Leidsch Universiteits Fonds bepleit autonomie der Universiteit Prof. Romme persoonlijk verantwoordelijk voor gevoerd Indonesië-beleid Aclieson was te Bonn op bezoek Geen Duitse defensie, geen erkenning van Oost-Duitsland WEERBERICHT „Nederland op weg naar ambteiiarenstaat" Geen soldaatje spelen in vredestijd? Maar dan zou het wel eens te laat kunnen zijn 88ste Jaargang MAANDAG 14 NOVEMBER 1949 00 No. 26846 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no:. 57055 De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, is gis termorgen per trein uit Frankfort in oe West-Duitse hoofdstad Bonn aange komen Hij werd verwelkomd door dr Adenauer, de West-Duitse kanselier. Een menigte van naar schatting vijf duizend personen was bij het feestelijk vrsierde station samengestroomd om Acheson te begroeten. Toegejuicht door de menigte begaf het gezelschap zich per auto naar Go- deslerg voor een bezoek aan president dr Heuss. Voor de ambtswoning van president dr Heuss waren honderden Duitsers samengestroomd, om minister Acheson te verwelkomen. Acheson en zijn gezel schap arriveerden in auto's, die werden vergezeld door motorrijders van de Duitse politie, in witte uniformen. De acht kilometer lange weg van het sta tion van Bonn naar de ambtswoning \an president Heuss was door politie afgezet. De ontmoeting tussen minister Ache son en president Heuss en Adenauer is de eerste officiële samenkomst na de oorlog tussen een vooraanstaand geal lieerd staatsman en de hoogste West- Duitse leiders. In zijn onderhoud met minister Acheson, dat twintig minuten duurde, legde Heuss de nadruk op het gewicht van het Berlijnse vraagstuk. Hij zeide, dat dit probleem niet door de Duitsers alleen, doch slechts met hulp en steun van de geallieerden kon worden opge lost. Minister Heuss sprak voorts over het vluchtelingenprobleem van West- Duitsland, dat wordt verergerd door het voortdurend binnenkomen van nieuwe, uit Oost-Duitsland afkomstige uitge wekenen. Acheson antwoordde, dat hij terzake volledig op de hoogte was gehouden ooor de Amerikaanse hoge commissa ris in West-Duitsland. Minister Acheson verklaarde dat de Britse. Franse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken de hoge commissarissen hunner landen in Duitsland ..verreikende bevoegdheden" hebben verleend. Hij zeide verder, dat de drie Weste lijke ministers van Buitenlandss Za ken uitvoerig van gedachten hebben gewisseld over het ontmantelings- vraagstuk, doch dat er niet ls ge sproken over de problemen van 'n Duit se defensie of over Duitse deelneming aan een Westelijk verdedigingsstelsel. Over de Duitse eenheid zei Acheson op een persconferentie nog, dat West- Duitsland de basis voor die eenheid zou kunnen worden, maar dat zou afhangen van de houding der Sovjet-Unie. Dc V.S. waren niet van plan de Oost- Duitse regering te erkennen. Hij verklaarde dat hij „zeer bevredi gende besprekingen" had gevoerd met or Adenauer. Hij hoopte, dat hU Adenauer en zijn kabinet er van overtuigd had, dat de Amerikaanse regering voornemens is de West-Duitse regering op alle mogelijke manleren te helpen haar moeilijke problemen op te lossen. De werkelijke Inspanning zal echter moeten komen van het Duitse volk en zijn regering, aldus Acheson. Hij verklaarde, dat hij zeer bemoedigd was door de besprekin gen. die hij had gevoerd. Zij hadden hem er van overtuigd, dat de leiders van Duitsland de moed en energie had ten ..voort te gaan op hun weg". Voor deze persconferentie had Ache son op een receptie het kabinet, de partijleiders en de hoge commissarissen ontmoet. Hij had ook gedurende een half uur een onderhoud met leiders van de sociaal-democratische partij, o.w. dr Schumacher en prof. Schmidt. Tijdens Acheson's bezoek aan de West-Duitse hoofdstad hingen voor het eerst sedert de oorlog de vlaggen van de VS en Duitsland naast elkaar. Acheson bezocht Bonn als gast van de West-Duitse regering en niet als ver tegenwoordiger van een bezettende mo gendheid. Hij is de eerste minister van Buitenlandse zaken der bezettende mo gendheden, die een officieel bezoek heeft gebracht aan de West-Duitse republiek. Na zijn persconferentie keerde Ache son onmiddellijk terug naar Frankfort. Heden zal Acheson te Berlijn een verklaring voorlezen aan de pers, waar in hy naar verwachting opnieuw de nadruk zal leggen op het belang, dat zijn regering hecht aan het behoud van Berlijn als een „bolwerk der democra tie". Het anticommunistische West-Ber- lijnse vakverbond U.G.O. heeft op al zijn leden een bezoek gedaan om de Amerikaanse ministers van Buitenland se zaken, Acheson. bij zijn aankomst te Berlijn te verwelkomen. ..Laten wij de vredesambassadeur van het Amerikaanse volk begroeten met de kreet: „vrede in vrijheid en veiligheid". Roomboter wordt duurder (Speciale berichtgeving) VAN F. 1,12 OP F. 1.17 PER HALF PONDS-PAKJE? In handelskringen verwacht men zo vernemen wij dat de prijs van de roomboter zal stijgen, vermoedelijk met ongeveer 20 cent per kilogram. De oorzaak van de prijsstijging moet voor namelijk worden gezocht in een gro tere export mogelijk naar België en Frankrijk, waardoor de prijzen een stijgende tendenz vertonen. Op het ogenblik is de boterprijs nog onderhevig aan de onlangs afgekondig de prijsstop, maar men venvacht dat deze prijsstop voor boter binnenkort zal worden opgeheven. De prijs van room boter bedraagt thans f. 1,12 per pakje (half pond). Vermoedelijk zal de prijs tot f. 1,17 per pakje stijgen. Ten gevolge van de hogere export prijzen zijn ook de prijzen op de binnen landse markt gestegen. De detaillist, die een hoger inkoopprijs moet betalen, is echter niet in staat die verhoging door te berekenen, hetgeen men als een onge wenste toestand beschouwt. WIES MOENS GEARRESTEERD EN WEER VRIJGELATEN. De Vlaamse letterkundige Wies Moens die tijdens dc Duitse bezetting liet ambt bekleedde van directeur-gene raal van de Belgische radio-omroep is in Nederland gearresteerd. W. Moens werd na de bevrijding in Bel gië bij verstek ter dood veroordeeld. Hij leefde hier ondergedoken en wist tot dusverre aan de Justitie te ont snappen. Nader wordt bericht, dat Wies Moens zich reeds weer op vrije voeten bevindt Wies Moens ontvluchtte na de be vrijding uit België en vond werk in een drukkerij in Zuid-Limburg, waar hij een dezer dagen ontdekt werd. De politie ging eens met hem praten en constateerde, dat hij natuurlijk geen verblijfsvergunning had. Om die reden werd hij gearresteerd De politie-auto- riteiten lieten hem na ruggespraak met het Departement van Justitie weer gaan Hij stond in ons land niet- als oorlogsmisdadiger gesignaleerd. Wies Moens moet zich thans geregeld bij de politie melden. Men verwacht niet, dat hij een eventuele kans op ontsnapping naar het buitenland zal aangrijpen. Zijn vrouw schijnt namelijk ziekelijk te zijn. terwijl hij verder noch voor Duits land. noch voor België iets schijnt te voelen. CARLTON HIRE IN VRIJHEID GESTELD. De Engelsman Carlton Hire, die in Januari te Batavia tot zeven jaar ge vangenschap werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan een wapensmok- kel-affaire in Indonesië, is door de Ne derlandse autoriteiten vrijgelaten. Hij had onlangs een gratieverzoek in gediend. Aangedrongen op spoedige !c Nijmegen, de Nederlandse Economt- r 0 Isrhp "Hn<rp<;rhnnl fo RntlprHam on r?p indiening wetsontwerp De Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits Fonds, waarvan ook deel uitmaakt het beherend College van Ge committeerden en de uit hoogleraren van elk der vijf faculteiten samenge stelde commissie van uitvoering, heeft een groot deel zijner vergadering van Zaterdag gewijd aan het rapport der Commissie inzake de Vernieuwing van het Hoger Onderwijs, ingesteld bij Ko ninklijk Besluit van 11 April 1946. De Raad heeft daarbij zijn bijzondere aandacht geschonken aan de wenselijk heid van autonomie der Rijksuniversi teiten Minister Van der Leeuw, die ge noemd Koninklijk Besluit mede onder tekende, heeft zich in zijn installatie rede der Commissie een hartstochtelijk voorstander der autonomie van de Rijks universiteiten genoemd en zou aan deze I gaarne een stuk van het eigen beschik kingsrecht delegeren. De autonoomver- klaring dier uiniversiteiten heeft in het j rapport der Commissie haar instemming en uitwerking gevonden. Over het voor de vernieuwing van ons Hoger Onderwijs zo uiterst belangrijke onderwerp heeft de Raad de toelichting gehoord van zijn medelid en lid der Commissie, prof. mr E. M. Meyers. De Raad heeft daarbij overwogen, dat reeds thans vijf der tien Universiteiten en Hogescholen een belangrijke mate van autonomie deelachtig zijn, namelijk de Universiteit van Amsterdam, de Vrfje Universiteit, de R.K. Universiteit sche Hogeschool te Rotterdam, en de Katholieke Economische Hogeschool ts Tilburg, ouden de Rijksuniversiteiten en -hogescholen tot autonomie niet ln staat zijn? De Raad stemt in met dc voorstellen der Commissie nopens het scheppen van de mogelijkheid ener autonoom- vcrklaring der Rijksuniversiteiten met inbegrip van de Hoge Academische Raad. Hij is van oordeel, dat zeer vele zoal niet alle der andere door dc Com missie genoemde desiderata hun ver wezenlijking kunnen en zullen vinden door de autonoomverklaring van de Leidse Universiteit. De Raad is er daarom van overtuigd, dat de vernieuwing van ons Hoger Onderwijs op de beste wijze gediend zal worden door spoedige indiening van een wetsontwerp, dat de auto noomverklaring der Leidse Universi teit op de wijze als aangegeven in het rapport der Commissie en met waar borging van voldoende steun uit 's Rijks schatkist zal mogelijk maken. De Raad heeft besloten het boven staande ter kennis te brengen van de Beschermvrouwe van het Leidsch Uni versiteits Fonds, Hare Majesteit de Ko ningin. alsmede de minister-president, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de leden van de beide Kamer der Staten Generaal, de Leidse curatoren, de Leidse academische senaat en de Civitas Academica Lugduno Ba- tava. A. Meyer Schwencke ontsnapt A Meyer Schwencke, voormalig di recteur van de Verenigde Persbureaux, Donderdag ontsnapt uit de psychia trische inrichting te Franeker, waar hij gedetineerd was. Hij zou die dag naar öe cellenbarakken te Scheveningen overgebracht worden, omdat hij binnen kort voor de Perszuivering zou moeten jorschynen. Nasporingen hebben tot nu toe geen resultaten gehad. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. pe Bilt verwacht tot morgenavond: vannacht in het binnenland hier en daar weinig bewolking, overigens half zwaar bewolkt met plaatselijk nog .ele buien, voornamelijk in de kust zeden. Matige en langs de Wadden- ^st tijdelijk nog krachtige of harde Mnd tussen West en Noord. Ongeveer delfde temperatuur als vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur). 15 NOVEMBER Zon op: 7.59 uur: onder: 16.50 uur. ••taan op: 0.59 uur; onder: 14.57 uur. «oogwater te KatwUk te 10.27 en 23.05 uur. (Doodtij). nummer bestaat uit zes pagina's. Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije President Gottwald van Tsjecho-Slo- waldjë heeft opnieuw amnestie verleend aan 153 personen, die in staat van be schuldiging zijn gesteld in verband met R.K. kerkelijke zaken. Dit is de tweede grote amnestie. Ongeveer veertien da gen geleden kregen 137 personen am nestie. De Tsjechoslowaakse regering ver biedt het maken van de toevoegingen aan of veranderingen in de eed van loyaliteit die de R.K. geestelijken moeten afleggen nu zij door de staat worden betaald. De minister voegde er aan toe, dat geen enkele geestelijke het staatssalaris geweigerd had sinds het van kracht worden der desbetreffende wet op 1 November. Een priester, die „geweigerd heeft communisten te trouwen" was ge arresteerd. Voorts verklaarde de minister, dat krachtens een nieuwe huwelijkswet, die 1 Januari geldig zal worden, slechts bur gerlijke huwelijken in Tsjecho-Slowakije nog als wettig zullen worden erkend. Na het burgerlijk huwelijk kon een kerke lijk gesloten worden. WYSJINSKY OVER DE INTER NATIONALE CONTROLE OP DE ATOOMENERGIE. In de politieke commissie ad hoe der V. N. verklaarde Wysjinsky, de Sovjet russische minister van Buitenlandse Zaken, Zaterdag, dat de Sovjet-Unie bereid was internationale inspectie van atoombedrijven toe te staan, doch nim mer zou dulden dat enig internationaal orgaan Sovjetrussische ondernemingen n eigendom zou hebben of beheersen. .Wij stellen onze deuren open voor con trole, maar gij hebt de betekenis van het woord controle verdraa-id", zo ver klaarde hij. „Voor ons betekent het ve rificatie en toetsing, maar voor u bete kent het beheer. De Sovjet-Unie zal nooit of te nimmer buitenlands bezit van haar grond en ondernemingen ge dogen en daarmee basta". In antwoord op Amerikaanse beschul digingen ontkende Wysjinsky, dat de Sovjet-Unie niet bereid zou zijn haar gebied voor inspectie open te stellen. De Sovjetrussische voorstellen behels den een volledig controle-systeem, als mede de uitwerking van reglementen voor technologische controle. De Sovjet russische voorstellen schreven een inter nationaal contröle-orgaan voor. dat volledige rechten tot toegang in de Sov jet-Unie en andere staten zou hebben, aldus Wysjinsky. VERKIEZINGEN IN PORTUGAL. Uit de nog onvolledige uitslagen blijkt, dat slechts een van de acht „op- positie"-candidaten in Portugal is ge kozen in de 120 zetels tellende Natio nale Vergadering. Het is een „onafhan kelijke". Op de overige oppositiecandi- daten werden slechts weinig stemmen uitgebracht. Roberto Benzi is tien jaar en de zoon van een Ital. accordeonhandelaar. Toen Roberto 4 jaar was, deed hij voor de eerste keer van zich spreken. Hy zag kans tijdens een accordeon-tournooi een prijs in de wacht te slepen. Een jaar ge leden begon hij te dirigeren, en met suc ces. De kleine Roberto is zelfs door een Franse filmmaatschappij aangezocht in twee films te spelen. Eén dezer films handelt over zijn eigen leven Op het ogenblik repeteert Roberto met het Londense Philharmonisch orkest in de Royal Albert Hall, voor een concert dat morgenavond zal worden gegeven. CONCLUSIES CONFERENTIE A.R. PARTIJ. Vrijdagavond en Zaterdag is vanwege de A.R. Partij een propagandistenconfe rentie te Oosterbeek gehouden onder leiding van prof. dr J. Waterink. De conferentie aanvaardde enige con clusies, w.o.: meer dan tot nu toe heeft de A.R Partij zich te bezinnen op de vraag, hoe de propaganda kan worden geïntensiveerd. Als basis voor elke politieke activiteit is er in A.R. kring nodig een levend geloof en een krachtig .roepingsbesef; de A.R. Partij heeft zich te bezinnen op de vraag, wat er in eigen organisatie en in eigen activiteit ontbreekt. De conferentie werd nog toegesproken door de voorzitter, de heer J. Schouten. Partijcongres der K.V.P.: Aanneming van vijf resoluties De openingszitting van het K.V.P.- congres te Utrecht werd Zaterdag bij gewoond door de ministers Van den Brink, Rutten. Teulings en Wijers. en verder door vele R.K. leden uit de Eer ste en Tweede Kamer. De algemeen secretaris wees er in het jaarverslag op, dat de K.V.P. de grootste politieke partij in ons land is, welker ledental dit jaar de 300.000 ver overschrijdt. Een getal, dat kleiner is dan het vorig jaar. als gevolg van een teruggang in de Zuidelijke provincies met name in Noord-Brabant. REDE PROF. GIELEN. Op de 's avonds gehouden feestverga- dering sprak prof. dr Gielen over de grondgedachte van dat congres, nl. de verhouding tussen mens en maat schappij. De mens van honderd jaar geleden was dezelfde als die van nu, zo zei spre ker. Alleen hij maakte een grote fout: hij overschatte de wet en onderschatte de mens. In de politiek gaat het vooral ook om de mens. Democratie is een synthese tussen persoon en gemeen schap en daarom hechtte spreker grote waarde aan de krachtige opvoeding van de mens tot persoonlijke verantwoor delijkheid en gemeenschapszin. Hierbij moet men waken tegen het leggen van te grote nadruk op een van beide zij den. Dr Gielen waarschuwde ook tegen de gevaren, die schuilen in ambtena rij. Dit gevaar achtte hij niet denk beeldig en hy meende dat ook Neder- AUTOBUS-CHAUFFEUR OVERRIJDT ZIJN ZWAGER. Gisteravond stopte de chauffeur H, van de N.V. Wabo uit Wijk bij Duur stede, die op weg was naar Utrecht, zijn bus even buiten de gemeente Werkho ven, omdat hij uit de tegenovergestelde richting een andere bus van de onder neming zag naderen Hij wilde de chauf feur van deze bus iets mededelen, liep derhalve achter zijn eigen wagen om en werd toen pardoes door de andere bus overreden Enige ogenblikken later overleed hij aan zijn verwondingen. Het slachtoffer laat een vrouw met drie kinderen na. De beide chauffeurs waren zwagers. Generaal Kruis over de Nationale Reserve: De K.N.V. „Ons Leger" hield Zater- om straks niet verrast te worden. Hier dagmiddag een bijeenkomst in de Utrechtse stadsschouwburg, gewijd aan de Nationale Reserve. De vergadering werd geleid door de voorzitter van „Ons Leger" generaal majoor b d. K. E. Oudendijk. Talrijke militaire, burger lijke en kerkelijke autoriteiten en vooraanstaande figuren uit het bedrijfs leven waren aanwezig. Na een inleiding door de Koningin ln de provincie Utrecht de heer M. A. Reinalda voerde generaal Kruis het woord. Landsverdediging, zoals wij die vroe ger zagen in de periode van onze neu traliteitspolitiek, is onder de huidige omstandigheden onmogelijk, aldus ge neraal Kruis, Wy kunnen onze veilig heid en daarmede onze toekomst slechts beschermen door mede te werken aan gezamenlijke verdedigingsvoorbereiding. De gezamenlijke staf, waarover de commissie der West-Europese chefs van staven in Londen beschikt, heeft tot voornaamste taak te zorgen, dat de op bouw. de organisatie, de bewapening en de oefening van alle strijdkrachten, alsmede de aanwyzingen voor hun tac tisch gebruik zoveel mogeiyk op een geiyke basis zyn geschoeid. Een oorlog kan slechts dèn tot een succesvol einde worden gebracht, wan neer onzerzuds tot het offensief wordt overgegaan en de aanvaller uiteindelijk wordt verslagen. Daarvoor is een zekere overmacht aan offensieve middelen nodig. De West-Europese landen zullen voor een deel steeds paraat moeten zijn, voor een ander deel op zeer korte ter- myn gemobiliseerd moeten kunnen wor den. Er zyn dus troepen nodig, goed ge schoolde, gesteund door luchtstryd- krachten, welke eveneens aan de hoog ste eisen voldoen. Het is van het grootste belang, dat wy in tijd van vrede ons voorbereiden komen wy nu op het terrein, waar de eerste en voornaamste taak van onze Nat. Reserve ligt. De Nat. Reserve zal in de eerste plaats plaatseiyk, dicht bij huis, op moeten treden en tot voornaamste taak hebben om éigen huis en hof, eigen fa brieken en werkplaatsen en de inrich tingen van openbaar nut in de eigen omgeving te beschermen, Zy zal dit moeten doen door het uit voeren van een nauwgezette bewaking en beveiliging, welke op korte termijn kan worden ingesteld Ook door actief op te treden tegen groepen, welke po gen om daden van verstoring van de openbare orde ten uitvoer te brengen. Zy zal dus niet alleen geoefend moeten zyn voor eenvoudige wachtdiensten, maar wel degelyk ook voor het uitvoe ren van andere militaire opdrachten De Nationale Reserve zal niet alleen moeten optreden tegen de verstoring van orde en rust door elementen, die zich bereids op Nederlandse bodem be vinden, maar zij zal tevens een taak moeten vinden bij de bestrijding van gelande parachutisten en andere lucht landingstroepen. Uitvoerig ging spre ker hierop nader in. Velen onzer voelen er niet veel voor om in tijd van vred? soldaatje te gaan spelen. Als straks het gevaar voor de deur staat, willen zy wel komen! Ik hoef niet te zeggen, dat zij dan te laat zyn. Vele anderen geloven niet in de mogelijkheid van een verdedi ging. Ook deze redenering is onjuist. Zouden wy alleen staan, dan hadden zy, die haar volgen wellicht gelijk, maar in h°t internationale verband, is naar mijn overtuiging een behoud van de W^sl-Europese landen moei lijk, maar echter alleen, wanner wy gezamenlijk ons tot het uiterste in spannen, aldus eindigde spreker. land bedenkelijk de weg van een ambtenarenstaat op gaat. Ten slotte leverde de spreker critiek op de nei ging om de democratie te ver te dry- ven. Dit teveel aan democratie hield in de dertiger jaren de hand boven het hoofd van het fascisme en liep uit op een wereldoorlog. Deze fout, zo meende hy, mag men geen tweede keer maken. Het congres is gistermiddag door voorzitter Andriessen gesloten. Vele an dere sprekers (ook buitenlandse) had den nog het woord gevoerd. REDE VAN PROF. ROMME. Het kernstuk van de slotzitting was de rede van prof. Romme, die verslag uitbracht van de parlementaire werk zaamheden. Hij behandelde in grote lijnen vier punten, namelijk de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, de oor logsschade. de kinderbyslag en Indo nesië. Wy hebben ons meer neergelegd bij een extra parlementair kabinet om dat de P. v. d A. de stap naar een par lementair ministerie op brede basis in eens wel wat groot achtte. Men zou naar de mening van spreker het kabi net Drees onrecht doen. wanneer men het kabinet het voeren van een samen hangend gemeenschappelijk beleid zou ontzeggen. Spreker noemde het jammer dat de rijpwording voor een maat schappelijke opbouw op de grondslag van publiekrechtelyke Bedrijfsorganisa tie niet een wat sneller verloop heeft gehad. Nadat we op dit ogenblik nog niet verder zijn dan dat de Tweede Ka mer onlangs de raamwet op de P.B.O heeft aanvaard, dat de B.P.O. zelve nog geen maatschappelyke werkelijk heid is. P.B.O. REIKT NAAR IIOOG DOEL Wij kunnen niet tevreden zijn. aldus spr.. voordat het wetsontwerp ook in de praktijk venvezeniykt is geworden. De P.B.O. is een middel voor ver der Liggende en hoger reikende doel einden. Zij is een middel om elk le vend mens in de onderneming dc plaats te gaan geven, die hem daar toekomt, een middel om te gaan bre ken met de onderschikking van de arbeiders en te komen tot een neven schikking onder leiding van de on dernemers. Vervolgens sprak prof. Romme o.a. over de grote betekenis van organen van internationale samenwerking als de Benelux-Voorunie, het Atlantisch pact en de Raad van Europa als organisaties van afweer tegen de communistische dreiging Ook hield spreker een pleidooi voor de spoedige verwezenlijking van de kin derbyslag voor zelfstandigen. BIJZONDERE PARTIJRAAD ZITTING OVER INDONESIË. Als laatste punt behandelde de frac tievoorzitter het Indonesische Helcid, Hij deelde mede, dat een byzondere zitting van partijraad zou worden be legd om gelegenheid tot discussie hierover te geven. Prof. Romme stelde voorop, dat alleen hij en niemand anders de ver antwoordelijkheid droeg voor het feit, dat men op de nieuw ingeslagen weg is meegegaan. Er ls een tijd g-eweest (Januari-Fe- bruarl) dat wij op een tweesn-nng ston den. Dat was de tyd van het conflict Sassen-Stikker over de verhouding tot de Uno. Het conflict leidde tot het af treden van minister Sassen en de ver klaring van de Katholieke fractie, dat in haar vertrouwen in het kabinet een barst was gekomen. De CHU en de VVD zagen dit echter niet zo in. en de P. v. d. A. betreurde het heengaan van J minister Sassen niet. Het gewijzigde ka- I binet stelde zich een dubbel doel. na melijk enerzijds chaos in Indonesië te voorkomen en anderzijds een volkomen breuk met de Uno te vermijden, waar door de zedslyke verantwoordelükheid werd verlegd op internationaal niveau. Dat wij zijn meegegaan, zo betoogde prof. Romme nogmaals, daarvoor draag ik persoonlijk de verantwoordelijk)!rid. Hij verklaarde, dat hy bij een nauw keurige terugblik niet anders zou ge handeld willen hebben dan hij gedaan heeft. Men kan Indonesië niet los denken van het opkomende Azië en voor een partij, die de liquidatie van de kolo niale verhoudingen in haar program ma voert, is de vryheid voor Indone sië historisch onontkoombaar. Een open vraag is nu of na de souverei- niteitsoverdracht in Indonesië conso lidatie zal plaats vinden. We kunnen het hopen, aldus prof. Romme maar welen doet dat nu nog niemand. De rede van prof. Romme werd door de vergadering met luid applaus be groet. RESOLUTIES. Op het congres werden de volgende resoluties vastgesteld: 1. De vrouw in de maatschappy. De partij wordt uitgenodigd het opnemen van vrouwen in besturen van de partij organen en in openbare bestuurscolle ges te bevorderen en volle aandacht te besteden aan onderwerpen, die speci aal de vrouw raken. 2. Burger en gemeente. De vrije ge meente moet gevrywaard worden tegen de sterke centralistische tendensen in het bestuursapparaat. De grotere vry heid wordt bepleit voor de gemeente, o.a. op het gebied van de volkshuisves ting. 3. Volksgezondheid en overheid. De organisatie van de gezondheidszorg dient de primaire rechten en plichten der menseiyke persooniykheid in alle om standigheden te eerbiedigen en te waar borgen en moet daarom berusten op particulier initiatief. De overheid houdt in het algemeen belang toezicht in over leg met de vrye organisatie en stelt deze instaat hun taak behoorlijk te ver vullen. 4. De onderneming in deze tyd. In het belang van het land zullen in de huidige omstandigheden de resultaten van een verbeterde arbeids productivi teit allereerst ten goede moeten komen aan de investeringen, terwijl het deel hebben van de arbeiders in de besparin gen dient te worden bevorderd. Het be leid van de overheid moet, zonder de teak der zelfstandige particuliere on derneming over te nemen de activiteit er van stimuleren. 5. Sociale zekerheid en persoonlijke verantwoordelykheid. sociale zekerheid behoort te steunen op een door over heid en individuen en groepen van in dividuen samen gedragen verantwoor delykheid. Zij moet derhalve een stelsel van so ciale verzekeringen ook omvatten het recht op arbeid, medezeggenschap, een redelijk ontslagrecht, het streven naar bezitsspreiding en de verruiming van onderwijs-mogeiykheden ook op tech nisch gebied, speciaal voor alle begaaf den. Aandacht wordt gevestigd op de wenselijkheid van differentiatie in de kinderbijslag naar inkomen en kinder tal en de invoering van kinderbyslag- en ouderdomsverzekering voor zelfstan digen. EEN WAPEN-ARSENAAL IN VUGHT. En of er nog iets is Onlangs heeft de burgemeester van Vught zich met een circulaire tot zyn gemeentenaren gericht, daarin wyzend op het gevaar van achtergebleven oorlogstuig. Politie ambtsnaren zyn nu eens langs de woningen gegaan met de vraag: „Of er soms nog iets is." Tot nu toe is 1/5 deel der ge meente gecontroleerd en het bleek, dat men zo ongeveer met een arse naal te doen heeft. Ook blijkt, dat velen op een vulkaan hebben ge leefd. Dank zy de medewerking der burgery heeft men op een reus achtige bult beslag kunnen leggen als: granaten, stenguns mitrail leursbanden. patronen, slagpypjes, hulzen enz Bij ee nlnwoonrier werd een anti-tonk-rranaa^ gebruikt als. bedkruikje. Het „kruikje" werd 's avonds op de kachel nog eens ver warmd rillllllllllllllllllUUUUUIIIIIIIIIIIII!lllllll!llllllllllllllllllllllllllll

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1