VAL DA Engelse filmstudio's worden in Juni gesloten, tenzij er hulp komt opdagen Vermakelijkheidsbelasting en Amerikaanse concurrentie werken fnuikend Bliksem zette Groede's kerktoren in brand Houten bovenbouw stortte omlaag Met een enkel woord Memorie van Antwoord „Autovervoer Personen" Naast streekvervoer moet trajectvervocr plaats behouden DINSDAG 8 NOVEMBER (Van onze Londense correspondent). De Engelse filmindustrie staat voor de rand van de afgrond. Het Is een rechtstreeks gevolg van de dollarcrtsis. Toen Engeland in 1947 reeds ge dwongen was op import van Ameri kaanse films tot een minimum te be perken. wilde zij twee vliegen in één klap slaan, namelijk dollars besparen en de eigen industrie een kans geven, die ze nooit eerder had gekregen. Een invoerrecht van 75 procent op buitenlandse films werd ingevoerd en tegelijkertijd werd voorgeschreven, dat de Britse bioscopen voortaan 40 pro cent Engelse films moesten vertonen. Denham en Pinewood wierpen zich op massaproductie, maar het werd een fa- likante mislukking. Elke week werd weliswaar een film afgeleverd, doch de doorsnee-kwaliteit was van dien aard. dat de bioscopen over het algemeen slechts lialf gevuld waren. Ook finan cieel kon men 't niet aan. Zeker, de Engelsen zijn het filmen allerminst verleerd, maar zelfs de goede films konden niet alleen de slechte niet com penseren. doch leverden zelf meestal een verlies op hetgeen grotendeels te wijten is aan de torenhoge vermakeliik- heidsbelasting van 40 procent en ook aan het feit dat de Britse bescher mingsmaatregelen venijnige reactie uit lokken in Amerika. Het werd een ouderwetse concurrentie-oorlog. Holly wood beschouwde terecht het abnor maal hoge invoerrecht der Engelsen als een invoerverbod en hield biina een vol jaar alle films vast. totdat het in voerrecht werd opgeheven. Bovendien nam de bereidheid om Engelse films in Amerika te vertonen af. De Britse actie werkte als een boomerang. Kort na de oorlog was reeds een ander ex periment mislukt, namelijk om uit prestige-overwegingen Engelse films in het Hollywood-genre te maken, doch ook deze vlieger ging niet helemaal on. omdat het Engelse publiek ongunstig reageerde. De Engelse filmindustrie kan pas gedij en. indien zi.i beschikt over een uitgebreide binnenlandse, zowel als over een wereldmarkt. De tragiek is. dat terwijl de Amerikaanse film-in dustrie op haar beurt op Engeland ls aangewezen, beide elkaar op leven en doid bevechten. De grote man In Engeland is J. Ar thur Rank hoofd van een reusachtig film-emperium. bezitter niet alleen van de grootste filmstudio's, doch ook van meer dan 500 bioscopen in Enge land en tevens eigenaar van reeksen filmtheaters in Australië. Canada, Zuid-Afrika, op Ceylon en Malakka. Zijn bedrijf vertegenwoordigt een waar de van 66 millioen pond De city-ban kiers waven altijd huiverig hun geld in Britse films fre steken Rank. die nog altijd actief Zon'" dagsschoolonderwijzer is hij stond ook aan de vooravond van de dramatische aandeelhouders-vergade ring van gisteren voor de klas staat bij hen thans voor 16 millioen pond in het krüt I> regering sprong al bil met vijf millioen voor de gehele in dustrie en niemand ziet. hoe de bedrn- ven zonder verdere overheidshulp te redden ziin. Zal de regering thans zwichten voor de eis tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting? Dit. zou met een slag het verlies, dat dit jaar op de Wysjinsky bezoekt Acheson EEN BELEEFDHEIDSAANGE LEGENHEID OF MEER? Wysjinsky, de Sovjetrusslsche minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren een beleefdheidsbezoek van 15 mi nuten aan Dean Acheson gebracht, een half uur voordat deze zijn departement verliet om naar Parijs te vertrekken. Wysjinsky, die te Washington was in verband met de viering van de Russi sche Octoberrevolutie, verklaarde na af loop van zijn bezoek tot verslaggevers: Ik kan alleen zeggen, wat u mogelijk al weet, dat ik aan mijn plicht voldeed door een beleefdheidsbezoek aan de staats secretaris van de Verenigde Staten te brengen." Voor Wysjinsky's bezoek werden meer voorzorgsmaatregelen genomen dan ge woonlijk. Daarentegen meldt de New-Yorkse correspondent van het Franse blad ..l'Aurore", dat. er veel meer achter steekt. StalLn zou Truman voor 't einde van het jaar te Berlijn willen ontmoe ten De berichtgever voegt er aan toe, dat 1 November jl. een telegram uit Mos kou ter kennis werd gebracht. Aan de Sovjet-minister van Buitenlandse Za ken. welk telegram als volgt luidde en waarvan hij de authenticiteit waar- treedt onmiddellijk in verbinding met het Kremlin Verwachten per kerende post verslag over uw eerste contact met de Westelijke diplomaten". Het tele gram was getekend door het hoofd van de politieke diensten van het bureau voor buitenlandse aangelegenheden, die sedert twee maanden de woordvoerder van Stalin is. Volgens de berichtgever had Wys jinsky een gesprek van 20 minuten met het Kremlin en ontving hij de volgende dag een lang cijfertelegram, waarin hem werd opgelegd door bemiddeling van de Sovjet-ambassade te Washing ton een onderhoud met Dean Acheson te beleggen. De berichtgever meent betreffende du onderhoud, dat gisteren plaats had, te weten, dat op een conferentie van ae Vier, bij voorkeur te Berlijn, is aange drongen. Dit initiatief zou van Malen kof uitgaan. De correspondent meldt verder nog, dat president Truman van deze Sovjet-beslissing in kennis is ge steld en dat Acheson bij zijn aankomst te Parijs Bevin en Schuman er van op de hoogte zal brengen. Op een receptie van de Sovjet-am bassade te Washington ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de Octo- beivevolutie, heeft Wysjinsky op ver zoek van de Amerikaanse Journalisten gesproken over de banden, die tijdens de oorlog tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie bestonden. Deze vriendschap, zo heeft hij door tussenkomst vap een tolk gezegd, zal op een goede dag weer beginnen en dan zullen de vijanden van de vrijheid sid deren Ieder land, zo heeft Wysjinsky er aan toegevoegd, dient het standpunt van het andere land te eerbiedigen ten einde de Amerikaans-Russische betrek kingen te verbeteren. „De banden van vriendschap zijn sterker dan het gevoel van haat", aldus Wysjinsky. productie meer dan 3 millioen pond bedroeg, teniet doen. Andere maatregelen die worden aan bevolen. zijn een totale opheffing der belasting voor de tild van zes maan den. verlaging van het verplichte quo tum van 40 procent, opheffing van het Rank-monopolie. zodat de bioscopen vrij ziin in hun keuze en onafhankelij ke producenten, zoals Alexander Kor- da. hun kans kriigen en ook nationali sering der filmindustrie, indien deze geheel van de staat afhankelijk zou worden. Rank kondigde aan. dat indien geen hulp komt ODdaeen de studio's in Juni zullen moeten sluiten Dat zou beteke nen. dat ook de meeste bioscopen dicht zouden moeten eaan Zover zal het wel niet komen, omdat alle partüen er be lang bij hebben, dat een oplossing ce- vonden wordt niet alleen u'.t commer ciële doch zeker ook uit culturele over wegingen Bovendien kan men de En gelsen hun laatste verzetje niet ont nemen. Het zou een super-crisis worden. Intussen zijn van de 13000 emplové's en technici reeds 5000 ontslagen Stu dio na studio ^'ordt verkocht of ver huurd a°n de BBC of aan de Ameri kanen. on d^ze manier hun oonden- opb'*fn"-^'i kunnen aanwenden pn aie Kpct doen Britse filmac teurs en kopen. P?-l-mentaire behandeling R.T.C.-overeenkomsten KOORTSACHTIGE VOORBEREIDING. Aan de voorbereiding van de parle mentaire behandeling van de ter RTC bereikte overeenkomsten wordt thans met de grootste spoed gewerkt. Men is thans bezig aan de opstelling van de memorie van toelichting, waaraan voor wat de materie betreft door niet min der dan zeven ministeries wordt mee gewerkt. n.l. Overzeese Gebiedsdelen, Financiën, Economische Zaken, Oorlog Marine, Sociale Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Reeds Ls het financleel-economische gedeelte, dat door de ministeries van Financiën en Ec. Zaken in samenwer king met de financleel-economische af deling van Overzeese Gebiedsdelen werd samengesteld, geheel gereed. Verwacht wordt, dat men midden vol gende week zover is. dat met de samen bundeling van al deze documenten kan worden begonnen, waarna zij, gehecht aan het wetsontwerp, de normale weg zal bewandelen alvorens - naar schat ting ln de eerst week van December voor openbare behandeling in de Tweede Kamer gereed te zijn. Neem een doos echte PAS T ILLES TEGEN VERKOUDHEID Het ontmantelingsvraagstuk ANDERE VEILIGHEIDS MAATREGELEN? De West-Duitse regering heeft de ge allieerde hoge commissie ln een offi ciële nota medegedeeld, dat zij bereid is onderhandelingen te openen over het vinden van voldoende „veiligheids waarborgen" voor de geallieerden, om een stop zetten van de ontmanteling in West-Duitsland te bereiken. Deze nota is afgezonden, nadat be sprekingen tussen vertegenwoordigers van de West-Duitse regering en van de geallieerde hoge commissie, waarop zou worden gepoogd tot gedetailleerde voor stellen van Duitse zijde te komen, strek kende tot het verrichten van herstelbe talingen in een andere vorm dan door het ontmantelen van fabrieken, geen resultaten hadden opgeleverd. „Het is nu aan de geallieerden om de volgende stap te doen." verklaarde een Duitse functionaris nog. Geallieerde woordvoerders te Frank fort zijn van mening dat, aan de voor avond van de bijeenkomst te Parijs van de Britse. Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken, het accent van het belang der geallieerden bij het vinden van een oplossing voor het ontmantelingsvraagstuk definitief is verlegd van het probleem der her stelbetalingen naar dat van de veilig heid. Een woordvoerder zette uiteen, dat, indien de geallieerden er toe over zou den gaan om ter wille van de samen werking met de West-Duitse regering, de ontmanteling stop te zetten, de re gering te Bonn vrijwillig duurzame en bindende beloften ter waarborging van de veiligheid moet afleggen welke een zelfde karakter zouden moeten dragen als overeenkomstige bepalingen in een vredesverdrag. Het voeren van onder handelingen hierover zou wellicht enige tijd kosten. De Amerikanen zouden er voor zijn gedurende die tijd de ont mantelingen stop te zetten. E.C.A. hervat hulp aan Indonesië De ECA maakte gisteren bekend, dat de als gevolg van de succesvolle be ëindiging van de R.T.C. tussen Ne derland en Indonesië ontstane om standigheden een onmiddellijke her vatting van de Marshall-hulp aan Indonesië mogelijk maken. Naar de mening van de Eca zal de hulp, welke Indonesië thans geboden kan v/orden, in hoge mate bijdragen tot de volvoering van het Europees her stel-programma als geheel. Een en an der is in overeenstemming met de voorstellen gedaan door het OEEC. welk lichaam in zijn aanbevelingen ten aanzien van de hulp-verdeling voor 1949/1950 een bedrag van 40.000.000 dollar (f. 150 000.000) had gereserveerd voor hulp aan Indonesië gedurende de periode tot 1 Januari 1950, waarin de sou vereiniteitsoverdracht aan de Ver. Staten van Indonesië zal plaats vin den. Evenals gedurende de eerste phase van de hulp aan Indonesië zullen ook thans de toewijzingen ten behoe ve van Indonesië aan het Koninkrijk der Nederlanden gedaan worden. Deze bijstand zal beschikbaar worden gesteld in de vorm van schenkingen en door de ECA te verstrekken aanvul lende leningen. De fondsen zullen wor den aangewend voor de financiering van voornamelijk in de V S. te verrich ten aankopen van voedingsmiddelen, textielproducten en andere dringend benodigde verbruiksgoederen, welker aflevering aan Indonesië zo spoedig mogelijk zal plaats vinden. De mogelijkheid bestaat echter, dat de levering van sommige goederen eerst na de datum van de souvereini- teitsoverciracht zal kunnen geschieden, zulks tengevolge van de tijd, welke be nodigd is voor de fabricage en versche ping van bedoelde goederen. Evenals tevoren zullen ook thans tussen de be trokken regeringen sdhlkkingen worden getroffen ten aanzien van de storting van tegenwaarde-fondsen en het ge bruik, dat er naderhand in Indonesië van gemaakt zal worden. Het tegen waarde-fonds ls een speciale rekening, waarop het equivalent in Nederlandse courant van de dollar-schenkingen wordt gestort. De-ze speciale rekening wordt gebruikt voor de financiering van projecten, verband houdende met het economisch herstel, in elk der aan het EHP deelnemende landen. HUISVESTING REGERING R.I.S. TE BATAVIA. De overdracht der souvereiniteit aan de R.I.S. brengt met zich, dat te Ba tavia een groot aantal gebouwen be schikbaar zal moeten v/orden gesteld voor woningen en kantoren voor de hoge autoriteiten der R.I.S. De H O.B. (huis vesting? organisatie Batavia) is op het ogenblik bezig, ha te gaan, hoe dit vraagstuk op de beste wijze zal kunnen worden opgelost. Het vertrek naar Ne derland van een vrij groot aantal per sonen in December en de verwachting, dat in dezelfde maand in de „satelliet"- stad op Kebajoran enige honderden hulzen voor bewoning gereed zullen zijn, acht men gunstige omstandigheden voor de oplossing van het vraagstuk. Op korte termijn zijn hieromtrent nadere mededelingen te verwachten. REPUBLIKEINSE R.T.C.-AFGEVAAR DIGDEN NAAR ENGELAND. De Engelse regering heeft zeven le den van de Republikeinse delegatie ter RT.C. uitgenodigd om zes dagen in Engeland door te brengen. Zij zullen daar morgen aankomen en waarschijnlijk informele besprekingen voeren met Engelse ministers en an dere autoriteiten. Het betreft de heren Leimena, Dju- anda, All Sastroamldjojogn Darmase i Tiawan, Margono, kolonel Subiyakto eri Latimeten. Wie worden Hoge Commissarissen? Mr Rum, dr Leimena en Sutan SJah- rir worden in een artikel van de „Nieuwsgier" genoemd als mogelijke In donesische Hoge Commissarissen in Ne derland. T.a.v.mr Rum zegt het artikel, dat deze meent in Indonesië de eerste jaren belangrijker werk te kunnen doen en daarom althans nu nog niet in aanmerking wenst te komen voor dit ambt. Dr Leimena wordt een candidaat genoemd, die ernstig in aanmerking komt. Het blad wijst er op, dat „Lei mena zich in Nederland bijzonder popu lair wist te maken." T.a.v. de Nederlandse Hoge Commis saris schrijft het blad o.m., dat „men in Indonesische kringen het er vrij al gemeen over eens is. dat de heer Lo- vink na de souvereiniteitsoverdracht zal heengaan. Niet omdat men hem niet mag of om zijn politieke overtuiging, de mate van bekwaamheid of instel ling jegens de nieuwe toestand, doch i cmdat men in het aanblijven van de I heer Lovink een zekere bestendiging van de praesouvereine periode zou kun- nen zien," aldus de Nieuwsgier. Het blad vervolgt: „Het is ons be kend, dat dr Van Royen reeds is ge polst voor de post van Hoge Commis saris in Indonesië. In Indonesische kringen acht men hem de meest ideale persoon en zou men het toejuichen, In dien hij zich naar Batavia zou begeven en daar zijn Intrek zou nemen in de voormalige gouverneurswoning aan het Koningsplein-Zuid, welke voor de Ne derlandse functionaris in gereedheid zal worden gehouden, nadat president Su karno zijn intrek zal hebben genomen ln het paleis. Het ls ons echter tevens bekend, dat dr Van Royen om gezond heidsredenen reeds van de benoeming heeft afgezien. Volgens het blad zal de Nederlandse Hoge Commissaris, volgens Indonesische kringen iemand moeten zijn, die durft doorbijten, die gezag heeft in Den Haag, aanvaardbaar is voor de Indonesische autoriteiten en die uit het bestuur voortkomt en niet uit de politiek. BIOSCOOP IN SURABAJA UITGEBRAND. Schade loopt in de tonnen. In de nacht van 1 op 2 November is een bioscoop te Surabaja uitgebrand. Dit theater van het Elita-concern aan de Palmenlaan is geheel verloren gegaan. Alleen de muren staan thans nog over eind. De brand ls vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Het gebouw was eigen dom van de Ned.-Indische Handelsbank. De schade loopt in de tonnen. PEST IN WONOSOBO. Op 1 November hebben Nederlandse vliegtuigen boven Wonosobo op verzoek van de Republikeinse autoriteiten pest- serum gedropped, aangezien zich reeds vijf gevallen van pest ln het gebied van Wonosobo hadden voorgedaan met dode lijke afloop. In de stad Wonosobo zelf heeft zich een pest-geval voorgedaan, doch dit werd van buitenaf geïmporteerd. De haard van de ziekte ligt ln het voor de Nederlanders onbereikbare gebied van de Wall Seraju. SECRETARIS VAN P.P.D. ONTVOERD De secretaris van P.P.D. (Perserika- tan Pamong Desa) bond van dessa- bestuurders, Raden S„ die door een kennis werd uitgenodigd om een feestje te zijnen huize bij te wonen, werd tij dens de bijeenkomst door enige gewa pende personen weggehaald. Omtrent zijn lot tast men in het duister. Raden S. had tevoren reeds enige malen een dreigbrief ontvangen. de torenbrand zowel van bulten als van binnen aan de torenziJde nat gehouden. Er ls aanzienlijke waterschade. Door blikseminslag is gisteravond brand ontstaan in de toren van de dorpskerk van Groede (Zeeuwsch- Vlaandercn). De toren brandde geheel uit doch het schip van de middeleeuw se kerk is behouden gebleven. Tc één uur des nachts was men dc brand meester. De houten bovenbouw van de toren stortte, door het vuur aangetast, omlaag, gelukkig zonder uitbreiding van de brand te veroorzaken. Daar de kerk geïsoleerd staat midden op het plein en er weinig wind was, liepen de huizen in het rond niet direct ge vaar. Behalve de brandweer van Groede zelf, waren ook die van de andere ge meenten in West-Zeeuwsch-Vlaanderen uitgerukt, namelijk van Breskens, Nieuw- vliet., Retranchement. Cadzand, Sluis, Aardenburg, Oostburg, Schoondijke, Hoofdplaat. Biervliet en IJzendijke. De burgemeester van Groede was op het terrein van de brand aanwezig. Zijn ambtgenoot uit Schoondijke had de te- lefoonwacht betrokken op het gemeen tehuls van Groede. De brandweer van Middelburg was per extra-boot van de provinciale boot diensten naar Breskens gevaren. De kerk werd tijdens het woeden van De kerk van Groede, een der oudste dorpen in Westelijk Zeeuwscli-Vlaande- ren, dateert uit de dertiende, de toren uit de zeventiende eeuw. In de (Ned. Hervormde) kerk bevindt zich nog de bank van vader Cats, die eens lid van het kerkbestuur van Groede was. De spits van de 48 meter hoge toren, die door oorlogsgeweld geleden heeft, was dit jaar hersteld. De oude klok is door de Duitsers geroofd en op 1 Augustus 1948 vervangen door een nieuwe, ge goten bij Van Bergen te Helligerlee. Men heeft nog niet kunnen constateren of deze klok naar beneden ls gekomen. De toren, die eigendom is van de ge meente Groede, was verzekerd voor een ton. het uurwerk, dat ook vernield is. voor vijf mille. In de oorlogsdagen is de toren behouden gebleven, terwijl vele torens van naburige plaatsen vernield werden. De toren stond op de monumentenlijst en er waren onderhandelingen gaande over restauratie. BINNENLAND De heer H J. W -rnigoor, directeur van de stichting „Het Nationale Park de Hoge Veïuwe", heeft als zodanig ontslag genomen. ZKH, Prins Bernhard heeft gister middag een bezoek gebracht aan het m.s. ..Oslofjord", dat te Amsterdam ls ge bouwd. De Prins werd ontvangen door de heren J. P. Hulsman en P. Goedkoop Dzn.. belden directeur van de Ned. Droogdok en Scheepsbouwmaatschappij, die hem rondleidden. A. M. Schroevers. vertegenwoordiger der directie van de Indische Pensioen fondsen te Batavia, wordt m.l.v ultimo November 1949 wegens volbrachte dienst tijd op verzoek eervol ontslagen uit de dienst der Indische pensioenfondsen onder dankbetuiging voor de vele goede dienston door hem aan den lande bewezen. Voor het gaan verhandelen van textlelgoederen, zowel ln nieuw te ves tigen als ln bestaande bedrijven, zal voortaan geen bedrljfsvergunning meer vereist zijn. BUITENLAND De minister-president van Irak ls afgetreden. Wilhelm Pleck, president van Oost- Dultsland. heeft dc Oostdultse diploma tieke vertegenwoordiger ln Moskou. Rudolf Appelt, tot ambassadeur benoemd. Vijftien rechters van de Franse hoge raad zyn ln staking gegaan omdat de rechtszaal niet verwarmd wordt. Het ministerie van justitie heeft mee gedeeld. dat de gelden, die voor de ver warming van de hoge raad zijn uitge trokken. bijna opgebruikt zijn als gevolg van de gestegen Tcolenprijs. De Britse delegatie te Lake Success trof voorbereidingen voor een officiële uitnodiging tot ae Verenigde Naties om de volgende algemene vergadering te Edinburgh te doen houden voor het ge val er geneigdheid zou bestaan het vol gende Jaar niet in de Verenigde Staten bijeen te komen. Ook Cuba wil voor Havanna een uitnodiging doen. Koning Faroek heeft de Kamer van Afgevaardigden ontbonden en bepaald, dat 16 Januari een nieuwe Kamer zal bijeenkomen. Frankrijk heeft de voor het gehele land geldende beperkingen van de stroom voorziening van 1 tot 2 dagen ln de week uitgebreid BIJ het ingaan van de nieuwe beperkingsmaatregelen hebben de auto riteiten gewaarschuwd dat verdere onmid dellijke beperkingen nodig kunnen zijn als dc centrales overbelast worden. Als rede nen voor de noodvoorziening wordt ge geven het lage pell van het water voor de waterkrachtcentrales tengevolge van droogte, het optreden van defecten ln overbelaste centrales en de omstandig heden dat sommige arbeiders langzaam aan doen uit ontevredenheid over de loonpolitiek van de regering. De arbeiders ln de haven van Mar seille zijn een 24-uren staking begonnen. Zij hadden met algemene stemmen een motie betreffende looneisen goedgekeurd, die tevens een weigering Inhield oorlogs- materleel met bestemming Indo-Chlna te laden Het stakingsbevel werd gegeven door de communistische C.G.T. Gisteren heeft nu ook de Amerikaan se Journalistenbond besloten ontslag te nemen uit de Internationale Journalisten- bond. daar dat een „instrument voor communistische propaganda" is geworden en „het zijn nut heeft verloren door zich aan het Sovjetrusslsch militaristisch im perialisme te onderwerpen". De 26-Jarlge prins Ralnier III. een bekend figuur uit de Franse verzetsbewe ging. volgt 19 November zijn grootvader, wijlen Louis II op als vorst van het vor stendom Monaco. Er zal geen kronings plechtigheid plaats vinden. De prins zal de sleutels van de stad uit de handen van de burgemeester ontvangen. Een baby van 18 maanden viel ergens ln Jutland uit zyn kinderwagen, die werd vervoerd ln het bagagerijtulg van een sneltrein. Vervolgens rolde hy over de vloer van de babagewagen de trein uit. kwam langs een 15 meter hoge berm naar beneden ln een met water gevulde grep pel. wist er weer uit te kruipen en bleek op enkele schrammen na ongedeerd. Het mirakel gebeurde nabU Juelsmlnde in Oost-Jutland. (UP.). Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer nopens het ontwerp van wet tot herziening van de wet „Auto vervoer Personen". Hieraan ontlenen wij: De streekvervoeronderneming als organisatiebeginsel van het autobus wezen hier te lande zal in de richt lijnen de haar toekomende belang rijke plaats moeten vinden. Naast de streekvervoer-onderne- ming zal de trajectvervoerondernc- ming een plaats moeten behouden. In het algemeen zullen vervoerdou- blures moeten worden voorkomen. Het kan nodig zijn vervoerverboden op t* leggen. Ongewenst is ongevraagd de ex ploitatie van trajecten te eisen, wan neer daarmede de rendabiliteit van de onderneming in gevaar zou wor den gebracht. Terzake van het groepsvervoer zullen de richtlijnen als beginsel moeten in houden. dat alle ondernemers van be- roepspersonenvervoer langs de weg voor een vergunning voor dit vervoer in aanmerking komen. Evenwel zal voor groepsvervoer. dat geheel of grotendeels over het traject van een autobusdienst plaats vindt of in hoofdzaak met zulk eén traject pa rallel loopt en dat naar zijn aard en omvang binnen het kader van die autobusdienst past. aan de ondernemer van die dienst voorkeur moeten wor den gegeven Voor het in industrie-gebieden voor komend massaal groepsvervoer van ar beiders is van belang de figuur van een vergunning aan speciaal daarvoor be stemde organisaties, in het leven ge roepen in onderling overleg tussen be trokken industriëlen en beroepsvervoer ders. In zulk een geval zal het vervoer door de beroepsvervoerders moeten ge schieden. a Ten slotte de toerwagenritten en het ongereeeld vervoer. Het komt de minister voor. dat het uitgangspunt voor de vergunningver - lenging zal moeten zijn de krachtens Uni-leden in audiëntie bij H.M. de Koningin De leden van de Unci, de heren Merle Cochran. Critohley en Herremans zijn vanochtend door de Koningin op het palels Soestdijk in audiëntie ontvangen. De heer Cochran is vanmiddag per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Bejaarde dame bij kachelpoetsen in vlammen Zaterdagavond ls de 80-jarige mevr. Pletertje de Wilde-Dijkstra te Wolsum bij het schoonmaken van haar petro leumkachel in haar woning in brand geraakt en enkele uren daarna aan de gevolgen overleden. Zij maakte haar kachel met een ln terpentin gedrenkte doek schoon. In een andere hoek van de kamer brand de een petroleumkacheltje. Toen de oude vrouw klaar was met het poetsen van de kachel, wilde ze het bovendeel van de brandende petroleumkachel ook een beurt geven en gebruikte daarvoor de in terpentijn gedrenkte doek. Deze vloog onmiddellijk in brand en enige seconden later was het vuur naar haar kleding overgeslagen. Gillend liep zij naar buiten, waar haar echtgenoot juist kwam aanlopen. De wind wak kerde het vuur krachtig aan. Eerst toen de buren op het hulpgeroep der belde oude mensen te huip snelden, kon het vuur worden gedoofd. Het slachtoffer werd naar het zie kenhuis in Sneek vervoerd, waar zij en kele uren later overleed. Millioenenwinst door tapijtensmokkel Naar de „Gazet van Antwerpen" meldt wordt de Antwerpse fabrikant van ta- pyten, H. D., er van beschuldigd de le verancier te zyn van de tienduizenden Belgische tapijten, die na de oorlog o.a. met pantserauto's naar Nederland zyn gesmokkeld. De tapijten, die een kost prijs hebben van f.50..-, werden in ons land verkocht voor 100 en 150 gulden, zo dat de Antwerpenaar met deze zaak mlllioenen verdiend moet hebben. Alle pantsersmokkelaars zouden in dienst van deze H.D., die zich echter steeds achter de schermen hield, hebben gestaan. UNESCOCENTRUM TE AMSTERDAM GEOPEND. De heer Alderse Baes directeur. De directeur-generaal van de Unes co. dr J Torres Bodet. heeft gistermid dag in Amsterdam het Unescocentrum Nederland geopend. Het centrum is op gericht op initiatief van enige studen ten. Een hunner, de heer E. Alderse Baes. is gisterochtd in het Vredespaleis door de voorzitter van de Nederlandse Unescocommissie, prof. dr H. R. Kruyt, tot directeur van 't Centrum benoemd. Dr Ph. J. Idenburgh, lid van het aanbevelingscomlté van het Unesco centrum Nederland, heette de gasten welkom, waarna dr Tores Bodet een korte toespraak hield. „De oprichters van de Unesco heb ben zich als doel gesteld", aldus spre ker, „in de menselijke geest bolwerken van de vrede op te werpen." De taak van de Unesco is een bijdrage te leve ren tot de handhaving van vrede en veiligheid door langs de weg van on derwijs, wetenschap en cultuur de sa menwerking tussen de volkeren te ver stevigen. „De oorlogen van de 20ste eeuw zyn wereldoorlogen," aldus spreker, „wij moeten daarom ook de stryd voor de wereldvrede op dezelfde schaal voeren." PROTEST VAN TANDHEELKUNDIGE STUDENTEN. Het bestuur van de tandheelkundige studentenvereniging „John Tomes" en van de tandheelkundige studenten Fa culteit te Utrecht hebben een request gerioht aan de minister van Sociale Zaken, waarin gevraagd wordt „maat regelen te overwegen en te bevorderen, die het artsen en tandartsen in de toe komst onmogelijk zullen maken zich tot met de volksgezondheid en hun be roepseer strijdige handelingen te verla gen. en voorts het publiceren van mis leidende en bedrieglijke advertenties ter zake onmogelyk zullen maken. In het vertrouwen, dat de minister zulke maatregelen zal nemen, ontraadt het bestuur van „John Tomes" voors hands verdere protestacties van tand heelkundige studenten. de W.A.P. verleende vergunningen met geldigheidsduur tot 31 December 1950 Op dit gebied zal bijzondere aandach' moeten worden besteed aan de vrijwil- lige samenwerking van onderneme- Ter bevordering hiervan zullen, waar nodig, voorwaarden in de vergunningen mosten worden opgenomen. Verder "za! het. behoefte-element hier een belang rijke rol spelen. Voor een vergunnin' zullen zowel ondernemers van auto busdiensten als andere ondernemen van personenvervoer langs de we* in aanmerking moeten komen, voorzo ver geen ernstige reden bestaat om aan de vakbekwaamheid of credietwaardig- heid van deze laatste te twijfelen Met betrekking tot de vraag, in hoe verre de voor personenvervoer gebezig de vrachauto's door autobussen kunnen v/orden vervangen, speelt zowel de aard van het te verrichten vervoer als ce grootte van de ter vervanging beschik bare autobussen een rol. Nog om streeks 8400 vrachtauto's ziin nog voor arbeidersvervoer in bedrijf. 'Illllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllij NOG GEEN VIJF DECEMBER! Gisteravond deed een Amster damse zakenman by de politie aangifte een bedrag van f. 1900 te hebben verloren. Hij had 20 brief jes van f. 100.— in zyn portefeuille en aldus uitgerust kocht hy bij een banketbakker taartjes. Toen hy de winkel verliet maakte de winkel juffrouw hem er op attent, dat hU een briefje van honderd verloor. Hij raapte het op, stopte het in zyn portefeuille en gmg daarna nog ergens anders Inkopen doen Toen hij wilde betalen bleek hij negentien briefjes kwijt te zijn.... Ned. uitvoer naar V. St stijgt 15 a 20 BLOEMBOLLEN DE GROOTSTE POST. Naar de heer Smit, directeur van het Bureau voor exportbevordering van het Nederlandse ministerie van Econ. Zaken tijdens een door de ,.New York Times" gegeven lunch verklaar de, vertoont de invoer van Neder landse goederen door de Ver. Staten op het ogenblik een stijging met 15 a 20%, in vergelijking met 1948, terwijl een nog grotere stijging kan worden verwacht ln 1950. Volgens de heer Smit exporteert Ne derland meer dan 50 producten, waar onder bloembollen de grootste post uit maken, Men is begonnen met een grote exportcampagne voor Nederlandse kaas soorten, waarbij de Nederlandse pro ducenten zich aanpassen aan de smaak van de Amerikaanse markt. Voorts heeft men een campagne ontworpen voor de export van Nederlandse sigaren. Neder landse chocolade en andere versnape ringen. Pensioensverzekering voor zelfstandige tuinders? Het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen heeft ln overleg met de standsorganisatles in de tuinbouw een plan ontworpen om tot pensioensver zekering voor zelfstandige tuinders te geraken. Het litg in de beloeling een zodanige premieheffing in te voeren, dat deze varieert met de veillngomzet van de aangesloten tuinders. Deze premie zou 2% van de omzet bedragen met een minimum van f. 60 en een maximum van f.400 per jaar. Ook voor weduwen en wezen is een regeling ontworpen. Indien ln tuinders kringen voldoende belangstelling voor dit nieuwe fonds bestaat, is men voor nemens dit per 1 Januari 1950 in wer king te doen treden. De aandacht is er op gevestigd, dat de regeling uit sluitend zou kunnen gelden voor de leden van veilingen, aangesloten bij het Centraal Bureau. Het fonds zou onder de naam „Onderlinge pensioens verzekeringsmaatschappij voor zelfstan dige tuinders" in het leven worden ge roepen. Ernstige T.B.C.-besmetting in gezin te Leersum GEMEENTEBESTUUR ACTIEF. Bij een gezin met schoolgaande kin deren te Leersum is in ernstige mate aantasting met tbc-bacillen gecon stateerd. De betreffende gezinsleden zijn reeds opgenomen en onder ge neeskundige behandeling gesteld. De woning is inmiddels ontsmet. Het gemeentebestuur heeft in ver band met dit feit bewerkt dat op de kinderen van de Openbare Lagere School, waar de kinderen van bedoeld eezin hun lessen ontvangen een reactie proef is genomen, mede ter geruststel ling van de ouders. Hoewel een schoolartsendienst ver moedelijk op 1 Januari a.s. een gere geld onderzoek bij de kinderen der beide scholen begint uit te voeren heeft het gemeentebestuur zich niet verant woord geacht om tot die tiid te wach ten met de genoemde reactieproef tce te passen. VISSEN IN HET NAUW! Een hartstochtelijk Amsterdams visser heeft een uitvinding gedaan, die dê re sultaten der vissers aanmerkeiyk kan vergroten! Met de toepassing van deze uitvin ding wordt namelijk bereikt, dat de visser nimmer ln de onzekerheid ver keert of hy beet heeft of niet. Nauwe- ïyks heeft de vis gehapt, of door middel van het snoer wordt contact gemaakt ln de dobber, waarin een kleine batterij ls aangebracht, zodat een lampje op de top van de dobber gaat branden. De op deze wyze voor,.gelichte" visser behoeft slechts op t-e halen. De uitvinder heeft octrooi aangevraagd. De dobber is vervaardigd van dun ko per. weegt slechts 40 gram en heeft de vorm van een kleine boei. Vooral bij stormachtig weer. wanneer de dobber heen en weer wordt geslingerd en het moeilijk ls waar te nemen of men beet heeft en ook tijdens hevige regenval kan deze dobber uitkomst brengen. Voor het vissen gedurende de nacht zon deze dob ber uitermate geschikt zyn. maar in ons land mag men 's nachts niet vissen!

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2