wie het in dienst is. De leider van dat bureau ging eens naar Indonesië en liet zich by de KLM boeken als „mr X". Toen een bekend Tweede Kamerlid hem daarop in Ba tavia ontmoette, deinsde mr X vol schrik terug. Het had my niet verwon derd als ik hem later nog eens had aangetroffen, met een valse pruik en aangeplakte baard, aldus de heer Goedhart. De spionnen van deze mr X zyn by een mij nastaand dagblad (het Parool) te Amsterdam gekomen om te informe ren naar het inkomen van de directeur, en te vragen of deze vaak dronken was. Voorts wilden zij onderzoeken of dit blad soms de tekorten dekt van het communistische dagblad „De Waarheid" (interrupties van communistische zyde. De communisten beduiden echter el kaar te zwijgen). Een Indonesische handelsfirma te Amsterdam werd onderzocht op verden king een communistische centrale te zyn, zo verhaalde de heer Goedhart verder Toen een Nederlands journalist in het buitenland naar Nederland wil de komen en bij een der departemen ten solliciteerde, kwam daar prompt een informatie van het B.B.V., dat de be trokkene wel eens contact had gehad met communisten. Spionnen van mr X zwerven rond het weekblad „Vry Nederland", dat iij aan zien voor een Cominform-onderneming. Wy krijgen hier toestanden als in Amerika met processen als tegen miss Coplon, roept de heer Goedhart uit. Maar wij wensen geen Grand-Guignol- opvoeringen, Indiaantje-spelen en mal lotig gedoe op Rijkskosten. Spr. be grijpt, dat er een informatiedienst nodig is, doch niet op deze wijze ,.Hij geeft de regering nog een jaar de tyd om er een normale dienst van te maken". D? heer Beernink (CH). Ritmeester (VVD). Verkerk (AR), Weiter (Nat. Kath.) en Bachg (Kathwaarschuwden eveneens tegen het gevaar van geld verspilling en overdryving. De minister houde het BBV vast in de hand, opdat het geen paden bewan- dele, die men in een democratische staat niet behoort te gaan. De heer Gortzak (Comm betoogde, dat door de verbintenis tot het verstrekken van inlichtingen aan de bondgenoten de zaak der nationale veiligheid in dienst van het buitenland wordt gesteld. Reeds voor de oorlog, zo is gebleken, stonden Nederlanders ln dienst van vreemde spionnage-centrales. Daardoor komen die lieden nu via het buitenland precies te weten, wat er hier gebeurt en wat wy omtrent hun activiteit we ten. MINISTER WEET VAN NIETS. Minister Teulings antwoordde, dat deze zaak voor hem nieuw is Het bu:eau heeft slechts het karakter van een inlichtingendienst, zonder execu tieve bevoegdheden. Het geeft aan de regering de inlichtingen, die zy nodig heeft en vraagt b.v. by de aanstelling van personeel in ambteiyke dienst In Augustus j.l. is de inhoud van het K.B. ter vertrouwelijke kennisneming aan de Neem een doos echte PAS T ILLES KEELPIJN Kamerleden verstrekt. De minister kan niet diep op de aantygingen van de heer Goedhart ingaan. Hy weet van niets. Wel is spr. verbaasd, dat de heer Goedhart al die dingen weet (protest van de heer Goedhart). Spr. heeft op dracht gegeven hem voortdurend zoda nig in te lichten en het werk van het BBV in het departement zodanig in te schakelen, dat hy op de hoogte is en de verantwoordelijkheid kan dragen. De tydens het korte bewind van de heer Teulings ingebrachte bezwaren tegen het BBV konden volkomen wor den opgehelderd Men is vooringenomen tegen het bureau. De heer Goedhart heeft het er kennelijk te dik opgelegd. Het is een ernstige zaak, die men aldus in het openbaar niet bespreekt. In ieder geval zal spr. de gegeven waar schuwingen ter harte nemen, en hoopt het volgend jaar meer beslagen ten ys te komen. DE BEZUINIGING BIJ DE POLITIE. Wat betreft het rapport-Langemeyer over de politie, zo is het de bedoeling dit algemeen verkrygbaar te stellen. Inzake de bezuiniging en inkrimping by dï gemeente-politie wacht de mi nister gaarne voorstellen af. Men zal In ieder geval zo to wrerk gaan, dat persoonlijke belangen zo min moge lyk worden geschaad. Voor het Insti tuut „Steun Wettig Gezag" zal, zo nodig meer geld worden aangevraagd. By de replieken zeide de heer Goed hart, dat van menig Kamerlid een dos sier by het BBV bestaat, en niet alleen van hen, die een byzondere liefde voor de Sovjets koesteren. Zelfs zyn er fiches van oud-ministers, die geregeld worden bijgehouden Er is wryving tus sen het bureau en procureurs-generaal. Spr. wil het K.B, alsnog in het staats blad gepubliceerd zien. De heeT Van Sleen (Arbeid) wees er op, dat ontslag aan 55-jarigen het te gendeel van bezuinigen is. De gemid delde leeftyd wordt steeds hoger. Het Is dus vanzelfsprekend, dat de mensen ook op hogere leeftyd werken. De minister antwoordde,' dat wie in politiedienst treedt, van te voren weet, dat de mogeiykheid van ontslag op 55- jarige leeftyd bestaat. Overigens her haalde spr dat over de tenuitvoerleg ging van de bezuiniging nog overleg wordt gepleegd. Dit betekent evenwel niet, dat de maatregel wordt opge schort Het is beslist niet waar, aldus de heer Teulings, dat politieklinkse personen per sé verdacht zyn by het BBV. Spr. wil aan het kabinet voorstellen om het K B. alsnog te publ.-^ren. Na afhandeling van Binnenlandse Zaken zette de tot 8 aanwezigen gere duceerde vergadering nog de algemene beraadslagingen ln over de begroting Buit. Zaken. Bereids spraken de heren Schmal (CH) en Weiter (Nat. Kath). ?:illllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!!lllllllllllllillllllllllllllllM Ter overpeinzing fj „Het geld is tot een schaduw" Prediker 7 12 I „De Here is uw schaduw" PsaLm 121 5. 1 Inschakeling Vrouwen organisaties voor Korps Luchtvaartdienst De directeur der Nationale Réserve, s;- v kolonel J. Termaten, deelt mede, dat Straatsburg geïnstalleerd, Lte nieuwe voorlopig geen zin heeft, wanneer Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze!De moderne vrouw blijft ook indie dagen monterenfit:zij neemt een'AKKERTJEl/ hel pen direct.' AGENDA ZATERDAG: Schouwburg: Kon. Vereniging „Lltterls Sacrum" „Kleine Kinderen worden groot 8 uur neyn. Volkshuls: Spr. mr G. J. Salm over leven op andere hemellichamen. 4 uur nam. Den Burcht: „De Speeldoos". „In het witte paard". 8 uur nam. ZONDAG: •t Raedthuys„De Dageraad". Spr. W. Te Storm. 10 uur voorm. Stadszaal: Revue-variété. 8 uur nam. Schouwburg: Salzburger Marionetten theater. 8 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Middelstegracht 3: Spr. J. Sevensma, 10 uur v.m. en 5.30 uur nam. MAANDAG: R.K. Kerk (Haagweg 13): Conferentie pater W. Sluys voor nlet-katholleken 8 uur nam. Gerecht 10: Spir. Ver. „Harmonla", 8 uur nam. WOENSDAG: Dlakonessenhuls: Bazaar 2.305 en 7 9 uur nam. DONDERDAG: Dlakonessenhuls: Bazaar 105 en 79 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Hoe ls het mogelijk" (18 Jr). Zond. 2.30 4,45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Lido „De strijd ln de Blrma-Jungle" (18 jr). Zat. en Zond. 2.30. 4,45, 7 en 9,15 u.; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 u. Luxor „Alarm ln Hollywood". (18 Jr). Zat. en Zond. 2 30. 4.45, 1 en 9,15 uur. overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Trianon „Argentynse Nachten" (14 Jr) Zat, en Zond. 2.30, 4,30, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30. 7 eu 9.14 uur. Rex .Slavenschip" (18 jr). Zon. 2,15, 4.15, 7.15 en 9.15 u.; overige dagen 2,15. 7,15 en 9,15 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 19 November 13 uur tot Zaterdhg 26 November 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum. Mare 110, Tel. 20-106 en de Zulder-Apothcek, Lammen- schansweg 4 Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren P. van Eis, Kortmann, Lahr en Teeuwen Te Oegstgeest door dr Varekamp. Tel. 21916. De dienst der dierenartsen door de heren Stól en Weening. NEDERLANDS LECTORAAT AAN STRAATSBURGS UNIVERSITEIT. (Van onze Paryse correspondent). Donderdag Is drs J Plessen als lector in de Nederlandse taal- en beschavings geschiedenis aan de universiteit te lector was d? eerste Nederlander, die studeerde aan de Ecole Normale Supé rieure te Straatsburg, waar hij vervol gens een jaar intern gewerkt heeft. Ter gelegenheid van de inauguratie van drs Plessen heeft onze ambassadeur te Parijs, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout te Straats burg een rede uitgesproken, waarin hij in het bijzonder wees op de banden, die sedert eeuwen tussen de Elzas en Ne derland bestaan, en die indertijd door Erasmus reeds werden aangeknoopt. De krant voor iedereen 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiij TROUWRING TERUG. Meer dan 12 jaar geleden ver loor de heer P. te Geleen zyn gou den trouwring. Alle nasporingen bleven vergeefs Wie beschryft ech ter de verbazing van mevr. P., toen ze in de krant een berichtje las, dat een bewoner van de Daniker- straat een gouden ring met de ini tialen A, M. J P., in zyn voor tuintje gevonden had: de initialen van haar echtgenoot! En in de Danlkerstraat hadden ze 12 jaar geleden gewoond. Mevr. P. snelde naar het politiebureau en daar bleek de gouden ring inderdaad deeelfde te zyn, die de heer P. ruim 12 jaar geleden verloren had! vrouwen en meisjes zich individueel gaan aanmelden bij de wervingscentra voor de bestaande vrywilligersdiensten. Contact is opgenomen met verschei dene vrouwenorganisaties en in overleg met het Nederlandse Vrouwencomité zijn in het hoofdbestuur van „Steun Wettig Gezag" drie vrouwen opgeno men, die representatief geacht werden voor de verschillende geestelijke stro mingen onder het Nederlandse volk. GRENSKOMMIES ZWAAR GEWOND BIJ ACHTERVOLGING. Aan de Duitse grens by Emmer-Com- pascum is de grenskommles H. Hams zwaar gewond en in zorgwekkende toe stand naar het zitCcenhuis te Emmen overgebracht. De grenskommiezen Hams en J. Rechtop achtervolgden een smokkelaar, die met enige pakken koffie de Duitse grens wilde passeren, en ondanks her haalde sommaties op de vlucht sloeg. De commies Rechtop trok zyn revolver. Hy kwam ongelukkigerwijs te vallen, waarby een schot afging en de kogel zyn collega Hams in de buik trof. De buit van de smokkelaar kon in beslag worden genomen; hyzelf wist echter te ontkomen. Vliegramp in Twente eist 4 doden In het R-K. Ziekenhuis te Enschedé zyn gisteravond de twee zwaargewonden van het vliegtuigongeluk op het vlieg veld Twenthe, de 28-Jarige B. F. Schey- grond en de 29-jarige H. J. Engbers, aan hun verwondingen bezweken, zodat dit ongeval aan vier mensen het leven heeft gekost. THANS 256.700 MOTORRIJTUIGEN. Waarvan 108.000 personenauto's. De KNAC raamt het aantal motorrij tuigen per 15 November 1949 op 256.700 en wel personenauto's 108.000: autobus sen 5200; vracht- en bestelauto's 63000, motorrijwielen (incl. driewielers) 80500. Per 1 Mei 1940 was de schatting van het totaal aantal motorrytuigen 235.000, waarvan 104.000 personenauto's, 4700 autobussen. 32000 vracht- en bestel auto's en 71500 motorrywielen. INSTALLATIE BESTUUR ALGEMEEN WoRKLOOSHEIDSFONDS Gisteren werd het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds, het or gaan, dat met de bedryfsverenlgingen de werkloosheidswet zal uitvoeren en tevens op de uitvoering door de be drijfsverenigingen toezicht zal houden, te Den Haag geïnstalleerd door de Mi nister van Sociale Zaken mr A. M. Joekes. Na de installatie wees het bestuur uit zijn midden een dagelyks bestuur aan. Tot directeur, belast met de dage- ïykse leiding der werkzaamheden, werd benoemd mr H. J. Morren, thans admi nistrateur bil het Ministerie van Sociale Zaken, hoofd van de afd. werkloos- h y dsverzekcfring en wachtgeldregelin gen van dat ministerie. K.N.A.C. VERZOEKT OPHEFFING ZONDAGSRIJVERBOD. De K.N A.C. heeft er in een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat opnieuw op aangedrongen te willen be vorderen. dat het verbod van het ryden op Zondag niet zal worden verlengd. De wettelyke grondslag, waarop dit verbod berust, vervalt n.l. per 31 December as. In het woord van de Prediker treft men. dat daarin iets goeds gezegd wordt van het geld. Want in de H. Schrift wordt meermalen van het geld iets kwaads gezegd. Als het op oneerlyke wyze verkre gen wordt, of als het gebruikt wordt tot kwade doeleinden, dan toornt de Schrift tegen het geld. „Uw rykdom is verzot" zó toornt Jaco bus tegen de uitbuiters. En hoevele gezegden in de eigene volkstaal zeggen hetzelfde; het geld dat stom is, maakt recht wat krom is! „Maar in het boek de Prediker wordt iets goeds van het geld ge zegd: „Het geld is tot een scha duw". We weten dat in het Oosten; het land van de Bijbel, waar de zon met verzengende stralen kan branden de schaduw een verkwik king betekent. Zó, zegt de Predi ker, kan het geld ook zijn. Denk eens aan onze zieken! Wat hebben ze het vaak moeilijk. Welk een verkwikking als bij hun bed een versnapering wordt neergszet, hoe kan het geld op velerlei manier hun tot een „schaduw" zijn. En zo zouden we vele dingen kunnen opnoemen uit ons leven waaruit duidelijk blijkt dat het geld tot een schaduw strekt. Wordt het echter wel gewaar deerd els die schaduw in ons leven er is? Of vinden we dat een vanzelfsprekende zaak? En denken we ook wel eens aan onze naasten, bij wie die „schaduw" niet is. en zyn we wel voldoende bewo gen met het lot dergenen, boven wier leven de zon met verzengende stralen brandt, maar het geld is er niet, om hun tot een „schaduw" te zijn?? Is het geen Christenplicht om van onze olie te gieten in de bran dende wonden van onze medemens? Lees dan eens de gelijkenis van de Barmhartige Samaritaan! Dochde dichter van Psalm I 121 heeft ons ook wat te zeggen, i Hij zegt ons: „de Here is uw scha- 5 duw". Als we Psalm 121 lezen, ontdek- ken we, dat daarin telkens gespro- I ken wordt over allerlei gevaren. 1 Daar in die Psalm is ook sprake van de zon, die steekt. En temidden van al dat dreigende, roept de dich- ter uit: „de Here is uw schaduw" En God is nog een betere schaduw dan het geld. Met geld kan veel bereikt wor- den. maar niet alles! De macht van het geld heeft grenzen. En in Psalm 121 wordt gesproken over iets dat buiten de invloedsfeer van de macht van het geld ligt, n.l. over de ziel. Ergens elders zegt 1 de Bijbel dat de losprijs voor de ziel van de mens zó kostbaar is, dat het met geen geld kan worden 5 betaald. In de nood zyner ziel. kon voor 1 die rijke man. die de Here Jezus ons schildert in zyn gelijkenis, het geld niet tot een schaduw dienc-n. Maar voor de arme Lazarus wie het geld in zijn lichamelijke ellende I niet tot een schaduw was. was de Heer een schaduw. f En Lazarus' ziel werd bewaard tegen alle kwaad. Zeker ook het geld kan ons tot een schaduw zijn. Maar die schaduw is niet voldoende. Arme mens die geen andere scha- duw kent. En gelukkige mens wien de Heer tot èen schaduw is. Dat zyn de ryke mens. die delen in de enige Troost, beide in leven en sterven: het eigendom te zyn van Jezus Christusdie met de Psalmen- dichter zingen: „de Heer is myn I schaduw". J. STEHOUWER. 1 Ned. Herv. predikant te Alphen-aan-den-Ryn. De diaconie is de hand der gemeente Hoesten? OAMPO-BONBONS De federatie van diaconieën in de Nederlands Hervormde Kerk, classis Leiden, hield gisteravond een ledenver gadering, waar Dr K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv Kerk, sprak over het onderwerp: ,JDe taak der diaconieën" Dit onderwerp is wel zeer actueel, om dat kort geleden de Generale Synode de goedkeuring heeft gehecht aan de nieuwe kerkorde,''alsmede aan de 20 ordonnantiën, waarvan ordonnantie 15 speciaal betrekking heeft op het diaco naat. Dr Gravemeyer begon met enige in leidende opmerkingen. Het karakter van de Kerk, aldus spr., is apostolisch d.w.z. Christus staat voorop en de kerk mag Hem volgen. Ook de diaconie, in wy- dere zin als' dienst van het Woord, der bediening en in engere zin als dienst der barmhartigheid, moet uit dit stand punt worden bezien. De tweede opmerking van Dr Grave meyer was, dat er geen ware gemeente meer bestaat. Gemeente is nu geworden een menigte i.p.v. gemeente te zyn. waarvan de leden elkaar dragen, zowel materieel als in het gebed. De gemeente moet zijn een licht op de kandelaar en een stad op een berg. Helaas is het licht verduisterd en de stad in mist ge huld. In de eerste christengemeente, zo als die ons wordt beschreven in Han delingen 2. was de ware gemeente Daar was de dienst der barmhartigheid een vanzelfsprekende zaak voor de gehele gemeente en niet enkel voor de diake nen. De dienst der barmhartigheid, is evenals zovele diensten, gedevalueerr. Ten slotte kwam Dr Gravemeyer te spreken over Ordonnantie 15, deel uit makend van de nieuwe kerkorde. Deze nieuwe orde is niet gemaakt, doch ge boren uit de kerk, aldus spr. De taak der diaconie is veel omvat tend. Zij ligt op sociaal-paedagogisch terrein (derhalve nauw verband hou dend met het pastoraat), op sociaal-eco nomisch en soclaal-medsich terrein. In dit verband wees spr. met een enkel woord op de wijkkerkeraden, die in dezen vap veel belang zyn. Er is een wisselwerking tussen kerk en diaconie: De kerk kan goed func tioneren als de diaconie goed werkt, want dan blykt dat de gemeente in de ware zin des woords gemeente is. Ook het omgekeerde is het geval. Kerk en diaconie behoren onafscheideiyk by el kaar. De predikant, de ouderling en de diaken kunnen elkaar niet missen. BINNENLAND. Ingaande 1 December a.s. zullen door de P.T.T. tegen een speciaal tarief lucht postbladen. de z.g. „Airmail letter" worden uitgegeven. Deze luchtbrieven kunnen worden gestuurd naar Mie bestemmingen, uitgezonderd de volgende landen: Marokko (Spaanse zone), Egypte, Israël, Tanger en Cyprus ZIJ zullen niet vóór 30 November a.s. aan de postkantoren verkrygbaar zyn, Bfj de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp, houdende nadere voorzienin gen ln verband met de Invoering van de ambten van minister zonder portefeuille en van staatssecretaris. BIJ Philips te Eindhoven worden thans ongeveer 2200 polshorloges uitge reikt aan employé's. die ln het tijdvak 1941 t/m 1949 nun koperen dienstjublleum gevierd hebben. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land stellen aan Prov. Staten voor de acht molens, van het waterschap de Overwaard, die nu ruim 200 Jaren onafgebroken ln bedrijf zijn, ln stand te houden. Zij vor men een der weinige overgebleven molen- complexen ln ons land. Gisteren werd ln het Bouwcentrum te Rotterdam een vergadering gehouden van de Vereniging van directeuren van ge meentewerken. waar prof. Ir H. T, Zwlers, voorzitter van het Bouwcentrum sprak over „De architectonische aspecten van de montagewoningen". De heer L. Smit, directeur van de exportbevordering, die zoals bekend, ln de Ver .Staten verblijft, wordt ln de eerste helft van December ln ons land terug verwacht. Onder overweldigende belangstelling heeft te Semarang de begrafenis plaats gehad van Gerbert Frans Breemouwer. de zoon van kolonel Breemouwer. de com mandant der W-brlgade. De knaap vond gelijk gemeld de dood tengevolge van een lafhartige overval, Onder hen, die bloemstukken aan de groeve legden en bloemen op de kist strooiden bevonden zich generaal-majoor Molllnger en de re geringscommissaris voor Mldden-Java. Op vermoeden van hulpverlening aan militairen, die weigerden naar Indonesië te vertrekken, heeft de politie te Berg ambacht een echtpaar en twee echtparen uit Ammerstol gearresteerd. ZIJ werden overgebracht naar Rotterdam en na ver hoor vrijgelaten met uitzondering van een onderwijzer uit Krimpen a. d. Lek. Guus Oster ls tezamen met Johan de Meester en Han Bentz van den Berg bezig een nieuwe toneelgroep te vormen. Het ligt ln de bedoeling een ensemble van ongeveer 35 man samen te stellen. Een aantal leden van Comedla Ank van der Moer, Ton Lutz. Mimi Bocsnach, Lous Hensen, Edy de Boer, Hank Rlgters en voorts een tweetal van het Amsterdams toneelgezelschap, nameiyk Rob de Vries en Johan Fiolet. zullen aan het nieuwe gezelschap medewerken. Ook Marv Dressel- huys, die als gast by Comedla optrad, zal zich by het nleuwè gezelschap aansluiten. Tydens een korte plechtigheid ln het Grand Hotel te Schevenlngen heeft de Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapln. gistermiddag aan de Chef Lucht machtstaf, luitenant-generaal C. Giebel, een plaquette aangeboden als geschenk van de Amerikaanse Air University ter ge legenheid van het feit, dat enkele Neder landse luchtmachtofficieren de eerste cur sus van de Nederlandse luchtmachtstaf school hebben beëindigd. BUITENLAND De afdeling van het Internationale Rode Kruis ln Polen ls door de Poolse regering verzocht haar missie ln dit land als beëindigd te beschouwen en halve haar activiteit op te schorten Ten op zichte van de andere Internationale hulp verenigingen ls een soortgeiyke maatregel getroffen. Ongeveer 300 taxichauffeurs ln do Sovjetrusslsche sector van Berlijn zijn in staking gegaan na vergeefse onderhande lingen met het bestuur van Oost-Berlijn over een nieuw tarief. Een „Globemaster" van de Ameri kaanse luchtmacht is met een bemanning van 13 leden en 90 passagiers van Alabama naar Engeland gevlogen. Dit ls het grootste aantal personen, dat ooit in één vliegtuig de Atlantische Oceaan ls overgevlogen. Een Amerikaans Superfort, die ln Florida startte om een hij de Bermuda neergestort Superfort te gaan zoeken, ls zelf te Tampa in Florida neergestort. 5 Inzittenden werden gedood en 4 gewond. Deense en Westdultse vertegenwoor digers die sedert het begin van deze week te Frankfurt onderhandelden, zhn over eengekomen. dat tot eind 1950 18 000 ton Deense boter in West-Duitsland zal wor den ingevoerd. Ecohomlsche deskundigen van het Britse vakverenigingscongres (TUC) heb ben definitief besloten tot een loonpoli tiek ter ondersteuning van het economisch herstelprogram van de Labour-regerlng. De vice-president der Verenigde Sta ten, Alben Barkley. die Donderdag a.s. 72 Jaar wordt, ls ln het huwelijk getreden met een 38-Jarige weduwe. Volgens officiële ramingen zijn bij de cycloon, die 27 October aan de Oost-kust van India boven Madras heeft gewoed, 780 personen om het leven gekomen, meer dan 263.000 hülzen vernield en meer dan 30 000 stuks vpe verdronken. De Britse Labour-party heeft ln een brief aan Schumacher, de sociaal-demo cratische partijleider ln Duitsland, ver klaard. nauwer contact met de Duitse socialisten te wensen. Naar Reuter meldt bevindt „la passlo- narla", de Spaanse communiste, wier arrestatie te Praag gisteren gemeld werd, zich niet ln deze stad. Zij sprak gister avond te Moskou op een byeenkomst van de Internationale vroxj^wenfederatle. Lester Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis te Ottawa verklaard, dat er spoedig een Canadese diplomatieke missie te Bonn zal worden gevestigd, De Noordatlantlsche raad, het hoogste orgaan voor de uitvoering van het Noord- atlantlsch verdrag, heeft twee'nieuwe or ganen met zetel Londen Ingesteld: een voor de behandeling van kwesties betref fende de militaire productie en bevoor rading en een voor die van financiële en economische aangelegenheden, die met de defensie samenhangen. De door de verzoeningscommissie voor Palestina samengestelde missie voor eco nomisch onderzoek heeft een program van openbare werken aanbevolen voor tewerk stelling van Palestijnse vluchtelingen, die afhankelijk zyn van nood-hulp Dit pro gram en de voortzetting van de nood hulp zouden naar schatting 48 mlllloen dollar kosten. De missie schatte het aantal Palestijnse vluchtelingen op 774.000 van wie er 147.000 voor zichzelf konden zorgen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, want het was niet zozeer de bedoeling van Dr Grave meyer een referaat te houden als wel een inleiding tot de discussie te geven. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik. Dr Gravemeyer beantwoordde deze vragen op de hem bekende kern achtige wijze. De heer G. F. E. Klers, de voorzitter van de federatie, die de avond opende met het lezen van enkele verzen uit Lucas 17 en gebed, dankte namens de talrijke anawezigen, Dr Gravemeyer voor de zeer interessante en leerzame avond, waarna de vergadering met dank gebed werd gesloten. GEBR. PAES, BREESTRAAT 58, TELEFOON 23620, naast Stadsgehoorzaal, Leiden. ZIE ONZE ETALAGE. Wederom a vond verlichting op Leidse Ijsbaan TOEGANG THANS VIA SCHUTTERSVELD. Naar wy vernemen zal het terrein van de Leidse IJsbaan dit jaar voor het eerst weer na de oorlog 's avonds elec- trlsch worden verlicht. In verband met de uitvoering van de Leidse spoorwegwerken zal het niet meer mogelijk zijn om het terrein via de Stationsweg te bereiken, doch via het Schuttersveld. ALG. NED. INVALIDENBOND. De afdeling Leiden van de Alg. Ned. lnvalidenbond belegde gisteravond in het gebouw Steenschuur 6 een bijeen komst, v/aarin de voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer J. C. Livingstone gesproken heeft over de maatschappe- ïyke classering der invaliden in verband met de huidige Invaliditeitswet. Na een welkomstwoord van de afdelingsvoorzit ter, de heer H. P. Pannekoek, tot de vri) tairyke aanwezigen, wees de heer Li vingstone er op, dat deze vergadering de eerste is van een serie, welke alom in den lande zullen worden georganiseerd in het belang der invaliden. In het bij zonder stond spr. uitvoerig stil by arti kel 72 van de Invaliditeitswet, dat het loon der invaliden afhankeiyk stelt van de graad van hun invaliditeit en tegen welke norm spr. verschillende bezwaren ontvouwde. De heer Tholen, ambtenaar voor de Byzondere Bemiddeling by het Gewes telijk Arbeidsbureau, gaf vervolgens een historische uiteenzetting van de verzor ging der invaliden van de Spartaanse tyd tot heden, waaruit viel af te leiden, dat in dit opzicht reeds veel is verbe terd, maar nog niet het peil is bereikt, dat de invaliden volledige bevrediging kan geven. Het moeilykste probleem 1» de invaliden op de juiste plaats in ae maatschappij in te schakelen. In Ame rika is daarvoor een goed-functionerenu systeem ontworpen, dat ook het conti nent ten voorbeeld kan strekken. Ten slotte werd een aantal gesteld in welker beantwoording 00^,j heer Melse, deskundige op het &eö7ler der sociale verzekering by de Raad Arbeid, een groot werkzaam aandeei had. De avond werd verder gevuld met de vertoning van de film „Return w action", welke een goed beeld gaf va» de revalidatie in Engeland en een 38»* tal natuurfilms, waarvan de meer de bewondering opwekten dan ne» geluid.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2