1 njB 1 KLOK Ring Leiden van Chr. Gem. Zangverenigingen Particuliere exploitanten verenigd in een centraal lichaam? STADSNIEUWS PROF. IWAND SPRAK VOOR EEN studentengehoor een bazar in TYPEN STENO Met een enkel woord Rapport inzake het omroepbestel: KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". DONDERDAG 17 NOVEMBER T.B.C.-bestrijding een volkszaak Toekomstige investeringen rond 50 millioen Uit een door deskundigen uitgebracht rapport betreffende het Omroepbestel blijkt, dat tengevolge van plaats gehad hebbende ontwikkeling op technisch ge bied en de principiële wijziging in het omroepbestel door de Invoering van de luisterbijdrage, een integrale terugkeer naar de vooroorlogse verhoudingen niet mogelijk Is Een aantal klein machti- gingsgebleden, die ruim 20 jaren geleden nog economisch exploitabel waren, zijn dit thans niet meer. Doelmatige coördinatie zal hier een uitweg moeten bieden. Deze kan wor den bereikt voor de particuliere exploi tanten, indien in een door belangheb benden nader te regelen rechtsvorm, de vroegere bestaande veelheid wordt hervormd tot een eenheid een cen traal lichaam die alle particuliere exploitanten tot zich trekt. Zulk een centrale organisatie ware te vormen door de gemeentelijke machti ginghouders. die zelf zullen moeten ex ploiteren en de uitvoering niet bij over eenkomst aan particuliere ondernemers zullen mogen overdragen. Deze dient in nau/we relatie te staan tot de organisatie der particuliere exploitanten. De vorming van de beide hierbedoelde lichamen heeft tot gevolg, dat het ad ministratieve, ambtelijke apparaat bin nen zeer enge grenzen kan worden ge houden. Vernieuwing en uitbreiding der netten enzzal in een periode van 5 k 10 jaren haar beslag moeten krijgen. Gezien de hieraan verbonden investeringen, zal de machtigingstermijn op ten minste 20 jaren moeten worden gesteld, welke ter mijn overigens meer als een minimum- garantie is te beschouwen. Voor het gebruik van „muzieklijnen" zal evenals voorheen huur worden betaald. In dit verband kan de vraag worden gesteld in hoeverre de mogelijk heid aanwezig moet worden geacht de hieruit voor de exploitanten voortvloei ende kosten ten laste te bengen van de opbrengst der luisterbijdrage, welke door de aangeslotenen op de radiodistributie wordt betaald, daar deze lijnverbindin gen, evenals de zenderapparatuur, wor den gebruikt om een zo goed mogelijke doorgifte der omroepprogramma's te verkrijgen. Met de financiële afwikkeling zal naar schatting een bedrag van 25 mil lioen gulden zijn gemoeid, terwijl voor toekomstige Investeringen over een periode van 5 a 10 jaren globaal 50 millioen gulden moet worden geraamd. In beginsel zal het destijds krachtens de bezettingsmaatregel overgenomen personeel door het staatsbedrijf der PTT ontslag moeten worden gegeven wegens opheffing van het dienstonderdeel (circa 1400 man). Voor zover de voor andere BLOEDIGE BRUILOFT! Toen op een bruiloft op een boerderij in het peeldorp America ware feestvreugde heerste, werden enige bij de ontginning ingescha kelde vreemdelingen, die tevoren een café hadden bezocht, door de vrolijkheid aangetrokken. Zij wis ten de keuken binnen ts dringen, waar zij toenadering tot de dien sters zochten. Deze waren daar echter niet van gediend en be gonnen luidkeels om hulp te gillen, Versterking kwam spoedig van de zijde der bruiloftsgangers, maar de vreemdelingen waren niet goedschiks bereid het veld te rui men en haalden messen voor de dag. Hierop grepen de bruilofts gangers naar hooirieken, bonen- palen en harken, waarmede ze de ongenode gasten te lijf gingen. Geducht toegetakeld en bebloed moesten deze de wijk nemen. dienstonderdelen geschikte krachten in dienst zouden willen blijven, kan daar omtrent incidenteel overleg worden ge pleegd Het zal hier om een zeer gering aantal krachten gaan. De leden van de Kynologenver. „Rijn land" kwamen gisteravond op een on gebruikelijke plaats bijeen nl. in de zaal van de jachthaven „Princehaven" te Wassenaar, waar het bestuurslid, de heer P. Alofs, expert op dit gebied, een zeer interessante lezing hield over ,.De jacht en de jachthonden". Spr. stond uitvoerig stil bij de geschiedenis van de jacht sinds de oude Grieken en Romei nen tot aan de tegenwoordige tijd en vertelde tal van wetenswaardige bij- Voorop dient te staan. dat het voor zonderheden bi] elk der tijdvakken. particuliere en gemeentelijke exploitatie te heffen tarief in het algemeen belang alle waarborgen dient te bieden vooreen verantwoorde exploitatie. De gemeenten zullen waarschijnlijk kunnen volstaan met het huidige tarief van f. 24. Hierbij wordt buiten beschou wing gelaten de Invloed, welke de gevol gen van de devaluatie op de tarifering zouden kunnen hebben. Ten slotte werd een aantal honden gedemonstreerd en besproken, welke bij de jacht worden gebruikt: de Engelse deerhound een windhondensoort, de Drentse patrijs, Heidewachtel, de En gelse en Ierse Setter, de Cocker Spa niel en de Steenbrak. De veterinaire adviseur der vereni ging, de heer H. J. Stol, beantwoordde ten slotte tal van vragen, welke dooi de leden op hem werden afgevuurd. l G I A N S 1 maakt het zwartste zwart zwarter dan zwart! j Ai/7n/n A/ryuMDT i üE \uUlNltlW oIIcWHkI VAN DE CHEM. FABR. „EUREKA" TE LEIMUI0EN BESPREKINGEN OVER „FRITALUX". De besprekingen tussen Frankrijk, I alië en de Benelux voor de opbouw van Fritalux, zullen op 25 November beginnen, met een bijeenkomst van de deskundigen. De besprekingen zullen te Parijs worden gevoerd De datum, waarop de ministers van Financiën der betrokken landen zullen l'ljopnkomen, is nog niet vastgesteld. KRANSLEGGING BIJ WILLEM VAN ORANJE'S STANDBEELD. De delegatie van de Persatoean Timor Besar/Twapro heeft als vertegenwoor diging van de volken van Ambon, Timor en de Minahassa, tijdens de R.T.C. gelijk bekend tevergeefs een beroep gedaan op de Nederlandse Regering om te blijven behoren tot het Koninkrijk der Nederlanden. Om het beroep op het Huis van Oran je en het Nederlandse Volk te onder strepen, is de delegatie voornemens Za terdag ajs. een krans te leggen bij het standbeeld van Willem van Oranje op het Plein te Den Haag. Deze kranslegging zal worden vooraf gegaan door een betoging in de vorm van een optocht. JAARVERGADERING VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr ir O. C. A. van Lith de Jeude, sprak de openingsrede uit op de algemene vergadering in het Jaar beursgebouw te Utrecht en memoreerde gestadige groei van het verbond. Een regeling wordt voorbereid tot het ver lenen van onderscheidingen voor be roepschauffeurs, die veilig gereden hebben. Het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris, de heer C. J. van Wijngaar den van Rees sprak over grote activi teit van de plaatselijke verenigingen. Het aantal verenigingen steeg van 17 op 35. De financiële toestand van het verbond is niet ongunstig. RECORDOMZET IN VENLO. Gisteren is aan de Venlose veiling de recordomzet van 20 millioen gulden be reikt, waarmee alle voorgaande jaarto talen zijn overtroffen. Dit hoge cijfer is vooral te danken aan dc grote augur- kenomzet van de afgelopen zomer. Onoplosbare en opgeloste problemen in Duitsland In net Academiegebouw sprak gister- v avond prof. dr H. j. Iwand uit Göttln- j nièe mooi gen onaer auspiciën van de Christen Studenten Raad voor een gehoor van studenten over de voornaamste proble men, welke momenteel West-Dultsland beheersen. Spr stelde in de aanvang vast dat het door de splitsing van het Duitse volk na de afgelopen oorlog uiterst moeilijk is een samenhangende constructieve gedachtenwereld op te bouwen. Dat zal in de toekomst slechts mogelijk blijken, wanneer Europa er in slaagt een eenheid te vinden en als zodanig en in onderdelen Duitsland steun biedt. Voorts wordt het beeld van Duitsland bepaald door de omstandig heid, daf het Duitse volk een overvloed van nieuwe indrukken' en ervaringen te verwerken krijgt, nadat het lang van invloeden van buiten af versteken is geweest. Spr. vergeleek de Duitse samenleving met het lichaam van een patiënt, waar aan tairijke injecties worden toege diend, waarop dit lichaam nog de Juis te reactie meet vinden. Door de bezet ting van het land wordt er een onge kend grote Invloed uitgeoefend door de Britse, Amerikaanse, Franse en Russi sche culturen en gedaohtenwerelden, deels in de vorm van propaganda voor eigen sfeer, deels als stimulans tot vor ming van een nieuwe, aanvaardbare Duitse gedachtenwereld. Zeer veel heeft de Duitse samenleving in de afgelopen jaren te danken gehad aan dt grote activiteit van de verte genwoordigingen van de kleine Euro pese landen in Duitsland. Hun activi teit was voornamelijk gericht op het verlenen van steun. De afzonderlijke problemen beziende, constateerde prof. Iwand, dat daaron- I der een drietal te vinden is, waarvan men tevoren zeggen kan dat zij niet tot een redelijke oplossing te brengen zijn. Juist docr oie wetenschap wordt het zo uiterst mcellyk om dan nog naar het verkrijgen zelfs van een noodoplos sing te streven. Deze problemen zijn ae mlsiukte denazificatie, het vluchte lingenvraagstuk, dat meer dan 11 mil lioen vluchtelingen zonder vast bestaan laat en een druk vormt op de draag- kraent van de gevestigde bevolking, en tenslotte de schelding van Duitsland in Oost en West, welke scheiding berust op tegenstellingen buiten de Duitse sfeer en nimmer door de Duitsers zelf opgeheven kan worden. Tegenover deze drie onoplosbare pro blemen staan drie belangrijke vraag stukken, waarvoor men in de afgelopen jaren een bevredigende oplossing in po sitieve richting heeft gevonden of be nadert. Ten eerste is de voedselvoorzie ning veilig gesteld, zodat noch in het Oosten, noch in het Westen het gebaar van verhongeren bestaat. Ten tweede Is er in West-Duitsland politiek gespro ken een nauwere samenwerking ge groeid dan Duitsland ooit heeft ge kend, v/elke samenwerking niet het oeeld van geforceerde eenheid heeft, doch van waarlijk democratische een heid in verscheidenheid. Een democra tische staatsopbouw is daarvan een waardevolle vrucht. Het is de sociaal democratie gelukt in brede arbeiders kringen een heohte aanhang te ver werven, ondanks de harde omstandig heden, waaronder het overgrote deel van de arbeidersbevolking leeft. Alleen reeds dit feit stempelt de politieke ont wikkeling in West-Duitsland tot een van de belangrijkste resultaten van de na-oorlogse samenleving bij haar stre ven tot het vinden van nieuwe levens normen. Als derde positief resultaat van de afgelopen jaren zag spreker de belang rijke plaats die de Christelijke overtui ging zich in Duitsland heeft verwor ven fn de eerste plaats is dit te dan ken aar de Christelijke kerken over de gehele wereld, die het eerste de Duit sers tegemoet traden om de hand te eiken. Het Christendom heeft daar- en uiterst waardevol werk verricht, waarvan een sterke Christelijke inslag van de Duitse sa menleving het gevolg is geweest. Na deze inleiding werden door de aanwezigen vragen gesteld, aan de hand waarvan spr. dieper op enkele problemen inging. Als belangrijkste dis cussiepunt noemen wij slechts de schuldvraag, ten aanzien waarvan prof. Iwand opmerkte, dat momenteel de schuldvraag moeilijk kan worden aan gesneden nu ter andere zijde minstens zo ernstige misdreven tegen de funda mentele menselijke rechten worden ge constateerd. De vluchtelingen uit het Oosten tn hun ervaringen vormen niet de juiste voedingsbodem en stimulans voor eer juist schuldbesef, omdat slechts in het teken van het Kruis, over alle menselijke scheidingen heen, een schuldbesef leven kan en waarde heeft. DEVALUATIE NOODZAAKT 200 PATIËNTEN UIT DAVOS TERUG TE KEREN. Onder het motto: „T B.C -bestrijding een volkszaak", hield de afdeling Lei den van de Vereniging tot behartiging van de belangen van TBC-patlënten in Nederland gisteravond in Den Burcht een propaganda-feestavond, welke om. werd bijgewoond door het HB-lid, de heer C. v. d. Bergh uit Amsterdam en afgevaardigden van de afdeling Oegst- geest. Bij ontstentenis van de voorzitter, sprak de vice-voorzitter, de heer M. H. Upwich, een inleidend woord, waarin hij wees op de drie-ledige taak, welke de vereniging zich heeft gesteld t w. het beschermen, verplegen en de na zorg van TBC-patiënten. Zeer in het bijzonder vroeg spreker aandacht voor het zgn. zlekenpotje, waaruit patiën ten. die thuis verpleegd worden, ver sterkende middelen ontvangen. Het HB-lld. de heer v. d Be.gh, die op de bestrijding van de TBC uitvoerig inging, wees er op, dat momenteel ca. 100.000 personen aan deze vreselijke ziekte lijden. In dit verband zette spre ker uiteen, dat de TBC-bestriJding niet alleen een volkszaak is, doch vooral en vooreerst een zaak der overheid. Na gewezen te hebben op het grote gebrek aan verpleegruimte, merk'e de heer v d. Bergh op, dat de devaluatie de ver- pleegprijs in het sanatorium Davos heeft doen stijgen tot ruim f. 13.per dag. Door deze stijging lopen 200 pa- tiénten, indien niet spoedig een op lossing wordt gevonden, het gevaar om voortijdig naar huis te worden gezon den. Ook de Ziektewet, welke gedurende een jaar een uitkering van 80 waar borgt. is volgens spreker voor TBC.- patienten onvoldoende. Ten slotte weidde spreker uit over de nazorg, in welk verband hU er op wees, dat ook van T.B.C. herstelde pa tiënten recht op een volwaardige werk kring hebben. Teneinde het nazorg- werk in zijn volle omvang aan te vat ten. is thans door de vereniging een studiecommissie in het leven geroepen, die in Mei 1950 een rapport denkt te publiceren, waarin de wegen worden aangewezen, welke kunnen lelden tot een doelmatige behartiging van het nazorgwerk. Inmiddels is door het hoofdbestuur een fonds gevormd om, zodra het rapport, gereed is. de nazorg daadwerkelijk aan te pakken. De avond werd afgewisseld met en kele vrolijke sketches door het Kovo- cabaret, het optreden van de twee Anja's en de „Travelling Brothers". Met elkaar zorgden zij voor een genoeglijk programma, waarmede de vele aanwe zigen zich uitermate hebben geamu seerd. De organisatie van het concourswezen Onder leiding van de heer G. Goed hart kwam de Ring van Chr. Gem. Zangverenigingen voor Leiden en Om streken in de Harmonie bijeen voor het houden van een najaarsvergadering. De jaarverslagen werden voorgelezen, waaruit wij opmerkten dat de Ring een batig saldo heeft van f. 120231. Het laatst gehouden Zangconcours had een batig saldo afgeworpen van f. 175.69. De voorz.G. Goedhart en de heren G. Zitman en J. Waasdorp werden her kozen De contributie werd wederom vastgesteld op f. 0.10 per lid. Besloten werd om bij voldoende deelneming tus sen half Februari en half Maart 1950 in de Stadsgehoorzaal een Zangersavond te geven. Het Ringbestuur werd gemachtigd om voorbereidingen te treffen in 1950 een Zangconcours te houden, waarvoor als voorlopige data werden genoemd Hemelvaartsdag en de daaropvolgende Vrijdag- en Zaterdagavond. Het belangrijkste punt op de agenda was de bespreking over de aansluiting bij de VOCO (Centraal Comité Vocaal Concourswezen). Dit bestuursvoorstel werd ingeleid door de 2e voorz., de heer J. M. Koenen uit Wassenaar. Spr. hoopt dat de verschillende koren sinds de voorjaarsvergadering goede studie ge maakt hebben van deze zaak, omdat de thans te nemen besluiten draag wijdte hebben voor het gehele concours wezen. De critiek, die na een zangconcours gegeven wordt, is vaak ontsproten aan de zucht om eigen tekortkomingen te bemantelen, of uit onderlinge naijver of gekwetste eigenliefde. Deze critiek is oneerlijk en minderwaardig en waar wij ze aantreffen, moeten wij ze ten scherpste bestrijden. Toch bestaat er gerechtvaardigde critiek die in twee punten is samen te vatten, n.l. lo. het ontbreekt aan de noodzakelijke unifor miteit t.a.v. bepalingen en normen w.o. het wedstrijdzingen plaats vindt: 2o„ het bewijs is te leveren, dat door som mige koren van de huidige situatie mis bruik maken om eigen belang te dienen ten koste van reële koorzangbelangen. De moeilijkheidsgraad voor de ver plichte werken is in de practijk zeer willekeurig. Wij moeten daarom stre ven naar een examen, zodat voor ge heel Nederland in een zekere afdeling een verplicht werk wordt gesteld. Bo vendien moet de beoordeling geiyk zijn. Ieder jaar wordt op minstens vier plaatsen in ons land een concours ge houden, dat geheel in handen is van één jurylid, geassisteerd door een con courscomité. Concoursen dienen vaak om jubilea te vieren of de kas te spek ken, dit laatste komt nog al eens an ders uit. De practijk leert dan, dat het organiserend comité advies vraagt van juryleden, omdat zij op dit gebied geen ervaring hebben. Al te vaak zien wij dan dat minderwaardige koorwerken worden opgedrongen tot ergernis van dirigenten en koorleden. Natuurlijk, vervolgde sprzijn er or ganisaties die trachten naar beste we ten bij wedstrijden de koorzangbelangen te dienen. Spr. durft daarbij gerust de Ringconcoursen als voorbeeld te stel len. Het geheel overziende kan spr. evenwel niet anders zeggen dan dat het een chaos is en dat willekeur en eigen belang hoogtij vieren. Daarom heeft, aldus spr., de Ring met dat geheel te maken. Wij zijn er niet mee klaar om te zeggen: ons Ringconcours is goed, de rest gaat ons niet aan". De conclusie Is, dat men tot een we zenlijke verbetering van het zang- wedstrijdwezen moet komen en voor ons gehele land tot een Centraal geleld concourswezen met uniforme bepalin gen voor alle wedstrijden, waarvan de leiding in handen moet komen, van één uit de koorzangwereld gesticht orgaan, dat in zijn samenstelling waarborgen biedt voor onpartijdigheid en betrouw baarheid. Reeds jarenlang wordt er ge roepen om verbetering en vernieuwing van het zangwedstrijdwezen. Willen wij het zangconcours als stimulerende fac tor voor onze nobele koorzang behou den. dan is het nodig dat de verbete ring en vernieuwing binnen niet al te lange tijd tot stand komen. „Wat men niet alleen vermag, lukt wol met ver eende kracht". Nadat aan de inleider nog enkele vragen waren gesteld, werd tot stem ming overgegaan. Met 7 voor en 7 te gen staakten de stemmen en was het bestuursvoorstel verworpen. Naar aanleiding van dit besluit der algemene vergadering, voelde de heer Koenen zich gedwongen om te bedan ken als 2de voorzitter, aangezien hy geen deel kan uitmaken van een orga nisatie, die de verbetering van het con courswezen z.i. saboteert. Nadat de voorzitter en verschillende personen uit de vergadering hun me ning over dit bedanken hadden ken baar gemaakt, sloot de heer Zitman met dankgebed. Foto L.D.—Van Vliet Gistermiddag werd in een der loka len van het veilinggebouw Flora te Rijnsburg een bazar geopend ten bate van Het. Groene Kruis, bij welke ope ning o.m aanwezig waren de leden van het gemeentebestuur, het bestuur van Flora, uiteraard het bestuur van het Groene Kruis en voorts het damesco mité, dat zich voor de tot standkomlng van de bazar veel werk heeft getroost. Mevr. HöwelerWlete herinnerde in haar openingswoord aan de oprichting van de vereniging Ziekenhulp, nu 45 Jaar geleden. Deze vereniging voorzag in een behoefte van de gemeente, zowel op het gebied van ziekenhulp als op het terrein van de voorlichting. Sedert vier jaren is de^e vereniging omgezet in een afdeling van Het Groene Kruis, en het valt zeer te betreuren, dat deze instel ling thans met financiële moeilijkhe den te kampen heeft. Jaren geleden werd een dergelijke moeilijkheid over wonnen door de opbrengst van een ba zar van ongeveer f. 2000 en zo Is ook thans weer naar deze methode gegre pen om de moeilijkheden te overwin nen. Doch eigenlijk zou het zo moeten zijn, dat de afdeling zich zelf zonder dergelijke acties kan bedruipen. Zou het niet mogelijk zijn het ledental van 900 nog Iets te verhogen, terwijl aan de meer kapitaalkrachtige leden verzocht wordt een hogere contributie te beta len? Hoezeer het Groene Kruis de Rijnsburger ter harte gaat blijkt wel uit de activiteit van het damescomité onder leiding van mevr. Van der Laan. Een hartelijk woord van dank aan dit comité en de vele andere medewerkers en -werksters achtte spr. zeker gerecht vaardigd. Mevr Höweler verklaarde ten slotte de tentoonstelling voor ge opend. Na de opening werd een rondgang ge maakt langs de vele stands, attracties en mogelijkheden tot vermaak en ont spanning. Vooral het poppentheater van Cla van Boort mocht zich in een bijzondere belangstelling van de jeugd en ook de ouderen verheugen Heden avond zullen andermaal twee voorstel lingen voor ouderen worden gegeven, terwijl vanmiddag een kindervoorstel ling plaats vond. 10 v. systeem, rhytm. en blind. 4 talen 130 letter grepen per min. 2-3 maanden klaar. Aanvang dag. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 „DE EEUWIGE WILDERNIS". Dr Paul Julien vertelt. „Aan jullie, mijn zwarte helpers van vele Jaren zwoegen in Gods wijde Afrikaanse wildernis, draag ik dit boek op. dat je waarschijnlijk nooit te zien zqlt krijgen en zeker nimmer zult lezen" Zo luidt het voorwoord, dat Dr Paul Julien schreef in zijn pasverschenen werk: „De eeuwige wildernis". En met deze woorden karakteriseert de heer Julien zichzelf volkomen. Want het was niet alleen de geleerde, die vele malen naar Oost-, West- en Centraal- Afrlka toog, tot onderzoek van dit machtige en nog lang niet geheel door zochte gebied, doch veel meer was het de mens. die zich niet superieur voelde aan zijn zwarte broeders, doch doordrong tot in de ziel van de bewoners dezer streken. Paul Julien vertelde gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal over zijn reizen. Hij nam het In groten ge tale opgekomen en aandachtig luiste rend publiek mee naar de kleine Wa- Kindigastam die wat beschaving be treft nog verre achterstaat bij de on beschaafdste Plgmeeënstammen Hij vertelde van de Masai, de stam van rijke veeboeren die woont op de hel lingen van de bergen. Onder ademloze stilte voerde hy zijn gehoor mee naar de hoogste toppen van de Kilimand- zaro, ruim 6000 meter boven de zee spiegel. Dr Julien is een geboren verteller. Omdat hu zo gewoon vertelt. En om dat door zyn woorden de warmte naar buiten straalt van een mens, die niet alleen eerbiedig knielt voor de grootse natuur van de door hem bezochte stre ken, maar zich tevens een geiyke voelt van de eenvoudigste schepselen der aarde, die hun primitieve leven temid den van deze grootse natuur leiden. Projectielantaarn en film vervolmaak ten de schoonheid van deze avond. BINNENLAND. De „Indrapura" wordt vannacht ln Rotterdam verwacht. Het debarkement der passagiers vangt morgenochtend te 8 uur aan. Post. bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip .Groote Beer", op weg naar Indonesië, welke ln een der tussenhavens zal worden uitge reikt. moet ulteriyk vandaag ter post worden bezorgd en post voor uitreiking ln de haven van aankomst uiterlijk 29 November. De brieven moeten alle worden gezonden aan het veldpostkantoor te Ba tavia. met vermelding „aan boord van het troepenschip „Groote Beer"." Op 23 November a.s. zal te Leld- schendam de groenten- en fruitveiling „Veur" een nieuw veilinggebouw betrek ken. welk gebouw die dag op feestelijke wijze geopend zal worden. Gistermiddag is de 42-Jarlge J. G. Heldema uit Kollum tydens werkzaam heden op het dak van een huls aan de Jeltlngalaan te Buitenpost naar beneaen gevallen en aan zijn verwondingen over leden. De politie te Vllsslngen heeft twee vrouwen, afkomstig uit Zeeuwsch-Vlnan- deren, en een man. afkomstig uit Zuid- Beveland, gearresteerd, verdacht van be roving. Een schippersknecht was met hen uit geweest en miste na afscheid een bedrag van f. 600 De politie heeft reeds een bedrag van f. 300. dat was omgezet in goederen, achterhaald. Ter gelegenheid van het feit. dat 75 Jaar geleden Jonkvrouw A. J. M. Te- ding van Berkhout ln Haarlem Degon met de ziekenverpleging door diacones sen, vond gisteravond in de Grote Kerk te Haarlem een herdenkingsbijeenkomst plaats, o.m. bijgewoond door de Commis saris van de Koningin ill de provincie Noord-Holland, dr J E. baron de Vos van Steenwljk. Ds S. H. J Voors. huls predikant van het Haarlemse Dlacones- senhuls. sprak een herdenkingsrede uit, waarin hij de nagedachtenis van Jonk- vrouwe Teding van Berkhout eerde en Gods zegen afriep over de verdere ar beid van de diaconessen. BUITENLAND. In een verklaring van het Hon gaarse ministerie van buitenlandse za ken wordt de Italiaanse regering be schuldigd van „politiek opportunisme" en verdragsschendtngcn. ..kenmerkend voor gemarshalllseerde landen". De regering van India maakte eerst nu bekend, dat tijdens een cycloon, die In October Madras Proodgate teisterde, duizenden mensen verdronken zijn. Premier Nehroe richtte eeu speciale oproep tot de bevolking, waarin hij zelde, dat de ramp van zo'n grote omvang was, dat geheel India moest helpen. (U. P.). In de afgelopen nacht was Londen en een groot gedeelte van de omrin gende graafschappen ln mist gehuld, waardoor het spoorweg-, weg- en scheep vaartverkeer op uitgebreide schaal werd gedesorganiseerd. Voor de tweede ach tereenvolgende dag moest de scheepvaart op de Theems geheel worden gestaakt. De Franse ministerraad heeft defi nitief de begroting voor 1950 ten be drage van 2.275 milliard frs goedgekeurd. De gehele staf van de Tsjechoslo- waakse herstelbetallngsmlssle ln de Britse zone van Duitsland, bestaande uit zeven man, ls. nadat hy hierom had verzocht, door de Britse autoriteiten politiek asyl verleend. Politiemannen met stalen helmen en geweren en brandweerlieden met lad ders en brandslangen bestormden gister avond de muren van het oude „Graven kasteel" te Gent. dat door honderden studenten van de Gentse universiteit be zet was. De studenten hadden een paar bejaarde wakers overrompeld en wierpen, hoog op de transen staande en van de torens uit. rotte aardappelen en appels, voetzoekers en stinkbommen naar bene den. Pas na een beleg van twee uur slaagde de politie er ln net kasteel bin nen te dringen. Talrijke studenten wer den gearresteerd, enkele licht gewond. Twee Jeugdige revolverbandleten van nog geen twintig Jaar hebben op klaar lichte dag een overval gepleegd op een Juwellerswlnkel en de eigenaar levensge- vaariyk gewond. Na de overval schoten zy ln het wilde weg op voorbijgangers en ontsnapten ln een zijstraat. (U. P.) De politie van Luik heeft bh haar voortgezet onderzoek naar de affaire van de valse 'guldens een nieuw geval aan het licht gebracht, waarbij het valse bil jetten van 100 mark bet-eft. By deze zaak zyn ook enige personen betrokken, die in verband met de zaak van de valse guldens werden gearresteerd. De valse marken werden Id een drukkery te Luik vervaardigd. Naar schatting werden 12,000 valse coupures uitgegeven. Afgevaardigden van organisaties van vluchtelingen uit de Sovjet-zone ln ge heel West-Dultsland en West-Berljjn hebben besloten een verenigde partyioze bond van alle vluchtelingen uit de Oost zone van Duitsland te vormen. De gemeenteraad te Hopfbach (Bel eren) heeft met algemene stemmen be sloten de Samba, Rumba en Jitterbug te verbieden, daar deze dansen „de goede zeden van het land bedreigen". Het Engelse Lagerhuis heeft zonder stemming de amendementen van de re gering op de wet tot nationalisatie van de staalindustrie aangenomen. De Duitse gewesteiyke gouverneur heeft het congres verboden, dat de „Nauhelmer Kring" van prof. Ulrlch Noack van 18 tot 20 November te Rengs- dorf ln de Franse zone had willen hou den. West-Duitse politieke leiders had den zich reeds verzet tegen dit congres, omdat Noacks Ideaal (eer, verenigd, maar neutraal Duitsland) wordt gesteund door de Sovjets en door de communlstisch- gezlnue organisaties ln de Sovjet-zone. De arbeidersraden van de voorma lige Hermann Goerlng-staalfabrieken te Watenstedt Salzgltter en van de staal fabriek te Brunswyk hebben besloten de arbeiders tot staking aan te sporeD als protest tegen de ontmanteling dezer fa brieken. Datum en duur van de staking ls nog niet vastgesteld. De Amerikaanse minister van finan ciën, John Snyder. Is vandaag per vlieg tuig te Tokio aangekomen. Hij verklaar de. dat hij een ontmoeting zal hebben met de Amerikaanse bankier Joseph Dodge die zich in Japan bevindt om ad- vLes uit te brengen over maatregelen op grote schaal tot het soepel maken van het Japanse economische leven. Houding en waarde van de middenstander VOORDRACHT DR. W. DIJSSELBLOEM. Als „noodhulp" diende dr W. DUs- selbloem zich gisteravond aan, toen hij kwam spreken voor de Leidse afdeling van de Ned. Rooms-Kath. Middenstands bond, omdat de aanvankeiyk uitgeno digde spreker niet kon komen. Dr Dysselbloem ving aan met een diagnose te stellen van deze tijd, die zich kenmerkt door nivellering van mens en materie. Het Is een angstig ver- schynsel, waarby het getal meer spreekt dan de kwaliteit en de mens van een persooniykheid tot een nummer dreigt te worden. Een economische tendenz is dat de mens zyn specialisatie zover doordrijft, dat hy primair dit of dat ls en op de tweede plaats pas mens. Politiek-ideo- logisch bezien is onze maatschappij op het hellend vlak, afdalend naar het so cialisme. Ook in het komend mldden- stands-crediet kan dit gevaar schuilen, een afhankeiyk zijn n.l. van de staat. De belasting-politiek van minister Lief- tinck is zuiver socialistisch gericht en maakt de instandhouding van eigen dommen practisch onmogeiyk. Godsdienstig-zedeiyk is een breuk te bespeuren tussen godsdienst en leven: de Kerk leidt een crypto-bestaan, on danks alle infiltratiepogingen. PERSOONLIJKSHEIDSVORMING! Na dit tijdbeeld geschetst te hebben, ging spr. over tot een beschouwing over waarde en houding van de katholieke middenstander, er daarby op wijzend dat slechts een persooniykheidsvorming tegen de genoemde gevaren redding kan brengen. De middenstander leeft daarbij in de gelukkige omstandigheid dat zyn persooniyke inzet de basis vormt van zyn succes, omdat hij de zelfstandige leider is van zyn klein of midden-bedrijf. Om een degelijk vak man te zyn, moet men een persoonlijk heid zyn. Laat de middenstand toch die zelf standigheid bewaren en alles verre hou den wat deze schade kan doen. De hui dige moeilijkheden eisen dat de midden standers een deel van hun zelfstandig heid prys geven, o.a. door in inkoop- combinaties te treden. Laat dit echter een stap achteruit zyn om des te ver der te kunnen springen. Samenwerking op economisch gebied mag alleen ge bruikt worden als middel om de zelf standigheid te behouden. Ten slotte moet de middenstander dit zelfstanaig- heidsstreven niet alleen economisch zien, doch evenzeer godsdienstig-zede- ïyk, sociaal en cultureel, wil hy zien van z'n verantwoordeiykheid voor het komende geslacht bewust zyn. De heer H. P. Jansen, die, by ontsten tenis van de heer F. de Hosson. de ver gadering leidde, sprak een enthousiast dankwoord. etalage-verlichting. Ten aanzien van de etalage-verlich ting werd een vraag gesteld, waarop het antwoord van de secretaris, de heer J. Pierrot, onder de aandacht van aJie middenstanders gebracht dient te wor- den. Het is bekend, dat Nederland monfTi' teel een gebrek heeft aan electriciien- Om mmder prettige besluiten te voor komen, wordt iedere winkelier ster aangeraden zich te houden aan de nieu we bepalingen, die voorschrUven o* tydens de spitsuren, 's morgens van tot 9 en 's middags van 4 tot 6 u, slechts een halve winkel- en een haiv etalage-verlichting mag branden, m» met de Stedeiyke Lichtfabrieken hier over een persooniyk accoord bereikt w en een bewys daarvan, in de vorm van een circulaire, in de etalage hangt- Geslaagd is voor het examen Staathuishoudkunde en Statistiek de heer J. W. de Wekker alhier.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2