Deviezenopbrengsf Hollandse textiel 40 millioen gulden Engeland heelt (wee-verdiepingen treinen Alma's dubbele taak PANDA EN DE MEESTER -GIDS Tweede Kamer aanvaardt Wet JMateriële Oorlogsschade" Kinderkleding blijft voorlopig uiterst schaars Pinda paradijs is failliet PAND A .J Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 4 November 1949 Tweede Blad No. 26838 Een hogere uitgave van 30 millioen (Van onz£ parlementaire redacteur). Gisteravond heeft de Tweede Ka mer het Wetsontwerp op de Mate riële Oorlogsschade z. h. st, aangeno men. Gelijk gemeld, waren er tot cn met 1 November jl-, liefst 71 amendemen ten ingediend, waarover binnenska mers overleg werd gepleegd tussen regering, commissie van voorberei ding en de voorstellers. Hierbij werd jn hoofdzaak overeenstemming be reikt. Slechts een zevental amende menten werd door de regering af gewezen, en toch door de voorstellers gehandhaafd, terwijl later nog een nieuw amendement werd ingediend. De aldus aangebrachte wijzigingen in het ontwerp vergen een hogere uitgave van 30 millioen gulden. Bij een zo ver doorgevoerd overleg tussen regering en Kamer, dat wel enigszins afbreuk doet aan de waarde van een openbare behandeling, mocht e?n verdere snelle afdoening worden verwacht. De heren v. d. Feltz (C.H.), Hoog- carspcl (Comm.) en Droesen (Kath.) dachten daar evenwel anders over. Her haaldelijk zag men hen de katheder be stijgen om hun door de regering en commissie van voorbereiding afgewezen wensen telkens opnieuw te bepleiten. Na de korte middagpauze stelde voor zitter Kortenhorst echter een limiet vast van 5 minuten per spreekbeurt. En toen was het gauw bekeken. Achter eenvolgens trokken de voorstellers hun amendementen in Slechts over twee amendementen behoefde gestemd te vorden Een. die van de heer v. d. Feltz. werd verworpen bij zitten en opstaan, waarbij het haastig uit de kof- iiekamer toegesnelde lid v. d. Zanden doodleuk midden in de zaal op zijn 'nurksn singgeiten om aan zijn stem plicht te voldoen. Het andere amendement, dat even eens verworpen werd. was van de heer Hoogcarspel. Het viel met 778 stem men. Een motie-Hoogcarspel ten gunste DE FRANSE SOCIALISTEN EN DE REGERING BIDAULT. De Franse socialistische partij zal op 17 en 18 December as. een speciaal con gres houden, waarop zal worden uitge maakt of aan de thans in de door Bi- dault gevormde regering zitting heb bende socialistische ministers zal wor den toegestaan deel van het kabinet te blijven uitmaken. Tijdens de jongste Franse regerings crisis is gebleken dat er een scherp ver schil van mening bestond tussen het bestuur van de partij en de parlemen taire fractie. PREMIES VOOR FRANSE ARBEIDERS. Het nieuwe Franse kabinet van Bl- üult heeft besloten gedurende de mand November aan de arbeiders te Parijs, die minder dan 15.000 francs per naand verdienen, belastingvrije pré- ras van maximaal 3000 francs uit te iffen. zodat hun loon tot 15.000 francs rahoogd wordt. De arbeiders in de provincie ontvan gen loonpremies naar verhouding van de kostenindex voor het levensonder houd. Ook zullen de arbeiders speciale rezinstoelagen ontvangen. Ongeveer 24 millioen arbeiders zijn hierbij betrokken. Men verwacht, dat alle Franse vak verenigingen zullen protesteren dat de premies en verhoogde gezinstoelagen niet toereikend zijn. van vergoeding voor materiële oorlogs schade in Indonesië werd. als niet bij dit WO. thuishorende, tot latere be handeling afgevoerd En zo kwam nog ongedacht snel een einde aan de weinig interessante be sprekingen met de aanneming van het wetsontwerp, zonder dat iemand om stemming vroeg, hetgeen tot hilariteit aanleiding gaf. Dinsdag a.s begint de Kamer met de behandeling van de Rijksbegroting voor 1950, waarbij tevens de devaluatie zal worden besproken. Het verbouwen van de vergaderzaal zal Woensdagvoormid dag als huishoudelijke aangeleeenhsld in Comité-Generaal aan de orde ko men. GRIEKENLAND IN DE V.N. De politieke commissie der VJN. heeft gisteren eenstemmig eer; resolutie aan genomen, waarin aangedrongen wordt op het voortzetten der pogingen om Griekse kinderen, die door de burger oorlog van hun ouders weg geraakt zijn, naar hun tehuizen terug te doen keren. Aanvankelijk werd enige uren gede batteerd, daar de Sovjet-Unie en de landen, die haar doorgaans steunen, gekant waren tégen een paragraaf van de resolutie, waarin de algemene ver gadering verzocht wordt „met bezorgd heid" kennis te nemen van het feit, dat tot nog toe geen Griekse kinderen naar huis gekeerd zijn, tengevolge van de resolutie der algemene vergadering van het vorige jaar. Tenslotte kwam van Britse zijde het voorstel cm de woorden „met bezorgd heid" weg te laten en zodoende kon I overeenstemming worden bereikt. Teleurstellende Engelse onderneming in Oost-Afrika (Van onze Londense correspondent). Het pinda-paradijs, dat Engeland in Oost-Afrika voor ogen staat, is failliet. In de aanplant van apennoten zag men terecht een uitkomst voor dc toekom stige vetvoorziening, maar de uitvoering van het grandioze plan viel hard tegen. Tot eind Maart gaf de regering er 23 millioen pond voor uit, doch de op brengst leverde niet meer dan 85.000 pond op. Men had met allerlei tegenslag te kampen, zoals het uitwieden van oude wortels, dat viermaal zoveel tijd kostte als berekend, opzichters, die de taal der arbeiders niet kenden; arbei ders, die op hun beurt de machines niet konden repareren, en. giraffes, die de telefoonlijnen doorknabbelden. Daar bij kwamen nog twee periodes van enor me droogte. Er is hier zeker sprake van een begin van een epos, dat eens mis schien glorierijk zal eindigen. Dorpen, scholen, ziekenhuizen en havens moes ten worden aangelegd. Dat kan natuur lijk niet allemaal in een handomdraai. De regering heeft deze zaak zelf pas ruim een jaar in handen. Zij wil zich door dit echec niet uit het veld laten slaan en doorzetten, hoewel de apen- nootjes nu merendeels door zonnebloem pitten zullen worden vervangen. Dit voorlopige falen is vanzelfsprekend ko ren op de molen van de oppositie. Een der torybladen noemt de jeugdige mi nister van voedselvoorziening, John Strachey. thans King Kongwa, naar het terrein, dat voor dit experiment is uit gekozen. De regering heeft zeker te veel hooi op zijn vork genomen en heeft te veel overgelaten aan Improvisatie. Over het algemeen is dit juist het sterke punt van de Engelsen, die in wezen slechte plannenmakers zijn. Inderdaad wilde de regering zo snel mogelijk succes boeken, niet alleen uit economische overwegin gen, doch tevens om een nieuw perspec tief te openen door de in vroeger tijden te veel verwaarloosde enorme hulpbron nen van het donkere werelddeel in te schakelen als het begin van een Labour- -Empire-politiek, welke tevens het dol larprobleem zou kunnen oplossen. Dat de weg nog lang is, daaraan behoeft thans niet meer te worden getwijfeld. Dat laaiende branden op de maag. dat U elke maaltijd tot een obsessie maakt. Maar aan dat lijden kunt ge toch da delijk een einde maken! Neem bij de minste aanwijzing van zuurbranden op de maag, een of twee Rennies! Innemen zonder water of wat ook - gewoon maar laten smelten in de mond en die bran dende pijn verdwijnt als bij toverslag van de ene minuut op de andere. En Rennies smaken nog lekker ook. Zorg er voor, altijd een paar Rennies bij U te steken. Om zelf gewapend te zijn bij de eerste aanval van zuurbranden of om een Uwer disgenoten te helpen. Ren nies worden uitsluitend verkocht bij Apothekers en Drogisten. (Advertentie) Nobelprijzen voor Natuur- en Scheikunde toegekend De Nobelprijs voor Natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Japanse profes sor Hideki Yukawa van de universiteit van Tckio, die thans öcceert aan de Columbia-universiteit (V.S.). De Ame rikaanse professor William Francis Gi- auque van de Berkeley-universiteit in Californië ontving de prijs voor Schei kunde. Prof. Yukawa is onderscheiden voor zijn voorspelling van het bestaan van het meson, gebaseerd op de theorie van de kernphysica. Prof. Giauque heeft zich verdienstelijk gemaakt met zijn studies ever het gedrag van stoffen bij een temperatuur, die het absolute nul punt nabij komt. De Zweedse academie voor wetenschappen heeft voorts mede gedeeld. dat dit jaar geen Nobelprijs beschikbaar wordt gesteld voor litera tuur. Velen houden goederen vetst (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen, leverde de to tale Nederlandse export op textlelge- bled het laatste jaar 40 millioen gul den aan deviezen op. Onze grootste kleding-afnemers zijn België en Luxemburg, aan wie dit jaar reeds voor ruim 10 millioen werd verkocht. Onmiddellijk hierop volgt de export naar Indonesië met een bedrag van rond 9 en een half milli oen. De Scandinavische landen Im porteerden voor 4.3 millioen grilden. Naar Canada en Z.-Afrika leverde onze kleding-industrie voor ruim f. 900.000 aan producten, terwijl het modeland bij uitstek. Frankrijk, voor 1.2 millioen gulden in ons land kocht. Naar de harde valuta-arealen echter gaat onze export niet al te best. Zwit serland nam voor f. 800.000 af, terwijl de export van in ons land geconfecti- onneerde kleding na»r de Ver. Staten zelfs uiterst gering is, zulks in tegen stelling tot de aankopen van de Ver. Staten op het gebied van stoffen in ons land (vooral gabardine). MEN MOET OM AMERIKA VECHTEN! Een zegsman, die zeer nauwe han delsrelaties met de Ver. Staten onder houdt en buiten de kleding-industrie staat, meende dat dit aan "de Neder landse confectionnairs zelf te wijten is. Zij passen zich naar men in Amerika zegt namelijk niet voldoende aan bij de vraag van de Amerikaanse markt. De Amerikaanse kleding ls anders, los ser dan die, welke ln Europa gebrui- gelijk is. Wil men dus kleding naar Amerika exporteren, dan dient men aan deze eis te voldoen. Voor de Amerikaan se markt moet gevochtenworden en de prijzen moeten zeer scherp concurre rend zijn om met de eigen Amerikaanse productie te kunnen concurreren. Vele Nederlanders denken nog steeds, dat ze iedere prijs aan Amerika kunnen vragen, met het gevolg dat de Neder landse prijzen vaak verre boven die van onze concurrenten liggen. VERZADIGING OP BINNEN LANDSE MARKT. Wat de binnenlandse voorziening be treft, raakt de markt wat verzadigd op het gebied van heren- en dameskleding. Kinderkleding daarentegen ls uiterst schaars. De detailhandel smeekt om kin derkleding, waaraan de vrouwelijke lezers met jonge kinderen weten het maar al te goed! nu nog enorme be hoefte bestaat. GRONDSTOFFENPRIJZEN STIJGEN. Door de devaluatie zullen de prij zen voor de grondstoffen van onze textiel stijgen. Er lopen momenteel onderhandelingen met de regering betreffende prijsverhogingen. Voor de export-artikelen zal deze prijsverho ging ca. 20 a 25% bedragen. Voor het binnenland minder, omdat men plan nen koestert mindere kwaliteiten en kwantiteiten stof te gaan verwerken. Lopende deze onderhandelingen hou- •den echter vele fabrikanten en gros siers hun goederen vast om straks tegen hoger prijzen op de markt te brengen. Dit betreft goederen, die nog tegen de oude guldens-koers êekocht zijn. Inmiddels staan de aflevering en de detailhandel stil. Botsing tussen Britse jager en bommenwerper NEGEN DODEN. Gisteravond zijn een Lincoln-bom- menwerpcr en een Mosquito-jachtvlieg- tuig van de RAF na een botsing in zee gestort. Aan boord van de vliegtuigen bevonden zich in totaal negen personen. Een Zweeds stoomschip, dat ooggetuige was van de ramp en Britse reddingboten en vliegtuigen hebben tevergeefs naar overlevenden gezocht. De vler-motorige Lincoln, met een be manning van zeven koppen en de twee- motorige Mosquito, met twee man aan boord, namen deel aan een nachtoefe ning. in de buurt van het eiland Wight. PROEVEN MET GELEIDE PROJECTIELEN IN AUSTRALIË. Australische en Britse geleerden zijn begonnen met uitgebreide proefnemin gen met geleide proiectielen en andere moderne wapens. De proeven werden ten dele verricht op een terrein aan de rand van de grote Gibberwoestijn in Australië. De geleerden beweren, dat in dit proefcentrum, dat door Engeland en Australië samen wordt gefinancierd, voor het eerst nauwkeurigheid bereikt is wat betreft vele soorten projectieion in hun ganse vlucht. Onder de talrijke instrumenten, die bij de proefnemingen gebruikt worden, zijn drie speciale ca mera's die nergens anders in de wereld worden gebruikt van belang. DE TYPHOON BOVEN DE PHILIPPIJNEN. 26 doden en verscheidene tientallen gewonden, aldus luidt de voorlopige balans van de geweldigste typhoon, wel ke sedert 1912 over een deel der Philip- pijnen heeft gewoed. 12000 personen zijn dakloos. De stad Dinagat op het eiland Surigao is volledig verwoest. Zelfs de stevigste huizen werden bescha digd, terwijl de gebouwen uit lichter materiaal door de storm letterlijk wer den weggeblazen. De schade wordt op 10 millioen geschat. Maar pas op: stoot Uw hoofd niet (Van onze Londense correspondent). De Engelse stations mogen over het algemeen ouderwets en smerig zijn, de treinen zijn meestal van voortreffelijke kwaliteit. Houten banken kennen we hier niet, ook geen leren. Alles is pluche, eerste klas een beetje mooier en nog gemakkelijker dan de reeds zeer com fortabele derde. De Engelsman houdt van z'n gemak, vooral als hij reist. Van het perron kan hy zo zijn coupé inwan delen zonder hoge opstap. Er is nu een nieuwe attractie bijge komen, namelijk de eerste twee-verdle- pingen-trein, welke maar tien centime ter hoger is dan de normale, omdat het bovenste gedeelte van de ramen van „een hoog" meebuigt met de gebogen zijwand. Met enkele steppen is men op het „bovendek" aangeland. Er behoeft dus niet een trap van acht treden te worden beklommen, zoals in de bussen. Bovendien zitten de passagiers niet recht boven elkaar, doch ls de verhou ding tussen boven en beneden diagonaal. Het grote voordeel is, dat een trein van acht wagons in de nieuwe uitvoering 1104 personen kan vervoeren in plaats van 772, zoals normaal. In het „voor onder" moet men echter oppassen het hoofd niet te stoten, omdat de zoldering veel lager is dan in gewone treinen. Er was-de eerste dag zelfs een lange dame, die niet beneden kon blijven omdat haar hoofd klem zat tegen de zoldering. Nie mand minder dan Herbert Morrison, die vice-premier, bestuurde de trein op zijn reis naar de Zuid-Oostelijke voorsteden. Lachend verklaarde hij na afloop, dat het veel gemakkelijker is dan het Lager huis te besturen, hetgeen zijn functie is als lord-president. FEUILLETON 16) door MARY BURCHELL. Vertaald uit het Engels. Een ongeluk! Het was dus een reëel ï«al, dacht Alma met onbewust cynis me. Niet zo'n vaag soort ziekte, zoals mteder bij tijden voorwendde, juist op ce momenten, dat het haar bijzonder goed gelegen kwam. Ik weet niet, of ik zo goed ben In ie; omgaan met mensen, zei ze ernstig. En om de een of andere reden lachte h>j om deze opmerking. Hij zei echter niet waaróm, en aangezien ze het grote iei van Benham Lodge binnen draai en, had Alma geen gelegenheid hem er naar te vragen. De oprijlaan liep omhoog en er wa len twee bochten naar rechts ln. Zon der van tevoren een goed gezicht op iet huis gekregen te hebben, stonden er opeens vlak voor. Het was, zoals Alma wel eens van de *ej af gezien had, een zeer fraai, styi- "o! oud huis, met pilaren en halfronde '■oeptreden, die naar de voordeur leid den. O, wat een beeldig huis!, riep ze lol bewondering en enthousiasme uit. Ja, het is een mooi huis, gaf hij En de voordeur openmakend, leid- c? hij haar in een grote vierkante hall, »aarop allerlei deuren uitkwamen, en daaromheen op de hoogt van de eerste Verdieping een galerij liep. Alles was d't geschilderd," behalve het houtwerk 'an panelen en dergelijke, dat glansde 'n de natuurlijke houtkleur, en het 'eïultaat van dit geheel was buitenge woon mooi. O, ik zal het heerlijk vinden hier werken, was Alma's eerste gedachte, ze stond even stil met een glimlach an puur genoegen op haar gezichtje. .Hij wachtte, als- wilde hy haar de '3 geven, hoewel hij tevoren ongedul- had geschenen en vol haast om van venelende opgave, om zijn moeder secretaresse-tevens-juffrouw-van- 'welschap te bezorgen, af te zijn. O, wat is het hier mooi, herhaalde ■una en ze glimlachte tegen hem, om lem te beduiden, dat hij haar nu wel rcee kon nemen. Zonder iets te zeggen. 'n2 hy haar voor naar een lichte, nnlge zitkamer. Hoge. openslaande kwamen uit op een groot terras tri ,ractlter za° Alma iets van een hiufci gazon, met randen van in •at en bloeiende bloemen. Van de ■«tier zelf kreeg ze slechts een vage indruk van mooie, elegante meu- met een satijnen bekleding in groen n_i-.,creme. Haar aandacht werd na- -<v! X "timiddellijk ln beslag genomen •^r de enige aanwezige in het vertrek, J; ölartke, donkerharige vrouw, die op rustbank, dicht bij het raam lag. ft ioen ze binnen kwamen, bezig urwerk- dat haar kennelijk •4.1' Maaf toen de slanke rvouw bWc Alma onmiddellijk, dat er verveelds was in de schitterende, tn «en rustloze, donkere ogen, die slechts een ogenblik op haar zoon rustten cm zich dan geheel op haar te concentreren. Murray Farraday boog zich voorover cm zijn moeder enigszins plichtma tig naar-Alma s mening een kus te geven. Dag moeder. Ik heb juffrouw Bren- dall meegebracht. Ik heb u al over haar gesproken. Kom eens bij me, m'n kind en laat me je eens bekijken. Ze reikte Alma een slanke, zeer ver zorgde, mooie hand, en Alma drukte deze met haar warme, gezonde hand druk. Ze ziet er erg aardig uit, pre cies zoals je me verteld hebt. Mevrouw Farraday zei dit tot haar zoon, maar bleef Alma aankijken, die liciit bloesde, maar tcoh vriendelijk glimlachte. Om de een of andere on verklaarbare reden voelde ze haast iets van medelijden met deze beide Farra- days. Thuis vinden ze me helemaal niet mooi, zei ze. Mijn moeder is veel knap per en mijn oudste zusje ook. Het is waarschijnlijk een heel an der soort schoonheid, zei mevrouw Far raday, daarmee haar moeder en zusje onmiddellijk uitschakelend. Zoudt u er iets voor vcelen hier voor mij te ko men werken? Alma bedacht, dat dit waarschijnlijk de meest wonderlijke manier was, om een juffrouw-van-gezelschap-tevens-se- cretaresse aan te stellen. Niemand had I haar nog naar haar capaciteiten ge vraagd, en het feit, dat mevrouw Far raday haar er aardig uit vend zien, kon toch zeker niet van doorslaand be lang zijn. U weet nog niet wat my.n be kwaamheden zyn, mevrouw Farraday, vond Alma ncdig haar onder 't oog te brengen. Murray heeft me een en ander verteld. Alma herinnerde zich de kwaliteiten, die hij had opgesomd, en opnieuw kwam er een ondeugend lachje cp haar gezicht. Maar hü kon u onmogelijk véél vertellen, aangezien hij niet veel weet. Vertelde hij u b.v., dat ik alleen maar kan tikken met twee vingers, en dat ik helemaal geen steno ken? Nee. Mevrouw Farraday glimlach te thans op haar beurt en haar mooie, witte tanden werden zichtbaar. Maar het doet er niet veel toe. Ik houd niet van het geluid van een schrijfmachine en ik vind het prettiger als mijn brie ven met de hand geschreven worden. Er zijn niet zo heel veel brieven tegenwoordig. Ik neem aan. dat u lees baar schrijft en behoorlyk kunt spel len? O ja, dat kan ik zeker, antwoordde Alma, die zich de zwijgende tegenwoor digheid va«n Murray Farraday bij dit onderhoud duidelijk bewust was, ook al stond hij niet meer vlak naast hen. Hü was de kamer doorgelopen en stond thans met een arm op de schoorsteen mantel geleund hen gade te slaan. Murray, denk om dat Venetiaanse beeldje 1 Mevrouw Farraday zei dit, zonder in zün richting te kijken, maar Alma merkte, dat de zo zeer gevreesde me neer Farraday onmiddellük rechtop ging staan, al scheen er wel iets van ergernis waarneembaar te zün in zijn stilzwijgen, Nu, juffrouw Brendall, zoudt u voer mij willen komen werken?, her haalde mevrouw Farraday. Ze had een trage, wathese stem, die toch zeer charmant was. De meeste tyd zou ik u alleen maar 's middags nodig hebben. („Dat leemt goed uit, wat moe der betreft," dacht Alma onmiddellük). En alleen zo nu en dan zcu ik u moe ten vragen ook 's avonds neg even te blyven. Het was ongetwüfeld een pracht- opiossing voor iedereen. Ze zou vrü zijn om ock een groot deel van haar huis- houdelyke teak thuis te blüven vervul len. Daarby kwam, dat Alma geïntri geerd werd door de mensen, die in dit prachtige huis woonden, en ze voelde zich bovenmatig aangetrokken tot deze betrekking, die haar in staat zou stel len meer over hen te weten te komen, ofschoon ze als het ware by instinct besefte, dat alles wat ze over hen te weten zou komen, niet altijd even aangenaam zou zyn. (Wordt vervolgd) Panda staat in het middelpunt der belangstelling! Niet alleen van de kinderen. Als U héél eeflük bent, geeft U toe ook iedere dag steelsgewys naar zün wonderlijke avonturen te gluren. Panda dat grappige kereltje beleeft geschiedenissen om van te duizelen. Ons eigen bestaan is naast dat Zó populair is Panda, dat er weliswaar te zyner ere nog geen s andbeeld, maar wel een kinder- hotel gebouwd is. Dit Panda-kinderhotel staat in het Londense Sussex Square (Hyde Park) en is 't eerste van een serie, waar kindertjes, wier ouders voor zaken of andere redenen 's nach\s niet thuis kunnen zün, hun bedje gespreid vinden en er van „held" van hem, dof, bestoven, rimpeloos. Panda, meestergids Joris Goed- bloed. Knalpeut, Spattenpiepex, Bomberbroek en nog zoveel ande ren zün onze vertrouwde vrienden geworden, zonder welke wy niet leven kunnen In een democratische maatschap- py is geen plaats voor heldenver ering. Maar zo zy er wel ware, zou Panda in de voorste geledéren staan. Pan^a is immers niet maar een gewoon mannetje! Nee; hü is veel meer. Hü heeft zülk een wisselvallig leven, dat z'n naam tot ver buiten de landsgrenzen is doorgedrongen Een leder kan zich aan hem spiegelen: want populariteit is een schone zaak op aarde en wie ls er populairder dan dit wonderiyke ventje met z'n vragende kraaloog jes. dat ondanks alle tegenslagen, toch steeds weer met beide benen op de grond komt? Panda en zyn meestergids kunnen dromen, als ze er zin ln hebben. Hierboven ziet ge twee van deze Panda-meisjes, die in een slaap kamer, waarin èilles aan Panda herinnert door een vriendelyke verzorgster naar bed worden ge bracht. Panda waakt over het tweetal als een zorgzame vader en ze voe len zich best bü hem thuis! Naar één ding ben lk nieuwsgie rig: hoeveel van de talloze kinde ren, die vriend Panda in de Leldse Schouwburg gaan toejuichen, zou den ook niet eens graag in dat Londense Panda-hotel willen sla pen? Daar is nog geen kans op: zij zullen het voorlopig met het toneel moeten doen. Maar Panda zal er niemand in slaap sussen, integendeel: hij houdt U klaar wakker! FANTASIO. 19). Panda rende wat hij rennen kon, want ik verzeker je. dat hü bang was! Hy had helemaal geen zin om weer onschuldig ln de dievenwagen te moeten zitten. Maar die donkere ge daante. die hem had aangeroepen, zet te hem na. Panda hoorde de zware pas sen achter zich aankomensteeds dichter en dichter bijen dezelfde stem riep: „Wacht nu toch even! Hee! Halt! Ho!" „Ik niet!" dacht Pandamaar het mocht hem niet baten. Even later viel er een zware hand op zijn schouder en Panda keek om en toen zag hü niemand anders dan William T. Bob- berbroek, de reiziger. „O!" riep hij. ..O!..o bent het!" „Juist, Jansen, ik!" lachte de heer Bobberbroek. „Selderie, wat liet je me lopen! Niet dat het hindert niks ls beter dan een beetje hollen na het eten. Maar het is bést dat ik je Juist zie! Prachtig! Manjefiek! Je moet weten, dat ik van plan was een uitstapje te maken naar Egypte. Daar moet nogal veel van die oude boel te zien zün, py- ramides en een woestyn en zoen nou zoek lk een gids. Ik vind het altüd fyn als een ander me de dingen wijst. Ik zou zo'n woestijn misschien over het hoofd zien. Voel jy er voor om als gids met me mee te gaan Jansen?" Nu dat was wel iets anders dan in een dievenwagen zitten! Je kunt je zeker wel voorstellen, dat Panda zei: „Graag!" Dat was dus afgesproken. ZATERDAG 5 NOVEMBER. Hilversum I (301.5 M.) VARA 700: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: gram.muziek; 7.33: oog ln al; 7.38: gra- mofoonmuzlek; 8.00: nieuws en weerbe richten: 8.18: oog ln al; 8.23: gram- muziek; 8:50: orgelspel: 9 10: gram.mu zlek; VPRO 10.00: medische causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: ra diofeuilleton; 10.35 voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35: pianoconcert; 12.00: lichte muziek: 12.30: mededelin gen; 12 33: gram.muziek: 12.55: kalen der: 13.00: voor de strijdkrachten; 13 30: gram.muzlek: 14.00: harmonieconcert; 14.30: voor de Jeugd. 15.00- radio phll- harmonlsch orkest en soliste; 18.15: ..Komt binnen"; 18.30: gram.muzlek;! 16.45: 8port--dlscu6sle. 17.00: lazz-dlscus- sie: 17.30: voor de Jeugd; 18.00: nieuws; 18.15 zang en plano; 18.30- voor de strlldkraohten; 19.00. artistieke staal kaart: VPRO 17.30- lezen ln de bijbel; 17.45: voor de Nederlanders ln Duitsland: VARA 20.00: nieuws: 20.05. dingen van de dag: 20.12: Vara Varia; 20.15: Zu'd- Amerlkaanse muziek; 20.45; revue; 2145 socialistisch commentaar; 22.00: sextet,; 22.25" onder de pannen: 22 45: Metropole orkest' 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.- muzl.ek. Hilversum II (416 M.) KRO 7 00: nieuws; 7.15' septet. 7.30- Maria ter ere; 7.45: morgengebed en lit. kalender. 8 00: nieuws- en weerberichten: 8 15: pluk de dag; 9.00- gram .muziek- J30: waterstan den: 9.35- gram.muzlek; 10 00: voor de kleuters: 10 15: gramofoonmuzlek: 11 00 voor de zieken: 1145 gram muriek: 12.00 Angelus: 12.03- lunchconcert; 12.30' me dedelingen: 12 33- lunchconcert: 12.55; zonnewijzer: 13 00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20: muziek voor de leugd: 14.00 zangschool- 14.20 Engelse les- 14.40 amusementsorkest. Tn de pauze n'ano- en orgelspel: 15.30: kroniek van letteren en kunsten: 16.05: dansmuziek: 16 30- ..De schponheld van het Gregoriaans"; 17.00: voor de jeugd; 18.00: gram.muzlek; 18.15; Journalistiek 'weekoverzicht: 18.30: pro menade-orkest; 19.00: nieuws; 19.15: ac tualiteiten; 19.26: septet; 19 50 „Jonge ren pakken zelf aan", causerie; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man zegt er 'tzyne van: 20.12: gram.muzlek; 20.15: „lichtbaken"; 20.40. gram.muzlek: 21.00: gevarieerd progTamma; 21.45: spelregel wedstrijd: 22.00: amusementsmuziek; 22.30: „WÜ lulden de Zondag ln"; 23.00: nieuws: 23.1524.00: Maastrichts Stede- lljk orkest. AGENDA VRIJDAG. Den Burcht: Toneeluitvoering speeltuin- ver. „De Demping". 8 uur nam. Wykgebouw Levendaal: JubllcumDazar. 36 en 711 uur nam. Den Haag (Hokü) Weense IJsrevue, 8.15 uur nam. ZATERDAG: In den Vergulden Turk" Aandeelhou dersvergadering N.V. Boekhandel en Druk kerij v.h. E. J. Brill, 11 uur voorm. Den Haag (Hokü) Weense IJsrevue, 8.15 uur nam. Volkshuls: Lezing H. C. Verkruysen. 4 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Wooracn en muziek' '(18 Jr). Zat. en Zond. 2,15. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Re\ „Grote Strijo" (18 Jr). Zond. 2.15, 4.15. 7,15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15. 7.15 en 9.15 uur. B Casino ..Hamlet" (14 Jr). Zond. 2. 5 en 8.15 uur; overige dagen 2.15 en 8 u. Lldo „Het masker van Dimltrlos" (18 Jr). Zat. en Zond 2,30 4,45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lu*or „Hinderlaag" (18 Jr). Zat. ea Zond. 2,30. 4.45. 7 en 9 15 uur: overig# dagen 2,30, 7 cn 9,15 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3