Acheson's bezoek aan Berlijn WEER B ERICHT Wysjinksy bespeelt vredesklavier Titoïstisch communisme in Indonesië in opmars Aanhang van Tan Malakka is groeiend Generaal de Gaulle tegen Londen en Washington 88ste Jaargang DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 00 No. 26847, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no:. 57055 Ook de Russen ter receptie Dean Acheson, de Amerikaanse mi- cister van Buitenlandse Zaken, is gis- '/.ravor.d per vliegtuig uit Berlijn naar de Verenigde Staten vertrokken na een vierdaags bezoek aan Duitsland. Te Frankfort werd nog even vertoefd. Hij heef: L"-steravond gesproken met gene raal Tsjoeikof, hoofd van de Russische controlecommissie in Duitsland, op een ccckiail party in de Amerikaanse sec- te- Het onderhoud duurde een kwar tier Er werd gebruik gemaakt van een reik. De belde mannen schertsten men en hadden het over.de ruïnes van Berlijn. Aan het- einde van de receptie dronken zij op hun volgende ontmoe ting Generaal Tsjoeikof was vergezeld van zijn politieke adviseur, Semenof, de Russische commandant van Berlijn Kotikof en andere hoge functionarissen. De Russen bleven een uur, tweemaal zo lang als zij gewoon zijn. De Britse commandant van Berlijn en de hoofden van de geallieerde militaire missies, onder wie die van de Chinese-nationa- l'stische en de Joegoslavische, woonde de receptie bij. Acheson was '-s morgens uit Bonn in Berlijn aangekomen Op een persconfe rentie verklaarde hij dat hij gekomen tras om een belofte na te komen, die hij wn jaar geleden had gedaan, toen Ber lijn ..een symbool was van de grote geestkracht en moed van het Duitse volk" De bezettende mogendheden zou den Duitsland blijven helpen, maar de Duitsers moesten de wil en energie le veren. ,,De Verenigde Staten helpen hen, die zichzelf helpen", aldus de mi nister. Op een rit van een uur door Berlijn, bracht Acheson, zonder escorte, een kort bezoek aan de Russische sector. Twee jeeps van de Amerikaanse mili De controle op de atoomenergie De tweede politieke commissie der VN. heeft met 48 stemmen tegen vijf bij vijf onthoudingen een door Frank rijk en Canada ingediende resolutie goedgekeurd, die de commissie voor de atoomenergie uitnodigt, „alle mogelijke wegen" te onderzoeken om tot overeen- stemming te geraken over internatio nale controle van de atoomenergie. Een voorstel van India om het pro bleem van de kernenergie naar de in ternationale rechtscommissie te verwij zen voor het opstellen van een „verkla ring over de plichten van staten en in- "viduen" werd met 24 stemmen tegen 15 bij 18 onthoudingen verworpen. Met overweldigende meerderheid werd ver volgens een Sovjet-Russisch voorstel af gewezen, dat de commissie voor atoom energie verzoekt haar werkzaamheden Ie hervatten en conventies op te stellen voor het verbod van atoomwapens en gelijktijdige controle van de atoomener gie De stemmenverhouding was zes (Joego-Slavië incluis) tegen 43 en 9 onthoudingen Een Argentijns voorstel onderging hetzelfde lot met 15 stem men voor, 20 tegen en 23 onthoudingen. Het verzocht de „grote zes" in de com missie voor atoomenergie een voorlo pige overeenkomst te sluiten, die ten minste een verbod voor het gebruik van a oomwapens voor agressieve doelein den zou behelzen. De koopman Robert A. Ilg werd in Jta- liè blijkbaar zo getroffen door de toren van Pisa, dat hij „thuis" in Chicago Precies zo'n scheve toren als woonhuis liet bouwen. Maar wat eens zyn oog had kkoord, werd hem op den duur eeen er gernis. lig ondervond dat er een groot verschil bestaat tussen het plezier van naar de scheve toren te kijken en er in te wonen. De aflopende vloeren vond hij kng niet leuk. Nu is hij bezig zijn scheve huis te ont- riimen. Hij gaat naar Californië, naar €en huis waarvan de vloer volkomen taterpas is. DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met Wisselende bewol- KlnS- Vannacht en morgenochtend wei nig wind, plaatselijk mist en hier en uaai lichte vorst. Morgen overdag zwak- wind uit Oostelijke richtingen en on- gc-veer dezelfde temperaturen als van- Qjag. 'Opgemaakt te 10 uur.) 16 NOVEMBER. Zon op: 8.01 uur; onder: 16.48 uur tiK n op: uur: onder: 15 09 uur Hoogwater te Katwijk te 11,43 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. taire politie, die hem met loeiende sirenes tot de zonsgrens hadden ge ëscorteerd, bleven wachten. De minister bezocht de ruïnes van Hitiers kansela rij en het voormalige ministerie van propaganda van Goebbels. Des namiddags op een recep'ie in het gemeentehuis van Wesfc-Berlyn zei Acheson, dat de Berlijners veel geladen hadden. Zij konden er van verzekerd zijn dat John Mc Cloy, de Amerikaanse hoge commissaris, alles zou doen wat hij kon om hun problemen op te lossen Prof Reuter, de burgemeester van West-Berlijn, antwoordde: ,.U weet dat U op de Berlijners kunt rekenen, en de Berlijners weten dat zij op u kunnen rekenen". Acheson was de eersre van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Drie, die een officieel bezoek aan de West-Duitse republiek bracht. BUITEN GEBRUIK TE STELLEN POSTZEGELS. Met ingang van 1 Januari 1950 wor den de volgende postzegels buiten ge- biuik gesteld Zij worden voor de fran kering derhalve ongeldig. 1 Herdenkingspostzegels 50-jarig re geringsjubileum HM Koningin Wilhel- mina; 2. Zomerpostzegels van de uit gifte 1948; 3. Weldadigheidspostzegels (kinderzegels) van de uitgifte 1948. IJSSELMEERVISSERS VISTEN NIET. Gistermorgen is uit de Harderwijker haven geen enkele botter ter visvangst uitgevaren. Reden hiervan is, dat zij die nog met grote voorraden dure koel huissnoekbaars zitten de prijs van de verse snoekbaars onredelijk drukken om zodoende evenwicht te verkrijgen. Er wordt niet meer dan 18 cent per kilo gram betaald voor de verse snoekbaars, een prijs die de vissers veel te laag achten. Ook in andere plaatsen hebben de IJsselmeervissers het vissen gestaakt. Austin repliceert Wysjinsky, de Sovjetrussische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft in de politieke commissie van de Verenigde Naties een resolutie ingediend tot: le Veroordeling „van de voorberei dingen voor een nieuwe oorlog, die thans in een aantal landen, waarvan in het bijzonder Engeland en de Verenigde Staten, worden genomen", 2. Onmiddellijke aanvaarding van „practlsche maatregelen" voor het on voorwaardelijk verbod van de atoom bom en instelling van een passende strenge internationale coptröle. 3. Sluiting van een pact „ter verster king van de vrede" tussen Amerika. En geland. China. Frankrijk en Rusland. Wysjinsky verklaarde, dat de „Engels- Amerikaanse meerderheid" in de Ver enigde Naties.tot dusver alle pogingen van de Sovjet-Unie om de vrede te ver sterken had verijdeld. „Nog woedt er een oorlogspsychose in de Verenigde Staten en andere landen, van wie wij alreeds critiek horen op de Sovjetrussische vredelievende voorstel len". zo zeide Wysjinsky. die eveneens „de Tito-kliek" een veeg uit de pan gaf, toen hij haar in één adem noemde met de Kwomintang, Engeland en Amerika „van wie wij anti-Russische propagan da horen". Krachtig keerde Wysjinsky zich tegen het Atlantisch pact., dat volgens hem openlijk gericht is tegen de Sovjet-Unie en „staten omvat, die niet in het Noord- atlantisehe pact liggen, doch aan de Sovjet-Unie grenzen, zoals Turkije cn Perzië. Dit alleen al toont de agressieve bedoelingen van het Atlantische ver bond". De huidige Ameriaanse campagne „te gen souvereiniteit" noemde Wysjinsky een der pogingen om de wereldheer schappij te verwerven. „De geschiedenis van de devaluatie en van het pond sterling is een goed voor beeld van de onverzadigbare gulzigheid van de Amerikaanse monopolisten", zo zeide hij. Bevin. zo zeide Wysjinsky, tracht de Sovjet-Unie de schuld te geven van de Berlijnse crisis, doch Engeland en Ame rika hebben een kunstmatige spoorweg staking te Berlijn veroorzaakt. Door de vorming van een Westduitse „marionetten-regering" hadden de „schenders van de verdragen van Pots dam en JaJlta" het toppunt bereikt van hun weigering om verdragen na te ko men. ARRESTATIES EN UITWIJZINGEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De 67-jarige mevr. Frana Zeminova, voormalige vice-presidente van de par tij der nationale socialisten waartoe Benesj behoorde is door de Tsjecho- slowaakse veiligheidspolitie gearres teerd. In de afgelopen week was reeds een aantal andere leden van deze partij in hechtenis genomen. Volgens Westelijke diplomatieke krin gen zijn uit het Westen komende bui tenlanders in Tsjecho-Slowakije er van op de hoogte gesteld, dat hun verblijfs vergunning niet zal worden verlengd. Vele buitenlanders hebben aanzegging gekregen het land binnen 14 dagen te verlaten. Zij kunnen tegen deze aan zegging in beroep gaan. Emigratiepaspoorten voor Tsjecho- Slowaakse burgers zijn thans bijna niet verkrijgbaar. Zelfs communistische functionarissen, die voor zaken naar het buitenland wilden, konden geen pas poort krijgen Een Tsjechisch echtpaar van middel bare leeftijd, dat uit een Tsjechisch werkkamp ontvlucht is en zich te We nen bevindt op doorreis naar de Vere nigde Staten, waar het kinderen heeft wonen, heeft verteld hoe het door de Tsjechische communisten afgeranseld en gemarteld is, „tot we zelfs niet meer in staat waren om te kreunen". DE LOONKWESTIE IN ENGELAND. De speciale economische commissie van het Engelse vakverenigingscongres (TUC) heeft op alle Engelse vakvereni gingen een beroep gedaan, alle lopende onderhandelingen over hogere lonen uit te stellen. Dit beroep volgt op een be zoek van vakverenlgingslelders aan ka binetsministers in het Lagerhuis ter be spreking van de economische noodtoe stand en richt zich tot meer dan de helft der leden van de vakverenigings beweging. TREINRAMP IN TRANSVAAL. 70 Inheemse en één blanke zijn om het leven gekomen, doordat een trein van een zestien meter hoge brug in een rivier niet ver van het stadje Water- valsboven in Oost-Transvaal is neerge stort. Het ongeluk geschiedde kort na mid dernacht. De trein was op weg van Witwatersrand naar Lourenco Marquez Portugees Oost-Afrika met 500 in heemsen, die juist hun contract met de Witwatersrand-mynen hadden be ëindigd en naar huis terugkeerden. Dit alles had Bevin nodig om de politie ke atmosfeer reeds bij voorbaat te ver giftigen en de openbare mening af te lelden van de huidige voorstellen der Sovjet-Unie, zo zeide Wysjinsky. Ten slotte zeide de Sovjet-minister, dat West-Duitsland als een springplank voor agressie tegen de Sovjet-Unie zal worden gebruikt en dat het plan-Mars hall onverenigbaar was gebleken met de staatssoevereiniteit, Wysjinsky gaf geen aanduidingen, hoe de tekst van het vredesverdrag tussen de grote vijf zou moeten luiden. De Britse en Amerikaanse afgevaar digden repliceerden op het voorstel van Wysjinsky. dat het handvest de nood zakelijke grondslagen voor een duurza me vrede inhield. Een door Warren Austin (VS) inge diende Brits-Amerikaanse resolutie ver klaart, dat verloochening van de grond beginselen van het handvest „in de eer ste plaats de oorzaak Is van het voort duren van de internationale spanning". De resolutie dringt er bij de leden der. VN op aan zich te onthouden van ge weld of bedreiging met geweld om hun Internationale overeenkomsten te doen naleven. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad dienden zich te be perken in het gebruik van het vetorecht en alle landen dienden de pogingen der VN om de hangende kwesties op te los sen te steunen, Austin verklaarde het te betreuren, dat de kundigheid en voortvarendheid die door de Sovjet-Unie aan de dag ge legd waren om „propaganda-voorstel- len" ter tafel te brengen niet benut wa ren voor het versterken van de harmo nie. De Sovjetrussische resolutie was ge bleken een namaak-olijftak te zijn. om geven met doornen. Volgens Austin was het vertrouwen in Sovjetrussische belof ten ondermijnd door de ervaring van de afgelopen jaren. Als bewijzen hiervoor voerde hij aan „de plundering van Mandsjoerije, de gedwongen deling van Korea, de geurilla tegen Griekenland, de bedreiging van Turkije, het vernieti gen van de vrijheid in Tsjecho-Slowa- kije, de medogenloze vernietiging van alle democratische oppositie in Bulga- kije, de meedogenloze vernietiging van onderwerping van Polen, waar een maarschalk van het rode leger was ge ïnstalleerd als minister van defensie." Indien de Sovjet-Unie, aldus Austin, maatregelen wilde nemen om de vre de te versterken, had zy daarvoor de middelen direct ter beschikking. „Staak uw haat-campagne tegen de wereld buiten de Kominform, verloo chen uw doctrine, dat de niet tot de Kominform behorende wereld uw vij and is en laat uw volken met de onze samenkomen om te pralen over onze gemeenschappelijke problemen. Haal uw ijzeren gordijn op en u zult de vrede versterken", zo verklaarde Austin ten slotte. Het communisme is in Indonesië weer in opmars. Echter niet het officiële, door Moskou gedirigeerde communisme, dat in de opstand van Madiun zo bloedig door de Republiek werd onderdrukt, maar de partij van Tan Malakka, die in Moskou zijn opleiding ontving, maar in 1926 met 't Krem lin heeft gebroken. Zijn volgelingen worden door Moskou thans gedood verfd als „Titoisten", aldus U.P. De aanhang van Tan Malakka groeit gestadig. De orthodoxe communis ten hebben zich nog niet hersteld van de wonden die hen in September '48 tijdens de mislukte opstand van Madiun werden toegebracht. staan. Van Nederlandse zijde is men echter niet zo gerust over de toestand rond Blitar en Wilingi, waar, naar geloofd wordt, Sukarni en Nitimi- hardjo de leiding in handen hebben. Gevechten met Republikeinse troepen? De Nederlanders en de Indonesiërs zijn het er over eens dat Tan Malakka omringd is door een steeds groter wor dende schare aanhangers. De opbloei treedt vooral duidelijk aan de dag in Madiun, Blitar, Wilingi en in Zuid- Bantam. De grote vraag is, of Tan Malakka neg in leven is of niet. Men weet niet of hij de nieuwe beweging persoonlijk leidt of dat een van zijn adjudanten zijn naam heeft aangenomen. Hce dan ook. de nieuwe beweging is er en be zorgt hoofdbrekens. Algemeen wordt aangenomen, d3t kol. Sungkono, opperbevelhebber van de T.N.I. cp Oost-Java, Tan Malakka in April van dit jaar heeft laten fusille ren omdat hij propaganda maakte te gen Sukarno en Hatta, die toen nog in bailinschap waren. Goed ingelichte kringen geloven ech ter dat kol. Sungkono Malakka heeft laten fusilleren omdat hü bezig was 'n geheim leger te organiseren, dat opeen goede dag de positie van Sungkonos troepen in gevaar zou kunnen brengen. Kol. Sungkono was de opperbevel hebber van de Republikeinse troepen, die de opstand van Madiun onderdruk ten. Die kringen geloven stellig dat zich achter de naam Tan Malakka een nieu we leider verschuilt. Men denkt aan drie van Malakka's naaste medewer kers: Abicün Etfendi, Maruto Nitlmi- hardjo en Sukarni. Effendi zou in Madiun en omgeving 1500 volgelingen om zich heen verza meld hebben. Een hooggeplaatste zegsman van het Nederlandse leger verklaarde dat de Nederlandse legerleiding de situatie in het gebied rond Madiun niet met bezorgdheid beschouwt omdat de daar gelegerde Republikeinse politietroepen bewezen hebben hun mannetje te Inmiddels is uit Indonesische bron vernomen dat aanhangers van Tan Malakka plotseling actief zijn geworden in Zuid-Bantam. Daar zouden zware schermutselingen zijn voorgekomen tus sen Republikeinse troepen en aanhan gers van Tan Malakka. In Zuid-Bantam opereren enkele hon derden Malakkezen die strijden onder de groene vlag van de Darul Islam, de fanatieke Mohammedaanse beweging, die thans veld wint in het midden van West-Java. Zij zouden onlangs het masker heb ben laten vallen, elke verbinding met de Darul Islam hebben ontkend en er ronduit voor zyn uitgekomen dat zy aanhangers van Tan Malakka zijn. De grootste kracht van de beweging ligt ongetwijfeld in het sterke nationa lisme. Hoge Nederlandse autoriteiten erkennen dat vele leden van de nieu we beweging wellicht oprechte nationa listen zijn. Er zijn Amerikanen, die ho pen dat de invloed van de beweging zal tanen zodra de souvereiniteit aan de Republiek is overgedragen. De lei ders van de Republiek tonen zioh het meest bezorgd en vrezen dat, mocht de reactie in Indonesië op het resultaat van de R.T.C. ongunstig zijn. de nieu we beweging snel zal groeien. (U.P.). Het eerste contigent gedemobiliseerden van de Koninklijke Landmacht, die In Nieuw Zeeland een nieuwe toekomst wil len opbouwen, is per Constellation naar het nieuwe vaderland vertrokken. De ex-militairen betreden het vliegtuig. Nederlandse militairen vermoord BUS MET SCHOOLKINDEREN BESCHOTEN. Gistermorgen vroeg werd een bus met schoolkinderen van ae suikerfabriek „Krembung" bij Surabaja beschoten. Het vuur was slecht gericht, waardoor gt-i. der kinderen werd getroffen; wel werd de bus geraakt. In de loop oer vorige week werd een jeep van dezelfde onderneming tussen Porong en Krem bung beschoten. Hierbij werd een kor poraal van de bezetting gewond, deze is thans aan zijn verwondingen over leden. Zaterdag werd te Malapg een wacht meester van het regiment Huzaren van Boreel neergeschoten. Het kantoor van het kadaster le Malai.g werd beroofd van kantoorma- chines ter waarde van f. 6000. Twee militairen van het KNIL, die sedert enige weken in het Tumpangse (Oostelijk van Malang) werden ver mist, zijn. naar thans is bekend gewor den, in de omgeving van Wadjak ver moord; de hchamen waren verminkt. Inzake de Duitse politiek Generaal de Gaulle heeft op een door hem gehouden persconferentie verklaard, dat het dringend noodzake lijk is, dat er een algehele toenadering tussen Frankrijk en Duitsland plaats vindt, vooral op economisch gebied. Hij oefende critiek uit op de politiek van de ministers van Buitenlandse Za ken van „de Grote Drie" ten aanzien van Duitsland, die, naar hij verklaarde, zioh uiteindelijk tegen haar eigen doel einden zou keren. Generaal de Gaulle zeide verder dat .bepaalde, thans met Frankrijk verbonden mogendheden, de huidige staat van het land voor hun eigen belangen niet onbevredigend vin den en hier zelfs voordeel uit trekken. Een voorbeeld hiervan zien wij in de jongste overeenkomsten betreffende Europa en Duitsland. Indien er een wezenlijk solide en duurzame organisa tie van Europa tot stand wil komen, moet Frankrijk hierin zijn vertegen woordigd door een regering, die het land waardig is," aldus de Gaulle. Generaal de Gaulle drong er op aan, dat er onder de Europese volken een volksstemming zal worden gehouden, ter beantwoording van de volgende drie vragen 1. Bent u voor een verenigd Europa, speciaal op de gebieden van economie, cultuur en landsverdediging? 2. Wenst u mede te werken aan het tot stand komen van een federaal or gaan van Europese volken, dat tot taak zal krijgen leiding te geven aan deze eenheid? 3. Wenst u dat er verkiezingen zullen worden uitgesohreven voor een Europe se wetgevende vergadering? Volgens generaal de Gaulle is de be staande ,Raad van Europa" interessant als studie-groep, doch waardeloos ais een instrument, waarvan daadwerkelijk actie moet uitgaan. Verder oefende de Gaulle critiek uit daar zy hebben te vinden voor op „de Grote Drie", gepoogd een regeling het Duitse vraagstuk, zonder de andere Europese landen te raadplegen. „Het schijnt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Drie" botweg pogen verbolgenheid van Duits land jegens Frankrijk op te wekken. Hun houding komt er op neer dat zy tegen Duitsland zeggen: „Alle zaken. Duitsland betreffende, kunnen thans afdoende worden geregeld. Er zyn geen moeilijkheden meer te verwachten, ten zij Frankrijk die zou veroorzaken." Generaal de Gaulle voegde hieraan toe: „Ik verklaar tegenover de rege ringen te Washington en te Londen dat hun politiek het gevaar in zioh bergt, dat de organisatie van Europa er door wordt getorpedeerd. De Britse en Ame rikaanse regeringen bederven thans de wellicht laatste kans op het be houd van de vrede en op het bereiken van een Europese eenheid." De leider der R.P.F. verklaarde ver der nog dat Frankrijk een bewind no dig heeft, dat rechtstreeks met de Duitsers besprekingen voert, zonder dat het buitenland druk uitoefent. „Het gevaar bestaat, dat Duitsland op zekere dag in het verkeerde kamp terecht komt." Aan generaal De Gaulle werd nog de vraag gesneld of hij een toelaten van Duitsland tot het Atlantisch verdrag voorstond. De Gaulle antwoordde: „Het zou thans dwaas zyn een gewapend Duitsland als deelgenoot van het At lantisch pact op te nemen, zelfs indien men zou menen dat er ooit een tijdstip zou aanbreken, waarop dit mogelijk zou zyn. Het schijnt echter, dat niet ieder een zo voorzichtig is als ik Het schijnt, dat er aan de overzijde van de Allan- j tische oceaan personen worden gevon- den die van mening zijn. dat Duitsland zo spoedig mogelijk opnieuw moet wor- j den bewapend". P. N. J. wil Sjahrir niet als minister SCHORSING VAN HEN, DIE NEDERLAND STEUNDEN. „Ofschoon niet bevredigd, aanvaardt de Partal Nasional Indonesia de ter R.TC. bereikte resultaten", aldus deelde de se cretaris-generaal der P.N.I., de heer Ga tot Mangkuprodjo mede. Hij gaf uiting aan de teleurstelling van zijn party over het uitstellen van een oplossing voor Nieuw Guinea en legde er de na druk op, dat dit vraagstuk een der pun ten vormt van het urgentie-programma van de P.N.I.. Hij merkte verder op, dat de P.N.I. voldoende begrip heeft voor het poli tieke en economische belang, dat Ne derland met betrekking tot Nieuw Guinea heeft, b v. met het oog op een eventuele derde wereldoorlog. Naar zijn mening zal de P.NI, er niets tegen heb' ben, indien de Nederlanders zich op Nieuw Guinea vestigen, wanneer deze vestigingen niet het karakter ener over heersing verkrijgen Ook oppert de P.N.I geen bezwaar, wanneer aan de Nederlanders een autonoom bestuur in Nieuw Guinea wordt verleend, op voor waarde, dat in staatkundig opzicht N.- Guinea in de R.I.S zal worden opge nomen. De heer Gatot gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de R.I.S. zich ten slotte zal ontwikkelen tot een eenheidsstaat en dat ter bereiking hiervan de P N.I. in Indonesië een progressieve politiek zal voeren. De candidaten der P.N.I. voor de re gering der R.I.S. zyn: de heer Mara- mis voor Buitenlandse Zaken, de heer Snsanto voor Binnenl. Zaken, de heer Wirjono voor Justitie en de heer Sar- midi Mangunsarkoro voor Onderwijs. „Onder geen enkele voorwaarde" wenst de P.N.L, de heer Sutan Sjahrir te aanvaarden voor de post van Bui tenlandse Zaken, waarby als reden wordt opgegeven, „dat Sjahrir als mi nister-president en als diplomaat ge faald heeft, zoals wordt bewezen door het mislukken van het accoord van Linggadjati." De partijraad van de P.N.I. heeft besloten, alle leden in de Renville-ge- bieden te schorsen, die zich direct of indirect ten dienste hebben gesteld van enig regeringslichaam, dat na het be gin van de tweede politionele actie door de Nederlanders werd ingesteld of ge steund, aldus de heer Gatot. die ten slotte mededeelde, dat van 25 tot 27 No vember de volledige partijraad van de P.N.I. te Djokja zal bijeenkomen ter bespreking van het standpunt der par tij ten aanzien van de resultaten der R.T.C WENSEN VAN DE MASJUMI. De Masjumi eist in de regering der R.I.S. de portefeuille voor godsdienst aangelegenheden op. waarvoor zy can- didaat stelt Hadji Rasjidl. thans ver tegenwoordiger van de Republiek te Caïro. Ingeval Sjahrir zou worden be noemd tot minister van Buitenlandse Zaken, wenst de Masjumi een harer leden te zien benoemd tot vice-minister voor Buitenlandse Zaken, waarvoor dan candidaten zouden zijn de heren Moh. Rum en Sjamsuddin. Ingeval Moh Hatta minister-nresider t wordt van de R.I.S., wenst de Masjumi de heer Sjaffrudding Prawiranegara. thans vice- premier te Kotaradja, als minister-pre sident van de Republiek. ANAK AGUNG TEVREDEN. Makassar heeft premier Anak Te Agung medegedeeld, dat de resultaten der R.T.C. de verwezenlijking van het Indonesische nationale ideaal en van de politieke doelstellingen der regering van Ocxst-Indonesië hebben gebracht. Hij constateerde, dat de arbeid van de Oostindonesische delegatie ter R.T.C. in ruime mate met succes is bekroond en gaf daarna verschillende voorbeelden. Ook de Katholieke Republikeinse Par tij neeft na de zitting van de bestuurs raad de R.T.C.-resultaten aanvaard. Voor de souvereiniteitsoverdrachc moet eenter het werkcomité van het KNIP (Voorlopig Republikeins Parlement) re presentatief worden samengesteld, al dus de bestuursraad der Katholieke party. Plechtigheden tijdens souvereiniteits-overdracht VORMING VAN ORGANISATIE-COMITÉS. De overdracht der souvereiniteit zal in Oost-Indonesië een openbaar, plech tig en feestelijk karakter hebben, al dus luidt een mededeling van 't Oost indonesische Ministerie van Voorlich ting. Overal in Oost-Indonesië zullen comités in het leven worden geroepen, die deze feestelijke plechtigheden zullen organiseren. De ministerraad heelt be sloten, hiervoor een bedrag van f. 300.000 beschikbaar te stellen VERTROUWEN IN DE TOEKOMST! Als over anderhalf jaar te Tandjong Prick 350 aroeiders de laatste hand hebben gel63d aan de bouw van een tweeverdiepings koel- en vrieshuis, een moaerne volkskeuken met kookcapaci- teit voor 8.000 man en een ruim pro viand-magazijn, aan heelt de K.L.M. met vertrouwen in de toexomst van In donesië er. zijn bloei, uitvoering gege ven aan een millioenenproject. De eerste werkzaamheden zijn ver richt. Met de „Sigii" is vandaag ae eer ste lading van in Nederland besteld bouwmateriaal te Priok aangekomen. T.N.I. ONTWAPENT EXTREME MAKASAREN EN MENADONEZEN. In het gebied van Lawang-Pandakan is de 4e brigade der TNI op y November begonnen met de ontwapening van extreme elementen der brigade-Wa- rouw, die voornamelijk bestaat uit Ma- kasaren en Menadonezen, waarby zich enkele vuurgevechten hebben voorge daan. Volgens Republikeinse bron heeft de bevolking bij deze acties op actieve wijze de behulpzame hand geboden. Ook in de omgeving van Pasuruan is de TNI opgetreden tegen afdelingen van de brigade-Warouw. DUIZENDEN BEGROETTEN MANSUR. De Wali Negara van Oost-Sumatra, de heer Mansur, is te Medan by zijn terugkeer uit Den Haag door vele dui zenden Indonesiërs uit alle delen der Negara verwelkomd. Ver tegen woo. digers van Labuhan Batu eh Zuid-Asahan droegen spandoeken waarop de wens stond, dat deze gebieden bij Oost Su matra zullen blijven Staande tussen de rood-witte, geel-witte-groene (de kleu ren der Negara en rood-wit-blauwe viaggen richtte de heer Mansur een woord tot de menigte, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de positie van Oost-Sumatra thans duidelijk in de voorlopige grondwet van de R.I.S. is vastgesteld, terwijl Zuid-Asahan en Labuhan Batu, door de status-quo po- siiie, voorshands in elk geval onder het gezag van O06t-Sumatra zullen blijven.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1