„Aanzienlijk betere vooruitzichten" „Samengaan Oost-West is mogeiijk" Acheson wenst Nederland en Indonesië geluk V. S. zien uit naar Indonesië's lidmaatschap V.N. Burgemeester Mr F. M. Schokking neemt afscheid van de ..Leidse" Burgemeesterskring WEERBERICHT Troepen mogen niet rekenen allen 1 Juli thuis te Zijn Kijk vooruit en geloof in kracht van Uzelf! 88ste Jaargang VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949 00 No. 26838 Nabeschouwingen over de E.T.C.: Dr Drees Sultan Hamid: „Als wjj er in slagen de op de R.T.C. bereikte overeenkomst ten uitvoer te leggen in de geest, waarin zij is op gesteld, dan zal daaruit naar mijn overtuiging een vruchtbare samen werking tussen Nederland en Indo nesië voortspruiten". Van groot belang achtte dr Drees het feit, dat op de conferentie twee din gen zijn bereikt: een volledige overeen stemming in het Indonesische kamp tussen Republikeinen en Federalisten en de uiteindelijke overeenstemming tussen de Nederlanders en de Indone siërs. Naar zijn verwachting zal de publicatie van de resultaten der con ferentie veel wegnemen van de span ning. al zullen rust en orde wellicht nog niet overal onmiddellijk terugke ren Er zyn, zeide dr Drees, in Indo nesië mensen, die zich onbehagelijk voelen in het vooruitzicht van de terug trekking der Nederlandse troepen, wier bescherming zij niet willen missen, maar aan de andere kant zijn er ook dege nen. die er verheugd over zijn, dat de periode van onzekerheid nu spoedig tot het verleden zal behoren en dat nu de grondslag bekend zal worden, waarop de nieuwe Indonesische geipeenschap zal worden opgebouwd. WERK VOOR NEDERLANDERS. Het uit de weg ruimen van het thans reeds vier jaren geduurd heb bende conflict zal een zegenrijke in vloed hebben op alle levensgebieden cn leiden tot aanzienlijk betere voor uitzichten dan thans, op het stuk van dc hervatting van vreedzame en pro ductieve arbeid. Voor de Nederlandse werknemers in Indonesië zal altijd de mogelijk heid blijven bestaan voor het vinden van een voldoening-gevende werk kring. Ik weet, dat de Indonesische leiders het op prijs stellen, indien Nederlanders met vakbekwaamheid in de nieuwe staat zullen willen arbeiden, hoewel uiteraard de Indonesiërs zoveel moge lijk de hogere en hoogste ambten en posities zelf zullen willen innemen. Dr Drees geloofde, dat de bereikte economische overeenkomst een redelijke basis legde, waarop Nederlandse onder nemingen het werk kunnen hervatten. VERHEUGEND CONTACT. Ten aanzien van de bereikte militaire overeenkomst verklaarde de premier, dat de periode van zes maanden voor de terugtrekking der troepen, uitermate kort waarschijnlijk te kort is. doch dat Nederland alles in het werk zal stellen om de terugtrekking binnen deze periode te voltooien. Onder de gunstigste resultaten re kende dr Drees het feit, dat het nauwe contact met de Indonesische leiders, vele Nederlanders in staat heeft ge steld hen goed te leren kennen en op dc hoogte te komen van hun ideeën omtrent een groot aantal onderwerpen. Dit bijna voortdurende contact en over leg, heeft bijgedragen tot een. veel be tere atmosfeer hier, dan zelfs met de beste bedoelingen in Indonesië mo gelijk was. Alles zal gedaan worden, al dus eindigde dr Drees. om de over dracht van de soureiniteit op of vóór 30 December, mogelijk te maken. •NIEUW GUINEA ZIT ONS HOOG". Sultan Hamid, de voorzitter van de 3.F.O.-delegatie, zeide met betrek king tot de R.T.C.„Ik ben altijd op timistisch geweest en ik heb gezegd: daar komen we wel uit. Alleen wat Nieuw Guinea betreft dat zit ons vrij hoog. Wü kregen van de B.F.O. het mandaat mee: vasthouden aan Nieuw Guinea. Doch op dit punt lie pen wü vast. De Nederlandse delega tie hadden wij wellicht nog wel kun nen overhalen, ons standpunt te de len. maar het Parlement per sé niet. Ik ben bang dat een bepaalde groep mensen, die Nieuw Guinea afschildert als hèt ideaal voor de Indische Neder landers. er de oorzaak van zullen zijn, dat deze mensen zich met hun eigen slag en eigen taal Isoleren van de an dere volken van Indonesië. Spr. ver trouwde echter dat dit Kabinet de N. Guinea-kwestie wel zal regelen. al staat men soms diametraal tegen over elkaar, samengaan van Oost en West toch wel mogelijk is. De Neder landers behoeven niet al te somber te zijn en te geloven, dat Indonesië nu voor hen is verloren, dat er chaos en andere narigheid komt. Spr. is er niet zo angstig voor". De Sullan prees dc samenwerking met de Ned. delegatie en het „fan tastisch goede werk" van de Unci zonder haar zouden wij er misschien niet uitgekomen zyn. Zij heeft alleen maar geluisterd en is nas in actie ge komen, wanneer een beroep op haar werd gedaan. Wjj zouden graag zien dat dezelfde leden in Indonesië terugkeerden cn men geen nieuwe leden aanwijst, die onvoldoende met de zaken op de hoogte zyn. Wat Hatta c.s. betreft zei hij dat, als deze mensen de leiding krijgen in de centrale regering, alle partyen coed af zijn. VERWEZENLIJKING ZELFBESCHIKKINGSRECHT"? Het zelfbeschikkingsrecht voor de Minahassa en andere gebieden kan met behulp van de Unci worden gereali seerd. Volksstemmingen kunnen onder toezicht van de Unci worden gehouden, wanneer zulke gebieden zich tot een negara vormen. Eventueel kunnen zij dan besluiten uit de R.I.S. te treden. Spr. geloofde echter dat een volksstem ming zal uitwijzen dat de bevolking in grote meerderheid in de R.I.S. wil blij ven. Op een desbetreffende vraag ant woordde de sultan te vertrouwen, dat de 16 parlementen in Indonesië de be sluiten van de R.T.C. wel zullen rati ficeren. Scandinavische landen willen tolunie tot stand brengen De ministers van Buitenlandse Zaken van Denemarken, Noorwegen en Zwe den hebben Harriman, ambassadeur van het plan-Marshall, medegedeeld, dat zij streven naar de vorming van een tolunie. Een dergelijke unie, zo verklaarden zij, zou een regionale groep, overeenko mende met de Benelux, vormen als on derdeel van de grotere economische een making van Europa, waarop Hoffman, administrateur van het plan-Marshall, aandringt. VERDEELDHEID OP CHINESE AMBASSADE TE PARIJS. Pro-communistische functionarissen van de Chinese ambassade te- Parijs hebben zich in het gebouw geïnstal leerd, nadat zij langs de particuliere detectives en wachten waren „geïnfil treerd", die door de zaakgelastigde, dr Tcean mao-lan, waren gehuurd. Een van de nationalistische Chine zen zei.'dat zes leden van de ambassa de en drie van de. consulaire staf, „naar Mao tse toeng waren overgelopen" en ontslagen waren. De nationalistische regering wordt nog door Frankrijk er kend. Republiek toonde nationalistisch karakter Het Amerikaanse Ministerie van Buit. Zaken heeft een verklaring van Dean Acheson vrijgegeven, waarin de Ameri kaanse regering Nederland en ae In donesische vertegenwoordigers geluk wenst met de hoge graad van staats manschap, die beide partijen in de loop van de conferentie hebben getoond. In deze verklaring wordt o.a. nog ge zegd: „Door haar moedig optreden tegen de opstandige communistische beweging van vorig jaar September heeft de Indonesische Republiek haar werke lijk nationalistisch karakter getoond. De Indonesische Federalisten hebben zich by de Indonesische republiek aangesloten cn tijdens de conferentie te Den Haag een voor geheel Indone sië geldend nationalistisch standpunt ingenomen. Dc Nederlandse regering, onder welker auspiciën de R.T.C. werd gehouden, heeft gedurende dc onder handelingen een volledige trouw aan haar principe van de onafhankelijk heid voor Indonesië aan de dag ge legd cn vertrouwen getoond in de in tegriteit van de nieuwe staat. Acheson zeide tenslotte: „De nieuwe Republiek van een verenigd Indonesië zal zich tegenover een grote taak ge plaatst zien en zal een zwaTe verant woordelijkheid op zich moeten nemen. Zij kan rekenen op sympathie en steun van allen die in democratie en 't recht van zelfcestuur geloven. Wat de rege ring der Ver. Staten betreft, wordt een studie gemaakt van de middelen waar mede zij steun kan verlenen, indien een dergelijke steun gewenst wordt. Het zal voor de Ver. Staten een voldoening zijn de Indonesische republiek welkom te heten in de gemeenschap van vrije na ties. De Ver. Staten zien uit naar hel lid maatschap van Indonesië van de Ver. Naties, welk lidmaatschap Neder land op zich heeft genomen voor te stellen. Met hun staat van dienst van welmenend nationaiismc kan men van het Indonesische volk verwachten, dat het met succes alle pogingen van een agressieve buitenlandse dictatuur om de nieuw verworven onafhanke lijkheid omver te werpen, met goed gevolg zal weerstaan. Per K.L.M.-vlieg tuig vertrok naar Rome onze oud-stadgenoot, de heer H Niemer, missie-arts op Flores. Dc heer Niemer zal m Rome lezingen houden over zyn werk zaamheden op Flores en vandaar zal hy per K.L.M. naar zijn missiegebied terug keren. Hy werd op Schiphol uitgeleide gedaan door zijn moeder cn zuster Duynstee uit Leiden. Amerikaans Superfort neergestort 11 SLACHTOFFERS. Elf personen zijn om het leven geko men, tengevolge van het neerstorten van een superfort van de Amerikaanse luchtmacht' in de zee nabij de Bermuda- eilanden. Ei* waren naar gemeld veertien per sonen aan boord van het toestel, dat eerst exploideerde en daarna in zee stortte. Er zijn drie overlevenden ge vonden. Het toestel hield een proef vlucht en viel neer op enige honderden meters afstand van een fabriek met dui zenden liters zeer ontvlambare oliën. Gen. Buurman v. Vreede te Batavia GROOT INTERNATIONAAL SUCCES. Internationaal is het slagen van de R-T.C. een groot succes. Bewezen is dat, WEINIG VERANDERING, De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk in de Noord oostelijke helft van het land. Langs de waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid, elders zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht on morgenochtend opnieuw op vele plaatsen nachtvorst, voornamelijk in het Zuid-Oosten van het land. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 5 NOVEMBER. Zon op: 7.41 uur; onder: 17 06 uur. Maan op: 16.40 uur; onder: 7.18 uur 'V M.). Nx>gWater te Katwijk te 2.52 en 15.09 uur. nummer bestaat uit aclit pagina's. In een radiorede voor de troepen heeft de legercommandant in Indonesië luit.-generaal Buurman van Vreedsn, te Batavia een uiteenzetting gegeven van de ter RTC getroffen regelingen ten aanzien van de positie der militairen. Overeengekomen werd, aldus spr., dat er zoveel mogelijk naar zal worden gestreefd, dat binnen een termijn van zes maanden na de souvereiniteits- overdracht het personeel der Kon. Landmacht zal kunnen repatriëren. Van Nederlandse zyde werd voorzien, dat dit niet mogelijk zal blijken; het personeel van de K.L. mag er dus niet geheel vast op rekenen omstreeks Juli 1950 weer thuis te zijn. Dit houdt verband met de beschikbare scheeps- ruimte en andere factoren. Ten aanzien van het KNIL gaf de legercommandant een aantal bijzonder heden over de afvloeiing van de Indo nesische leden, die niet wensen over te gaan naar de strijdkrachten van do R.I.S. Besprekingen Grote Drie? De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Amerika er. Engeland on derhandelen thans over de mogelijkheid van een spoedige bijeenkomst te Parijs ter bespreking van de Duitse vraagstuk ken. zo hefeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie onthuld. De legercommandant besloot: „Hoe wel de regelingen nog geheel moeten wordën bestudeerd, meen ik thans reeds te megen zeggen, dat de sociale rege ling voor het Indonesische personeel van het KNIL, dat niet naar ae strijd krachten van de R.I.S wenst over te gaan, mij bevredigend voorkomt." BRITS HOGERHUIS IS TEGEN ECON. REGERINGSMAATREGELEN. De Britse regering heeft een motie bij het Hogerhuis ingediend, waarin het Huis werd verzocht zyn goedkeu ring te hechten aan de economische regeringsmaatregelen, waarbij een be drag van 280.000.000 pond sterling wordt besnaard. Deze motie werd met 116 te gen 29 stemmen verworpen. Deze nederlaag van de regering in het Hegerhuis, waar de conservatieven een grote meerderheid hebben, zal. zo als door de minister voor de Burger luchtvaart. lord Paken'nam, na een debat, dat twee dagen heeft geduurd, werd verklaard, geen wijziging in de Britse regeringspolitiek brengen. Mr Fockema Andreae tot de strijdkrachten Burgemeester mr F. M. A. Schokking van Alphen i geheel rechts op de fo£o) die Vrijdag, 2 December, om 3 tjur'iln het gebouw Javastraat 2S te Den, Haag ge ïnstalleerd zal worden als burgemeester van de Residentie, vertoefde^is^ermid- dag voor het laatst temidden -.yan de „Leidse" burgemeesterskring/-'wélke op geregelde tijden in „Het GuTdéh' Vlies" wordt gehouden. Onze foto toont van rechts naar links de burgemeesters Schokking van Alphen, Sandberg Boe- lens van Sassenheim, Van der Hoeven I van Voorschoten. Höweler van Rijnsburg, Van Kinschot van Léiden voorzitter van dekring), Baumann van Oegstgeest, Van Diepeningen van Leiderdorp, Von Fisenne van Warmond, Van Wagenin- gen van Woubrugge. Hoynck van Papen- drecht van Alkemade en De Graaff van Voorhout. Gisteravond heeft de Staatssecreta ris van Oorlog mr. W, H, Fockema Andreae, voorzitter van de militaire missie ter R.T.C. in het Radio-Stryd- krachtenprogramma naar Indonesië een toespraak gehouden, waarin hy er o.a. op gewezen heeft, dat zich in Den Haag in de laatste twee maan den een duidelijk proces voltrokken heeft van onderling verstaan van dc militairen van K.L. en K.N.I.L., van Luchtstrydkrachten en K.N.I.L.. van Kon. Marine en land- en luchtstrijd krachten. dat niet alleen tot persoon lijke vriendschap, maar ook tot on derling vertrouwen en gezamenlijke vastbeslotenheid heeft gevoerd. In Den Haag heeft zich bovendien voltrokken een groeien van het ver trouwen van Nederlanders ten op zichte van Indonesiërs cn omgekeerd, welke op allen, die dit hebben mogen meemaken, een zeer diepe indruk heeft gemaakt. Indonesiërs en Nederlanders samen, die deze overeenstemming bevorderden, voelen zich verplicht om de uitwer king verder ter hand te nemen en zijn daartoe bereid. Zij allen hebben geloof gevonden in de nieuwe ontwikkelings mogelijkheden. die voor ons liggen en daarom is het plicht voor de Neder landse strijdkrachten en voor Neder land en Indonesië om gezamenlijk en vastbesloten de weg ts gaan van de uitvoering der overeenkomsten, welke op 2 November plechtig in de Ridder zaal werden gesloten. Ik verwacht, dat ieder, die bij de uitvoering betrokken zal zijn als militair dc hem gegeven orders zal uitvoeren, maar bovendien zal delen in de overtuiging, welke bij mij leeft, dat een cerlyke uitvoering van wat thans is besloten en waarin voor j beide landen nieuwe cn goede pers pectieven zijn gelegen, de voorwaarde kan scheppen voor onze kinderen om Nederland en Indonesië als vrienden te doen samenleven en de vrede tc dienen. Ziet niet terug naar wat is geschied en laat u niet leiden door haat. noch door wrok. kijkt vooruit en gelooft in de kracht van uzelf, in de bereidheid van uw vroegere tegenstander om de vriendschap in de' toskomst een nieuwe vorm te geven-en treedt aan. gii allen gezamenlijk, om het woord waar te ma ken, dat met instemming van onze ge liefde Koningin door Nederland werd gegeven I l Kerk en Staat in Tsjecho-SIowakije Dc Tsiechoslowaakse regering heeft bepaald dat door de leiding der R.K. kerk in Tsjecho-SIowakije lijsten moe ten worden opgesteld met candidaten voor vacante priesters-functies. De re gering zal dan uit deze lijsten haar eigen keus maken. Andere kerkelyke ge zindten in Tsjecho-SIowakije mogen zelf hun candidaten voor te vervullen godsdienstige functies aanwijzen, doch zy moeten de goedkeuring van de staat verkrijgen. In de staatscourant werd de tekst van vijf in de afgelopen week door het kabinet goedgekeurde regeringsbeslui ten gepubliceerd. Volgens deze beslui ten zal de regering voortaan controle uitoefenen op alle kerkelijke instellin gen. Deze regeringscontröle strekt zich ook uit tot alle voormalige kerkelijke bezittingen, welke vallen onder het thans doorgevoerde stelsel van landher vorming en tot. vroegere eigendommen der kerken, welke worden getroffen door na t'onalisatie-maa treeelen. Er is voorts ook een voorziening ge troffen voor de gevallen, v/aarin de geestelijkheid weigert bij benoemingen van priesters de door de staat gestelde voorwaarden het afleggen van de eed van trouw aan de Tsiechoslowaakse republiek, politieke betrouwbaarheid van de candidaten en het aanvaarden van betaling door de staat na te ko men. In dergelijke gevallen zal de staat indien binnen veertien dagen geen over eenstemming is bereikt, de kerkelijke autoriteiten verzoeken de betrokken priesters te ontslaan. Indien een derge lijk verzo&k van de regering niet bin nen veertien dagen is ingewilligd, zal de regering de niet vervulde priester plaatsen als vacant beschouwen. In een der besluiten is door de rege ring bepaald dat kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders in de toekomst in te genwoordigheid van de minister-presi dent, een eed van trouw aan de rege ring moeten afleggen. Wensen zij dit niet te doen, dan zal hun benoeming niet door de regering worden erkend. Dit besluit is van toepassing bij be noemingen van aartsbisschoppen, bis- sehoopen en beheerders van kerkelyke goederen. De lager geplaatste geestelijken moe ten de eed van trouw aan de Tsjecho- slowaakse regering afleggen ten over staan van de minister van Justitie Ce- nlcka. die belast is met het toezicht op kerkelijke aangelegenheden. Bonn blijft hoofdstad van West-Duitsland Met 'ZflO tegen 176 stemmen bij elf onthoudingen en drie ongeldige stem men. heeft de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) gisteren bij geheime stemming besloten, dc Rijnstad Bonn te handhaven als bondshoofdstad. Dc 176 stemmen werden op Frankfort uitgebracht. De sociaal-democraten hadden voor gesteld het voormalige hoofdkwartier van het geallieerde militaire bestuur tot hoofdstad te kiezen. Burgers van Bonn, die zich in de wandelgangen van het parlement om een luidspreker verdrongen, juichten toen de voorzitter van het parlement, Erich Kohier, de uitslag bekend maak te Secretaressen, telefonisten en andere employé's voerden vreugdedansen uit in I de gangen, omdat zij hun betrekking zouden behouden. De afgevaardigden in de Bondsdag, die op een langdurig de bat hadden gerekend, reageerden met een rustig applaus. Alle regeringsbureaux. die Thans nog in Frankfort werken, zullen nu naar Bonn wortien overgebracht. Hierdoor zal in Bonn ongeveer 50.000 vierkante me ter kantoorruimte nodig zyn. Voorts zul len 20.000 personen, die direct of Indirect met de regering verbonden zijn, ln Bonn ondergebracht moeten worden. Dit zal tenminste een jaar duren, zo menen zelfs de vurigste voorstanders van Bonn a'.s hoofdstad. Het personeel van het geal lieerde hoge commissariaat, ongeveer 2 000 personen, zal eveneeens naar Bonn moeten verhuizen. Het beroep van de Amerikaanse communistische leiders OP BORGTOCHT VRIJGELATEN. Het Amerikaanse hof van beroep heeft beslist, dat de elf Amerikaanse communistische leiders, die wegens sa menzwering veroordeeld zijn. hangende het hoger beroep, op borgtocht vrijge laten dienen te worden. Als borgtocht werd vastgesteld 30.000 dollar voor vier der appellanten en 20.000 dollar voor de anderen. Het O M. had 100.000 dollar en 75O00 dollar resp. verlangd. Het beorag ls gestort, D' vrijlating te echter nog uitgesteld. r het O.M. van mer.ing ls. dat ook de opgelegde boeten m 10.000 dollar eerst betaald moe tea worden. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leldèn - Gtro no: 57U55 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKBN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1