Minister Lieftinck beschouwt devaluatie-gevolgen Handhaving voorstellen huurverhoging en belastingvermindering R. I. S. neemt alle ambtenaren over Waarschuwingen van Europa en de Ver. Stalen Tussenvoorstel inzake Nieuw Quinea ter R.T.C. aanvaard Prijzen brood, melk, margarine, varkensvlees ongewijzigd WEERBERICHT Op wachtgeld-stelling hoogstens vijf jaar President Heuss te Berlijn 88ste Jaargang DINSDAG 1 NOVEMBER 1949 00 No. 26835 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5LAD V UU1\ LUlL/LiN WiV f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no: 57U55 De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer een nota gezon den met een beschouwing over de invloed, die de devaluatie heeft op de ramingen, welke de onlangs ingediende ontwerpen voor de begroting 1950 be vatten. Hoewel de Regering het op het ogenblik onmogelijk acht een verant woorde schatting te maken van de gevolgen, die veranderingen in het bin nenlandse prijspeil voor de begroting der uitgaven van het Ryk zullen heb ben, meent zij er goed aan te doen, de gevolgen hiervan pro memorie uit té trekken. Daarbij laat zij ook de overweging gelden, dat inkrimping en verso bering van de taak der overheid zoveel mogelijk deze gevolgen zal kunnen op vangen. De minister onderscheidt de gevolgen van de devaluatie op het budget in drie categorieën, die onderling min of meer met elkander verband houden. Het zijn: 1 De gevolgen, die onmiddellijk voort vloeien uir de devaluatie, d.w.z. uit de koersstijging van bepaalde bui tenlandse valuta's: 2 de gevolgen, die de consequentie zijn van de door de regering onder de nieuwe omstandigheden te volgen loon-, prijs- en subsidiepolitiek; 3 de gevolgen, die te verwachten zijn van een eventuele wijziging in het binnenlandse prijspeil. Omtrent de door de Begering te vol gen loon-, prijs- en subsidiepolitiek wordt nog overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid. Over enkele voorlopige resultaten van dit overleg wordt, gelijk gemeld, medegedeeld: De voorstellen tot huurverhoging en vermindering der Loon- en In komstenbelasting worden van de zy- de der Regering gehandhaafd. Daar entegen is het de bedoeling te bevor deren, dat de verhoging van de per sonele belasting voorlopig wordt uit gesteld en wel tot 1 Juni 1950 en dat de verhoging van de Omzetbelasting voor de minder welgestelden aanmer kelijk minder drukkend wordt ge maakt. Ten aanzien van de subsidies heeft de regering zich bereid verklaard af te zien van de voorgenomen vermindering en In plaats daarvan als voorlopige maatregel een zodanige verhoging toe te passen, dat voor een aantal nood zakelijke artikelen de prijzen ongewij zigd kunnen blijven. Hierbij is gedacht aan de prijzen van brood, melk, margarine, var kensvlees en kolen en voor wat be treft grondstoffen aan veevoeder. Ge nomen over het komende halfjaar is hiermede een bedrag van naar schat ting 150 millioen gulden gemoeid. De bedoeling hiervan is niet. dat weer definitief zou worden terugge keerd tot het stelsel van omvangrijke subsidiëring, maar uitsluitend om te verhinderen, dat thans een plotselinge prijs- en loonstijging zou ontreden, die achteraf niet gerechtvaardigd zou blijken. Naast deze maatregelen op korte ter mijn strekt het overleg zich uit tot de gevolgen, die de devaluatie op de lange duur met zich mede zal brengen. Het is daarbij wel gebleken dat om trent deze gevolgen thans nog onmo gelijk valt te zeggen, hoever zij zullen reiken. Daarom verdient het de voor keur. om, nu voor de meest essentiële artikelen van het levensonderhoud maatregelen ter voorkoming van prijs stijging zijn getroffen, ten aanzien van de overige artikelen eerst de ontwik keling gedurende enige tijd nauwkeurig gade te slaan. Zodra aldus een enigszins duidelijk beeld zal zijn verkregen van de in- vlnpd. die de devaluatie on dp kosten van levensonderhoud bliikt te heb ben. zulten karakter en omvang van eventueel noodzakelükc maatregelen nader worden besproken. De minister mprict nog od, dat hij van oordeel is. dat op lange termün van de gevolgen van een eventuele Wijziging in het binnenlands nrijsneil tiaar alle waarschijnlijkheid een ver betering van het begrotingsbeeld is te verwachten. Bii de belangrijkste wijzigingen in Rijksbegroting zowel in die voor 1949 ai,c in die van 1950. welke pen on middellijk gevolg 7iin van de devalua tie dient een onderscheid te worden gemaakt tussen: a- de automatisch door de devaluatie ontstane vorplichtingen van het R:ik on monetair terrein en de gunstige factoren, welke daarieg°nnvey staan: b. de gevolgen voor de "Rhksipt.eavpn: c. de gevolgen voor de Rijksbelasting- oobrengsten. Wat de automatisch ontstane ge volgen voor het Rijk on monetair terrein betreft ^verplichtingen je- trens heide instellingen van Bret- ten Wonds, verplichte bystortinccn uit hoofde van monetaire accoorden BIJNA OVERAL ZONNIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend op vele Plaatsen matige of zware nachtvorst en hier en daar mist. Overdag droog en h' het grootste deel van het land zon nig weer met zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind en ongeveer dezelfde temperatuur als van haag. (Opgemaakt te 10 uur). 2 NOVEMBER Zon op: 7.36 uur; onder: 17.11 uur Maan op: 16.09 uur; onder: 3.43 uur (Ë.K.) Hoogwater te Katwijk te 1.11 en 13.39 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. en koersverlies, geleden door de Nederlandse Bank, waar tegenover staan rechtstreeks uit de devaluatie van de gulden voortvloeiende, voor delige gevolgen, de h erw aard erin gs- winst op het goud en op het bezit in vreemde valuta van de Neder landse Bank) dit alles zal in totaal waarschijnlijk een boekwinst van circa 210 millioen opleveren. Ten einde het tekort op de Rijksre kening voor 1949 zo min mogelijk te vergroten wil men deze winsten be stemmen tot dekking van de verliezen, geleden uit hoofde van de devaluatie en deze winsten brengen ten gunste van de middelen van het dienstjaar 1949. Een daartoe strekkend ontwerp van wet is in voorbereiding. Voor zover nu kan worden bezien, zal op het hoofdstuk dienst der nationale schuld ten behoeve van hogere gul densbedragen door de devaluatie de volgende gelden worden aangevraagd: Op de gewone dienst voor de begro ting 1949 worden aangevraagd 9,4 mil lioen (plus een artikel: koersverlies op aflossing van vlottende buitenlandse schuld van een halve ton) en op de buitengewone dienst 2,4 millioen gul den. Wat de begroting voor 1950 betreft wordt aangevraagd op de gewone dienst 73.7 nyllioen en op de buiten gewone dienst 8,5 millioen De onmiddellijke gevolgen van de uitgaven van andere hoofdstukken der begroting kunnen, afgezien van enkele onbelangrijke verhogingen op hieronder niet genoemde hoofdstukken, voor zo ver bekend en voor zover zij niet kun nen worden gecompenseerd, als volgt worden gespecificeerd 1949 1950 Buitenl. zaken f. 2,5 mill. 8.9 mill. Financiën VII B 2 mi'L Oorlog 2.5 mill. Econ. zaken f. 10.8 min. 13.4 mill. Overz. Gebiedsd. f 1- null. 3.- mill. Staatsbedr. f 2.6 mill. 13.1 mill. Deze cijfers zijn uiteraard nog maar slechts van zeer voorlopige aard. Over de ontwikkeling, welke de be lastingopbrengsten ten gevolge van de devaluatie zullen gaan vertonen, kan thans nog zeer weinig worden gezegd. In overeenstemming met het hiervoor uiteengezette zeer beperkte doel van deze nota volstaat de minister met te wijzen op enkele veranderingen in de belastingopbrengst, die onmiddellijk verband houden met de devaluatie en die niet voortvloeien uit of bepaald worden door veranderingen in het bin nenlandse nrijsneil of de in vreemde munteenheid uitgedrukte buitenlandse prijsniveaux. Alle burgerlijke overheidsdienaren in Indonesië, onverschillig of zij in vaste of tijdelijke dienst dan wel in kort dienstverband werkzaam zyn, zullen by de overdracht van de souvereini- teit door de regering van de R.I.S. worden overgenomen, aldus verneemt Ancta's diplomatieke correspondent. In verband niet deze overeenkomst, die ter R.T-C. tot stand is gekomen, zal de R I.S. alle op het ogenblik der souvereinitcils-overdracht bestaande rechten en plichten voor Indo nesië ten aanzien van deze amb tenaren zowel als van gewezen amb tenaren en van hun nagelaten be trekkingen, van de tegenwoordige In donesische regering overnemen. De R.I.S. heeft, zoals eerder gemeld, op zich genomen om tijdens een over gangsperiode van twee jaar geen ver andering. die voor de betrokkenen een ongunstig effect zou hebben, aan te brengen in de rechtspositie van over heidsdienaren voor zo ver en zo lang zij de Nederlandse nationaliteit bezitten. Volgens de inlichtingen van de diplo matieke correspondent heeft de R.I S gedurenrV die overgangsperiode ech ter wel het recht om ambtenaren te herschikken of te selecteren. Ontslag op verzoek zal volgens de overeenkomst door de R.I.S. steeds wor den verleend. Voor zover dit gebeurt tijdens de overgangsperiode zullen de betrokkenen geen aanspraken kunnen maken op een verdere uitkering door de R I Smaar bestaande verplichtingen van Nederlandse zijde worden hierdoor natuurlijk niet aangetast. Bij ontslag op verzoek na de overgangsperiode, als gevolg van wijzingen in de dienstvoor- waarden van zodanige aard dat voort zetting van de diénsten van dé "betrok kenen naar de mening van de regering der RI.S. redelijkerwijze niet kan wor den verlangd, zal een op het tijdstip van het ontslag geldende afvloeiingsre geling worden toegepast. Bij eervol ontslag niet op verzoek (zo wel tijdens als na de overgangsperiode) om redenen van dienstbelang buiten schuld of toedoen van de betrokkene, zal deze afvloeiingsregeling eveneens gelden. Voor de overheidsdienaren in vaste dienst is een regeling gemaakt, waarbü voorzien is in hun op-wachtgeld- stelling voor een periode van ten hoogste vijf jaar of zoveel korter als nodig is om hen in staat te stellen een normaal pensioen te krijgen. Al deze regelingen gelden echter niet voor burgerlijke overheidsdienaren die in dienst zijn van do Nederlandse Marine of van het K.N.I.L., noch voor geestelijken die in hun gods dienstige waardigheid door de rege ring van de R I.S. als overheidsdiena ren worden betaald. In de telefooncentrale van Port Moresby (Australisch Papoea) worden Papoea's door Australische telefonistes in de ge heimen van het vak ingewijd. Broederlijk zit blank en bruin zij aan zij voor de schakelborden, totdat de Papoea's het werk alleen kunnen verrichten. Deze op leiding ls een onderdeel van het pro gramma van het Australisch bestuur over Papoea en Nieuw Guinea (UNO mandaat gebied), om deze gebieden on afhankelijk te maken van arbeidskrach ten van buitenaf. Onlangs werden Pa poea en Nieuw Guinea onder één enkel bestuur gebracht. In dit onontwikkelde gebied, waarover Australië onlangs voor het forum van de Verenigde Naties een berisping heeft ge had, gaan 100.000 inboorlingen school. De Australische minister van Overzeese Gebiedsdelen, E. J. Ward, is belast met het opstellen van een vijf-jaren-plan voor de ontwikkeling van Papoea en Nieuw Guinea. ALGEMENE PROTESTSTAKING IN ITALIË. Gistermiddag zijn arbeiders in geheel Italië een staking van acht uur begon nen uit protest tegen gebeurtenissen te Crotone, in ae „teen van Italië". Bij een treffen tussen landarbeiders en de politie werden 2 boeren gedood. De sta king is afgekondigd door het onder communistische leiding staande Itali aanse vakverbond, dat 5.000.000 leden telt. Door de staking worden alle in dustrieën, met uitzondering van de spoorwegen en enkele openbare dien sten, getroffen. Vier politie-agenten en 13 boeren werden gewond bij de bot sing. De boerenarbeiders maakten daar bij gebruik van handgranaten en jacht geweren. Dezer dagen arriveerde op Schiphol een Catalina-amphibie, die is bestemd voor het inter-insulalr bedrijf der K.L.M. in Batavia. Zoals uit de naam reeds blijkt, kan dit vliegtuig waarvan de vleugels hoog boven de romp zijn aangebracht, ook op water landen. Hoffman en Foster aan het woord In zijn toespraak tot de gedelegeerden van de O. E. E. S.-vergadering heeft Hoffman een vurig pleidooi gehouden voor de economische samensmelting van West-Europa. Tenzij Europa's dollarverdiensten een dramatische stijging vertonen tussen nu en Juni 1952, zal de Europese handel met Amerika op een zeer laag niveau komen te liggen, hetgeen een ramp voor Euro pa en moeilijkheden voor Amerika-ten gevolge zal hebben. Hoffman drong op spoed aan. Hij ver zocht de ministers, in de vergadering bij een, om in begin van 1950 een program ma voor economische integratie gereed te hebben, daar de periode, waarin het plan-Marshall als een stootkussen voor tijdelijke moeilijkheden, voortvloeiende uit een veranderde economie, zou kun nen dienen, kortstondig is. Een dergelijk Europees plan zou het Na vergadering tot vannacht halfvijf In een communiqué van het secreta riaat-generaal der R.T.C. wordt het volgende medegedeeld: „Tijdens het vervolg van de 26ste ver gadering der Centrale Commissie, welke aanving in de avond van de 31e October en die omstreeks 4.30 uur in de ochtend van de le November beëindigd werd, werd uitvoerig gedis cussieerd over een tussenvoorstel, ge baseerd op het bemiddelingsvoorstel, dat door de UNCI ten aanzien van Nieuw Guinea werd ingediend. Dit tussenvoorstel werd aanvaard. T.a.v. de laatste punten der over- „Grote Vijf" zullen belangrijke Veiligheidsraadbeslissingen „voorbereiden" TER BEPERKING VAN HET VETO. Door de voorzitter van de Veiligheids raad, de Amerikaan Warren Austin, is namens de Grote Vijf een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge-zegd dat de Scvjet-Unie, de Verenigde Staten. Gr.- Brittanr.ië. Frankrijk en China overeen zijn gekomen tevoren niet-officieel overleg te plegen, wanneer er belang rijke beslissingen in de Veiligheidsraad moeten worden genomen. Het doel hier van is het aantal uitgebrachte veto's tot nu toe 41 terug te brengen. De Sovjet-Unie heeft veertig maal het veto uitgebracht. BEKNOTTING BEVOEGDHEDEN HOGERHUIS. Het Britse Lagerhuis heeft de weg bereid voor het tot stand brengen van de veelomstreden nationalisatie van de staalindustrie in Groot-Brittannië bin nen de normale zittingsperiode van het huidige parlement. Het Lagerhuis sprak zich namelijk met 333 tegen 196 stemmen uit voor 'net verkorten van de periode, gedurende welke het overwegend conservatieve Hogerhuis een wet kan tegenhouden, van uwee tot één jaar. Enthousiast ontvangen President Heuss, hoofd van de West- Duitse republiek, is gisteren in Berlijn aangekomen als gewoon passagier van een toestel van de American Overseas Airlines. Dit is zijn eerste officiële be zoek aan Berlijn. President Heuss, die vergezeld werd door Jakob Kaiser, mi nister voor aangelegenheden berteffen- de geheel Duitsland, werd op Tempel hof o.m. begroet door prof. Ernst Reu ter, burgemeester van West-Berlijn Na een rit door de stad, waarbij hij door velen hartelijk werd toegejuicht, ge bruikte de president het noenmaal in de gemeentelijke ontvangstzaal. Het hoogtepunt van het bezoek is de plechtigheid geweest, die plaats vond voor het stadhuis van Schoeneberg, waar een aanzienlijke menigte was samengestroomd. Het stadhuisplein was versierd met de vlaggen van de elf „Laender" van West-Duitsland, waarnaast een vlag met het wapen van de voormalige rijks hoofdstad wapperde. Toen prof. Heuss het balkon betrad, dat met zwart-rood-goud gekleurde doeken was behangen, werd hij met luid applaus ontvangen. De president hield een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat „Duitsland overal is, waar zich Duitsers bevinden, dat er in West-Duitsland geen con centratiekampen bestaan en dat de pers en de verkiezingen er vrij zijn". Bij deze woorden werd hij luide toegejuicht. Na een drievoudig „hoch" ter ere van de president speelde de muziekkapel van de stedelijke politie een lied, waar van het refrein luidt: „Heer, schenk ons de vrijheid". 's Middags ontving president Heuss de bevelhebbers der drie Westelijke secto en op het stadhuis Daarna woon de hij een vergadering van de gemeen teraad bij, tijdens welke hij tot ere burger van de stad werd uitgeroepen 's Avonds woonde hij een voorstelling van „Fidelio" in de stadsopera bij. gangsregeling werd overeenstemming bereikt. De besprekingen zullen heden om 15.00 uur worden voortgezet. AMNESTIE EN VRIJLATING. In een communiqué van de Unci over ae bijeenkomst, welke gistermiddag tus sen de delegaties van de Republiek, Nederland en de B.F.O. heeft plaats gehad, wordt gezegd, dat de rapporten van de werkzaamheden der sub-com- missies voor politieke gevangenen en krijgsgevangenen en voor de bevoorra ding formeel werden goedgekeurd. Deze rapporten tonen aan, dat zowel Nederland als de Republiek regelin gen hebben voorbereid vóór het ver lenen van amnestie en voor de vrij lating van personen, die reeds ver oordeeld zijn wegens misdaden, welke duidelijk het gevolg zijn van het po litieke conflict. Scheuring dreigt in Italiaanse regering SARAGAT-SOCIALISTEN TREKKEN ZICH TERUG. Het bestuur van de socialistische een heidspartij van Saragat heeft medege deeld, dat het besloten heeft de leden van deze partij uit de coalitieregering van De Gasperi terug te roepen. Dit betekent, dat Saragat, de leider van de anti-communistische socialisten, terstond zal aftreden als vice-premier en minister van handelsscheepvaart en Lombardo als minister van industrie en handel. De derde Saragat-minister, Tremel- loni, zonder portefeuille, vertoeft in Parijs. Men verwacht dat hij terstond naar Rome terug zal keren. In het communiqué van het partij- bèstuur wordt nader verklaard, dat de partij besloten heeft niet deel te nemen aan een unificatie-congres met andere socialistische partijen doch een eigen congres te houden „om het socialisme in Italië te redden'. Bü de verkiezingen in April 1948 ver kreeg de party van Saragat 33 zetels in de Kamer van Afgevaardigden en 23 in de Senaat. De Gasperi verzocht Saragat en zijn collega's hun functie te blyven waar nemen totdat door het partij-congres een uiteindelijke beslissing over de sa menwerking genomen zou zyn. Men ge looft, dat de aftredenden hierin zullen toestemmen. TERUGROEPING TSJECHOSLO- WAAKSE DIPLOMATEN UIT WASHINGTON VERZOCHT Het spel gaat voort. Het State Department heeft de vol gende verklaring uitgegeven: „De rege ring van de V.S. heeft de Tsjechoslo- waakse ambassade te Washington me degedeeld dat dr. Ervin Munk, Consul- generaal van Tsiecho-Slowakije te New York. en Jan Horvath, huisbewaarder van de Tsjechoslowaakse ambassade te Washington, personae non gratae zijn by de regering van de V.S. Hun onmid dellijke terugroeping uit de V.S. door de Tsjechoslowaakse regering is verzocht. voortzetten van Amerikaanse hulp bo vendien een nieuwe bemoediging geven. Hoffman bepleitte ten slotte nog het verschaffen van prikkels aan particuliere exporteurs naar het dollargebied: een rechtvaardige beloning voor de grotere inspanning, welke vereist is om op deze markten door te dringen en hen te be houden. De consultatieve groep van de organi satie voor Europese economische samen werking is gisteravond begonnen met de voorbereiding van voorstellen, welke by de raad van de organisatie zullen wor den ingediend. Een van die voorstellen Is afkomstig van Cripps, die vindt dat de 18 landen van het plan van Marshall moeten over eenkomen om de helft van hun onder linge handel op een vastgestelde datum in 1950 los te maken van invoer-contin- genten. Naar gezegd wordt, ls over di^ punt vrijwel overeenstemming bereikt. Dan is er een voorstel van MacBride, de Ierse minister van Buitenlandse Za ken, waarin wordt aangedrongen op een Europees-Amerikaanse conferentie over de productie en de markten. Ongeveer op hetzelfde ogenblik dat Hoffman de achttien landen waar schuwde dat Amerika een of ander be- wys van de eenwording van West-Euro pa zal willen zien, voor het opnieuw geld beschikbaar stelt, kregen Ameri kaanse zakenlieden te horen dat zy of fers zullen moeten brengen om te voor komen, dat de wereldhandel vastloopt. WiUiam Foster, die Hoffman vervangt, sprak gisteren tot 1800 directeuren en Amerikaanse fabrikanten, bankiers en zakenlieden. Hy zei. dat de Verenigde Staten voor een waarde van 2.500.000.000 dollar meer aan goederen uit Europa moeten Invoeren, zelfs indien dit recht streeks concurrentie voor Amerikaanse producten met zich mee zou brengen. Het auteursrecht in België UITVOERIGE CITATEN ZIJN VRIJ. (Van onze Brusselse correspondent) De Brusselse rechtbank heeft inzake auteursrechten een interessant arrest geveld. De bekende Vlaamse schryver Stijn Streuvels en de erfgenamen van Guido Gezelle hadden de uitgever van een litterair werk gedaagd omdat hy zonder hun toestemming en zonder auteursrechten te hebben voldaan, pro za en verzen van beide litteratoren had gepubliceerd. De eerste editie van dit werk is reeds verschenen in 1891 Se dertdien zyn er nog 20 nieuwe uitgevers gekomen, maar pas onlangs dienden de betrokken partyen een klacht in by het gerecht. De Belgische wet van 22 Maart 1886 en de internationale conventie van Rome (2 Juni 1928) regelen in België het auteursrecht, waarby vastgesteld is, dat de auteur de exclusiviteit bezit in zake de opbrengst en de verdediging van zyn werken Dit recht behoudt hy levenslang en het gaat nog gedurende 50 jaren, na zyn dood. over op zijn erfgenamen. Het principe van het verbod van reproduc tie wordt echter in belangryke mate milder door het recht van het citaat. Citaten zyn toegelaten, wanneer het gaat om litteraire critiek, polemiek of onderricht. In het hiervoor genoemde geval, kwam het er dus op aan te be wijzen. dat de uitgevers hun rechten niet waren te buiten gegaan. Wat de verzen van Guido Gezelle be treft, was de rechtbank van oordeel, dat de publicatie van gehele verzen, waarby een vry ruime keuze was gemaakt uit het werk van de priester-dichter, als normaal diende beschouwd te worden. Want zegt het arrest, het ware onmo gelijk de artistieke waarde van dit oeuvre te doen blyken, op grond van enkele schaarse en onvolledige gedich ten. Temeer daar het werk gebruikt wordt In de lagere en middelbare scho len. Ook inzake de publicatie van uittrek sels van prozawerken van Stijn Streu vels is bedoelde uitgevery binnen de perken van haar recht van citaat ge bleven. Geen enkel prozastuk was vol ledig overgenomen. Nu meer en meer Nederlandse auteurs op de Belgische markt worden gebracht, is het van be lang, dat de Nederlandse uitgeverijen met deze Belgische wetteiyke bepalin gen rekening houden. Stettinius overleden Edward Stettinius, voormalig Ameri kaans minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren overleden. Stettinius was 49 jaar oud en stierf in het huis van zyn zuster te Greenwich Connecticut). In de oorlog was hy ad ministrateur van de leen- en pachtover eenkomst. Toen de organisatie der VN opgericht werd. was hy de eerste Ame rikaanse afgevaardigde. Onder zyn lei ding is in het kader van de leen- en pachtwet voor meer dan 4.650.000.000 pond sterling aan materiaal over de oorlogsfronten der wereld verdeeld. In October 1943 werd hij tot onder minister van Buitenlandse Zaken be noemd, ln December 1944 tot minister als opvolger van Cordell Huil. By de dood van president Roosevelt, die hem had benoemd, trad Stettinius als minister af (April 1945). Op verzoek van persident Truman werd hy toen af gevaardigde bij de V.N. In Juni 1946 trad hy af als Amerikaans afgevaardig de in de Veiligheidsraad. STAKING BIJ „BETHLEIIEM STEEL CORPORATION" GEËINDIGD. De voorzitter van de C.I.O. (een der twee grote Amerikaanse vakbonden Philip Murray, heeft verklaard, dat de staking van arbeiders van de „Bethle hem Steel Corporation" Ls geëindigd. De getroffen regeling is gebaseerd op een overeenkomst over een maandelijks pensioen van honderd dollar voor 30.000 arbeiders. Dit is de eerste regeling in de sta king, die ae Amerikaanse staalindus trie heeft, stilgelegd en thans reeds ecu maand duurt.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1