Parijs momenteel centrum van West-Europa WEERBERICHT Bezorgdheid in achterstelling de Kamer voor van landbouw Moli. Hatta weer naar Indonesië Kamer constateert verschuiving naar liberale economie 86ste Jaargang DINSDAG 8 NOVEMBER 1949 00 No. 26841; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 57055 Diverse bijeenkomsten De ministers van buitenl. zaken van Frankrijk. Engeland en de Ver. Staten kómen morgen te Parys bijeen, zoals bekend. Vernomen wordt, dat de kwestic- Duilsland de hoofdschotel van de be sprekingen zal vormen. Het is waar schijnlijk, dat belangTijke beslissingen zullen worden genomen inzake West- Duitsland en de ontmanteling. Na de besprekingen, die twee dagen zullen duren, zal Acheson een bezoek aan Duitland brengen. Voor zijn vertrek uit de v s heeft Acheson een kort onder- houd gehad met de gezanten te Washington van de drie Beneluxlan- QIDe Britse minister van buitenlandse 2*ken Bevin. is gisteravond te Parijs een serie besprekingen begonnen ter voorbereiding van de conferentie van drie Hij sprak met generaal sir Brian Robertson, de Britse hoge commissaris in Duitsland. Heden komt sir Kirk- patric de Britse permanente ondermi- 1 nister voor Duitse aangelegenheden te Parijs aan voor een ontmoeting met Bevin cn brengt de reizende ambas sadeur van de V. S. voor het plan- Marshall Harriman, hem een bezoek. Ten slotte heeft de Britse minister van buitenlandse zaken voor de aankomst van Acheson vanavond nog een voorbe spreking met zijn Franse ambtgenoot Robert Schuman. Acheson heeft heden te Parijs een i belangrijke conferentie met Ameri kaanse functionarissen voordat hij Be vin en Schuman ontmoet. Onmiddellijk 1 na zijn aankomst zal hij spreken met de Amerikaanse ambassadeurs in Lon den en Parijs en met de Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland, Mc Cloy Er is nog geen regeling getroffen voor de terugkeer van Acheson naar de V.S Een woordvoerder van het State Department zei, dat de bijeenkomst van de grote drie te Parijs eventueel tot drie dagen zou worden verlengd. Gisteren zijn te Parijs ook de mi- I nisters van defensie van Frankrijk, Ita lië en Engeland bijeen gekomen. Vol- gens een bericht uit gewoonlijk be trouwbare bron bespraken zij de kwes tie van de zetel van de permanente militaire organisatie van de Zuidelijke greep van het Atlantisch pact Frank- riik is er voorstander van Parijs als j zetel te nemen, terwijl Engeland de voorkeur aan Londen geeft. Voorts hebben gisteren de vijf mi nisters van buitenlandse zaken van de Testerse Unie vergaderd. Zij bespraken ■erschillende defensieproblemen. Vol- iens een officiële woordvoerder is er reen sprake van wijziging te brengen in de positie van Montgomery als per manente militaire voorzitter van de commissie van opperbevelhebbers van de Westerse Unie. Naar vernomen wordt, hebben de landen van de Wes terse Unie gegronde redenen om de defensie van die Unie gescheiden te houden van die voor de Westelijke groep binnen het Atlantische plan. De Westerse Unie, zo werd besloten, zou nauw v orden verbonden met de de fensie-organisatie van de Atlantische Unie. Zolang het Atlantisch plan nog niet In details was uitgewerkt, was er alle reden om de bestaande organisatie van de Westerse Unie te handhaven. De vijf ministers hebben ook van ge dachten gewisseld over de politiek je gens het nieuwe communistische re giem in Oost-Duitsland, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zyde verno men. De korte duur van de bijeen komst doet vermoeden, dat de minis- I ters weinig moeite hebben gehad hun landpunten met elkaar in overeen stemming te brengen. In een na de bijeenkomst uitgegeven communiqué *ordt gezegd, dat de consultatieve raad vastbesloten Is de samenwerking op maatschappelijk en cultureel gebied verder te ontwikkelen. Het probleem van de economische samenwerking tus sen de vijf landen zal worden bestu deerd op een vergadering van de vijf ministers van financiën, die in de r.aaste toekomst zal worden gehouden. Na afloop van de biieenkomst hebben de ministers van buitenlandse zaken van België. Frankrijk en Nederland voor de radio gesproken. Minister Stik- *er zei o.m.: ...Het is alom bekend, dat door de landen der Westelijke Unie bard wordt gewerkt om hun militaire h^aaUlvid te vergroten. De dag van neaen heeft een mooi voorbeeld opge- van Steeën de vijf mogendheden J an het Brussels verdrag op maatschap- FeilJK gebied verrichten". Raad van Europa uit 28 leden bestaande permanente iw?1 e Van de ^aad van Europa om, glsteren te Parijs met gesloten ;ren vergaderd om een omvangrijke vpr, t af te vverken, waarin o.m. een rrJhA voorkomt van het ministers- mite (Europa's schaduwkabinet) over toelating van Duitsland en het Saar- afnemend buiig. verwacht tot morgenavond: ti.c« nde de nacht vooral in de ^us provincies nu en dan nog buien, e- m tot zwakke wind tussen West In u0ard'West- Tijdens opklaringen 1 Ynrtf binnenland plaatselijk nacht- en ^ier en daar mist. Morgen I vy.isselende bewolking en afne- w<J! buiig, in de Iood van de dag kw-L' matig en aan de kust tot vrij krimr!lg toenemende naar Zuid-West Ew, e wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 9 november. Zon °p; 743 uur; onder: 16 59 uur. I fV M °P 1332 uur; onder; 12 06 uur ^Hoogwater te Katwijk te 4.58 en 17.08 uummer bestaat uit zes pagina's gebied. Spaak presideerde de vergade ring. Ofschoon een functionaris van de Raad ontkent, dat er enige wrijving be staat tussen de permanente commissie en het ministerscomité, wordt van ge woonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat enige scherpe ODmerkingen zijn geplaatst over de gedragslijn, die door het ministerscomité tegenover de con sultatieve assemblée wordt aangeno men. De algemene klacht is, dat de „vakvereniging van ministers van bui tenlandse zaken", zoals het ministers comité genoemd is. er op uit is de mogelijkheid van handelen van de as semblée te beperken. De ministers willen b.vdat de OE.E.C alle economische kwesties en de Unesco alle culturele kwesties in Europa behandelt. Verder is de assem blée er niet tevreden over,, dat de mi nisters bezwaar hebben gemaakt tegen een voorstel, de Raad van Europa van Straatsburg naar Parijs over te brengen of de permanente commissie toe te staan haar vergaderingen in diverse Europese hoofdsteden te houden Naar vernomen wordt, kwam het bezwaar in hoofdzaak van de kant van Bevin. Het debat ging voornamelijk over de toelating van Duitsland en het Saar- gebiei tot de assemblée van de Raad van Europa Functionarissen gaven toe. dat er meningsverschillen waren, maar weigerden bijzonderheden mee te delen. De permanente commissi^ komt he den weer biieen. Süaak heeft er bij de leden op aangedrongen ..de uiterste discreti°" over de besprekingen in acht te nemen. Waarschijnlijk zal tegen het einde van deze maand een vergadering wor den gehouden van de vijf ministers van defensie van het Brussels verdrag. Minister Stikker over de resultaten van Parijs Onze Parijse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: Gistermiddag, een uur voordat hij in het vliegtuig naar Schipho-l stapte, heb ben wij gelegenheid gehad om minister Stikker te spreken over de resultaten der verschillende diplomatieke confe renties te Parijs, waarbij Nederland is betrokken. Minister Stikker was, in tegenstelling met de meeste waarnemers, niet geheel ontevreden over de resultaten, die de Europese raad had bereikt, ofschoon hU erkende, dat het secretariaat de werk zaamheden zeer onvoldoende had voor bereid. Doch hij bleek bijna opgetogen over het werk van de vijf ministers van het pact van Brussel. „Wij begrijpen elkaar steeds beter,'' aldus de minister, „en volgens mij kan de Europese esn- heid alleen uit kleinere kernen worden opgebouwd. Er is door ons vruchtbaar en zeer snel gewerkt." Van de tastbare resultaten noemde de minister o.m.: het besluit dat in de toekomst onderdanen van de Westerse Unie wederzijds in alle landen, die daarbij zijn aangesloten, dezelfde soci ale voorrechten zullen genieten. Ten aanzien van de OB E.C. roemde minister Stikker vooral het besluit, op Engels initiatief genomen, in het ver volg 50% van de intereuropese handel van protectionistische bemoeiingen te verlossen. Onze minister van Buiten landse Zaken had zelf nog voorgesteld dit percentage tot 75 op te voeren, maar zover bleek in 't bijzonder Frank rijk niet te kunnen gaan. Vooral in ver band met de handel tussen Nederland en Duitsland noemde de Nederlandse bewindsman ook de 50% vrijheid een zeer belangrijke stap vooruit. Toen de samenkomst der Grote Drie ter sprake kwam, vroegen wij, wie hierbij de belangen van Benelux zou behartigen. De heer Stikker maakte als antwoord een veelzeggend gebaar met de hand. Hij wist daar niets van. Wy drongen toen aan en vroegen hoe het mogelijk was, dat Nederland, die bij de oplossing van het Duitse pro bleem zo intiem is betrokken, niet eens zou worden geconsulteerd op een conferentie, die naar verluidt juist geheel aan dit onderwerp zal zijn gewijd. Daarop maakte minister Stikker een tweede gebaar, dat van diplomatieke discretie getuigde. Maar wij hadden intussen sterk de indruk, dat de minister onze verbazing voor 100% deelde. Of hij spoedig naar Parijs zal terug keren, wist minister Stikker nog niet zeker te zeggen, maar de kans er op leek hem groot. Critiek op het visserij-beleid Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening is het volgende ontleend: Nagenoeg algemeen werd voldoening uitgesproken over de uitvoerige toe lichting op de begroting. Eveneens juichte men het krachtige herstel van de landbouw toe. Vele leden waren bezorgd, dat het zich terugtrekken van de regering ni?t anders zal betekenen dan dat de land- en tuinbouw, welks economi sche positie als gevolg van allerlei omstandigheden altijd zeer zwak was. aan zijn lot zal worden overgelaten en teruggevoerd naar de eeuwenlang beslaande achterstelling bij andere sectoren van het maatschappelijk leven. Het gevolg zou zijn, dat de belangrijk verbeterde verhouding weer verloren zal gaan. In dit verband wezen deze leden op de schriele opvatting, welke steeds bij de regering blijkt te bestaan, wan neer het gaat over landbouwprijzen Voor zover garantieprijzen of stresf- prijzen in uitzicht worden gesteld, zijn deze zo scherp, dat alleen de beste be drijven daarmede een lonend bestaan hebben Vele leden zouden het op prijs stellen te vernemen, wat thans na de deva luatie de producenten- en consumenten prijzen van de belangrijkste landbouw producten en voedingsmiddelen in Ne derland en België zijn Het valt moei lijk in te zien, hoe de verschillen over brugd kunnen worden by een geheel vrij goederenverkeer met aan beide zyden het behoud van een redelüke welvaart van de betrokken bevolkings groepen. Ook zeer vele andere leden vreesden, dat de moeilykheden ln zake een vry ruilverkeer tussen de Benelux-landen groter zyn geworden door de ongelijke waardevermindering van de franc en de gulden. Zij zouden gaarne vernemen in hoeverre er kans bestaat, dat de op de laatste Benelux-conferentie vastge stelde punten ten aanzien van het agrarisch bedrijfsleven op vry korte termy'n geëffecteerd kunnen worden,. Vele leden wezen er op, dat verder sel?ctcren van de veestapel, gepaard aan producliecontróle, dringend nood- zakeiyk is. Verscheidene leden hadden ernstige critiek op het pluimvee beleid, voor zover men de zigzagiy'n, gevolgd in de diverse maatregelen, een beleid kan noemen. Omtrent de uitbetaling van melk naar qualiteit merkten vele leden op, dat de regering nu al een aantal jaren bezig is ter zake voorschriften te doen ontwerpen. De uitvoering schijnt af te stuiten op belangentegenstellingen tus sen de coöperatieve en particuliere groepen van verwerkers Sommige leden waren van oordeel, dat de tuinbouw voor grote moeiiyk- heden staat In alle takken van dit be drijf. zowel voor greenten, fruit als bloemen, worden prijzen gemaakt, die niet meer lonend zijn. De minimum- prijzenfondsen raken uitgeput. Willen deze belangrü'ke bronnen van de devie zen niet in nog grotere moeilijkheden komen, dan zal de regering helpend móeten optreden. Verscheidene leden wezen er op, dat in visserijkringen grote ontevreden heid heerst over het gevoerde beleid. De pryzenstop maakte het in het verleden aan de visser onmogelijk om de nodige galden te reserveren voor verbouw en nieuwbouw van zijn sche pen. Door de minister werden even min maatregelen getroffen om tot do nodige modernisering van de vissers vloot te geraken. De gevolgen zyn nu reeds te zien. Door de overbevisring van de Noordzee kunnen vele schip pers wjgens de hoge onkosten van hun verouderde schepen hun beroep niet uitoefenen op verder vcrwyder- de visgronden. Deze leden vreesden, dat hierdoor onherstelbare schade aan de vissery wordt aangebracht. Voorts vreesden deze teden, dat de Nederlandse visserij op weg is een eenzüdige haringvisser^ te worden. Hieraan zijn grote gevaren verbonden. Vele leden vroegen zich af. of de minister niet te optimistisch is, wan neer hy meent, dat binnenkort een ontwerp voor een nieuwe pachtwet te gemoet kan worden gezien. Voor zover bekend, heeft de voorbereidende com missie nog geen rapport uitgebracht. Voorts zouden deze leden gaarne ver nemen, wanneer de Kamer voorstellen zullen bereiken betreffende vestigings eisen, nu de Stichting voor de Land bouw haar mening kenbaar heeft ge maakt. Hoe staat het met de voorgeno men wyzlging van de ruilverkavelings- wet? De aandacht werd er op gevestigd, dat steeds meer goede cultuurgrond be stemd wordt voor uitbreidingsplannen, vliegvelden, wegen, e d. Vele leden waren van mening, dat de maatregelen in verband met de aard appelmoeheid mede debet zyn aan de geringere uitpoot van aardappelen in 1949, weshalve zy aandrongen op een zo efficiënt mogelijke toepassing dier maatregelen Is de minister niet van oordeel aldus vroeg een aantal leden dat de bestriding van de coloradokever een algemeen Ryksbelang is en dat dien tengevolge alle kosten, die ter uitvoe ring van de coloradokeverwet gemaakt worden, ten laste van het Rijk behoren te komen, ook voor zover de wet dit niet uitdrukkelijk zegt? Op deze foto ziet u enige leden van het comité voor sociale aangelegenheden van de Verenigde Naties. Het zijn v.l.n.r. mevrouw Aase Llonaes (Noorwegen), mejuffrouw J. Thomson (Australië) en mevrouw A. Fortenier-De Witt (Neder land). Mevrouw Fortanier is lid van de Tweede Kamer. De benoeming van Rokossofsky In Londense diplomatieke kringen beschouwt men de benoeming van Rokossofsky tot hoofd van de Poolse gewapende macht als een sensationele step naar de Sovjet-Russische controle van onafhankelijke regeringen in Oost- Europa. Rokossofsky is weliswaar van Poolse herkomst en in Polen geboren, doch zy'n gehele opleiding en carrière ligt binnen de Sovjet-Unie. Een woordvoer der van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken zeide. dat de benoe ming 't laatste en treffendste voorbeeld is van de onderwerping van de tegen woordige Poolse regering aan Moskou. Men meent, dat men de integratie van de Poolse gewapende macht met die van de Sovjet-Unie beoogt. Waarnemers te Londen vragen zich af of nog meer Sovjet-maarschalken overgeplaatst worden naar het opper bevel der gewapende machten van an dere Oost-Èuropese landen Te Berlyn gelooft men ook in geal lieerde en Duitse kringen, dat de Sov jet-Unie door de benoeming van Ro kossofsky in het bijzonder haar mili taire kracht in centraal-Europa op nieuw wil bevestigen Ook verwacht men. dat de benoeming het begin zal zijn van een program van lange duur tot terugtrekking van de Soviet-troepen uit Duitsland. Hierdoor zouden de Russische troepen ook uit Polen moeten worden teruggetrokken daar het onderhouden van verbindings linies met de bezettinestroeDen in Duits land niet meer nodig zou zijn Als maarschalk Rokossofsky zich dan ste vig te Warschau gevestigd heeft., zou een dergelijl 2 stap zonder gevaar kun nen worden genomen, zo zegt men. Velen deden hem uitgeleide uitgeleide gedaan door minister van maarseveen. Sultan Hamid II. dr Prinsen, secreta ris-generaal der R.T.C dr Bannier, ge committeerde voor Indon. zaken, en de heer Koos Vorink, voorzitter van de P. v. d. A., is Z. Exc. Mohammed Hatta, president van de Republikeinse delegatie der R.T.C. met zyn gevolg met een spe ciaal vliegtuig van de K.L M. gistermid dag om twee uur van Schiphol naar Cairo vertrokken. De heer Hatta zal en kele dagen in Cairo verblijven en daar o.a. contact opnemen met leden van de Arabische Liga om dan door te vliegen naar Calcutta en vandaar via Singa pore naar Batavia en Djokja door te reizen. Zowel in Calcutta als in Singa pore zal de heer Hatta besprekingen voeren. In Batavia zal hy de H.V.K., de heer Lovink, ontmoeten. Velen waren naar Schiphol gekomen om Moh. Hatta uitgeleide te doen. Na dank gebracht te hebben voor de Vredesverdrag met Japan Ambtenaren van het State Depart ment hebben verklaard, dat zij een ont werp van een vredesverdrag met Japan aan het opstellen waren Zy verwacht ten met Groot-Brittannië en andere landen de redactie van een dergelijk verdrag te zullen bespreken, doch in middels werkten zy onafhankelyk aan een eigen ontwerp. Acheson neemt geen enkel ontwerp met zic'n mee naar Parijs, aldus zeiden de ambtenaren. Uit gewoonlyk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Bevin. thans voor stander is van een afzonderlijk vredes verdrag met Japan, wanneer de Sov jet-Unie en de Chinese communistische regering er op biyven staan, dat onder handelingen over het verdrag gevoerd moeten worden door de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken. betoonde gastvrijheid, zeide de heer Hat ta. dat het niet aangenaam is, dat In donesië nu de onafhankelykheid heeft verkregen en Nieuw Guinea nog niet. In het algemeen was hy echter wel tevreden over de resultaten van de RTC. „Onderhandelen", zo zeide hij, „blijft al- tyd een kwestie van geven en nemen." Wy verwachten in het Indonesische parlement wel enige oppositie tegen de besluiten der R.T.C.-conferentie. Maar deze oppositie zal geen andere zijn dan die, welke in iedere democratische staat zal worden gevonden. Met veel plezier was de heer Hatta aanwezig geweest by de voetbalwedstryd in het Feyenoordstedion te Rotterdam. „Ik geloof", zo zeide hij lachend, „dat ik daar meer gemiste kansen heb gezien dan tydens de R.T.C." de stakingen in de amerikaanse staalindustrie. De Amerikaanse staalmaatschappy „Jones and Laughlin", die de vierde plaats inneemt in de Amerikaanse staal- productie, is met de bond van verenigde arbeiders in de staalindustrie tot een schriftelyke overeenkomst gekomen, de staking onmiddeliyk te beëindigen. Ver leden week sloot de „Bethlehem Steel" een soortgelyke overeenkomst. Nu zijn alleen nog de arbeiders van de „United States Steel", de grootste staalproducent ter wereld, in steking wegens hun eisen inzake pensioen en andere arbeidsvoor waarden de controle op atoom-energie. De Franse en Canadese delegatie bij de algemene vergadering der Verenigde Naties 'nebben met steun van Engeland en de Verenigde Staten by de polit.eke commissie ad hoe een voorstel inge diend. waarin alle landen worden ver zocht zo veel van hun souvereiniteit af te staan dat een doeltreffende contró'.e op de atoomenergie mogelyk is. De resolutie zal dezeRveek in behan deling worden genomen. Overal ter wereld wordt de Belgische spoedig de beslissing in deze kwestie zal koningskwestie met belangstelling ge- 1 vallen. volgd. Over het algemeen zien de Vla- Intussen bevindt koning Leopold zich mingen hun vorst liever vandaag dan 1 nog steeds met zijn vrouw, prinses de morgen terugkeren, terwyl de Waalse I Rethy, en kinderen te Prégny (Zwitser- bevolking daarentegen het aftreden van land». Koning Leopold en prinses de koning Leopold eist. Na jarenlange be- 1 Rethy in de hall van „Reposoir". sprekingen is men thans zo ver, dat1 Bezorgdheid en waardering Aan het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Economische Zaken is het volgende ontleend. Vele leden waren van mening dat het economisch beleid ernstige reden tot bezorgdheid geeft. Onder volledige erkenning van de wcnseiykheid om zo spoidig mogelyk het bedrijfsleven van de bindingen van de schaarste-economie te ont lasten, konden zij zich niet aan de indruk onttrekken, dat de economi sche politiek zich verder in liberale richting heeft ontwikkeld. Ook in het afgelopen jaar zijn met de instituten, die van tydelykc aard waren in ver band met de schaarstc-cconomlc, enige instellingen verdwenen, welke de regering ook in normale tijden dringend voor haar economische po litiek zou behoeven. Dit geldt o.a. voor het gebied der pryspolitiek. Uit de resultaten van het afgelopen jaar is gebleken dat de concurrentie niet tot de in uitzicht gestelde prysda- lingen heeft geleid. Deze leden wilden ernstig waarschu wen tegen het teveel loslaten van de bindingen van het economische leven- Door het liquideren van de apparatuur, welke ook in normale tijden voor de geleide economie noodzakeiyk is, dreigt het gevaar, dat men de investeringen niet meer in juiste banen zal weten te houden. De hieruit voortspruitende verspillingen zyn wel in scherpe te genstelling met de politiek van beper king van de consumptie, teneinde de viezen voor de investeringen te sparen Tegenover de bewegingsvrijheid, wel ke aan de ondernemers wordt verstrekt, blijft de gebondenheid bestaan van de lonen van de arbeiders. Deze leden achtten dit systeem onaanvaardbaar. Zij wezen in dit verband op de ver schuiving in het nationale inkomen ten bate van de meer draagkrachtige groe pen, welke in het laatste jaar heeft plaats gevonden. Zij maakten zich bezorgd, dat door voering van deze politiek op ernstigp reacties van de arbeidersbevolking zal stuiten. Zeer vele leden daarentegen spraken hun waardering uit voor het door de minister gevoerde beleid. Het consumpliepeil is thans te hoog in vergelyking met de productie uit eigen kracht. Zü vro-gen zich af, of het consumpliepeil door verhoogde productie behouden zal kunnen blij ven. In dezen is duidelijke taal van de regering gewenst. Vele leden hebben de industrialisatie- no'a met grote belangstelling tegemoet gezien. Het is daarom dat zij met spyt moesten constateren, dat deze nota in de vorm. waarin zy thans aan de Ka mer is voorgelegd, geenszins aan hun verwachtingen beantwoordt. Hun voor naamste bezwaar ging wel tegen het feit, dat in deze nota een aantal vol komen oncontroleerbare cyfers zyn verwerkt, welke het ten enermale onmo gelijk maken de juistheid van de ver schillende stellingen te kunnen toetsen. Naast het ontbreken van het grond- materiaal valt het ook op, dat deze in dustrialisatienota gebaseerd moet zyn op enkele veronderstellingen, welke echter niet nader worden aangegeven. Zeer vele leden waren van een ander gevoelen dan de leden, tot dusverre aan het woord. Zij uitten grote waardering voor de heldere uiteenzetting, in de industrialisatienota gegeven. De alge mene strekking dezer nota achtten zij voortreffeiyk. Vele leden vroegen zich af. hoe op de ministersconferentie van Maart van dit jaar zulke optimistische conclusies konden worden getrokken omtrent de vorming van een Voor-Unie op 1 Juli 1949 en een economische Unie op 1 Juli 1950 De regering had de moeilykheden, die zijn ondervonden, toch kunnen voorzien. In welk stadium zyn de be sprekingen thans? Enige ongerustheid was er by deze leden gewekt door het Franse plan tot vorming van een monetair blok tussen Frankryk, Italië en Benelux. Dreigt hier niet het gevaar.dat men Engeland uit de Europese samenleving uitsluit? Zijn onze vertegenwoordigers op de be sprekingen in Parijs zich wel altijd het gevaar van een continentale politiek versus Engeland bewust? Vele leden oordeelden het merkwaar dig, hoe weinig er gedurende het afge lopen jaar van de toegezegde maatrege len ten bate van de middenstand te recht is gekomen. Er is geen enkel wets ontwerp ingediend en van de andere voornemens is naar buiten ook niets gebleken. Het is hoog tijd, dat een rem wordt aangelegd aan het opnieuw dreigende gevaar van overbezetting van takken van de detailhandel. drie ministers tn italië afgetreden. De president van de Italiaanse repu bliek, Einaudi, heeft het ontslag van de drie socialistische ministers aan vaard. De president heeft eveyeens het de creet ondertekend, krachtens hetwelk de leden van het kabinet gelast worden de vacante portefeuilles ad interim te beheren. schumacher tegen afzonder lijk vredesverdrag. Kurt Schumacher, de leider van de Westduitse sociaaldemocratische partij en oppositieleider ln het parlement van Bonn, heeft heden te Hannover ver klaard, dat hU een tegenstander is van een afzonderlyk vredesverdrag tussen de Westelijke geallieerden en West- Duitsland. Wel eiste Schumacher dat een „staak van vrede" tussen de Westelyke ge allieerden en West-Duiteland zal wor den geschapen, waardoor dit niet meer formeel met de Westelijke geallieerden in oorlog zal iyn.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1