Worsteling met de vakbeweging Ook Engeland (ietst - Hertstbeeld Beschouwingen over wijziging L.O.-wet 1920 Met een enkel woord DINSDAG 1 NOVEMBER Londens logboek <Vsn onze Londense col-respondent) Engeland is thans getuige van een traag intern opvoedingsproces, waarbij de gehele productiewereld betrokken is. De worsteling tussen regering en vak bonden dreigt echter een permanent karakter te krijgen. Het is een fantas tisch feit, dat na de devaluatie de vak beweging nog altijd een slag om de arm houdt en de formulering van haar standpunt van week tot week uitstelt. Het verzet van vele arbeiders is be grijpelijk, aangezien van hen gevraagd wordt meer goederen te produceren, die het eigen land nooit zal zien en bo vendien zonder hogere beloning. Daar bij komt, dat de devaluatie voor vele firma's hogere winsten betekent. De regering is er niets happig op om die winsten via de belasting weer af te tap pen en dringt daarom aan op gerin gere winsten door lagere prijzen. De grootste zorg vormt de komende over schakeling van arbeidskrachten naar de exportindustrie. Een studiecomité van werkgevers en vakbond leiders is aan het werk geslagen, ook om het probleem der langere werktijden te be kijken. Uitbanning der werkloosheid betekent allerminst, dat Iedereen zijn betrekking bij een bepaalde firma of zelfs in een bepaalde bedrijfstak auto matisch zou kunnen behouden. Ook zullen sommige fabrieken andere pro ducten mceten gaan maken. Belangrijk L, dat Engeland zo lang mogelijk wil vast houden aan het principe der vrij willige medewerking en persoonlijk ini tiatief. Het wil demonstreren, dat drastische maatregelen ook door overleg tct stand kunnen komen. Tegenover totalitaire gedachten wensen de merk waardige Britten ook thans weer een openbare les in democratie te geven. Het is gced, dat men ook deze kant van de zaak ziet bij alle crltiek, die vaak terecht op de Engelsen wordt uit geoefend. ENGELAND OP DE RACE-FIETS. Ook in Engeland weet men wat fiet sen is. al zou men dat. niet zeggen In een stad als Londen, waar het rijden op een flets neg altijd een acrobatisch waagstuk is. Desalniettemin ziet men hoe langer hoe meer lieden zich met hun rijwiel in het avontuur storten. Dit is kennelijk een crisisverschijnsel. De bussen kosten kapitalen. Van elke vier Engelsen bezit er één een fiets. Op merkelijk is de inburgering van de race-fiets, waarmee mensen uit alle lagen der maatschappij er op vrije dagen op uit trekken. De Londense rij - wdeltentoonstelling In Earls Court is dit jaar de grootste in haar soort. Er is een experimenele Raleigh, die maar 7 kg weegt. Men probeert lichte meta len hoe langer hoe meer toe te passen. Speciale modellen zijn er voor Indiërs met hun over de gTond slepende kle ding. Voor Inboorlingen, die barrevoets Drs W. BOS IN VRIJHEID GESTELD. Deviezensmokkel binnenkort voor gerecht. Dc secretaris van de v.m. Haagse bur gemeester, drs W. Bos is uit de voor lopige hechtenis ontslagen. Dit ontslag is het gevolg van een beslissing In raad kamer van de Arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage. Men achtte ver der geen termen aanwezig om drs Bos, die sinds half Mei van dit jaar in voor arrest zit, gevangen te houden. De be slissing ls het gevolg van het verzoek van de gedetineerde om ln vrijheid te worden gesteld. Het onderzoek is thans zover gevorderd, dat zeer binnenkort de datum van de terechtzitting, waarin de deviezensmokkel van drs Bos en waar schijnlijk ook die van zijn medeplich tigen wordt behandeld kan worden vast gesteld. VRIJHEID VOOR INTERNATIONAAL VERVOER GEVRAAGD. A.N.W.B K.N.A.C. en E.V.O., hebben zich tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend, met een schrijven waarin zij er op wijzen, dat, gezien de algemene aandrang nationaal en in ternationaal naar grotere vrijheid van ontplooiing voor het bedrijfsleven cn meer speciaal voor het vervoer, er huns Inziens geen enkele reden meer ls om het Nederlandse grensoverschrij dende vervoer aan beperkingen te on derwerpen. EEN 14-JARIGE VERLAMDE COMPONIST. Het afgelopen weekend zijn te Han nover met veel succes voor de eerste maal composities van de 14-Jarige toon dichter Wolfgang Streiber, ten gehore gebracht. Hij schreef een concert voor strijk orkest, een strijkkwartet met hobo en muziek voor kamerorkest. De compo nist bespeelt zelf geen enkel instrument, daar hij aan een verlamming lijdt. VOORUITZICHTEN DER VEEVOEDERVOORZIENING. Ir J A. P Franke, voorzitter van het Bedryfsschap voor veevoeder, zal in een causerie welke op Maandag 7 November a s. van 19.4519.55 uur via de zender Hilversum I zal worden uitgezonden, enkele belangrijke aspecten van de vee voedervoorziening belichten, een en an der in 't kader van de onlangs inwer king getreden regeling. HET HONGAARS-JOEGOSLAVISCHE GRENSINCIDENT. Volgens een Hongaars regerlngscom- muniqué draagt Joego-Slavië de schuld van het grensincident van Donderdag Tussen de 30 en 40 Joegoslavische sol daten trokken ten Zuiden van Gvo- ruspuszla de grens over en sneden Hon gaarse prikkeldraadversperringen door. aldus dit communiqué. Hongaarse grenswachten hadden het vuur geopend en na veel vuren de Joegoslavische eenheden gedwongen zich terug te trekken. Aan geen van beide zijden werden verliezen gemeld. DE C.I.O. EN DE COMMUNISTEN. De voorzitter van de Amerikaanse C.I.O. (Congres of Industrial Organisa tions), Philip Murray, heeft op de jaar lijkse conventie verklaard de organisatie van communistische sympathiserenden te zullen zuiveren, Ten minste drie en mogelijk een twaalftal vakverenigingen onder „linkse leiding" worden met uitstoting bedreigd. Murray zclde. dat de ..linksen" de be langen van de Soyjet-Unle dienden, zelfs indien dit de vernietiging van de demo cratische vakverenigingen zou betekenen. gaan, zijn er nu speciaal omwikkelde pedalen. De Nederlandse rijkspolitie bestei.de vijftig tweetakt motorfietsen. DICKEN'S-SFEER. De eindeloze zomer ls dan tenslotte schaakmat gezet door zwiepende en gut sende herfststormen. Uit de battery en en schoorstenen, die de daken ontsie ren, elk vertrek heeft hier 'n stook plaats kringelt weer de blauw-grijze rook omhoog. De Engelsen verkneute ren zich als van ouds bij hun onecono mische open vuren, welke viervijfde van de warmte verloren doen gaan. maar voor de huiselijke romantiek on misbaar zijn. Kachels bevorderen echtscheidingen is de laatste leuze in het verzet tegen zuiniger verwarming. Op de straathoe ken staan weer de groezelige verkopers van gepiepte kastanjes. In het flikke rende groengele licht der onheilspel lend loeiende gaskousjes. Men struikelt weer over de bizar uitgedoste kinderen met zwarte tronies, die hun pennies op eisen voor het jaarlijkse Guy Tawkes ritueel. De nieuwe lord mayor zal zijn traditionele intocht houden. Er is weer folklore, nattigheid en mist. De En gelsman, rillend en huiverend, begint zich in deze Diokenssfeer weer mens te voelen OM TE HUILEN.... Een ibakkersvrouw uit de Jordaan te Amsterdam vergistte zich en gaf een klant ln plaats van een briefje van f. 20,van f 1 000. terug. Klant en briefje zijn spoor loos ALWEER EEN DRIELING! Het echtpaar Verhagen te Capelle (N.-Br.) werd verblijd met de geboorte van een drieling, twee jongens en een meisje. SUSANTO NAAR DJOKJA. Susanto is naar Djokja vertrokken, waar Woensdag in een speciale zitting het Nederlandse antwoord op de laat ste Republikeinse aide-memoire zal worden besproken. Dit antwoord is door de Republikeinse delegatie eveneens aan de Unci overhandigd. Staat leent een half milliard GEDURENDE 50 JAAR a 3 1/4%. De minister van Financiën maakt be kend, dat, ter gedeeltelijke consolidatie van de gelden gereserveerd in 's Rijks schatkist ter deelneming ln staats schuld, met de Ryksfondsen en -instel lingen per 2 November 1949 een on derhandse geldlening is afgesloten, groot f. 500.000.000, waarvan geplaatst is bij het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds f. 113 mlllicen, de Rijksver zekeringsbank f. 80 millioen, de Rijks postspaarbank f 190 millioen en de Postchèque- en Girodienst f. 117 mil lioen. Deze lening h'eeft een looptijd van 50 jaren en draagt een rente van 3 1/4%. Zij wordt aangegaan tot de koers van 200%. Reeds voor ruim 1 72 millioen aan T.NJ. uitgekeerd SUKARNO'S ZWAGER ZETTE TOT STAKING AAN. In verband met de Republikeinse mededelingen, dat de betaling aan de T.N.I. nog niet of stroef geschiedde, heeft dr Koets verklaard, gegevens te hebben gevraagd van alle betrokken Nederlandse commandanten. In Noord- Sumatra zijn Inmiddels gegevens ter beschikking gekomen. Deze tonen aan, dat 7 October f. 766.500 door middel van een cheque op de Javabank werden uitbetaald aan de luitenant der T.N.I. Alwi Nur- do. Op 25 October werd op dezelfde wüze f. 913.000 gulden uitbetaald. De betalingen zijn gebaseerd op 20.000 man in Noord-Sumatra, uitgezonderd Atjetv en lopen over de periode tot 28 October. Op 27 October werd het eerste republikeinse verzoek ontvan gen voor levering in natura, waarover thans besprekingen gaande zijn. Ten aanzien van de toestand ln Oost- Java heeft dr Koets verklaard, dat deze zich niet ongunstig ontwikkelt, behalve in de gebieden, waar commu nistisch georiënteerde guerillagroepen gelegerd zijn, nl. in het gebied van Z.- Malang en Zuid-Kediri. Naar aanleiding van de arrestatie van familieleden van president Sukarno te Blitar, zeide dr Koets, dat bericht ont vangen was, dat de zwager van Sukarno gearresteerd werd wegens poging tot aanzetten van staking. Voor zover hem bekend was, werd de betrokkene nog niet vrijgelaten Reeds eerder wees ik er op, dat de tegenwoordige Jeugd „voorlijk" is. Of 't nu komt. omdat zij voor zichzelf méér vrijheid koos, dan wel dat de ouders haar meer vrij heid geven, laat ik buiten be schouwing. Maar een feit is, dat kinderen eerder dan vroeger het geloof aan sprookjes hebben verloren en mst beide benen nuchter-zakelijk op de grond staan De oorlog en al wat zich daarom afspeelde, zal er zeker mee verband houden: in de gezapige tijd van weleer, zon der grote spanningen en een vlie gensvlug tempo, zal ook de kin deren twikkeling wel niet zo snel gegaan zijn Hce geheel anders nu! Een kind behoeft men in deze tijd niets meer wys te maken: het wéét z'n weetje, al lang voordat wij weten, dat hij het weet en maakt er naar gelang z'n aard een goed of kwaad gebruik van. Waar al die wijsneuzen hun wijs heid vandaan hebben, blijft een der vele raadselen van deze raad selachtige en verwarrende tijd, al moet gezegd, dat wij ouderen er ook debet aan zijn: wie zal 't een kind kwalijk nemen als 't zijn oren spitsj;. wanneer ouderen hun Inzichten op luide toon in de huiskamer verkondigen, of debat teren over allerhande onderwer pen. die niet voor het kinderoor bestemd zijn? Niets aan te doen: de tild van de aparte kinderkamer is allang voorbij Nu heeft me wéér een kinderstunt •getroffen Daar schrijft me nota bene de zes jarige Axel d'Etter, die thans een der appartementen van zijn be roemde confrère Shaw bewoont, een boek getiteld: „Het opwin dende bos". De omslag ziet er sterk opwin dend uit: juichende kinderen voor een bos met olifanten en giraffen, met een daarover scherend vlieg tuig. Het ventje schreef 't boek eerst in het Frans en vertaalde het zonder blikken of blozen in het Engels Hij heeft het opgedragen aan z'n moeder, die de eveneens opwindende naam ..Madame In- graa Elena a'Etter-Bulgarides" draagt. Z'n uitgever zegt, dat de inhoud een bepaalde charme heeft, die op later leeftijd niet meer tot uit drukking gebracht kan worden. Denk niet dat Axel met schrijven opgehouden is: hij is alweer met een nieuw bezig, dat over twee avontuurlijke zwanen gaat, die van het meer van Geneve naar Londen reizen. Ook dat is al door een uitgever geaccepteerd. Voor de variatie schreef hij het ln 't Engels en maakt er nu een Franse vertaling van. Axel ging op z'n derde jaax sohrijven. Maar dat is neg niets: zodra hij begon te spreken, kon het ventje ook ieder woord zonder fouten spellen. En z'n boeken schrijft hU zonder ooit iets te veranderen zo vlug op. zó vlug, dat iedere andere auteur zélfs ik! hem er om zou be nijden. Zei ik U niet, dat kinderen tegen woordig voorlijk zijn! Zelfs Shakespeare wist 't al: er gebeuren vreemde dingen tussen hemel en aarde. Een vraag: wat zou er uit dit litteraire wonderkind groeien? Wordt het misschien de Shakes peare der toekomst FANTASIO Minister vindt 8 jarige school noodzakelijk GEEN LEERPLICHT VOOR KLEUTERS. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorlopige verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wij ziging van de Lager-Onderwijswet 1920. Hieraan ontlenen wij, dat hoewel op dit ogenblik niet van een feitelijk tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs kan worden gesproken het aantal on derwijzers toch wel aan de krappe kant is. Het is zaak om met het aantal on derwijzers zo zuinig mogelijk om te springen en daar, waar een onderwij zer niet strikt nodig is, geen onderwij zersplaats verplicht te stellen. Dit klemt te meer met het oog op de komende ja ren, wanneer het abnormaal grote ge boorte-accres, zich bij het lager onder wijs zal doen gevoelen. Slechts daar waar een voldoend aan tal leerlingen voor het V.G.L.O. aanwe zig is. zal een schoolgebouw mogen ver rijzen. Het onderwijs in een zevende en achtste leerjaar van een school voor gewoon Lager Onderwijs moet als een noodmaatregel worden beschouwd. De minister is daarom bereid, waar dit ook maar enigszins mogelijk is, de toe stemming te verlenen, dat de school voor gewoon Lager Onderwijs slechts uit zes klassen zal bestaan. Het totaal der gestichte V.G.L.O. scholen bedraagt 333, van welk aantal er 63 voor 1 Juli 1947 en 53 na dat tijd stip zijn gesloten. De minister acht het voorschrift van een achtjarige lagere school noodzake lijk. Niet voor de verstandige ouders, maar voor de kortzichtigen, die hun kinderen zo spoedig mogelijk willen zien verdienen. Wanneer echter de school voor gewoon Lager Onderwijs niet zes, maar acht leerjaren omvat, kan noch op art. 7. sub 4, der leer plichtwet, noch op de afstand een be roep worden gedaan. De ouders kun nen dan met succes worden vervolgd. Voor wat betreft de aansluiting van de Ambachtsschool aan de Lagere school is de minister tot de conclusie gekomen, dat onder de huidige omstandigheden in het belang van de leerlingen en ln dat van de industrialisatie de invoering van een voorbereidende klasse aan de Ambachtsschool de aangewezen oplos sing is. De vraag of er plannen bestaan tot opheffing van de kleine VGLO-scholen met ingang van 1 Januari 1950, beant woordt de minister zeer beslist ontken- nend. Art. 2>l van het ontwerp van wet wyst- trouwens ook in een geheel andere richting. Het denkbeeld om op de duur een l nieuw type maatschappelijke school in het leven te roepen, dat als het ware een combinatie zou vormen van V.G.L.O. en Nijverheidsonderwijs, heeft veel aan lokkelijks. Op dit ogenblik ls het de mi nister niet mogelijk daarover een meer positieve mening uit te spreken Afgescheiden van de vraag of een leerplicht voor de kleuters wenselijk moet worden geacht, staat wel vast, dat daaraan op dit ogenblik niet wordt gedacht. Overigens kan de minister mededelen, dat een wetsontwerp op het kleuteronderwijs inmiddels aan zjjn departement in gereedheid is geko men. Het ontwerp is aan de daarvoor in aanmerking komende instanties ten advieze gezonden. .J CREDIETBEHOEFTE DUITSE RIJNSCHEEPVAART. De Herstelbank te Frankfurt heeft een crediet van 2 1/4 millioen mark be schikbaar gesteld voor de Duitse Rijn- scheepvaart De vereniging tot behar tiging der belangen der Rijnscheep vaart te Duisburg heeft verklaard, dat dit crediet veel te gering ls en dat voor de modernisering der Rijnscheepvaart alleen reeds credieten tot een bedrag van 20 millioen mark waren aange vraagd. De vereniging schat, dat in totaal voor de bouw van nieuwe Rijn schepen en het herstel van oude een bedrag van 50 millioen mark nodig zou zijn. CHARLES LIVENGOOD NAAR HET STATE DEPARTMENT. Charles A. Livengood ls van Batavia, waar hij consul-generaal was overge plaatst naar het Amerikaans State- Department. 100.000 TON AARDAPPELMEEL MINDER. De productie van aardappelmeel in ons land zal dit jaar ongeveer 200.000 ton bedragen. Dit betekent ruim 100.000 ton minder dan de productie van 1948. een naar de mening van de aardappel industrie noodzakelijke verlaging van de productie, teneinde een overproduc tie, als van verleden jaar tegen te gaan Drs Posthuma: „Nederland moet 7 V2 milliard investeren" FISCALE POLITIEK DIENT GEWIJZIGD. Te Leeuwarden sprak gisteren drs J. F. Posthuma, president-directeur van de Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel, over de ontwik keling van deze maatschappij, gezien tegen de achtergrond van de economi sche ontw.tckeling van ons land. „Wanneer wij," aldus spreker, „de fi nancieringsvraagstukken nagaan, dan komt het probleem van de industriali satie in Nederland als een centraal punt naar voren. Beziet men het finan cieringsvraagstuk, dat voortvloeit uit 't kapitaalverlies gedurende de oorlog, dan kan gezegd worden. dat men gedurende een periode van 20 jaar in Nederland extra zal moe ten investeren een bedrag van ten naaste by 7 milliard 500 millioen gulden. De financieringsvraagstukken zyn dus In hoofdzaak investeringsvraag stukken en om die problemen tot een oplossing te brengen is één ding nodig, namelyk sparen, wat in het bijzonder geldt voor het verschaffen van risico-dragend kapitaal. Ook zal men volgens spreker, zodra dit mo gelijk is, de fiscale politiek moeten wijzigen, zodat meer kapitaal dan nu het geval is uit de grote vermogens en de hoge inkomens naar de risico dragende sector kan vloeien. Een onderdeel van het industrialisa- tlevraagstuk noemde sprdker de zorg voor de kleine ondernemingen, maar met nadruk wees hij er op, dat men die kleine ondernemingen niet moet verheerlijken, omdat de tendens be staat. dat de in deze bedrijven gestoken uitrustingen niet volledig worden ge bruikt. Niettemin ligt het in de bedoeling zo spoedig mogelijk met de provinciale autoriteiten ln ons land omtrent de ontwikkeling van die kleine Industrieën van gedachten ts wisselen, daar de Herstelbar.tc van mening is. dat, wan neer de diverse provincies een garantie geven, men Inderdaad tot credletver- ning kan overgaan. 10.000 kilo graan verbrand KIND SPEELDE MET LUCIFERS. Gistermiddag speelde een 7-jarig kind met lucifers in een open hooi schuur van de gebr. Van Gils te Dorst (N.-Br.j. In deze schuur was ongeveer 10.000 kilo graan opgeslagen. Nadat het kind een stropijpje had aange stoken sloeg het vuur over naar de opgeslagen ongedorste gerst en in korte tild stond de gehele schuur in lichter laaie. De brandweer moest het blussings- water aanvoeren van ongeveer 800 meter afstand. Doordat, de wind gun stig was kon de nabijgelegen boerderij worden gespaard, De gehele hooischuur met het graan ging verloren. 6 PRODUCTEN DÉR KV. GlIMFABRlEK OVERSCHIE GEVANGENISKOOR VERDIENDE f. 4.000. Voor nieuwe motoren in de „Insulinde". Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij op 21 November a.s. zal Friesland een geschenk aanbie den, namelyk nieuwe motoren in de te Ocstmahom gestatlonneerde motorred dingboot „Insulinde". Het benodigde bedrag wordt door vrijwillige bijdragen bijeengebracht. Het mannenkoor uit de bijzondere strafgevangenis te Leeuwar den heeft in dit werk een groot aandeel gehad. Meermalen werden met behulp van een lijnverbinding concerten naar verschillende plaatsen in Friesland uit gezonden. De hierbij gehouden collectes hebben in totaal f. 4.000 opgebracht. BINNENLAND In een buitengewone zitting van de raad der gemeente Assen heeft fflste- ren de scheldende burgemeester, mr J. Bothenlus Lohman, afscheid genomen van zlln gemeente. Op voorstel van het wethouderscollege werd hij benoemd tot èreburger der stad Assen. De Nederlandse Accordeon- en Mondaccordeonbond kwam te Arnhem blleen onder presidium van de heer A. J. Mentlnk uit Deventer, Het doel van de bond ls verheffing van het culturele pell van de aangesloten orkesten. De heer Mentlnk gewaagde van de grote me dewerking van het ministerie van O. K. en W. en tal van vooraanstaande musici. 90 afdelingen waren op het congres vertegenwoordigd. In totaal telt de bond 350 leden. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, lr L A. H. Peters, ls. vergezeld van zyn echtgenote, zlln belde adjudanten en de voorzitter van het College van Al gemeen Bestuur mr L. C. Kwartsz, per vliegtuig naar de Bovenwindse eilanden vertrokken voor een bezoek van een week. BUITENLAND - Het aantal ln 1947 ln Engeland uit gesproken echtscheidingen ls het dubbele van het Jaar daarvoor, zoals blijkt uit zojuist bekendgemaakte cllfers. Het aantal echtscheidingen was ln 1947 60.190 tegen 30.398 ln 1946. Het graf van Boccaccio, de schrijver van de „Decamerone". ls officieel ge ïdentificeerd in de kerk van Certaldo, nabij Florence. In het Engelse parlement is thans officieel bekend gemaakt, dat Engeland in de naaste toekomst zijn manschappen uit Griekenland zal terugtrekken. De herdenking van Paul Krugers ge boortedag, ls tot dusverre steeds op 10 October gevierd. Prof. Uys, hoogleraar ln de geschiedenis aan de universiteit van Bloemfontein. Is echter na onderzoek van het doopregister van Cradock. waar Kruger feboren ls, tot de slotsom gekomen, dat October de Juiste datum ls. De regering van de Unie van Zuld- Afrlka heeft medegedeeld, dat zij toegang zal weigeren aan Seretse Khama. het hoofd van de Bamangwato-stam ln het naburige Britse protectoraat van Beet- sjoeanaland, en zyn blanke vrouw Ruth Williams, voormalig Londens typiste. De ministers van defensie van Dene marken, Noorwegen en Engeland hebben te Londen plannen goedgekeurd voor de instelling van 'n Noord-Europese regionale groeo van landen van het Atlantisch pact De drie genoemde landen zullen een deel uit maken van de „planning-groep". Officieel ls megedeeld. dat zes „anar chistische terroristen" en een politieman gedood zijn by een gewapend treffen te Barcelona vsonen werden ge arresteerd Onder dc omgekomen „terro- I risten" zou zich ook hun leider, José Sabater, bevinden. Het Zuid-Afrikaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Engelsman Battersby. die ln Pre toria een blaadje ..The nation" uitgaf, waarin hy Hitier verheerlijkte en zelfs ver goddelijkte. beschouwd zal worden als ongewenst Immigrant. Vier piloten vonden in Texas CV. St.) de dood door een botsing in de lucht tussen twee les vliegtuigen van het type T-6. Een van de twee 200 voet hoge mi narets van de beroemde 18de eeuwse Auranszebe Moskee die ln de heilige stad Benares uitzicht biedt op de Gan ges Ls neergestort. De minaret viel 250 voet langs de glooiende oever naar be neden. Daarbll werden drie bulzen ver nield en drie personen gedood. (U.P.) Een nieuw type Britse marine-ge vechtsvliegtuig ls op een blok hulzen te Yeovil ln Somerset terechtgekomen. De test-piloot werd gedood Behalve de pi loot kwamen ook een vrouw en een kind. die zich bevonden ln het huls waarop het vliegtuig terecht kwam. om bet leven. Een andere vrouw kon uit het puin worden gered. (U.P.). De 24 000 gemeentewerklieden te Calcutta die negen dagen geleden het werk neerlegden om looneisen kraoht bij te zetten zlln weer aan de slag gegaan nadat enigermate aan hun eisen tege moet was gekomen. 16 000 straatrelnigers onder de sta kers staan thans voor de herculische taak om de meer dan 20.000 ton rotten de afval op te ruimen die de straten van deze metropolls ontsieren. (U.P.). GLANSRIJKE ZEGE VAN FAMILIEVOETBAL-ELFTAL. Ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijksfeest van het echtpaar v d BergZwezerijen te Soest, wa ren alle kinderen overgekomen. Negen zoons van het echtpaar en twee schoonzoons, hadden besloten het feest sportief te vieren. Er werd door hen een voetbalelftal geformeerd, dat onder grote be langstelling ten bate van de Niwin een wedstrijd speelde tegen B.D C uti Soest. Het bruidspaar, dat op een versierd podium zat., de brui loftsgasten, de talrijke andere toe schouwers zagen het „familie-elf tal" een sprekende overwinning van 83 behalen NAT. CHR. SCHOOLCONGRES TE AMSTERDAM. Prof. Bavinck hekelt „De massamens" De deelnemers aan het zesde Natio naal Christelijk schoolcongres te Am sterdam, zijn gistermorgen door het ge meentebestuur van Amsterdam op het stadhuis ontvangen. De wethouder van Onderwijs, mr A. de Roos, memoreerde o a. de onderwijs vernieuwing. In een toelichting op zijn referaat „De mensbeschouwing van het Christelijk onderwijs" hekelde prof dr J H. Bavinck fel de massamens, „het product van onze tijd". „De massamens moge een machtig stuk kennis als ballast bij zich dragen, hij mist de visie", aldus prof. Bavinck De congressisten hebben de taak het gevaar, dat de op drift geraakte massa mens in zich bergt, uit te bannen Er is nodig een visie op het vak en het zich bewust zijn. dat elke mens een levens eenheid ls. waarin alle krachten er functies met elkander samenhangen en betrekking op elkander hebben. Het on derwijs moet zo zijn, dat het kind in de geschiedenis als het ware Iets voelt van de Innerlijke teleurstellingen in zijn eigen leven Bovenal moet het er iets ln zien van de Goddelijke majesteit. Het hele onderwijs dient van meet af aan gericht te zijn oo de wetenschap, dat de mens een eenheid is en In di mensies leeft", aldus spreker. LUISTERRIJK MARVA-LUSTRUM. Parade, Mars en Revue. „De Marine Vrouwen Afdeling, Mar va, het jongste kind van de Marine, is een belangrijke rol gaan spelen in het marine-gezin", aldus Staatssecre taris Moorman gistermiddag in de oude Alexanderkazernc te 's-Graven hage voor een carré van 300 jubile rende Marva's. „Het is nu bewezen, dat het corps levensvatbaarheid bezit, aldus de schout- by-nacht verder. Dat is te danken aan de gcede leiding en aan de opofferin gen, werklust en enthousiasme van de leden van het corps." In aanwezigheid van tal van hoge ma rine- en legerautoritelten. vooraan staande gasten uit andere kringen, reünisten en familieleden der Marva's paradeerden vervólgens de kranige en eeurige Marine-meisjes onder de tonen van de Marinierskapel en maakten een mars door de stad. In de Dierentuin was een thee voor het corps en de reünisten, en later tegen de avond een feestelijke maaltijd. De chef der M.V.A., hoofdofficiere Van Slooten. recipieerde in de namid dag ln het Departement van Marine. Gisteravond was de grote zaal van de Dierentuin in beslag genomen voor de Marva-revue, waarna een geanimeerd bal de feestelijkheden besloot. Leidse Schouwburg EERSTE ABONNEMENTS VOORSTELLING. De zilveren fluit. De inzet der acht abonnementsvoor stellingen is wel een zeer gelukkige ge weest Ook al was er geen sprake van groot toneel. Integendeel werd aan oe tot de nok gevulde schouwburg een zeer eenvoudig en ongecompliceerd gegeven voorgezet, dat in wezen de toest der waarschijnlijkheid en verantwoording moeilijk zou kunnen doorstaan. Maar zó geestig van opzet en uitwerking, dat men aan deze vriendelyke Amerikaanse co- medle, zoals zij heet, zijn hart ophaal; en met zon in het gemoed huiswaar».; keert. De auteur. Robert Mc Enroe. is er volledig in geslaagd het gehoor een prachtige avond van ontspanning bieden. Ontspanning zonder diepgaande inhoud, maar zo frêle en innemend, da' de grootste Nurks zich gewonnen zal moeten geven. Men ziet een vagebond een zuinig be heerd tehuis voor ouden van dagen bin nendringen, een type van A. M. dc Jong's Flierefluiter, die met zijn „zil veren fluit", een fluit der fantasie, de oudjes het leven weer levenswaard wee: te maken. Ook Defresne's Onbewoond eiland heeft er wel iets van, al is dit veel zwaarder op de hand. En dan de vertolking! Deze was in één woord subliem. Hoe aanstekelijk werkte dit volledig afgewerkte samen spel van allen, zonder één figuur, die uit de toon viel. Het Vrije Toneel zal met dit successtuk nog veel plezier beleven Cor Ruys als de vagebond geeft dat verbluffeende, schynbaar zo eenvoudige spel, dat hem zo by uitstek ligt en ka rakteriseert. Het ls een doorlopend ge not, hem in al die fijne nuanceringen in mimiek en stembuigingen te volgen, waardoor men zich volledig doet gaan op de golven der genietingen, die toneel spel bieden kan. En dan naast hem drinkende „dame" van Cruys Voorbergh met het wippende hoedje en diens fijne bisschop; Nell Koppen als de verzuurde aan een blinde darm-complex lydende kemphaan. Annie de Lange als de ge wekte huishoud-prinses, Gysbert Ter- steeg als de dominee, maar waarom zou den we het gehele program apart ver melden, waar, gelijk gezegd, allen hun type gaaf over het voetlicht brachten? Het reeds warm gestemde applaus groeide ten slotte aan tot een ovatie Welverdiend! M. Van de parterre uit bereikten ons enige klachten over kou, trots de warm te, die stuk en spel boden. Misschien is dit euvel in den vervolge wel te ver helpen? Concert Wiener Sangerknaben ZWARE VERPLICHTING RUST OP LEIDERS. Jaarlijks zingenhier de Wiener Sangerknaben, die zich in vele lan den een grote reputatie verworven hebben. Niet minder dan drie gelijk waardige koren trekken regelmatig door de wereld. De 22 jongens die gisteravond in de stampvolle Stads- zaal onder leiding van een nieuwe jonge dirigent Peter Lacovich zon gen, maakten verleden jaar een tournéc door de Ver. Staten. In hun ware element moet deze uit duizenden anderen geselecteerde kna pen vóór alles horen tijdens een mis in de Weense Hofburgkapelie. Wy althans hebben daar de allerschoon ste herinneringen aan. De programma's voor de buitenland se tournee's worden evenwel helaas wel eens gekenmerkt door een zucht naar uiterlijk effect; er moet geld binnen komen voor het Instituut der Sanger knaben en daarom dient blijkbaar het gehoor der massa extra-gestreeld te worden. Dit is voorzeker in artistiek opzicht niet steeds verantwoordelijk te achten. Al te zwaar willen we dat ech ter de leiding niet aanrekenen, omdat er naarnaast toch zo veel goeds te waarderen valt. Het ene jaar horen wij deze knapen in betere vorm dan het andere: de jongens wisselen nu eenmaal steeds en zo kon het gebeuren, dat wij de in druk hadden, hen in vocaal opzicht wel eens in beter conditie gehoord te heb ben. Er was af en toe iets scherps in de klank en Peter Lacovich leek hen niet zó te bezielen als andere dirigen ten dat meermalen deden. Mozart's op 12-jarige leeftyd geschre ven opera'tje „Bastien et Bastienne" was bovendien met enkele koortjes op gesierd. die er niet in thuis horen, maar dat was natuurlijk ook gedaan, om de goe-gemeente te pakken. Maai ge ver gist U, wanneer ge zoudt denken, dat er geen andere keuze gedaan had kun nen worden Enfin: de „Wiener Sangerknaben" hebben met dit al weer een ovationeel succes geboekt! De muzikale Oosten- rykse jeugd kün zingen en er is boven dien een eeuwenoude vocale cultuur in hun vaderland, om van te watertan den! Dat er meermalen wat nonchalant werd afgeraffeld, zonder voldoende nuancering, bijv. in Mozart's herders spel. dat wij de kinderen vroeger met meer charme en losheid zagen acte ren. dat wij eertijds ook betere solisten hoorden en dat. Peter Lacovich me chanisch accompagneerde, dat alles heeft blijkbaar geen afbreuk kunnen doen aan het enthousiasme. Maar op de keper beschouwdwij weten, dat de „Wiener Sangerknaben", ondanks de ook gisteravond weer gede monstreerde geciceleerde stem tech niek, tot hoger en edeler prestaties in staat zijn Hetgeen niet wegneemt, dat men be paald Jaloers mag zijn op een volk. welks jeugd zoveel muzikaliteit open baart en zulk prachtig materiaal bezit! Op de leiders rusten ten deze zware verplichtingen- men mag hopen, dat zij deze in de toekomst weten te hand haven. geliik voorgangers het sinds eeuwen deden. Het jongens-antwoord op de dave rende toejuichingen is natuurlijk met uitgebleven! H, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig candi- daatsexamen Indologie: J. A. M Kloos ter (Wassenaar); voor het doctoraal examen Nederlands recht: Mej. G. Kooiman (Rotterdam) en de heren J. P M. Witte (Den Haag) en F. J. A. v. Dieren (Leiden). A. M. VAN ZWICHT 80 JAAR. De nestor der Leidse boekverkopers, de heer A. M. van Zwicht, vierde gis teren onder grote belangstelling zyn 80ste verjaardag. Behalve zeer vele particulieren, vrienden, collega's en relaties uit de uitgeverswereld, kwam het voltallig bestuur van de afd Leiden van de Ned. Boekverkopersbond en een deputatie van de Leidse Kantoorboek handelaren de gelukwensen aanbieden. Vele geschenken, bloemstukken en fruitmanden, wo. van het bestuur van de Leidse Schouwburg, werden deae vitale 80-Jarlge aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2