Economische besprekingen Ie Parijs Kijkje bij de demagneliseringsiijrichfing Waalhaven WEERBERICHT Brand in Medemblik eiste vier doden Voorwaarden tot ondersteuning regeringsbeleid nog aanwezig? 55ste Jaargang MAANDAG 31 OCTOBER 1949 00 No. 26834 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no: 57u55 Op hoog niveau Paul Hoffman, die te Parijs is gearri' werd uit Amerika en reeds enige be sprekingen voerde, verklaarde optimis tisch te zijn aangaande de situatie. In antwoord op de vraag, of hij voor nemens was „stoutmoedige en dynami- I sche" voorstellen te doen aan"de orga nisatie voor Europese economische sa menwerking, zeide hij, dat de E.C.A. steeds bereid is van advies te dienen, doch dat. het maken van plannen voor Europa naar haar mening aan de Euro pnanen moet worden overgelaten. Heden zal Hoffman een toespraak houden tot de vertegenwoordigers van ce negentien Marshall-landen, die de bijeenkomst van de consultatieve com missie der O.E.E.S. bijwonen. Het onderhoud van Hoffman met Cripps dujirde bijna een uur. Het „eco nomische'kabinet" heeft een Brits plan onderschreven, dat door Criops is op gesteld en dat voorziet in de afschaf fing voor Kerstmis van de controle maatregelen voor de in- en uitvoer t. a. i ten minste 50% van de particuliere handel van het merendeel van de Marshall-landen. Engeland heeft reeds 82"c van zijn particuliere handel vrij gemaakt. Het plan van Cripps zou niet gelden voor Zwitserland, België en West-Duitsland. Tot dusver heeft alleen Nederland een lijst van vrije goe deren ingediend, die even uitgebreid* is als de Britse lijst, zo werd in kringen van de O.E.E.S. vernomen. Het plan voor een „vrijer" handelsverkeer" houdt „politiële" bevoegdheden in. Aan de landen zal verzocht worden regelmatig rapporten in te dienen over hun pogin gen om tot een vrijer handelsverkeer te komen terwijl hun vertegenwoordigers door de O.E.E.S. hierover kunnen wor den ondervraagd. Behalve het Britse plan, ziin ook Franse voorstellen bestudeerd. Zij ko men in hoofdzaak neer op de volgende punten' 1) Het komen tot een overeen komst ter verdeling van de Marshallhulp voor het derde en vierde jaar op de zelfde basis als dit jaar; 2) De OJE.E.S. zal Europa's economische generale staf worden; 3) Coördinatie van investerin gen. niet alleen door de regeringen maar ook voor dezelfde industrieën in de verschillende landen, met vermij ding van de nadelen van kartelvor ming; 4) De eventuele oprichting van een centrale bank voor West-Europa. Ook een Italiaans plan werd bespro ken Dit behandelt in hoofdzaak vraag stukken van arbeidskrachten en het vriie arbeidsverkeer met de landen van de O.E.EB. De „Europese beweging". welke is ge vormd uit verschillende onofficiële li chamen. die naar een Verenigd Europa streven, heeft een memorandum gepu bliceerd, waarin wordt voorgesteld een .Europees reservefonds" te vormen, dat Amnesties in Tsjeclio-Slowakije BANKWEZEN genationaliseerd. Door het officiële Tsjechoslowaakse persblreau is bekend gemaakt, dat pre sident Gcttwald een amnestie heeft uit gevaardigd, welke van kracht is voor 127 priesters der r K kerk. In de verklaring wordt gezegd dat deze priesters ..zich aan vervolging en strafmaatregelen, waarin door de wet v.crat voorzien, hebben blootgesteld, c:ch dat zij achteraf berouw toonden en de president verzochten hen hetgeen zij misdreven niet aan te rekenen." Da minister van Financiën van Tsje- c'no-Stowakije heeft aangekondigd, dat binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend om geheel Tsjecho-Slowakije ie deen vallen onder een centraal s;aatsbankenstelsel. H\j deelde mede, ast 1122 banken, als gevolg van de ra tionalisatie van het spaarbankstelsel en het verbod om meer dan één bank in een bepaalde plaats te hebben, geslo ten werden. Door deze maatregel zijn 6M gebouwen voor andere doeleinden trij gekomen en konden bankemployé's aangewezen worden voor andere werk zaamheden. De minister zeide verder, dat de Tsje- cnos.owaakse kroon een stabiele mone taire eenheid is en dat aan devaluatie t'.et gedacht wordt. Bankcredieten kun nen niet ianger voor particuliere onder nemingen worden verstrekt, doch uit buitend voor „socialistische productie". japanse arbeiders eisen aftreden premier. Voer het keizerlijk paleis te Tokio is massabijeenkomst gehouden van P0rsonen. <^e 400.000 leden van vakverenigingen vertegenwoordigden. De demonstranten, die in hoofdzaak anti-ccmmunistische vakverenigingen vertegenwoordigeneisten het aftreden •an premier Josjida. rijke uraniumvondst in tsjecho-slowakije? 'VrÜ« raad voor Tsjecho-Slowa- heeft te Parijs verklaard, dat kort fif>eQen Pribram, 65 km Zuidweste- J* van Praag, uraniumlagen zijn ge- tten „die twintig maal belangrijker z,Jn aan die in Canada", mfet luraniumerts werd onder Sovjet- russisch toezicht gewonnen. hetzelfde weertype. Bilt verwacht tot morgenavond: vannacht en morgenochtend matige miHvar? nachtvorst, behalve in de on- knef Jke nabÜheid van de Noordzee- ch» a n slechts bier en daar mist. Over- 0 aroog en bijna overal zonnig weer, blip» ln de mÜnstreek van Zuld-Lim- miciV Waar5°hijnlijk aanhouden van de 0 gestand Meest zwakke wind uit 7pifH richtingen en ongeveer de- - »ae temperatuur als vandaag. Opgemaakt te 10 uur). 1 november. Zon op; 7.34 uur; onder: 17.13 uur. Maan op: 16.00 uur; onder: 2.32 uur ^■gwater te Katwjjk te 0.23 en 12.55 u. k't nummer bestaat uit acht pagina's. de schommelingen in de wisselkoersen zal moeten opvangen, die door tiidehjke oorzaken ontstaan. Het fonds zou be staan uit door de deelnemende landen verstrekte valuta's en onder controle staan van een permanente commissie be staande uit de leiders van alle Centrale banken bijgestaan door een permanent secretariaat. Een eventuele fundamen tele verstoring van het evenwicht van 'n bepaalde valuta, zou worden rechtge zet door een overeen te komen wijziging van de wisselkoers en niet door het weder invoeren van valutabeperkingsn. De secretaris-generaal van de orga nisatie voor Europese economische sa menwerking is Zaterdag door de drie geallieerde hoge commissarissen in West-Duitsland er officieel van in ken nis gesteld, dat dr Franz Bluecher, de vicekanselier van West-Duitsland. voor taan West-Duitsland in de bestuurs raad van de organisitie zal vertegen woordigen. AMERIKAANSE CONSULAAT- PERSONEEL TE MOEKDEN VERVOLGD. De Chinese cmmunistische autoritei ten hebben de Amerikaanse consul-ge neraal te Moekden, Angus Ward, als mede de overige leden van het consu laat er van beschuldigd een Chinese werkman te hebben afgeranseld. De consul en zijn personeel zullen zich voor de volksrechtbank moeten verant woorden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken had in Mei jl. de slui ting van het consulaat gelast. Ward had de ontvangst van deze instructies beves tigd, doch het was hem onmogelijk maat regelen te treffen voor de terugreis naai de Verenigde Staten van zijn personeel en van hemzelf. Sedert de bezeting van Moekden zijn de consul-generaal en ne gen beambten van het consulaat prac- tisch gevangen. Het Amerikaanse ministerie heeft bij de Chinese communistische regering een protest ingediend. De ramp der Franse Constellation Reddingsploegen hebben het wrak van het Franse lijntoestel bereikt. Het ligt op een duizend meter hoog rotsplateau aan de voet van een steile helling van de Redonta, een top van het Algaria- gebergte. De ploegen hadden 14 uur nodig om de plaats van het ongeluk te bereiken. Het terrein is moeilijk begaanbaar en het weer was slecht. Een commissie van onderzoek is met haar werk begonnen. Deze heeft bevestigd dat het toestel tegen de helling van de „Pico Redonte" te pletter is gevlogen en dat de wrak stukken over een afstand van meer dan 300 meter op de grond verspreid lagen. Zij zijn van oordeel dat de 48 inzitten den op slag gedood werden. De lijken van de 48 slachtoffers zijn geborgen en zullen naar Frankrijk wor den overgebracht. De meeste slachtof fers waren onherkenbaar verminkt en slechts op grond van op hen gevonden papieren te identificeren. Het meren deel vertoonde geen sporen van ver branding. DE STRIJD IN CHINA. Radio-Peking meldt, dat de Chinese communistische troepen vier kleine eilanden voor de kust van de provincie Tsjekiang hebben bezet. De eilanden liggen in de Sanmen- en Siangsjan-baai. In de Noordchinese provincie Tsjahar is pest uitgebroken, tengevolge waarvan 49 personen zijn omgekomen. Tien millioen boeren in Noord-China zijn door rampen tengevolge van het weer droogte, stormen, hagelstormen en overstromingen getroffen. 500.000 van hen hebben dringend hulp nodig. Een communistische aanval op For mosa zou zijn afgeslagen. Vijf schepen der nationale vloot zouden echter naar de communisten zijn overgelopen. Nog 6 a 7 jaar mijnengevaar Dc zeerampen van dc laatste tijd, waarin het mijnengevaar ook nog al tijd een hartig woordje meespreekt getuige dc ondergang van de „Casa- na'' in de Scandinavische wateren hebben opnieuw dc aandacht geves tigd op de middelen ter beveiliging van de zeeman. Nog altijd loeren op de bodem der zee talrijke magnetische mijnen op een prooi en het zal nog wel zes a zeven jaar duren, voor de mijnen geen leed meer zullen kunnen veroorzaken. Dit is ons duidelijk geworden tij dens een bezoek aan de demagnetise- ïingsinrichtlng in de Waalhaven te Rot terdam de grootste van deze aard op he vasteland van Europa. Het. ziin vooral de kustvaartuigen, die zich verdringen om de beveiligingsbe- handeling te ondergaan. Zij hebben die het hardst- nodig, omdat zil meestal niet van een boordinstallatie zijn voor zien. Is dit. zoals bij de grotere schepen, wel het geval, dan moeten zü toch van tijd tot tijd een zg. „meting" onder gaan. Ook vissers- en loodsboten, be- tonnings- en bergingsvaartuigen moe ten geregeld behandeld worden. De behandeling moet sterker of zwak ker zijn, al naar gelang het gebied dat het schip gaat bevaren. Om het populair te zeggen: de mag netische naar boven of beneden wer kende kracht van de aarde is -bii de polen het sterkst en bij de evenaar het zwakst. De af- en toeneming daarvan in de gebieden, tussen de polen en de evenaar gelegen, is geleidelijk, een ge leidelijkheid die niet op alle delen van de aardbol zich in 'n precies gelijk tempo Hongaars-Joegoslavisch grensincident Door het Joegoslavische ministerie van Binnenlandse Zaken is bekendge maakt, dat Hongaarse grenswachten Donderdag jl. over de Hongaars-Joego slavische grens hebben gevuurd. Het vuur werd over een breedte van tweehonderd meter met automatische wapens afgegeven. Het incident vond plaats nabij Donji Miholjac in Kroatië. Dit incident wordt te Belgrado be schreven als „een uitdaging, welke ten doel heeft de betrekkingen tussen Joego slavië en het door de Kominform ge steunde Hongarije te verscherpen", ter wijl voorts wordt verklaard, dat de Hon garen er naar streven „oorlogspropa ganda aan te wakkeren". Het incident is het ernstigste, dat tot nu toe aan de Hongaars-Joegoslavische grens heeft plaatsgevonden. De Hongaarse grenswachten openden het vuur Donderdagavond negen uur en staakten eerst Vrijdagochtend drie uur het vuren. Er werd niet alleen geschoten, doch er zijn ook projectielen afgevuurd en handgranaten geworpen. Het vuur is niet door de Joegoslavi sche troepen beantwoord. Deze bleven in hun stellingen liggen, „gereed om aan verdere ontwikkelingen het hoofd te bieden". Er werd niemand gedood of ge wond. Een protest is ingediend. Door reizigers wordt melding gemaakt van aanzienlijke verplaatsingen van Joegoslavische troepen van het Westen naar het Oosten des lands, in de rich ting van de grenzen met Roemenië en Bulgarije. In andere berichten wordt melding gemaakt van troepen-verplaat singen in Noord-Oostelijke richting, welke troepen van Zagreb uit in de richting van de Hongaarse grens worden gezonden. Zaterdagmorgen werd in het Kurhaus te Scheveningen tijdèns een gemeenschap pelijke zitting van de Republikeinse en B.F.O delegaties de voorlopige grondwet van de Federale Republiek Indonesia geparafeerd. Dr Mohammed Hatta (links) en sultan Hamid II vaft Pontianak zetten hun paraaf. RAKETTEN, TIENMAAL SNELLER DAN GELUID, Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft onthuld, dat het leger thans een windtunnel gebruikt voor prceven met raketten, welke een tien maal grotere snelheid kunnen bereiken dan die van het geluid. De tuhnel be vindt zich in een speciaal gebouw van het Californisch Technisch Instituut te Pasadena. In de 12 centimeter wijde buis worden miniatuurraketten en ge leide projectielen aan een windsnelheid van 12.090 km per uur bloot gesteld. Een geleid projectiel, ontworpen met behulp van genoemde tunnel, zou de Atlantische oceaan in 30 minuten kun nen oversteken. De afstand San Fran ciscoSydney (Australië) zou in min der dan een uur werden afgelegd. De tct nu toe grootste snelheid in werkelijkheid werd bereikt met een „dubbele raket" van ae marine, een kleine raket, gemonteerd in een Duitse V-2 Dsze bereikte een snelheid van 8 000 km per uur. HAVENARBEIDERS TE MARSEILLE GAAN IN STAKING. De vakvereniging, van havenarbeiders te Marseille, welke is aangesloten bij het algemeen vakverbond (CGT) heeft •besloten het laden van munitie voor het Franse leger in Indo-China van 2 November af te staken. 60% der ha venarbeiders te Marseille is lid van de CGT. Men verwacht, dat de overige haven arbeiders, die bijna allen lid zijn van de Force ouvriere, vandaag hetzelfde besluit zullen nemen. Op dag van koperen bruiloft Gistermorgen heeft in de Nieuwstraat te Medemblik een ernstige brand ge woed, die vier mensen het leven kostte. De buren van G. de Leeuw, die aan de Nieuwstraat een visbakkerij heeft, hoor den gerinkel van glas. Toen zij gingen kijken zagen zij de visbakkerij geheel in brand staan. Voor een van de ramen van de bovenverdieping stond de vrouw met een van haar beide kinderen op de arm. Hoe men haar ook trachtte te be wegen met de kleine naar beneden te opringen (de hoogte was circa vier me ter), of ten minste het kind naar bene den te werpen men had een deken gereed om het op te vangen de vrouw gaf aan dit verzoek geen gehoor. De terstond gealarmeerde brandweer kon niet verhoeden dat het gehele pand uit brandde, De belendende percelen wer den echter gespaard. De brand was na een kwartier bedwongen. De burgemeester van Medemblik, de heer P. C. J. Peters kwam ook direct naar de plaats van dc ramp. Na de blussing begaf hü zich in de woning en vond de verkoolde resten van de man. dc vrouw, het zoontje en het dochtertje, in dc slaapkamers boven. De familie De Leeuw zou juist giste ren de 12-jarige echtvereniging vie ren en daarvoor naar Amsterdam gaan. De oorzaak van de brand is onbekend, doch men denkt aan kortsluiting. De buren van de familie De Leeuw hebben kort na het uitbreken van de brand, die dadelijk dikke zwarte rook wolken ontwikkelde, waargenomen, dat mevr. De Leeuw een deken en een laken uit het raam van de eerste verdieping gooide, klaarblijkelijk om zich daarlangs te redden. Zowel de deken als het laken vatten echter dadelijk vlam. Intussen sloegen geweldige vlammen uit de ra men van de beneden- en bovenverdie ping. Waarschijnlijk heeft de aanwezigheid van bakolie voor het bakken van vis de brand zo snel en hevig doen rondgrijpen en ook de sterke rookontwikkeling wijt men hieraan. De verslagenheid te Medemblik over het gebeurde is zeer groot. Motie der V.V.D. Naar communistische overheer sing in Indonesië? Te Amsterdam is Zaterdag een bui tengewone algemene vergadering van de VVD gehouden. Bij de opening door de voorzitter, mr P. J. Oud. waren on geveer 1300 afgevaardigden en leden aanwezig. Met alg. st. werd aangeno men een motie van de afd. Den Haag, waarin men zich ernstig af vraagt, of het regeringsbeleid thans zodanig is, dat de voorwaarden in de verkiezings campagne gesteld, voor medewerking aan de grondwetswijziging en onder steuning van het regeringsbeleid, nog aanwezig zijn. Gewezen wordt op de volgende punten: a. inhoud en vorm van de Unie; b. de positie van de Kroon; c. de finan cieel-economische verhoudingen; d. de garantie voor rust, orde, veiligheid en menselijke rechten; e. de samenstelling van de RTC waarop de minderheden niet vertegenwoordigd zijn; f, de status van Nieuw Guinea (het prijsgeven van het bestuur van Nieuw Guinea, in wel ke vorm dan ook mederegering van een derde macht daaronder begrepen dient te worden afgewezen). Zü spreekt haar vertrouwen uit, dat geen medewerking aan dc reconstruc tie van het Koninkrük, waarbü o.a. deze punten niet bevredigend wordei) geregeld, zal worden verleend, zelfs al zou de letter van de grondwet niet worden aangetast. Voorts werd een tweede motie van de afd. Den Haag aangenomen, waarin verklaard wordt, dat blijkens gepubli ceerde en ongepubliceerde berichten is komen vast te staan, dat bij de huidige stand van zaken in het Indonesische probleem en ondanks eventueel slagen der R.T.C., het gevaar bestaat, dat In donesië zal afglijden naar een commu nistische overheersing. Van oordeel, dat dit gevaar een ern stige bedreiging vormt voor de belan gen van Indonesië,. Nederland en de internationale rechtsorde en dat alle volkskrachten in Nederland moeten worden ingezet, om dit gevaar te ke ren,wordt als overtuiging uitgespro ken, dat een kabinctsvorming, dat met dit alles beheersende gevaar niet in voldoende mate zou rekening hou den, in stryd met de fundamentele menselijke rechten en vrijheden. Dc Kamerfracties wordt verzocht in deze bü voortduring waakzaam te zün". Een motie van de afd. Arnhem e.a. om afkeuring uit te spreken over het beleid van de regering werd met over grote meerderheid verworpen. Een motie van de afd. Rotterdam om de vraag te beantwoorden, of het rege ringsbeleid in het landsbelang was ge weest, onderging hetzelfde lot. Ten slotte zond de vergadering een telegram van aanhankelijkheid aan H. M. Ko ningin Juliana. Zondagochtend heeft te Medemblik in een perceel in de Nieuwstraat een korte, doch ernstige brand gewoed, die vier mensen het leven heeft gekost. De heer G. de Leeuw, eigenaar van visbakkerij, zijn echtgenote en twee kinderen kon den door dc felheid van het vuur het per ceel niet meer verlaten. Hun stoffelijke rest enwerden, nadat de brand geblust kas. op de eerste verdieping gevonden. Kijkje op de eerste verdieping aan de achterzijde. •llllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIHI UITZENDING SLOTZITTING R.T.C. DOOR RADIO. De slotzitting 'van de R.T.C., die Woensdagmiddag a.s. om twee uur in Den Haag begint, zal in haar geheel door de VARA worden uit gezonden. Het avondprogramma zal in aansluiting daarop ook in het teken van de R.T.C. staan. riillillllllllir.llllllllllllllllllllllllllllllllllilillllllllllllllillllllllllll' WIJZIGING INTERCOMMUNALE TELEFOONTARIEVEN GESCHIEDT GELEIDELIJK. Het bericht betreffende de afkondi ging van het bes'.uit tot inwerkingtre ding van de wijziging van het Rijks- telefocnreglement 1929 een verande ring in de tarifiëring vorr het interlo- cale telefoonverkeer heeft e inleiding gegeven tot enig misverstand. Zoals eerder medegedeeld, zal ds invoering van de nieuwe tarieven slechts zeer ge- leidelijk geschieden, nl. in gelijke tred i met de technische ontwikkeling van het I Nederlandse telefoonsysteem. BIDDENDE VROUW VAN HANDTAS BEROOFD. Een geraffineerd stel knapen! De Haagse recherche heeft proces verbaal opgemaakt tegen zeven kinde ren van 12 tot 14 jaar, uit Schevenin gen, die op Zondag 23 October j.l. van een vrouw, die zich naar de R.K aan de Scheveningseweg had begeven en daar in gebed verzonken was, twee portemon- naies met ongeveer f. 13.— uit de hand tas haddén genomen. Het geld werd door de jongens verstopt, die daarna bij de uitgang van de kerk de vrouw op wachtten en haar vroegen of zij iets kwijt was. Op aandringen der knapen keek zij in de tas en bemerkte toen haar verlies. De jongens gaven daarna de ledige portemonnaie aan de vrouw te rug, terwijl zij er bij vertelden, dat twee jongens de portemonnaies hadden weg gegooid en met. de tram waren wegge gaan De recherche kwam al spoedig de waarheid te weten. Enige van deze jon gens bekenden bovendien, ingebroken te hebben in een tent aan de Schevening seweg en zich te goed gedaan te hebben aan snoeperij en limonade. DR BEEL VOORZITTER NAT. KATH. GEZINSZORG? Oud-ministerpresident dr L. J. M. Bsel is aangezccnt voorzitter te worden van de Nationale Katholieke Gezins zorg. Dr Bee! heeft het cestuur medege deeld niet afwijzend te staan tegenover zijn candidaatstelling, doch voegde hier aan toe dat hij in verband met zjjn drukke werkzaamheden eerst over enige maanden een definitieve beslissing zal kunnen nemen. voordoet. De schepen nemen die mag netische kracht over. zoals een langs een magneet gehaald mes ook magne tisch wordt. Men zou kunnen zeggen, dat daardoor de bodem van het schip de Noordpool vertegenwoordigt en het dek de Zuidpool. De taak van de mag- netiseerinrichting is nu, het schip een tegenovergesteld magnetisch veld te ge ven in die mate. dat het een het ander opheft, althans zoveel mogelijk tot nul wordt gereduceerd. Vandaar de ver schillen in behandeling voor diverse ge bieden met een aanmerkelijk grotere of kleinere magnetische kracht. De op Waalhaven behandelde sche pen worden meestal „pasklaar" ge maakt voor een gebied, dat begrensd wordt door Bilbao en Bergen in Noor wegen. Kleinere schepen, o.a. ock vis sersvaartuigen. dienen om Jiet jaar een nieuwe behandeling te ondergaan, gro tere schepen komen meestal om de drie maanden terug. Albert van Dalsum op grootse wijze gehuldigd BIJ 40-JARIG JUBILEUM. Aan het slot van de Eliot's „De moord in de kathedraal", dat gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg door het Nederlands toneel werd opgevoerd, werd Albert van Dalsum gehuldigd met zijn 40-jarig toneel jubileum. Twee uur lang duurden de toespraken. Tevens las de directeur van de Amsterdamse Stads schouwburg een telegram voor, waarin prinses Wilhelmina de jubilaris geluk wenste. De wethouder van kunstzaken van Amsterdam, mr A. de Roos, over handigde de jubilaris de eremedaille van de stad Amsterdam met de bijbe horende oorkonde. Voorts spraken mr Van Schaik, de voorzitter van het stichtingsbestuur van het Amsterdamse toneelgezelschap, de voorzitter van het bestuur der vereni ging van schouwburgdirecteuren de heer Deynen, de heer Defresne, artistiek leider van het Amsterdamse toneel, de toneelspelers Jo Sternhelm, Louis Saal- born, mevr. Jacqueline Royaards, Cor Hermus, Cor Ruys en verscheidene an dere figuren uit toneelkringen. De com ponist Arnold Juda overhandigde de jubilaris een aan hem opgedragen par tituur. Het spreekt vanzelf dat het de jubilaris aan bloemen en geschenken niet ontbrak. En toen eindelijk de hul diging was afgelopen en de 60-jarige acteur de sprekers beantwoordde, was het toneel bedolven onder de bloemen. De minister-president, dr W. Drees, woonde de gehele voorstelling en hul diging met zijn echtgenote bij. De jubilerende Van Dalsum werd na afloop in een draagstoel door de Am sterdamse studenten, gevolgd door fak keldragers naar het restaurant Lldo gebracht, waar een aantal genodigden hem konden feliciteren. Na de bijeenkomst in Lido begaven de genodigden zich naar de sociëteit van het Amsterdamse Studentencorps, waar de huldiging eerst officieel en daarna ln hoge mate onofficieel werd voort gezet. Auto bij Hoogkerk tegen boom gebotst EEN DODE EN TWEE ZWAAR GEWONDEN. De heer H. Tuilinga werd gedood en mej. A. de Graaf, uit Haarlem en de heer E. Buitenkamp uit Slochteren wer den zwaar gewond, toen de personen auto van 'de heer W. Bellinga uit Wa genborgen, die gisteravond op de weg tussen Hoogkerk en Leek slipte, tegen een boom botste. De gewonden zijn in zorgwekkende toestand naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De toestand van de beide slachtoffers was hedenmorgen bevredigend. Het ge zelschap bestond uit 5 personen en was op weg naar een concert in Leek. Wrak van de „Ivar" te Rotterdam EEN ONTREDDERDE AANBLIK Tc Waalhaven is, na een reis van ongeveer 20 uur het wrak van het Deense s.s. „Ivar", dat bü Terschel ling op een mqn liep, vannacht te 4 uur aangekomen. Het schip bood een ontredderde aan blik, trossen, stukken brood, flessen, la- gen her en der verspreid. De brug lag I bezaaid met zeekaarten en op sommige plaatsen had men moeite om op de been te blijven, zo glad was het dek. „Gistermorgen om ongeveer halfacht" aldus de heer Doeksen, chef Bergings- I dienst N V. Rederij Doeksen, „vertrok- ken we uit Terscheling. De sleepboten „Oceaan" en „Holland" ervoor, het ber gingsvaartuig „Texel" er achter. Er wa ren op de „Ivar" acht pompen opge steld, waarvan er drie gedurende dc ge hele reis per uur 500 ton water loosden. Ondanks alles lukte het toch nog 9 mül te lopen. Op onze vraag of men niet wat on verwachts uit Terschelling vertrokken was, antwoordde de heer Doeksen be vestigend. „Maar er was een gunstige Oostenwind en er was dik tij af". Nog steeds is men bezig om de „Ivar", die 38 graden slagzij maakt van het binnenkomende water vrij te houden. JONGETJE TE ZAANDAM VERDRONKEN. Niemand waagde de sprong Toen in Zaandam de 7-jarige Henny Beyer van de Prins Hendrikkade in het water van de Zaan viel en zijn twee lingbroertje met zijn zusje alarm sloe gen, begon het vrij talrijke publiek, dat in de buurt een wandeling maakte, naar de drenkeling te dreggen. Niemand be gaf zich echter te water, zodat het jongetje verdronk. Het duurde 20 minu ten voor men er in slaagde hem uit het water te trekken. Toen was het helaas te laat Het ventje wilde aan de kad# kijken wat er ln een der veilingkisten zat, die langs het water waren opgesteld. Het verloor daarbij zijn evenwicht en viel la tel water.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1