Duitsland hoofdzaak der Parijse besprekingen WEERBERICHT t Zal K.L.M. luchtvaart in Indonesië blijven leiden? Steunt Vereniging „Koningin Wilhelminafonds,', Ieder jaar 12.000 dodelijke kankergevallen 88ste Jaargang DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. '21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 57055 De grote drie bijeen Gisteravond is, na afloop van een tweede bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frank- 1 rjj:< Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, het .volgende communiqué uit gegeven: De ministers zijn hedenochtend en hedenmiddag op de Quai d'Orsay bij een gekomen voor het bespreken van een aantal voor hun landen van ge meenschappelijk belang zijnde proble men. waarbij vooral aandacht is ge- «chonken aan de algemene lijn van hun gemeenschappelijke politiek in Duits land. Er zijn bevredigende vorderingen met óe besprekingen gemaakt. De conferen tie zal morgen worden voortgezet." Een Franse woordvoerder verklaarde dat de ministers hopen hun conferen tie vanavond beëindigd te hebben. Volgens een bericht uit Den Haag in de New York Times hebben de Bens- juxlanden officieel verzacht om toela ting tot de besprekingen over Duits land. Leden van de Westduit.se -Bundestag, die in nauwe relatie staan tot de in- I dustrie in het Ruhrgebied, hebben me degedeeld, dat de onderhandelingen over gedetailleerde Duitse voorstellen betreffende de deelneming van Ameri kaans en Frans kapitaal aan de Duitse zware industrie evenwijdig lopen met de besprekingen van de ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs. Naar men zegt, is het voornaamste doel van het bezoek van prof. Ludwig Erhard, Westduitse minister van Economi sche Zaken, aan Parijs, de bespreking van deze voorstellen. Het doel van deze voorstellen is niet alleen aan de gealli- I eerden een extra-veiligheidsgarantie te geven, teneinde aldus een steviger po litie in te nemen voor wat betreft het terzet tegen verdere ontmanteling, nmr ook de geallieerde goedkeuring te verkrijgen tot opheffing van de Engels- Amerikaanse wet, die voorziet in de liquidatie van de traditionele kolen- en staalkartels van het Ruhrgebied en de reorganisatie van de industrie in het j Rohrgebied in nieuwe eenheden onder trustees. De voornaamste promotor van het I deelnemingsplan is dr Guenther Sohl, bedrijfsleider van de Vereinigte Stahl- werke. L is voorts gemeld, dat de drie Wes- I lelijke geallieerde hoge commissarissen I In Duitsland in de afgelopen week een I ichrijven van bondskanselier dr Aden auer zouden hebben ontvangen, dat, naar nu wordt medegedeeld, onder meer het voorstel zou inhouden tot in stelling van een gemengde oommissie, waarin zowel vertegenwoordigers van Duitsland, als van Frankrijk,- Groot- Britt-annie en de Verenigde Staten zit ting zouden, hebben. Het verluidt, dat dr Adenauer via dece commissie hangende vraagstukken, als het Duitse voorstel tot het stop zetten der ontmanteling, het opstellen van afdoende veiligheidswaarborgen, door Duitsland aan de drie Westelijke mogendheden te verstrekken en het ge leidelijk overdragen van de uitvoerende macht in West-Duitsland aan de West duitse federale regering, wil doen be handelen. Parijse waarnemers beschouwden deze stap van de Westduitse regering als een grote schrede in de goede richting, ^velke er tce zal bijdragen dat een ge meenschappelijke behandeling van de voornaamste onopgeloste Duitse proble men mogelijk wordt. De voornaamste hinderpalen, welke moeten warden overwonnen voor het vinden van een voor alle vier de be langhebbende partijen bevredigende cplossing, zijn de volgende: 1 De kwetsbare positie van de Fran- o .min*ster van Buitenlandse Zaken, Rober: Schuman, die bü elke stap, wel- -- hij in het verloop van de onderhan delingen doet, rekening moet houden ce houding van de Franse Kamer ten aanzien van het vraagstuk van de •Vlugheid tegen eventuele nieuwe Duit- dreigingen Minister Bevin is bij vorige gelegen- neuen cie voorvechter geweest van hét uoorzetten van de ontmanteling van westduitse fabrieken. Dit maakt het •oor hem moeilijk thans toe te stemmen m n stopzetten der ontmanteling, ten- Duitslancl bereid is volkomen on- tastbare waarborgen voor de veilig- neid der geallieerden te verstrekken. W* u *ederale Westduitse regering oopt het risico van een vijandelijke •nJ. TiPlns' zowel door de- oppositie van Westduitse parlement, als -door de openbare mening in Oost-Duitsland, in- 2 jS de indruk z°u wekken een po- ,van concessies tegenover de be- -tende mogendheden te volgen. J? Schumacher, leider der Duitse jocmai-democraüsche partü. heeft ech- hniin eP llevi8e aanval gedaan op de ij1 andse politiek van dr Adenauer. laH»7enauer's toestemming tot de toe- r>van het Saargebied tot de Raad n," u™l)a'' zo verklaarde hij op een ^pnferentie. ..komt neer op een er- riïi iüu- de facto van de annexatie van n door Frankrijk". Audenauer's politiek is zodanig, weinig verandering in temperatuur. SjSUt verwacht tot morgenavond: ln ZseJTend bewolkt met voornamelijk nno Noordelijke helft van het land knu e^e buien. Matige en langs de tu«or.aa^Van^elyk no& krachtige wind Zuid-West en West, Ongeveer fiiae temperatuur als vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur). ii november. Maa«P: 7-52 uur'- onder: 16.56 uur. an op: 20.45 uur; onder: 13.40 uur t» V M oogwater te Katwijk te 6.12 en 18.26 u. - nummer bestaat uit zes pagina's. dat zij de hegemonie van Frankrijk be vordert. De federale regering ondermijnt op die manier haar positie ten aanzien van de Oder-Neisse-grens en gooit haar beste troef weg, omdat wij geen an nexaties in 't Westen kunnen tolereren en ze tegelijkertijd in het Oosten be twisten". aldus Schumacher. Hij noem de de" Franse politiek ten opzichte van het Saargebied een kunstmatige stimu lering van het Duitse natidnalismë en de beste manier op de gehele politiek met betrekking tot een verenigd Europa te vernietigen. .;Ik beschouw verzoening met. Frankrijk noodzakelijk in het be lang van Europa, maar zij moet geen onderwerping aan de eenzijdige eisen van Frankrijk betekenen". Dean Acheson, die door de Ameri kaanse hoge commissaris McCloy uit genodigd is voor een informatiereis in West-Duitsland, wordt Zondag a.s. te Bonn verwacht, zo wordt in regerings kringen te Bonn vernomen. De Ameri kaanse minister van buitenl. zaken zal eerst een bezoek brengen aan president Heuss. Hij zal vervolgens samen met de leden van de Amerikaanse hoge com missie aanzitten aan een door kanse lier Adenauer aangeboden lunch. Daar na zal een officiële receptie te Bad- Godesberg worden gehouden. AMERIKANEN NAAR EUROPA. Een groep Amerikaanse diplomatieke en militaire functionarissen zal heden naar Europa vertrekken om de behoef ten aan wapenen der West-Europese landen te bespreken. Zij gaan per vliegtuig naar Londen. Oslo en Rome. De groep te Londen zal aldaar be sprekingen voeren met vertegenwoordi gers van de landen der Westelijke unie (Engeland, Frankrijk en de Benelux- landen). Webb maakte op zijn persconferentie tevens de benoeming bekend van bij zondere assistenten van de ambassa deurs te Den Haag. Oslo. Brussel en Kopenhagen voor het behandelen van zaken, die de wederzijdse hulpverlening en de wapenleveranties betreffen. Te Parijs zal een functionaris worden be noemd. die zal worden belast met het coördineren van het program voor we derzijdse defensieve hulpverlening voor Frankrijk. De Raad van Europa De 28 leden tellende ..kleine assem blee" van de Raad van Europa heeft, zonder stemmen tegen. gestemd voor toelating van West-Duitsland en het Saargebied als leden. De kleine assemblee een perma nente commissie, waarin alle 12 leden- staten van de Raad van Europa zijiv vertegenwoordigd heeft ook meer vrijheid van handelen geëist dan het comité van ministers bereid is haar toe te staan. Bij de stemming over toelating van het Saargebied onthielden de Franse socialist Guy Mollet en de Deense so cialist Jakobson zich. De brief, die de permanente commis sie aan het comité van ministers wil doen toekennen, omvat de volgende punten: 1. De commissie is het met de mi nisters eens. dat toelating van Oosten- i rijk prematuur is. I 2. Overeenkomst met de ministers. bereikt door officieuze besprekingen met de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman. dat de assemblee in de j praktijk het recht heeft haar eigen agenda op te stellen. 3. Via het comité van ministers zal I aan de regeringen moeten worden ge vraagd binnen een bepaalde termijn een beslissing te nemen over een Europees paspoort. 4 Het comité van ministers zal wor den gevraagd niet slechts zijn besluiten aan de assemblee te doen toekomen, doch dit lichaam vollediger en meer doorlopend ervan op de hoogte te hou den. wat de ministers van plan zijn te doen en wat hun redenen hiervoor zijn. De permanente commissie heeft even eens haar bezwaren opgesteld tegen de aanbeveling van de ministers om de economische commissie en andere per manente commissies van de assemblee op te heffen. Paul Reynaud, de voorzitter van de economische commissie, verklaarde: „Wat het comité van de ministers ook moge besluiten, ik ben voornemens te gen het midden van December te Pa rijs een nieuwe bijeenkomst van mijn commissie bijeen te roepen". BESPREKINGEN OVER DE FRITALUX. De besprekingen betreffende de tot standkoming van Fritalux (een econo mische unie tussen Frankrijk. Italië en de lage landen) zullen in de tweede helft van November geopend worden. Juiste data zijn nog niet bepaald. Eerst zullen de deskundigen bijeenkomen en daarna de ministers van financiën. Zo men tot overeenstemming komt, zullen de deskundigen de uitvoeringsbepalingen uitwerken. Waarschijnlijk zal het overleg wel een tijd duren. Aanvankelijk zal men niet meer dan een beginselverklaring berei ken. DE LOONPOLITIEK VAN DE T.U.C. De algemene raad van het Britse con gres van vakverenigingen (TUC) heeft op een vergadering van vier uur een loonpolitiek vastgesteld, waarbij re kening is gehouden met de devaluatie van het pond sterling. Er zijn geen bij zonderheden verstrekt. Vakverenigings leiders verklaarden, dat het plan eerst met sir Stafford Cripps en Bevin zal worden besproken. De TUC wenst enerzijds met de la- bourregering samen te werken met be trekking tot de loonstop, maar wil an derzijds goede vrienden blijven met de vele aangeslotenen, die loonsverhoging eisen.. WAT DE OORLOG DUITSLAND KOSTTE. -Hitlers oorlog kostte Duitsland 510.000.000 000 vooroorlogse Reichsmar- ken, ongeveer 452 200 000.000 gulden, al dus een ruwe schatting van het Duitse instituut voor economisch onderzoek te Muenchen. Volgens het Instituut zou een bedrag van 270.000.000.000 R M. vol doende zijn. geweest voor een volledig gemeubileerd huis met tuin en een auto voor ieder gezin in Duitsland. Onlangs moesten door de hevige storm de lbodsdiensten worden gestaakt. Schip per Simons en loods eerste klasse Stam voeren echter toch uit om hèt troepen transportschip „Groots Beer".binnen-te loodsen. Gistermorgen hebben deze dappere man nen hiervoor op het kantoor van het loodswezen te Amsterdam van de direc teur, kapitein-lt. tér Zee H. Tichelman, namens minister W, F. Schokking, een tevredenheidsbetuiging ontvangen. De tevredenheidsbetuiging wordt aan schipper P. J. Simons uitgereikt. De Amerikaanse kolenstaking voorlopig geëindigd John Lewis de Amerikaanse leider der mijnwerkers, heeft de kolenarbei- ders in de bruinkoolmijnen gelast naar het werk terug te keren. De mijnwer kers zouden tot 30 November aan het werk gaan „ten teken van goede trouw ten behoeve van het openbare gerief". Het besluit is genomen op een verga dering van een „politieke commissie". De mijnwerkers zullen werken volgens het contract van de „United mine.wor- kers", dat Juli j 1. verliep. Lewis, ver klaarde tegenover verslaggevers, dat 380.0Ó0 arbeiders in de bruinkoolmijnen ten Oosten van de Mississippi die 52 dagen niet gewerkt hebben, onmid dellijk naar hun werk terug- zullen ke ren. Grootse plannen te Washington MEN VERWACHT 15 MÏLLIOEN BEZOEKERS BIJ HERDENKING 150-JARIG BESTAAN. (Van onze Amerikaanse correspondent) Van 15 April tot en met 22 November 1950 zal het 150-jarig bestaan worden gevierd van Washington als permanen te hoofdstad der Ver. Staten. Er zullen tentoonstellingen, parades, optochten en kunstexposities georganiseerd worden. Truman wil voor de zomers van 1950 en 1951 een „vrijheidstentoonstelling" van de producten van de Amerikaanse indus trie houden. Het Congres heeft reeds drie millioen dollar voor dit doel gevoteerd. De 44 sta ten zullen eveneeens financiële bijdragen geven. De deelnemende industrieën aan de tentoonstelling zullen voor 20 mil lioen dollar aan gebouwen zetten. In een nieuw te bouwen openlucht theater zal een historisch drama opge voerd worden. De viering wordt geopend met een grote optocht, waarin president Truman de stoet zal openen, zij aan zij met een toneelspeler, die president- Adams moet voorstellen. Het was president Adams, die in 1800 het zesde Amerikaanse congres voor het eerst in het^ nieuwe capitool verwel komde. Een van de attracties zal verder wor den gevormd door de kroning van „Miss honderdvijf tig-jarig-bestaan". Gedurende de zomers van 1950 en 1951 worden 15 millioen bezoekers in Wash ington verwacht. BURGERRECHT EN AMNESTIE IN OOST-DUITSLAND. Het Oostduitse parlement heeft in snel tempo twee wetten aanvaard voor het teruggeven van burgerlijke rechten aan vroegere Nazi's en officieren van de „Wehrmacht" enerzijds en het ver lenen van amnestie aan veroordeelden, die straffen uitzitten van minder dan zes maanden anderzijds. De wet is dooi de „Volkskammer" in eerste lezing eeh- stemmig met ..ja" aangenomen. De grondwet voorziet- in twee lezingen. De officieren en Nazi's zullen in de toe komst kiesrecht hebben en alle betrek kingen mogen aannemen behalve bjj de politie en het departement van Justitie. Zij, die een vonnis hebben van meer dan een jaar voor oorlogsmisdaden zijn hiervan uitgezonderd. In de preambule wordt gezegd, dat bovengenoemde stap gerechtvaardigd is „gezien het duidelijke succes bij de con solidatie van de democratische orde". Geldboeten beneden de 5.0000 Oost duitse marken worden eveneens kwijt gescholden. De twee wetten zullen niet van toepassing zijn op personen, die na de oorlog zijn berecht „wegens ras senhaat, militaire propaganda, of ,.boy- cottpropaganda" tegen democratische organisaties". Na de eerste vlucht van het Engelse reuzevliegtuig „Brabazon" in September jl„ zijn nog tal van oefenvluchten ge- yolgd. Acht machines drijven de „Bra- frazon", die het grootste burgervliegtulg ter wereld is (de lengte is 54 meter), voort. Zij zal van Londen naar New York vliegen met 100 passagiers aan boord. ~De „koningin" der vliegmachines in de lucht. In Reno rollen de dobbelstenen de dollars en de huwelijken (Van onze correspondent). Reno (in de staat Nevada) is het kleine stadje, dat berucht is om zijn „ruime" echtscheidingsopvattingen. Ten einde gebruik te kunnen maken van Reno's echtscheidingsfaciliteiten, is men verplicht om er zes weken te ver toeven. Gedurende die tijd wordt er met geld gesmeten en zo ls echtscheiding de voornaamste „industrie" vande stad. Deze industrie brengt natuurlijk een keten van andere bedrijven tot leven: het/hotel-, café- en restaurantbedrijf, theaters en golfclubs, maneges, maar in het bijzonder: speelholen. Speelhol is misschien geen goed woord, aangezien -gokken officieel dooi de wet van Nevada wordt erkend. In Reno spreekt men dan ook liever van „Casino's". De raming is, dat de verschillende casino's van Nevada in 1949 860 mil lioen dollar over de speeltafels zullen zien gaan. Vorig jaar was het 771 mil lioen dollar. De> exploitanten rekenen met een nettowinst van vijf procent, zodat zij voor 1949 43 millioen dollar naar zich toe kunnen harken. Reno biedt zijn bewoners vrijdom van staats inkomstenbelasting, omzetbelasting, schenkingsbelasting, successierecht en nog een paar andere kleinigheidjes. De ontbinding van huwelijken is hier tot een „zaak" gemaakt en Reno gaat er nog trots op ook ZUID - SLAVIË BEVREESD VOOR PARACHUTISTEN. De Joegoslavische autoriteiten te Bel grado zijn ernstig bezorgd over de mo gelijkheid, dat de Kominformlanden pa rachutisten boven het land zullen uit werpen met.de opdracht sabotage, pro paganda of sluipmoord uit te voeren. Volgens deze bronnen ondergaan som mige van de onlangs opgeroepen Joego slavische reservisten intensieve oefe ningen voor strijd tegen parachutisten. Bijeenkomst Unie-vertegenwoordigers zal beslissen (Van onze correspondent te Batavia) Velen vragen zich af, wat er straks met de Indonesische luchtvaart gaat gebeuren, na. de souyereiniteit-sover- dracht. Vermoedelijk, zal deze kwestie ter tafel gebracht worden op de eerste bijeenkomst der Unie-vertegenwoordi gers. Het interinsulair verkeer is een zaak IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHillllllllll Prins Bemhard over het demobilisatievraagstuk BEROEP OP WERKGEVERS. In" samenwerking met de Natio nale Demobilisatieraad, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard voorzitter is, heeft dé N.C.R.V. gisteravond een uitzending gehóuden om de aandacht te vestigen op het vraag stuk, dat zich -hier te lande voor doet, nu in snel tempo vele dui zenden militairen uit Indonesië zül- len terugkeren. Deze uitzending .is ingeleid door Prins 'Bemhard met een réde, waarin hij er de aandacht op ves tigde, dat circa 90% van hen, die tot 1 Juli van dit jaar gedemobili seerd werden, weer zijn bestemming vond, hetzij, dat zij zélf hun weg zochten, hetzij, dat anderen hen daarbij behulpzaam waren. In de eerstvolgende maanden komen.ech- tqr verscheidene tienduizenden in eén betrekkelijk snel tempo terug, juist in de tijd van het jaar, dat de seizoeninvloeden zich bij de werkzaamheden doen gelden. Ook valt er buitendien een lichte ken tering op de arbeidsmarkt waar te nemen. De herplaatsing van hen, die nu gaan komen zal daarom niet vanzelf gaan. Wij allen, heel het Nederlandse volk, doch in het bij zonder zij, die werk te vergeven hebben, zullen daarbij een handje moeten helpen. Zij die dit doen, zullen er zeker geen spijt van heb ben. De ervaringen met degenen, die terugkwamen zijn goed. zelfs heel goed. Daarom durf ik met klem er bij u op aan te dringen, ook uw deel te verrichten van de taak, welke ons aller taak is! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Beroep op het Nederlandse volk De Stichting „Koningin Wilhélmina-. fonds" deelt mede:. Het is thans ongeveer eenjaar ge leden, dat HJC.H. Prinses Wilhélmina het voor het Nederlandse volk helang- rijke besluit heeft genomen ojn hét als nationaal huldeblijk ingezamelde be drag van ruim f. 2.000.000.te bestem men-voor de kankerbestrijding- en-r-d^t kapitaal onder te brengen in een stich ting, aan welke de naam isgegeven van „Koningin Wilhelmiriafonds",. Direct en in de toekomst zullen .éch ter grote bedragen nodig zijn .voor .uit breiding van verpleegruimte, inrichting van laboratoria, vernieuwing en uit breiding van apparatuur, opleiding van" specialisten, onderzoekingen en tal van andere middelen, welke dringend aan dacht vragen. Voor al deze uitgaven zal het beschikbare kapitaaL niet voldoende zijn. Wil dus de direct door H.K.H. en in direct door het Nederlandse volk ver leende finantiël; steun voor de kan kerbestrijding op den duur effect heb ben. dan zal het „Koningin Wilhel- minafonds" jaarlijks moeten worden voorzien van nieuwe middelen. Om dit doel te bereiken is met instem ming van H.K H. een aan de Stich ting gelijknamige vereniging opge richt. Deze vereniging wil trachten de grote belangstelling welke, zoals gebleken is, 'oij het Nederlandse volk voor de kan kerbestrijding bestaat, te organiseren en om te zetten in een voortdurende Steun en daarmede te bereiken, hetgeen in' vele' andere ia'nden' reeds', bereikt is/ ri.l. een organisatie van honderdduizen den leden, die tezamen de wetenschap in staat stellen zich tegen deze vrese lijke ziekte teweer te stellen. Ieder, jaar sterven ruim 12.000 Neder landers aan kanjer en anderë kwaad aardige-gezwellen,.ieder. -jaar -..worden 18.000 k 19,000 nieuwe gevallen gecon stateerd,. iedér jaar. 'moet ruim f. 2.500.000.— worden uitgegeven voor •verpleging van lijders aan kanker en andere kwaadaardige gezwellen in zie kenhuizén. ieder jaar heerst dus in 18 000 k 19 000 Nederlandse gezinnen grote vrees en in ruim 12 000 gezinnen diepe droefenis. Dit kwaad moet met krachtige middelen door het Nederland se volk in al zijn geledingen worden bestreden. De vereniging het „Koningin Wilhel- minafonds" doet een beroep op alle Nederlanders en op alle in Neder land gevestigde ondernemingen om hieraan hun onontbeerlijke steun t- verlénen. door toe te treden als lid der vereniging (minimum contributie f.- 2.50 pér iaar) of door de vereni ging sehenklngen te doen. De eerste duizend leden zijn reeds ge boekt, doch wil het doel worden be reikt, dan zal dit aantal tot meer dan honderdduizend moeten worden opgevoerd. Het bureau van het Koningin Wil- helminafords is gevestigd Singel 453 te Amsterdam; het gironummer is 26000. van 't allergrootste belang voor dit land met zijn talloze eilanden en enorme af standen. Alleen op Java is de afstand van Batavia naar Surabaja al even ver als bv. van Amsterdam naar Kopenha gen. Makassar echter, de hoofdstad van Oost-Indonesie, ligt even ver van Batavia verwijderd als Lissabon van Amsterdam. Daar dc verbindingen tussen de verschillende delen van het land over zee plaats hebben, is men voor snelverkeer op de luchtweg aan gewezen. Merkwaardig is, hoe zich de bevolking op het luchtverkeer heeft ingesteld. Niet zelden komt het voor. dat een hele fa milie een vliegtocht maakt om enkele honderden kilometers van huls een fa miliefeest mee te maken. Men vindt het vliegtuig een normaal middel om zich te verplaatsen. Nu moe ten we er bij zeggen, dat men dit pas doet sedert de K.L.M, de organisatie en exploitatie der interinsulaire lucht lijnen ter hand heeft^genomen. De luchtvaart moet in dc eersle plaats veiligheid bieden. Om dit te kunnen moet zü georganiseerd zijn als een Zwitsers uurwerk. Alle dien sten moeten als fijne kamraderen in elkaar grijpen en er mag geen stofje tussen komen. Daarvoor heeft men kundig, en gespecialiseerd personeel nodig, vooral personeel met een sterk natuurlijk gevoel voor verantwoorde lijkheid. Naar deze mensen behoeft men hier de eerste tijd niet te zoe ken Het luchtnet van heden, zoals dat veelal met lapmiddelen en tovermlddel- tjes uit het niets is geïmproviseerd door samenwerking met militaire luchtvaart en KL.M., kan de toets met het Wes ten doorstaan. In een paar jaren tijds heeft men uit verwaarloosde vliegvelden weer luchthavens gemaakt, die in staat zijn het luchtverkeer de grootst moge lijke veiligheid te verzekeren. Onge lukken komen vrijwel niet voor. Het in terinsulaire bedrijf van de K.L.M. res sorteert onder de Federale regering en zal straks dus overgaan naar de R.I.S. De K.L.M. exploiteert deze lijnen alleen in opdracht van het gouvernement. Het is te hopen, dat straks een nieuwe regering het nationale belang zal doen gelden boven hèt politieke belang, en naar de klanken, welke we hierover op vangen te oordelen, behoeven we daar voor niet veel vrees te koesteren. In de burgerluchtvaart is nu eenmaal geen plaats voor politieke idealen. Alleen voor vakbekwaamheid, want er zijn vele mensenlevens mee gemoeid! VOORSTEL VAN HAÏTI AANGAANDE ATOOMENERGIE. De delegatie van Haïti heeft in de speciale politieke commissie der V:N., die zich bezig houdt met het probleem van de atoomenergie, een ontwerpreso lutie ingediend. Voorgesteld wordt een internationale conventie, houdende af schaffing van de atoomwapens als oor logstuig. Krachtens dit ontwerp zouden de staten verplicht zijn hun bropnen van atoomgrondstoffen en hun voor raad atoopiwapens op te geven en een contróle te aanvaarden, zowel wat de grondstofbronnen als de atoomfabrie- ken betreft. In dit ontwerp wordt ten slotte de oprichting voorgesteld van een commissie van twaalf leden, waar aan deskundigen in de kernphysica zouden worden toegevoegd. De commissie zou tot taak hebben voor 31 Juli 1950 aan de a'gemene ver ga derine een ontwerpconventie en een verklaring over de rechten ön olichten van de staten in verband met de atoomwapens voor te leggen. TUMULT IN HET OOSTENRIJKSE PARLEMENT. In de loop van het debat in het nieuwe Oostenrijkse parlement riep dr Stueber, vertegenwoordiger van de (rechtse) cnafhankelljke liga, op een gegeven ogenblik uit: „de Oostenrijkse politie heeft de nationaal-socialisten in 1945 even slecht behandeld, als de Nazi's het de slachtoffers der concen tratie-kampen deden". Onmiddellijk s'onden afgevaardigden van alle partijen op en riepen luidkeels: U beledigt de nagedachtenis van de slachtoffers der concentratie-kampen". De communistische volksvertegenwoor digers riepen in koor: „fascistisch# moordenaars", hetgeen zij tien minu ten lang volhielden. Het incident werd beëindigd, toen dr Stueber verklaarde de beledigende op merking terug te nemen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1