Nerveuze spanning onder Nederlandse ambtenaren in Indonesië Dreigende staking onder personeel der openbare diensten? Duitse krijgsgevangenen ilit sovjetgevangenschap terug Verhouding tussen leger en bevolking slecht, zeggen zij Naar schatting zullen 75.000 militairen uit Indonesië terugkeren Hiervan gaan voor Februari a.s. 20.000 scheep Officiële publicatie Beurs van Amsterdam DINSDAG 8 NOVEMBER (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen heeft de ministerraad zich tijdens zijn zitting van giste ren grotendeels bezig gehouden met hetbesprekcn van de rechtspositie der in Indonesië werkzame Nederlandse ambtenaren. Op aandrang van het „College der negen mannen" en de Raad van Vakcentralen heeft het kabinet zich b raden in welke vorm de toegezegde garantiewet zal moeten worden gegoten. Na het bekend worden der RTC-resultaten is er onder de tienduizenden Neder landse ambtenaren grote onrust ontstaan. Deze onrust dreigt zelfs te leiden tot gevaarlijke spanningen. Recente berichten uit hoogst betrouwbare bronnen, welke eveneens ter kennis van de regering zijn gebracht, spreken zelfs van dreigende staking onder het personeel van de openbare diensten en bedrijven in Indonesië. De neiging tot het neer leggen van het werk blijkt het grootst tc z(jn onder het P.T.T.-personeel. Met man en macht trachten de vakorganisa ties haar leden van het doen van onbe raden stappen te weerhouden. Regering in ernstig beraad G ARANTIEWET ZONDER FINANCIËLE WAARBORGEN? Het ontwerp-accoord inzake de positie van cie burgerlijke overheidsdienaren in verband met de souvereiniteitsover- d'acht komt min of meer op het zich losmaken der Nederlandse regering van ce duizenden ambtenaren, die op aan drang en op voordracht van diezelfde regering jarenlang Nederlandse belan gen ln Indonesië voorbeeldig hebben ge diend. Te elfder ure heeft de Neder landse regering haar aanvankelijk in genomen standpunt, dat neer kwam op he: garanderen der positie van de tenaren gedurende een periode van 4 a 5' jaar na de souvereiniteitsoverdracht, gewijzigd Bovendien zou de regering zich bii alle ontslagen ten aanzien van de be trokken ambtenaren, volkomen garant stellen. In de gesloten overeenkomst, evenwel, is de kwestie van het ontslag en" her toepassen van de daarbij gelden de afvloeiingsregeling geheel in handen gelegd van de R.I.S. Dit laatste nu heeft niet alleen gro te ontstemming gewekt, maar geleid tot een ware paniekstemming, hetgeen blijkt uit de jongste berichten uit Ra- Artikel 4 van het accoord bepaalt dat de R.I.S. het recht heeft reeds ter stond na de souvereiniteitsoverdracht alle in haar dienst over te nemen overheidsdienaren (tüdeluk of vast) te herschikken en te selecteren. WILLEKEUR Is hier het gevaar voor wllekeur reeds groot, groter nog is zij niet betrekking to; de te volgen gedragslijn bij onslag. Het is zo, dat alleen zij die i/an de R.I.S eervol ontslag gekregen hebben, aanspraak kunnen maken op de af vloeiingsregeling, waarvan de kosten ten laste komen van de R.I.S. Bij ontslag op eigen verzoek kan de betrokkene geen enkele aanspraak op een financiële regeling doen geldenDe RIS stelt dus vast zonder dat er ock maar een Nederlander aan te pas komt wie „eervol" uit de dienst zal gaan. Het merendeel en dat zijn vooral ce jongeren en laagst bezoldigden, zal hebben af te wachten, welke houding ce R.I.S. zal aannemen. Gezien de hui- cige verhoudingen tussen de Nederlan ders en dc Republikeinen is er weinig hoop op een van Indonesische zljde^ te volgen soepele gedragslijn. Het ptelt voor de gezagsgetrouwheid van de overheidsdienaren, dat zij neg niet tot enige actie zijn overgegaan. In gezag hebbende kringen is men er evenwel van overtuigd dat, indien de Neder landse regering niet spoedig met een garantiewet komt, excessen niet meer kunnen uibblijven. Voor de ambtenaren is er het gevaar wanneer zij tot actie over gaan dat in de toekomst repercussies van Indonesische zijde zijn te verwachten. ONDRAGELIJKE FINANCIËLE CONSEQUENTIE? Van de zijde van de Nederlandse mi nister van Financiën zou met klem naar voren zijn gebracht dat, gezien de nog steeds stijgende schuldenlast van het Koninkrijk cn als gevolg daarvan weinig rooskleurige toestand van de schatkist, de regering geen enkele financiële waarborg, voort vloeiende uit bepalingen, welke niet in het RTC-accoord zyn opgenomen, op zich kan nemen. Op grond hiervan zal van de op sta pel staan-de garantiewet weinig posi tiefs zijn te verwachten, aldus is het algemene oordeel. Het is ons bekend dat vooral van de zijde der Rooms Ka tholieken sterk tegen de opvatting van minister Lieftinck wordt geopponeerd. Ook van de kant van zijn partijgenoten stuit de minister op ernstig verzet. NIET WELKOM. Van Indonesische zijde vernamen wij nog, dat men overtuigd is aan elke si tuatie het hoofd te zullen kunnen bie den, doch het gevaar van een actie in welke vorm dan ook van de zijde van de ambtenaren, niet te onderschatten en vlak voor de souvereiniteitsover dracht als zeer onwelkom zou beschou wen. Het zou kunnen leiden, zo werd geoordeeld, tot een toespitsing der ver houdingen, welke voor de Indonesische autoriteiten onder de huidige omstan digheden, allerminst aangenaam zou zijn. De eerste tekenen van een „vlucht" uit Indonesië onder dc ambtenaren, voordat de souvereiniteitsoverdracht een feit zal zijn, zijn reeds merkbaar. Vooral onder de ouderen is de ge neigdheid om te blijven niet bijster groot. Het aantal, dat zich voor her keuring meldt, is aanzienlijk. Dertig procent van hen omgekomen? MARKTBERICHTEN (Speciale berichtgeving) Nu ter R.T.C. beslist ls, dat de militaire troepen binnen zes maanden uit Indonesië in Nederland teruggekeerd moeten zijn, zal de taak, welke Nederland wacht by repatriëring, nog groter zijn dan tot nu toe het ge val is geweest. In Indonesië zijn thans ongaveer nog 75.000 leden van de Kon. Landmacht, die allen in versneld tempo zullen terugkeren. Hier van zullen er voor 1 Februari 1950 ongeveer 20.000 repatriëren, zijnde het restant van de 7 December-divisie met wat daarbij hoort en een gedeelte van de tweede divisie. Dat door de overheid hiervoor de nodige maatrege len getroffen zijn, is begrijpelijk, maar thans zal meer dan ooit het woord moeten zijn aan de werkgevers in ons land. Zij zullen er voor moeten zorgen, dat zij die de beste jaren van hun leven gaven, weer een plaats ln de burgermaatschappij vinden ken en de mijnen. Daar is de vraag nog altijd groter dan het aanbod. Over de gehele linie echter is het aantal aan vragen voor arbeidskrachten, vergeleken bij vorig jaar, gedaald. Sinds Septem ber Jl. bedroeg het aantal werklozen 41.000 en het aantal aanvragen 25.000. Vorig jaar September was dit net om gekeerd. TOT NU TOE 97% GEPLAATST Zeker, werkgevend Nederland heeft zich in de laatste tijd, wat betreft de teruggekeerde militairen, van zijn beste zijde laten kennen, zo deelde ons de di recteur van de „Demobilisatie Konink lijke Landmacht", de kolonel G. Pruys, mede. maar de komende maanden zullen het overtuigend bewijs moeten leveren, dat de demobilisatie van de „Jongens uit Indonesië" een zaak is, welke het gehele Nederlandse volk aangaat. De resultaten, tot nu toe bereikt, zijn prachtig geweest. Van de militairen, die tot September 1948, het moment waarop de repatriëring werd onderbroken tot Juni 1949 en dat waren er 23.000 konden er door bemoeiing van overheid en andere instanties 97% geplaatst wor den. Hiervan heeft weer ruim 70% een betrekking naar wens gekregen. LEIDEN. 8 Nov. Coöp. Groenteveiling. Sindsdien is er een en ander veran- Pcr 100 kilo: Rode kool 7.3012.60, Savoye (jgrd, waardoor er een nog klemmender kool 8.60—11.70; Groene kool 9.30—17.50; bei-oep gedaan moet worden op de werk- STSLSSThSS? eioT l=?e; Uverf. De Inkrimping van .verheids- Uien 12—22.60: Peen 6—22; Spruiten 14 diensten, als gevolg van de bezuinigingS' -91; Andijvie 5—18 90; Sla 10--12; Schorseneren 32. Druiven 5896; Witlof 50—78; Spinazie 3952; Tomaten 1262. Per 100 stuks: Komkommers 11; Bloem kool 8—18; Sla 1.5010; Knolselderle 6 20. Per 100 bos: Peterselie 2.40, Radijs 3.70; Selderie 2.205.50; Peen 926, BODEGRAVEN. 8 Nov. Kaasmarkt Aanvoer 180 partijen Eerste soort 2.35 250. tweede soort 2.102.30, zware soort 2 65. BOSKOOP. 7 Nov. Rozen gr. bloemig per bos Florex 4.004.20; Butterfly 1.70 —2.80; Rosalandla 1.404.00; Better Times 2.204.00; Duisburg 1.904 20; Parel van Aalsmeer 2 203.20; Vlerlanden 3 00—4.40; Pechthold 1.80—2.20; Hadley 2 20; August Noack 701.00; Talisman I 201.90; Gemengde rozen 5070. Baby rozen per bos: Sweetheart 951.40; V/olfsglorle 1.20; Else Poulsen 25; Juweel tjes 651 30, Polyantharozen 1.201.50. Diversen per bos: Clematis Mevr. Ie Coul- irc 3,504.2Q; Chrysanthen gr. bloemig 2.304.90; Idem kl. bloemig 902.00, Idem tros 4085. Diversen per stuk: tros- chrysantken ln pot 1723; Pernettya 25—36. KATWIJK A/D RIJN, 7 Nov. Groen- tinveiling. Bloemkool I f15—30. idem II f.10—14 90. Groene kool f. 10—16 80, Gele kool f 8.80—11.10. Rode kool f. 6— 10.60 Bospeen f. 8.2017.60, Waspeen 19—21.80. Breekpeen f. 5.80—7.10. An dijvie f,6,10—11.40, Uien f. 9.30—16.80, Kroten 1.6—6.60. Selderie f. 2.10—3.60, Knolseldsrie f. 6.90—7.20, Peterselie f. 2.102.40, Spruiten f.6066. ROELOFARENDSVEEN. 7 Nov. Bloe- *J"'enveillng. Louis Gem. 2849; Lovellnes 22—23; Agnes Ford 1722; Monument 15—32; riston 10—16; Choco 3—11; Jozel io13; Trosrayonanten 3155; Cydonla 9—22; Choco 24—71; Little Amerlcaln 20—70; Peter Pan 3842; uvclamen 2642. ROTTERDAM. 8 Nov. Veemarkt. To taal aanvoer 4620 625 vette koelen en o=*en; 1949 gebruiksvec; 563 graskalve- ren; 400 nuchtere kalveren, 566 biggen; o veulens; 192 paarden; 275 schapen en '■mmpren; 76 bokken en gelten; 66 varkens. f per stuk: Kalfkoelen le srt 1.875. 2e srt f. 7.25. 3e srt. f.600; melk- toelen f. 875. f. 725, f. 600; varekoe'.ne f 425- 1 350; vaarzen f. 550. i -50. t'oQ' Pinken f.450. f 350. f.275; gras- kalyeren f. 255. f 185. f 85; blegen f.30. 20 Prijzen per kg.slachtpaar- f-1.35. f 1.25. f. 1 I tien heropening varkensmarkt. TE LEIDEN. I m^r.SeriTlcester en Wethouders der ge- I kptini brengen ter openbare v-Prtpr ,at markt voor vette varkens T7,n tv worden gehouden met Ingang on 15 November 1949. te 8 uur vervolgens op iedere Dinsdag. P,|llden 7 Novemv--- 1949. vemeester en Wethouders voornoemd t De Burgemeester. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. politiek, maakt dat de regering niet zo veel teruggekeerde militairen kan plaat sen, als men zou willen Door het kabi net van de ministers is een prioriteits lijstje opgemaakt, waarop de gedemobi- liseerden natuurlijk eveneens voorkomen, maar men moet nu eenmaal rekening houden met hen, die al in Rijksdienst zijn, en met de wachtgelders. Het verschijnsel doet zich voor dat velen van de terugkerenden naar douane, po litie of de marechaussee willen. Ondanks de zeer zware keuring konden er toch enige honderden geplaatst worden. Het is nu eenmaal een onmogelijke taak om iedere gerepatrieerde militair een positie naar zijn zin te geven. In vele gevallen zal scholing voor een ander vak nood zakelijk zijn. In het grote demobilisatie-centrum Huls ter Heide passeerden tot voor kort maandelijks vierduizend militai ren uit Indonesië. Men verwacht er bU het snellere tempo geboden zal zijn, maandelijks ongeveer zevenduizend. Dat er hard gewerkt zal moeten worden om zo spoedig mogelijk dc 75.000 militairen terug te krijgen, laat zich licht begrijpen en gevreesd wordt dat de tijd van zes maanden niet vol doende zal blijken te zijn. Ned. schepenen vier Britse beschikbaar, schepen en vier Britse beschikbaar, waarmede men er 7000 per maand hoopt terug te brengen. Wat de kansen voor terugkerende militairen betreft, hierover was kolonel Pruys geenszins pessimis tisch. Er zijn bedrijven waar arbeidste korten heersen, zoals de metaalnijver heid, de textielnijverheid, de bouwvak- JOHAN VAN OLDENBARNEVELT HEEFT LICHTE AANVARING. De Johan van Oldenbarnevelt heeft bij het vertrek uit Soerabaja op 5 No vember een lichte aanvaring met de kade gehad waardoor een schroef werd beschadigd. Het herstel zal vermoede lijk drie dagen in beslag nemen. De Johan van Oldenbarnevelt wordt thans 6 December in Amsterdam verwacht. POSITIE KLM-VLIEGTUIGEN. Uitreis: PH—TET (Tilburg) gezag voerder Griffith, is gisteravond uit Ka rachi vertrokken. PH—TDE (Eindhoven) gezagvoerder Risseeuw is gisteren in Bangkok aan gekomen. PHTDK (Amsterdam) gezagvoerder Houben is vanmorgen uit Amsterdam vertrokken. Thuisreis: PH—TDG (Gouda) gezag voerder Moll is gisteravond uit Karachi vertrokken. PHTDC (Curagao) gezagvoerder niet bekend, staat in Batavia. NATIONALE ZAAK! Doch met omscholing van vele te ruggekeerde militairen hoopt men een zelfde resultaat te bereiken als reeds behaald werd. Wil de demobilisatie van de jongens, die nu op hun terug keer wachten in Indonesië, slagen, dan zal het ganse Nederlandse volk de handen ineen moeten slaan. Dat kün als men begrijpt dat de terugkeer van hen een nationale zaak is. Marinegezinnen voorlopig niet meer naar Indonesië Als uitvloeisel van de militaire over eenkomsten, gesloten op de R.T.C., is de verwachting gewettigd dat personeel der Kon. Marine voorlopig niet voor lange duur naar Indonesië zal worden gezonden. Dit brengt een aantal consequenties met zich mee voor het marineperso neel en de gezinnen daarvan, waar van de voornaamste is, dat voorlopig geen gezinnen van militairen der zee macht voor Rijksrekening naar In donesië zullen kunnen gaan. De reeds hiervoor verleende vergun ningen worden ingetrokken, voor zover le gezinnen later zouden vertrekken, dan op 18 December met het m.s. „Oranje". De Kon. Marine bereidt een regeling voor. volgens welke een tege moetkoming zal worden verstrekt aan gezinnen die reeds onkosten hebben ge maakt. Lopende verzoeken om vergun ning tot uitzending van het gezin voor rijksrekening worden niet verder be handeld. Aan militair personeel der Zeemacht wordt aangeraden voorlopig hun ge zinnen ook niet voor eigen rekening naar Indonesië te laten overkomen, aangezien de tijdsduur van het verblijf van het gezinshoofd aldaar thans nog niet valt te bepalen. Gehuwde militairen zullen voorlopig uitsluitend voor twee jaar worden uit gezonden. Aan in Indonesië vertoevend Marine-personeel zal men voorlopig geen verlenging van hun verblijf toe staan. ook niet wegens huwelijk aldaar. HET VALSE NEDERLANDSE BANKPAPIER. De zaak van de valse guldens breidt zich als een olievlek uit. Op het ogen blik bevinden zich niet minder dan 23 personen achter slot en grendel. Na de ontdekking van de drukkerij te Luik, waar de valse coupures van 100 gulden werden vervaardigd, kregen de Nederlandse en Belgische recherche, die ten nauwste samenwerken, de indruk, dat nog een andere bende zich bezig hield met het op grote schaal drukken van vals Nederlands bankpapier. Dit vermoeden werd bewaarheid toen de Nederlandse politie valse briefjes van honderd ontdekte van een geheel andere serie. Hoewel men nog niet weet. of deze tweede zaak een even grote om vang zal aannemen als de eerste blijkt reeds vast te staan, dat de leidende fi guren niet dezelfde zijn. Verscheidene personen uit de eerste groep schijnen evenwel in contact te hebben gestaan met de tweede bende. (Speciale berichtgeving). Iedere maand keren enkele duizenden Duitse soldaten uit Russische krijgs gevangenschap terug. Sommigen hun ner hebben een reis van tienduizend kilometer achter de rug, anderen' warén dichter bij huis en behoefden slechts tweeduizend of nog minder kilometers tussen de wielen te zitten. Begrijpelij-' kcrwijze is hun vreugde over de thuis komst zeer groot, maar eerst wanneer zij de grens van de Russische bezet tingszone zijn gepasseerd kan aan die vreugde de vrije teugel worden gelaten. Zij lopen dan tenminste niet meer het risico dat zij om een of andere onver klaarbare reden door de Russische mi litaire politie uit de trein worden ge haald voor een nieuwe gevangenschap, waarvan de duur in den regel onbepaald is. Voor zover de treinen met deze voor malige Duitse soldaten naar de Weste lijke zones rijden, verandert bovendien het uiterlijk van de wagons. De „Volks- dsmocratische opschriften", welke de spoorwagens sieren worden dan „bijge schreven" met andere volzinnen en te kens welke van minder sympathie je gens de Sovjet-Unie getuigen. Zodra zij daartv: gelegenheid krijgen, wordt door de soldaten een telegram naar huis gezonden. De laatste étappe ls dan aangebroken, liftend, soms per trein bereiken de krijgsgevangenen hun huis, als dat er tenminste nog staat. Want voor vele gerepatrieerden is de toestand thuis geheel anders dan toen zij acht of vier jaar geleden vertrokken. Bombardementen hebben hele stadsge deelten weggevaagd en wie uit krijgs gevangenschap in de Westelijke bezet tingszone terugkeert moet daar ervaren 'dat hij met een bescheiden plaatsje ge noegen moet- nemen. De Amerikaanse. Britse en Franse bezettingszones wor den n.m. overstroomd door de zoge naamde „Ostvertriebene". de mensen die woonachtig waren in liet door Polen geannexeerde d^el van Duitsland. De stad Oldenburg in Neder-Saksen. een der weinige Duitse steden die onge deerd uit de oorlog te woorschijn zijn gekomen, telt op het ogenblik 130.000 inwoners, terwijl er in 1940 slechts 70.000 waren. In het regierungsbezirk Oldenburg zijn er van de 800 000 inwo ners in totaal 300.000 Ostvertriebene. Deze toeloop stelt de burgerlijke autori teiten voor enorme problemen. In gro te huizen wonen tientallen personen, vaak komt het voor dat vijf of acht vluchtelingen slechts één kamer tot' hun beschikking hebben. Wij spraken met een man wiens^ vrouw bij een gevecht'was gedood en' die alleen met zijn dochter, vergezeld van twee paarden, uit een dorpje hon derd kilometer ten Oosten van Franke furt aan de Oder was gevlucht en in, een kleine stad-in Noord West Duits-, land wa| terechtgekomen. Met behulp van zijn "paarden hoogde hij een drassig stuk terrein op. Het materiaal daar voor kwam uit de vuilnisbakken, die aan de kant van de weg stonden. Toen hij zijn bouwterrein annex tuin- gereed had, verkocht, hij de twee paarden en kocht voor het geld een aantal'deuren van gebombardeerde: huizen. Daaryan maakte hij zijn woonverblijf €n slaap kamers. "fk moet tévreden zijn" zegt hij. Niet iedereen heeft een.eigen huis.. SLECHTE BEHANDELING Wij troffen een krijgsgevangene, die twee dagen tevoren uit. Russische ge vangenschap was teruggekeerd. In 1945 was hij in Tsjecho-Slowakije gevan gen genomen Na vele omzwervingen kwam hij terecht in een kamp bij Tiflis, waar vijfhonderd Duitse soldaten ver bleven. De eerste jaren hebben wy het bij zonder slecht gehad, zeide hij, en tien tallen krijgsgevangenen stierven van de honger. Ik schat, zo zegt hij, dat er zeker dertig procent van alle Duitse krijgsgevangenen gestorven zijn. Eerst het vorig jaar, omstreeks de tijd dat in West-Duitsland de geldzuivering werd ingevoerd, kregen we het beter, althans de kans om van de honger te sterven werd minder groot. Ik geloof, zo zeide hij, dat vele Duit sers werden vastgehouden, omdat het goede werkers zijn. Hard werken kun nen de Russen niet. Toen zU zagen dat de Duitsers zo hard opschoten met de aanleg van wegen hebben zij deze „stratenmakers" (er waren er velen bij, die zich nimmer met deze bezigheid hadden ingelaten) overal heen gestuurd om wegen te herstellen of nieuwe aan tc leggen. Onze zegsman werd na enkele jaren overgeplaatst naar de bergtop Kasbek, waar hij met een groep andere gevan genen in eeuwtunnels moest graven. Tengevolge van de lawines raakten de wegen onophoudelijk bedolven onder een laag sneeuw van vele meters dikte. Als woonruimte fungeerde een aantal blokhutten, waar geen kachel stond, terwijl vensters eveneens ontbraken. Mer trachtte de bittere koude enigszins tegen te gaan door de ramen dicht te Opheffing Zondagsrijverbod? EEN VOORBARIG BERICHT. (Speciale berichtgeving) Een der ochtendbladen meldde heden dat het Zondagsrijverbod voor motor rijtuigen op 31 December a.s. zal wor den opgeheven. Na die datum is name lijk de wet, welke de rijvergunningen regelt, niet langer van kracht. Het blad meende te weten dat het niet in de bedoeling ligt een ontwerp tot verlen ging van deze wet in te dienen. Vanofficiële zijde deelde men ons mede dat, wat dit laatste betreft, nog geen enkele beslissing genomen is en het bericht dus op zijn minst genomen, voorbarig is. HET 10.000c SCHIP IN ROTTERD.AMSE HAVEN. Woensdag of Donderdag a s. wordt, voor het eerst na de oorlog, het 10.000e schip in één jaar in de Rotterdamse haven verwacht. Onafhankelijk van de dag van aankoihst zal de verschijning van het 10 000e schip van gemeentewege officieel worden gevierd op Zaterdag a.s. In 1939 kwam op 23 Augustus het 10.000e schip reeds binnen. 12 JAAR VOOR EX-KRIMINAL- KOMMISSAR ALBERS. De 44-jarige ex-kriminalkommissar Walther Albers, derde man na Lages -en Blumenthal bij de Sicherheitspolizei te Amsterdam, tegen wie 14 dagen ge leden levenslange gevangenisstraf was geëist, is heden door het Amsterdams Bijz. Gerechtshof tot een gevangenis straf voor de tijd van 12 jaar met af trek der voorinternering veroordeeld. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR Dr J. C. A. FETTER. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr J. C. A. Fet ter, predikant bij de Remonstrants Ge reformeerde gemeente te 's-Graven- É.age. CONFERENTIE TE CANBERRA OVER ZUID-OOST-AZIË. Australië heeft Engeland en Nieuw- Zeeland uitgenodigd, deze week een conferentie te Canberra bij te wonen over de toestand in Zuid-Oost-Azië. De conferentie zou worden bijgewoond door de Australische ambassadeur in China en de Australische diplomatieke verte genwoordigers in Siam, de Philippijnen, Malakka en Indonesië. VOETBAL. TOTTENHAM HUTSPUR NIET NAAR AMSTERDAM. De leiders in de tweede divisie der Engelsei league, Tottenham Hotspur, waren door de KNVB uitgenodigd een elftal te spelen, op Woensdag 30 No- oefenwedstrijd tegen het Nederlands vember te Amsterdam, in verband met de op 11 December te houden landen- ontmoeting tussen Nederland en De nemarken. Tottenham Hotspur heeft het verzoek in ernstige overweging ge nomen, maar ten slotte besloten aan de invitatie geen gehoor te geven m verband met het zware leagueprogram ma, dat de Londense club nog voor de boeg heeft. BILJARTEN. INSCHRIJVING KAMPIOENSCHAP HOOFDKLASSE CADRE 47/2. Voor het kampioenschap van Neder land hoofdklasse groot biljart cadre 47/2, dat van 15 tot en met 18 Decem ber a s. te Helmond wordt gespeeld, hebben dc volgende zeven spelers in geschreven: Eichelsheim (Rotterdam), Kobus (Hearlem), De Leeuw (Amsterdam), Metz (Den Haag), Van der Pol, titel houder (Rotterdam). De Ruyter 'Waal wijk) en Jan Sweering (Amsterdam). De achtste speler zal moeten komen uit het kampioenschap eerste klasse cadre 47/2, dat van Donderdag tot en met Zondag a.s. in „De IJsbreker" te Amsterdam wordt gespeeld. MACHINEGEWEREN BIJ BAGGEREN OPGEHAALD. Bij baggerwerkzaamhe'den in het Verversingskanaal bij de Houtrusthal- lcn te Den Haag, werden 11 Duitse machinegeweren benevens enkele ge weren opgehaald. scheepsberichten. ABBEDIJK, 8/11 van Buenos Aires te Santos; AKKRUMDIJK, R'dam—New Or leans 7/11 pass. Miami; ALCINOüS, Java A'dam 7/il pass. Guardaiul. LETTA (T) 8/11 van Singapore naar Bangkok; AM- STELDiJK, 7/ii te Liverpool van Hous ton; AMSTELVEEN, CalcuttaR'dam 8/11 te Colombo; ARMILLA (T). 7/11 te Plad- Ju van Surabaja; BANTAM, R'dam—Java pass. 7/11 (13 uur) Perlm; BLIJDENDIJK, 7/11 van Walvisbaai naar Kaapstad; BOSCHFONTE1N. 7/11 te Daressalaam van Tanga; EMPIRE BRENT, Java—A'dam pass. 7/11 11.30 uur Flnisterre, FARM- SUM. R'damItalië pass 7/11 Gibraltar; GADILA (T) 7/11 te Kuwelt van Faha- heel; GAKOET, New YorkBatavia 7/11 10.30 uur van Port Said; HOOGKERK, 8/11 anker Daressalaam v. Mozambique; INDRAPOERA, Batavia—R'dam 7/11 3:30 uur van Port Said; JAPARA (Lloyd) 6/11 van Batavia n. New York; KOTA BAROE 7/11 te Bima van Ampanan; LAURENS- KERK, 8/11 te Bahrein van Muscat; Singapore naar Manilla; MIRZA (T), 7/11 van Pladju n. Ballkpapan; MUREN A (T), FahaheelR'dam pass. 7/11 Wight; OVU- LA (T). 8/11 te Piadju van Min; PAPEN- DRECHT (T). SuezAbadan 7/11 pass. Aden; POLYPHEMUS. Mukassar—A'dam 8/11 te Bclawan van Singapore; SAL ATI- GA, 7/11 van Rangoon naar Bombay; SARANGAN, SurabajaR'dam 7/11 van Semarang naar Batavia; SIGLI, R'dam Batavia pass. 7/11 Maladlven; STREEF KERK. A'damDaressalaam 7/11 pass. Cape del Gata; TALISSE. A'damMakas sar 7/11 van Djeddah; TAWALI, 7/11 te Makassar van Surabaja; TIBIA (T), 7/11 van Durban naar Abadan; TOSARI, pass. 8/11 3 uur Malta, 17/11 12 uur te R dam verw.; VOLENDAM, Batavia—R'dam 7/11 op 80 myi OZO van Mlnicoy; WELTEVRE DEN. JavaNew York pass. 7/11 1 uur Perlm; WESTERDAM. 7/11 te New York van R'dam; WILLEM RUYS. R'dam— Batavia pass. 8/11 1 uur Gibraltar; ZEE LAND (Lloyd) BombayAntwerpen pass. 7/11 Algiers, ZUIDERKRUIS, R'dam—Ba tavia pass. 7/11 2.15 uur Suez; AALSDIJK, 7/11 te New Orleans van Mobile; ARNE- DIJK, New YorkAntwerpen pass. 8/11 5 uur Scllly; AXELDIJK. van Havana 8/11 te Galveston: DELFTDIJK, 6/11 van Los Angeles te San. Francisco; DUIVENDIJK, 5/11 van Vancouver naar San Francisco; KOTA AGOENG, 9/11 van R'dam te Bata via verwacht; LEERDAM, van Philadelphia 6/11 te Norfolk; TARAKAN, van Surabaja voor Musl Rivier. maken met cementzakken. Deze waren evenwel voor de krijgsgevangenen een kosibaar bezit, want zij dienden tevens, als endergoed. Licht was er-in-die blok hutten niet aanwezig. De gewone soldaten kregen slechts waterige soep zonder vlees. De officie ren daarentegen onze zegsman was er -een hadden het veel beter. ZU kregen tenminste enig brood, terwijl.hun ook een bescheiden portie'sigaren Werd uitgedeelde In die tijd stierveh et "nog vele soldaten als-gevolg- van ontberin gen. Ih, eendér kamers, die tegelijk als latrine was ingelicht-, Jagen vele lijken. De kamer'bood een huiveringwekkende aanblik. In politiek opzicht werden tie. gevan genen onophoudelijk bewerkt, maar dit heeft niet. veel succes opgeleverd. De slechte- behandeling later, tegen de tijd dat de krijgsgevangenen naar huis terug keerden werd ,deze-. althans wat de voedselvoorziening betreft vee"! beter droeg er niét veel toe bij om sym pathie te wekken voor de principes van de Sovjfet-Unle, alhoewel men met pro- pagandabiljetten en. resoluties werd overstroomd. GEWAPENDE MINDERHEID Hoe was de stemming onder de be volking}, vroegen wij. •Eén ding.kunt ,trvan mij aannemen, zeide hij. pe verhouding, tussen de be volking en'hét ro'de leger is zo 'slécht als men maar denken kan. Ik kwam van tijd tot tijd met de bevolking het waren Georgiërs,- mensen uit het zelfde land fils waar Stalin geboren^ werd in contact. Zij zeiden dat er in deze gebieden in 1928 nog voortdu rend met de wapens strijd- werd ge voerd tegen het rode leger.- Later heb ben- de communisten hun macht over al uitgebreid. Toch is deze. niet zo groot- als. men wel denkt. Slechts een minder? heid van tien procent heeft wapens in de hand en houdt daarmee de rest in toom. Merkwaardig is dat ook in de: Sovjet-Unie zwarte handel bloeit. Wie- echter gegrepen wordt, wordt buiten gewoon zwaar gestraft. De grote zwart handelaars, de mensen die. voor het uitvoeren van een zwarte transactie, honderd roebels op tafel kunnen leg gen, blijven echter veelal buiten schot: Slechts eenmaal, zo zeide tie vader van deze krijgsgevangene die zich 1-n de conversatie mengde, hebben wij een. brief van hem ontvangen. Wel kregen - we zo- nu en dan een kaart, waaruit- echter niet veel was op te maken. Op dat moment kwam- een andere uit Rusland teruggekeerd krijgsgevan gene binnen, die van de terugkeer van zijn stadgenoot had gehoord. Deze had gevangen gezeten nabij de stad Stalinsk in Zuid-Siberië, ongeveer 400 kilometer van de Chinese grens. Wij konden niet veel uit hem los krijgen. Alleen zeide hU dat ln hetzelfde kamp waaruit hij was gerepatrieerd een Hollander zat, genaamd van Rlnsbergen. Wij vroegen of deze had meegevochten met de Duitsers. Daarop kwam een ontkennend antwoord. Voor zover hij wist was deze Nederlander om politieke redenen op gepakt. Wat zijn vroegere woonplaats was kon onze' zegsman niet vertellen. Toen wii afscheid namen, stond een bejaard man een aanplakbiljet te lezen Ook dit was een Ostvertriebene. Twee van zijn zoons waren nog In Rusland, een derde was ln Italië bU de afwee-- gevechten gesneuveld. Op het aanplak biljet stond, dat de plaatselijke Interes- se gemelnschaft der Ostvertriebene een avond gaf. waar korte films zouden - worden vertoond uit de landstreken, die hij en honderdduizenden anderen heb ben -moeten verlatert Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad (Gedeeltelijk ongecorrigeerd) BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 7 Nov. 1949 De beurs bezag de meeste dingen vandaag van de pessimistische kant. Vooral de cultuurfondsen hadden hier onder t-e lijden. Er werden dan ock koersverliezen van verscheidene punten geboekt. Alle fondsen kwamen la#er, waarbij echter twee uitzonderingen wa ren, nl. op de aandelenmarkt Aku, die betrekkelijk hoog opende op 1871/4. doch tot 1851/4 terugliepen, waarna tegen het slot weer een licht herstel volgde. Het was trouwens kenmerkend voor de gehele markt, dat het laagste punt niet het slotpeil betekende. D tweede uitzondering was op de obliga- tiemarkt, waar de dollarlening Neder land een flink herstel liet zien. Do vrees voor een devaluatie van de dollar en voor de mogelijke uitwerking van een goudprijsverhoging in Amerika, hebben aan scherpte verloren. Er kwa men vandaag van diverse kanten ko pers opzetten en de dollarlening, die Vrlldag een laagte-niveau van 90% had bereikt, herstelde vandaag tot 93 5/8. Daarentegen waren de guldensleningen eerder iets aangeboden. De investe ringscertificaten kwamen beneden de 99 en het Grootboek 1946 beneden de 97. Van de andere internationale fond sen was Philips verlaten. Unilever moest 2% prijsgeven en Kon. Olie verloor per saldo 3%. Op de cultuurmarkt was voor Amsterdam Rubber het dlvidenc' van 8% vandaag betaalbaar, zodat de aandelen ex-dividend noteerden en, hiermede rekening houdende, 3% in zakten. H.V.A, opende prijshoudend, maar kon zich niet handhaven, even min als certificaten Deli Mij. De scheepvaartfóndsen lagen zwak ker. De markt sloot stil. Dinsdag 8 November ACTIEVE OBLIGATIES staatsleningen ad f.1000. Ned. '48 3 Ned. '47 3% 3 Dollar-Ing. '47 3 Investeringscert. 3 Ned. p 1962/4 m.b. 3 Indle *37 A 3 Grootboek '46 3 Vorige koers 100% 97UI 93% 98% 99% 95,'* 97 O. K. v. heden ACTIEVE AANDELEN 61% N. Ind. H.bank 103 Ned. HandelmU 163 A.K.U 185 183% 239% 239% Philips 237% Wilton Feyenoord 156 311% 311% Deli-Bat Rubber 92 Holl Amer lUn 164% Kon Ned Stoomboot 130% 137% Ned Scheepv, Unie 157% HV.A 153% 153 68 109% 139 121% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam '37 I, III 3% Industr. Obligaties Lever's Zeep MU 3% Kon. Petr. MU. 100 102% 102 104% 104j3tf NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credictinstellingen Amsterd. Bank 170 Rotterd- Bank 180:% Twentsche Bank 181 - Industriële Ondernemingen Ned. G en Splr fabr 310% Rott. Droogd MU ..325 Zwanenb. Organon - 198% Handelsondernemingen Born, Sum. H. MU." 135% - Internatio 171 Albert Heyn 205 Ned. Mij Walv.Vrt. 118% - Spoorwegen Dell Spoorw. MU. ..47 Amerik. fondsen Anaconda 27% Shell Union 38 -

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5